Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#451) rybank válasza #16695808 (#448) üzenetére


rybank
senior tag

Ajánlom az ide vonatkozó PH teszt elolvasását.

(#452) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

4GB ram + a fölött minek gyorsítotár??? Most komolyan? Hehe :) Se win7 alatt se linux alatt már 4GB rammal jó ideje nem használok gyorsítótárat. És bárhogy is nyuzom a linuxot nem tudtam felkuszni 3.3gb fölé... Akkor kérdem én minek gyorsítótár? Kapcsold ki a fenébe :) Mármint töröld a swap particót vagy telepítésnél fel se rakd.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#453) leslieke válasza vodkaboy22 (#452) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

A Delugén belül lehet állítani gyorsítótár méretet, de helyet nem. Ez nem egyenlő a swap partícióval, szerintem.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#454) vodkaboy22 válasza leslieke (#453) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Szerintem ha nincs swap partició a linux mindent rammal illetve ramdiskkel old meg és nem használ hdd/ssd gyorsítótárat. Legalábbis ubuntu telepítésénél ha nem raksz swap partíciót ezt írja ki.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#455) kertsa válasza vodkaboy22 (#452) üzenetére


kertsa
senior tag

Egy mezei júzer is ki tudja fektetni. Nekem a WIN7 4GB fizikai és 6Gb gyorsítótár mellett BF3 alatt sikítozott, hogy kevés neki. Pláne aki grafikai munkát végez, annak igenis kell:)

[ Szerkesztve ]

(#456) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

http://www.alexonlinux.com/swap-vs-no-swap
Ebben a cikkben jól le is irja a swap-ot.
Na már most ssd- 4gb ram mellett nincs szükség rá.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#457) leslieke válasza vodkaboy22 (#454) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ebben nem vagyok biztos. A home alatt is van egy .cache könyvtár amiben több programnak is van mappája.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#458) MacCaine válasza vodkaboy22 (#452) üzenetére


MacCaine
őstag

Látszik, nem használsz Lotus Notes-ot. :DDD

(#459) vodkaboy22 válasza kertsa (#455) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Grafikai munkához nem VRAM kell?!
Vagy Képfeldolgozó munka? :) Az más oda kell 8-16 GB ram de aki ilyet végez ne is kezdjen neki nem korrekt felszereléssel értem itt a lassu memoria és kevés kombót.
És szerinted a 4gb + 6gb-ben csak a BF3 volt??? Nézz utána egy normál mai játék mennyi ramot zabál... Hát kevesebbet mint egy autocad :) Söt egy optimalizált játék 1Gb rammot se eszik. Akkor kérdem én hova neki 4??? OK VRAM az más téma azt most hadjuk.
De eléggé rossz közhiedelem ez a ram űgy szerintem. Mindenki itt a 8-16GB ram mellett nyavajog... Papuskáim korrekt softver beállítások mellett el lehet lenni 2GB-vel is játékkal meg miegymással... A szar win7 mániája csupán hogy amit talál azt meg is eszi... Kicsit belekell nyúlni a lelkivilágába és normálisan elvan 2GB-vel is játék mellett.
SWAP igazán akkor kell ha 10 percenként váltogatsz 3 különböző CAD softver között fel alá.
De 8GB-vel még akkor se kell swap.

Viszont térjünk vissza linux alá elvégre ez az a topic. Linux swap-ot nem is használ amíg el nem ér a ram 55% káig (default adat szerint). Na most 4GB-vel én nem tudtam leenni 3.3gb ig 6 chrome lap +autocad (1.4GB önmagában) wine-foobar +xubuntu+ termalCAD(800mb).

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#460) vodkaboy22 válasza MacCaine (#458) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Anyám használ... És igen sajnos vannak nagyon trogersoftverek is. De kérdem én ha egy 22.3 GB multiCAD softvert megtudnak írni úgy hogy annyira optimalizált legyen, hogy elférjen ramban 2gb alatt akkor egy business"levelzot" mint a Lnotes miért nem tudnak megcsinálni?
És sajna még a cégek is sokszor rákényszerítenek, hogy szar softverekkel dolgozz.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#461) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

különben ha már swap. Nekem már HDD-vel is gyorsabb volt a rendszerem swap nélkül ha korrektul bevolt állítva az os ramkezelési dolgai.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#462) aag válasza kertsa (#455) üzenetére


aag
őstag

Pláne aki grafikai munkát végez, annak igenis kell:)

Nem, aki dolgozik rajta, az fektessen is be. Annak több RAM kell. Tegyen bele. Szerintem. :K

Egyébként a mostani Maya ugyanazon a gépen legalább másfélszer olyan gyors mint a 10.04-es régi Ubim. Legalább-is érzésre. Talán egyszer valaki leméri.

[ Szerkesztve ]

(#463) vodkaboy22 válasza aag (#462) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ezzel egyetértek :) Nem lehet hobby célú eszközzel dolgozni. Amikor már télleg munkaeszköz egy pc/laptop akkor az munkaeszköz kategóriájú is legyen.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#464) hcl válasza vodkaboy22 (#459) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem.
A VGA Photosho/Gimp/videovágó cuccok mellett csak a képet jeleníti meg. Minden mást a proci csinál.
Kivéve a 3D renderelés, ahol dolgozik a VGA.

