Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#301) ngabor2


ngabor2
nagyúr

pár napja akartam kérdezni, hogy csíráztatott, de nem főzött búza jó-e a shii-take csíra felszaporítására (főzött búzán átszövetett micélium). azóta inkább kipróbáltam, jó. szépen átszövi az egészet.

most azon agyalok, hogy muszáj-e megvárni a termőtestet. direkt bio búzát vettem, amit csírának ajánlanak, tehát tiszta, fogyasztható. a micélium gyakorlatilag ugyan az, mint a termőtestben levő. ha nincs ismert ellenjavallat, akkor lehet, hogy hétvégén kipróbálom így, "sütiben" a micéliumot, búzástul. egy részét persze arra használom, amire tervezték, tehát fát fogok vele oltani (steril szalmám nincs).

amúgy elég életerős egy gomba, a penészt is legyőzi. az eredeti indulókultúra is penészes volt, de pár nap alatt lenyomta, és a tisztából lett tiszta búzára átoltva. elméletileg így már penészmentes. de azért még egy átoltást fogok csinálni, nehogy valami problémát okozzon. 30-50%-os oltási aránnyal 1-2 nap alatt az egész búzát szépen egyenletesen átszövi, ha kap elég levegőt (tiszta konyharuhával, vagy gézzel lefedve).

(#302) Zewa


Zewa
senior tag

Sziasztok!

Amióta az eszemet tudom imádom a gombákat, gombás ételeket.
Sajnos a szokásos (Csiperke, Laska, Őzláb) gombákon kívül nem nagyon jutottam. Sem fogyasztásban sem ismeretben....
....Úgy gondoltam érdemes lenne beiratkozni egy tanfolyásra hogy kicsit bővítsem ismereteimet. Pécsett tudtok ilyen helyet?
Neten sok mindet olvastam a témában de nagyon szedett-vedett módon.
Esetleg tudnátok ajánlani egy-két remek oldalt ahol művelhetem magam? :B

ps.: Gomba tenyésztéssel próbálkoztam több ízben de sajnos elfertőződött...
Pedig nagyon figyeltem a higániára, mindent a leírtak szerint csináltam... :F
Ha lesz egy kis erőm lehet meg kéne újra próbálni, valami kis egyszerűvel... :)

[ Szerkesztve ]

"Táncolni kell, uram, a zene majd csak megjön valahonnan…"

(#303) master bud válasza ngabor2 (#301) üzenetére


master bud
tag

Szerintem kipróbálhatod gond nélkül :)

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#304) Toomy


Toomy
senior tag

A mai termés. Bocskoros csiperke
Szerintetek a barnás lemezeseket is meg lehet még csinálni pörköltnek? Vagy maradjak csak a rózsaszínű lemezeseknél?

(#305) master bud válasza Toomy (#304) üzenetére


master bud
tag

Meg lehet csinálni, a nagyon barna lemezrészeket kapard ki késsel. Amúgy ízletes csiperke ;)

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#306) Toomy válasza master bud (#305) üzenetére


Toomy
senior tag

:R Amúgy a gombavadász alapján -amit linkeltem is- lőttem be hogy melyik fajta. Lényeg az hogy jó kis fogás volt és még hagytam ott kicsiket is amiért majd visszamegyek pár nap múlva.

(#307) master bud válasza Toomy (#306) üzenetére


master bud
tag

Azért ellenőrhöz mindig vidd el a gombát :)

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#308) ngabor2 válasza master bud (#307) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mindig érdemes ellenőrhöz elvinni a gombát, kivéve, ha már angy tapasztalatod van, és 100%-ig biztos vagy a beazonosításban. de néha olyankor is érdemes megmutatni neki.

