Hirdetés

Az óraátállítás pedig jó dolog!

Provokatív a címadás, de remélem az írás végére lesz aki egyetért az állítással, legalábbis részben. :)

Az óraátállítással egy számértéket állítgatunk előre-hátra, és az emberek napi élete ehhez igazodik: a munkaidő, a boltok nyitvatartása és egyebek is. De minek kell egyáltalán állítgatni?

Ha lámpafénynél vagyunk ébren és napsütésben alszunk, akkor tényszerűen több energia fogy, de a mai technika mellett ez minimális többletet jelent. Ez nem olyan előny ami indokolna bármi macerát, de akkor mi?

Az alapproblémának – amire az óraátállítás talán megfelelőbb válasz – több oka van. Az egyik nyilvánvaló, a nappalok és éjszakák hossza változik. A másik, az ember biológiai működése, ahogy ehhez a változáshoz igazodik. Jó esetben nappal, napfénynél vagyunk ébren, az éjszaka sötétjében pedig alszunk. Ébrenlétnél a napfény sokkal jobb számunkra bármilyen mesterséges fénynél. Léteznek extra erős napfénylámpák, de a napfényt azok se pótolják. Este a mesterséges fényt, azaz a napfény hiányát egész jól toleráljuk, na de reggel? Reggel pocsék dolog lámpafénynél kóvályogni, reggel kell az a napfény. A napfény indítja be igazán az ébredést, de amikor aludnánk a napfény zavaró is lehet.

A fenti bajokra az egyetlen megoldás, ha nyáron korábban kelünk és télen értelemszerűen később. Ha nem így teszünk, annak egészségi következményei lehetnek.

Tételezzük fel, hogy télen, nyáron ugyanazon időpontban kelünk és fekszünk, most tekintsünk el a kellemetlen kötöttségektől. 8 óra alvást és budapesti lakhelyet feltételezve, ilyen megoldások lennének:

1. Ha a minél több napfényre pályázunk, akkor téli időszámítás szerint 19:45-től 3:45-ig alvás, ez nyári időszámítás szerint 20:45 és 4:45. Így téli reggeleken közel 4 órát kell lámpafénynél senyvedni. Így használnánk ki a legtöbb napfényt és órát állítgatni se kellene. Valamiért mégsem lett divat, szerintem leginkább a szörnyű reggeli lámpafény miatt.

2. Ha reggel nem akarunk lámpafényt, akkor téli időszámítás szerint 23:30-tól 7:30-ig alvás, ez nyári időszámítás szerint 0:30 és 8:30. Így nyáron közel 4 órát lámpázunk este és ugyanennyit alszunk napsütésnél reggel, már ha ki tudjuk zárni azt, ha nem, úgy csak zavarja az alvást. Nem mellesleg este kb 8 órát kell kibírni lámpafénynél.

3. Valami a két előbbi között, mondjuk téli időszámítás szerint 21:30-tól 5:30-ig alvás, ez nyári időszámítás szerint 22:30 és 6:30. Így nyáron majdnem 2 órát lámpázunk este és ugyanennyit alszunk napsütésnél reggel. A téli reggeleken pedig még 2 órát vagyunk napfény nélkül.

A KSH adatai alapján úgy tűnik a legtöbbeknek ez utóbbi megoldáshoz hasonló jön be.
Időmérleg 2009/2010 - KSH
Időmérleg 2009/2010 - KSH

Hogy alakul ez a 3. megoldás, ha nyáron 1 órával korábban kelünk, azaz órát állítgatunk? Legyen a nyugovóra térés téli időszámítás szerint 22-kor, az ébredés pedig 6-kor. Nyáron így 21-től 5-ig alszunk, ami nyári időszámítás szerint 22 és 6. Ekkor téli reggeleken csak 1,5 óra lámpázás van, illetve nyáron 1 óra 10 percet alszunk mikor kint süt a nap, ezek lényegesen jobb adatok. Ha tehát mindenkinek jobb lenne nyáron korán kelni(vagy télen később), akkor az egész társadalmi életet ehhez szinkronba kellene hozni. A boltok nyitvatartását, a menetrendeket, munkahelyeket, mindent. Ezt gondolom óraátállítással egyszerűbb, mint pl menetrendeket átírni.

