2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Genius Slimstar i222

Írta: | Kulcsszavak: Genius . Slimstar . i222 . billentyűzet . klaviatúra . lapos

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Egy kisebb lélegzetű írással szeretném bemutatni új billentyűzetemet, mellyel korábbi Labtec Standard Keyboard Plus klaviatúrámat váltottam le bő 2 év után. Technikai problémája nem volt, lecserélésére azért volt szükség, mert az eredetihez képest jóval hangosabb volt már a billentyűk hangja (amely 2.000 Ft-os árát tekintve talán nem meglepő). Az i222 a cikk megírásának pillanatában 3.000 Ft körüli áron szerezhető be.

Bár a cikkben szereplő két képen nem magyar kiosztású a klaviatúra, természetesen itthon honosított verziót is lehet vásárolni (duplasoros enter, hosszú Í)

Külső
Nem szokásom, de ezt az eszközt úgy vásároltam meg, hogy előtte nem láttam, nem próbáltam élőben. Testvérével, az i220-assal találkoztam először képeken keresztül, az is tetszett, de az 1-2 éve divatba jött fényes fekete műanyag felületektől a falra mászom, azon pedig a komplett fedlap ilyen anyagú volt. Ezért esett a választásom az i222-esre, melynek csak felső 2 cm-es kávája készült fényes bevonatból, a többi része matt fekete. Bár jobb lenne, ha az egész matt lenne, de ennyi még belefér.
A klaviatúra kimondottan minimalista dizájnnal lett megáldva, ami szerintem csak előnyére szolgál. Lapos, nagyon kis leütési úttal rendelkező „szigetes” – tehát egymástól 1 mm-es távolságra lévő – gombok, három dedikált hangerő vezérlő gomb és egy „www.geniusnet.com” felirat található az előlapon. Teljes értékű, hagyományos és magyar kiosztású a billentyűzet (nagy Enter, hosszú Í, normál 3x2-es elrendezésű Insert/Home rész, numpad), ami nem azt mondom, hogy ritka, de ugye ismerős, mikor egy billentyűzet teljesen megfelel igényeinknek, azonban vagy nincs magyar kiosztásban, vagy nem klasszikus elrendezésű.
Kiemelném még a notebookból átemelt, Alt Gr mellett található „Fn” funkciógombot, melyet együttesen lenyomva az F1-F11 billentyűk valamelyikével, különböző alkalmazásokat, vagy alkalmazásokon belül különböző parancsokat érhetünk el. Teljes körűen üzemel önálló szoftver telepítése nélkül (Win7), tehát nincs szükség illesztőprogramra (nincs is a csomagban telepítő CD). Bár jómagam egyelőre nem használom - mivel korábbi billentyűzetemnél nem volt ilyen opció -, de okos megoldás a plusz dedikált gombok helyett. Az Fn gombbal a következőket érhetjük el, sorjában:

- Alapértelmezett internetböngésző (F1)
- Kedvencek (F2)
- Keresés az oldalon (F3)
- Weboldal frissítése (F4)
- Weboldal betöltésének megállítása (F5)
- Ugrás előre (F6)
- Ugrás vissza (F7)
- Alapértelmezett levelezőprogram (F8)
- Alapértelmezett zenelejátszó program (F9)
- Sajátgép (F10)
- Számológép (F11)

Számomra nem teljesen ésszerű pár funkció, illetve annak elhelyezése ezek közül. A frissítés funkció már alapból felesleges, mivel minden böngészőben elérhetjük az F5 lenyomásával, de ha már kellett ilyen, miért az F4-re, miért nem az F5-re rakták? A másik pedig az előre/vissza sorrend, szerintem fordítva lenne logikus – bár ennek használata, használhatósága szintén megkérdőjelezhető (de ez elmondható a keresés, kedvencek, valamint betöltés megállítása funkciókra is). A többi viszont használható, s ha rááll a kezünk, gyorsan elérhetővé válnak a programok (főleg, ha az eszköztáron/asztalon nincsenek azok kirakva, ha igen, ismételten felesleges funkciók hadát kapjuk).

Gépelés
Kicsit ódzkodtam attól, milyen lesz egy hagyományos, magas gombos billentyűzet után áttérni a teljesen laposra asztali gép esetén is. Azonban Lenovo S12-es hordozható gépem kiváló lapos billentyűzete és az azon történő gépelés olyannyira megtetszett, hogy váltottam az asztalin is.
Sokan nem szeretnek lapos billentyűzeten gépelni, illetve egyesek állítják, hosszú távon kényelmetlen. Nekem ilyen problémám nincs, ezért bátran ajánlom mindenkinek. Először kissé furcsa volt, hogy a gombok teljesen elkülönülnek egymástól. Vakon gépelek, tehát „ki kellett tapogatni” a megfelelő távolságokat, de egy-két oldal megírása után már egyáltalán nem ütök félre többször, mint korábbi klaviatúrámon. A nyomáspont teljesen jó, nincsenek beragadó billentyűk, a sarkukon ütve is szépen működnek, a Space is teljes hosszában, egyenletesen reagál a lecsapásra.
A billentyűknek van hangja, egészen más típusú, mint egy magas billentyűzet esetén. Természetesen jóval halkabb is ezeknél, szerény véleményem szerint ennyi visszajelzés már kell annak, aki gépel, hogy leütötte a billentyűt, ennél halkabb ne is legyen.

