Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Geffry válasza Synthwave (#46) üzenetére


Geffry
aktív tag

Ezt annyival egészíteném ki, hogy speciel mondjuk úgy hogy ismerek valakit aki felmondott, visszaköltözött a szülői házba ahol nem volt bekötve az internet és a mobilnetes hónapok alatt (amíg munkát keresett hogy ismét elköltözzön) nagyon hasznos volt neki az 5 terás archívuma.

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#52) Syl válasza PHM (#39) üzenetére


Syl
nagyúr

Nagyon nem :N Inkább hasonlít a Z80-ra - az egy 8 bites processzor, 16 bites regiszterekkel, 16 bites műveletekkel és 16 bites címzéssel. Az MC68000 16 bites processzor 32 bites regiszterekkel, 32 bites műveletekkel és 32 bites (24 használt) címzéssel.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#53) Döglött Róka válasza Synthwave (#49) üzenetére


Döglött Róka
veterán

Persze-persze:)

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#54) kpal


kpal
veterán

Akkoriban csak nem volt olyan gyors a fejlődés mint mostanság. Ha jól gondolom.

[ Szerkesztve ]

(#55) adrian360


adrian360
őstag

én nekem hiányzik az ahogy hegesztettem én a is az xms-ems-win95-ös dos-os boot menüt, a dosnavigator norton guide-al, mert asm-ben hobbi programoztam, és mikor sikerült 256 byteból működő tetrist összehozni, meg 4k-s demók stb. sajna pár éve behalt az a vinyóm amin a projectek voltak, és már csak pár forráskód van meg, de ha lenne kis szabadidőm lehet összedobnék még egy régi gépet nosztalgiára :D

(#56) cucka válasza bacsis (#11) üzenetére


cucka
addikt

Én is ezt érzem. Bár a mai viszonyokhoz képest régen az egész számítástechnika tömény sz*pás volt, szóval jól van ez így.

(#57) zsori_peter válasza Synthwave (#1) üzenetére


zsori_peter
csendes tag

Az a bizonyos lélek érzés! :)
Nekem is hiányzik :)
Kicsit el is nosztalgiáztam magamban.

(#58) zsori_peter


zsori_peter
csendes tag

Remek írás!Bravo! :R

(#59) Dany007 válasza Synthwave (#46) üzenetére


Dany007
veterán

Fúh ez nagyon durva :) Persze én sem értem a dolgot. És ez most itt igencsak off... de akkoris...
600 series? Az okés, hogy egyszer megnézed... De aztán? Mást se csinálsz csak töltesz és nézel? :)
Persze nem kötekedni akarok, csak sose értettem hogy (jelenleg) mire nem elég mondjuk 4TB!

Téged ugyan nem ismerlek, de az emberek többségnél pl teljesen fölösleges a BD25 és BD50-es anyagok letöltése. Ugyanis az emberek többsége vagy nem rendelkezik akkora méretű tévével vagy olyan messze ül a tévéjétől, hogy egyáltalán megtudná látni a 720/1080p közti különbséget. Hátmég egy BD50 brutális bitrátáját...
(csak érdekességképpen egy 107cm-es tévé ideális nézőtávja 1080p-s anyag esetén kb 130-140cm, ennél távolabbról nézve már majdhogynem fölösleges a 1080p). Tehát én ebből adódóan (egyszerűen nem olyan a szoba elrendezése) nem is vesződök a BD25/50-nel.
A másik, ami betesz nekem az a filmipar. Kb 3 éve vettem egy 1,5TB-os vinyót a meglévő 1TB-os mellé. Azelőtt és azóta is minden olyan filmet megtartok - legalább 15Mbit/s videófolyammal - 1080p-ben aminél egy szemernyi esélyt is látok az újranézésre. Ugyanígy sorozatokkal (Friends, Stargate stb). Még mindig van 400GB szabad helyem...

