Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18551) #39417856 válasza #40553216 (#18544) üzenetére


#39417856
törölt tag

64 bites kellene

(#18552) szundybence válasza _NCT (#18550) üzenetére


szundybence
aktív tag

Megvenni még csak-csak (mert nem jobb mint a VB), de ellopni biztosan nem érdemes. Én a cégemnél is Virtualboxot használok, pedig anyagilag nem probléma a Vmware megvásárlása, vagy a külön gépen való Windows használat.

[ Szerkesztve ]

(#18553) JMarty válasza #39417856 (#18541) üzenetére


JMarty
tag

(#18554) #40553216 válasza JMarty (#18553) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nekem is feltöltés alatt van éppen, csak k. lassú. :DDD De így nem folytatom.

(#18555) JMarty válasza #40553216 (#18554) üzenetére


JMarty
tag

VPS-t bérlek így wget-tel meg zip-el hamar elkészült :DDD

(#18556) FіkuszKukіsz válasza szundybence (#18552) üzenetére


FіkuszKukіsz
őstag

Bocs, de ez nettó hülyeség volt.A Virtualbox fasorban sincs a VMware-hez képest.Össze se lehet hasonlítani őket.

Romanes eunt domus

(#18557) _NCT


_NCT
őstag

No ma futottam egy-két kört még külön partíción Xubuntu-val (14.04 lts) és érdekes módon az Asus Xonar DG hangkarim ezen a disztrón jobban szól, nem azt mondom hogy kristálytiszta, de nincs olyan doboz hangja mint Ubuntu-n.

Upgrade-eltem a csomagokat, meg a szükséges dolgokat telepítettem, más nem történt.

Ezt csak azért írtam, akinek szintén van Asus hangkártyája, próbálja ki a másik disztróval.

Mondjuk azért érdekelne mi lehet a különbség a két disztró között.

(#18558) Dhampir válasza _NCT (#18557) üzenetére


Dhampir
félisten

Létezik kimondottan Audiophile Linux is, amit erre gyúrtak.

Bodz itt írta, hogy az Ubuntu Studio elég jól szól, talán a low latency kernelnek köszönhetően.

(#18559) #40553216 válasza Dhampir (#18558) üzenetére


#40553216
törölt tag

[link]Mondjuk ez akkor jó, ha a saját stúdiódban veszel fel zenét, vagy akármilyen stúdió eleve audiofilnek felvett anyagaihoz jutsz hozzá. Mert az átlag konzerv zenénél tök mindegy, szvsz.

Az persze tetszik, hogy természetesen Linux. :D
Ráadásul nem is low latency, hanem a real time kernellel fut. Az US-is csak nemrég tért rá a low latency-re, ahogy nézem.

[ Szerkesztve ]

(#18560) #40553216 válasza #40553216 (#18559) üzenetére


#40553216
törölt tag

A linket a végére szántam.

(#18561) szundybence válasza FіkuszKukіsz (#18556) üzenetére


szundybence
aktív tag

:F

(#18562) szundybence válasza _NCT (#18557) üzenetére


szundybence
aktív tag

Nekem van egy USB-s külső Logitech hangfalam. Windows alatt gondok voltak vele. Például nem nem volt valami szép hangja, nem lehetett a saját gombjaival lehalkítani, sokszor az alaplapi hangkártya szólalt meg helyette, stb. Linux alatt döbbenetesen szép a hangja, lehalkítható és jól szabályozható, hogy melyik alkalmazás melyik hangeszközön szólaljon meg.

Ezt csak azért meséltem el, mert pont az ellenkező képet mutatja, mint amit te mesélsz.

Mégvalami, a virtualizációban az eszköz, általában az anyarendszer drájverén keresztül szól. Tehát nehezen lehet szétválogatni, hogy melyik probléma melyik operációs rendszer melyik drájverének a terhére írható.

[ Szerkesztve ]

(#18563) _NCT válasza szundybence (#18562) üzenetére


_NCT
őstag

Azt elfelejtettem, hogy nem virtalizált Linux-ról meséltem, nem valami jó a 3D támogatása még a Linux-nak és a fullHD videók teljes ablakban szaggattak.

