Xiaomi gyorstalpaló: leírások, tippek és trükkök #1

Készült: 2018.02.04 (Aktualizálva: 2018.09.28)

Tartalomjegyzék

>> Szerviz üzemmódok ismertetése (Recovery, Fastboot, EDL)
>> Driverek telepítése a szerviz üzemmódok használatához
>> MultiTool ("svájci bicska") programok beszerzése
>> Bootloader feloldás lépései a rendszer módosításához

RECOVERY, FASTBOOT, EDL

Beépített Androidos diagnosztikai / szerviz üzemmódok, amik lehetővé teszik a rendszer helyreállítását, módosítását. A végrehajtandó művelettől, a konkrét problémától vagy a helyzet súlyosságától függ, hogy melyik szükséges.

Recovery-mód
A leggyakrabban használt szerviz üzemmód Android esetében a recovery. A gyári recovery használhatósága azonban az újabb Xiaomik esetében gyakorlatilag nullára redukálódott felhasználói szempontból.
Nem gyári romok (custom romok) telepítéséhez vagy rendszerfájlok módosításához és rootoláshoz ezért a recovery lecserélésével (jellemzően TWRP) tudunk hozzákezdeni - miután feloldottuk/kinyitottuk a bootloadert (rendszerbetöltőt).

Li-ion akkumulátorok élettartamának növelése Androidon

A ma elterjedt lítium-bázisú akkumulátorok élettartamára a gyakori (túl)töltés egyáltalán nincs jótékony hatással. Pedig a nagy-kijelzős okostelefonok korában akár naponta többször is a hálózati vagy USB-csatlakozó használatára kényszerülhetünk.

A legtöbb Li-ion teleppel szerelt fogyasztói termék esetében mindössze 300-500 merülési/töltési ciklussal számolhatunk konzervatívabb gyártói becslések alapján. Mindez a régi "butatelefonok" idejében sokkal kevésbé okozott gondot, hiszen szerényebb teljesítményük, tudásuk, fogyasztásuk és persze alacsonyabb kihasználtságuk okán jóval tovább bírták szuflával.
Heti mondjuk 1-2 töltés esetén legfeljebb 100-110 ciklust használhattunk el tehát évente - feltételezvén legtöbbször a teljes feltöltést. Nos, az okostelefonok világában már egy kicsit más a helyzet...


Forrás: Battery University

[Xiaomi Redmi Note 3] Kameraappok összehasonlítása

Frissítve: 2018.10.11

A Xiaomi köztudottan a lehető legmagasabb minőségre törekszik valamennyi terméke esetében - hardveres és szoftveres oldalról is, ám természetesen nekik is megvannak a gyenge pontjaik. Egyik ilyen például a kameraszoftverük, mely bár funkcionálisan meglehetősen sokoldalú, az elkészült képek és videók - főként gyengébb fényviszonyok mellett - nem mondhatóak kiemelkedőnek.

Szerencsére a Qualcomm processzoros Xiaomi (és egyéb) készülékeknél van mód a képminőség fokozására, bár ehhez emelt szintű jogosultságra (vagy legalábbis TWRP-re) lesz szükségünk.

Teendők

|A|

Build.prop rendszerfájl szerkesztése, a Camera API2 keretrendszer engedélyezéséhez

0. lépés: Biztonsági mentés! Ajánlott egy TWRP backup, a system és boot partíció mentése.

[MIUI - Redmi Note 3 Pro] Hívásrögzítés jobb minőségben (TWRP/ROOT szükséges)

A MIUI ROM-okban bár gyárilag lehetőség van a hívásaink rögzítésére, a felvételek minősége rendkívül alacsonyra szabott. Az alábbi patch segítségével ezen tudunk jelentősen javítani a Xiaomi Redmi Note 3 Pro esetében.

Szükséges lépések

0. Biztonsági mentés (pl. TWRP-vel a teljes rendszerről, vagy csak magáról a kicserélendő állományról)
1. Patch letöltése: link
2. TWRP vagy root jogosultsággal rendelkező fájlkezelő segítségével írjuk felül a rendszerben az InCallUI.apk-t az alábbi helyen: system/priv-app/InCallUI/InCallUI.apk
3. Állítsuk be a bemásolt állomány jogosultságát: 644 -rw-r--r--
4. Indítsuk újra a rendszert

A patch a Global Stabil 8.5.3.0-as kiadáshoz készült, tesztelve 8.5.6.0 és 8.5.7.0-val.

[MIUI] Frissítés alkalmazás OTA értesítéseinek blokkolása (TWRP/ROOT szükséges)

Amennyiben adott Xiaomi telefonunkon nem tudnánk a ROM-frissítésekért felelős rendszeralkalmazás értesítéseit a szokványos módon blokkolni, az alábbi módon járhatunk el.

