2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Atari fürdetés

Írta: | Kulcsszavak: Atari . 800XL . takrítás . fürdetés

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Szóba került, hogy érdemes lene írni pár szót arról, hogy hogyan lehet a régi gépeket takarítani. Amikor megérkezett a szállítmány derült ki, hogy debugolni kell a gépet. Ehhez amúgyis szét kellett szedni apró darabokra az Atari 800XL-t és a tartozékait. A gép mellett egy 1010 és 1050 fürdött meg a hétvégén, ezekről csináltam pár képet. A képek nagy része kicsit tovább nagyítható.

Nem fehérítettem őket. Több dolog miatt nem tettem ezt meg:

- A fehérítés kockázata, hogy nem lesz egyenletesen fehér a végeredmény
- Sokáig tart
- Az XL gyárilag sem fehér

Fehérítésről már írtam, nem taglalom tovább. De nem is merem ajánlani csak sok türelemmel és azt bevállalva, hogy az első párat úgyis elrontja az ember.

Az első lépés mindig az, hogy szétszedem a gépet apró darabokra. Amit összeraktak, azt szét is lehet szedni törés nélkül. Ehhez pár tanács, amik nagy része triviális mégis segíthet egy teljesen kezdőnek:

- A szétszedést meleg helyen csináljátok. Hideg helyen, mint pl. egy garázs könnyebben törnek a rögzítőfülek. Ha kint szereltek, akkor bentről vigyétek ki ilyen időben vagy rakjátok ki napra szélvédett helyen, hogy meleg legyen maga a gép.
- Rendes szerszámot kell használni, hogy az ember ne nyalja le a csavarok fejét. Nekem a Gedore és B&D vált be, de van sok jó márka. Egy mágneses fejű csavarhúzó sokat segíthet.
- A szalagkábellel óvatosan kell bánni, nehogy megtörjön. Ha mégis gond lenne vele, akkor egy nagy és éles ollóval merőlegesen levágható a sérült rész.
- Keressetek gépkönyvet, leírást, youtube videót stb. Mindenhol van egy apró trükk...
- Érdemes fényképezni szétszedésnél a lépéseket.
- A csavarokat külön kis dobozokba gyűjtöm és jelölöm melyik lépésnél jöttek ki. Rövid-hosszú csavarokat nem szabad összekeverni.
- A billentyűzet kényes, nem érdemes bármi áron szétszedni.

Maga a takarítás már nem nagy durranás. A nagyobb műanyag elemeket bedobom a kádba kicsit ázni. A kicsiknek elég a csap is. Zuhany és meleg víz az első kör. A másodikban előkerül a jó öreg WU2, ami nem bántja a műanyagot és jó szernek bizonyult a kosz ellen. Egy dörzsis szivaccsal szoktam átsikálni az elemeket. Látható részen a puha részt használom, hogy ne sérüljön a műanyag. A fényes részek a legkényesebbek, de bármin nyomot hagyhat a sikálás. Érdemes nem látható részen kipróbálni mielőtt hazavágnánk esztétikailag valamit. Rácsokhoz, kis résekhez jól jön egy puha kefe és egy fogkefe.

A habos darabokat leöblítem bő folyóvízzel. A legjobb ehhez a tusoló, de csak ésszel, mert már magával a mosogatással is a női családtagok türelmével játszik az ember. Ha vízben úszik a fürdőszoba, akkor jönnek a viharfelhők is. Csöpögtetőnek tökéletesen megfelel a csap amíg a következő darabot mosogatom.

Kis száradás után jól átnézem az eredményt. Mindig van ami miatt egy-két darab további munkára szorul. A rácsos részben, illesztéseknél megmarad a kosz, esetleg amiről azt hittem, hogy egybe öntött mégis szétszedhető. A képen is látható, hogy a plexi mögé bement a víz. Végül kisakkoztam, hogy oldalt van két kis fül, amit ki kell pattintani...

Nehezen hozzáférhető részeknél jól jön a fülpiszkáló. A vizet is ki lehet vele szedni és a kosz ellen is hatékony. Csak sok kell belőle, ezért érdemes előre tankolni, hogy ne a házi készletet használja el az ember.

A billentyűzetet nem szedtem szét. Egyrészt nem volt annyira mocskos, másrészt féltem a fóliától. Egy C64-et bármikor szerzek itthon, de a 800XL sokkal ritkább felénk. A kosz nagyját sűrített levegővel fújtam ki. Kis kompresszor, vagy palack tökéletes erre a célra, de láttam már billentyűket szétrepülni túl nagy (6 bar) nyomás miatt. A popsitörlő is régi motoros. Ha nem krémes verziót veszünk, akkor jól lehet vele tisztítani a felületeket. A billentyűzetbe fogselyemhez hasonlóan befűzve szépen kihozta a koszt.

Mosogatás után érdemes több órát várni a száradással. Én tipikusan egy napot szoktam, de csöpögés után és összeszerelés közben is használom a sűrített levegőt. A kis réseknél, lukaknál így lesz tuti száraz a gép burkolata. Az összeszerelést is ésszel kell végezni, az öreg gépek elektronikája kényes darab.

Az eredmény nem tökéletes. A 800XL nem teljesen egy színű. Gyárilag kicsit barnított, ezért fehéríteni nem lenne jó ötlet. Amit még megtehetnék az egy kis fogporos vagy CIF-es kezelés. Ezzel a legfelső réteget lehetne finoman ledörzsölni. Az érdesített műanyagon talán nem is látszana meg. De most beérem azzal, hogy tiszta a gép mielőtt felélesztem.

Hozzászólások

(#1) Syl


Syl
nagyúr

The 8-Bit Guy ide illő YT videója: [link]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#2) orion1025


orion1025
őstag

Krómtisztító, de csak ésszel, és gyárihoz hasonló állapotú lesz a színe.

"...300Ft-t adok érte és te állod a postát..."

(#3) kemotox válasza Syl (#1) üzenetére


kemotox
addikt

Pont ugyanígy szokták az egeres topikban is egyesek a régi, megsárgult Microsoft egereket is fehéríteni. Ott is lehet kérdezni akár. De asszem úgy szokták, hogy peroxidos vízbe kell áztatni a cuccot és vagy kirakni a napra, vagy UV alatt még gyorsabb. Műkörmös UV-s cucc pl pont jó erre :D

(#4) frescho válasza kemotox (#3) üzenetére


frescho
addikt

Kis cuccoknál jól működik. Nagyokhoz sok peroxid kellene. A felkenős cuccnál meg könnyen foltosodik. Szóval nem olyan egyszerű, kell hozzá tapasztalat, hogy jó legyen.

https://frescho.hu

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.