Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) csapos2 válasza vágányzár (#50) üzenetére


csapos2
addikt

Akkor én szar alak vagyok...

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#52) vágányzár válasza Algieba (#47) üzenetére


vágányzár
tag

Kedves "Algebra" örülök, hogy ránktaláltál!

A csatolt kép kiváltotta kérdés: a kezedben tartot őzlábgomba "aljastúl"-micélium szaggatotottan- takarja a fényt................ szóval így nem fordítjuk ki őket a talajból. Sosem szabad feledni, sokszor az élőlény mejljynek főként fföldfelszín felé kiterjedő nemiszervét fogyasztjuk, talán már azóta a lábunk alatt van, hogy kilóméterekkel odébb bevágtattunk a sűrűbe...............meg egyébként is sok oljlyan tulajdonság fröcsögi éltét mi nékünk csak csudaszám felejtőbe tárgyaltatik..............................

felsővezeték

(#53) vágányzár válasza csapos2 (#51) üzenetére


vágányzár
tag

Csak szeretnél néha azzá válni,......te nyúl ürü......... ;]
Azé utólag megkérdeném te nyúl. Te szereted a gombát. Ismersz közzülük némelyeket?az lábad újlya vót mán viszketegség. Túrjad magadból, minden ami gomba......itt a heyje.

[ Szerkesztve ]

felsővezeték

(#54) Algieba válasza vágányzár (#52) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Szia!
Nedves volt a föld, plusz sok falevéllel borította. Az bizony az erdő talaja a gomba lábán. Ő volt életem első őzlába és muszáj volt lábával együtt hazavinnem, hogy bemutassam a családnak. Nem szokásom félőrültként rárepülni minden gombára és kitépni őket a helyükről. Óvatosan járok az erdőben, mert kellemetlen eltaposni azt, amit meg szeretnék enni. :)
A mérges fajokra sem taposok rá, mert azok is érdekelnek.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#55) Ivanh


Ivanh
tag

De jó, hogy van ilyen topik...pláne, hogy van kedves ismerős is Gábor személyében... :K

Aki igazi gombászélményre vágyik, az jöjjön a Zemplénbe.
Én személy szerint, nagy hódolója vagyok e nemes cselekedetnek, és valami irgalmatlan sokféle, és mennyiségű gomba terem errefelé...
Hamarosan teszek fel képeket, miféléket leltem mostanában...annak örömére, hogy hamarosan indul a szezon...elő a gps-ekkel, meg a bakancsokkal és irány a rengeteg... :C

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#56) csapos2 válasza vágányzár (#53) üzenetére


csapos2
addikt

Van, aki nem szereti a gombát? Ismerni nem ismerem őket, csak eszem.

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#57) Ivanh válasza csapos2 (#56) üzenetére


Ivanh
tag

kérsz egy tuti progit, amin keresztül meg is ismerheted, amit megeszel...?
van egy gombalexikon progim.. :K

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#58) bagyulajuve


bagyulajuve
addikt

én minden nap gombászok
vizsgálatom tárgya egy élesztőgombafaj a Schizosaccharomyces pombe más néven hasadóélesztő

pombe sört jelent szuahéli nyelven, és ezzel fajjal készítenek Kelet-Afrikában sört
amúgy imádom a gombaételeket minden mennyiségben
üdv

Resistencia eterna

(#59) Ivanh válasza bagyulajuve (#58) üzenetére


Ivanh
tag

nem vagy semmi... :C
érdekes, hogy én is szeretem a sört... az összes gombafajával...:DDD

de, ha most valaki ezekután a lábgombákkal jön elő....annak a fenevigye a jószándékát... ;]

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#60) bagyulajuve válasza Ivanh (#59) üzenetére


bagyulajuve
addikt

ez a főprofilom
de foglakozom borászati élesztők vizsgálatával is, hibridekkel, a célból hogy starterkultúrákat hozzunk létre, de ebben tényleg csak kicsit veszek részt
általunk vizsgált borászati élesztők: Saccharomyces cerevisiae (de ezt használják általában sörélesztéshez és pékáruk készítésében, sörélesztő/pékélesztő), Saccharomyces uvarum, Saccharomyces bayanus

Resistencia eterna

(#61) csapos2 válasza Ivanh (#57) üzenetére


csapos2
addikt

Ha nem bonyolult, küldheted felém a cuccot, megköszönöm.

