Hirdetés

Öreg noti, nem vén noti!

Toshiba Tecra 8100. őreg, régi, de még lehet belőle valami...

Az egész úgy kezdődött, hogy egyetem miatt szükségem lett a mobilitásra. Viszont anyagilag nem engedhetem meg magamnak, hogy az így is drága életmód (utazás, egyetem, kolégium, uv díj) mellet egy új, korszerű notebookot vegyek.

Kaptam egy notit a szobatársamtól: "Ha meg tudod csinálni tied, ha nem: eladom ebay-en, vagy vaterán darabokban!"

Hát kaptam egy Tecra 8100-at szétszedve, táskával, töltő és hdd nélkül. Egy olyan hibaleírással: "Nem kapcsol be, valószínű alaplapos!"

Tehát vagy alaplap hibája van, vagy valami más.
kezdődött a tesztelés. a gép nem indult. vagyis elindult de nem adott képet,
(ekkor még csak egy 4A-es 15V os tápom volt, aksi nélkül kapcsolt csak be, képet nem adott)
Próbáltam univerzális töltővel, azzal egyszer sikerült képet lehelni a tft-re, ubuntu kezdett bebootolni, de újraindítottam, és ráeresztettem egy memtest-et. akkor egyik modul hibázni kezdett. egyik ram kivevé tesztelt, nincs kép, még boot logo sem volt az elején. ramcsere. netán nem a hibás modult vettem ki, de így sem sikerült.

Kiderült a gép bebootol, csak nem ad képet. talán tft. de monitoron sincs kép.
A tft kikapcsoló érintkezővel volt a gond. bedöglött...
szétszed, a mikrokapcsoló leforraszt. kimérés után, az érintkezés összeforrasztásra került a nyákon. Így sem működött. El kellett ismernem, vagy alaplapi vga vezérlő, vagy tft hibája van.

Kicsivel később, unalmamban ismét nekifeküdtem a gépnek. külső kimeneten adott képet. bebootolt, memtest lement. hibátlanul 1db sodimm sd modullal. hát megszüntettem a nyákon a rövidzárat (képernyő kikapcsoló panelon), eltüntettem a forrasztás. A gép meggyógyult :) Azóta ad képet, működik. Kivéve, hogy ha lehajtom a monitort nem kapcsol ki a kijelző, de ezt majd később ráérek orvosolni.

Szereztem hozzá univtöltőt, mert az én home-made töltőm, ami egy univerzális csatlakozóból és egy 15V 4A-es kapcsitápból állt, nem volt hajlandó tölteni az akkumulátort, csak akku nélkül tudtam használni...

Tartós teszteltem, egy régebbi slax live linuxal bootoltam be, egy kis shell scriptel a procit leterheltem 100%-osan. (legalábbis a top-ban látott értékeknél az állt). úgy 1óra 20 percet bírt ki. majd csipogni kezdett.
a gép évekig pihent, mielőtt hozzám került, így ennyinek is örülök.
(gondolom Li-ion akkukat nem lehet formázni. de javítsatok ki, ha tévednék...)

Eddig jutottam időhiányában, de a terveim megvalósítása folyamatban!

HDD: egy ide-cf átalakító, 4 vagy 8 gb-os CF kártyával. (gettó ssd :) )
Operációs rendszer: Linux (talán slackware), 2.6-os kernel (vagy 2.4-es, ha wifivel összehozható), fluxbox WM-el, logolás kikapcsolva.
Bővítés: egy PCMCIA wlan kártya, még egy usb csatlakozó, a bluetooth konnektorról kivezetve, faxmodem csatlakozó helyére.

A gépben egy 600-as proci van, és jelenleg 128MB ram. (utóbbit fel szeretném bővíteni a maximumra: 512MB-ra). Trackpoint-os a kicsike, 14colos tft (ami kissé halványnak tűnik), Angol billentyűzetű, ami kissé zavaró. Viszont eddig Nullából van kihozva, csak az "ssd", ram, wlan fog pénzembe kerülni, és messze nem annyiba, amennyiből egy használható gép kijön.

Amire használva volna: C/C++, HTML, PHP, sallangok. Esetleg nagyritkán film (DVD-rommal van megáldva).

Kiváncsi lennék a véleményetekre, mennyien gondoljátok, hogy nem járható az utam, vagy egyéb.

Képeket - persze ha lesz igény rá - teszek fel..

Még van hozzászólás! Tovább