Ezért külön partícióra fel, és most onnan fut. Tudom hogy kicsit kusza a dolog, mert 1 napja még virtualizálva futott, de pont ezért amit írtál (a host "adja" a hangot) kíváncsi voltam másik disztróval mi a helyzet. (Sajnos én az az ember vagyok aki képes napokat elb@szarintani a tesztelésekkel, próbálgatásokkal :) )

Amúgy köszönöm a tanácsokat, kipróbálom még a lentebb említett Linux disztrókat is. :R

[ Szerkesztve ]

(#18564) Fritz Teufel válasza _NCT (#18563) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Elképzelhető, hogy 6-7 hónap múlva majd megint disztrót váltasz mert éppen az az irány fog majd meg. Többen vannak, akik évek múltával is váltanak. A disztrók maguk is változnak idővel ugye és az is lehet tetszés-nem tetszés kérdése. Az a helyzet, hogy a Linux már csak ilyen.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#18565) _NCT válasza Fritz Teufel (#18564) üzenetére


_NCT
őstag

Tudom, egy élet is kevés lesz kiismerni, megtanulni. De sebaj, gyűjtöm a tapasztalatot. Mondjuk én igazából most ismerkedem vele mélyebben, régebben használtam már. Nincs bajom Windows-al sem, sztem illik ismerni ezt is azt is.

(#18566) lev258 válasza _NCT (#18563) üzenetére


lev258
veterán

Videókártya, hozzá tartozó driver?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18567) _NCT válasza lev258 (#18566) üzenetére


_NCT
őstag

Mármint Windows alatt? Asus HD7770 hivatalos Ati 14.9-es Driver. Vagy ha Vmware alatt kérdezed, ott a saját kis driverét kapja meg a kliens a Vmware-tools telepítése után.

Ubi alatt fglrx-updates driver van fent.

(#18568) lev258 válasza _NCT (#18567) üzenetére


lev258
veterán

Szóval AMD. Valami rémlik, ilyen teljes képernyős problémáról, kutakodni kellene. Viszont valószínű, hogy néhány kiadással később már igen jó lesz a nyílt driver támogatása a kártyádnak, ami sokkal stabilabb. Én a rendesen telepített Ubuntura gondoltam.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18569) _NCT válasza lev258 (#18568) üzenetére


_NCT
őstag

Igen AMD, additional drivers-nél állítottam be fglrx drivereket, mert az X.Org X Server-es drivereknek volt gondja az mkv-val is.

(#18570) #39417856 válasza JMarty (#18553) üzenetére


#39417856
törölt tag

Köszönöm szépen a segítséget :)

(#18571) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!

Volt régen olyan program, hogy Truecrypt. Nem tudom mennyire ismeritek, ebben titkosított kontérfájlokat lehetett léterhozni, és a programban csatlakoztatva kvázi egy másik lemezmeghajtót kaptunk.
Na már most a fejlesztését leállították, viszont én még mindig használom főleg WIN alatt. Van Linuxos megfelelője is, amit fel is telepítettem, viszont csak konzolban működik, ami, az igazat megvallva, eléggé unfelhasználóbarát :DDD
Tudtok ajánlani másik programot ami ezt csinálja vagy esetleg a Truecrypt-nek grafikus felületet hozzá tudok valahogy adni?
(Nem csak én használom a programot, és nem szívesen magyarázom el egy tök laikusnak, aki még nálam is járatlanabb a Linuxban, a konzol parancsokat :DDD)

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18572) Ablakos


Ablakos
őstag

Az lenne a kérdésem, hogy ha extra opciók miatt fordítok saját magam egy binárist (nginx), akkor az a repo frissítésekor megmarad, vagy alap fordítási paraméterekkel lesz újabb verzió? (Mindig fordítgatnom kell az új verziókor?)

(#18573) lionhearted válasza toth_janika (#18571) üzenetére


lionhearted
őstag

Linuxos megfelelőjét úgy hívják, hogy TrueCrypt.