Build.prop rendszerfájl szerkesztése

0. Biztonsági mentés készítése (pl. TWRP-vel)
1. Töltsük le az alábbi alkalmazást: BuildProp Editor (com.jrummy.apps.build.prop.editor)
2. Indítsuk el és adjunk neki root jogosultságot
3. Kattintsunk a szerkesztés ikonra (ceruza) a jobb felső sarokban
4. Módosítsuk a következő sorokat (pl. egy "x" karaktert adva az értékhez):

- ro.build.id=ÉRTÉK
- ro.build.version.incremental=ÉRTÉK
- ro.product.model=ÉRTÉK

5. Mentsük a módosításokat (fent jobbra a floppy gomb)
6. Indítsuk újra a rendszert

[MIUI 8, 9] Gyárilag telepített Google-alkalmazások letiltása root nélkül

A Xiaomi okostelefonos oprendszerének legújabb főverziójában a gyárilag előtelepített Google-appok letiltása már nem lehetséges egyszerűen a beépített alkalmazáskezelőből, szerencsére azonban emelt jogosultságok (root) hiányában is akad más kerülőút a fagyasztásukra...

Teendők:

A) Lehetőség

1. Play Áruház elindítása > Menü (3 vonal, fent jobboldalon) > Súgó és visszajelzés
2. Keresés ikonra kattint > "disable" > Delete or disable Apps on Android
3. Tap to go to Application Settings
4. Keressük ki a letiltani kívánt Google-appokat.

B) Lehetőség

1. Activity Launcher (de.szalkowski.activitylauncher) nevű ingyenes app telepítése a Play Áruházból

Bemutató: System Explorer

Bár a Microsoft asztali operációs rendszere rendelkezik beépített taszk-menedzselő alkalmazással, az funkcionalitásban és használhatóságban is elmarad a hasonló célokra szánt külső fejlesztésű programoktól. A magyarul is tudó, ingyenes System Explorer jó alternatíva lehet a kiváltására.

Kicsi a bors, de erős - tartja a mondás, és ez bizony erre az alkalmazásra is igaz, hiszen 2 MB-os telepítője dacára meglepően sokat tud.
Ha korábban még nem volt telepítve a gépünkre, indítás után rögtön felajánl egy gyors biztonsági elemzést a futó folyamatokról - saját, internetes adatbázisra támaszkodva. Ez bizony jól jöhet, ha a vírusirtónk esetleg nem ismer fel egy futó, kártékony alkalmazást.

A vizsgálat végeztével aktivizálódik a program tálcaikonja, mely grafikusan folyamatos tájékoztatást nyújt a CPU-használatról. Erre ugyan még a Windows beépített szolgáltatása is rábírható - nem nagy kunszt, ám ha az ikonra mutatunk, a System Explorer rögtön további hasznos adatokkal szolgál, méghozzá egy egyszerű, de azért meglehetősen ízléses, áttetsző információs ablak formájában. Ezen hasznos opció miatt érdemes lesz beállítani, hogy a program tálcaikonja mindig látható legyen az értesítési területen.

Bemutató: WinArchiver Virtual Drive

A lemezképkezelő szoftverek között szinte csak és kizárólag a Daemon Tools neve cseng ismerősen a felhasználók körében, pedig azért vannak alternatívák ebben a programkategóriában is.
Ilyen például az ingyenes WinArchiver Virtual Drive.

A WinArchiver Virtual Drive egy egyszerű kis CD/DVD emulátor, mely nagyon sokféle lemezkép- és archívumfájl megnyitására képes.

A program akár 23 virtuális meghajtót is létre tud hozni, melyeknek egyénileg is megválasztható a betűjele.
Extra funkciókkal nem büszkélkedhet, gyakorlatilag csak a megnyitásra, a Windowszal való indításra és az automatikus fájlbetöltés lehetőségére korlátozódik a tudása.

Az egyszerűség nemcsak az opciók számában mutatkozik meg, ugyanis "rendes" grafikus kezelőfelülete sincs a programnak, sőt még névjegyablakot sem tudunk elővarázsolni belőle.
Az okokat nem nehéz kitalálni, ez bizony egy "butított" változat (lite edition), míg a WinArchiver eredetileg egy fizetős, komplex tömörítő szoftver, melynek csupán egy plusz tulajdonsága a virtuális lemezmeghajtók támogatása.
Tehát gyakorlatilag a „nagy” programból kiemelték ezt a funkciót, sejthetően promóció céljából. Mindez persze nem fog hátrányként jelentkezni a használatban.