Régóta foglalkoztat a téma, egész korai cikkektől kezdve olvasgattam, utánajártam mik az előnyök, mik a hátrányok, buktatók. Többen csak vízhűtés mellé javasolják, nagy gyártók léghűtéssel is kombinálják (régmúltból példa a Thermaltake Subzero 4g, a jelenből pedig a Coolermaster v10), engem ez a verzió kezdett foglalkoztatni, így nekiláttam a cuccok beszerzéséhez:
- Egy 100W körüli peltier elem volt itthon korábbi kísérletekből, sajnos a felirat nem olvasható rajta.
Hirdetés
- chooky-tól vásároltam egy 775-ös hátlapot korábban, amit kiegészítettem 4 csavarral és 4db Thermaltake Sonic tower-ről származó anyával a könnyebb szerelhetőség miatt:
- ugyancsak ő volt a forrása egy i7-es passzív hűtőnek, amit két darab ArcticCooling hűtővel spékeltem meg némi menetes szár és anyacsavaros rögzítéssel (a ventiket le fogom cserélni 8cm-esekre valami okosabb felfogatással):
- Tody56 mester egy skiccem és egy 3D-s látványterv alapján legyártott egy foglalatot a peltier elem számára, ami tökéletesre sikerült elsőre (minden elismerésem):
a tervek:
és a kész termék:
- korábban már políroztam procit, így gondoltam ez a blokk sem úszhatja meg, sajnos csak 1200esig volt itthon csiszoló vászon, de azért az eredmény azt hiszem nem lett rossz:
előtte:
utána:
- arra gondoltam, hogy jó lenne, ha a ventilátorok és az elem is közös tápról menne, ebben egy molex Y elosztó és egy Zalman MC-1 volt a segítségemre, a peltier elemet vékonyan bekentem hővezető pasztával, majd ráfogattam a hűtőre, a teljes kép így néz ki:
összerakás előtt:
összerakás után:
És akkor jöjjenek a tesztek:
A teszt konfig lényegtelen, a fontos a proci, ami egy E3400-as, szerény 65W TDP-vel, a táp egy 650W-os Delta szerver táp picit moddolva. Az első, ami feltűnt, hogy ilyen teljesítmény átvitelére alkalmatlan a molex csatlakozó, forró, a kábelt is felizzítja, a csati előtti táp felőli kábel viszont nem, szóval a csatlakozó a ludas, ebben biztos vagyok. Poroltó bekészít, tesztel. biosban 25°C, boot. RealTemp letölt, csalódás, proci magok 37°C és 39°C. Everest letölt, itt már más a helyzet, a magok az előbbi értéken, viszont a kupak csak 18°C. Nosza, Everest stabilitás teszt elindít, fél óra után 40-45°C közt ugrálnak a magok és a CPU is felment 45-50°C-ig. Szóval a magok relatíve keveset melegedtek, a kupak annál többet, ami nem meglepő. Lekapcsolás után a magok pillanatok alatt visszaálltak a kiinduló értékre és a kupaknak sem tartott sokkal tovább
Közben lecseréltem a ventiket, gyakorlatilag nem hallani őket, cserébe talán kissé alacsony a légszállításuk, bár a hőcsövek kilógó vége kb kézmosó víz meleg, nincs infrás hőmérőm sajnos.
Konklúziók:
- Kicsi a peltier elem
- Sz@r a táp csatlakozás
- Poénnak jó, de folyamatosan gépet üzemeltetni költséges vele, tuninghoz legalább dupla ekkora peltier elem kéne, ami már brutális fogyasztás eredményez és alig jobb hőmérsékletet eredményez egy mezei vízhűtésnél (ez a gép az asztalon van, amiről írok, az pedig az adatlapomon olvasható, berakva az asztal alá, a proci most alapjáraton megy és 34°C-os leszabályzott ventivel)