Hirdetés

Mennyi is az annyi? FX 6300

Szokásos Intel-AMD téma.AMD olcsóbb de melegedik, az Intel gyorsabb, kevésbé melegedik, de drágább stb. Kicsivel több mint egy éve vettem az FM2-es platformom, egy A8 5600K-val. Mondhatni új dimenzió a P4HT után.Azért is lett az FM2 mivel APU, azaz olyan grafikus gyorsító van benne ami nem ipari hulladék.A terv mindig is az volt hogy FM2 közben szerzek egy erősebb videókártyát, majd eladom a lapot és procit majd jöhet új lap és processzor. Ez a terv már alakul.Bár közben módosult a terv mert el kellett adnom a tápot is, mivel az eredeti HEXA 400W nem volt elég bika.Így alakult hogy az útközben beszerzett videókártyát és tápot eladtam, amiből vettem XFX 550W-os tápot. Jobban belegondolva lehet hogy annyira nem érte meg nekem, de lényeg hogy már megvan.Következő szegmens a lap és processzor elpasszolása. Ezt havernak adtam egyik napról a másikra. Teljesen meglepődtem, csak szólt hogy megvenné. Úgyhogy megváltam tőlük is. Ezáltal összegyűlt annyi lé, hogy tudjak venni legalább egy lapot és így is tettem. ASRock 970 Extreme4. Fura mert eddig egytől-egyig ASRock lapjaim voltak :) . Annyira még nem ismerem az AM3+ -os foglalatot, és a hozzá tartozó dolgokat, ezért a chipsetre sem térnék ki, mivel nem tudnék róla sok minden írni. Maximum annyit hogy ha jól tudom a legújabb chipset az a 990FX, úgyhogy annyira nem gány cucc. Egyedül amit sajnálok az a 4+1 fázis ami nem túl acélos.

Kis bevezető után rátérek a lényegre, mégpedig a processzorrra. Először is leszögezem hogy ez a processzor csak kölcsönbe van, mivel ismerősöm is hasonló módon fejleszt gépet, csak neki hamarabb meglett a proci és kölcsönkértem tesztre.FX 6300.3 modul, 6 szál, 3,5Ghz alapórajel, 95 watt, 3*2MB L2,8MB L3 cache. Ez a processzor címszavakban.Személyszerint én picit gyűjtöttem volna még 8 modulos FX-re, mégis csak időtálló. Lényeg hogy így alakult.

Teszt

Sajnos teszteknél nem voltam valami kreatív, főleg szintetikus programokat futtattam.
Jöjjön is a konfig:

Processzor: AMD FX 6300
Alaplap: ASRock 970 Extreme 4
Videókártya: nVidia GeForce 9800GT
(átmeneti kártya)
Memória: Kingston LoVo 2x2GB 1600mhz cl9
Tápegység: XFX 550W

SuperPi (1M)

SuperPi-vel kezdem mivel ez az egyik kedvencem. Bár hozzá kell tennem hogy intelre van optimalizálva ezért nem mérvadó de lehet látni a gyorsulást.Vége fel 200mhz-enként volt kb 1 másodpercnyi gyorsulás ami nem valami sok. De ha 0-24-ben valaki superpi-zni akar megvan rá a lehetősége :DD

LinX 0.6.4

Linx a processzor nyers számítási teljesítményét méri gigaflop-ban. Sok hozzáfűzni valóm, nincs 8GFlop nyereség.

WinRAR

Egyetlen gyakorlati teszt :DDD . Most abban nem vagyok biztos hogy a be vagy kicsomagolás sebességét méri, de bármelyik is, látható a gyorsulás. Hozzá kell tenni hogy a memória sebessége jobban beleszól a tesztbe, de azt használjuk mérésre amink van. :))

Cinebench R11.5

Egyik legelterjedtebb program processzor "sebesség" mérésére. Lényege hogy adott egy kép, amit le kell renderelnie. Minnél ktöbb feldolgozó szál van, annál több kis négyzetben kezd el számolni. És itt történt az hogy nem volt elég a hűtés.4,6Ghz-nél észrevettem hogy kevesebb pontot kaptam mint 4,4Ghz-en.

Először arra gyanakodtam hogy talán itt van vége az északi hídnak.Ami hülyeség mivel csak a proci számol. Mindegy húztam rajta. Meg ha már ott voltam húztam a HT órajelén is. Semmi. Sőt még kevesebb pontot kaptam (5.10). Majd el kezdtem gondolkodni. Hát ez melegszik! A tesztet úgy kezdtem hogy biosban kilőttem minden energiagazdálkodási funkciót, thermal throttlingot stb. Eddig nem említettem hogy ALAP hűtővel csináltam a teszteket. Na mindegy mert itt jöttem rá hogy jobban kéne hűteni. Mégpedig elég egyszerű módon: kinyitottam az ablakot. Éjjel csináltam a teszteket, bejött a hideg levegő és meg is van a léghűtés :) "Szegény ember léggel hűt" . Vártam amig hűl egy kicsit a proci, lefutotta teszt és voila, 5.92 pont.

Konklúzió

Nekem tetszett, sőt mi több meg is lepődtem az erején, úgyhogy szeretnék egy kis összehasonlítást a hasonló ÁRÚ processzorokkal.Nyílván ennyi tesztből nem fog eldőlni hogy melyik a jobb processzor.Főleg nem cinebenchből, de ha úgy vesszük hogy a cinebench egy modern program ami több szálat is tud kezelni akkor már lehet viszonyítási alap.Azt most le kell szögezni hogy bármelyik intelnek jobb az egymagos feldolgozása, úgyhogy ezt a részét hagyjuk is. Ez egy tény. Viszont többszálas feldolgozásban, ha nem is minden téren de fel tudja venni a versenyt az AMD. Egy Core i3 4330, 35000 Ft, 3,5 Ghz, 2 mag 4 szál, szorzózár, viszont fele annyit eszik mint a 6300, 54W-ot. Innen le lehet vonni hogy többszálon legtöbb esetben erősebb az FX6300 , és ezt nem csak szintetikus tesztek bizonyítják (pl, pl, pl, pl, pl ). Itt válogattam pár képet amiket a prohardveres nagyon csináltak. Lászik hogy ha nem is mindig húz el az fx, lehet csak éppenhogy gyorsabb, de gyorsabb. Van ott olyan kép is ahol látszik hogy erősebb az i3. Viszont nagy fegyvere az FX-eknek hogy szorzózár mentes, ezáltal simán fel lehet húzni olyan szintre ahol minden esetben veri az i3-mat. Hátulütője hogy erre áldozni kell. Jófajta hűtés, alaplap, táp ez mind kell. Namegpersze a megnövekedett fogyasztás húzás hatására.Én tiszta szívből ajánlom ezt a processzort, de ha húzni akarod akkor el kell egy erősebb hűtés. Viszont ha összeadjuk a hűtés, és a processzor árát, akkor már lehet hogy nem érné meg a dolog. Bár én ígyis-úgyis vennék hűtést procira :DDD . Én nem utasítok vásárlásra senkit, azt vegye mindenki ami neki jobban fontos.

Ui:Személyes rekordom ezzel a processzorral történt mégpedig az 5GHz. Sajnos már 4,8 fölött nem tudtam stabilizálni.

Köszi hogy végigolvastad.

Mong00se

Még van hozzászólás! Tovább