Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7351) sonar


sonar
addikt

Magpi - www.themagpi.com
csak ha vki nem ismerné. Sok sok ötletet lehet belőle meríteni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7352) csimpas válasza V.Stryker (#7336) üzenetére


csimpas
tag

én vettem egy ilyen távirányítót
ezzel "váltottam le" a tv távirányítóját
tökéletesen működik OpenElec alatt, (RaspBMC alatt is)
és egy kicsivel gyorsabban is megy a gépelés pl ha youtube videót akarok böngészni...

2 kis ceruzaelemmel működik, de mióta megvan, még nem cseréltem elemet benne, van benne vmi védelmi funkció, 1 perc után off-olja magát, ha 2x megnyomok bármilyen gombot akkor lesz újra aktív.

van play, pause , www, stb gombok rajta
gyönyörűen kézre is áll, én mindenképp javaslok egy ilyet azoknak, akik openelecet használnak.

kép:

[ Szerkesztve ]

(#7353) Mezga Aladár


Mezga Aladár
veterán

Üdv Szaktársak.
Van esetleg tudomásotok olyan alkalmazásról, app-ról, parancsról, amivel az 5v tápfeszt tudom monitorozni?
Általában 1-2 hét után lehal a rendszer. Tuning nincs, és csak egy fogyasztó van az usb porton, egy dac.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#7354) wassermann válasza Mezga Aladár (#7353) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Most nem vagyok pi közelben, de az azonos belső hálózaton futó Raspi Check mintha kiolvasna vmilyen feszültségértéket. Persze kérdés, hogy ez mért valós érték vagy csak a config.txt alapján beállított belső regiszter értéke.

(#7355) Mezga Aladár válasza wassermann (#7354) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Az csak a core feszültséget mutatja. :(

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#7356) Kroni1


Kroni1
veterán

Az 512MB-os Pi-met szeretném egy kicsit megtuningolni, de csak annyira hogy 24/7-ben is maximálisan stabil maradjon. Vettem bele egy jó gyors Kingston Class10-es kártyát, raktam rá bordákat, nemsokára egy 3cm-es venti fogja fújni felülről. Van valami általános tuning setup amit birni szoktak ezek a verziók? Leginkább csak a CPU-t emelném, a 950MHz-hez mindenképp érdemes feszt is emelni?? A core-t ugy olvastam h nem igazán szabad, mert SD hibához vezethet.. A ram frekinek van jelentőssége?

Amugy az OpenELEC-ben a perifériák menüpontban egy olyan lehetőség is van, amivel a a CEC-ben csomó mindent lehet állítani, pl. hogy a pi be vagy kikapcsolásakor vele együtt kapcsoljon a TV és akár az erősítő is, meg azt is, hogy ha a TV ki van kapcsolva akkor a Rpi sleep módba kapcsoljon, ami nagyon hasznos szerintem!

(#7357) V.Stryker válasza csimpas (#7352) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Nekem van ilyen célra egy Logitech tapipados billentyűzetem, vésztartaléknak. Egyébként direkt nem akarok még több távkapcsot, megőrülök a sok cucctól. Ezért adtam vissza a digi boxát is,csak a távkapcs miatt. Ahogy megjelent a conax kártyájuk, rögtön kértem vissza....de pl külön 5.1 is ezért nincs....Egy távirányító mind felett. :)

Na, de nem tudom mi történt, aznap mikor feltettem az openelec-et kíváncsiságból, akkor aznap tutira nem mentek azok a gombok. És basszus, ma reflexből nyomom és működik. Hogy mi történ így önmagában azt nem tudom, mert újra se lett indítva a cucc, de hát működik és ez a lényeg. :C

Kroni1 : Szerintem nem kell venti, csak zajosabb lesz és nélküle is bőven elmegy. Nálam 900/333/450/2 -re van emelve és stabilan elvan, mint a befőtt, sose kapcsolom ki. Mondjuk én a két licenszet megvettem, full hd-nál azért gondolom számít.