@Ablakos: Ha magadnak fordítasz, akkor amúgy is célszerű a reposat törölni, hogy ne akadjanak össze. Így lényegtelen, hogy ott frissül-e, de igen, ha magadnak fordítasz, magadnak is kell karbantartani.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#18574) toth_janika válasza lionhearted (#18573) üzenetére


toth_janika
őstag

Köszönöm a válaszod, viszont ajánlom figyelmedbe az idézetemet:
"Van Linuxos megfelelője is, amit fel is telepítettem, viszont csak konzolban működik, ami, az igazat megvallva, eléggé unfelhasználóbarát"

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18575) Fritz Teufel válasza toth_janika (#18574) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Ez nekem elég grafikusnak tűnik :F

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#18576) Kendek válasza toth_janika (#18574) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Van neki grafikus felülete is, de ahhoz nyilván ne a terminálosat (console) használd.

<-ƘƘ->

(#18577) Ablakos válasza lionhearted (#18573) üzenetére


Ablakos
őstag

Értem, :R A repoból mindig csak alap fordítással jönnek a binárisok? Ott nincs lehetőség más paraméterekkel fordítottat kapni?

(#18578) BoB válasza Ablakos (#18577) üzenetére


BoB
veterán

Nem alapfordítással, hanem ahogy a csomagoló (mint személy) elkészítette.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#18579) szundybence válasza toth_janika (#18571) üzenetére


szundybence
aktív tag

(#18580) toth_janika válasza szundybence (#18579) üzenetére


toth_janika
őstag

Hát hallod... tudja a franc már, hogy mivan vele :DDD
Igazság szerint nem is igazán érdekel, mert WIN-re megvan az EXE-je, és azt használom, csak hát az oldalt nézve jutottam arra a következtésre, hogy megszűnt...

@Decepticon és @Kendek
Köszönöm a segítséget... Valamit nagyon elqrtam... Megkeresem a truecrypt-et a gépemen, raklattyintok, bejön a terminál, és ott villog nekem a kurzor... :F
Na kap egy reinstallt...
Azért kérdeztem, amit kérdeztem, mert mindig ezt kaptam, és úgy gondoltam, hogy nincs grafikus felülete, de csak én vagyok a béna...
Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa

Szerk.:
Megnéztem az ubuntu-s oldalt, és hát hogy töltsem le a Linux fájlt, ha egyszer:

WARNING: Using TrueCrypt is not secure as it may contain unfixed security issues

This page exists only to help migrate existing data encrypted by TrueCrypt.

Szerk2.:
Én f@szbarom letöröltem a truecryptet, és most már kereshetem a fájtl, amit valahonnan leszedtem, mert azt is okos módon letöröltem
:W
Konklúzió: soha ne cselekedj elhamarkodottan...

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18581) toth_janika


toth_janika
őstag

Na kellett nekem pofázni... a GRC-ről leszedtem tar.gz-ben, és most már ok...
:C

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#18582) hitman77


hitman77
senior tag

Sziasztok,

Hogy tudom terminal nélkül a 14.10-es Ubuntu grub indítójában megváltoztatni a sorrendet és az alapértelmezetten indítandó op.rendszert?

(#18583) Pista0001 válasza hitman77 (#18582) üzenetére


Pista0001
addikt

Nem azt indítja, amit előzőleg is? Én a Chakráét használom, annál nincs alapértelmezett, illetve mindi az, ami előzőleg indítva lett.

(#18584) hitman77 válasza Pista0001 (#18583) üzenetére


hitman77
senior tag

Sajnos nem, de az sem lenne jó, mert nekem a Windows kellene alapnak. A feleségem nem biztos, hogy a 10mp alatt rányom a nyílra és így Linuxot fog látni a megszokott Win7 helyett.

(#18585) lev258 válasza hitman77 (#18582) üzenetére


lev258
veterán

Grub Customizer. Azt hiszem, ppa-t kell felvenni hozzá, de találsz leírást.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18586) hitman77 válasza lev258 (#18585) üzenetére


hitman77
senior tag

Ok, köszönöm rákeresek.

(#18587) hitman77


hitman77
senior tag

Siker!

(#18588) Tamy


Tamy
senior tag

Sziasztok!