Na mindegy, szóval én azt mondom, hogy mivel ma már kb minden fent van a neten - anime is bőven - ezért kár ekkora mennyiségű adatot állandóan tárolni... Egyszer összeszámoltam, nekem is több ezer órányi(!) filmem van - sorozatokkal együtt, nem HD-ben - neked meg v.színűleg több tízezer lehet. Valószínű van olyan anyag, amit éveken át nem nézel meg kétszer... És ha kellene gyorsan letölthető.
Én pl a legutóbb a StarTrek-et. Leszedtem egy évadot, megnéztem, letöröltem. Leszedtem a következőt, megnéztem, letöröltem stb...
Szóval na, csak arra célzok, hogy ilyesfajta "optimalizálással" lehet egy vagon pénzt megspórolnál...

(#60) PHM válasza Syl (#52) üzenetére


PHM
addikt

Aha.
Ez esetben megkövetlek, a jelek szerint rosszul emlékeztem. :R

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#61) Rive


Rive
veterán

Hümm.

Tényleg, valamelyik kupac aljában még van egy AY chip, beépítésre vár: vagy 15 éve raktam el, hogy jó lesz még valamire :DDD

Nekem abból a korból az hiányzik legjobban, hogy akkor még lehetett rendesen javítani/hibát keresni.

Ami nem hiányzik, hogy kellett is :DD

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#62) Synthwave válasza Döglött Róka (#53) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

A szarkazmusod semmit nem változtat a tényen.

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#63) looser


looser
addikt

386 SX/20-am volt (koproci mentes darab, negyed mega vga-val) és amikor végre meglett a Tseng ET4000 (fél mega) elindult a CD Ultra is (640x480x256 kellett neki) :-)
Tényleg izgalmas volt minden beszerzés, de nem sírom vissza. Főképp nem a floppykat. Bár KAO-kat használtam, a Verbatimnál és TDK-nál mérföldekkel jobb volt (a Parrot is). Floppyra archiváltam (láncban, arj-vel persze :-) az összes mod, s3m zenéimet, internetto hírleveleket (:-) egy-két szexképet (haver töltötte le, mindig elhoztam, amennyi egy doboz lemezre ráfért) és azokat a stuffokat, amikért vérzett volna a szívem, ha eltűnik. A mai egy paradicsomi állapot :-)
Ja, az első hangkarim SB Pro 2 volt, évekkel a megjelenés után, de óriási öröm volt. Apropó, a cikkben linkelt pc prüntyögést hogyan hidalta át néhány fejlesztő? Pld. a Pinball Dreams/Fantasies szépen szólt (csak halkan) a speakerről.
Compfair-re, Ifabo-ra gondolom sokan jártatok. Emlékszem, a Matrox G400 EBM effektjénél (talán 3dmark 2000?) leesett az állam. Az árától is :-) Azért jó idők voltak, de most sokkal jobb >:>

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#64) Rive válasza kisfurko (#40) üzenetére


Rive
veterán

Valami hihetetlen tehetségtelen majom gányolta össze a CGA-t... Na, meg az egész PC/XT stb... pfúúújjj

Tekintve, hogy anno fejlesztettem hardvert ISA buszra illetve volt dolgom a CGA magjával: tiltakozom :B

A CGA kiindulási pontja egy CRT vezérlő IC volt: ez lényegében változtatás nélkül szolgált a kezdeti sok-sok diszkrét TTL chipből összerakott CGA- és herkules kártyáktól fel az EGA kártyákig (persze később már csak, mint regiszter-kiosztás, illetve agyonintegrált körömpiszoknyi rész a teljes chipben), majd a Videoton TVC-ben végezte. Ezzel kezdték, a kompatibilitás miatt ezzel kellett folytatni... A kezdetekben jó megoldás volt, később kín. Van ez így - az x86 processzorokban ma is benne figyel valahol egy XT utasításkészlete, pedig a francnak se hiányzik.

