Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Mikulásbá válasza Dracula (#49) üzenetére


Mikulásbá
nagyúr

SSD-hez már nem kell semmilyen ReadyBoost!

(#52) Zolaash


Zolaash
aktív tag

Ideböfögök, hátha egyszer nekem is lesz SSD-m, és jól fog jönni a sok beállítás leírása egy helyen. Nem kell keresnem, elmentettem... :))

Rip and tear

(#53) tepizoli


tepizoli
tag

Sziasztok!
Most rendeltem egy 64G Kingston SSD-t. Tanulmányoztam a cikket és más leirásokat amit találtam és most egy kicsit agodom. Nekem Asrock 4Core 1600 Glan típusú alaplapom van és a Biosában nincs ilyen beállitás hogy AHCI. Állitolag nem támogatja és ezért nem fog müködni a Trim. Mi erröl a véleményetek mekkora probléma ez?

A fiúk fociznak, a férfiak edzőterembe járnak.

(#54) Gaabbaa válasza tepizoli (#53) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

hát a trim az hasznos dolog, és hiánya gondokkal járhat, ezért is találak ki több "helyettesítő" programot ami karbantartja az ssd-t, de sajnos ezek csak félmegoldások. Viszont ha már egyszer olyan ssd-t veszel ami tudja a trim-et akkor érdemes lenne a deszkát is lecserélni egy olyanra amin van AHCI funkció! :K

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#55) ezredes


ezredes
csendes tag

Nekem az fsutil futtatásához rendszergazdai jogok kellenek. :S
A felhasználói fiókom: béla(rendszergazda)

most akkor, mit, hol állítsak át???

(#56) jeni válasza Kloden (#1) üzenetére


jeni
félisten

Szia
Grat naon jó a cikk
Elmentve :R
Apró kérdés: Melyik a jobb SLC SSD vagy a MLC SSD hosszabb távon rendszernek? Egy 64 gigásat tervezzek venni esetleg egy 80-s SSD-t.

(#57) FireKeeper


FireKeeper
nagyúr

a rendszervisszaállítás letiltásának elhagyása mennyire rontja az összképet (vagyis mennyire sok terhet ró az SSD-re)? mert nekem pl volt már, hogy az mentette meg az életemet, és ezért nem szívesen kapcsolnám ki, ha nem muszáj.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#58) ollie


ollie
MODERÁTOR

Én a temp könyvtárak áthelyezését hiányolom a leírásból, egyébként jó.

***

(#59) s3r14L


s3r14L
csendes tag

a 7-es pont csak az internet explorer-re vonatkozik ?
(amugy atallitottam de utána azt írja ki kell jelentkeztetnie, hogy érvényre jussanak a beállítások, erre ok-ot nyomok és mikor visszalépek és ujra lecsekkolom megint c-re írja a mentés helyét) ujabb érv a firefox mellett ? :D

(#60) Gaabbaa


Gaabbaa
aktív tag

(#56) Köszi! :R A kérdésedre meg csak idézek: "Az MLC ugyanakkora alapterületen nagyobb adatsűrűséget jelent, viszont sokkal pontosabb vezérlés igényel, mert, ugyanakkora feszültséghatáron belül több állapotot kell egymástól egyértelműen megkülönböztetni. Az írás és olvasás sebessége az MLC esetében éppen ezért lassabb; az olvasás kétszer annyi időbe telik, a programozás pedig közel négyszer annyiba. (A törlés mindkét esetben azonos sebességű.) Az MLC lapkák legnagyobb lemaradása az egy cellára jutó programozási/törlési műveletek számában van, ugyanis egy MLC cella kb. tizedannyi műveletet bír csupán ki, mint egy SLC. A korábban már említett nagyobb adatsűrűség mellett az MLC másik nagy előnye, hogy előállítása (bitekre levetítve) olcsóbb."
Én a helyedben SLC-t vennék! :K

(#57) Viszonylag nagy mennyiségű adat, ami nálam 1-3gb-ot jelentett. Én azért kapcsoltam ki mert pici az ssd-m (30gb) és sokat számított hely tekintetben. Az hogy mennyire terheli le... hát... minden egyes alkalommal amikor frissíti a win a visszaállítási pontokat akkor gondolom elkezd ide-oda pakolgatni, régit törli, újat ráírja.... de talán nem vészes. Ha Neked életmentő volt akkor szerintem hagyd.

