Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18501) szundybence válasza Kendek (#18500) üzenetére


szundybence
aktív tag

Köszi, mindjárt csinálom is és majd megírom mi történt.

(#18502) _ak_


_ak_
addikt

Sziasztok!

A 14.04-ben van egy ismert bug. Megoldásnak el kell távolítani a samba pass-t (remove libpam-smbpass).
Működik is, de nem lesz erre feltétlen szükségem, hogy ha win felé szeretnék a sambaval megosztani mappákat?

Let's begin, de gozaimasu!

(#18503) ubyegon2 válasza Aethelstone (#18496) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, hogy szöcske vagy Te is, nem is rád gondoltam, hogy egy ilyen dolgot benézel! Igazából furcsa ez, mert eddig alapból mindíg jól ajánlotta fel a telepítő a GRUB telepítendő helyét. Azt csak piszkálva lehet elrontani.

Dedikált HDD? Az má' döfi, csak nem Orbán the King dedikálta, legfeljebb csodálkozhatott, hogy milyen fura könyvborítóra kell írnia!

(#18504) szundybence válasza Kendek (#18500) üzenetére


szundybence
aktív tag

A helyzet ugyanaz. Beteszem a képet:

(#18505) Kendek válasza szundybence (#18504) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Az a helyzet, hogy nem is írta ki, hogy egyáltalán próbálta volna telepíteni a rendszerbetöltőt. Mindjárt csinálok az elmondottak alapján egy tesztet.

<-ƘƘ->

(#18506) szundybence válasza Kendek (#18505) üzenetére


szundybence
aktív tag

OK, várom.

(#18507) Dhampir válasza szundybence (#18484) üzenetére


Dhampir
félisten

Nem muszáj Xubuntuval szenvedni, akár felteheted a Linux Mint 17 XFCE verziót is. :)

A magyar nyelvő oldal infója.

(#18508) ubyegon2 válasza szundybence (#18504) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom itt mi lehet a gond, de amíg kapsz választ, addig nézd át a GRUB- ot, hogy nincs- e valami érdekes bejegyzés benne, ami az alaptól nagyon elüt.
Biztosan meghajtóra telepítetted a GRUB- ot nem partícióra?

ALT+ F2
gksu gedit /etc/default/grub -itt tudod szerkeszteni a GRUB- ot, ha kell

példa innen:

# If you change this file, run 'update-grub' afterwards to update
# /boot/grub/grub.cfg.

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT="3"
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Fenti linken jól leírják, hogy melyik bejegyzés micsoda, miként lehet módosítani.

(#18507) Dhampir
Ez bizony valóban az eddigi legjobb ötlet! :C Nekem mondjuk letépték az arcomat, mikor MINT- et ajánlgattam itt az Ubi fórumon, de néha tényleg nincs más hátra!
Támogatom maximálisan!

[ Szerkesztve ]

(#18509) szundybence válasza ubyegon2 (#18508) üzenetére


szundybence
aktív tag

Ezt (pontosan ez, mert meg van írva DVD-korongon már régen) a linuxot már telepítettem, másoltam és jó volt. Most sem változtattam, semmit. Emiatt azt gyanítom, hogy a Systembeck változott időközben.

(#18507) Dhampir: Köszi, ismerem. Volt már fenn kipróbálásra, de voltak vele feloldhatatlan gondjaim.

[ Szerkesztve ]

(#18510) Aethelstone válasza ubyegon2 (#18503) üzenetére


Aethelstone
addikt

Hülye :D :D

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18511) ubyegon2 válasza Aethelstone (#18510) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ilyent mondani a királyról! :W Ujjujujjj! Szerintem TEK már el is indult érted! ;]

(#18509) szundybence
Ha a MINT gubancos, akkor nálad az Ubi is az lesz az alapok miatt. :F
Lehet, hogy ki kéne próbálnod akkor nem Debian alapú disztrót, ha még nem tetted. Manjaro XFCE DE- vel nagyon jó kis fürge disztró, Arch alapú. emiatt a terminalba kiadandó parancsok változnak, de nem vészes, át kell állni. Vagy a Netrunner, van Debianos és Manjaro alapú is belőle.