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#7358) V.Stryker válasza Kroni1 (#7356) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Jah igen, hűtőbordák azért vannak.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#7359) Kroni1 válasza V.Stryker (#7358) üzenetére


Kroni1
veterán

Köszi az infót, akkor én is ilyesmivel próbálkozom majd. Ha a két licensz megvan akkor kevésbé terheli a pi-t a filmezés? akkor megveszem őket én is.. :R

Van itthon egy 12V-os VGA ventim, azt ráteszem abból baj nem lesz.. Ugyis el lesz rakva a cucc a tv alatti állványba, nem lesz semmi hangja 5V-ról meghajtva, csak halkan fuj egy picit..

(#7360) azbest válasza V.Stryker (#7357) üzenetére


azbest
félisten

"Mondjuk én a két licenszet megvettem, full hd-nál azért gondolom számít."

Csak ha mpeg2 vagy vc-1 tömörítésű filmet nézel. A dvd például mpeg2-es, a blu-ray pedig mpeg2 / vc-1 / mpeg4 (h264) is lehet. Többségében azért mpeg4 jellemző, ezt pedig alapból tartalmazza a pi ára. A divx és xvid is tipikusan mpeg4, kivéve a régi div3-as, ami hackelt microsoft codec volt. Itt egy használhatónak tűnő összefoglaló [link]

[ Szerkesztve ]

(#7361) Kroni1 válasza azbest (#7360) üzenetére


Kroni1
veterán

Én blu-ray filmeket nem nézek, de akkor ezek szerint a BD.iso fájlokkal is el tud boldogulni a pi? És csak a megfelelő licenszel együtt viszi a BD-t vagy esetleg anélkül is van esély rá, hogy elmegy vele?

(#7362) azbest válasza Kroni1 (#7361) üzenetére


azbest
félisten

Ahogy írtam a BD az háromféle tömörítésű is lehet, de a legelterjedtebb az mpeg4 (h264), azt alapból támogatja, a licenszekkel mindegyik videó fajtát. A nagyon nagy sávszélességűeknél lehet problémázik, de a netes ripek gondolom könnyebben mennek. A hang kapcsán könnyebben lehet probléma, mert arra nincs licensz jogi okokból, ezért a cpu izzad vele. Ahogy gyorsan körbenéztem a neten, valószínűleg a direkt lemezről játszás kifejezetten problémásabb, mert a kódolt lemez kezelése plusz cpu erőt kíván. Saját tapasztalatom nincs vele.

[ Szerkesztve ]

(#7363) Kroni1 válasza azbest (#7362) üzenetére


Kroni1
veterán

:R

(#7364) V.Stryker válasza Kroni1 (#7363) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Köszönöm a fórumtársnak a kiigazítást. Én nem mentem bele ennyire.

De hogy megnyugtassalak. Én már egy éve használom a Pi-t médialejátszóként, úgy hogy naponta több órát nézünk filmet és igazából semmivel nem volt gond, soha. Na jó, egyetlen filmnél csak hang volt, de az valami ezer éves film ezer éves rippje, ami szimplán lehet elb@szott. De hangsúlyozom, hogy nagyon sok száz filmből egyetlen egyről van szó.... full hd-ban az Avatar 22 gigás mkv-ja se akadály, nem fossa össze magát beletekeréskor se.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#7365) Kroni1 válasza V.Stryker (#7364) üzenetére


Kroni1
veterán

igen én is ugy látom, h csak előnye van a dlna-hoz képest amit eddig használtam: A hang és feliratváltás megy, a tekerés akadásmentesebb, a 24p megy, formátumokkal is jobban bánik, a DTS is megy végre, passthrough is, és még sorolhatnám..

(#7366) csimpas


csimpas
tag

vc1 kódolású bluraynél, ha nincs meg a vc1 licence, akkor csak hang van, kép nincs.

(#7367) sonar


sonar
addikt

Most találtam:chameleonpi
retro számítógép- és konzol-emulátorok egy gépen
A ChameleonPi egy több mint 15 retro számítógépet és játékkonzolt emuláló Debian alapú operációs rendszer, amin egy Python felület fogja össze, és teszi elérhetővé az ősi épek egyszerű indítását

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7368) PistiSan válasza sonar (#7367) üzenetére


PistiSan
addikt

Ki fogom próbálni, köszi a javaslatot :)

(#7369) Kroni1


Kroni1
veterán

Az milyen hibára utalhat, ha Openelec alatt nézek filmet és egy idő után (volt hogy csak a 2 órás film vége felé) elmegy a hang, majd megfagy a kép és csak az áramtalanítás segit? :F Volt valaki másnak is ilyen tapasztalata?