(#309) Sárpac válasza Toomy (#304) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Ha van benne sárguló azt úgyis meglátod az ugyanis mérgező. Amúgy a nagyon feketéket nem érdemes leszedni sem vagy ott ha már kiszedted szétszórni a spórák miatt, egyrészt csúnya színe van másrészt enyhén kesernyések öregecsként.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#310) Toomy válasza Sárpac (#309) üzenetére


Toomy
senior tag

Köszi mindenkinek az infókat. Azóta még 2x szüreteltem onnan, olyanokat amiknek még nem nyílt ki a kalapja. Nagyon finomak voltak rántva.

(#311) Brutális eb


Brutális eb
addikt

Bakker ezt nem hittem volna,hogy ilyen topik is van.Sok sikert hozzá örömmel olvasom én is ezentúl. :R

Panni net lemondva már távol tőlem. Voda vicc! Nordtelekom korlátozza a p2p forgalmat,!Ice dsl trükközik a sávszélességgel.T-kábelnet?Próba hónap után jön a szekventálás vigyázz velük.Digi most még rendben.

(#312) master bud


master bud
tag

Erdei gombás receptgyűjtemény:

Ha bolond ne szedd le

Közösgomba

[ Szerkesztve ]

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#313) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Ha minden igaz akkor a mai lelemények:

Fehér Galóca


Ezt nem esszük meg mert mérgező!

Kajálni hoztam mást:

Pisztricgomba


Kirántva jó lesz remélhetőleg, fiatal példányokat hoztam, még jó puhák :)

Mások is jól betáraztak pisztricgombából, és csiperkéből is, ahogy a nyomok mutatják:


Alaposak voltak, egy darab csiperkét sem találtam... :(

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#314) Thulcandra válasza Thulcandra (#313) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Ez a fehér gomba lehet még sem galóca, tegnap hazahoztam megmutatni, a lemezei most már rózsásak és a rózsaszín spóra hullik belőle...

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#315) Sárpac válasza Thulcandra (#314) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Biztos, hogy nem az nincs neki gallérja!:)

Szerintem Ragdós bocskorosgomba...:)

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#316) Thulcandra válasza Sárpac (#315) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Na igen, azt vizsgálgattam én is mielőtt kidobtam, hogy gallérnak még helye se volt rajta, megnéztem a ragadós bocskorgomba leírását, eléggé illik rá. (igaz nem volt ragadós a gomba)
Egy biztos, szerintem nagyon szép gomba volt, kár, hogy fény és jó gép hiányában nem tudtam szép képeket lőni róla.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#317) Sárpac válasza Thulcandra (#316) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Ha sok az eső akkor nem ragad valóban nagyon gyorsan nől!:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#318) Sárpac válasza Thulcandra (#316) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Esetleg lehet még ez is!

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#319) Thulcandra válasza Sárpac (#318) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Ez szerintem kizárható, mert a tönk és a kalap is "bordás" volt, és a hegyeskalapúnak nem rózsás a spórapora.

Néhány gomba elég nagy rejtvény :D

Jól bevált pisztricgomba savanyúság receptet nem tud valaki?

[ Szerkesztve ]

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#320) adibacsi


adibacsi
csendes tag

Üdv

Fehér Selyemgomba? Bordás a kalapja, bocskora van gallér nincs...

(#321) Sárpac válasza adibacsi (#320) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Te nyertél!:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#322) Thulcandra válasza adibacsi (#320) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Erről a terra oldalán azt írják, hogy fehér a spórapora. Engem továbbra is zavar, hogy az általam talált gombából leszedés után rózsás spóra hullott!
Viszont ha tényleg ez a fehér selyemgomba volt akkor bal*** módon leszedtem egy elég ritka gombafajt?
Sokat kell még tanulnom mielőtt nekiállok szétcseszni az erdőt :O

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#323) adibacsi válasza Thulcandra (#322) üzenetére


adibacsi
csendes tag

Csak tipp volt,fényképről nem szabad gombát határozni.A Mecsekben gombászom elsősorban,Szürke Selyemgombával gyakran találkozom-ínséges időkben le is szedem-a fehér ritka.Érdekes hogy a fenti fényképen az idős példány lemezein BARNA az elszíneződés.A selyemgombának van zöldes változata is,sokan Gyilkos Galócának nézik.Nagyon jellemző hogy a kalapja bordás már egészen fiatal példányoknál is,és persze a gallér hiánya. Ha "lövők" egyet megnézem a spóra színét én is..A jelentéktelen Selyemgombából így lett érdekes nagyvad :D
Amióta az eszem tudom gombászom,most 43 éves vagyok de mindig van valami érdekes,meghatározhatatlan dolog ezért is vagyok ennek a "sportnak" a rabja.