Az óraállítgatást ellenzők szerint az embereknek nyűgje lesz tőle, ez igaz is meg nem is. Nem közvetlenül az óraátállítás a baj, hanem hogy sokan túl komolyan veszik az órán lévő számokat. Akinek gondot okoz egy órával hosszabb vagy rövidebb alvás egy napra, az szétoszthatná ezt 2-4 vagy akár 60 napra. Ettől függetlenül ez valóban probléma, hiszen a sok év alatt kitalálhatták volna az érintett emberek mit kellene tenni, de nem tették.

Igazából nem tudom melyik verzió jobb, órátállítgatni és nyáron korábban kelni vagy egész évben fixen ugyanakkor aludni? De a leírtakból talán kiolvasható, hogy igenis van előnye az óraállítgatásnak. Végezetül egy ábra:

  • Egon

    nagyúr

    válasz Arpee78 #9 üzenetére

    Mármint a te "cikkedet"? Bocs, de jobban hiszek a tudománynak, mint ramdom béna fejtegetésnek. Esetleg te is elolvashatnád, amit linkeltem az egy pár fokkal hitelesebb, mint amit írtál... :U
    A cirkadián ritmus borulása nem csak a "béna kisebbségnek" (ez eleve LOL) probléma: annak is káros, aki amúgy nem nagyon érzékeli... :U

    Amúgy meg eleve marhaság, amit írsz: ha fixen a téli időszámítást választjuk, nem lesz egy centivel sem több "lámpázós" reggel, hiszen pont ugyanaz lenne télen (pontosabban októbertől márciusig), mint állítgatással ugyebár... :U Az átaludt napfényes órákra pedig vannak már remek találmányok: redőny, sötétítő függyöny, talán már hallottál róluk... ;]
    Sőt, jobbat mondok: ilyen is van, mindössze egy ezresért: [link] problem solved... :))

  • Arpee78

    senior tag

    válasz Egon #8 üzenetére

    Végig olvastátok a cikket? Ott van mi lenne óraállítgatás nélkül. Ha eltörölnék más okokból lennének bajok.

    Mi van ha nincs:
    1. opció: az órán lévő számértékekhez való ragaszkodás miatt mindenki azonos időben próbálna aludni télen-nyáron, így reggel több lesz a lámpázós és az átaludt napfényes órák száma. Ennek tutifix egészségi következményei lesznek, és nem az energiamegtakarítás a lényeg.
    2. opció: nem ragaszkodnak a népek az óra számértékeihez, hanem nyáron mindenki korábban kelne, télen pedig később. Viszont mivel az órák számai fixek, marad a menetrend és stb átírása.

    Na melyik egyszerűbb és jobb?

    Óraállítgatással:
    +több napfény
    +kevesebb lámpázós reggel
    +a társadalmi működés egyszerűbb összehangolása(csak órát kell állítani, nem mindenfélét)
    - a bénább kisebbségnek megterhelőek az átállás körüli napok.

  • Crus

    őstag

    1916-ban vezették be hazánkban (ok: energiamegtakarítás), de 1957 megszüntették, majd 1980-ban vezették be újra (ok: még a 73-as olajválság hatásai miatt) és azóta is nyögjük ezt a szrt.

    - A ma emberének már nem kell teheneket ki és behajtani, ráadásul az energiatakarékos izzók elterjedésével itt nagyon takarékoskodni ezzel már nem lehet, de ha lehet is... az emberi egészség és komfort fontosabb, mint aprópénzek megtakarítása.

    - Tömegek cirkadián ritmusát tapossa két lábbal ez az őrület. Ha egy ember pár hónapja már egy adott időzónában él, akkor óra nélkül szinte percre pontosan képes megmondani a pontos időt. A cirkadián ritmus megzavarását ki jól viseli, ki rosszul, ki nagyon rosszul. Részemről én középen helyezkedem el, nem viselem túl jól, bő 1 hónap(!) kell mire teljesen átállok.
    Ennyire pontos és ennyire fontos a cirkadián ritmus. Ezzel baxakodni csak az őrülteknek jut eszébe...