A PC/XT felépítését meg leginkább a 8086-os processzor multiplexelt cím/adatsínjei deteminálták. Az olcsóság miatt nem akarták bevállalni a nagyobb tokot, mint a 68k sorozat: az eredmény adott... Akinek volt még dolga a teljes XT és AT kapcsolási rajzokkal, az tudja, hogy a maguk módján ezek igenis logikusan, elegánsan felépített masinák voltak.
Hja, az XT/AT ISA buszrendszere (illetve annak logikája) ma is része a legmodernebb alaplapoknak (illetve inkább már csak rendszerchipeknek) - az az átok kompatibilitás mindent csak megbonyolít...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#65) SkyLine3000


SkyLine3000
addikt

Én 93 januárban kezdtem 20mhz-es 286-ossal, 40 megás vinyóval. De asszem 1 megás vga kártya volt benne, ami szinte kuriózum volt, mert az akkori átlag kártyákon 256-512kb ram volt. Ja és színes vga monitor volt hozzá. Úr Isteneztem, h mekkora hdd van benne. Aztán megvettem 10db 5,25ön egy játékot és a dossal, stb meg is telt a vinyó... 86ezer volt akkor az ára.
Akkora fílingje volt akkor a pc-nek, h a mai gépek hiába jobbak milliószor, azt akkor sem tudják hozni.
Én is végigjártam a dos-os beírogatós, memória mókolós, floppy cserélgetős korszakot. Szuper volt! Nekem hiányzik! Még jó, h legalább lehet játszani az akkori gémekkel.
De megvolt unokatesóm/haveron keresztül a Commodore 64/Sinclair ZX Spectrum korszak is.
Cyrix nekem szerencsére kimaradt.
Commodore-t akartam, pc lett belőle. 286, aztán utána 486dx2 66. Istenem, de szép volt! Visszasírom. :O Még fiatal 17-18 éves suttyó voltam...
Ja! És 89ben a gimiben HT-ken nyomultunk...:D Volt egy darab C64. Az volt a király.

[ Szerkesztve ]

(#66) Synthwave válasza Dany007 (#59) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Itt figyel a 102-es Bravia. :))

És pont ez az, hogy BD-ből szinte csak 720p-t szedek (egy-két kivétel, ami 1080p - és nem upscale), a kevés hely miatt.

"Na mindegy, szóval én azt mondom, hogy mivel ma már kb minden fent van a neten - anime is bőven - ezért kár ekkora mennyiségű adatot állandóan tárolni... "

GYŰJTŐ vagyok. Testben-lélekben. :D Ilyen téren függeni meg nem szeretek semmitől (értsd net), de amúgy is. Ha nézném / nézem, a vinyón a helye. Ez egy ugyanolyan dolog, hogy PS3-ra se veszek soha az életben gémet PSN-en, csakis kizárólag lemezes verziót, ha olyan a game meg kis plusz píz is van, akkor Collector's / WhateverYouArePro Edition-t.

Ill. vannak olyan release-ek is, amiket örül az ember, ha egyszer, nagy nyögvenyelősen be tud szerezni.

A megnézetteket külön mapparendszerbe rendezem

pl.
_CLAMP
_Ghibli
_Key
_movies
_Murakami Teruaki ;]
_RAW
_Shaft
_Shinkai Makoto
josei
seinen
shoujo
shounen

a fileneveket saját konvenciók alapján átnevezem
(pl. [Doutei] Kodomo no Jikan Nigakki 01 [DVD][5D5A8187].mkv --> Kodomo_no_Jikan-2_Gakki-OVA_ep_01-Fourth_Graders.mkv), RAW-oknál hiragana-katakana-kanji ofc.

Legtöbbhöz jön még OP-k, ED-k, CM-ek, PV-k, booklet-ek, egyéb nyalánkságok.

Aztán kis pofás info.txt-t is csinálok hozzájuk.

