2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Én és a computer technika

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Amikor felmerült a családban a számítógép vásárlás ötlete, az IBM 286, 386, 486 PC volt a piacon. Mivel fogalmam nem volt mire való, igyekeztem minél olcsóbban megoldani. A szakember szerint minimum 386 legyen. Legyen! Nem üzletben vettük, hanem megszereztük annak az embernek a számát, aki ezzel foglalkozott. Nem volt még Windows, jegyzeteket kellett készítenem, hogy másodszor is megnyithassam amit egyszer már sikerült. Barátomtól kaptam könyvet, amiből tanultam műszaki rajz készítést. (Autocad -10) Hallottam már internetről, de a telefon prüttyögése volt a maximum, amit elértem. A windows-95 maga volt az álom. Valaki mindig ült a gép előtt, a többi pedig türelmetlenül várt a sorára. Annál idegesítőbb mondatot el se bírok képzelni azóta se, minthogy: Én jövök! Aztán fejlesztgettük, mindig venni kellett bele valamit. Az egereket nem győztük takarítgatni, cserélgetni. A 486 után kellett a Pentium. Ugyanaz a szakember intézte, aki a legelső gépet összeállította. Megegyezett a véleményünk abban, hogy nem tudjuk a legújabb fejlesztéseket követni, csupán az lehet a kérdés, mennyivel vagyunk lemaradva. A lányom vett magának más forrásból egy másik gépet, amit zenére hegyeztek ki. Nem váltotta be a hozzá fűzött reményt. Többször kellett cserélni benne pl. a hűtő ventilátort. Zeneszerkesztésnél nem volt túl előnyös a hangos kelepelése. Hasonlóan rossz vásár volt az első laptop, de így legalább már három számítógép volt négyünknek. Az ezredfordulóra én kaptam egy mobil telefont, ami ekkor már jól jött egy magamfajta vállalkozónak. Legfőbb indok az volt, hogy ha valahol lerobban az autóm, tudjak segítséget hívni. A külföldön kiránduló gyerekeinkkel még vonalason beszéltünk. Megkérdezte a központ, hogy vállalom-e a hívás költségét, s csak utána adott vonalat.
Talán 10 évvel korábban mondhatta a bátyám, hogy le fog lassulni a fejlődés, mert már mindent feltaláltak. Amikor ő hat éves korában iskolába ment, még petróleum lámpával világítottak. Na innét valóban rengeteg dolog megváltozott a következő harminc évben. Azóta eltelt újabb 30 év, s megtapasztalhattuk, hogy nem lassult le a fejlődés. Amikor ez a kijelentés elhangzott, nem is hallottunk még személyi számítógépről. Az volt a technika csúcsa, hogy a magnókazettát derekunkra akasztható lejátszóba rakhattuk, amit csak fél óránként kellett megfordítani. A 3 percenként cserélendő bakelitlemezhez képest már ez is nagy ugrás. Aki ma az okos telefonjából megtudhat a világ dolgairól bármit, rajta keresztül megvásárolhat rengeteg dolgot akár a fotelből, talán nem is érti miről írtam az első sorokban. Én viszont egyre jobban lemaradok, de nincs ezen mit csodálkozni, hiszen az ember úgy van összerakva, hogy amikor megszületik nem tud semmit, mindent meg kell tanulnia. Egy évesen már jár, két évesen beszél...Vagyis nagyon gyorsan tanul. Aztán ahogy idősödik, ez a tempó egyre lassul. Nem csoda tehát, hogy 69 évesen leragadtam a buta telefonnál és a laptopnál. Az okos óráról pl. azt se tudom micsoda. A '90-es években még volt fogalmam a számítógép alkatrészeiről, de ma már ez nincs így. A régen használt játék programokat is elfelejtettem. Az újabbakat meg se tanultam. Csak lógok a neten, néha alkotok valami irodalmi szösszenetet....habár ez sem igaz, hiszen legutóbbi elbeszélésem is közel 2 éves. Na ugye, hogy igazam van! Ahogy öregszik az ember, úgy lassul. Annyit tehetek, hogy dolgozom, s ezzel lassítani próbálom a lassulást. A sírköves szakmát még nem adtam fel teljesen, de már nem én gyártom a műkövet, hanem megveszem a kész gránitot, amit összeállítok. Csupán kicsi fazonigazítást végzek. A feliratokat kellene még megoldani, de betűt vésni nem tanultam meg. Meg van a homokfújáshoz szinte minden, csak egy sírköves szoftvert kellene még beszerezni. Bár nem kizárt, hogy azt nem tanulom már meg kezelni. Na, de majd a fogadott unokáim megoldják...

