Az írás nem szakembereknek szól, nem lesz semmi parancssoros, registry-s móka, csak kattintgatunk, azaz, egy átlagos felhasználó is bátran nekiveselkedhet.
Figyelmeztetés: Mivel a művelet során a rendszer-helyreállító partíció törlődik, így a frissítés vélhetőleg garanciavesztést von maga után!
(Ugyanakkor egy 4GB-s USB-kulcs segítségével a készülék gond nélkül visszaállítható gyári állapotba, amennyiben a készüléken levő Op-rendszerről biztonsági másolatot készítünk. Továbbá – ahogyan az a mellékelt képen is látszik – a gyártó adatai továbbra is szerepelnek a frissített Windows névjegyében is.)
Ami kell:
- a legfontosabb, hogy helyet nyerjünk a beépített háttértáron.
- kell egy legalább 4GB-s pendrive/memóriakártya
- le kell tölteni a MS oldaláról a Win 10 ISO-t, amihez a Media Creation Tool-t használjuk.
- kell egy boot-olható adathordozó készítésére alkalmas segédprogram
- kell egy külső beviteli eszköz, hogy tudjunk tevékenykedni a BIOS-ban (nálam ez sima USB-s, asztali géphez való billentyűzet volt, amit a készülékhez mellékelt átalakító kábellel kötöttem a gépre).
Hirdetés
Előkészületek
1. Kell, ugyebár, maga a Windows. Véleményem szerint felejtsük el a GWX-et (Get Windows 10/Windows beszerzése-ikon), vagy a Windows Update-n keresztül történő frissítést – nekem sokadikra sem sikerült.
Helyette töltsük le a MS oldaláról a Win10 ISO változatát, amihez a legfrissebb Media Creation Tool-t fogjuk használni. Ennek futtatása értelemszerű. Mivel hozzáértők szerint a 64 bites Windows nem támogatott, így eleve a magyar nyelvű, 32 bites Home Edition-t válasszuk.
Ha megvan az ISO-file, már csupán egy boot-olható adathordozóra lesz szükség. Nálam ezt a szerepet memóriakártya töltötte be (32GB), és megítélésem szerint egy 4GB-s eszköz elég erre a célra.
Megfelelő segédprogrammal (én a Rufust használtam, és ajánlom is) formázzuk az adathordozót GPT-sémával, FAT32-re. Ez nagyon fontos, mert így lesz az eszköz UEFI-kompatibilis.
A Rufus ráadásul mindjárt az ISO-t is kezeli, így az elkészült ISO-fájlt is rögtön linkeljük be. A műveletsor végén egy kész (bármikor máskor is használható) Win10-telepítőt kapunk (ami az írás jelenében a 1511-es build).
Remek, nézzük magát a tablet-et.
2. Mivel igen-igen szűkös a tárhely a készüléken, így a legfontosabb, hogy szabad helyet nyerjünk, különben nem fog elindulni sem a Win10 telepítője.
- a készülék első bekapcsolásakor ne feledkezzünk meg a Windows-frissítések tiltásáról.
- ha van esetleg törölhető Windows-frissítés, akkor azokat is egyesével kezdjük el eltávolítani.
- A mappák nézeténél tegyük láthatóvá a rejtett mappákat, és keressük meg az Office15 mappát, amit szépen mentsünk át valahová – mondjuk, másik gépre, pendrive-ra (mentés nélkül letörölni nem érdemes, hiszen a mappa a MS-Office 365 egy példányát rejti, amit később is visszarakhatunk), és máris nyertünk 1GB-t.
- Töröljünk minden felesleges programot – bár ezzel sok helyet nem fogunk nyerni (nálam csak az eszközillesztők maradtak meg).
- Futtassuk a lemezkarbantartót, és töröljünk minden törölhető rendszerfájlt is (ettől ne ijedjünk meg, nagy galibát nem okozhat, viszont rengeteg helyet szabadít fel – pipálgassuk ki bátran a nagyobb állományokat).
- Egy újraindítás, majd, ha mindent jól csináltunk, akkor jó esetben ~7,85 GB szabad tárhelyünk lesz! Ha így van, akkor a tablet készen áll a frissítésre.
- Ha ez nem jött össze, akkor még midig ott a lehetőség, hogy visszaálljunk a gyári beállításokra – akárhogy is, de kell a hely.
3. BIOS beállítása.
Indítás után azonnal nyomjunk ESC-t (ami egyúttal a BIOS-hotkey), vagy a Windowsból indítsunk speciális helyreállítással egy újraindítást. Jó eséllyel bejutottunk a BIOS-ba. (rögtön adjunk is magunknak pár mp késleltetést (Timeout), hátha még jövünk ide párszor.)
A mellékelt képen látható, hogy az SCU-ikonra kattintva, a 'Boot'-fül alatt milyen beállításokat használtam. Ezeket azért is érdemes így beállítani, hogy egy esetleges sikertelen telepítés esetén azonnal megkezdhessük a rendszer USB-ről történő újratelepítését. Maga a beállítás billentyűzettel és egérrel is kivitelezhető – nekem az érintőképernyő nem működött.
4. Meglepő módon a telepítést magát a Windows-ból indítjuk, magáról a boot-olható eszközről (nálam ez a készülék saját olvasójába helyezett micro-SD kártya volt), azaz egyszerűen elindítjuk a Setup-ot.
Előkészítést követően a gép újraindul, majd – ha minden jól ment – 3 fázisban elvégzi a telepítést is, és röpke másfél óra után remélhetőleg örülhetünk az immáron Win10-et futtató eszközünknek.
Remek, de megint nincs hely…
Lesz. A helyreállító partíció ugyan eltűnt, de helyette csurig van a Windows.old mappa (ebben a mappában van a korábbi Windows-telepítés). Közvetlenül ne töröljük, hanem ezúttal is a lemezkarbantartóval, a már említett módon. A karbantartót amúgy érdemes minden nagyobb frissítés után is lefuttatni (rendszerfájlok törlése), mert jóllehet, maga az Op-rendszer is végez karbantartást, ezt csak viszonylag ritkán teszi.
Megjegyzés: bár nincs tapasztalatom másik készülékkel, de a leírt módon vélhetőleg más gyártók hasonló specifikációkkal rendelkező készülékein is elvégezhető a frissítés.
Eredményes kísérletezést.
Lactantius