Akadt vele meló - meg mennyi akad még. :))

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#67) csabyka666


csabyka666
addikt

bacsis-nak teljesen igaza van abból a szempontból, hogy ma már nem azért vesznek gépet, mert varázsa van, és neadjisten' ki is használják a benne rejlő teljesítményt, hanem inkább villogni akarnak vele. A vinyós példa teljesen jó - legyünk őszinték, az, hogy 1TB vinyó van a gépbe, vagy ettől nagyobb, nem mindegy?
Játsszák az eszüket a flac zenékkel, mert csak az a jó, közben meg alaplapi hangkártyán hallgatják 1000 forintos fülessel.
Megveszik az i7-est 16 giga rammal, brutál VGA-val, egy hétig 24 órában játszik vele a gyerek, aztán utána ugyanúgy csak facebookozik rajta, mint a sulinetes 478-as 2,4-es Celeronnal tette azt egy héttel korábban.

***

Én 88-as évjáratú vagyok, szóval relatíve későn kóstoltam bele a PC-világba. Papám vett nekem anno karácsonyra egy 633-as Celeronnal hajtott gépet, Matsonic lappal, 64MB SD rammal, S3 Savage4 32 megás videokártyával, 10GB-os WD vinyóval (ezt máig emlékül őrzöm!). Haveroknak csak 6,4-es vinyójuk volt akkor, cinkeltek is rendesen, mondván, sose töltöm ezt meg! Win98 futott rajta, később a WinME-vel próbáltam boldogulni. :D
Vidéki vagyok, általánosban nekünk 7. osztálytól volt "számítástechnika" óra, 386-os gépekről vittük haza floppy-n a játékokat. Amire hazaértünk, a floppy-k fele nem volt olvasható. :D

Ja és az ár! A fent említett gép 15 colos CRT-vel, billentyűvel, egérrel, hangfallal, nyomtató nélkül 200.000 forint körül volt újonnan. Kimondani is szörnyű! :D

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#68) kovy79 válasza bacsis (#11) üzenetére


kovy79
őstag

Szinte pont azt akartam írni, amit te. :)
Az akkori varázs az, ami hiányzik.
Lehet, hogy a cikkben taglalt sok kis bosszúság ma szörnyűnek tűnik, de azok akkor nekem sokszor a csodával értek fel. Oké, az anyagi oldala tényleg gáz volt (máig sem értem, anyumék hogy tudtak először egy C16-ot, majd egy XT-t venni az akkori fizetésükből?).
Floppy? A kazetta után mintha egy sci-fi-t néztem volna. :)
Megsérült egy lemez? Nem gond, délután úgyis fociztunk a haverokkal, utána bringával elugrottam egy "másolatért".
Ma? Letöltöd, játszol vele pár órát és sokszor ennyi is volt.
A config.sys, autoexec.bat mahinálásnak is megvolt a hangulata és legalább sikerélményeket lehetett szerezni, nem beszélve arról, hogy tudtuk, hogy mi, hogyan és miért történik.
Számunkra abban az időben tényleg minden újdonság volt, hiszen a modern számítástechnika születését, fejlődését követhettük nyomon.
Nem igazán okos dolog mai szemmel nézni a régi dolgokat. Nekem a Supaplex zene anno megfelelt, miért változtassak most ezen? Az konkrétan a korábbi véleményem meghazudtolása lenne. Más volt a mérce...
Szerintem, ha megkérdezel egy 45-50 év felett járó anyát, hogy elfelejtené e a gyereke kicsi korában történt apró "zűrjeit", akkor igen nagy százalékban azt a választ kapnád, hogy "Soha! Minden úgy volt szép, ahogy megtörtént". :)

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#69) Döglött Róka válasza Synthwave (#66) üzenetére


Döglött Róka
veterán

És van képed legális adatnak nevezni őket, hát ez egyre jobb.:D

Ikea Tafjord, Kínai indukciós töltő, Victorinox Traveler, 10 Tojás M (3 már hiányzik),Rádiós ébresztőóra piros kijelzővel, Varta akkutöltő

(#70) Synthwave válasza Döglött Róka (#69) üzenetére


Synthwave
HÁZIGAZDA

Ami nem Funimation liszensz, az legálisan letölthető.

