Hirdetés

2024. május 24., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7001) simirizsa


simirizsa
csendes tag

Sziasztok,

Kezdő hobbi kertész lennék, és segítséget szeretnék kérni.
Ültettem lilla burgonyát (Fleur Bleue) szépen meg is nőt, de nem találtam a neten sehol, hogy pontosan mikor lehet/kell a gumot szüretelni. Virág aztán termés már megjelent egy jó ideje a burgonyán, néhol már el is kezdet száradni. a nővény. Valakinek valami jótanács ? Szedjek ki egyet aztán nézem meg ? :D

(#7002) inf3rno válasza simirizsa (#7001) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Újkrumplit már megpróbálhatod néhány bokornál, aztán akkor látod, hogy mekkorák a gumók. Általában akkor szoktuk felszedni, amikor már elszáradt a bokor felette. Fontos, hogy száraz időben csináld, nem jó, ha vizes a föld.

Buliban hasznos! =]

(#7003) Szevam válasza inf3rno (#7002) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Fontos, hogy száraz időben csináld, nem jó, ha vizes a föld.

Ezt nem lesz nehéz kivielezni :(

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#7004) inf3rno válasza Szevam (#7003) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ha még zöldek a bokrok, akkor érdemes öntözni őket. A krumpli szereti a vizet, akár meg is tudod duplázni így a termést.

Buliban hasznos! =]

(#7005) simirizsa válasza inf3rno (#7004) üzenetére


simirizsa
csendes tag

Köszi, akkor így járok el :DD
Öntözőm minden nap.

(#7006) body007


body007
addikt

Szerintetek ezt a locsoló csövet meg lehet toldani?

LOCSOLÓ SZETT 10-30 M

Kiszúrta a kaktusz 2 helyen is, gondoltam elvágom / kivágom belőle a lyukas részeket csak nem tudom, h toldom össze...
Azt írja, h: Tömlő 5/8-3/4 colos belső-átmérő.
Akkor gondolom 5/8-os toldók kellenének :U

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#7007) inf3rno válasza body007 (#7006) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Úgy szokták, hogy belülre tesznek egy fém vagy szilárdabb műanyag csövet, aztán arra szorítanak rá csőbilinccsel.

Buliban hasznos! =]

(#7008) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Megoldható valahogy, hogy direktbe kössek locsolófejet a kút szivattújára? Attól tartok, hogy a túl nagy ellenállás miatt esetleg leég a szivattyú, vagy a túl nagy nyomás szétviszi a csöveket vagy a locsolófejet. Van ezzel bármi tapasztalatotok? Most egyelőre az a koncepció, hogy tartályokba töltöm, és onnan folyatom, de így jóval olcsóbb lenne.

Buliban hasznos! =]

(#7009) Rive válasza inf3rno (#7008) üzenetére


Rive
veterán

Mi is igy csináljuk. Ha egy fej nem ad elég áteresztőképességet, rakj kettőt vagy többet. Esetleg más fajtát.
Kell vele játszani egy kicsit, mire megvan, hogy mekkora nyomás lesz jó, mennyit bir a kút/szivattyú.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7010) Rive válasza body007 (#7006) üzenetére


Rive
veterán

hát, ezt a tágulós izét nehéz lesz rendesen toldani :(
A vastagabb belső átmérő alapján válassz toldót, és húzd rá a szövetboritást is, különben eldurran. Ezeket csak a szövet tartja egyben.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7011) tepenzed


tepenzed
őstag

Sziasztok!
Adott egy kút, melyről az öntözőrendszerem napi kétszer tevékenykedik. Mostanában azt figyeltem meg, hogy érdemes ránéznem naponta (van egy csap is a kertben, ami kútvizet ad), hogy üzemel-e a szivattyú, mert van, hogy 'se kép,se hang'. Ilyenkor lecsapom a kertben a biztosítékot, visszanyomom, hallom, hogy beindul a szivattyú és jön is a víz.

Olyan lehet, hogy locsolás közben elfogy a víz és az öntözőrendszer szívná a vizet, de nem jön, ezért túlmelegedés megelőzése képpen lekapcsol a szivattyú? Mert kb erre tudok gondolni.

Vagy akkor is egy idő után újra mennie kéne beavatkozás nélkül?

(#7012) Barret001 válasza inf3rno (#7008) üzenetére


Barret001
addikt

Nem kell félni.Ha lefojtod,megszűnik az áramlás.Megkönnyebbül! Ha van fogyasztásmérőd,le is ellenőrizheted.Nyugodtan kössed rá.