(#324) Sárpac válasza adibacsi (#323) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hétvégén lehetséges ha kitart a +20 feletti meleg beindulhat az első vargánya hullám!:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#325) adibacsi válasza Sárpac (#324) üzenetére


adibacsi
csendes tag

:K Már viszket a talpam. A piacon megjelent a Piruló és a Galambgombák,már holnap körülnézek a közelben, persze nem fogok találni semmit én mindent később szoktam mint a piaci árusok.. :W Jó lenne egy hét meleg most nem esőre vágyunk :)

(#326) Thulcandra válasza adibacsi (#323) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Én a Kisalföldön gombászom (Szigetköz, Hanság) de csak tavaly kezdtem intenzívebben érdeklődni a dolgok iránt.

Sárpac: vargányának örülnék én is, de ha jól tudom errefelé nem terem.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#329) adibacsi válasza adibacsi (#328) üzenetére


adibacsi
csendes tag

[ Szerkesztve ]

(#330) master bud válasza Thulcandra (#322) üzenetére


master bud
tag

Ha rózsaszínű a spórapora akkor nem selyemgomba.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#331) adibacsi válasza master bud (#330) üzenetére


adibacsi
csendes tag

Biztos nem ha barna. Ragadós Bocskorgombának valahogy túl fehér az egész gomba..

(#332) master bud válasza adibacsi (#331) üzenetére


master bud
tag

Pedig ragadós bocskorosgomba lesz, már ha nem pelyhes a tönkje/kalapja de ez a fotóról nem dönthető el egyértelműen.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#333) Thulcandra válasza master bud (#332) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Ezen a képen jól látszik, h szösz van a kalapján :D De az csak nyárfaszösz :D

Egyébként mondtam, hogy a tönk, kalap is bordás volt, ezt nem úgy értem, hogy úgy bordás mint pl. egy kerti tintagomba, hanem ha ránéztél bordásnak tűnt, de a felülete sima volt, és hófehér. (felső képen látszik is ez a tönkön)

Szebb fotókat nem tudtam lőni kompakt géppel félhomályban (erdő + borús is volt) vakuval meg kiégett a kép a hófehér gomba miatt :(

+ még nekem is meg kell tanulnom normálisan leírni egy gombát :U

[ Szerkesztve ]

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#334) master bud válasza Thulcandra (#333) üzenetére


master bud
tag

A nagyon ritka fenyőtű-bocskorosgomba miatt kérdeztem, de most már látom, hogy nem az.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#335) kraftxld


kraftxld
nagyúr

[link]
Ezek szerintetek vargányák?
A hét elején találtam őket nyírfa mellett néhány légyölő galóca társaságában.
Itt most ősz van.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#336) master bud válasza kraftxld (#335) üzenetére


master bud
tag

Szia! Ketté kéne vágni őket, hosszában, és mondjuk 15 perc után lefotózni. A 4-es képen balról az 1.,2. és 4. lehet vargánya, a 3.-iknak nem hasas a tönkje, az lehet akár valamilyen érdestinóru is.

A rókagombának titulált gomba biztosan nem rókagomba, hanem inkább világító tölcsérgombának tűnik, ne edd meg mert mérgező.

[ Szerkesztve ]

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#337) kraftxld válasza master bud (#336) üzenetére


kraftxld
nagyúr

Csak tanulmányozás céljából szedtem őket, egyáltalán nem akartam megenni :)
Már beástam őket a kertbe komposztnak, ha legközelebb szedek akkor lefotózom a ketté vágottat is.
Mire kell figyelni ha kettévágom?