Hozzászólások

(#1) Tutu7030


Tutu7030
veterán

De jó újra olvasni valamit tőled! :R

LG Optimus G E975 v20 -> LG G4 H815 V29a-EUR-XX -> Huawei Mate 9(MHA-L29) -> Huawei P30 Pro -> Honor Magic5 Pro

(#2) Pikari


Pikari
őstag

nem lassult le a fejlődés

Szerintem ezt gondold újra. 2000-ben egy 14-15 éves számítógéppel semmit sem tudtál kezdeni már (commodore16 a pentium3mak idejében).

Ma 2023-ban egy 14-15 éves számítógéppel bármilyen munkát el tudsz végezni (nekem is 2009-es phenom2 procim, alaplapom, ramom és videókártyám van). A telefonom is több, mint 10 éves már.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#3) consono válasza Pikari (#2) üzenetére


consono
nagyúr

Na jó, de technikai értelemben mégis volt fejlődés, még ha te ezt nem is használod ki. Hasonlítsd csak össze a Phenom 2- bármilyen benchmarkban pl. egy 13. generációs i9-el... Vagy próbálj 8K videót vágni rajta.
Persze az is igaz, hogy a C16 akkori programjai is ugyan úgy futnak ma is, mint 35 éve, szóval mondhatjuk azt, hogy nem volt fejlődés :D

"In God we trust. All others must bring data"

(#4) totron


totron
addikt

Hát igen, meg is jegyezte egy gyermek a gyakorikerdesek.hu-n, hogy múltkor is szarszagú volt az egér, amely ugye összcsaládi. Le kell szopogatni és mehet tovább az InernetExplorerezés.

Mikor került először internet, mely OS alatt, melyik szolgáltatótól, milyen modemmel/sebességgel? :) Csipogással vegyes modemkrákogás! :R

Egy 286-os nagyon be volt akadva a maga nagyfloppyjával, meg fekvő házával, billentyűzetével. A azóta sem teljesült be az az álom. Persze nem tűnne túl használhatónak ma már. C=16 és kazettás egysége mellől ment az álmodozás. Kisfloppy-s megoldás már került a házba, az már az álló házas korszakba esett.

Nem csak az öregedés effektív hatásairól van szó: bizonyos életkorokhoz kapcsolódnak bizonyos érdeklődési körök, a hormonháztartással is van összefüggés. A programozók (kódolók) 30 felett például szépen tevékenységet módosítanak.

(#7) Pikari válasza consono (#3) üzenetére


Pikari
őstag

A 8k videó messze van a fejlődéstől, amilyen ütemben az eszközök fejlődtek 1980-től 2010-ig, mára már egy átlagpcnek bőven 1000 tbyte merevlemezzel és 1 tbyte rammal kéne rendelkeznie, a procinak 1024 vagy 2048 maggal (átlag középkategóriás pc-ről beszélek),. Ezzel szemben mi történjt? 2 magról sikerült 4 magra felkapaszkodni, az ipc kb a duplájára bírt nőni, 4 giga ramból lett 8, fél terás vinyóból 2 terás.

