Hogyan kezdődött?
Egy nyugodt december végi napon valami biszem-baszom meccset nézhettem steramelve, majd amikor vége lett. tettem-vettem a lakásban és nem állítottam le, így elkezdődött a darts vb egyik meccse. Mivel előtte már elég sok cikk címét láttam a témában, gondoltam akkor most végre belelesek ebbe is, hogy is néz ki ez a sport élesben.
Hát mit ne mondjak, elég gyorsan magával ragadott, így a vb utolsó 5-6 meccsét már végig követtem.
Aztán a döntő adta meg a kegyelemdöfést: ezt én is ki akarok próbálni, kell egy tábla!
Fórumozás, kérdezősködés, utánaolvasás 1 hétig, majd tábla, nyilak megrendelése.
Néhány nap múlva meg is kaptam őket. Remek, van már minden, csak hát azért az albérlet falára mégiscsak vigyázni kellene valahogy (persze tudom, nem kell mellédobni )
Már néztem korábban a boltok kínálatát ilyen téren, de azt a 10eFt-ot jobb helyre is tudom tenni, így maradt az alternatív megoldás.
Szükséges anyagok
- 4-5cm-es hungarocell vagy más, esetleg szilárdabb szigetelőanyag, mérettől, dobási szórástól, egyéni igényektől függően 1 vagy 2 tábla
- mérettől függően 1 vagy 2 m tetszőleges színű poliészter filc anyag
- ragasztópisztoly
- hagyományos rajzszög
Hirdetés
Szükséges eszközök:
- szike
- kés
- olló
- merőszalag
- alkoholos filc
- vonalzó, vagy bármi ami vágás közben segít
Egyéb:
- türelem
- minimális kézügyesség
Tervezés
Miután eldöntöttem, hogy milyen anyagokból fogom elkészíteni, megnéztem, hogy ezek milyen méretben vannak. A szigetelőanyag táblák 50*100cm-esek, a filc szélessége 85cm. Hogy minél gazdaságosabb legyen a dolog és ne kelljen a filcanyagot toldozgatni, varrogatni, úgy döntöttem, hogy elég lesz belőle 1 méter és hozzá szabom a hungarocellt.
Tehát adott volt a 85*100-as filc anyag, valamint az 5cm vastag szigetelő. Úgy gondoltam, hogy hátra kevésbé kell anyag, így 1cm-eres ráhagyással számoltam. Tehát 5cm vastagság + 1cm rögzíteni hátra. Így 85-(5+1)*2=73 x 100-(5+1)*2=88-as falvédőt kapok, amiről úgy gondolom megfelelő védelmet nyújt majd (45cm a táblaátmérője)
Megvalósítás
1. lépés: A lényegi rész kialakítása
2db 50*100cm-es, 5cm vastag táblából vágtam ki a szükséges 73*88-as méretet, majd a ragasztópisztoly segítségével rögzítettem őket egymáshoz. Két csíkot húztam a ragasztóból a végektől számítva 25-30cem-re befelé, középre pedig csak egyet, mert az a rész úgyis kiesik. Kb. 1 percig nyomtam össze a két részt, majd kicsit hagytam még száradni. Meglepően jól összeállt.
Tipp: 4cm-es hungarocell is elég lehet, mert a tábla nincs egészen 4cm, így az enyém nagyon belesüllyed.
2. lépés: A tábla helyének kivágása
Kimértem a hungarocell közepét, majd a négy oldal felé jelöltem egyet 22,5cm-nél. Ráhelyeztem a táblát, körberajzoltam alkoholos filccel (a ceruza és a toll sem vált be, mind a kettő inkább csak karcolta az anyagot). Hogy minimalizáljam a kockázatot, hogy széttörik, elreped az eddigi munkám, ezért azzal kezdtem, hogy a közepéről kiszedtem egy nagyobb részt, úgy, hogy maradjon még 5-6 cm a jelölésig. Ennek nem kellett szépnek lennie, lényeg, hogy kikerüljön onnan.
Végezetül szépen óvatosan kivagdostam a maradék részt, így meg lett a tábla helye
Tipp: a lyukat nem merőlegesen, hanem ferdén kivágni, így "tölcsér" alakot kapunk, ami még jobban a helyén tartja a falvédőt. (beletesszük a táblát és együtt akasztjuk fel). Esetleg lehet egy kicsit nagyobbra vágni a kört, akkor könnyebb a táblára helyezni (vagy belehelyezni a táblát, az enyém lég szúk lett, szenvedtem vele egy kicsit, mire sikerült jól beállítani)
3. lépés: "Kárpitozás"
Anyag közepét kimérni, majd felrajzolni a táblát, akár csak az előbb. Középről indulva a körív felé ejtettem 8 metszést, ezt hajtom majd hátra, de akár le is lehet a nagyját vágni. De mindenképpen maradjon legalább 7-8cm belőle, hogy vissza lehessen hajtani és takarja a szigetelőt.
Itt még nincs teljesen az ívig kivágva.
Ezek után pedig következhetett a rögzítés.
Lapos fejű rajzszöget használtam, de ez sajnos nem olyan jó megoldás mint reméltem (ehhez kell a fentebb említett türelem). Kárpitozószegen vagy gombostűn gondolkozok még, valószínűleg újra fogom csinálni, mert 30 perc dobálás után már hullanak ki a rajzszögek.
Tipp: 2-3cm ráhagyás a filcnél, hogy jobban hátraérjen, kisebb lesz a falvédő, de könnyebb rögzíteni az anyagot
A végeredmény:
Anyagköltség:
- hungarocell táblák (ismerőstől kaptam, de kb 3-500Ft/nm)
- 1m filc 980Ft
- rajzszög 150Ft
- ragasztópisztoly 60w 1200Ft (később is használható, úgyis venni akartam)
Remélem lesz olyan aki hasznát veszi, esetleg ötletet tud meríteni belőle.