Just sayin'. 2 deduplikált win2012 között. <3

[ Szerkesztve ]

SKILLNUDGE - it kinda ownz you.▐ My Quake Live/DOOM PoVs(YT): http://tinyurl.com/oe5zwa2▐ 3dfx / Glide & SGI 4EVER▐Golden '80s-'90s▐▐▐▐▐▐▐▐ SZÁNKÓVAL A GERINCEDBEN NEM VIDÁM A KARÁCSONY.

(#71) bambano


bambano
titán

nekem nem hiányzik, megvan most is.
a melós notebookomra már nem raktam grafikus felületet, elég az a 12 karakteres konzol, amit ad. mindent meg tudok vele csinálni, amire szükségem van ennél a notebooknál.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#72) bambano válasza dabadab (#18) üzenetére


bambano
titán

a poszternek meg a virtuális memória egyenlő a lapozással... van ez így. :) ("nyugodt szívvel le is kapcsolható a virtuális memória használata (lapozás))"

(#47) gaborbol: dolgoztam olyan sokfejes nyomtatóval, amiben volt vagy 12 fej. A sor egytizenketted részét nyomtatta csak egy fej. Meg nyomtattunk úgy dfx 8000-en, hogy elindítottuk a nyomtatást és három hétig tartott. Jártunk be éjjel etetni a nyomtatót papírral.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#73) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Ami nekem nem hiányzik, az a Windows XP előtti (Windows 9x) desktop operációs rendszerek (architektúrából) eredendő védtelensége és ebből fakadó instabilitása, ahol egyetlen gyenge appliácó vagy driver meg tudta fektetni az egész rendszert, ahol hiába volt jó a hardvered, a kékhalálok mindennaposak voltak.

Máig emlékszem amikor először feltelepítettem a (pre-SP1) XP-t, jó sokáig húztam W98Se-vel, mert akkoriban nem nagyon bíztam a MS termékeiben, és úgy gondoltam a 98-nál csak szarabbat tudnak csinálni...

Felraktam 750Duron+128MB RAM gépre és dobtam egy hátast, ott akkor azonnal tudtam hogy az informatikában egy úgy fejezet kezdődött. Nem tévedtem.

Tehát ha valaki megkérdezi, hogy szerintem hol ért véget a PC-s őskorszak és hol kezdődött el az újkor, akkor én ezt a Win XP megjelenéséhez datálom.

J.

(#74) bambano válasza cucka (#56) üzenetére


bambano
titán

ohh, mert most nem az :P mindig minden service pack, meg pöccskedd klappol, soha nem dől össze semmi, ésatöbbi ésatöbbi. ráadásul a másik világban sem lehet azt mondani, hogy a gyógyszer soha nem gurult el... :)

más kérdés, hogyha az it teljesen szopásmentes lenne, akkor bigmekket árulnék...

(#59) Dany007: egy 24 collos mezei 1920x1200-as monitoron is durván másképp néz ki az 1080p-s film, mint a hd.

a poszthoz még annyit, hogy emlékeim szerint az első pcm-es hangkártya az a gravis ultrasound volt, nem a sound blaster.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#75) Televan74


Televan74
nagyúr

Azok a régi szép idők.Elmúlt,de valahol jó is volt,bár ma már nem hiányzik nekem sem.A C64 teljesen megfertőzött annak idején.89 -be cserkésztük be Ausztriában a Mariahilferstrasse -n.

