Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) Thulcandra válasza Algieba (#250) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Lehet mi is találunk majd, aztán lesz róla kép. Mostanában elvileg sokat leszünk erdőn - ha az idő is engedi, csak találunk valami érdekeset, meg valami finomat is. :)

Egyébként sok eső volt errefelé mostanában, több gombára számítottam kint. Még apróból is nagyon kevés volt. Persze lehet már leszedték előlünk, na meg nem is tudom milyen ciklusokban és merre felé nőnek itt a gombák, de gondolom ha elkezdek gyakran kijárni, majd én is kitapasztalom.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#252) Algieba válasza Thulcandra (#251) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Ez egy fiatal példány fotója még 2007-ből a békéscsabai Árpád sorról.
Gyakori gomba a gyilkos galóca.

A képen látni lehet a bocskorát, a fehér tönkjét, és a zöldes kalap színét. A kalap színe lehet majdnem fehér is, sőt, majdnem barna is. De egy kis zöld általában látható rajta.
A tiszta fehér galóca külön faj. De ugyanolyan halálos mint a gyilkos galóca!

A gallér a gomba fiatal kora miatt nem látható. Lelógó, kreppapír mintázatú. A tönkön halvány márványos mintázat figyelhető meg. A gombának frissen még nem olyan erős a szaga, de ha áll egy órát olyan fura burgonya szaga lesz. A lemezei fehérek. A gomba sehol sem színeződik.

Tehát, zöldes kalapú, bocskoros, galléros, fehér lemezű gombát SOSE szedjünk le, mert az a gyilkos galóca!

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#253) ngabor2 válasza Thulcandra (#247) üzenetére


ngabor2
nagyúr

legjobb tudomásom szerint ilyenkor nincs laska, az a hideget szereti. épp ezért ősszel és tavasszal szokott lenni, ha tetszik neki az idő.

(#254) master bud válasza ngabor2 (#253) üzenetére


master bud
tag

Van laskagomba ilyenkor, a múlt héten szedtünk. Nyári laskagomba a neve.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#255) master bud válasza Thulcandra (#245) üzenetére


master bud
tag

Molyhos tinóru, ízletes csiperke és pisztricgomba. A tűlevelek közt növő aprócska gomba így nem felismerhető.

Ha gombát fotózol azonosítás végett, érdemes több képet is készíteni, hogy látszódjanak a jellegzetességek. Legyen egy kép az élőhelyével együtt, legyen egy kép a kalapról és legyen egy kép a lemezekről, tönkről. Gyakran úgy szokták, hogy a kérdéses gomba mellé odatesznek egy ugyanolyan kifordított és kettévágott példányt és így készül a fotó.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#256) master bud


master bud
tag

Nyári vargánya

Ízletes vargánya

[ Szerkesztve ]

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#257) padee


padee
tag

Fekte trombitagombát szedtünk ma, Néhány igen méretes rókagombát,
néhány galambgomba és vargánya volt a menü.

(#258) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Jön valaki az V. Netgombász találkozóra? Október 2-4. lesz.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#259) Sárpac válasza Algieba (#258) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Menjek?Lesz értelme?:D

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#260) Algieba válasza Sárpac (#259) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Tavaly legalább nyolcvanan voltunk. Találtunk kb. 130 gombafajt. A friss gombából főzött vacsora kiváló volt, ahogy a kóstolóba hozott kész finomságok is.
Az Őrség egyszerűen GYÖNYÖRŰ! Hiába vagyok elfogult az Alfölddel szemben, a dombvidék majdnem elcsábított. Még a vacak időjárás ellenére is egyértelműen látszott, hogy százszor jobb gombatermő vidék mint Békéscsaba és környéke.
A szlovén erdő pedig külön bónusz pont volt. Akikhez csapódtam, átmentek Szlovéniába gesztenyét gyűjteni.
Olyan finom a frissen szedett, majd megsütött, szelídgesztenye, hogy már a gesztenyéért keresztül rohannék az országon.