Több 720p vagy 1080p mkv filmemmel is előfordult, tuningolva nincs a RPi, a legujabb 3.95.2 beta van fent, egy Nokia 1200mA telótöltőről megy, nincs bedugva semmi csak a CL10 Kingston SDHC karim és egy Logitech wireless egér+bill vevője.

(#7370) V.Stryker válasza Kroni1 (#7369) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

legujabb 3.95.2 beta van fent - :U

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#7371) sonar válasza Kroni1 (#7369) üzenetére


sonar
addikt

ssh-n érdemes lenne megnézni a dmesg log-ot, syslog.log-ot vagy journalctl futtatásra mit mutat.
Hátha ki lehet belőle vmit okoskodni

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7372) Cyber_Bird válasza Kroni1 (#7369) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Volt nekem is ilyen hiba, nem beta openelecel es betaval is. Egyelore nem jottem ra az okara.

(#7373) Root Banane


Root Banane
tag

Sziasztok!
Lenne egy pár kérdésem:

1. Ilyen szerkezetet szeretnék beszerezni, a cél a teljesen hangmentes torrent.
Amit szeretnék:

- 2MB/s letöltési sebesség (Egyszerre max 2 torrent)
- Seed 15-20 torrent esetében.
Erre alkalmas?

2. Ezen felűl médialejátszónak és zene szervernek is használnám. Az MKV-s filmeket lejátssza? (1080p)

3. Arra alkalmas-e a ketyere, hogy egy pendriveot vagy külső HDD-t intermeten keresztűl elérjem más eszközről? Mint egy NAS esetében.

4. Ha veszek egy USB-sata átalakítót rátudok dugni Sata HDD-t?

+1. Linux tudásom elég szegényes, szinte nulla. Vannak ilyen szájbarágós tutorialok?

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#7374) Cyber_Bird válasza Root Banane (#7373) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

1. Igen
2. Igen
3. Igen, van hozza tutorial, hogy mivel lehet megoldani
4. Igen, vannak.

(#7375) Root Banane válasza Cyber_Bird (#7374) üzenetére


Root Banane
tag

Köszi!
És a lehet olyan renszert rárakni amivel tudok torrentezni és filmet lejátszani is? Természetesen nem egyszerre.

És még valami: Tabletről is el tudom érni a PI-n tárolt fájlokat?
És a letöltött torrenteket hálózaton itt is át tudom másolni?

[ Szerkesztve ]

(#7376) Kroni1 válasza Cyber_Bird (#7374) üzenetére


Kroni1
veterán

Hát ezt nem is tudtam, hogy ennyi mindent tud ez a kis okosság, eddig csak HTPC volt nálam, de akkor lehet h én is innen fogom futtatni a torrenteket is.. :R

Lehet hülyes kérdés, de a rákötött USB HDD-t gondolom akkor windows alatt is elérhetem hálózatból ugy mint egy NAS-t, ugye?

[ Szerkesztve ]

(#7377) Cyber_Bird válasza Root Banane (#7375) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Openelec pl ilyen rendszer. XBMC-be pluginkent fel lehet ra tenni a transmissiont, ami bar nem tokeletes teljesitmeny, de a fentebb irt kovetelmenyekett tudja.

Mindkettotoknek. Tud Samba megosztast, amit a windows gond nelkul lat, igy azt tudod masolni. Tabletek kozul androidosak kezelni szoktak a sambat, igy szerintem azzal sincs gond.

(#7378) Root Banane válasza Cyber_Bird (#7377) üzenetére


Root Banane
tag

Köszönöm! :)

(#7379) albinolynx


albinolynx
őstag

Még nem értem a topik végére, viszont szeretnék normális tápot rendelni a készülékhez.

Létezik olyan kivitelben, ami konkrétan csak nyák? Egy dobozba raknám az RPI-val.
Hasonló, de ami nem igényel külön dugasztápot: [link]

USB hack, vagy valami okosság arra vonatkozóan, hogy az usb-k 500mA-t képesek legyen szolgáltatni?
Van ilyen egyáltalán? 2011, 12 modellem van (2db M3 rögzítőfurat a nyákon)

Köszönöm!

