2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

3d nyomtató és az áramszünet

Írta: | Kulcsszavak: 3D nyomtatás . áramszünet . gcode

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Nagyon ismerkedési fázisban vagyok még csak a 3D nyomtatással. Eddig csak pár apróságot sikerült összehoznom, de azoknak is nagyon örülök. A gépet is sikerül tuningolni. Szíjfeszítőt nyomtattam, firmware-t upgradeltem MErlin 1.9-re és egy Raspberry Pi 3-mal is sikerült összeházasítani. Még pár hét és a PLA mellett kipróbálom az ABS-t is. De amiért írni kezdtem az a 3Dnyomtatás ellensége az áramszünet. Elvileg a firmware tudja folytatni, ha SD kártyáról nyomtattam volna, de etermészetesen nem onnan ment. Közel 4 órányi munkát viszont nem akartam kidobni.

Kicsit törtem a fejem és keresgéltem a neten és arra jutottam, hogy megfelelő gcode segítségével tudom folytatni a nyomtatást. Ehhez nem kell más, "csak" tudni, hogy honnan kellene folytatni a nyomtatást. Sajnos ezek a coordináták nem voltak meg, de tudtam, hogy hol állt meg a fej, mert szerencsére nem állt be alapállapotba. A koordináta visszanyerésen innen aprólékos maniális munka volt a nyomtató menürendszerén keresztül:

- Fej alaphelyzetbe vitele
- Fejet a tárgy fölötti magasságba emeltem
- mm-es léptetéssel nagyjából belőttem az X és Y koordinátákat
- Csökkentettem a fej magasságát 0.1 mm-es lépésben addig, hogy egy papírlap éppen beférjen a fej alá. (kiszinteztem)
- Az X és Y tengelyt is belőttem finom lépésekben, többszöri iterációval

Ezzel nagyjából megvolt az állapot ahonnan folytatni kellett volna a nyomtatást. A legfontosabb a magasság, mert nem érhet bele, de nem is lehet túlságosan magasan a fej a félig kész tárgyhoz képest. Azt is jó tudni, hogy a fejet minden réteghez fokozatosan lépteti felfelé a nyomtattó. Ez azért fontos, mert így a réteget is be lehet lőni.

Az utolsó lépés az volt, hogy a gcode-ban megtaláljam ezt a pozíciót. A Z coordináta megadta a réteget (LAYER) az X és Y pedig a konkrét sort. Lehet, hogy nem sikerült 100% belőnöm, de ez volt a legközelebbi találat. Kitöröltem mindent a Layer 0 és a 37 között, meg azt is ami a 37-es rétegben volt a pozíció előtt. A LAYER:0 után a fejet a nyomtatandó fölé emelve viszem pozícióba, majd a magassaágot is 7.6-ra állítom. Ettől a ponttól indulhat a nyomtatás.

;LAYER:0
M107
;TYPE:SKIRT
G0 Z8.6
G0 X172.518 Y150.872
G0 Z7.6
;MESH:NONMESH
G0 F600 X172.518 Y150.872 Z7.6
G0 F3000 X144 Y170.2
;TIME_ELAPSED:16742.455009
;LAYER:37
;TYPE:SUPPORT

Mielőtt a nyomtatást elindítottam volna felfűtöttem a tárgyasztalt és hőn tartottam fél órát. Nem tudom, hogy ez segített-e, de szépen megtapadt a következő réteg. Egy kicsit tartottam attól, hogy szétválik, de egyelőre nem látszik ilyen probléma. Persze csak akkor fogom meglátni, hogy mennyire sikerült a patkolás, ha majd elkészül és a kezemben lesz a munkadarab. Addig csak nézhetem, hogy hogyan épül szépen rétegenként. Természetesen ha végez, akkor egy képet beszúrok, hogy milyen lett.

Update: Elkészült a nyomtatás. A rétegek jól összetapadtak. Jól látható, hogy honnan kezdődött a második nyomtatás. Egy kicsit megvetemedett, talán a kétszeri melegítés miatt. Nem tökéletes, de talán megfelel a célnak. Kis csiszolás, reszelés rá fog férni.

Hozzászólások

(#1) Cifu


Cifu
nagyúr

Hmm, szép...

Gondolom 3D nyomtatót nem sokan használnak szünmentessel... :D

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2) hege8888


hege8888
aktív tag

Hohohóóó, ez AZ lesz?

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#3) frescho válasza hege8888 (#2) üzenetére


frescho
addikt

Az már kész. Csak nyisd meg a linket a bejegyzésben. Vagy nézd meg a makogásomat.

https://frescho.hu

(#4) hege8888 válasza frescho (#3) üzenetére


hege8888
aktív tag

Elolvastam. Videot csak hang nélkül néztem.
HDMI-n keresztül mekkora felbontásokban megy a Workbench?? És programok alatt ilyenkor mi a helyzet?
Átvált oda-vissza?

https://logout.hu/cikk/retro_kk/teljes.html

(#5) frescho válasza hege8888 (#4) üzenetére


frescho
addikt

720p-ben. De állítható a SAGA által támogatott felbontásokra. Nem emlékszem, hogy mit tud maximum. Attól függ. Ami RTG-t használ, az megy HDMI-n, ilyen például a Quake. Ahol kell átvált a klasszikus ECS kimenetre. Most azt találtam ki, hogy két capture kártyával nézem a két bemenetet és csak annyit kell tennem, hogy átváltok közöttük. Na ilyenkor szokott az lenni, hogy amigán nyomom veszettül az alt+tab-ot vagy próbálok a szervízgép egerével kattintgatni a Workbenchben. De majd az új 3-as firmware segíteni fog ezen, ha minden igaz...

Cifu: Nem tudom, de a kapcsoló üzemű táphoz színuszos UPS illik, ami többe kerülne, mint a nyomtató. De már dolgozom az ügyön, ha minden parancsot logol, akkor egyértelműen onnan lehet majd folytatni ahol elakad.

https://frescho.hu

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.