Túrázni akarok. Most. :DDD Ha sikerül anyagilag kigazdálkodnom, elmegyek a találkozóra. Életre szóló élmény. :C

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#261) Sárpac válasza Algieba (#260) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Huhh és mennyibe fájt?

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#262) Algieba válasza Sárpac (#261) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A szállásdíj + vacsorához való hozzájárulás együtt 4300Ft. A pesti oda-vissza vonatjegy 6000Ft. Plusz egy kevés költőpénz élelmiszerre, vagy egyébre. 15.000 forintból kijön eme remek hétvégi program. Legalább is nekem.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#263) ngabor2


ngabor2
nagyúr

a héten megviccelt a laskagombám. hétfő reggel még nyoma se volt. kedden délután meg 3 rönkön 5-6 bokor nőtt, darabja kb. 1,5kg... a szomszédok is kaptak belőle, egyszerre annyit nem tudtam eltenni.

kiváncsi leszek, idén télen is megismétli-e, amit tavaly, hogy 5x termett. persze hozzátartozik, hogy tavasszal túl száraz volt neki az idő, nyáron meg levágott fűvel takarva volt, illetve párszor meg lett locsolva. lhet, hogy ezt hálálta meg.

(#264) Sárpac válasza ngabor2 (#263) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hát igen az idei év az katasztrófa volt gomba téren július óta alig esett az eső sajnos.
A szeptember meg egyenesen vicc volt.:D

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#265) master bud


master bud
tag

Őrség, terepgyakorlat

Szalafő

Szagos rókagomba

Tölgyfa érdestinóru

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#266) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Szedtem ma két fajta gombát, de ismét nem tudom meghatározni őket rendesen, közben kicsit felhúztam magam, így még nem tudom elvigyem-e holnap szakértőhöz, vagy ne.

Az egyik gomba ez alapján [link] kerti tintangomba, csak éppenséggel a lemezek színe kicsiknél világosszürke, fejlettebbeknél sötétszürke... szóval lehet mégse ez? Amit én találtam teljesen így néz ki viszont egy nagyon tömör csomóban voltak, nyomták össze egymást, annyira.

Amin felhúztam magam az meg: pl. ez a kép [link] elvileg ez is kerti tintagomba, de a tönkje rövid és vastag és a kalapja is más, mint a másik leírás. Most akkor?

Másik: [link] Itt az első kép biztos, hogy ugyanaz a gomba mint a többi? Furcsa, nekem másnak tűnik, és magányosan áll, mikor ez egy csoportosan növő gomba leírása...

Lehet nem nekem való a gombászás, vagy lehet ezek a netes leírások nem teljesen korrektek, de ez így marha idegesítő, hogy nem tudom pontosan behatárolni.
Azt hiszem el kéne mennem egy tanfolyamra vagy valami, vagy nekiállok mindent leszedni ami utamba kerül és frászt hozom a helyi szakértőre mindenféle halálosan mérgező okossággal :D

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#267) master bud válasza Thulcandra (#266) üzenetére


master bud
tag

Miért nem dobsz fel képet róluk? ;)

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#268) Thulcandra válasza master bud (#267) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Most nem tudtam képeket csinálni, nincs mivel perpill (illetve egy telefon lenne amiről meg nem tudom átrakni gépre).

Mindenesetre úgy néz ki kerti tintagomba volt ez egyik mert ma reggelre szétfolyt szép feketén :D

Ilyet akkor szedek legközelebb ha rögtön el tudom vinni szakértőhöz. Egyébként főzött valaki már kerti tintagombából valamit? Mit érdemes belőle egymagában? Vagy inkább jobb mással keverni?

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#269) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Ez a lista is vicces [link]

A kerti és a ráncos tintagombát is mérgezőként sorolja fel, míg az összes többi szerint ehető és finom... internet :W

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#270) Algieba válasza master bud (#265) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Szia!