Felteszem itt is a kérdésem, miután eddig sehol nem kaptam választ.

Szeretnék beüzemelni egy Zentyal 4.0 (Ubuntu alapú) szervert amolyan mindenesnek (DHCP, SAMBA, tartományvezérlő, átjáró, tűzfal, proxy, meg ami még épp nem jut eszembe :B ). Virtuális környezetben összeraktam, a gépeket beléptettem a tartományba, de azt sehogy sem bírom elérni, hogy a felhasználóknak automatikusan felcsatolja a csoport megosztott könyvtárát is.

Iskolai környezetről lévén szó, minden osztály egy csoport. Legyen az egyik ilyen csoport a 4a, akinek a megosztott mappája szintén a 4a. A megosztással minden rendben, tallózva elérik, csak épp annyit szeretnék, ha ez automatikusan felcsatolódna bejelentkezéskor. Értelemszerűen mindenkinek csak a sajátja.

Csináltam egy batch fájlt az alábbi tartalommal:

net use a: \\server\4a

Ezt webes felületen fel tudom tölteni, illetve paraméterekkel ellátni. Ebből generál egy scriptet az alábbi tartalommal:

[Logon]
0CmdLine=4a.cmd
0Parameters=

Ilyen paraméterezett batch fájlból természetesen többet is fel lehet tölteni. Magyarul ha jól gondolom a paraméter értékkel el lehetne érni, hogy csak akkor futtassa az adott batch fájlt, ha a felhasználó a paramétereknél megadott csoportba tartozik. Csak azt nem tudom miként kellene paraméterezni.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18589) szundybence válasza _NCT (#18563) üzenetére


szundybence
aktív tag

Engem nagyon érdekelne egy összehasonlítás a Vmware és a Virtualdub tulajdonságait, hibáit, lehetőségeit, korlátait, stb összemérendő. Ha érdekel, illetve még másokat is, akkor nyitnék egy Vmware vs Virtualbox topikot. Persze annak nem lenne értelme, hogy csak megnyitom és nem ír bele senki. Nos?

[ Szerkesztve ]

(#18590) lionhearted válasza Tamy (#18588) üzenetére


lionhearted
őstag

Bár magához a témához nem sokat konyítok, de ha már script, én paraméterben írnám bele a 4a-t.
Azaz, van egy mount.cmd és ennek az első paramétere, azaz mount.cmd 4a mondaná meg, hogy a netuse a 4a-t csatolja. A paramétert meg az alsó scriptedben szintén valamiféle group paraméterrel adnám meg.

Tegnap még működött...

(#18591) Tamy válasza lionhearted (#18590) üzenetére


Tamy
senior tag

Nem teljesen értem amit írsz. Ha nem a batch fájlba írom bele a felcsatolni kívánt mappát, akkor mit írjak bele? Illetve a csoport lekérdezése is macerás kissé, mivel nem valós felhasználókról, és csoportokról van szó, hanem csak a Samba felhasználóiról/csoportjairól. Magába a rendszerbe nem tudnak belépni, egy sima groups parancs igazából ki sem dobja őket.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18592) lionhearted válasza Tamy (#18591) üzenetére


lionhearted
őstag

De, a batchba írod bele, de csak mint egy kapott paraméter, kb így:
net use a: \\server\$1
Ez azért jó, mert nem kell több batcht készítened, és innen már elég csak azt jól megírni, hogy mindig a csoportnak megfelelő paraméter menjen át. Hogy erre a Sambát hogyan veszed rá, vagy a sambában hol vannak ezek a csoportok, nem vagyok rendszergazda, csak egy programozói segítséget akartam belevinni, hátha így meg lehet oldani. Olyasmi kellene, mint a %G helyettesítés, amit majd átadsz a batchnak.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#18593) Tamy válasza lionhearted (#18592) üzenetére


Tamy
senior tag

Oké, így már értem, köszönöm. Igen, az ötlet nem tűnik rossznak, csak ki kéne találni konkrétan. Sajnos se a linuxban, se programozásban nem igazán vagyok jártas, ezért próbálok segítséget kérni, de eddig nem jártam túl sok sikerrel.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18594) lionhearted válasza Tamy (#18593) üzenetére


lionhearted
őstag

A másik lehetőség, ami eszembe jut, hogy nem a SAMBA configban oldod meg, hanem a batch (vagy PS) script kéri le a user groupját, és aszerint csatol.

