BEVEZETŐ
Kezdésként azt gondolom, nyugodtan kijelenthetem hogy az Ebook Reader-ek (továbbiakban olvasók) terén öreg harcos vagyok, az első ilyen témájú bejegyzésem az itteni Fórumban (most kerestem rá) az egyik Ebook témájú topikban 2011 januári, azaz 13 éve van valamilyen készülékem.
Régebbi írásaimat átnézve, látható hogy KOReader „őrült” vagyok, nem is tudom mióta, a magyar nyelvi honosítás egyik pátyolgatójaként is.
2023 decemberében írtam a Kindle PW5 készülék jailbreak-ről, sajnos ma már gyakorlatilag lehetetlen olyan fw-t futtató PW5-öt beszerezni (Oasis 3-ast még annyira sem), amit lehet jailbreakelni. A jailbreak pedig Kindle esetében szükséges a KOReader telepítéséhez.
Hirdetés
A Paperwhite 5-öst anyagi okból kifolyólag el kellett adnom, ahogy az nemrég kiderült nagyon jó kezekbe került (megpróbáltam „visszaszerezni”).
Itt közbe szúrva lényeges információ, mik is a jelenlegi elvárásaim egy újabb készülék kapcsán?
* min. 7" kijelző
* a kijelző megvilágítás színhőmérséklete állítható legyen
* lehetőleg nem zárt operációs rendszer
* KOReader telepíthetősége
* minőségi tok beszerezhető legyen hozzá
* alacsonyabb ár
Mint írtam, jelenleg a legnagyobb probléma az utolsó (alacsony ár) elvárás teljesülése, most gyakorlatilag olcsó olvasó, csak a „meg ne vedd / szóba se jöhet” kategóriákban kapható (szerintem).
Olvasó nélkül (egy LCD-s tableten szenvedve) szétnéztem, hogy a mára szerintem agyament módon „elborult” piaci árak mellett milyen készülék szerezhető be, amire a KOReader is telepíthető. És érdemes lehet beszerezni.
[Amazon Kindle] az elején ezzel kezdtem, a jelenlegi firmware melletti Jailbreak hiány miatt kiesik.
[Pocketbook] sokak által favorizált gyártó, eddigi termékei nekem eddig soha nem jöttek be, jó pár típust kipróbáltam az évek során. Kiesik.
[Kobo] a régebbi, tudás alapján szóba jöhető Libra 2 (ha még valahol kapható) drága, a Libra Color meg a színes kijelző miatt részemről nem jöhet szóba.
[Bármilyen minőségi tablet] az utóbbi pár hetet (jééé, most számoltam ki 9 hét) egy régebbi Huawei 10"-os tablet társaságában töltöttem, ez alapján sima szöveges könyvolvasásra számomra egy Tablet szintén kiesik. Sok egyéb mellett, a kezem majd letörik egy ilyen Tabletet tartva.
[Onyx] relatíve gyorsan eljutottam az Onyx Boox család termékcsaládhoz, amely jelenleg talán a legszélesebb termékpalettával rendelkezik, de sajnos e gyártó legolcsóbb típusai is vagy drágák voltak számomra, vagy az elvárásaimat nem teljesítették. Újonnan.
Mivel az új készülékek kiestek anyagi lehetőségeim miatt, keresgélni kezdtem a használt piacon és véletlen (de micsoda véletlen!) elém került két olyan ajánlat, ahol ugyanolyan típusú Onyx készülék volt meghirdetve, így elkezdtem utánanézni az Onyx Boox Page készülék adatainak és tudásának.
Őkelme egy 7"-os kijelzővel rendelkező Androidos „Tablet”, érintőceruza nélkül (a ceruza a drágább Onyx készülékek kelléke), amelyik a Leaf sorozat 3. tagja (a neve ezért lehetne akár Leaf 3 is).