Ismerős a kép? Október 3-án reggel hétkor készült. :)
Nagyon jó volt az V. Netgombász találkozó. :C

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#271) master bud válasza Thulcandra (#266) üzenetére


master bud
tag

Ne úgy tanuld meg felismerni őket, hogy van a fejedben egy kép és ahhoz keresel gombát, mert akkor se a fiatal, se az öreg, se a halványabb, se a sötétebb példányokat nem fogod felismerni ugyanabból a fajból.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#272) master bud válasza Algieba (#270) üzenetére


master bud
tag

Nem nagyon...Én a szakellenőri terepgyakorlaton voltam és nem a Netgombászon.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#273) master bud válasza Thulcandra (#269) üzenetére


master bud
tag

A két tintagomba faj enyhén mérgező ha alkoholt fogyasztasz hozzájuk, lehet, hogy azért sorolták ide. A gyapjas tintagombára lehet inni, a többire nem.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#274) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Már szinte hiányoltam ezt a hülyeséget, nem is lennénk Mon. ha nem találják ki!:DDD
[link]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#275) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Téli akácgomba(Téli fülőke) és Lila tölcsérpereszke

Lila tölcsérpereszke

Téli akácgomba(Téli fülőke)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#276) erdol


erdol
senior tag

Ezek milyen gombák?A kertben nőttek a fenyő alatt.
[link]

[ Szerkesztve ]

Allah életet mindenkinek ad, de értelmet nem mindenkinek.

(#277) master bud válasza erdol (#276) üzenetére


master bud
tag

Szerintem valamilyen fakógombafaj, a képek eléggé homályosak, mondjuk a retekszagú fakógomba. Mérgező.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#278) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Életem gombás - mókás oldala ma tovább gyűrűzik :

Szedtem ma egy adag téli fülőkét, mivel teljesen biztos vagyok benne, hogy ez az és elegendő adag is, gondoltam elviszem bevizsgáltatni.

Odacaflattam a városüzemeltető honlapja által megadott helyre megadott időben, de nagy sötétség, sehol senki, még egy rohadt tábla, vagy cetli sincs valamelyik ajtón, ami jelezné, hogy ott lenne a gombavizsgáló hely. Semmi gond, akkor hívjuk fel a honlapon megadott számot... amin közlik, hogy rossz számot hívtam gomba ügyben. :F

Szóval itt nézek ki a fejemből egy 30 000+ fős városban, és fingom sincs ki tudná bevizsgálni a gombákat, mert ez az egyetlen lehetőség amit találtam...
Holnap majd felhívom a városüzemeltetőt, hátha okosabb leszek.

Ez a téli fülőke meddig áll el? Jó lenne megenni, de addig számba nem veszem míg nem látta valami szaki :N

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#279) Thulcandra válasza Thulcandra (#278) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Megtaláltam ma a gombavizsgálót egy nagyon kedves és közvetlen hölgy személyében, és bizony téli fülőkét sikerült szednem :)
Gyorsan főztem is belőle egy gombakrémet melegszendvicshez, aztán egyik barátommal le is teszteltük, nagyon finom! Igaz azt most így ezek után nem tudom, hogy a gomba maga milyen, mert nyersen nem kóstoltam, de azt elmondhatom, hogy ez a gombakrémem ebből a gombából finomabb, mint csiperkéből!
Azt hiszem télen a csiperkét ezentúl meghagyom levesnek ;]

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#280) master bud válasza Thulcandra (#279) üzenetére


master bud
tag

Téli fülőke

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#281) Thulcandra válasza master bud (#280) üzenetére