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#338) eastsider


eastsider
nagyúr

erről nem tudjátok milyen gomba lehet?

illetve szedtünk Galambgombát:)

[ Szerkesztve ]

(#339) master bud válasza kraftxld (#337) üzenetére


master bud
tag

Kár, megnéztem volna. A vargányák húsa vágási felületen fehér színű és sohasem színeződik. Az érdestinórúk általában vágásra elszíneződnek, legtöbbször kékesen vagy szürkésen.

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#340) master bud válasza eastsider (#338) üzenetére


master bud
tag

Határozáshoz közelebbi képek lennének jók és legyen az egyik gomba kettévágva. Ennek hiányában a tippjeim:

1. Sárga kérészgomba
2. Valamilyen galambgomba
3. Kékhátú galambgomba

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#341) eastsider válasza master bud (#340) üzenetére


eastsider
nagyúr

a 2.3 tuti galambgomba, reggelire ettük meg :) társaival együtt
az elsőt nem tudjuk csak
(volt egy szem rókagomba is..)

(#342) master bud válasza eastsider (#341) üzenetére


master bud
tag

Melyik hegységben esett el a róka koma?

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#343) eastsider válasza master bud (#342) üzenetére


eastsider
nagyúr

Somogybabodi erdő.
sajna már jó ideje csak 1-1 darabot találunk:(

(#344) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Ma találtam egy nagycsomó szegfűgombát a Wither Hills parkban, sajna még nem vagyok nagyon jártas, így csak kettőt hoztam el beazonosításra, illat meg kinézet alapján szegfűgombára tippeltem, de most már 100%, hogy az volt.
Láttam még sok pöffeteget, de mindegyik robbant ha hozzáértem.
Plusz volt még egy pár nagyon picike vékony szárú sárga színű gomba, meg a szegfűgombához hasonlító, csak sokkal keményebb, és szinte már fás szárú sárgás gomba egy jól megtermett tehénlepényen :)
Majd dobok fel képeket, csak még lusta vagyok.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#345) Sárpac válasza kraftxld (#344) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Én meg ilyeneket találtam néhány különlegesség is van:
Na vajon melyik micsoda?:DDD

Ezekre vagyok különösen kíváncsi, hogy mi is!!:)

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#346) Sárpac válasza kraftxld (#344) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Szegfűnek nagyon jellegzetes a szaga illetve a lemezkéjének formája!:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#347) adibacsi válasza Sárpac (#346) üzenetére


adibacsi
csendes tag

Sorrendben:

Ízletes Vargánya és egy Róka
Piruló Galóca és valószínűleg egy Galambgomba Tönkje :)
Sárga Rókagomba
Valamilyen Fenyőtinorrú (Szemcsésnyelü? nem elég jó a fotó)
Ilyen izét láttam Gombás-könyvben de az nincs itt most :) tehát passzolom
Róka meg Izé..
Szekfű kizárva jó lenne látni a lemezét az utólsónak.
Szekfűnek nagyon jellegzetes a tönkje is:nehéz elszakítani szálas,a Susulykáké könnyen szakad puha!

(#348) Sárpac válasza adibacsi (#347) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Az a baj, hogy nem tudom hova soroljam így nagyon nehéz a keresés legközelebb a papsapka gomba áll nálam, de abból fajból alig van kép még a neten is...

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#349) Sárpac válasza Sárpac (#348) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hmm.. csak egy tipp a két utcsó faj Szürke Papsapka a másik pedig nyulánk papsapka, csak mivel nagyon fiatalok ezért még nem csavarodott meg a kalapja.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#350) adibacsi válasza Sárpac (#349) üzenetére


adibacsi
csendes tag

A felsőt Bunkós Agancsgombának ( Xylaria polymorpha) néztem de aztán kinagyítottam és látom hogy van tönkje..:)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.