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#62) Ivanh válasza csapos2 (#61) üzenetére


Ivanh
tag

mélben vagy msn..? ;)

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#63) ngabor2


ngabor2
nagyúr

rossz hír: nincs gomba :( nem tudom, mi hiányzik még neki, a piacon egy emberkénél láttam tegnapelőtt kb. 1 kg-nyi szegfűgombát, oszt csókolom.

(#64) Ivanh válasza ngabor2 (#63) üzenetére


Ivanh
tag

nálunk megindult a tinóru- szezon... :K
:C
Gönc-Telkibánya magasságában már szedik, és megjelentek az olasz és francia kereskedők is... :((
Sajna, mire lesz időm, szétlopják az erdőt... :O

Az új autóm és az új házam költségeinek felét a jelen kormány fedezte...De neked mit adtak a szocik..?

(#65) ngabor2


ngabor2
nagyúr

nyárfa érdestinórut tudtam ma venni a piacon, meg szegfűgombát. mindkettőt megszárítom, a tinórut a napon, mert amúgy berothad, mint a múltkor. a szegfűt is lehet, hogy kiteszem, ha a tinóru ad neki egy kis helyet, nem baj az, ha gyorsabban kezdi.

a szárított szegfűt kipróbáltam, teljes értékű marad, ha beáztatom. elég intenzíven veszi fel a vizet, egy fél óra áztatás elég neki. ráadásul a bántó erősségű ízét is lejjebb adja, tehát kifejezetten jót tesz neki a szárítás.

(#66) frame>24


frame>24
addikt

Már korábban akartam írni topikba, most gyorsan összeszedtem, miket szoktunk mi szedni.
A követekező fajokat a Mecsek déli lejtőin (Kővágószőlős; Abaliget felé vezető eredei utak), valamint Barcs és Darány környékéről szedjük:
nagy őzlábgomba, piruló galóca, vargánya, molyhos tinóru, fenyőtinóru, csiperke(ritkább), bimbós pöfeteg(ritka), galambgombák különböző változaztai (földtoló-, zöldhátú-, kékhátú-, e 3 nagyon gyakori) - többnyire ezek kerülnek elő a Mecsekből. Én rántva szeretem őket, ám pl. a felsoroltak keverékéből (galambgombák + őzláb + vargányák) ízletes gombaszószt lehet rittyenteni, eddig még minden vendég többször mert a tányérba belőle. Szintén Mecseken ritkán trombitagomba, ezt szárítva fűszerként használjuk fel.
Aztán: lila pereszke, sárga gévagomba, rókagomba, laskagomba; - ezekért kell messzebb utazni (mármint Pécsről - a Dráva mellé)
A pogányi reptéren gyakori ősszel a szegfűgomba. Ebből pörkölt.
Egyszer fater talált korallgombát, má nemtom, pontosan hol

Csak hogy társuljak bagyulajuve-hez: itt a laborban a közeljövőben próbaüzemű pezsgőgyártás lesz, immobilizált élesztővel. :DD

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ "I would never go bungee jumping. A broken rubber brought me into this world, it sure as hell isn't gonna take me out."(DanielDFizzle) // LOAD "*",8,1

(#67) nike_


nike_
addikt

Sziasztok!