Epson FX 1050(még ma is megvan az ágy alatt)mellett beszunyókáltam mire kinyomtatott több száz oldalt.És a hangja,csak úgy zongorázott az idegrendszeremen.Igaz ez már a 90 -s évek eleje. :D

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#76) Taky


Taky
senior tag

Az en C64-em is megvan, dobozaval, szamlaval, bar a beige ma mar inkabb yellow, de mukodik...:)

"Tökéletes program nem létezik, csak olyan, amelynek még nem találták meg a hibáit." Pascal

(#77) Syl válasza PHM (#60) üzenetére


Syl
nagyúr

Szétnéztem a neten és szinte mindenhol tévesen 32 bitesnek írják. Pedig az első igazi 32 bites MC CPU a 68020 volt.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#78) BlackSoft


BlackSoft
addikt

Régi idők most eszembe jutottak, amikor minden nap tudtam valami újat csinálni a gépen :D

Megvan még az IBM XT a szekrényemben. Be kéne izzítani. Remélem még felpörög a 20MB-os Seagate :U
Van még program is bőven, ~700 nagylemez egy dobozban. Bár a PC-ben csak 320kbyte-os meghajtó van, és a lemezek többsége az 1.2Mb-os időszakból való.

[ Szerkesztve ]

---------> Számítógép szerviz III.Kerület | https://hardverguru.com <---------

(#79) Degeczi válasza Syl (#36) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az igaz, h az Atari nem volt multitaskos, de ha a M68000-et egyszerűen 16 bitesnek tartjuk, akkor az első PC-k (az AT előtt) is 8 bitesek voltak... ami pedig hamis beállítás lenne, hiszen az volt a lényeg, h a programok végre 16 bites regiszterekkel dolgozhattak - mint ahogy a Motorola procin 32 bitesekkel
(és hogyan! Emlékszem, mennyire elképesztett annak idején, h egyetlen assembly utasításban leírható volt a *p1++ = *p2++, mert még posztinkrementálást is tudott, persze adatmérethez illeszkedve... ugyanez Intel procin jópár sor lett volna, kezdve azért, mert egy köztes regiszterbe kellett volna betölteni, másrészt kézzel inkrementálni az indexeket)

(#80) yerico


yerico
senior tag

Nekem hiányzik. Akkor még nem volt minden hülyegyerek neten, ellenben bárhol tudtunk játékot másolni kazettára egy kétkazettás magnóval. Nem volt vészes dolog a betöltés sem, az ember a turboprogram csíkozásából tudta, hogy mit csinál. 1993-ban, az első PC-m kerek 100 netto = 125 bruttó volt, ez SVGA monitor, 384DX40, 4 MB RAM (16K netto) és 120 MB vinyó volt. Ez akkor nagyon komoly gépnek számított, ki is bírta 3 évig a konfig. CD és hangkártya még a nyomokban se volt. SB 8 bites 11 E, SB 16 bites 20E környéke volt. De aki ebben a korban élt, az szerette. Ma meg mindenki elkényelmesedett. Akkor tudni kellett programozni, ma ötletre van szükség, amit eladsz, a programozás minősége harmadlagos, legfeljebb azt mondom, hogy erős gép kell alá.

(#81) Grg


Grg
tag

Nem tudom, nekem több Cyrix procim is volt, de nem volt problémám sosem, igaz nem is gamerkedtem nagyon, ellenben akkoriban a demoscene-ben benne voltam és nem okozott gondot ezekkel sem. pedig talán még húzott procim is volt ezek közül..

Viszont az írásból kimaradtak a Gravis hangkártyái... :(

(#82) yerico válasza szacsee (#21) üzenetére


yerico
senior tag

Mások meg mentettek floppira, aztán kilyukasztották, és lefűzték, ez volt az archiválás. A TB és az MNB is úgy cserélt adatot a bankokkal és önkormányzatokkal jóval 2000 után is, hogy postán floppit küldözgettek.

(#83) Syl válasza Degeczi (#79) üzenetére


Syl
nagyúr

Ja, a Z80 meg 16 bites processzor volt, mert alapban 16 bites regiszterekkel dolgozott.
Nem azért 16 bites az MC68000 mert 16 bites volt az adatbusz (like 386SX), hanem mert a gépi kódot 16 biten (word) tárolta, nem pedig 32-n (long word). Annak idején sokat bohóckodtam az MC68000 assemblerrel. ;)

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#84) zeusz55 válasza bacsis (#11) üzenetére


zeusz55
senior tag

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – =FOR SALE=

(#85) Rive válasza Syl (#83) üzenetére


Rive
veterán

16/32 bit dologban jellemzően a VE adatszélességét szokás elfogadni döntőnek, a gépi kód utasításhosszai nem játszanak.

