2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

MeeGo futtatása VMware-en

Írta: | Kulcsszavak: MeeGo . linux . VMware

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Egy ideje követem a MeeGo fejlődését. Az egyik elődjét (maemo) évek óta használom. Egy itcafe cikk után gondoltam kipróbálom. Egyelőre nem teljes a siker, de már alakul. Az eddig megtett utam:

Az aktuális béta letölthető a MeeGo repoból. A leírás szerint az img-t fel kell tolni egy USB kulcsra, amiről elindítható a rendszer. Ez szép és jó, csak kell hozzá egy szabad gép. Ráadásul finnyás, ragaszkodik az atomhoz. Processzorból megelégszik bármivel, ami SSE3-mat tud, de a videokártya fronton Intel kell neki. Arra gondoltam, hogy jó lenne feltuszkolni valamilyen virtuális gépre, mondjuk VMware alá.

Első körben megpróbáltam a letöltött imaget kicsomagolni. Linux alatt nem nagy gon, loopbackként felcsatoltam így megtaláltam a kernelt és a sqashfs root imaget. Ezt felcsatolva megvan az ext3 root, amivel eljutottam a folyamat végére. Apró probléma, hogy se a initrd, se a root nem tartalmaz olyan modult, amivel a vmware alatt felismerné a lemezt. Lusta lévén nem álltam neki initrd-t hegeszteni, inkább elegánsabb utat választottam.

A második nekifutás lassabb, de szerintem jobb. A Moblin image Creator - innentől mic - segítségével készítettem egy vmware image-t. A leírást követve nem nagy durranás. Felpakoltam az összes csomagot, amit követelményként megadott. Pár dolgot apt-cache-vel kerestem meg, mert nem egészen így hívják 10.04 alatt.

* yum
* rpm
* kpartx
* parted
* syslinux
* isomd5sum
* kvm
* zlib-devel(for compiling)
* python-devel(for installation)
* dmsetup

A hiányzó pykickstart-ot és mic2-őt innen lehet lehúzni.

Az image létrehozásához szükség van egy kickstart configra. Én az 1.0.80.7 2010.06.22-es netbook verzióját töltöttem le. Már csak az image létrehozása volt hátra. A dokumentáció alapján lefuttattam a VMware image-hez tartozó parancsot, csak a config állomány nevét változtattam meg:

sudo mic-image-creator --config=default.ks --format=vmdk --cache=mycache

A végeredmény érdekében 4x futtattam le a parancsot. Valamiért mindig megakadt 150-200 rpm letöltése után. Szerencsére a cache-ben szépen letárolta a már sikeresen letöltötteket. A végeredmény egy vmx és egy 2G-ás vmdk lett. Már csak el kellett indítani és láttam csodát. Pontosabban nem láttam, mert a user létrehozását követően nem történt semmi. Az emulált videokártyával valamiért nincs kibékülve a MeeGo. Gyorsan rávettem, hogy legalább karakteres üzemmódban induljon. A lépések a következőek voltak:

- Bootolásnál megállítottam ESC nyomogatással, majd kitöröltem a quiet paramétereket és kapott egy S azaz Single paramétert helyette.
- A quiet-et eltüntettem /boot/extlinux/extlinux.conf-ból, biztos, ami biztos.
- Az /etc/inittab állományban 3-mas szintet állítottam be initdefault-nak.

Ezután már simán be tudok lépni a konzolon. A terminálban kiadott startx elindítja az fwm-et, ami nem rossz, de init 5 esetén a moblin-power-ic-nél megáll a tudomány. Amit eddig megnéztem:

- A gyári vmx-et lecseréltem egy frissebbre, amiben bekapcsoltam a 3D gyorsítást, de nem segített.
- A glxinfo szerint a direct rendering működik és 1.4-es GLX érhető el szoftveres üzemmódban.

Megoldás, 2 óra alatt

Némi töprengés után arra jutottam, hogy az openGL-el van a gond. Így már könnyebb volt keresni. Aki keres talál egy jó kis topicot. Az egyszerű megoldás:

1. download the libglx.so from http://202.112.3.1/libglx.so .
2.replace the one under /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so.

Magyarán a libglx-et kell lecserélni. A csere után 1.2-es a gl, de legalább megy. A sebessége elég csiga. Gyorsított platformon (Nvidia, ATI) az Xorg-ot érdemes inkább buherálni:

download xorg-server source, just change the "glx/glxdriswrast.c", function __glXDRIscreenProbe(), remove below two lines:

screen->base.GLXmajor = 1;
screen->base.GLXminor = 4;

Then rebuild xorg and replace the libglx.so in system with the new generated one.

Gyors vélemény

- Erősen le van butítva a GUI. Touchscreenre jó is lehet. A maemonál bonyolultabb, de nincs agyon csicsázva.
- Furcsa, hogy a Chrome az alapértelmezett böngésző, de semmi gond nincs vele.
- Hardveres openGL nélkül a sebessége gyenge, de még elviselhető egy 2.4GHz-es Core 2-es gépen. A leggyengébb hardver is simán futtathatja
- Szeretném kipróbálni és összevetni egy normális sebességű (Armv7 1GHz, HW openGL, 256MB RAM) taleten egy Androiddal. talán az év végére megvásárolhatóak lesznek

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.