Thulcandra
senior tag

:K ezt zabáltuk tegnap, mihelyst jobb idő lesz megyek keresni megint, remélem találok laskát is.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#282) ngabor2


ngabor2
nagyúr

tegnap Zsolti barátomtól kaptam másfél kiló lilatönkű pereszkét. elkészíteni nem volt idő, úgyhogy leöblítettem a fűtől/földtől, a tönköt kiszedtem, a kalapot felcsíkoztam, aztán 3 csomagban eltettem a fagyóba. hétvégén az egyiket egy adag laskával és jóóó sok tejföllel meggyártom paprikásnak, aztán az "éljen a fogyókúra!" jegyében főzök hozzá galuskát :D

(#283) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Voltam ma erdőn gombászni, de aztán végül nem szedtem, mert megyünk holnap is, és igazából laskára fájt a fogam, de abból kevés volt és kicsik.

Fényképeztem egy kis gabalyodást:

Laskagomba odanőtt a téli fülőkék fölé :) Finom csokor :K (Persze ezek is picik voltak)

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#284) Gombavadász


Gombavadász
újonc

:C :Y SZIASZTOK, ENNYIRE NEM SZOKTATOK IDE ÍROGATNI?
KÁR....

(#285) Gombavadász


Gombavadász
újonc

Amúgy én is debreceni vagyok....és elég régóta foglakozom gombákkal!
Ismerem a hasgombászokat, és az iparigombászokat is! :) :C
Üdvözlettel:Gombavadász :DD

(#286) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Erdőben bringáztam ma, aztán ez jött "szembe":

Egy kis laskagomba :) Ami a második képen látszódik a csök tetejéből kiállva az nem tudom laska vagy nyár-fagomba-e talán, nem szedtem le.

[ Szerkesztve ]

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#287) Toomy válasza Gombavadász (#284) üzenetére


Toomy
senior tag

Ne csüggedj nemsokára be fog indulni a topik :K

(#288) ngabor2


ngabor2
nagyúr

rendeltem egy hsii-take termőblokkot. remélem sikerül életre kelteni, és sok-sok finom friss gombát szüretelni.

emellett párhuzamosan próbálkozok a szaporítással. vettem friss shii-take gombát, csináltam belőle spóralenyomatot, abból spórás vizet, és főtt búzára illetve rozsra oltottam. kíváncsi leszek, beszövi-e.

mod: van egy "felesleges" spóraprintem. 2-t csináltam, de az egyik is elég volt. ha valakinek kell, dobjon egy pü-t.

[ Szerkesztve ]

(#289) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Ez milyen gomba?
[link]
Ma láttunk pár ilyet a fenyvesben a környéken volt még jópár légyölő galóca is, azt tudom, hogy nem jó ötlet abból pörköltet főzni. De ez a másik meg jó nagy volt, plusz akadt belőle pár.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#290) ngabor2 válasza kraftxld (#289) üzenetére


ngabor2
nagyúr

tippre fenyőtinóru
ez mostanában volt? csak mert nem ez az igazi szezonja a fenyőtinórunak se.

[ Szerkesztve ]

(#291) Ariadne


Ariadne
őstag

Lehet némileg off-topik leszek, de ha imádom a gombát, de egyáltalán nem értek hozzá, és legalább dobozban frissen növeszthető csiperkét szeretnék venni, hol keressem?

Erdőben szoktam járni bicajjal, de hát ugye úgy nem nagyon látja meg az ember a gombákat, meg nem is értek hozzá... :B Na jó, egy őzlábat láttam egyszer, az elég jellegzetes, de olyan kis nyamvadt volt még, hogy nem volt szívem leszedni. :D Piaci néniknél meg horror árban van az erdei, szóval jó lenne kipróbálni a szedést is. Most épp esett az eső, gondolom pár nap múlvára nőnek is a kis fickók odakint.

