Hirdetés

Saját készítésű betűtípusok!

Ebben az írásban bemutatok nektek néhány teljes mértékben általam kitalált és elkészített betűtípust.
Ezeket teljes mértékben szabadon lehet felhasználni, módosítani és terjeszteni. Sőt, nemcsak hogy lehet, hanem kimondottan javasolt a betűtípusok továbbgondolása, saját verzió fejlesztése. ;)

A betűtípusokat egyébként Fontforge-dzsal készítettem!

Aktuális tervek:
1. High-Logic FontCreator-ra váltás FontForge-ról. Egyrészt Windowson nagyon béna a FontForge, másrészt aktuálisnak érzem, hogy egy komolyabb betűtípus szerkesztőre váltsak. Viszont mivel sokkal profibb, így ennek ára is van. Én a Standard verziót szemeltem ki, amely teljes árban 199 USD. Ez egyelőre nem megoldható számomra.
2. Tervben van, hogy készítsek olyan betűtípusokat, amelyeket pénzért tudnék árulni mondjuk a MyFonts-on, ha másért nem is, de azért igen, hogy megtérítse a FontCreator árát.
Illetve tervben van, hogy néhány betűtípust fizetőssé tegyek, amelyek rendelkeznének free verzióval is, de külön ügyelve arra, hogy aki free verziót használ, az ne érezze azt, hogy egy szándékosan totál lebutított verziót használ. Ezt a gyakorlatban úgy képzelem el, mondjuk az Altera esetében, hogy a hamarosan érkező 6-os főverzió lenne az utolsó ingyenes verzió, a következő, a 7-es meg fizetős lenne, de a kettő párhuzamosan menne, mégpedig úgy, hogy a 6-hoz hibajavítások és egyéb frissítések jelennének meg a felhasználói visszajelzések alapján, míg aki a 7-es verzióval rendelkezik, az komolyabb frissítéseket illetve bővítéseket is kapna, illetve az új főverziókat is csak az utóbbit használók kapnák meg.
Azt, hogy melyik betűtípust milyen célra lehet vagy nem lehet felhasználni azt nem szeretném lekorlátozni.
Azaz nem lesznek "non-commercial" és hasonló jellegű megkötések.

Frissítés:
Ha egy betűtípushoz megjelenik egy újabb verzió az alábbi módon tudsz frissíteni:

Ubuntu 12.04: Nyisd meg a betűtípus legfrissebb (még nem telepített) változatát a beépített betűtípus-kezelő alkalmazással. Kattints a telepítés gombra, majd lépj ki belőle. Ezután Állitsd be a Nautilusnál, (gyári fájlkezelő) hogy jelenjenek meg a rejtett elemek. Ezután a saját mappádban keresd ki a .fonts nevű mappát. Itt, ha jól sikerült a telepítés, a régebbi és az újabb verzió is ott lesz. A régebbit töröld. Előfordulhat, hogy ezután nem működik megfelelően a betűtípus. Ilyenkor csak újra kell indítani a gépet, és működni fog.

Ubuntu 14.04: Annyi változás történt, hogy az előző verziót még azelőtt törölni kell, mielőtt feltelepítenéd az aktuálisat, különben a rendszer nem engedi a telepítést.
Továbbá a telepítés helye is változott: /home/user/.fonts -> /home/user/.local/share/fonts

Windows: Nyisd meg a betűtípust a gyári betűtípus kezelővel, majd kattints a telepítésre. Frissítéskor ugyanez a teendő.
Abban az esetben, ha változott a betűtípus neve, előfordulhat, hogy a régebbi mellé fog települni az új. Ebben az esetben menj a C:\Windows\Fonts mappában, és töröld ki a régi verziót

Android (GO Launcher EX): Másold a betűtípusokat a /GOLauncherEX/fonts mappába. Ezután menj a Tulajdonságok menübe. Ott válaszd ki a Megjelenítési beállítások menüpontot. Húzd eggyel balra a képernyőt. Válaszd ki a Betűtípus keresése elemet. Nyomd meg a Folytatás gombot. Várd meg, hogy a telefon megtalálja az összes betűtípust. Ez beletelik egy kis időbe. Ha megvan, menj a Betűtípus választás menüre.
A lista aljáról válaszd ki a betűtípust.
A GO Launcher csak TTF formátumot kezel!

Figyelem Windows felhasználók!
Mivel a Windows eltérő módón kezeli a betűtípusokat, emiatt kompatibilitási hibák előfordulhatnak. Ezeknek egy részét sajnos nem tudom kijavítani. Amit ki tudok, azt idővel ki is fogom!
Például jellemző hibajelenség: A karakterek szélessége köszönő viszonyban sincs azzal, ahogy lennie kell. Ennek Ubuntu alatt nyoma sincs. Ezzel sanjnos nem tudok mit kezdeni.
Mivel az Ubuntu számomra az elsőszámú OS, így elsődlegesen ahhoz igazítom a betűtípusokat.
Csillaggal megjelöltem azokat a betűtípusokat, amelyeknél olyan hibát tapasztaltam Win alatt, ami Ubuntunál nincs jelen.