(#58) A temp könyvtárak áthelyezésével bővíteni fogom! :R

(#59) Igen ez csak IE-re jó, firefox-ot másképp kell beállítani. A problémádra nem nagyon tudok mit mondani, nem értem miért csinálja ezt.... :(

[ Szerkesztve ]

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#61) Gaabbaa válasza ezredes (#55) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

Próbáld itt beállítani:

Nálam így nem problémázik semmin! :DDD

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#62) Balu77


Balu77
őstag

Én esetleg azt csinálnám az ideiglenes internet file-oknál, hogy létrehoznék egy ram-drive-ot (elég 50MB-os is) és arra szórakozgasson a böngésző....
De végső soron más nem túl nagy méretet igénylő alkalmazások temp mappájaként is mehetne ez így....

izé

(#63) Attila75 válasza Balu77 (#62) üzenetére


Attila75
tag

Hát 50 Mb semmire nem elég... TEMP-re meg főleg nem... mármint ha csinálsz is valamit....
Akkor inkább már 500MB..

De végülis lehet, hogy nem rossz az az irányelv, hogy mikorra tönkremenne a használatban veszek másikat... esnek az árak de nagyon, a gép meg elavul secc perc alatt, végülis azt nézze meg az ember, mennyi ideig is fogja használni....

(#64) Gaabbaa válasza Attila75 (#63) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

Persze, van benne valami, csak Én pl. úgy szoktam az új alkatrészeket vásárolni hogy a régi az fedezi egy részét az új árának... és ha egy félig tönkrement ssd-t akarnék eladni az nem hozna túl sokat a konyhára... :K

De természetesen ezeket a beállításokat nem kell szent parancsolatként követni, csak egy javasolt használati mód... Ki ennyit, ki annyit állít be a leírtakból.... :))

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#65) Attila75 válasza Gaabbaa (#64) üzenetére


Attila75
tag

Teljesen jó a meglátásod. Egyrészt az SSD elhasználódása egy érdekes kérdés lesz, az se mérvadó egy HDD hány órát működött, a pillanatnyi állapota általában az elsődleges ármeghatározó.

Az SSD beállításnál a felhasználási területet illetve magát a konfigurációt kell figyelembe venni és az alapján mérlegelni.
Pl noti esetén, ahol többnyire 1 HDD van (SSD), ott elég körülményes bármi adatot máshova pakolászni, az USB driveos megoldás meg sérülékeny és kényelmetlen, asztali gép esetén midnenképpen érdemes az SSD mellé adatttárolásra egy nagyobb kapacítású HDD-t beszerelni, azt arra mehet minden gyorsítótár és szemét rá....

Nekem a notiban van SSD és mellette egy HDD. Én így állítottam be:

1, 2 3, 4, 7, 8, 9, 11,

5 - nem, mert többnyire hibernálni szoktam, sokaknak előfordult már, hogy valami kapcsán készenlétiből felébredt menet közben a gép és jól bedurrantott magának a táskába...
6- nem, mert macera mentésből mindent mindig visszaállítani, ha valami kapcsán megfekszik a gép, illetve ez útközbeni használat esetén ad egy esélyt, hogy működésre bírd a gépet
10 - néha sajna a 4 GB RAM is kevés....., ha swappel akkor gyorsan tegye....

(#66) LJ.


LJ.
tag

Helló! Nagy ssd fórumban próálkoztam már, nem nagyon kaptam eddiog választ, úgyhogy megpróbálkozok ittis :D
Szóval tervezem a közeljövőben egy SSD vásárlását, de előre láthatlóag problémába fogok ütközni... Méghozzá azért, mert az alaplapom egy Asus P5N32-E Sli Plus nVidia 680i chipsettel, ami nem támogatja az AHCI-t, és különböző külföldi fórumokon leírják, hogy nem is lehet sehogyse működésre bírni...
Ilyenkor mi a teendő? Mivel úgy olvastam, hogy az SSDk teljes kihasználásához(Trim funkció, max sebbesség) aktiválásához szükséges az AHCI. Ha az alaplapi Sata vezérlővel nem működik, lehet egy PCI-os bővítőkártyával használni, ami támogatja az AHCIt, vagy ez teljesen nemműködőképes?
Tudna valaki ebben kis segítséget adni, vagy vmi ötletet? Nem igazán akarnék emiatt új alaplap-cpu-ram kombót venni, sajnos ez anyagilag túl nagy beruházás lenne... :\
Köszi a válaszokat, üdv

(#67) Findzs


Findzs
addikt

nagyon el van dugva ez az írás, alig találtam vissza :U

egyébként a lomtárat nem kéne átrakni ?

[ Szerkesztve ]

"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."

(#68) oriic válasza Findzs (#67) üzenetére


oriic
HÁZIGAZDA

En pl a lomtarat mindig kikapcsolom.