(#7013) mauimagic válasza inf3rno (#7008) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Nézd meg a szivattyú jelleggörbéjét, az emelőmagasságot és mérd le a locsolófejen a vízhozamot. Ha sokkal kisebb, mint ami a jelleggörbéből adódik, az nem tesz jót a szivattyúnak.
Jó eséllyel locsolófejjel csak viszonylag komoly szivattyúkat tudsz leégetni, de egy 1/2"-os slaggal, visszafojtott locsolófejjel azért össze lehet hozni.

(#7014) mauimagic válasza tepenzed (#7011) üzenetére


mauimagic
aktív tag

Simán lehet, hogy van benne motorvédő hőkioldó.
Én tennék be áramláskapcsolót.
Sajnos az aszály miatt a kutad vízhozama rosszabb lehet a megszokottól.
Az én kutamat eddig is csak szakaszosan tudtam használni, kb 200 liter vizet tudok kivenni óránként, ezért egy nagyobb tartályt töltök fel szakaszosan a kútszivattyúval és onnan egy másik szivattyú dolgozik az öntözőrendszerre.
Horror pénz volt kiépíteni, de sajnos úgy tűnik, hosszú távon kifeizetődő lesz.

(#7015) Barret001 válasza mauimagic (#7013) üzenetére


Barret001
addikt

Az emberek 99%-a azt hiszi,hogy a centrifugál szivattyú a fojtástól túlterhelődik. Szerencsére ez tévedés. Nagyon sok szivattyú már leégett volna,ami még most is vígan üzemel.

(#7016) Barret001 válasza mauimagic (#7014) üzenetére


Barret001
addikt

Nagyon jó kutad van,irígyellek érte! Nekem pár liter óránként...Éppen elég,kivéve kert... :(

(#7017) Csabroncka válasza tepenzed (#7011) üzenetére


Csabroncka
addikt

Azért pár dolgot még kellene tudni! A leírtak alapján hidrofor rendszered van (elvileg). A jelek alapján lehet van rajta szárazon futás védelem is és valószínűleg ha a beállított nyomást a szivattyú X ideig nem éri el, akkor kiold.
Aszály van, a kutak nagy részében bőven 6 méter alatt van a talajvíz, 8-10 méterről pedig a JET szivattyúk már nehezebben érik el a munkapont felső tartományát.

"in medias res"

(#7018) inf3rno válasza mauimagic (#7013) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!

Buliban hasznos! =]

(#7019) Barret001 válasza Csabroncka (#7017) üzenetére


Barret001
addikt

Sőt! 10 méterről már elméletben sem tudnak szívni,mert "elszakad" a vízoszlop.

(#7020) Rive


Rive
veterán

Földibolha :( :O


Tizenöt évig elvoltunk visszafogott vegyszerezéssel, de ezt a tormát még egy nagy adag mospilan se tudta megmenteni. És még mindig jönnek :W
Egy héttel ezelőtt még próbálkoztunk sárga lappal - egy éjszaka alatt teleszaladt. Pár nap alatt kiraktunk vagy egy tucatot - mind ugyanúgy tele volt fél nap alatt, és még több bolha volt, mint előtte, szóval jött a permet...

Még egy növény a puszpáng, a gesztenye és a dió mellé, amit mostantól ~ képtelenség lesz vegyszer nélkül termelni :U
De a többi pillangósvirágúnál is ~ el lehet majd felejteni a nyári időszakot
És így a repce se fog megmaradni extrém permetezés nélkül :(

Azon morfondírozok, hogy a klímaváltozást a hőmérő helyett lehet inkább efféle képekkel kéne magyarázni...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7021) Dorian válasza Rive (#7020) üzenetére


Dorian
félisten

Hű bzz, eddig azt hitem nálam vannak sokan!
Mosilan nem ér rájuk semmit, Lamdex kell, de többx egymás után.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7022) Rive válasza Dorian (#7021) üzenetére


Rive
veterán

Az ami ott összeszaladt az a döglöttje, néhol 1-2 centi vastagon => mospilan OK.
Csak ugye ezt se szabad mindenhova fújni, ezek meg valahonnan jönnek...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7023) Barret001 válasza Rive (#7022) üzenetére


Barret001
addikt

Buxus bokrom kipusztult. Óriási volt! Pár éve csak fekete dió esik le a földre.Erre most még olyan szárazság van,hogy minden kiszárad,ami még nem égett ki! Most volt eső,kb 1 mm...A port sem verte el! Persze volt ahol,20-30 mm is esett! Gondolom ott,ahol nem fontos. 6 szilvafám van,kb 3 szem szilva lett.És még sorolhatnám!