Szóval: azokkal a 32 bites regiszterekkel egy menetben végzett műveleteket vagy kettőben? Eltért-e az utasítás-végrehajtási idő mondjuk egy szimpla OR esetében 16 vagy 32 bit esetben?

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#86) Sanchez638


Sanchez638
addikt

Azért hangulatosabb volt ott, amikor mindenki a fejlesztésekre ment és nem állt meg egy szinten a pc ipar. Meg hogy általában szakik értettek csak a gépekhez, nem minden jött ment az utcán.

De talán a 486 és a Pentium 4/SocketA korszak hiányzik a legjobban.

[ Szerkesztve ]

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#87) schawo


schawo
titán

Egy cga xt-vel kezdtem. Nagyfloppi, 20 mega vinyó, 640kb ram, bootoláskor ott kellett hagyni, annyi ideig tartott, míg végigellenőrizte a ramot.

Másik érdekesség abból a korból az állandóan változó szabványok, és emiatt, és a fejlődés rohamtempója miatt szükséges rendszeres alkatrész csere. 92-ben a vga kártyám ISA buszos volt. 93-ban váltani kellett vesa local busra, 94-ben a Pentium 60-asomba (fdiv bugos csoda) már vérciki lett volna bármi mást tenni, mint pci kártyát. 2 év alatt 3x cseréltem teljes konfigot olyan gyorsan növekedett az elérhető teljesítmény, olyan gyorsan változtak a szabályok, és olyan gyorsan avultak az alkatrészek. A 92-ben vagyonba kerülő isa buszos vga (Video Seven I1024) két év múlva már egy árva fabatkát sem ért. Na ez nem hiányzik a pc hőskorából.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#88) jacint78 válasza Sanchez638 (#86) üzenetére


jacint78
addikt

Meg hogy általában szakik értettek csak a gépekhez, nem minden jött ment az utcán.

Ez manapság sincs másképp, csak annyi a különbség, hogy a jött ment is azt hiszi, hogy ért hozzá. :)

type your text here..

(#89) bepken


bepken
veterán

szuper cikk! döbbenetes különbségek ezek, aminek a létezésével természetesen tisztában van az ember, viszont így összehasonlítva jobban látszik a kontraszt :)

ja és.....uh annak a nyulas, verekedős játéknak mi is volt a címe? :DDD

╔═══════ "Csak egy visszatérés létezik és az nem a királyé...hanem a JEDIÉ!" ═════╗ ╚════════════════ Xiaomi Mi A1 ═════ Huawei Nova 5T ═════════════╝

(#90) Syl válasza Rive (#85) üzenetére


Syl
nagyúr

A franc emlékszik már erre (a Z80 pl. tuti egy menetben tudott összeadni két 16 bites számot és az mégis 8 bites CPU volt). Annyi biztos, hogy a 80-as években a (nyugati) szaksajtó nem 32 bitesként jellemezte az MC68000-et, ez csak mostanában, ebben a retró őrületben divat.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#91) davidsone


davidsone
addikt

Néhány mai netbook pl. nem képes FullHD video lejátszásra ami igencsak hozzá járúl a "net" kategoriához.
Nem kell ide 20év már most elavúltak.

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#92) dabadab válasza bepken (#89) üzenetére


dabadab
titán

Usagi Yojimbo?