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#292) ngabor2 válasza Ariadne (#291) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha van valami kertnek látszó hely, vagy legalább egy árnyékos udvarrész, akkor én zsákos laskát ajánlanék. a csiperke elég ízetlen tömeggomba, persze ez nem jelenti azt, hogy az nem jó. azt könnyebb tartani, termesztődobozt lehet kapni pl. a teszkóban is.

ha kicsit vállalkozóbb szellemű vagy, és adottak a körülmények is, a kertben érdemes leásni néhány friss vágású nyárfarönköt, és beoltani pl. laskával, vagy shii-take-val. a laska oltóanyagot könnyebb beszerezni.

én most rendeltem a gyártótól 2 shii-take termőblokkot, mert nagyon bejött az íze.

erdei gombát én is csak ellenőrzés után merem enni, kivéve néhány nehezen összetéveszthető fajtát. tavasszal a kucsmagombát nem lehet más, nem ehető fajjal összekeverni, a papsapkagomba még utána fog jönni, valamint ha a jellemzőire odafigyel az ember, akkor biztos nem keveri össze. az őzlábból csak a nagy (15cm feletti) mérettel érdemes foglalkozni, az az alattiak lehetnek más, nem ehető/mérgező őzláb-fajok is. viszont a nagy őzláb kirántva nagyon finom.

(#293) kraftxld válasza ngabor2 (#290) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Szerintem ez lesz az, tegnap volt, de nálunk most épp ősz van :)

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#294) ngabor2 válasza kraftxld (#293) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ja, az más :D akkor ott szezonja van.

(#295) ngabor2


ngabor2
nagyúr

a csészegombák közül úgy olvastam, hogy csak a tulipán csészegomba a mérgező. ezek nem annak tűnnek:

azért elviszem a gombavizsgálóhoz, mondjon rá valamit.

mod: a gombavizsgáló szerint változékony csészegomba. nagyon törékeny volt, de nagynehezen megmostam. levesbe ajánlotta, de mivel egyrészt nem szeretem a levest, másrészt most nem is tudtam volna csinálni, ezért tojással sütöttem meg. nem volt szinte semmi íze, de kellemesen ropogós állagú maradt.

még néhány kisebb csésze itt maradt a földön, illetve biztos lesz utánpótlás, akkor egyéb gombákkal (lilatönkű pereszke, szárított shii-take, ha még, akkor laska) mégis megfőzöm levesnek.

[ Szerkesztve ]

(#296) Thrawn


Thrawn
félisten

Tegnap hirtelen felindulásból kimentünk egy nyárfaerdőbe körülnézni, nem volt eredménytelen. Három kilónyi homoki papsapkagombát (errefelé nyúlfülűnek is mondják) sikerült begyűjteni, pedig a területnek alig egy tizedét járhattuk be. Délután megnézzük mennyit hagytunk ott :)

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#297) ngabor2 válasza Thrawn (#296) üzenetére


ngabor2
nagyúr

vigyázzatok vele:

Mérgezés: Nagyobb mennyiség elfogyasztása esetén muszkarin típusú enyhe mérgezést okoz. Jóízű gomba, fő termőhelyén, a Duna-Tisza közén fogyasztják. Megfelelően elkészítve méreganyaga részben elbomlik, ennek ellenére minden évben több mérgezést okoz.

(#298) Thrawn válasza ngabor2 (#297) üzenetére


Thrawn
félisten

Csak megfelelően elő kell készíteni és nincs vele baj.
Ma másfelé jártunk, de kb. duplaannyit sikerült összeszedni mint tegnap :K

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#299) Sárpac válasza Thrawn (#298) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Ez az a gomba amit fel kell forralni majd a vizet leönteni és úgy elkészíteni?

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#300) Thrawn válasza Sárpac (#299) üzenetére


Thrawn
félisten

Igen ez az. Érdemes átmosni 3-4 alkalommal, mert csak úgy ragad rá a homok, utána pedig forró vízben meg kell abálni, hogy a méreganyag nagy része lebomoljon. Van aki még ecetet is tesz a vízbe, de erre nem feltétlen van szükség.

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.