Milyen mobilt tartok ideálisnak a 21. században?

Egy, a "Rekviem egy operációs rendszerért" cikkemhez fűzött hozzászólás indította el bennem az ironikus reakciót. Semmi személyes, semmi cikizés: egyszerű behaviorizmus. Inger, válasz reakció, semmi más.

Milyen is legyen a 21. század csúcsmodellje? Mindenek előtt kicsike, lapos, áramvonalas. Ne legyen túl sarkos téglalap, de ne legyen gömbölyű, mint Murilló dundi angyalkái, hanem valami formabontó legyen. Cikcakkos oldalak, kecses ívekkel. A kijelző legyen 16 dimenziós, full HD. Megvilágítása ötvözze az éjszakai kijelzős órák és a Sohó piroslámpás házainak erotikus hangulatát; de még akkor is jól látható legyen, amikor Égető úr kedvenc mobilommal a kezemben berak a tepsibe és betol a hamvasztóba, majd alám pörköl.

Egy picike mobiltól nem várhatjuk el, hogy RPG rakétát lőjön ki, viszont az infra helyén önvédelmi célból kilőtt lézersugár borítson lángba egy M1 Abrams tankot. Ez a minimum.

Talán felesleges leírnom, hogy a jövő csúcsmobiljának milyen legyen az operációs rendszere! Mindegyik! Symbián, Belle, Bada, Android, Windows. Az operációs rendszerek között az arckifejezés érzékelő előlapi kamera szemöldök összevonás, szájbiggyesztés alapján 0.0000 sec alatt váltogasson.

Ehhez a gyorsasághoz persze processzor is kell. Milyen legyen? Ne sz@rozzunk vele. Legyen 16 magos, 2 tökmagos és 100 gigás. Úgy szálljon vele a telefon, mint Ozzy Osbourne, amikor azt hitte, a rendőrség jön házkutatni és megevett fél kiló heroint.

A 21. század csúcsmodelljének a külső borítása legyen selymes, lágy tapintású, de golyóálló. Ne legyen fémből, de bírjon el egy úthengert. Ne gyűjtse a port és az ujjlenyomatokat, viszont legyen környezetbarát. Újra hasznosítható, csabai kolbász ízű anyagból készüljön, hogy vacsorára történt elfogyasztása, majd a reggeli egészségügyi séta után már rögtön lehessen vele esemesezni és fészbükközni.

Az akkumulátor az amoled kijelzőnek köszönhetően egy töltéssel egy fényévig bírja, közepes használat mellett. Ebből már kiderül, hogy a jövő telefonja nem lehet holmi sliccgombos: az érintő kijelző annyira kapacitív legyen, hogy pillantásra váltson. Szempillantásnál rövidebb idő alatt, ami azonban nem lehet hosszabb 0.000012 másodpercnél, köszönhetően a 16 magos processzornak és a két tökmagos gyorsítónak.

A jövő telefonjának már ne legyen memória kártyája, csak 20 terabyte belső tárhelye, saját szerverrel. 322 játék legyen rajta, logikai, stratégiai, kardozós és engribördszös. A játékokat – a filmekhez hasonlóan – lehessen 3D-ben kivetíteni, projektornak használva a telefont. A 3D annyira élethű legyen, hogy a Trójában megcsöcsörészhessük –Parist megelőzve – Szép Helénát.
A mobilnak legyen gyermekzár védelme is, azaz az illetéktelen szülők ne tudják megnézni általános iskolás fiuk telefonra telepített pornófilm gyűjteményét.

Azt persze nem tűrhetjük, hogy egy ilyen telefon státusszimbólummá váljon, ugyanakkor nem alacsonyíthatjuk le néptelefon szintre sem – ezt a szempontot az árképzésnél figyelembe kell majd venni. Ennek megfelelően nem lehet drágább, mint egy havi tanulóbérlet, viszont nem lehet olcsóbb, mint öt liter tablettás bor. Ez megadja a lehetőséget a tanulóknak is arra, hogy a bérletükre kapott pénzt egy ilyen mobilba fektessék, ugyanakkor nem kétséges, hogy a macskák inkább whiskast, a homelessek pedig inkább kannásbort vennének.

Lényeges az is, ezért az árért mit tartalmaz a doboz; azaz milyen tartozékai vannak a 21. század szupermobiljának. Ezért az árfekvésért azért joggal elvárhatja az átlagos felhasználó, hogy a dobozban ott figyeljen egy, a telefon tartozékát képező háromszobás lakáskulcs, továbbá egy slusszkulcs a vásárló nevével kitöltött forgalmi engedéllyel és egy jogosítvánnyal. Legyen benne egy gitár pengetővel és kottákkal, valamint egy akkord táblázat dobgéppel.

Az írás olvasói joggal mondhatják, ez az egész sznob baromság. Én azt mondom, merjünk nagyok és merészek lenni: amire nagyon vágyunk, az előbb-utóbb teljesül. Vagy nem; de ez biztos.
Meg nem erősített forrásokból viszont biztosan tudom, hogy a Huwei mérnökei valahol a Mekong deltájában egy dzsunkában már dolgoznak ezen az aprócska fejlesztésen, aminek megjelenése 2012. szeptember 45-re várható. Addig ne vegyetek telefont, meg levegőt.

Hirdetés

Még van hozzászólás! Tovább