Koszonom a cikket, most vettem egy ssd-t be is allitottam mindent.

Live-Die-Respawn

(#69) neilszab


neilszab
őstag

Formázáskor milyen foglalási egység méretet érdemes megadni Win7 és XP alatt? (van köztük ilyen tekintetben különbség? :F )

Én úgy tudom, hogy az alapértelmezés mindkét rendszerben az ekkora méretű vinyókhoz a 4Kb.

Egyébként ennek mekkora jelentősége van sebesség szempontjából?

Köszi :F

Szimulátoros versenyek - www.GTR-Masters.hu

(#70) spiritex


spiritex
veterán

Sziasztok!
Pár napja vettem egy SAMSUNG 470 Series MZ-5PA064 64GB SSD-t!
Amikor telepítettem a Win7-et, akkor kérdezte, hogy melyik egységre szeretném telepíteni, a szintén gépben levő WD HDD-re vagy a Samsung SSD-re. Amikor kiválasztottam az SSD-t, a menüből lehetett volna partícionálni, meg formázni, de én csak Tovább-ot nyomtam. Utána viszont sehol nem írt ki sem partícionálást, sem formázást, csak kb. 2 perc gondolkodás után elkezdte telepíteni a rendszert. Minden jó lett, az alignálás, az NTFS-es file-rendszer, és jól is működik minden.
Abban a 2 percben történhetett a partíció létrehozása és a formázás?

[ Szerkesztve ]

Ha te az vagy, akinek képzeled magad, akkor ki az, aki képzeli magát annak a valakinek?

(#71) Gaabbaa válasza spiritex (#70) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

így van, ha nem akarod particiónálni (1-nél több meghajtót létrehozni) akkor úgy érdemes csinálni ahogy Te is tetted, mert akkor automatikusan az elérhető legnagyobb partíciót készíti el az ssd-n.

Ha valaki nagyobb ssd-t vesz, pl.: 128gb-osat akkor esetleg érdemes már ketté osztani. Ilyenkor kell a telepítésnél manuálisan megadni hogy mekkora partíciókat akar az ember...

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#72) Gaabbaa válasza neilszab (#69) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

neilszab: Hát ha rendszert telepítesz akkor nem kérdéz rá külön, csak a file-rendszerre. Ha működő xp vagy win7 alól akarod formázni az ssd-t akkor szerintem 4096 byte-on hagyd. Nem tudom hogy sebesség téren van e valami különbség....

Findzs , orichalcos: A lomtár kérdés érdekes! Elvileg az is terhelheti, de én azért nem kapcsoltam ki mert volt már olyan hogy ez mentett meg egy fontos file-t.

LJ.: Sajna nekem nincs ilyen tapasztalatom, esetleg nézz utána a gyártónál hogy az adott PCI-os bővítőkártyá támogatja e az AHCI-t... :F

[ Szerkesztve ]

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#73) Gaabbaa válasza Attila75 (#65) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

Igazad van, notinál kicsit már más a szituáció, valószínűleg én is hasonló képpen csinálnám! :R

[ Szerkesztve ]

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#74) liksoft


liksoft
nagyúr

Ezeken kívül a file utolsó hozzáférésének ideje? Szerintem kis rendszer esetén felesleges, de növeli az adminisztrációs területek folyamatos írását. A létrehozási, és módosítási dátum szükséges.

Szerk: Gondolom hasonló "felesleges" adminisztrációból van még, azokat is jó lenne összegyűjteni.

[ Szerkesztve ]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#75) Gaabbaa válasza liksoft (#74) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

lehet, bár nem tudom ez mennyire számít... ilyen részletesen nem mentem bele a témába, de lehet utánaolvasok... :R

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#76) liksoft válasza Gaabbaa (#75) üzenetére


liksoft
nagyúr

Az ilyen "nélkülözhető" adminisztrációk a drive élettartamára lehetnek jó hatással, hiszen ha beolvassa az OS-t, a már telepített file-ok ugyan nem változnak, de minden esetben írja az adminisztrációjukat. Minek? Ha nagy cég lennék, szeretném tudni mit mikor néztek meg utoljára, de magánembernek vagy 1-2 fős cégnek ilyenre nincs szüksége. Meg sok más háttérben futó szolgáltatásra, egyebekre. A dátum amit említettem csak egy látványos elem, de tutira található több is, ami hol itt, hol ott nélkülözhető. Sőt, kis mértékben gyorsíthat is. Sok kicsi... meg tudjuk.... M$-ban lehet, hogy 1-2 található. :)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#77) Gaabbaa válasza liksoft (#76) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

igen igazad van! :K

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#78) romero28


romero28
senior tag

állati hasznos írás , ez az ssd-t használók bibliája :D

(#79) ebay11


ebay11
csendes tag

Hi fórum!