[ Szerkesztve ]

(#18512) Kendek válasza szundybence (#18509) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nekem is kiírta ugyanezt a hibaüzenetet 32-bites Ubuntu 14.04-el. De kiírta a konkrét okát is:

/usr/sbin/grub-probe: error while loading shared libraries: libudev.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory
grub-install: error while loading shared libraries: liblzma.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory

Aminek az oka az, hogy szemét került a libudev.so.1 szimbolikus link végére. Ennek utána járok, és amilyen gyorsan csak lehet javítom a problémát.

<-ƘƘ->

(#18513) szundybence válasza Kendek (#18512) üzenetére


szundybence
aktív tag

Köszönöm, várom.

(#18511) ubyegon2: Köszi, de maradok a beváltnál.

(#18514) Aethelstone válasza ubyegon2 (#18511) üzenetére


Aethelstone
addikt

A holló vájja ki a szemét annak az idiótának...jöhetnek a vérebei...lexarom.. :(

MI 10T Pro 8/256 , Arsenal FC - Go Gunnarz...

(#18515) _NCT válasza _NCT (#18489) üzenetére


_NCT
őstag

Erre valakinek ötlet?

(#18516) Kendek válasza szundybence (#18513) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Neked egyébként ugyanúgy 32-bites rendszered van?
Amúgy vicces a te terminálos tesztelésed, mert a lényeg, a hibakimenet át lett irányítva valahova. Ez tuti, mert az mkfs hibakimenetbe beküldi a legelején a verziószámát, és ezt sem mutatta nálad.
Amúgy egyelőre úgy tűnik, hogy csak a 32-bites rendszereket érinti (már ha neked is az van), de azon belül sem mindegyik szimbolikus linket (amiket véletlenszerűen néztem azokkal minden rendben volt). Logikai hibát nem látok a kódban, de a GCC máskor is megviccelt már pont a link klónozásos inline függvénynél. Akkor szegmentációs hiba volt néhány linknél, de csak GCC 4.9-el. Viszont debug információkkal vagy inline nélkül nem jelentkezett. Kész rejtély volt, ezért írtam át a kódot.

<-ƘƘ->

(#18517) ubyegon2 válasza Aethelstone (#18514) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van annak most elég baja, ki kell találnia hogy vigye át csakazértis a netadót úgy, hogy ne ugráljon itt ez a sok népség hőbörögve! Az biztos, hogy bevezetnek valamit valamilyen formában, legfeljebb várnak januárig, hogy -20 celsius legyen! Fegyvereseknek meg jó nagy fizuemelés!

(#18518) szundybence válasza Kendek (#18516) üzenetére


szundybence
aktív tag

Igen, 32 bites, de a többit, amiről beszélsz egyáltalán nem értem. 32 bites 14.04.1 LTS. Innen töltöttem le.

Én biztosan nem irányítottam át semmiféle dolgot sehová sem. Szerinted most mit csináljak? Na-persze azon kívül, hogy várom a javításodat. De mit javítasz meg? A programodat, vagy a Xubuntut? Mert nem egészen értem a helyzetet.

[ Szerkesztve ]

(#18519) ubyegon2 válasza _NCT (#18515) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem nagyon értek a hangbeállításokhoz, de néha kavarás van az alsa és a pulseaudio között. Érdemes lenne ezt a linket megnézned, hátha ír valami hasznosat. :F

(#18520) Kendek válasza szundybence (#18518) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Egyelőre úgy tűnik, hogy megint az inline utasítás miatt van a probléma. Elég fura a viselkedése, ugyanúgy mint múltkor. Csak éppen akkor nullázta a kiolvasott útvonalat (nullptr, ezért kaptam szegmentációs hibát létrehozáskor), most meg hozzácsap némi értelmetlen információt. Hogy miért azt csak a GCC fejlesztői tudhatják, én nem olvasok assembly kódot.
Persze természetesen a Systembackben tudom korrigálni a problémát, holnap agyalok rajta. Az inline utasítás elhagyása egy elég egyszerű és gyors megoldás lenne, de némileg csökkenti a sebességet. Ez kicsit akkor is irritál ha egyébként elhanyagolható a különbség.