Egyébként én is lazán meg tudom tölteni a 4Gb-ot, csak pár virtuális gép kell hozzá.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#465) MacCaine válasza vodkaboy22 (#460) üzenetére


MacCaine
őstag

Hát igen, ez a kérdés bennem és a kollégáimban napról-napra felmerül. Meg nem csak bennünk. :DDD

(#466) kertsa


kertsa
senior tag

Az Ubuntuhoz csak a szerverközpontból tudok telepíteni vagy máshol is lehet keresgélni? Esetleg tudtok linket adni?

(#467) MacCaine válasza kertsa (#466) üzenetére


MacCaine
őstag

Elvileg bármilyen .deb csomagot fel tudsz rakni. Attól függően, hogy az adott szoftver készítője .deb-ben terjeszti, vagy csinál hozzá repository-t. Utóbbinál a weboldalon fenn is van a repo linkje.

(#468) kertsa


kertsa
senior tag

Az eszközmeghajtónál kérte az ati driver aktiválását. Megtettem. Újraindulás után nem töltötte be, pedig előtte jó volt. Töröltem. Most szeretném újra telepíteni és azt írja, hogy töröljem és utána telepítsem, pedig már nincs a gépen :F usr/share/ati/log-ra hivatkopzik, de share mappa sincs, pedig engedélyeztem a rejtett mappákat.

(#469) Kendek válasza kertsa (#468) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Egészen biztos, hogy létezik a /usr/share könyvtár, abban van a legtöbb cucc.

cat /usr/share/ati/log

Egyébként meg

sudo apt-get install fglrx-amdcccle
sudo amdconfig --initial

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#470) kertsa válasza Kendek (#469) üzenetére


kertsa
senior tag

Megvan, viszont nem engedi törlni:)

(#471) Kendek válasza kertsa (#470) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Mármint mit? Gondolom nem a logot akarod, hanem a telepített csomagokat:

sudo apt-get autoremove --purge fglrx-*

<-ƘƘ->

(#472) kertsa válasza Kendek (#471) üzenetére


kertsa
senior tag

Futtatam a parancsot terminálba, a végén nyomtam az "Y"-t, és most sem engedi telepíteni :F

(#473) hcl válasza kertsa (#472) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mit ír ki?

Mutogatni való hater díszpinty

(#474) Kendek válasza kertsa (#472) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Megadtam már azt a parancsot is amivel telepíteni kell.

<-ƘƘ->

(#475) kertsa válasza Kendek (#469) üzenetére


kertsa
senior tag

sudo apt-get install fglrx-amdcccle ez oké
sudo amdconfig --initial ez ismeretlen

(#473) hcl Annyit ír, hogy az előző telepítésből fglrx drivert észlelt. Kéri, hogy töröljem és utána telepítsem az újat.

A hiba továbbra is fennáll.

[ Szerkesztve ]

(#476) kertsa


kertsa
senior tag

Kép a hibáról.

[ Szerkesztve ]

(#477) hcl válasza kertsa (#476) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mondjuk esetleg akkor megpróbálhatnád --force-al, főleg, ha amúgy már leszedted...

Mutogatni való hater díszpinty

(#478) Kendek válasza kertsa (#476) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Először el kell távolítani az előzőleg telepített meghajtót. Ha nem csomaggal dolgozol, akkor a dokumentációban leírt eltávolító parancsot kell használnod. De egyébként erősen javallott, hogy az AMD honlapjáról letölthető telepítővel Debian telepítőcsomagot készíttess, majd azt telepítsd.

<-ƘƘ->

(#479) Fooler89 válasza Kendek (#478) üzenetére


Fooler89
őstag

fglrx-current-update az nem az csak becsomagolva??
Mert azt meg repoból fel lehet tenni.

(#480) Kendek válasza Fooler89 (#479) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Melyik tárolóban van ilyen nevű csomag?

<-ƘƘ->

(#481) kertsa válasza Kendek (#478) üzenetére


kertsa
senior tag

Hogyan készítsek Debian telepítő csomagot?

(#482) Kendek válasza kertsa (#481) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

sudo ./amd-* --buildpkg Ubuntu/precise

Ha végzett akkor pedig telepítsd a csomagokat a következő paranccsal:

sudo dpkg -i fglrx-amdcccle*.deb fglrx_*.deb

De előtte távolíts el minden előzőleg telepített AMD meghajtót, majd indítsd újra a gépet.
Legvégül add ki a

sudo amdconfig --initial

parancsot és megint csak indítsad újra a gépet.

<-ƘƘ->

(#483) kertsa válasza Kendek (#482) üzenetére


kertsa
senior tag

sudo ./amd-* --buildpkg Ubuntu/precise command not found

(#484) kertsa


kertsa
senior tag

Nem szenvedek vele tovább. Telepítek újat:) Találtam wubi 12.04-et. 18gb-ot akar leválasztani?
10gb elég neki? Mekkora a minimum tárhely amivel még normálisan működik?

