Hirdetés

Felsőkategóriás Blu-ray lejátszók kép- és hangminőségének javítása

Bevezetés: a mai korszerű felsőkategóriás lejátszók, így az OPPO BDP-10X, CA Azur 752BD és CXU, Primare BD32MKII lejátszók is, már alapban nagyon magas kép- és hangminőséggel rendelkeznek. Ez a felhasználók 99% részére teljes mértékben elegendő, de mint mindenben, ezen lejátszók esetében is van lehetőség jelentős minőségjavulásra.
Az alábbiakban felsorolásra kerülnek azok a korszerűsítések, amelyek segítségével az OPPO BDP-10X, CA Azur 752BD és CXU, Primare BD32MKII lejátszók magas kép- és hangminősége tovább javítható. Hasonló korszerűsítéseket végez az angol Audiocom is az általuk forgalmazott Audiocom Signature és Reference átalakításoknál.

I. StreamLock - processzor reclock áramkör, új digitális hangkimenetekkel jitter és óraj pontatlanság mentesen (optikai, coax és AES/EBU kimenetekkel):
Jelenleg a felsőkategóriás BD lejátszók, így az OPPO BDP-10X, CA Azur 752BD és CXU, Primare BD32MKII is, megérdemelten lettek közkedvelt jelforrások mind a videó-, mind a hangforrások lejátszása során. De minden előnyük mellett, ezen készülékek által kibocsátott hang minősége, még felsőkategóriás külső DAC alkalmazása esetén is, hagy kívánni valót maga után.
A fő probléma forrása a rendszerben jelentkező jitter és az órajelek pontatlansága. Bármely digitális jelforrásban az adatok továbbítása-, feldolgozása- és átalakítása időalapú intervallumok alapján történik, amiket az órajel generátor határoz meg. Az órajel generátor fázis zaj mértéke (más néven jittere) - az egyik leg alapvető paraméter, ami meghatározza a hangminőséget. Általános szabály a high-end CD lejátszókban, hogy a lejátszókban meglehetősen magas minőségű órajel generátorokat (akár többet is) alkalmaznak, amelyek minősége tovább javítható egy korszerűsítés során.
Viszont a BD (ugyan úgy mint a DVD és média lejátszókkal) már sokkal nehezebb a helyzet, és ebből az OPPO BDP-10X, CA Azur 752BD és CXU, Primare BD32MKII lejátszók sem kivétel (de ide sorolható még nagyon sok más felsőkategóriás BD lejátszó is). Ezen készülékekben az órajel előállítása különböző frekvenciákhoz egy 27 MHz kvarc oszcillátor tartalmazó generátorral történik, ami, mint könnyű megállapítani, egyáltalán nem osztható osztalékmentesen egyetlen-egy szabványos videó vagy audió mintavételezési frekvenciára (pld. a 44.1 vagy a 96 kHz frekvenciára, stb.).
A szükséges frekvenciákat frekvenciaszintetizálással kapják, a processzor által. Ennek következtében elkerülhetetlen magas jitter érték. Ha a processzor eredeti kvarc oszcillátora helyett egy jobb minőségű és precízebb oszcillátort alkalmaznánk, az nem adna eredményt – a processzor frekvenciaszintetizálásából adódó zavarok még a legjobb kvarc oszcillátor előnyeit is gyakorlatilag lenulláznák.