Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) vágányzár


vágányzár
tag

siitake-val oltottam be a lábfejem -afúrás kutyára fájlyt-, mán rohadtul untam a candidat,a nejyem sem szerette...........

felsővezeték

(#202) ngabor2


ngabor2
nagyúr

a laskagombám meg van permetezve, normális biztos nem lehet :D ma megint láttam rajta egy kis bokrot. aztán felhajtottam a ránőtt petúniát (ami szintén hülye, mert ahelyett, hogy lefagyott volna, virágzik... meg a rozmaring is... mindegy), és ott is volt egy kellemes kis csoport :Y holnap lövök róla egy képet.

idén ez már a 4. hullám. ahoz képest, hogy tavasszal lett beoltva a rönk, nem is rossz :C

(#203) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

3x-ra terem a csavart fűz tönkjén ugyanazon a helyen a téli fülőke. :)

Ami a meglepő, hogy V3 vga kamerájával lőttem a képet és ennyire jó lett. Eddig ez a legjobb mobilos vga kamera, amit használtam fotózásra.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#204) Sárpac válasza Algieba (#203) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Még 2hónap és ismét lehet gombászgatni, reméljük jó idő lesz márciusban.:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#205) ngabor2


ngabor2
nagyúr

még mielőtt jött a -10°C, meg egy kis hó, egy utolsó hullám laskagomba nőtt a kertben. azt már nem szedtem le. most is ott van rajta. érdemel leszedni vajon, vagy hagyjam, semmi értéke nincs? tippre rágós lehet, és nem hinném, hogy ér annyit, hogy foglalkozzak vele, de hátha van erről valakinek értelmesebb gyakorlati tapasztalata.

(#206) vágányzár válasza ngabor2 (#205) üzenetére


vágányzár
tag

A nyomorult candida nem íyj válogatós. No. tán mán sok értelmit nem írám dolog. levág, megszárít még használható-élvezhető emlék( ha mán hagyta az enyészetbe szröttyenni a dógot-szarvashiba!) A laska frisssssssen Gyó! Légy idő és Ben-ott!
remélem segítettem, azé hónap eszünk eggyüvéhelynekazonosságánaktekintetjyében vagymi... na alúgyyy.

felsővezeték

(#207) vágányzár válasza Algieba (#203) üzenetére


vágányzár
tag

szerintem Te őrült vagy -nem zavar, én kamelom a búrád, szóval szimpatizálok veled- a lelkesedésed tápláló vána kompressziójya sokszor yjógyünne. de most úgyse, me retek van a központi logikában......ez mán zavaros. a téli fülőkét imádom (bevallom az első punci illatát idézi)

felsővezeték

(#208) vágányzár válasza vágányzár (#207) üzenetére


vágányzár
tag

kisidőeeteltével olvasán zavaros, a cuncis részt mégértem........

felsővezeték

(#209) ngabor2


ngabor2
nagyúr

találtam cseh kucsmagombát... a piacon. már fő belőle a cucc :D

úgyhogy lassan elkezdődik az idei gombaszezon, ami remélhetőleg legalább olyan hosszú lesz, mint a tavalyi.

(#210) Sárpac válasza ngabor2 (#209) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hali!

Már sokat gondolkoztam rajta, mit szólnál egy közös phs gombászkodáshoz?
Meg lehetne szervezni úgy május vége június eleje időszakra.:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#211) padee


padee
tag

Én csak piros csészegombát találtam a múlt héten, nem volt valami nagy szám,
de ez volt az idei első gombám. Tojás alá sok hagymával elment.

(#212) ngabor2 válasza Sárpac (#210) üzenetére


ngabor2
nagyúr

hol legyen?

ha nyitsz neki egy topikot a lokálban, akkor ott rendesen lehetne szervezkedni, ha van rá igény. és ha tényleg van rá igény, akkor ki is lesz emelve.

a kucsmagomba-szezonról: asszem még kicsit korai volt beharangozni. voltam kinn az erdőn, ahol tavaly találtunk, de az aljnövényzet határozottan másmilyen fejlettségi fokú. kell még neki 1-2 hét imho.

[ Szerkesztve ]

(#213) Sárpac válasza ngabor2 (#212) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Ok!
Holnap ha ráérek nekifogok.:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#214) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Nem ártana végre ha jönne egy tartósabb ciklon! :O

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#215) ngabor2 válasza Sárpac (#214) üzenetére


ngabor2
nagyúr

jövő hétre mond egy kicsit... de eddig se jött be a jóslat :(

(#216) ngabor2


ngabor2
nagyúr

végre esett :C legalábbis a belvárosban volt egy jólszituált felhőszakadás-jégeső. hogy az erdőkben volt-e... az kizárt dolog, mert nem tudom.