    - A másik probléma a mai ember ritmusa. A ma embere nem hajnalok hajnalán ébred, hanem éppen csak annyival, hogy a munkahelyére/iskolába beérjen. Ennélfogva a most megnyert világosabb reggelek haszontalanok, sok értelme nincs, ugyanis az emberi ébredés egyik legtermészetesebb folyamata, hogy kellemesebb számára a lassabb, folyamatos világosodás, mint az, hogy télen kiesik a munkahelyéről és pofánveri a sötétség...

    - ... a sötétséggel pedig az a gond, hogy már önmagában növeli a közlekedési balesetek számát. A tömeg hozzászokik ahhoz, hogy a dolgait d.u. intézi világosban, majd csettintésre hirtelen hónapokig sötétben kell u.e. megtennie.

    - A Nap lenyugvása pedig nagyon gyakran magával hozza a negatív időjárási változásokat, legyen az köd, eső, vagy éppen hóesés. Egy élmény ilyenkor odakint harcolni az elemekkel és hazaverekedni magad.

    - ... és ha már otthon vagy esetleg sportolnál, dolgoznál valamit odakint, de erre esélyed sincs, mert az 1 óra mínusszal télen ezt mind teheted fejlámpával. Csodás.

    2019-ben több, mint 4m EU polgár nyilatkozott cirka 84%-os többséggel, hogy töröljék már végre el ezt az elmebeteg baromságot! Aztán ráfogták a covidra, majd az ukrán háborúra a törlés csúsztatását. Agyrém!

  • Arpee78

    senior tag

    válasz Donki Hóte #3 üzenetére

    Az ábra vagy ábrák bal oldalán lévő számok téli időrend szerint vannak értelmezve, de ennek nincs jelentősége. Szerintem léteznek többjelentésű szavak, de ez most nem lényeg.

    Az alsó ábrán a téli 5:30-as ébredés 6:30-at jelent nyári időrend szerint, az időpont ugyanaz mindössze más szám jelöli.

    A felső ábrán pedig fordítva, télen 6 órai ébredés van rajzolva téli időrend szerint, nyáron pedig 5 órai, ami nyári időrend szerint 6 óra. A szám ugyanaz, az időpont tér el egy órával.

    Az ábra a nyári korábban kelés(vagy téli később kelés) előnyét akarná érzékeltetni a másik évszakokhoz képest. A sötétített felület akarná az alvás és ébredés idejét reprezentálni. Ezt tologathatjuk fix időponthoz kötött és nyáron korábban kelős verziónál is, de mindkét esetben valaminek a rovására keletkezik előny. Vagy többet alszunk napfény alatt vagy többet vagyunk reggel lámpafénynél, de ez az ábrát nézve is kiderül.

    Az emberek Magyarországon nem véletlenül szoktak rá a kb 6 órai ébredésre a jelenlegi időrendek mellett, a legtöbbeknek ez a legjobb kompromisszum. Ezért választottam ezeket az időpontokat.

  • Egon

    nagyúr

    Tök fölösleges elölről kezdeni a vitát: ahogy linkelték, már minden is elhangzott korábban.
    Btw pont most volt cikk a témában, remek megállapításokkal:
    Telex: Fejvakarás és egymásra mutogatás lett az óraátállítás eltörléséből

    Könyvtárnyi irodalma van, hogy miért káros az állítás, és hogy miért kellene eltörölni, és nálunk miért az amúgy kevésbé népszerű téli időszámítást bevezetni:

    Arról, hogy miért kellene leállni az állítgatással, korábban részletesen ebben a cikkben írtunk, utoljára pedig 2021-ben, az utolsó tervezett óraátállítás évében foglalkoztunk hosszabban a témával. A válasz persze azóta sem változott: azért, mert csak előnyei lennének annak, ha leszámolnánk az óraátállítással. Magyarországon legfeljebb pár száz forintot spórolunk vele, miközben az évenkénti két átállásnak komoly élettani hatásai vannak.
    Az óraátállítás befolyásolja az emberek cirkadián ritmusát, amitől ilyenkor rosszabb a közérzetük, romlik a koncentrációjuk, és rosszabbul alszanak. Ez több közúti balesethez és műhibához vezethet, továbbá súlyosbíthatja a betegségeket, valamint a szívroham és az agyvérzés kockázatát is jelentősen növelheti. Így logikusnak tűnik, hogy megszabaduljunk az állítgatástól, abban viszont egyelőre nincs egyetértés, hogy a nyári vagy a téli időszámítást kellene-e megtartani.

