Hirdetés

Sony Xperia M2 (2303) root jog szerzése zárt bootloaderen OTA frissítések nélkül

Privátban kérték tőlem az XDA vonatkozó bejegyzésének fordítását, szóval megpróbálkozom vele. Írtam hozzá pár saját kiegészítést is, és néhol a sorrenden is változtattam, tehát nem szó szerinti a fordítás. Viszont a módszer működik, saját készülékemem teszteltem, ami T-Mobile függő, zárt bootloader-es, de gyári CE1 független rom van rajta.

Az eredeti bejegyzés szerzője szerint működik más Xperia készülékeken is, ami nem közvetlenül Android 4.4.4-gyel jelent meg, tehát van korábbi rom hozzá (4.3), aminek kernele még lehetővé teszi a root telepítését.

Természetesen garanciát nem tudok vállalni az itt leírtakért, mindenki a saját felelősségére induljon neki. Továbbá a szolgáltatófüggő telefonok nem véletlenül zárt (és nyithatatlan) bootloader-esek: ez akadályozza meg, hogy a gyáritól eltérő szoftvert telepítsünk rá. A customization (testre szabás) megváltoztatható, de nagy valószínűséggel egyik mobilszolgáltató sem fogja tolerálni, ha - hivatalos, gyári ugyan, de - nem az ő előtelepített programjait tartalmazó rom-ját futtató telefont adunk le garanciális javításra, ezt is tartsátok észben.

Előkészületek

Hirdetés

1. Frissítsd a telefonod az elérhető legfrissebb rom-ra. A módszer lényegében mindegy, lehet Flashtool, OTA, PC Companion. Én utóbbival frissítettem, OTA nem lehetett a 18.3.1.C.1.13 CE1 verziót felrakni.

2. Telepítsd a Flashtool-t és a drivereket. Mindezt szanitec kolléga kiváló leírása szerint érdemes megtenni. Az USB hibakeresés és az Ismeretlen források engedélyezése is feltétlenül fog kelleni, ezeknek a módját is leírta.

3.Töltsd le a rootkitXperia-t ebből a Twitter bejegyzésből. Ez egy zip fájl, tömörítsd ki valahova.

4. Telepítsd az ADB-t (1.4.2), amit ebben az XDA topikban találsz. Telepítéskor három kérdést tesz fel, mindháromra válaszolj Yes-t.

5. Töltsd le a 4.3 kernelt (az eredeti XDA topik végén csatolva). Az eredeti bejegyzésben a teljes rom letöltése szerepel, de szerintem fölösleges, ha amúgy is csak a kernelt flasheljük majd. A letöltött zip fájlban található ftf fájlt be kell másolni a Flashtool (0.9.18.5-ös verzió) megfelelő könyvtárába, pl. Windows Vista vagy újabb esetén: C:\Users\felhasználóneved\.flashtool\firmwares

6. Flashtool-ban töltsd le a készülékedhez tartozó legfrissebb rom-ot, készíts kernel vagy teljes rom ftf-et. Ehhez itt egy útmutató.

7. Készíts biztonsági mentést a telefonon lévő Biztonsági mentés szoftverrel (opcionális).

Root jog megszerzése

1. A telefont húzd ki, a PC Companion ne fusson, a tálcán se! Indítsd el a Flashtool-t, kattints a villám ikonra, válaszd a Flashmode-t.

2. Válaszd ki a korábban XDA-ról letöltött és bemásolt 4.3 kernelt (18.0.C.1.13)

Ha mégis teljes 4.3-mas rom-ot töltöttél le, akkor a Wipe részben ne legyen bepipálva semmi (különben bukod az adataidat), az Exclude részben pedig a KERNEL kivételével legyen minden bepipálva!

3. Kattints a Flash gombra, és amikor a képen látható ablak fogad, a telefont kapcsold ki, majd a hangerő le gomb nyomvatartása mellett dugd rá a számítógépre (talán mondani sem kell, hogy közvetlenül a gépbe dugott, lehetőleg gyári kábellel).

4. Ha kész a flashelés (a Flashtool főablakában követheted a folyamatot), húzd ki a telefont.

5. Nyiss egy parancssort: Start menü, futtatás, cmd (vagy Minden program/Kellékek/Parancssor).

6. Navigálj be a könyvtárba, ahova a rootkit-et kitömörítetted.

7. Kapcsold be a telefont, ami rögtön bootloop-ba is fog esni (villogó kijelző), de ez nem baj, mert alatta azért fut a linux, csak nem látsz belőle semmit. Dugd rá a gépre, és a parancssori ablakban írd be és indítsd el az install.bat fájlt. Elsőre a "waiting for device" felirat fog látszani, lehet, hogy sokáig, ne ess pánikba. Nekem vagy egy percig várt, de aztán lefutott a szkript. A telefon újraindításánál ("rebooting...") viszont meg fog állni, a telefon sem indul újra, ekkor szakítsd meg a CTRL+C billentyűkombinációval.
Most ellenőrizheted, hogy megvan-e a root jog, gépeld be ezt a parancssorba, majd Enter:

adb shell "su -c id"

Ha erre azt írja, hogy:

uid=0(root) gid=0(root) context=u:r:init:s0

akkor minden oké, húzd ki a kábelt és kapcsold ki a telefont. A bekapcsológombbal nem fog menni, a Sim ajtó mögött van egy áramtalanító gomb, tűvel, rotringceruzával, ilyesmivel tudod megnyomni.

8. Indítsd el a Flashtool-t, és az 1-4 pontokban leírt módon flasheld vissza a legfrissebb rom kernelét (amit Flashtool segítségével töltöttél le). Ha kész, kapcsold ki a telefont és húzd ki.

9. Kapcsold be a telefont a rendes módon, ha elindult, dugd rá a gépre. A parancssori ablakban futtasd az alábbi parancsot. Közben figyeld a telefont, mert lehet, hogy az adb shell root jogot fog kérni magának. Természetesen add meg neki.

adb shell "su -c /data/local/tmp/install_tool.sh"

Ez a telefonon lefuttat egy szkriptet (ami elmaradt akkor, amikor az első szkriptet meg kellett szakítanunk), és kész is, megvan a rendszerpartíción az írási jogosultságunk. Újraindítás után használható a telefon.

Ezzel a módszerrel bátran frissíthető a SuperSU és a bináris is, nem kell veszik el a root. Ha frissítés jön (bár szerintem már KitKat-ból nem lesz több, maxmimum 1-2 hibajavítás), a módszer újra alkalmazható. Értelemszerűen az előkészületeknél leírt Flashtool-os rom ftf fájl készítést meg kell ismételni a legfrissebb rom-mal.

Köszi mindenkinek, aki a munkájával hozzájárult mindehhez, igyekeztem mindent eredetiben belinkelni.

Javaslat, hozzászólás, kritika jöhet.