(#7024) Dorian válasza Rive (#7022) üzenetére


Dorian
félisten

Én először lefújtam csak a karalábékat - amin megjelentek - Lamdexszel, megdöglöttek, de másnap ugyanannyian jöttek, és mentek át a paprikára, uborkára.
Utána adtam az egész környéknek, és főleg a gazos szomszéd felőli résznek ahonnan minden jön Mospilant, de nem hatotta meg őket.
Aztán lefújtam mindent Lamdexszel.
Most még mindig vannak de már nem sokan, tovább nem akarok mérgezni.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7025) Szevam válasza Rive (#7020) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Először itt láttam a topicban, aztán a kertemben. Egyre többen vannak. Szerintem a szárazságot jól bírják. Vegyszer nélkül tényleg semmi értelmes nincs? Lehet hogy a természetes ellensége a melegben vagy zárazságban elpusztul?

[ Szerkesztve ]

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#7026) vendingo


vendingo
veterán

3 hét aszály után ilyen száraz és sivár a kertem, pedig nem is öntözök, csak a veteményest. A fű néhol olyan dús volt, hogy alig vitte a damil.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7027) Szilágyi84 válasza vendingo (#7026) üzenetére


Szilágyi84
senior tag

Merre laksz ?

(#7028) vendingo válasza Szilágyi84 (#7027) üzenetére


vendingo
veterán

A telek Sopronkőhidán van.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7029) Csabroncka válasza vendingo (#7028) üzenetére


Csabroncka
addikt

Ott nincsen aszály! Az alföldön néhány helyen a sajátt szememmel láttam, 200.X éves fák adják meg magukat.
Balatonfelvidéken már a szőlőnek is túl meleg és túl száraz az idő (ez is ritka) felső levelek összefordulnak, alsó levéltakarók enyhén sárgulnak potyognak.
A legnagyobb gond a Dunától keletre van (van ahol 10 centis a leszáradt kukorica, napraforgókarók..stb). Igen nagy a gond az ország nagyobb részén.

"in medias res"

(#7030) Barret001 válasza Csabroncka (#7029) üzenetére


Barret001
addikt

Lassan neki kellene állni,és visszatartani a vizet! Minden víz nyílegyenesen át száguld rajtunk.

(#7031) inf3rno válasza Barret001 (#7030) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én is ezt mondom már évek óta. Az összes víz a Kárpát medencébe folyik össze a környező hegyekből. Nem igaz, hogy pont itt vagyunk életképtelenek vízgazdálkodás szempontjából!

Buliban hasznos! =]

(#7032) Rive válasza Szevam (#7025) üzenetére


Rive
veterán

Igen, a meleg, száraz időt kedvelik.
Amíg csak saját termés van, addig jól féken lehet ezeket tartani sárga lappal, fátyolfóliával, vizesen tartással.
Aztán ha learatnak a környéken egy szétfertőzött repcetáblát (nálunk valószínűleg efféle történhetett) akkor b@szhatod.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7033) Barret001 válasza inf3rno (#7031) üzenetére


Barret001
addikt

Az a gond,hogy az elrontott változtatásokat nehéz vissza csinálni. Mocsarat lecsapolni,becsatornázni könnyű! Aztán beépítik a területet.És itt jön a gond...A mondat elejei gond...A régi árterületek is nagyjából be vannak építve,lakva.

(#7034) inf3rno válasza Barret001 (#7033) üzenetére


inf3rno
nagyúr

A szovjet időkben ki volt építve az öntözőrendszer. Azt hiszem 1 vagy több hektáros táblák voltak monokultúrával a TSZ-ek kezelésében, körülöttük árkokkal az öntözéshez. Mióta megszűnt, és feldarabolták, azóta senki sem tartotta karban az árkokat, és az enyészeté lett az egész. Valahogy össze kéne fogni a gazdáknak, és újra csinálni, ahol erre van lehetőség. Rengeteg víz megy át az országon kihasználatlanul. A víz meg annyira alap, hogy az első kínai császároknak is felsorolják a nagy tettei között, hogy megteremtették a vízgazdálkodást. Én úgy képzelem el, hogy az állam lehetőséget ad öntözésre a nagyobb csatornák kiépítésével, aztán a maradékot meg a gazdák csinálják meg maguknak önköltségen, ha akarnak ebből öntözni, esetleg ugyanúgy lehetne alapdíjat fizetni a csatorna kiépítésért, fenntartásért, mint a közműveknek általában, ha valaki igénybe veszi. Vízórát sem muszáj kitenni, ha gátakkal, zsilipekkel szabályozható, hogy kihez mennyi víz mehet át. A gond szerintem, hogy akarat sincsen megcsinálni, különben már kész lenne.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#7035) vendingo válasza inf3rno (#7034) üzenetére


vendingo
veterán

És honnan lenne a csatornában/árkokban víz?
Pl. Ha működnének jelenleg is ezek az árkok, akkor se lenne miből vizet tenni bele. Száradnak ki a patakok, folyók, tavak, városokban is vízhiány van. A kertemnél is kiszáradt a patak és az összes kút. Senkinek nincs vize, utánfutón hordják a gazdák ibc tartályokban.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7036) Dorian válasza vendingo (#7035) üzenetére