Vettem a laptopomba egy hybrid hdd-t: Seagate momentus xt. Eredetileg ssd-t akartam, de az sok pénz, így maradt ez.
Olvasom, hogy ssd-t nem igazán érdemes csak úgy használatba venni, mint egy sima hdd-t (beteszem, oprendszer install, és ennyi) hanem sok beállítást kell végezni oprendszer install után az optimális működéshez.

Kérdésem: hybrid hdd esetén is vannak ilyen használat előtti és használat közbeni szükséges beállítások az optimális működéshez?
Egyáltalán bármilyen szinten is bele tudok szólni a hybrid hdd kiegészítő ssd tárának működésébe?

Azért kérdem, mert a hybrid hdd előtt egy mezei 7200 rpm sata hdd volt benne, és bizony nagyon semmi különbséget nem látok a napi használatban. Semmi nem indul gyorsabban, nem bootol gyorsabban a win, sőt, néha még mintha lassabb lenne. A hd sentinel státusz 100%.
A gép bőven képes kiszolgálni egy gyors hdd-t: core i3 + 4 GB DDR3 ram.

Köszönöm

(#80) Gaabbaa válasza romero28 (#78) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

romero28:

:R :R örülök hogy hasznos! :R :R

ebay11:

Hát ez érdekes kérdés, én úgy gondolom hogy a Te hybrid meghajtódnál nem kimodottan az ssd-re jellemző dolgokat kell beállítani, hisz (ahogy olvastam) az csak a fontosabb dogokat másolja be az ssd-re, (indításhoz szükséges dolgokat):

"Nekünk annyi a dolgunk, hogy feltelepítsük a rendszert és a programjainkat. Ez után a Momentus XT folyamatosan figyeli, hogy mit indítunk el gyakran, mit ritkábban és ennek megfelelően rangsorolja az alkalmazásokat. A sűrűbben futtatott progik főbb elemeit bemásolja az SSD részbe, így indításkor rengeteg időt takarít meg nekünk."

Viszont egy próbát megér a dolog, mert ártani biztos nem árt, hátha tapasztalsz egy kis változást is.

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#81) romero28 válasza Gaabbaa (#80) üzenetére


romero28
senior tag

nem is kicsit hasznos , ez alapján állítottam be mindent ;) :R

(#82) Taszillo


Taszillo
tag

Sziasztok, rengeteget böngésztem a fórumokat, de sehol nem találtam leírva, hogy az SSD-n alánlott 20% szabad helyet partíciónként, avagy az egész lemez tekintetében kell érteni?

Konkrét példát véve egy 256GB-os meghajtó esetén, pl. a 40GB-os C meghajtó bűntelenül tele lehet-e ha a 200GB-os D meghajtó csak félig van?

[ Szerkesztve ]

A kolléga megvádolta a nyomtatót öngyilkosságra való felbujtással: "Rendeljen cián patront!”

(#83) Gaabbaa válasza Taszillo (#82) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

hát, szerimtem nem! partíciónként hagyj 20% helyet (nekem ez lenne logikus)

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#84) korion


korion
senior tag

mindig tanulunk!:)
köszönjük!

+3670-365-3097 Inkább sms vagy viber!;)

(#85) alvaro válasza Taszillo (#82) üzenetére


alvaro
senior tag

Szerintem meg nyugodtan, az SSD-nek fogalma sincs, hogy helyzekednek el rajta a partíciók, ő csak azt tudja, mely blokkok foglaltak, azt is csak jó esetben (trim) - tehát teljesen mindegy, melyik partíción van hely, ha van.

(#86) Taszillo válasza alvaro (#85) üzenetére


Taszillo
tag

Én is így sejtettem, mert az ssdlife is globalite írja ki a szabad helyet. De ettől még bizonytalan voltam. Ezért is írtam, hogy mi a hozzászólásotok róla.

A kolléga megvádolta a nyomtatót öngyilkosságra való felbujtással: "Rendeljen cián patront!”

(#87) spiritex


spiritex
veterán

Sziasztok,
ha újra szeretném rakni a win7-emet, akkor kell valamit tenni telepítés előtt, vagy mehet egyből a win7 install, és ő majd úgyis formázni fogja az ssd-t?

Ha te az vagy, akinek képzeled magad, akkor ki az, aki képzeli magát annak a valakinek?