Altera

Vele kezdem. Az ő története 2012 tavaszára nyúlik vissza, amikor ugyanis elkészítettem az ősének tekinthető betűtípust papíron. Ez a Linux Neo névre hallagtott és eleinte csak a nevében szereplő karaktereket tartalamzta. Illetve a legelső verzióból csak ezek maradtak meg.
Később kiegészítettem, módosítgattam és átneveztem MyFont-ra, majd MyFont Project-re.
A következő névmódosításkor a XALA (XALA Ain't Latin Alphabet) majd a MALA (ugyanaz, csak M-mel) nevet kapta meg. Az utolsó néhány módosítás egyre kevésbé tetszett, igy lassan elkezdtem hanyagolni a projektet.
2012 november-december tájékán elkezdtem gondolkodni egy utódon, mely kiküszöböli az előd hiányosságait, hibáit. Így született az eleinte névtelen, majd Altera (Alternative Alphabet vagy Alternatív Ábécé) névre hallgató betűtípus. 2012 december 24-én jelent meg az első .otf formátumú kiadás tesz jelleggel, majd január 3-án a 2.0 (az első „végleges”) változat. Az alapelképzelés egy olyan betűtípus, melynén a betűk alapvetően egy 4x4 pontos „hálóban” helyezkednek el. Vagyis csak olyan vonalakat tartalmaz, amelyek egy ilyenbe belerajzolhatók úgy, hogy csak a szomszédos pontokat lehet összekötni (vízszintesen, függőlegesen vagy átlósan).

Letöltés innen:


Képek:



az eredeti verzió


Egy későbbi változat. Ennek a .otf változata a MyFont Project.


felül MyFont Project, alul xala/mala.


a mala utolsó megmaradt változata.


Altera 5.7

Bublet

A név a bubble illetve letter szavak összevonásából jött létre. Maga az alapelképzelés az volt, hogy egy olyan betűtípust hozzak létre, amely körökből áll.
Ez később kiegészült. A lényege: Minden betű alapja egy kör melyet kiegészítve kapjuk meg a betűket, viszont ezt meg is lehet fordítani: minden betű egy csonk betű, melyet egy körrel körérajzolva kapjuk meg a betűt magát. Az ékezeteket is ennek mintájára a körbe építettem bele.

Letöltés innen:



bublet 2.0

DOTS

A 3. betűtípusom (időrendi sorrendben). Eredeti neve: UniBits (Unicode Bits) volt.
A betűk unicode-juk kettes számrendszerben amolyan Braille-írás szerűen.
Működése: pl. az A betű kódja 0041. tehát 0000 0000 0100 0001. Ezt elrendezzük 2x2 es „táblázatba” illetve a 4 részt is egy-egy 2x2-esbe és így jön ki egy 4x4-es táblázat.
Jelenlegi verzió: 8.3.10.135 [OTF] [TTF]
Az Earth és az NGfont után nagyobb mértékű fejlesztések/bővítések várhatók!


találd ki, mi van ide írva! ;)


dots 8.x

Clock*

A 4. betűtípus. Szintén karikákra épül, viszont is a vékonyság volt a fő hangsúly. Az eredeti neve amúgy arc volt, mely ívet jelent. Később azért neveztem át Clock-ra, mert az jobban összhangban volt az analóg órákra emlékeztető számokkal, illetve azzal, hogy maguk a betűk is olyanok, mintha egy analóg óra felülete lenne.
Jelenlegi verzió: 1.5.0.15 (Komolyabb frissítések már nem várhatóak.) [OTF] [TTF]


teszt szöveg.


Clock 1.5

Earth*

Többé-kevésbé a kézírásomon alapul. Ez azt jelenti, hogy a kézírásom és a betűtípus párhuzamosan fejlődik, alakul, vagyis mindkettőn szoktam változtatni, melyeknek egy része „kikopik” másik részük pedig megmarad, és átkerül a másikba.
Jelenlegi verzió: 2.0.0.80 [OTF] [TTF]


Hello World!


Earth 1.7

Mars

Az Earth „ikertestvére”, mint ahogy a Földé a Mars. :) Tulajdonképpen az Earth és az Altera keveréke.
Jelenlegi verzió: 1.1.0.8 [OTF] [TTF]


Mars 1.1

NGfont

Egy barátommal közösen készítettük.
A története ott kezdődött, hogy elkészítettem a NEON névre hallgató betűtípust (amit azóta le is állítottam), ami csak nagy betűket tartalmazott. Majd később elkészítettem a galaxy névre hallgató, csak kis betűkből álló betűtípust is. Az eredeti terv az volt, hogy ezeket összevonjam, bár nem voltam benne teljesen biztos, hogy együtt vagy inkább külön-külön legyenek. Végül az döntötte el a kérdést, hogy az egyik jó barátom a suliban megmutatta a saját betűtípusát, amit nagyjából a galaxy-val párhuzamosan, de attól teljes mértékben függetlenül készített, és az ő beleegyezésével készítettem el annak egy módosított változatát, ami nagyrész arra, kisebb részt pedig a galaxy-ra épült. Így született meg az NGfont, így végül a NEON-t és a galaxy-t leállítottam, így gyakorlatilag azok utódjának tekinthető ez a betűtípus. Aztán a haverom is leállt a sajátjával, és áttért az NG-re. :D

Jelenlegi verzió: 1.0.0.20 [OTF] [TTF]

[Az összes letöltése backup formában]

Leállított betűtípusok:

ionbox [fejlesztés leállítva]

Az Earth-tel egy napon kezdtem el fejleszteni. Alapvetően fekete-fehér dobozokból áll, melyek együtt betűkre emlékeztető alakzatokat adnak ki.
Utolsó verzió: 0.5.1.7 ALPHA [OTF] [TTF]
A teljes projekt innen tölthető le: [link]

Spike [fejlesztés leállítva]

Háromszögekből, tüskékből álló betűtípus.
Utolsó verzió: 0.2.0.5 [OTF] [TTF]

Még van hozzászólás! Tovább