1990-ben átlagbélának volt kb 16 mhz-es proci, 200 megás vinyó, 4 mega ram, 2000-ben meg már 500 mhz-1 ghz-es procikkal toltuk (amiknek az órajele mellett külön az ipcje is kb 20-50x-osára nőtt), 20 gigás vinyókkal, 256 mega rammal, de előtte 1980 és 1990 között is hasonló mértékű volt a fejlődés. Ami most 10-15 év alatt történt, az nem fejlődés, hanem stagnálás.

[ Szerkesztve ]

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#8) consono válasza Pikari (#7) üzenetére


consono
nagyúr

Nem :N Csak az exponenciális fejlődés szelídült meg kicsit, most már inkább csak lineáris a fejlődés, ha a CPU-kat nézzük. De a példád is sántít, ma már nem 4 magosak a CPU-k, inkább 6-8-12 (x2 a HT miatt), a 8 GB RAM meg ciki volt már 2 éve is. JA, megvan a 2048 mag is, csak azt úgy hívják GPU :) És akkor még a tenzor magokról meg ML gyorsítókról még nem is beszéltünk...
Vagy a másik ág, a mobiltelefonok: ott 30 év alatt eljutottunk a nulláról a desktop gépek teljesítményével vetekedő masinákig, amik simán zsebre vághatóak.
Vagy ott van az internet/mobilnet sebessége, ami szintén az elmúlt 30-35 évben iszonyatosat ugrott.
Ne mondjuk már, hogy stagnálás van. Elhiszem, hogy régen minden jobb volt, meg látványosabb volt a fejlődés itt ott, de én is 50-es korosztály vagyok, én nem így látom a dolgokat.

"In God we trust. All others must bring data"

(#9) Pikari válasza consono (#8) üzenetére


Pikari
őstag

"ma már" csakhogy 10 éve is volt már gpu több ezer maggal, nem most találták fel (pl gt780 2000+ maggal, gt 760 kb 1000 maggal, gt770 1500 darabbal, stb) :P, épp most adtam el ezek közül párat 10 ezer ft/darab körüli áron - és nem retró célból vették, hanem használni.

azt pedig nem értem, miért 30 éves távlatokban sorolod nekem a technológiai fejlődést, hiszen én konkrétan az utóbbi 14-15 év fejlődését kérdőjeleztem meg, és pont hogy az 1980-1990, 1990-2000, 2000-2010 közötti fejlődést hoztam fel példának a komoly fejlődésre (kb azt a 30 éves távlatot, ami tényleg komoly ugrás volt).

továbbá fontos megjegyezni, hogy én nem 50-es, hanem a 30-as korosztályhoz tartozom, így nálam pont most kéne lennie a "mindenjobb" időszaknak, de nincs, mert 10 éve pont ugyanazt tudom megvenni, max szebben világít rajta a hűtőventillátor.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#10) consono válasza Pikari (#9) üzenetére


consono
nagyúr

Azért az elmúlt 30 évet írtam, mert nem csak a PC-n lehet lemérni a fejlődési ütemet, meg mert akkor indult be a mobiltelefon terjedése, de az interneté is. :) A 2000+ magot meg te kerested, azért azt írtam, de ha jól emlékszem az RTX 4090-ben ~18000 CUDA core van...
De hogy tények is legyenek PC oldalról, ne csak vélemények itt egy kis összehasonlítás az elmúlt 14 évből:

2009: AMD Phenom II X4 940 Black Edition 42,820 MIPS at 3.0 GHz
2010: AMD Phenom II X6 1100T 78,440 MIPS 3.3 GHz
2019: AMD Ryzen 9 3950X (16-core) 749,070 MIPS at 4.6 GHz
2020: AMD Ryzen Threadripper 3990X (64 core) 2,356,230 MIPS at 4.35 GHz

(forrás:[link])
Nem az a baj, hogy nincs technológia fejlődés, mert van. Az a baj, hogy nem használjuk ki a fejlődést, azért van benned is az az érzés, hogy stagnál a technika... Szerintem.

"In God we trust. All others must bring data"

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.