Mi is kb. 1 hete elvoltunk gombászni papámmal, nagyon jól ismeri a gombákat. Szedtünk is egy fél nagyszatyornyi mezei szegfűgombát (csirkegombát). Meg is ettük, nagyon finom húsa van, csak ajánlani tudom annak aki még nem evett. :K

(#68) ngabor2


ngabor2
nagyúr

száríottam némi gombát: szegfű, érdestinóru, vargánya. meg is száradt 2 nap alatt a napon. viszont mindegyiknek ugyan olyan, nem túl kellemes a szaga :F az érdekes az, hogy vízzel felengedve ez a szag szinte teljesen eltűnik, az ízén is csak a saját íze érzik főzés után. ez másnál is így van, vagy én rontok el valamit? a napon szárítást olyantól hallottam, aki elég sok gombát szokott szárítani.

(#69) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Nah skacok sikerült találnom egy igen ritka fajt.
Kíváncsi vagyok kitaláljátok milyen faj is ez.


[link]
[link]
[link]
[link]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#70) Sárpac válasza ngabor2 (#68) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Nem nem rontottál el semmit sem.
Viszont szárítás után ha elfogadsz tőlem egy javaslatot, mindíg tedd be sütőbe egy pár percere ne sokra 4-5perc bőven elég. Utána lezárt befőttes üvegben tárolandó évekig használható lesz. Vagy sima kávédarálóban leőrölve, főként a vargánya, nagyon jó ételízesítő főleg sült húsokhoz. A szag természetes de a sütő azt is elveszi majd!:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#71) Sárpac válasza frame>24 (#66) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Találtam én is korallgombát a ritkasága abból is kitűnik, hogy több mint 20éve gombászom és csak 1 párost sikerült eddig felfedeznem.

Szegfű pörköltnek isteni mert nem túl erős gombaízű gomba. A rókából viszont mindig fűszer lesz ha sikerül találnom nagyon finom illata van.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#72) ngabor2 válasza Sárpac (#69) üzenetére


ngabor2
nagyúr

bocskor, gallér, fehér lemezek... galóca, de hogy milyen, azt nem tudom, annyira nem értek hozzá.

#70: milyen hőfokra? előmelegítettbe, vagy ott melegedjen? légkeverést érdemes bekapcsolni? első szárítás, nem akarnám elszúrni.

viszont mindenképp viszek belőle a táborba, ha lesz más gombakedvelő is, csinálunk belőle valamit :D 3-féléből már lehet.

[ Szerkesztve ]

(#73) Tumak válasza Sárpac (#69) üzenetére


Tumak
tag

Császárgalóca! Szerencsés vagy ,hogy ilyet találtál! Én csak csak gombász könyvben néztem meg, még nem találtam soha.

(#74) Sárpac válasza ngabor2 (#72) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Légkeverés takarék.

Amúgy Tumak fórumtárs nyert császárgomba és nagyon ritka faj, a lemezei pedig sárga színűek és nagyon finom.
Leves lesz belőle szép sárga színű!:D

[link]
[link]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#75) Sárpac válasza Tumak (#73) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Igen 8órás barangolás gyümölcse. Viszont nagy tapasztalatot sikerült szereznem ui. most már tudom melyek azok a helyek ahol megtalálható ez a csodás gomba.
Nagyon szereti úgy néz ki a tölgyfa tövét olyan helyeken ahol kissé szikárabb és ilyen göröngyös agyagos a talaj. Szinte mindet tölgyfa tövében olyan 10-50cm távolságban találtam Mátrafüreden, méghozzá messziről 30-40méterről is simán ki lehet szúrni, mert a ahogy rásüt a nap ilyen világító aranyszínűnek tűnik a távolban.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#76) Sárpac válasza Sárpac (#75) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hülyeséget írtam inkább Kékes környékén tölgyesekben.
Más tészta, hogy Füredről indultam.:D

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#77) Tumak válasza Sárpac (#75) üzenetére


Tumak
tag

A császárgalóca kitűnő ízéről,illatáról és szépségéről az ókori Rómában dicsérő énekeket költöttek. - Dr Rimóczi Imre -Gombaválogató
Sajnos még nem volt időm itt Eger környékén gombázni-de jó lehetőségek vannak itt. Múlt héten cseréltem mosodókagylót -vargányára :) De nyitott szemmel kell járni: pld Budapesten (Budán) is találtam már laskagombát - 3 m magasan egy fán és rendkívül finom volt! Vagy akácosban lila pereszkét szedtem a hó alól! Még decemberben is lehet gombázni -téli fülőkét!