(#88) föccer válasza spiritex (#87) üzenetére


föccer
nagyúr

Formázni csak akkor fogja, ha kéred tőle. Egyébként meg a beállítások a windowsben történnek, így nem kell csinálni semmi különöset. Sőt! A win7 atomatikusan a megfelelő helyre alignálja a meghajtót, ha új partíciót alakítasz ki a telepítővel, így ezzel sem kell később foglalkozni.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#89) liksoft válasza föccer (#88) üzenetére


liksoft
nagyúr

Elgondolkodtam az align szón. Azután rájöttem! IGAZÍT. Nem lenne így szebb esetleg? Sőt, nem is tűnik annyira misztikusnak. :B

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#90) föccer válasza liksoft (#89) üzenetére


föccer
nagyúr

:P

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#91) Gaabbaa válasza liksoft (#89) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

:))

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#92) liksoft válasza föccer (#90) üzenetére


liksoft
nagyúr

Egyébként nem viccnek szántam, hiszen az ssd ha lassan is, de terjed. Sok felhasználó az align szóra csak legyinteni fog, de a partíciót igazítra felkapja a fejét. Talán szerencsésebb lenne ennek a használata kis hazánkban

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#93) Gaabbaa válasza liksoft (#92) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

A 8. pontban kiírtam szépen magyarul is! :R Köszönet a javításért! :K

[ Szerkesztve ]

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#94) liksoft válasza Gaabbaa (#93) üzenetére


liksoft
nagyúr

Nem javításnak szántam, hanem ahogy írtam, talán mindenhol célszerű lenne áttérni rá. Magyarok vagyunk, magyarul jobban értünk. Ha van rá szavunk, nem túlzottan értettem soha, miért az idegent használjuk. Ha meg igen, miért kell magyarosítani (azt ami van), mikor írhatjuk eredetiként is.

Jellegzetes példa:
Angolul: file
Magyarul: állomány
Újmagyarul: fájl
Angol ragozva: file-ban
Magyarul ragozva: állományban
Újmagyarul ragozva: fájlban

Szerintem téboly, hiszen az eredeti és a RÉGI magyar is tökéletesen megfelel. Minek ide új műszó? Ha most nem kezdjük a régi magyart használni (igazít az align-ra), akkor lesz megint pár év múlva egy felesleges újmagyar szavunk.

Vitatkoztam nyelvészekkel is, és ott sem egységes az álláspont. Igazából azt kéne eldöntenünk, hogy ápoljuk-e a magyar nyelvet. Ha igen, akkor amire van szavunk azt felesleges magyarítani. Ha viszont nem, akkor előre az idegen nyelvek felé. De akkor az iskolákban se kérjék számon a magyar helyesírást, és fogalmazást!! :W

[ Szerkesztve ]

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#95) spiritex válasza föccer (#88) üzenetére


spiritex
veterán

Köszi szépen!
Viszont kérdeznék még egyet: telepítés előtt kérjem a formázást, vagy ne? Újrapartícionálásra (szép magyar szó) nincs szükségem, minden marad, csak win7 megy, majd jön újra. Tehát egy ssd-nél is jobb tiszta lappal indulni, mint régen a hdd-nél, és formázni kell, ugye?

Ha te az vagy, akinek képzeled magad, akkor ki az, aki képzeli magát annak a valakinek?

(#96) föccer válasza spiritex (#95) üzenetére


föccer
nagyúr

Ha nem kell róla adat, akkor ártani nem árt, de nem szükségszerű. A jelenlegi partíció eltávolítását, és új létrehozását pedig az eltolás (:U) miatt tartom logikusnak. Feltéve, ha eddig ez nem volt korrekt módon beállítva.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#97) Raucher válasza Dracula (#49) üzenetére


Raucher
tag

A Prefetch-hez lenne kérdésem. Mivel az SSD miatt kiakpcsoltam, most egy pendrive-hoz sem engedi használni a ReadyBoost-ot.

Az SSD miatt nem használható a ReadyBoost. Visszafogná a rendszer teljesítményét.

A Prefetch visszakapcsolását érdemes kipróbálnod, dobhat a gép sebességén.

Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

(#98) Gaabbaa válasza Raucher (#97) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

szerintem igen, mivel egy ssd sata2-es vagy 3-as porton keresztül sokkal gyosabb mint egy pendrive...

[ Szerkesztve ]

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

(#99) liksoft


liksoft
nagyúr

[link] ;)

Murphy él és dolgozik (Ami el tud romlani, az el is romlik). hdd-mentes.hu

(#100) Gaabbaa válasza liksoft (#99) üzenetére


Gaabbaa
aktív tag

okos dolog! :K :K

Csak a JÁTÉKOK! :-))))

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.