(#217) Sárpac válasza ngabor2 (#216) üzenetére


Sárpac
nagyúr

A Mátrában is volt és lesz is a jövő7-en elvileg 2nagy esős nap.
talán elég lesz arra, hogy beinduljanak a tavaszi kora nyári fajok.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#218) ngabor2


ngabor2
nagyúr

nem a "normál" ehető kategória, de tegnap láttam már végre tintagombát. ez azt jelenti, hogy hamarosan jönniük kellene a többieknek is, pl. a szegfűgombának :C

lassan már ott tartok, hogy a csiperkének is örülök...

(#219) Sárpac válasza ngabor2 (#218) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Hát elég gáz lement az egész tavaszi időszak gomba nélkül.:)

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#220) ngabor2 válasza Sárpac (#219) üzenetére


ngabor2
nagyúr

sajnos le. remélem a nyár és az ősz jobb lesz.

a termesztett laskámnak adtam egy kis fűtakarást, hátha nem száradt még ki véglegesen.

(#221) Sárpac válasza ngabor2 (#220) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Végre kapja rendesen a naftát az északi hegyvidék! :DD

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#222) gamerkiller válasza ngabor2 (#220) üzenetére


gamerkiller
senior tag

Én is szeretem a gombákat.. :C Szoktam kijárni Ukrajnába, ott fillérekért adják a gombát, de tényleg.. Átszámítva a laskagomba 320ft/kg.. Nagyon finomakat szoktunk csinálni belőle! Neked melyik a kedvenc gombád?

Sony PSP Slim & Lite + 8Gb, Nokia N Series 73 + 2Gb ¤¤ Steam: hayhap4pa ¤¤ Bad Company 2 : Hayh4

(#223) gamerkiller válasza Sárpac (#221) üzenetére


gamerkiller
senior tag

Ez a térkép fél 12-kor még nem így nézett ki.. Más volt a színe.. Változik e vagy?

Sony PSP Slim & Lite + 8Gb, Nokia N Series 73 + 2Gb ¤¤ Steam: hayhap4pa ¤¤ Bad Company 2 : Hayh4

(#224) ngabor2 válasza gamerkiller (#223) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igen, ez egy dinamikus felhőkép. talán szerencsésebb lett volna magát a képet lementeni, és ide feltölteni... bár a helyi képfeltöltés a gifet nem szereti.

hogy a másik kérdésedre is válaszoljak: kedvenc gombám: minél többféle :D

(#225) Sárpac válasza ngabor2 (#224) üzenetére


Sárpac
nagyúr

70mm csapi esett a Mátrába, Kékes és Parád térségében.:)

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#226) master bud válasza ngabor2 (#224) üzenetére


master bud
tag

Ez az:

Csapadéktérképek

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#227) ngabor2


ngabor2
nagyúr

voltam kinn a piacon. vargánya: 4k/kg :( nem vettem. volt szegfűgomba is, az is iszonyú drágán.

(#228) Borify Péter


Borify Péter
aktív tag

hát én még soha nem vettem gombát
viszont sokat járunk gombászni
tegnap is rengeteg galambicát ..kissé kevesebb vargányát és keserűgombát szedtünk

(#229) ngabor2 válasza Borify Péter (#228) üzenetére


ngabor2
nagyúr

hozzám közelebb van a piac, mint a gombaszedésre alkalmas erdő/mező (kivéve, mikor megjelenik az ablakom alatt a laska :D). persze az igaz, hogy a saját szedésű gomba jobban esik, mint a vásárolt.

[ Szerkesztve ]

(#230) Borify Péter válasza ngabor2 (#229) üzenetére


Borify Péter
aktív tag

engem az dob fel a legjobban,ha pöffeteg gombát találok
idén még nem láttam
de tavaly hatalmasakat szedtünk

ma gombapaprikás volt az ebéd :P ;)

(#231) master bud


master bud
tag

Két hét és beindulnak a gombák!

Addig is egy téglavörös susulyka (Inocybe erubescens), súlyosan mérgező

~~G::alactic O::bservation D::evice~~

(#232) Sárpac


Sárpac
nagyúr

A mai termés 2,5kg szegfűgomba! :)
3,5óra alatt szénné égtem a napon mivel nem számítottam tartós napsütésre inkább vihartól való menekülésre. Kíváncsi vagyok hány réteg bőr ugrik le a karomról. :(((

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#233) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Üdv!

Békéscsaba környékén a vegyes telepítésekben találtam őket. Valószínűleg a nyárfásban még több érdestinóru van, csak éppen semmi kedvem kullancsokat táplálni.
Ezeket az út széléről szedtem fel, és hoztam haza lefotózni.