Dorian
félisten

Azért a nagy folyóink még messze nem száradtak ki. Ill. az egyre ritkább de egyre nagyobb áradások idején ezekkel el kellene vezetni a vizet tározókba, ne csak átfolyjon rajtunk.ó

[ Szerkesztve ]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7037) Szilágyi84


Szilágyi84
senior tag

Ilyet nem használ valaki esetleg ? Állítólag permetezni is jó lemosóként. https://greenman.hu/product/greenman-agro/

(#7038) Rive válasza inf3rno (#7034) üzenetére


Rive
veterán

A szovjet időkben ki volt építve az öntözőrendszer.

De már akkor is az volt, hogy működtetésére jellemzően nem volt se pénz, se akarat: legnagyobb haszna igazából a belvizek (emlékszik még valaki, mi az :F :DDD ) gyors levezetésében volt.

Több tározó és lassabban keresztülengedett víz persze jó lenne, de szerintem nem tudod reálisan felbecsülni, hogy mennyi víz is kellene egy ilyen aszályos időszakban... :(
Ilyenkor a tározók se sokáig bírnák.
Egy USA tározó
Meg ahogy ezt máshol próbálják

Néhány hete jártam a nyugati határ mellett: kukoricatáblák, csepegtetővel :K
Egyrészt, hogy meg lehet csinálni... :C másrészt, hogy idáig jutottunk :W

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7039) Dorian válasza Rive (#7038) üzenetére


Dorian
félisten

Természetesen a csatornák, tározók mellett a 3. oszlop az, hogy kevésbé vízigényes növények termesztésére kell átállni.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7042) Brandynew válasza vendingo (#7026) üzenetére


Brandynew
őstag

Sajnos errefelé locsolás mellett is minden megállt a növésben, száradnak el a fák, és a fű már teljesen sárga. Nem érik be se a paprika, se a paradicsom, nyeszlett kis golyók lesznek. A tök úgyszintén kihalt, összeaszott mind, mielőtt megérett volna. Apokaliptikus állapotok, ha fúj a szél, porzik minden, mintha a sivatagban lennénk. Gyakorlatilag nem marad meg az élet, és kezd elhalni minden, nagyon durva. Pozitívum: nincs gaz, sem levéltetvek, nem marad meg semmi. Az esővízgyűjtő tartály hónapok óta üres, ha esik is egy rövid ideig eső, másnap elpárolog.

[ Szerkesztve ]

(#7043) Rive válasza Brandynew (#7042) üzenetére


Rive
veterán

Légköri aszály. Túl alacsony a levegő páratartalma, és ráadásul most ez sokszor folyamatos széllel párosul
A növények nem győzik olyan gyorsan felvenni a vizet, hogy lépést tartson a párolgással

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7044) Szilágyi84


Szilágyi84
senior tag

Mulcsot milyen vastagon szokás rakni fedésnek vagyis inkább útnak ,hogy ne gazosodjon ?

(#7045) Dorian válasza Szilágyi84 (#7044) üzenetére


Dorian
félisten

Min. 5-6 centi. Aljára apró, tetejére nagy.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7046) Szevam válasza Rive (#7043) üzenetére


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

A növényeimet lezuhanyoztatom néha (megvárom, hogy árnyékba kerüljön). Olyan jó rájuk nézni, mikor 20 perc múlva felélednek :))

Apropó a paradicsom csinált olyat tusolás után, hogy a leveleit kiegyenesítette és függőlegesen felfelé állította. Kb 30-40 perc alatt. Ez miért lehet?

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#7047) Rive válasza Szevam (#7046) üzenetére


Rive
veterán

Nem véletlen jár rendes csepegtető öntözés mellé mindig párásító rendszer is :K

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7048) Dorian válasza Rive (#7047) üzenetére


Dorian
félisten

Én csak csepegtetek. Nem látok a növényeken problémát, és sztem a gombásodás is jobban kordában tartható.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#7049) vendingo válasza Szevam (#7046) üzenetére


vendingo
veterán

Én a mediterrán, trópusi növényeket reggel este permetezem. A banán levelei sokkal később barnulnak/száradnak le. A tó környékén a növények sokkal szebbek, zöldebbek a magasabb pára miatt.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#7050) Barret001 válasza Szevam (#7046) üzenetére


Barret001
addikt

" Ez miért lehet?" Azért,mert ez a normális állapota! Összesodródással a túlzott párologtatás ellen védekezik.Ehhez szoktunk hozzá az utóbbi években...Sajnos.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.