    Ez a fő oka annak, hogy évek óta halogatja mindenki a kétféle időszámítás eltörlését, mert számos indokot lehet felsorakoztatni mindkettő mellett. A legtöbb ember pedig jellemzően éppen az ellenkezőjét akarja annak, ami a tudományos álláspont. A nyári időszámítást támogatók szerint így tovább van világos, vagyis több időt tudunk eltölteni természetes fénynél a szabadban (vagy akárhol), míg a téli időszámítás mellett az szól, hogy a szervezetünk cirkadián ritmusa alapból erre van beállva, és ha reggel van sötét, az a kutatások alapján jóval megterhelőbb a szervezetünknek, mintha délután egy órával korábban kapcsolunk villanyt.
    Az oroszoknál már a gyakorlatban is bebizonyosodott, hogy a tudománynak van igaza. Ott 2011-ben a lakosság támogatásával nyári időszámításra álltak át, három évvel később viszont Vlagyimir Putyin csavart még egyet a dolgon, és 2014 őszétől inkább mégis a télin folytatták. Az állandó nyári időszámítás ugyanis sokaknál, különösen az ország északi részén élőknél okozott depressziót, miután hosszú hónapokig kellett sötétben iskolába vagy munkába menniük.
    Emellett országosan is megnőtt az egészségügyi problémák mennyisége, stresszesebbek lettek az emberek, és 2012-ben jelentősen megnőtt a reggeli órákban történt balesetek száma az egy évvel korábbi állapothoz képest.

  • ArGab

    őstag

    Elsőre pár éve még én is azt mondtam, hogy szüntessük meg. De kicsit jobban belemélyedve már én sem tudom egyértelműen eldönteni mi lenne a jó.

    Állítgatni ősszel nem akkora gond, mert +1 óra sokkal könnyebben elviselhető. De a tavaszi -1 óra már sokkal nagyobb szenvedés. Viszont ha marad UTC+1 (téli) egész évben, az nyáron szívás mert május közepétől július közepéig hajnal 4 óra előtt lenne napfelkelte (van amikor 3:40-kor), de már este 8 előtt sötétedne. Ha átállnánk UTC+2 zónába (nyári), akkor viszont november közepétől február közepéig reggel 8 után kelne csak a nap (van amikor 8:30 után).

    Pár éve láttam egy javaslatot, az egész szimpatikus. Ott az volt az ötlet, hogy a tavaszi átállást módosítsuk az egész kontinensen. Ahelyett, hogy adott hétvége szombatról vasárnapra virradó éjjelén állunk át, legyen Húsvét hétvégéhez kötve és már péntekről szombatra történjen meg. A kontinens nagy részének Húsvét hétfő munkaszüneti nap így ez a többségnek hosszú hétvégére esne, tehát így a mostani 1 nap helyett lenne 3 az átállásra.

  • Donki Hóte

    veterán

    Az időszámítás a mi kultúrkörünkben Krisztus születésével kezdődött, abban nincs téli, meg nyári, ezért én inkább a téli/nyári időrend kifejezést használom :K

    A második ábra a cikk végén a téli, vagy a nyári időrend szerint számolja a napfényes órákat?

    Szerintem mindkét időrend szerint ki kellene számolni az adatot, mert nem ugyanaz az eredmény és egyáltalán nem eldöntött, hogy ha megszűnik az óraátállítás, akkor melyiknél maradunk.

  • updog

    őstag

    válasz Arpee78 #1 üzenetére

    Engem sem zavar, mást meg igen, világosan látszik hogy személyes preferenciákról van szó, és úgyis lesz, akinek rossz ha marad, és lesz akine rossz ha megszűnik. Szerintem pro és kontra az évek alatt minden le lett írva már más topicban :)

Még van hozzászólás! Tovább