<-ƘƘ->

(#18521) szundybence válasza Kendek (#18520) üzenetére


szundybence
aktív tag

Sebesség? Ne is törődj vele. A biztonságos és hibátlan működésért ez a csekély ár nekem megfizethetőnek tűnik. :K :R

(#18522) Kendek válasza szundybence (#18521) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Gyakorlatilag arról van szó, hogy külön függvényekben van megoldva a szimbolikus linkek klónozása. Az egyik direkten ezt csinálja úgy, hogy a másik segítségével olvassa a forráslink tartalmát. Az inline utasítás arra jó, hogy ne függvényhívás történjen (ami a sűrűség miatt költségesebb), hanem ahelyett fordításkor behelyettesítődik a függvény tartalma (persze nem forráskód szintjén). Ezáltal ugyan nő a tárgykód mérete (ebben az esetben elhanyagolható mértékben), viszont nő a sebesség is.
Elméletileg a forráskód jó, és az esetek nagyobb részében ténylegesen is jól funkcionál. Gyakorlatilag meg ez van...

<-ƘƘ->

(#18523) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Sokunkban merülnek fel időnként az SSD optimalizálásával kapcsolatos kérdések.

Linux és SSD gyorstalpaló címen most került fel egy írás fórumtársunk jóvoltából, érdemes átolvasni!

Ha van valakinek kiegészítése, egyéb észrevétele, ne tartsa magában!

[ Szerkesztve ]

(#18524) szundybence válasza Kendek (#18522) üzenetére


szundybence
aktív tag

Elolvastam. Aztán még egyszer elolvastam. De csak haloványan értem miről van szó. Megelégszem azzal, ha megcsinálod a programodat úgy, hogy nekem ne legyen vele gondom. Hogy lassul, vagy nagyobb helyet foglal, az nem érdekel. Sosem figyeltem ilyesmire. Szerintem mások sem. Biztosíthatlak, hogy nagyra becsülöm a munkádat ezzel együtt is. :R

(#18525) Kendek válasza szundybence (#18524) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Sikerült megoldanom a problémát úgy, hogy szép is és jó is legyen. Tehát egy frissítés után (az 1.1.1.201-es verzióra) nálad is működnie kell.
Köszi, hogy szóltál róla, és persze elnézést a kellemetlenségért. :B

<-ƘƘ->

(#18526) _NCT válasza ubyegon2 (#18519) üzenetére


_NCT
őstag

Köszi, de ahogy olvasom neten, nem igazán lesz olyan a hangzása mint Windows alatt, ami mondjuk eléggé zavaró, mert 2 éve is próbáltam a Linux-ot napi szinten beütemezni az életembe, és emiatt nem nagyon sikerült. Mondjuk nem értem miért nem lehet egy normális driver-t legyártani, hogy ne legyen doboz hangja az egész rendszernek... Ráadásul nem egy noname kártyáról van szó...

Gondolom az integrált Realtek cuccost meg felejtsem el.

Nem tudom van-e értelme Pulseaudio-ra lecserélni az alsa-t. Gyanítom össze fog akadni.

(#18527) szundybence válasza Kendek (#18525) üzenetére


szundybence
aktív tag

Ki is próbáltam. Tökéletes. Egy ilyen bonyolult programot áttekinteni és javítani ilyen rövid idő alatt azért nemsemmi. Köszönöm! :R :R :R

(#18528) lev258 válasza _NCT (#18526) üzenetére


lev258
veterán

Az integrált hangeszközökkel nem szokott gond lenni (a Realtekkel meg főleg nem). Abban viszont igazad van, hogy jelenleg a professzionálisabb kártyákhoz nem Windows szintűek a driver-ek. Sajnos ezen a téren nem sok segítséget kapnak a fejlsztők a gyártóktól.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#18529) Pista0001