Középen egy kék vagy zöld galambgomba van.

A rétre viszont kimegyek. Ott kevesebb a kullancs, mert le van kaszálva. Viszont tutira van gomba. Tegnap is volt egy felhőszakadás. :C

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#234) Algieba válasza Algieba (#233) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A rétre nem mentem ki, mert tegnap felhőszakadás jött, ma pedig erősen tűzött a nap. A napszúrás nem vicces. Hajnalban minden csurom harmat. Nincs gumicsizmám. Így a réti gombászat szintén kihúzva a terveim közül. Maradt a biciklizés és a könnyebben elérhető fotóalanyok.

Ő a nyárfa érdestinóru.

Rendkívül finom, ízletes, ehető gomba. Semmiféle panaszokat nem okoz, nem kell forrázni, vagy egyéb módon trükközni vele, hogy fogyasztható legyen hasmars-mentesen.

Gyakori faj. Hazánkban elérhető a nyárfa telepítésekben. Ezeket egy cirka 20 éves helyi vegyes nyárfásban fotóztam le. Sajnos, a nyárfást szemétlerakóként használják a közelben élők, így semmi gusztusom nincs leszedni az itt talált, egyébként nagyon finom, gombákat.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#235) frame>24


frame>24
addikt

Gyorsan csinyáltam pár képet a mai gomba-lelésről, mer' úgy tűnhet, hogy csak vetítek:
kép1
kép2(vargánya)
kép3(a vargányák, piruló galócák, galambgombák tetején itt a lényeg a trombitagomba + rókagomba

Kővágószőlős és Hetvehely között a Mecsekbű' ;)

[ Szerkesztve ]

▏▎▍▋▊▉ "I would never go bungee jumping. A broken rubber brought me into this world, it sure as hell isn't gonna take me out."(DanielDFizzle) // LOAD "*",8,1

(#236) ngabor2 válasza frame>24 (#235) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mi lesz/lett belőlük? egy jóó kis vegyes gombaparikást galuskával és kovászos uborkával el tudnám képzelni :K

(#237) frame>24 válasza ngabor2 (#236) üzenetére


frame>24
addikt

eddigi tervek:
róka-, galamb-, vargányából mártás így mixben, maradék (főleg trombitagomba) szárítva fűszernek...
Igazából fateré a dicsőség, ő tudja a helyeket...

▏▎▍▋▊▉ "I would never go bungee jumping. A broken rubber brought me into this world, it sure as hell isn't gonna take me out."(DanielDFizzle) // LOAD "*",8,1

(#238) Sárpac


Sárpac
nagyúr

Mai termés egy jó kis mátrai túra után. Végre kezdenek beindulni!:D







Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#239) ngabor2 válasza Sárpac (#238) üzenetére


ngabor2
nagyúr

errefele 3k kilója a piacon... normális gombászóhelyek meg nem tudok :O

(#240) Sárpac válasza ngabor2 (#239) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Javaslom ha van időd holnap Mátrafüredről Sirokfele tégy egy kis túrát tuti találsz vagy 3-4kgmot.:) Rengeteg a pici apró vargesz is amit nem volt szívem leszedni had nőljön!:)

A menü:
- Nyári Vargánya
- Ízletes Vargánya
- Király Vargánya
- Rókagomba
- Császárgomba
- Fenyőtinóru
- Érdestinóru

[ Szerkesztve ]

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#241) Sárpac válasza Sárpac (#240) üzenetére


Sárpac
nagyúr

Vagy elég csak Parád, Parádsasvárig, vagy onnan le Füredig.
Rengeteg a gomba, főleg galamb az töménytelen mennyiség, Vargányát vadászni kell mert még ifjoncok jobbára meg az avarszíne miatt eléggé el tudnak rejtőzni.:DDD
Sok a piruló galóca is, és kivételesen találtam pár császárgombát is ami igencsak ritka főleg az évnek ebben a szakában.

Alapfesz alatt a maximumon túl!

(#242) ngabor2 válasza Sárpac (#240) üzenetére


ngabor2
nagyúr

sajnos ebből a szempontból debrecen és környéke nem feltétlen ideális... bár van a környéken pár tölgyes.

(#243) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Békéscsaba-Fényes környékén ehető tinóru-féléből a nyárfa érdestinórut, a molyhos tinórut és az aranytinórut lehet nagyobb számban fellelni.