[ Szerkesztve ]

(#78) ngabor2 válasza Sárpac (#74) üzenetére


ngabor2
nagyúr

oké, holnap asszem "szagtalanítani" fogom, aztán üvegbe pakolom. a mostani textilzsák átmeneti megoldás, ha kicsit párás a levegő, megereszkedik benne a cucc, aztán nehezen szárad ki.

debrecen és környékén a nagyerdőben voltunk gombászni, még tavasszal, nem sokmindent találtunk. mondjuk annyi összejött, hogy másnap 4-en jóllaktunk vele (meg azzal a 10 tojással, ami ráment :D). jövő szerdán megyünk Oszkóra, remélem a környéken vannak jó lomboserdők, ahova érdemes kimenni gombászni, vagy legalább mezők, ahol van szegfűgomba. nomeg a környéken (zalaegerszeg, szombathely) gombavizsgáló, mert saját magam szedését eddig egyszer mertem megenni (de a szegfűgombát azt elég nagy biztonsággal felismerem).

(#79) Sárpac válasza ngabor2 (#78) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Igen ezért kell befőttesüvegbe tenni, meg azért is mert a molylepke imádja beköpni és így szárazon is képes elkukacosodni ha nyitott térben van tárolva. A kis átmelegítés sütőben a káros bakikat spórákat petéket stb. is fertőtleníti tőle.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#80) Sárpac válasza Tumak (#77) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hát az illatától annyira azért nem vagyok elájulva, viszont az tény, hogy nagyon enyhe gomba szaga van ellentétben a vargányával ami erősen gombaszagú.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#81) FehérHolló


FehérHolló
veterán

Fél hét múlva irány a Mátra. Reszkessetek vargányák!

Skynet is real. It's called Google.

(#82) Sárpac válasza FehérHolló (#81) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Nem fogsz sokat találni mivel épp most fut le. Én is alig találtam és szinte mind öregebb fajta.
Kellene egy újabb esősebb időszak, hogy ismét nagyobb számban megjelenhessen, de az után is minimum 1hét mire kibújik.

Vargánya kb. 2-3hetes periódusokban jelenik meg nyáron, de elengedhetetlen számukra egy esős időszak.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#83) FehérHolló válasza Sárpac (#82) üzenetére


FehérHolló
veterán

Körülbelül 8 éve vadászunk vargányára a Mátrában.
Most valóban volt előtte 1 hét száraz idő, de erősen remélem, hogy az egy héttel ezelőtti eső elrendezte, hogy legyenek fél hét múlva.

Egyébként én személy szerint a fiatalokat szeretem. Finom és nem kell sokat vágni, hogy ne legyen kukacos.

Skynet is real. It's called Google.

(#84) Sárpac válasza FehérHolló (#83) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Jaja én 3felé szoktam szedni szita kukac megy a kukába vagy az erdő talaját gazdagítja, a kevésbé kukacos fajta megy száradni, a tiszta kukactalan megy pörköltbe!:DDD

Száraz a Mátra sajnos megint nagyon. Pont egy hete volt sok fiatal vargánya akkor 2óra alatt 2nagy szatyorra összejött, ma csak vegyes válogatott tinorukkal lett egy szatyival. Illetve néhány császárgomba.

Amúgy rengeteg a kis légy ma teljesen felhúztak akárhova mentem mindenhol nyüzsögnek és imádják az ember szemét kibökni.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#85) FehérHolló válasza Sárpac (#84) üzenetére


FehérHolló
veterán

Vargányát rántva, nem pörköltbe! :P
Maradékot meg természetesen szárítani.

Skynet is real. It's called Google.