Pista0001
addikt

Sziasztok. Ven egy öreg HP Compaq dc7100 SFF gépem, amin Ubuntu 10.04 van. Monitor nélkül szeretném használni, de úgy nem indul el. Valahol ott áll meg, ahol az OS átveszi az "uralmat" a gép felett. Monitorral úgy néz ki a dolog (bocsánat, de ezt primitíven fogom leírni :) ), hogy a POST után van egy fekete képernyő bal fölül villogó kurzorral, ezután már az Ubi kezdő képe jön (Ubuntu felirat, alatta pöttyökkel). A BIOS a numlockot bekapcsolja, a fekete képernyős, villogó kurzoros állapotnál kialszik a LED a billentyűzeten, innen tudom, hogy monitor nélkül idáig biztos eljut. Biztos, hogy nem indul el az Ubi, mert VNC-vel nem érem el a gépet, ha monitort dugok rá, akkor az nem kap jelet. Kikapcsoló gombra szinte azonnal leáll a gép. Szerintetek mi a megoldás?

(#18530) Kendek válasza Pista0001 (#18529) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Telepítsd az xserver-xorg-video-dummy csomagot, meg lehet, hogy kell írni hozzá egy xorg.conf fájlt is.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#18531) Pista0001 válasza Kendek (#18530) üzenetére


Pista0001
addikt

Köszi, este kipróbálom.

(#18532) Dhampir válasza _NCT (#18489) üzenetére


Dhampir
félisten

Ezt telepítetted?:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

Érdemes ezt is feltenni:

sudo apt-get install libavcodec-extra

DVD-lejátszáshoz

A Sound Blaster Play!-em Linux alatt is szépen szól, én azzal javítottam fel a notebook hangját.

[ Szerkesztve ]

(#18533) szundybence


szundybence
aktív tag

Akinek régebbi a gépe és a videók vagy a Youtub filmek nagyobb felbontásban akadoznak, azoknak tudom azánlani QupZilla nevű böngészőt. Benne van a tárolóban. Baromi gyors. A filmek akadás nélkül mennek. Le lehet tiltani a gyorsítótárazást, stb. :C

(#18534) Dhampir válasza szundybence (#18533) üzenetére


Dhampir
félisten

Köszi a tippet!

Hm, egy sereg platformra, Unixra, Windowsra stb. is elérhető. :)

Tud magyarul is?

[ Szerkesztve ]

(#18535) _NCT válasza Dhampir (#18532) üzenetére


_NCT
őstag

Ezeket még nem, teszek velük egy kört. Igazából Ubuntuval meg vagyok elégedve csak ne kellene az OS-ek között valtogatni. :R

(#18536) szundybence válasza Dhampir (#18534) üzenetére


szundybence
aktív tag

"Tud magyarul is?"

Persze. Nézd csak:

(#18535) MMA87: "Igazából Ubuntuval meg vagyok elégedve csak ne kellene az OS-ek között valtogatni."

Én elég jól elvagyok a WINE alatt futó windowszos alkalmazásokkal. Csak néhány olyan van amit muszáj a Virtualbox altti XP-vel dolgoztatni. És csak egyetlenegy, amit muszáj egy külön partícióra telepített XP-vel. Szerencsére ezt az alkalmazást csak ritkán használom.

[ Szerkesztve ]

(#18537) PistiSan


PistiSan
addikt

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni, adott egy Lubuntu 14.04.1 LTS.
Használni szeretném rajta az Italc 2.0.2-t, mivel a tárolóban régebbi van, ezért fordítottam magamnak.
Root ként kell futtatni, hogy működjön minden funkciója.

Valamiért nem tudom beállítani, hogy automatikusan induljon.
rc.local fájlba beillesztettem ennyit: "/usr/local/bin/ica" még sem indul el bootoláskor. (sem rootként, sem felhasználóként)
Ha crontabba bele írom a "@reboot /usr/local/bin/ica" -t akkor rootként nem indul el a program, viszont ha a felhasználóm crontabjába írom bele, akkor elindul.

Mit nézzek meg? Régen bajlódtam már ilyen indulási problémával, meg nem is vagyok benne profi.
Minden ötletet szívesen várok. :R

(#18538) Kendek válasza PistiSan (#18537) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Ez egy grafikus alkalmazás? Mert akkor nyilván azért nem indul el az rc.local fájlba írással.
A /etc/sudoers fájlban (vagy a /etc/sudoers.d-ben egy külön fájlban) létre kell hozni hozzá egy bejegyzést, hogy ne kérjen jelszót, majd a gksu paranccsal indítva belehet tenni az indítópultba.