Kijelző 7" E-Ink Carta Plus
16 szürkeárnyalat
1.264 x 1.680 pixeles felbontás, 300 ppi képsűrűség, teljesen sík felület
Capacitív Multi-touch érintőfelület
Előtérvilágítás MOON Light 2
Védőüveg ONYX Glass
Processzor 8-magos, 2 GHz-es
RAM memória 3 GB LPDDR4X
Belső tárhely 32 GB
Tárhelybővítés max. 2TB microSD/microSDHC kártya
Mikrofon és beépített hangszóró
Szenzorok G-sensor, Hall Effect sensor
Vezetékes csatlakozás USB Type-C OTG támogatással
Támogatott fájlformátumok TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, FB3, DOC, DOCX, PRC, MOBI,
CHM, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3, WAV, CBR, CBZ
WiFi 802.11 b/g/n/ac 2,4GHz & 5GHz
Bluetooth 5.0
Akku Polymer Li-on, 2300 mAh
Operációs rendszer Android 11
Ház anyaga Plastic
Fizikai méret 156 × 137 × 6 mm
Szín fekete
Súly 195 gramm
DC 5V 2A
egy hosszabb lélegzetű 2023 szeptemberi cikket találtam róla 24.hu oldalon. Érdemes elsőként ezt átolvasni.
Ez meg egy angol nyelvű (de feliratozni lehet) videó a Page-ről a YouTube-on.
ELSŐ KÉZBEVÉTEL
A készülék az előd 10"-os tablet után igazán aprócska és kimondottan könnyű, egy Type-C USB-A kábel van hozzá gyárilag.
A WiFi beüzemelése után a 3.5.3-as fw települni akart, így frissítettem. A frissítési folyamat kimondottan lassú, de várhatóan nem mindennap jön új fw. Előtte közben, utána mindenhol ellenőrzés, igazából ez ami lelassítja a folyamatot, de mindez a felhasználó érdekében történik.
Az akku feltöltöttségi szintje kicsomagoláskor 60%-on volt, frissítés közben ez leesett 58%-ra.
Feltettem töltőre, a feltöltés 100%-ra 2 óra volt.
Egy Samsung 5V 3A-es töltőt fogok használni hozzá.
A kijelző felülete egy kicsit „csillogó”, lehet hogy jobb lett volna valami matt felület kiképzés. Kérdés, hogy mennyire lesz ujjlenyomatmágnes ez a felület? Viszont a sík kijelző szuper!
Ha a gombok jobb oldalt vannak, akkor a felső oldalon nincs semmi, jobb oldalon felülről lefelé haladva a Type-C/USB-C csatlakozó, az 1. hangszóró, a microSD foglalat, a 2. hangszóró, alul a Power gomb, majd bal oldalon ismét semmi.
A kijelző oldalán csak a szabadon átdefiniálható funkciójú két fizikai gomb van.
A gyári tok számomra meglepően jó minőségű, pluszpont, hogy nem a megszokott fekete vagy egérszürke, hanem belül színes (esetemben barna, marhabőrszerű).
A tok mágneses, oly mértékben, hogy simán kinyitva és hátra hajtva önmagában is összeragad, és a készülék maga is mágnesesen tapad a tok hátsó feléhez. A tok becsukása altatja a készüléket, kinyitva pedig feléleszti azt. Hacsak ki nem kapcsoljuk ezt a funkciót a Beállításokban.
BEKAPCSOLÁS, ISMERKEDÉS A TABLETTEL
Első bekapcsoláskor lefut egy varázsló, amiben ezek jelennek meg:
A felület nyelve
A felhasználói szerződés elfogadása
Az időzóna, dátum és idő beállítása
Az energiatakarékossági beállítások testre szabása (auto sleep, auto power-off)
A kézmozdulatok testre szabása (system navigation, side gestures
A készülék Boox OS elnevezésű felületének megjelenése után
A képernyő tetejét lehúzva
balról => Notifications
jobbról => Control Center & Frontlight Settings
Az alul megjelenő ikonok balról-jobbra:
Library
Store
Storage
Apps
Settings
Billentyűk testre szabása Settings/Side Keys
Kézmozdulatok testre szabása Settings/Gestures
A fenti YouTube videóban hiányosságként hangzik el, hogy nem állítható be az, hogy a kijelző bal oldala fel/le simítva a fényerőt, jobb oldala pedig fel/le simítva a színhőmérsékletet állítsa be.