Tegnap még működött...

(#18595) Tamy válasza lionhearted (#18594) üzenetére


Tamy
senior tag

Az se lenne rossz megoldás, bár előbbi azért szimpatikusabb, mert webes felületen is konfigurálhatnám. Viszont továbbra is a fő probléma, hogy miként lehetne lekérdezni a Samba felhasználók csoportját? Addig nem tudok semerre elindulni.

Egész életemben azon gondolkodtam, hogy kéne valamit dolgoznom. Ezért aztán a végén nem is maradt rá időm.

(#18596) szundybence


szundybence
aktív tag

Van egy érdekes kérdésem. Van néhány letöltött mkv filmem amibe nem lehet beletekerni linux alatt. Smplyes, VLC, st. Egyikkel sem. Viszont ugyanezekbe a filmekbe wxp alatt VLCvel, vagy mással nincs ilyen gond. Nem szeretném őket átkódolni, mert nagyon időigényes dolog lenne. Viszont elképzelhető, hogy van olyan beállítás a lejátszókba, amivel ez a probléma nem jelentkezik. Illetve lehet olyan lejátszó, ami nem csinálja ezt a kellemetlen dolgot. Tudtok segíteni?

(#18597) Fritz Teufel válasza szundybence (#18596) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Én mindenféle hardverigényes mkv-t szoktam nézni és még soha nem volt ilyen problémám Linux alatt. SMplayert használok, de a VLC is megeszik mindent. Ott szerintem valami más lehet a probléma.

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#18598) szundybence válasza Fritz Teufel (#18597) üzenetére


szundybence
aktív tag

Mekkora felbontásúakat nézel? Mert 1280-ig ez nem jelentkezik, csak fölötte. Az 1920-asoknál meg nagyon gyakori. Egyébként 14.04.1-es 32 bites Xubuntut használok. Egyébként ez a probléma a 13.04-nél még nem volt. a 13.10-esnél jelentkezett először. És a 14.10-esen is van. Sőt, ha fenn van a VLC, akkor ha bele is lehet kattintani a filmsávba, akkor néha néma marad a film. Csak akkor lesz hang, ha valahová máshová kattintok. Ha leszedem a VLC-t, a probléma megszűnik. Nagyon rejtélyes dolog mondhatom. Ennél már csak az lenne a furábba, ha másnál nem jelentkezne, csak nálam.

(#18599) szundybence válasza Fritz Teufel (#18597) üzenetére


szundybence
aktív tag

"Ott szerintem valami más lehet a probléma."

Mire gondolsz?

(#18600) Fritz Teufel válasza szundybence (#18598) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

Mivel a notebookom kijelzője 1920×1080as. így többnyire ilyen filmeket nézek sokszor DTS hanggal. Nálam hiba nélkül működik a dolog.

pl.:
Transformers.Age.of.Extinction.2014.IMAX.720p.Bluray.x264 8.6 GB
The.Signal.2014.LIMITED.1080p.BluRay.x264 7.6 GB
Blended.2014.720p.BluRay.DD5.1.x264 5.4 GB
Eagle.Eye.2008.720p.BluRay.DTS.x264 6.5 GB

Ezek mind gyönyörűek és röccenés nélkül mennek, akár hova lehet seeekelni, nem gond. Tömörítetlen mkv-kat nem próbáltam, de nyilván azok is probléma nélkül mennének.

Tehát, maga a Linux a médiaanyagot hiba nélkül kezeli és állítom, több formátumot ismert mint a Windows. Ezért írtam, hogy nálad valami más problémának kell lennie. A VLC is lejátszotta a médiát probléma nélkül, de az Smplayer számomra több hasznos funkcióval rendelkezik (pl: a feliratok egyszerű lehúzása- nem kell keresgetni a megfelelőt).

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.