Ingyen sajt nincsen, csak az egérfogóban.

(#7380) PistiSan válasza sonar (#7367) üzenetére


PistiSan
addikt

Most jutottam odáig hogy feltegyem, sajnos ezt csak most olvastam el :(

Minimal requirements
Raspberry Pi (RPi): mine is Version B with 512 MB of RAM,

Nekem egy régi B modellem van, 256MB rammal, egy próbát teszek azért.

(#7381) Kroni1 válasza Cyber_Bird (#7377) üzenetére


Kroni1
veterán

Ez nagyon jól hangzik, köszi! Samba másolásnál mekorra sebességekre lehet számítani?! A CPU gondolom rendesen visszafog, de azért a 10-15MB/s-et eléri?

(#7382) Mezga Aladár válasza Kroni1 (#7381) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

100-as hálón?? 9MBps

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#7383) Kroni1 válasza Mezga Aladár (#7382) üzenetére


Kroni1
veterán

Ahaa, nem is tudtam h ennek 100-as a karija, ez eszembe sem jutott.. :W

Amugy feltettem a Transmissiont, elvileg engedélyezve is van, de nem tudok belépni. Ugye a 9091 porton kéne lennie, ezt kéne beirnom az ip cím mögé amit a router kioszt a RPI felé, nem?! Vagy valamit rosszul csinálok?!

(#7384) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Sziasztok ,

Tudom,hogy nem ez a hirdetés helye, de egyébként nem keresné itt a PH-n a kutya se. :)

Szóval van eladóban egy 16x2 LCD kijelzőm, i2C illesztővel, kék háttérvilágításos. Egyszer dugtam rá kipróbálás céljából, aztán soha többet. Ha valakinek kéne, akkor írjon rám.

Továbbá van még egy sose használt ultrahangos érzékelőm is:

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#7385) peter9228 válasza Kroni1 (#7383) üzenetére


peter9228
aktív tag

Konfigurálás megvolt? Van egy "rpc-whitelist-enabled" paraméter a configban, azt állítsd át false-ra.
Ebben a file-ban: /etc/transmission-daemon/settings.json
Itt egy bővebb leírás is: [link]
Ugorj a Configuration részre.

[ Szerkesztve ]

(#7386) flegga92 válasza Kroni1 (#7381) üzenetére


flegga92
senior tag

Nekem max 6 MB/s volt, a PI kábelen a laptop pedig wifin.

(#7387) peter9228


peter9228
aktív tag

Elvileg ezzel azt is tudnám érzékelni, ha gomb helyett összeérintem/elválasztom a két vezetéket?

(#7388) wassermann válasza peter9228 (#7387) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen, de két vezeték sima összeérintése nem egy elegáns, stabil megoldás...

(#7389) peter9228 válasza wassermann (#7388) üzenetére


peter9228
aktív tag

Nem konkrétan azt fogom csinálni, csak az elméleti része érdekelt. Nyílvessző sebességét akarom lemérni. Alufólia lesz két helyen, amiken áthalad a vessző. Ezek a gpio-ra lesznek csatlakoztatva, így meg tudom mérni, hogy mennyi idő telik el az első és a második átszakítása között. Elvileg. Gyakorlatilag nem lesz ilyen egyszerű, kíváncsi leszek mennyire precízre tudom megírni a programot. Sok reményt nem is fűzök hozzá, de kísérletezgetni jó lesz. :))

(#7390) wassermann válasza peter9228 (#7389) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Kicsit veszélyes a Pi-re nézve: ha a nyílvessző esetleg sztatikusan feltöltődik suhanás közben, a második fólián fog kisülni, ami így agyoncsaphatja a Pi-t!

(#7391) Proci85 válasza wassermann (#7390) üzenetére


Proci85
senior tag

Érdemes és lehet is védeni. Zener, varisztor, le/felhúzó ellenállás GPIO-ra.