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#93) adrian360


adrian360
őstag

nekem az első monitorom borostyán sárga szint tudott csak :D amikor elfüstöl anyám szerzett munkahelyéről ez zöldeset, amibe már kicsit bele volt égve a norton kép :D

(#94) bepken válasza davidsone (#91) üzenetére


bepken
veterán

sose fogom megérteni, miért akarna bárki is értelmes felbontással nem rendelkező (ráadásul olykor egy képeslapnál alig nagyobb méretű) kijelzőkön fHD felbontásban nézni bármilyen tartalmat.... :)

dabadab! öööhm nem...mégse az, amire gondoltam. - a karakterek ugyanilyen szamuráj nyuszik voltak, de az verekedős gém volt.

[ Szerkesztve ]

╔═══════ "Csak egy visszatérés létezik és az nem a királyé...hanem a JEDIÉ!" ═════╗ ╚════════════════ Xiaomi Mi A1 ═════ Huawei Nova 5T ═════════════╝

(#95) zoo8800


zoo8800
veterán

Remek cikk, köszönöm.
Ezekből a kalandokból eléggé kimaradtam...

rip and tear, until it is done

(#96) Degeczi válasza Syl (#90) üzenetére


Degeczi
nagyúr

A Z80 (ha jól tudom - mert közvetlenül nem dolgoztam vele) csak összekapcsolni tudott két 8 bites regisztert ilyen művelethez, de egyébként mindent 8 bites módon kellett kezelni, pl. a 16 bites adatot is két részletben betölteni a két 8 bites regiszterbe

Ezzel szemben a M68k teljesen 32 bitesen jelent meg a programozó felé, közvetlenül tudott ilyen operandusokkal dolgozni, 8 db (!) 32 bites adatregiszter bármelyikébe betölteni, bármilyen műveletet végezni stb.
Ezért nem pusztán retró őrület 32 bitesnek nevezni, ha az adatbusza csak 16 bites volt is (és ismét: az IBM PC XT sem "8 bites" ugyanilyen okból)

(#97) davidsone válasza bepken (#94) üzenetére


davidsone
addikt

Igazad van :K pontosítok: a 480 megakasztja őket ;]

(brutál jók a képeid gondolom nem netbookal kezeled őket :DDD )

[ Szerkesztve ]

...reklámozzák, terjesztik, beszippantják az agyadat, megerjesztik...

(#98) Rive válasza Syl (#90) üzenetére


Rive
veterán

Nekem úgy rémlik, hogy a Z80 ALU leginkább 8 bites volt: amikor 16 bites op került elé, akkor a mikrokód a végrehajtási időn keresztül keményen büntetett//két ütemben hajtotta végre a műveletet.

De rég volt, és marhára nincs kedvem részleteiben utánanézni :DDD

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#99) Georgie1224 válasza Syl (#36) üzenetére


Georgie1224
tag

Kedves Syl!

Nem a motorola féle 680xx cpu-k ismerték a multitask-ot, hanem maga a workbench.
Aki nem tudná a workbench az amiga os-e. Nekem volt alkalmam az 1.3-tól egészen a 3.9-ig mindet kipróbálni.
Ráadásul a linux-okhoz hasonlóan nem időszeletekre bontott multitask-ing van benne, hanem %-os alapon osztja el a cpu-t a rendszer a programok között.
Az 1.3 még a 80-as évek elején közepén jött ki.

Szóval a multitasking résznél a cikkben meg lehetett volna említeni.
Minimum 2-3 sor erejéig.

Az amigák cpu-ja kifelé 16bit-en csatlakozott, viszont 32 bit-es volt.
Szóval amire épp írtál, hogy az atari cpu-ja nem 32bit-es, az csak féligazság.
Ha jól emlékszem közel ugyanazt a motorola cpu-t használta az atari és az amiga is.
Ha nem akarnád elhinni.

[ Szerkesztve ]

Murphy: "Ami el tud romlani, az el is romlik."

(#100) banhammer válasza dabadab (#92) üzenetére


banhammer
veterán

Igen, az a cime.
Ha jol tudom Japan-ban nepszeru rajzfilm fiigura.

\m/ Minden lehetséges, kivéve forgóajtón átsíelni... \m/

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.