Negatívumok
Ez lesz a legrövidebb bekezdés a cikkben, de azért a teljesség igényével megemlíteném a hátrányokat is. Ha az ember tüzetesebben elkezdi vizsgálni a klaviatúrát, észreveszi, hogy az Enter bal felső sarka alaphelyzetben kissé meg van süllyedve a mellette lévő billentyűkhöz képest. Ez gépelés szempontjából egyáltalán nem számít, csak kissé furcsa, ha ránézünk. A Numlock/Capslock/Scroll-lock hármas visszajelző LED-jei kissé igénytelenül lettek kialakítva, túl mélyen ülnek a diódák, ezért átlagos gépelési szögből - bár teljesen egyértelműen látszanak - a felettük elhelyezett piktogram nem kivehető.

Konklúzió, értékelés
Ár/érték arányát tekintve egy igazi „best buy” annak, aki a következő paraméterekkel keres billentyűzetet:

- Legyen hagyományos elrendezésű, magyar kiosztású
- Külsőre ne legyen túlcsicsázva, plusz médiagombokkal telepakolva
- Lapos gombjai legyenek
- Legyen olcsó

Manapság megszokhattuk, hogy ami olcsó, az egyben rossz minőségű is, vagy van valami elviselhetetlen hibája illetve szimplán nem azt kapjuk, amit vártunk. Ez a műszaki cikkekre különösen igaz, azonban a Genius Slimstar i222 szerintem kivétel. Képeken jól néz ki – ez még önmagában semmit nem jelent -, de mindezen túl dobozát kibontva is azt kapjuk, amit elképzeltünk. Jól néz ki, nem hivalkodó, kényelmes rajta a gépelés és minden funkciója kifogástalanul működik mindenféle manuális telepítgetés és szenvedés nélkül. Kell ennél több?

Hozzászólások

(#1) mhorvat


mhorvat
senior tag

Várom az észrevételeket, kérdéseket a cikkel és a billentyűzettel kapcsolatban!

(#2) #65675776 válasza mhorvat (#1) üzenetére


#65675776
törölt tag

Kifejezetten örvendetes, hogy van még legalább egy gyártó, aki képes normális kialakítású billentyűzetet készíteni. Ez is teljesen rendben van. Bár szerintem az Fn-nel hibát követtek el.

(#3) D1Rect


D1Rect
félisten

Nem nagyon találtam meg a méreteit. :B
Milyen széles a bill?

MOD: Most látom a G9-et is te adtad el nekem. :D

[ Szerkesztve ]

(#4) mhorvat válasza #65675776 (#2) üzenetére


mhorvat
senior tag

Igen, ennek én is nagyon megörültem. Főleg azért, mert ez a fajta lapos, szigetes kialakítás most kezd divatba jönni, ilyen új dolgok esetén pedig a legkevésbé sem szoktak az ésszerű dolgokra figyelni. Az Fn-ezéssel hibát szerintem nem követtek el, mert hátránya nem származik belőle senkinek, egyszerűen csak arról van szó, hogy a felhasználók úgy tippre 90%-ának ez felesleges lesz.

(#5) mhorvat válasza D1Rect (#3) üzenetére


mhorvat
senior tag

Területe 435mm x 142mm. Magassága elől (értsd: CTRL gombnál) 10mm (billentyűkkel együtt 13mm), hátul 17mm. Kihajtott lábakkal pedig 25mm magasra ér fel az asztalon, elülső magassága értelemszerűen nem változik. Mindezeket figyelembe véve elmondható, hogy átlagos méretű klaviatúráról van szó, az előző, teljesen hagyományos Labtec-em majdnem pont belefért a Genius dobozába.

Örülök neki, remélem neked is bejött akkor a G9. ;)

[ Szerkesztve ]

(#6) #65675776 válasza mhorvat (#4) üzenetére


#65675776
törölt tag

Számomra az Fn-ben az a probléma, hogy még egy billentyűt kell kerülgetni.

(#7) zH.


zH.
senior tag

Nagyon szép kis billentyűzet. Ára is korrekt ,amikor megláttam 5k feletti árra számítottam. Lassan ideje lenne nekem is lecserélni a 3 éves noname bill.-em ,amiben már vagy 2kg morzsa van. :D

just be

(#8) mhorvat válasza #65675776 (#6) üzenetére


mhorvat
senior tag

Voltaképpen, ha megnézed, a Windows gomb helyett van ott, tehát még pluszt sem jelent. Nem védem, mert én sem használom, de azt fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy hátrány nem származik belőle (na jó, a kék kis piktogramok ott vannak az F billentyűkön :DDD).

(#9) D1Rect válasza mhorvat (#5) üzenetére


D1Rect
félisten

Nagyon köszi! :R

Igen, bejött a G9. :)

Az FN gomb az on/off vagy nyomva kell tartani?

(#10) mhorvat válasza D1Rect (#9) üzenetére


mhorvat
senior tag

"„Fn” funkciógombot, melyet együttesen lenyomva az F1-F11 billentyűk valamelyikével"

Tehát nyomva kell tartani és mellé egy tetszőleges F gomb. Sajnos emiatt is kényelmetlen a használata. :(

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.