A 3.5.3-as fw-ben ez simán beállítható, lehet hogy ez csak a régebbi fw verzió miatt volt probléma.
Kobo App Store Apps/App Store
Google Play Store aktiválása (gyári állapotban ez nincs aktiválva)
SAJÁT HASZNÁLATI TAPASZTALATOK
Tervek szerint háromféle tesztet fogok végezni, egyet amikor szinte minden „okosfunkciót” kikapcsolok és csak olvasóként használom a gyári NeoReader alkalmazással, egyet a KOReader-rel és egy harmadikat amikor normál Tabletként használom, állandóan bekapcsolt WiFi-vel, és szinkronizációval. Mindkét tesztet 100%-os akkuval kezdem majd el.
Teszt 1: Repülős mód be, NeoReader
Teszt 2: Repülős mód be, KOReader
Teszt 3: Repülős mód ki, WiFi, szinkronizáció be, Ne zavarjanak mód ki, KOReader
EGY HÉT UTÁN
A fentebb linkelt YouTube videóban is elhangzik, hogy a kijelző „jobb oldalán” lévő 2 fizikai gomb egymástól jobban elválhatna, jelen kialakítása nem segíti a 2 gomb érintéssel történő megkülönböztetését (engem ez speciel nem zavar, nem használom ezeket).
Fekvő módban, ha a gombokat használjuk, erőteljesebben mutatkozik a gombok közelségéből fakadó probléma. Kényelmesebb lenne, ha a gombok távolabb lennének egymástól.
2024.09.04:
Ma, merült le a készülék először 6%-ra, így feltettem tölteni. 110 perc, azaz 1ó 50perc alatt töltődött fel.
A kijelző és a méret számomra továbbra is megfelelő, a tokkal viszont érdekes tapasztalatom van.
Annyira tapad önmagához hátra hajtva, hogy sokszor nem a hátrahajtott tok lapot, hanem az egész tokot lefejtem a készülékről. Ezt az erős tapadást kicsit túlzottnak tartom. Egy normális sorozatgyártás előtti tesztelésen ennek ki kellett volna buknia.
Eddig a KOReader-t használtam, ami megy szépen, kivéve egy fontos funkciót, jelenleg nem megy a Fényerő és Színhőmérséklet szabályzás alatta. Ez annyiban nem gond, hogy könnyen, egy mozdulattal elérhető az Android Frontlight Settings panelje, de ez sajnos meghiúsítja azt a lehetőséget, hogy a KOReader alatt automatikus legyen ezek szabályozása.
Egyelőre kutatom (azaz a fejlesztők kutatják) ennek okát, legutóbbi infók szerint mennie kellene. Azaz ennek lesz folytatása.
Update lentebb!!
Mától az Onyx saját olvasóprogramját, a NeoReader-t használom, kíváncsi leszek, hogy a megszokott olvasási szokásaimmal milyen tapasztalataim lesznek.
2024.09.05:
Mint azt előzőekben írtam, „nem ment” KOReader alól se a fényerő, se a színhőmérséklet szabályozása.
Mostanra kiderült, hogy ha az elábbi két lépést megteszem, akkor működik szépen, ahogyan kell:
1. Az ezen a Github oldalon leírtakat végrehajtani,
2. Feltelepíteni a KOReader nigthly verzióját innen (vagy a KOReader Frissítés pontjából, miután a beállításokban átálltunk a Fejlesztői ágra).