Ehetetlenből is van néhány faj, mint eme általam csak sárgának nevezett:

Illetve változékony tinóru is szépen terem. Kár, hogy ehetetlen.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#244) Algieba válasza Algieba (#243) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Délután elgurultam a nyárfa telepítéshez, megnéztem a tinórukat.
Őket találtam. Szerintem a fiatal nyárfa érdestinóru van olyan szép, mint az ízletes vargánya.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#245) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Kint voltunk ma erdőn, gondoltam szedek gombát is ha lesz, de nem sok mindent találtunk, és az a pár szem ami volt is, arról meg sejtésem se volt, hogy mi lehet :D
Itt egy kollázs azokról amiket találtunk, be tudja őket valaki tájolni? Hátha valamelyik ehetőnek tűnik, aztán akkor megzaklatom vele majd a helyi gombavizsgálót is, ha esetleg máskor össze jönne egy adagra való :)


(klikk rá!)

Bal felső - jobb alsó sarok ugyanaz a gomba.

Bal középen az egy avarban fekvő farönkön egy pici laska - vagy tapló? nem emlékszem az aljára :D

Bal oldalt lent a második kép az v.mi fejlődésben lévő gomba, volt vagy 2 centi :)

Maradék képek ugyanaz a gomba.

Ja, persze ezeket nem hoztuk haza, szóval találgassatok nyugodtan :) Meg egyébként se ennék meg semmit amit vizsgáló nem látott.

[ Szerkesztve ]

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#246) Algieba válasza Thulcandra (#245) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A bal felső és jobb alsó sarokban lévő gomba a molyhos tinóru. Feltételesen, ha fiatal és a pórusai még sárgák és nem zöldek, szivacsosak, és nincsenek fehéres penészfoltok a gombán, akkor ehető, mert különben a penész miatt fehérjebomlás indul meg benne és csúnya hasmars lesz a vége az elfogyasztásának.
Éppen emiatt nem gyűjtöm, pedig itt is gyakori.

A fehér, barna lemezes gomba valamelyik csiperke faj. Szinte biztosan ehető.

A fából kinövő pedig pisztric gomba hasonmás. :) Van pontos fajneve is, de most nem jut eszembe. Fagombákat nem gyűjtök.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#247) Thulcandra válasza Algieba (#246) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Kösz a választ! Nos, olyan gombára nekem sincs szükségem amivel agyalni kell, hogy most jó lesz-e vagy sem, szóval olyan molyhos tinórút inkább nem szedek :)
Volt még mellette pár, ami már nem volt egész, gondolom akkor ha ehető valami állatok rághatták meg.

Ha a fehér valami csiperke lehet, akkor ha sokat látok begyűjtöm, aztán betámadom vele a szakértőt.

Fagombát miért nem szedsz? Én ma pont abban reménykedtem, hogy ha semmi más nem lesz, hát egy kupac laskát csak találunk. De az se volt :D

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#248) Algieba válasza Thulcandra (#247) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A laskát leszedném, de már mások leszedik helyettem. :D Vagy olyan magasan jön elő, hogy én is, meg a többi potya gombász is csak lesi "éhesen".

Természetesen minden gyűjtött gombát be KELL mutatni szakembernek!

Ismered a gyilkos galócát? Ezt minden erdőt járó hobbi gombásznak alapból ismernie kell.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#249) Thulcandra válasza Algieba (#248) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Olyan szinten ismerem, hogy láttam róla képet, élőben még nem volt hozzá szerencsém.

Én semmiféle gombát nem szedek le, amiről sejtésem sincs mi lehet, és amit leszedek abból sem eszem míg be nem lett vizsgáltatva.

Ráadásul mivel még nagyon kezdő vagyok a témában, még sok mindennel kell ismerkednem, hogy mit érdemes egyáltalán elcipelni a szakértőig, nehogy valami finomságot kint hagyjak, csak mert nem akarom égetni magam a szaki előtt :DDD

Régen volt olyan paranoiám is, hogy nem mertem még megfogni se a gombákat. De azóta úgy tudom Magyarországon nincs olyan gomba ami érintésre mérgezést okoz. Jó, persze a penészt nem érdemest tapizni, igaz az is belélegzés útján vághatja agyon az embert ha jól tudom.

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#250) Algieba válasza Thulcandra (#249) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Én sem vagyok profi gombász, de gombától még hasmenésem sem volt. :) Mert annyira óvatos vagyok, hogy kizárólag a jól ismert (unalomig ismert) gombákat gyűjtöm és eszem meg.
Persze szedtem le gyilkos galócát is, hogy mindenkinek megmutassam a legendás gyilkost, a gombamérgezések "sztárját". Az egy pompás példány volt, kb. 20 centi magas, akkora volt a bocskora, mint egy normál tojás. Magán viselte a gyilkos galóca összes védjegyét. Ja, és kórházba vághattam volna vele az egész rokonságomat... Ha vagyok olyan mafla, hogy naiv ember módjára megörülve a SZÉP gombának leszedem őt és a társait, majd megfőzöm utolsó ebédnek. :D

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.