(#485) RBJ


RBJ
addikt

meglévő kubuntu mellé tudok win t tenni? sajnos a telefonom miatt szükség lehet rá.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#486) fradi81 válasza RBJ (#485) üzenetére


fradi81
veterán

semmi akadálya, csak a grubot kell majd újrarakni.

moto g72, Ninebot d28e

(#487) RBJ válasza fradi81 (#486) üzenetére


RBJ
addikt

nem kell patriciót csinálni külön a win nek? meg mintha valahol olvastam előbb, hogy előbb win utána linux.
csak azért kérdezem mert nem igazán szeretném elrontani a kubim. csak mellékesnek kell a win.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#488) hcl válasza RBJ (#487) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

De kell neki partíció (meg ha tud magának csinálni, akkor is jobb, ha te csinálsz neki), Meg ahogy fradi81 kollega mondta, egy GRUB újrarakás is kell.

@kertsa : 10 gigz elég lesz. De mondjuk a wubi, hát...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#489) Kendek válasza kertsa (#483) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Talán abban a könyvtárban állva kellett volna kiadni ahol van a fájl. Vagy pedig a fájl teljes elérési útvonalát kellett volna megadni. :U
Nincsen benne semmi szenvedés, csak egy kis tanulás hiányzik. :)

(#484) kertsa: Ha jót akarsz, akkor ne Wubizz.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#490) aag válasza Kendek (#489) üzenetére


aag
őstag

Közben látom frissült a progid 200-ról 210-re. Gondoltam kipróbálom. Látom más lett az indítómenű és el is indult jelszókérés nélkül. Pont úgy, ahogy nekem a rendszerem is be van állítva. Köszönet a javításért. Mostmár tökéletes Mayához is! :R

(#491) RBJ


RBJ
addikt

patrició készítése előtt gondolom le kell csatolni a winyot de nem engedi. live modban sikerülhet patricionálás.?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#492) #40553216 válasza RBJ (#491) üzenetére


#40553216
törölt tag

Csak úgy! :D

(#493) RBJ


RBJ
addikt

régen kalapálgattam már linuxt. vagy fél éve annyira beállt már a kubi. így sokat felejtettem.
ha jól tudom fat32 formátumra kell csinálni egyet.
linux mint maya live on csináltam egyet gparted el. 50 gb fat 32. kiváncsi vagyok mikor elinditom a wint látni fogja e.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#494) Kendek válasza RBJ (#493) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Fat32 és NTFS is jó, ezeket már látja és kezeli a Windows telepítője.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#495) kertsa válasza Kendek (#489) üzenetére


kertsa
senior tag

Kénytelen vagyok, mert telepítve van a win7 egy 96gb-os ssd-re. Az adatok külső vinyón vannak. Az ssd nem akarom, a külső vinyót már nem tudom tovább darabolni:) Úgy gondoltam ismerkedés szintjén jó lesz a wubi, de a 10.04 sokkal gyorsabb volt, mint a 12.04. Viszont a 12.04 kezelőfelülete jobban tetszik:)

[ Szerkesztve ]

(#496) hcl válasza RBJ (#493) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Inkább NTFS. A Fat32 eléggé tákolt valami, és lassabb is.

@kertsa : Előbb-utóbb megtetszik annyira, hogy mehet wnyóra ;)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#497) aag válasza Kendek (#494) üzenetére


aag
őstag

Azt szeretném kérdezni tőled, hogy milyen beállításokkal lehetne elérni a Systemback programodnál, hogy a live-lemezképbe belevegye a Virtualboxot az alatta levő virtuális rendszerekkel együtt. 9.6-os lemezre szeretném felírni. Feltéve, hogy ráfér, jó lenne ha valóban benne is lenne. Persze nem akarom én használni live-módban, de mentés és visszaállítás miatt szükségesnek látom. Meg lehet oldani?

(#498) Kendek válasza aag (#497) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Hiába akarod kétrétegű lemezre írni, 4 GB-os fájlméret a maximum a fájlrendszerben.

<-ƘƘ->

(#499) aag válasza Kendek (#498) üzenetére


aag
őstag

...dehát melyik fájl haladná meg a 4GB-ot? Az ISO? Egyébként nem tudtam, hogy az EXT4-emban csak max. 4GB-os lehet a fájl mérete. Ez biztos?

[ Szerkesztve ]

(#500) RBJ válasza hcl (#496) üzenetére


RBJ
addikt

nem is ment a telepítés fat 32 re. gyorsan átformáztam ntfs re. most win alól írok. és most nézem, hogy nagyon csunyácska szegény. nem is tudom mit esznek rajta. maga a telepítési metódus és az egész rendszer egy rakás csunya dolog. ha hozzámvágnák se kellene win.
most látom ennyi idő után, hogy mennyivel kiforrottabb a kubuntum.

ha most restartolnék csak a win lenne. live alatt csináljak terminálban majd egy updategrub ot és válaszható lesz startkor, hogy melyik rendszert akarom használni ?

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.