(#86) Sárpac válasza FehérHolló (#85) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Nekem nem jött be rántva, inkább őzláb az finom.:D
Viszont nyársra tűzve is nagyon finom tud lenni!:D

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#87) FehérHolló válasza Sárpac (#86) üzenetére


FehérHolló
veterán

Őzláb meg inkább pörköltbe nálam. :D

Kinek a pap, kinek a papné. :)

Szerk.: Egyébként van egy ilyen sárga "húsú" vargánya, ami rántás után zöldes és taknyos lesz. Na azt le sem szedjük. Azt én sem szeretem rántva.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#88) Sárpac válasza FehérHolló (#87) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Pontosan.:DDD

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#89) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Nah rotyog a császárgomba levesem, gyönyörű szép világos aranysárga leves lesz belőle.
Ha holnap nem írnék akkor tévedtem!:DDD

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#90) ngabor2 válasza Sárpac (#89) üzenetére


ngabor2
nagyúr

no, túlélted? ;]

(#91) Sárpac válasza ngabor2 (#90) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Még élek!:D
24óra alatt még bármi lehet akár gyomorrontás is mert 3tányérral ettem ma is belőle!:DDD

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#92) ngabor2


ngabor2
nagyúr

no, ez milyen gomba? itt egy kép oldalról.

(#93) Sárpac válasza ngabor2 (#92) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Első körben minden tulajdonságában a világító tölcsérgombához hasonlít és mérgező!
Hasonlít a rókagombához, de ahogy elnézem ennek a közepe felé tölcséresedik, míg a rókagombának nem.

[link]

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#94) brunette válasza Sárpac (#93) üzenetére


brunette
csendes tag

Sziasztok!

A rókagomba teljesen jellegzetesen ráncos! termőrétegű, amely ujjal letörölhető. Ez lemezes gomba, biztosan nem az. A világító tölcsér fatuskóból szokott nőni, amivel én találkoztam, ennél sötétebb volt, de ez semmit nem jelent...

(#95) Sárpac válasza brunette (#94) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Én a rókagombát szag alapján szoktam főleg beazonosítani. Annyira jellegzetes, hogy szinte semmivel sem lehet összetéveszteni.
A lent megmutatott gomba 95%, hogy világító tölcsérgomba.
Mivel ez a gomba fiatal korától öreg koráig különböző árnyalatokban tündököl így a színe nem mérvadó, az alakja annál inkább. Öreg korában jobban hasonlít a rókagombához, de a szaga az teljesen más na meg a lemezek ugye azok is árulkodnak.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#96) brunette válasza ngabor2 (#92) üzenetére


brunette
csendes tag

Most nézem csak a te képedet... Nekem ez jobban hasonlít a narancssárga álrókagombára, vagy a rozsdasárga tölcsérre... Sajna, a fókusz nem a gombán van...

(#97) brunette


brunette
csendes tag

Most keveredtem ide a gombák révén... Mi ez a Prohardver tali? Meg egyáltalán? :-) Tetszik a társaság, biztos a buli is jó lesz, jó szórakozást mindenkinek, aki le tudott menni! Állítólag rókagombára van most esély arrafelé...
Kis okoskodósra sikerültek a hozzászólásaim... :-)

(#98) Sárpac válasza brunette (#96) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Egyik se ez majdnem tuti az amit írtam!:D
Narancssárga álrókagomba tölcsérközepe nem esik be nem gödrös hanem enyhén öblös.:D
A rozsdasárga tölcsér meg nem tuskón terem, és sötét narancsszínűek a kalapnál sőt ahogy a képen látom inkább barnás.:DDD

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#99) brunette válasza Sárpac (#98) üzenetére


brunette
csendes tag

Most melyik képről beszélünk? :D

(#100) ngabor2 válasza Sárpac (#98) üzenetére


ngabor2
nagyúr

köszi szépen, akkor nem eszünk belőle :D

találtam még egyet, ami hasonlít a szegfűgombára, de mivel a lemezei lefutók, ezért azt mondtam rá, hogy parlagi tölcsérgomba, ami nem ehető. úgyhogy idén kimarad a tábori gombászás.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.