<-ƘƘ->

(#18539) _NCT válasza szundybence (#18536) üzenetére


_NCT
őstag

Nem strapálom ezzel a hangos kérdéssel magam tovább, felpakoltam Ubuntu-t egy virtuális gépre és onnan használom, a hanggal sem szívok, mert annak vezérlése megy Windows alól, így mindenki boldog, nem kell váltogatnom OS-ek között, ha mégis akkor az egy pillanat, illetve SSD-re pakolom a virtuális gépeket, nem kell külön partícionálgatnom.

8GB van most host-on Ubinak gondolom elég 2-3Gb, Kali linux meg beéri kevesebbel is.

[ Szerkesztve ]

(#18540) szundybence válasza _NCT (#18539) üzenetére


szundybence
aktív tag

Nálam pont fordítva van. Mivel már régen nem merek Windows alól internetezni, régen a Linux az alap és a Windows fut virtualizációban.

(#18541) #39417856


#39417856
törölt tag

Sziasztok!
A segítségetekre lenne szükségem. Valaki lenne olyan kedve, hogy egy friss Ubuntu iso telepítőt feltöltene nekem bezippelve (tehát az iso fájl a gép szerint .rar/zip formátumú lenne a tömörítés miatt)? Azért kellene, mert a koliban nem tudok letölteni iso filekat valami miatt, de zippelve bármit le tudok. Szükségem lenne egy ubuntu telepítőre -lehetőleg friss legyen- mert ismerős gépét újra kellene tenni. :)

(#18542) Kendek válasza #39417856 (#18541) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Torrentezni sem lehet? Csak azt ne mond, hogy még úgy is kiszűri az ISO fájlokat.

<-ƘƘ->

(#18543) #39417856 válasza Kendek (#18542) üzenetére


#39417856
törölt tag

nem lehet azt sem

(#18544) #40553216 válasza _NCT (#18539) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hali!
Nem tudom, mire használod az Ubuntut és főleg hogyan teszed fel, de az alaptelepítéshez 5 GB-ot szokott kérni. Alternatív telepítési módokkal persze lehet kisebb.

(#18541) Ted95
32 vagy 64 bites?

(#18545) _NCT válasza #40553216 (#18544) üzenetére


_NCT
őstag

Igen, de azt a lényeges információt elhallgattam, hogy a RAM-ra gondoltam. :-)

(#18546) szundybence válasza _NCT (#18545) üzenetére


szundybence
aktív tag

Akkor-is kevés. Egyébként persze a RAM-ból gyorsabban töltődik be, viszont a programok futását virtualizációban már az szabja meg, hogy tudsz-e neki külön processzormagot biztosítani.

(#18547) _NCT válasza szundybence (#18546) üzenetére


_NCT
őstag

Szűk keresztmetszet inkább a Vmware sajátos videokártya kezelése (workstation nem esx), emiatt fullhd videók nézegetése teljes képernyőn akadós.

Processzor 4db virtuális magot kapott, bár alapból az Athlon X4 630 nem egy erőmű. De a célnak megfelel.

40GB-s vmdk-t kapott SSD-n, észrevehetően gyorsabb a rendszer mint a sima Samsung HDD-n. Memória meg 2GB, bőven elég napi használatra.

(#18548) #40553216 válasza _NCT (#18545) üzenetére


#40553216
törölt tag

:DDD
Ennyi RAM bőven elég, nekem is max. ennyin futnak a virtuális gépek, a Win10 is. Nyilván nem szerverparkot üzemeltetsz 100 Gb/s sávszélességgel kiszolgált guest-rendszerekkel.

[ Szerkesztve ]

(#18549) szundybence válasza _NCT (#18547) üzenetére


szundybence
aktív tag

Vmware? Az ingyenes Virtualboxal mi problémád?

(#18550) _NCT válasza szundybence (#18549) üzenetére


_NCT
őstag

Semmi, de azt szoktam meg. :)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.