(#7392) azbest válasza peter9228 (#7389) üzenetére


azbest
félisten

attól hogy lyukas a fólia még vezeti az áramot :D

Fóliával inkább tűnik megvalósíthatónak olyasmi, hogy két nagyon közel lévő réteg és amikor áthalad, akkor összezáródik az átszakadás közben. Ilyenből kettő. Valami fotodetektoros vagy ultragangos megoldás lehet biztosabb és újrafelhasználhatóbb lenne.

(#7393) azbest válasza azbest (#7392) üzenetére


azbest
félisten

áh, közben a neten rákerestem [link], simán mikrofonnal rögzítve két papírlap átütését és kielemezve az eltelt időt abból is egy jó megoldás.

(#7394) Osiris


Osiris
őstag

Ma leállítottam a pi-met raspbmc-ben a gép kikapcsolása gombbal (felületről), mert némi áramtalanításra volt szükség. Visszakapcsolni már nem sikerült, azóta, ha bedugom csak egy piros led világít és nem kel életre. Gondolom ez azt jelenti, hogy vihetem vissza garanciáztatni, vagy esetleg van még valami módja az életre keltésének?

(#7395) peter9228 válasza azbest (#7393) üzenetére


peter9228
aktív tag

De az kevésbé kihívás, és nincs köze a Pi-hez. :DDD
A fólia meg nem lyukas lesz, át fogja szakítani. Ha kell akkor kb. 1-2 nyíl vastagságúra hagyom, úgy biztos a szakadás. :)

wassermann

Köszönöm, ezzel most lehet megmentetted a Pi-m életét, erre nem is gondoltam. :) Majd valami védelmet akkor beiktatok.

[ Szerkesztve ]

(#7396) lord.lakli válasza Osiris (#7394) üzenetére


lord.lakli
őstag

Próbáld meg másik SD kártyával. Ha nem kezeli valamiért, akkor is így jársz. Én is jártam így és kártya csere segített.

(#7397) albinolynx válasza peter9228 (#7395) üzenetére


albinolynx
őstag

Miért nem használsz infra diódát és infra fotó tranzisztort?
Bármennyiszer megismételhető a lövés, csere, stb nélkül.

#7379-re valaki? Vagy lerágott csont és csak nem találom sehol?

[ Szerkesztve ]

Ingyen sajt nincsen, csak az egérfogóban.

(#7398) azbest válasza peter9228 (#7395) üzenetére


azbest
félisten

Ó, a pivel is meg lehet ezt oldani.
- mikorfon beüzemelése
- program rögzítsen hangot és érzékelje ha bizonyos hangosság feletti jelet kap, majd némi késleltetéssel állítsa le a felvételt..
- észlelés után a hang két legnagyobb amplitúdójú részét keresse meg (threshold)
- számolja ki az időeltérésből a sebességet
- írja ki kijelzőre
- persze akkor már legyen pár gomb is, amivel indítani/leállítani lehet a mérést vagy korábbi eredményeket visszanézni az lcd-n.

Szólj ,ha kihívásra van szükséged :DDD

Egy egyszerű példa [link]

[ Szerkesztve ]

(#7399) Osiris válasza lord.lakli (#7396) üzenetére


Osiris
őstag

2 hétig ment ezzel az sd-vel és ugyanaz az sd most is megy a régi 256MB-os rpi-mmel. Illetve a rendszer nem is az sd-n van, arról csak bootol és a HDD-n van minden. Sajnos most sd nélkül sem próbálkozik semmivel, nincs semmi életjel, csak a piros led. Ebből csere lesz. Csak azt sajnálom, hogy a hűtőbordáknak így annyi, mert nincs hozzájuk újabb adag hővezető kétoldalú ragasztóm (régi zalmann vga ram sünik). Lehet valahol ilyen hűtőborda ragasztót venni?

[ Szerkesztve ]

(#7400) azbest válasza Osiris (#7399) üzenetére


azbest
félisten

A pi csak sd-ről tud bootolni, szóval anélkül a pendriveről sem megy. Próbálj meg egy kártya teljes újraírásos törlést (linux alól dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=1M ). Az újabb pi-k kényesebbek a kártyákra, mint a régiek szerintem. Persze tényleg lehet, hogy tönkrement.

Lehet kapni kétoldalú hővezető ragasztót. Ebay-en "thermal adhesive tape" -re keresve akár. Itthon is kapni, de drágán láttam [link].

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.