Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6465) Szten Márs válasza atidzsiforc (#6464) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Vagy nekem van valami bajom, vagy ez konkrétan piezo-cincogás :F
A pali zseniálisan játszik rajta, nekem is van a logout blogomban tőle egy videó, de ez nem egy egészséges akusztikus hang, hanem a piezo hangszedők furcsa alkotása. (Az is, ami az én blogomban van.)

[ Szerkesztve ]

(#6472) Archanon válasza Szten Márs (#6469) üzenetére


Archanon
őstag

Akkor valamit összekevertem. Fémhúros (talán akusztikus? most akusztikus és klasszikus között mi a különbség?), és igen, könnyűzenét szeretnék játszani később, de ahhoz tanulni is köll. :))

#Eastman: Köszi, betartom. :) A könyvet meg... ha lesz pénzem, beszerzem.

Cort AD880 LH NAT

Guild Wars 2: Archanon.6039 ||| http://myanimelist.net/animelist/Archanon ||| ~Dango, dango, dango, dango; dango daikazoku...~ ||| El. Psy. Congroo. ||| Whohhehhje. /,,/, (⌐■_■)

(#6473) Szten Márs válasza Archanon (#6472) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Na igen, ez nem klasszikus gitár :N
Akusztikus gitár az, amelyiket arra terveztek, hogy hangszedők, meg erősítők és hasonló elektronikus cifraságok nélkül (is) képes legyen hangszerként üzemelni :) Egyszerűbben és régiesen kifejezve: a dobgitárok az akusztikus gitárok. Akusztikus gitárokon belül így vannak klasszikus gitárok, széles, lapos fogólappal, nagy húrtávolságokkal és nylon húrokkal és vannak fémhúros (vagy western) akusztikusok, vékonyabb, görbült fogólappal, kisebb húrtávolságokkal és fém húrokkal.

Régebben linkeltem x+1 oldalt, ha ilyen kérdés felmerült, most viszont egyetlen egyet fogok, és nagyon erősen (!!) javaslom, hogy haladj türelmesen, lassan sorban a tematikáján. Igen jól van felépítve, és nagyon klasszul végigvezet egy szintig a gitártanulás folyamatán. Ez pedig a justinguitar.com, amit innen, a beginner résznél érdemes kezdeni (értelemszerűen). Mindegyik leckéhez tartozik videó is :K
Lényeg a lényeg: ne kapkodj, ne akarj előrerohanni, abból jó nem fog kisülni, ne próbálj (legalábbis az elején) x féle helyről tanulni, mert az kb. azonos az előrerohanással, vagy ha véletlen nem, akkor is csak kavarodás lehet belőle, hanem használd az itteni tematikát, és haladj végig rajta :K

[ Szerkesztve ]

(#6474) Eastman válasza Szten Márs (#6471) üzenetére


Eastman
őstag

A GITÁR ÚTMUTATÓ ZENÉSZEKNEK című szakkönyvből:

(Szerzők: Dave Hunter, Tony Bacon, Roberto Benedetto, Dave Burrluck, Walter Carter, Doug Chandler, Paul Day, James Stevenson, Kari Bannermann, David Braid, Carl Filipiak, Nestor Garcia, Martin Goulding, Lee Hodgson, Max Milligan, Rikky Rooksby, Michael Wright)

tartalom

Bevezetés 6

Első fejezet
Hangzás és felépítés 8-41
Alapvető tulajdonságok, melyek meghatározzák a világ legnépszerűbb gitárjainak hangzását és játszhatóságát

Klasszikus gitárok 10
A nejlonhúrosok kellemes hangzása

Sík fedlapos akusztikusok 14
A bluegrasstól a rock ritmusokig

Archtop akusztikusok 20
Nagy testű dzsesszgitárok

Akusztikus-elektromos gitárok 24
A big-bandtől a rock and roll születéséig

Tömör testű elektromos gitárok 26
Igazi rock-őserő

Félakusztikus gitárok 34
A bluestól a bopig

Piezonmágneses hibridek 40
A jövő hangszerei

Második fejezet
Gitárerősítők és effektek 42-59
Betekintés a kulisszák mögé – mi határozza meg a hangzást?

Erősítők 44-53

Csöves kombók 44
A nagyszerű hangzás egyszerűsége

Egyedileg átalakított kombók 46
Többcsatornás tűzokádó sárkányok

Fejládák 48
Az aréna rock alapjai

Tranzisztoros erősítők 50
Sokoldalú igáslovak

Modellező erősítők 52
Digitális gitározás

Effektek 54-59

Klasszikus pedálok 54
Kispedálok hangzásai

Rackek és multieffektek 58
Sokoldalú eszközök

Harmadik fejezet
A gitár karbantartása 60-115
Útmutató a gitár tisztításához, beállításához, javításához, és apróbb megváltoztatásához

Húrozás és hangolás 62
Első lépések a jó hangzás felé

A nyak és a húr nyomás beállítása 70
A nyakgörbület ellenőrzése és beállítása, felső nyereg magassága, az „action”, húrmagasság, tremoló beállítása, intonáció és még sok minden más

Az elektronika 91
Forrasztási technikák, hangszedők cseréje, bekötési modifikációk és még sok minden más

Szakembert igénylő beállítások 106
Kis ismertető azokról a munkákról, amelyeket jobb, ha szakemberre bízunk

Tisztítás és polírozás 110
Hogyan őrizzük meg hangszerünket a lehető legjobb állapotban, hogy mindig a legjobb teljesítményt nyújtsa

Védelem és szállítás 114
A megfelelő tok kiválasztása, valamint a helyes tárolás és szállítás

Negyedik fejezet
Stílusok 116-295
Ismerjük meg a tíz legnépszerűbb gitárstílust, melyek új zenei inspirációt nyújthatnak, vagy akár elvezethetnek eddig teljesen ismeretlen területekre is

Akusztikus technikák 122
Az alapakkordoktól a haladó ujjpengetésig és alternatív hangolásokig

A pop-rock stílus 140
Átfogó ismertető a kemény ritmusoktól a szólózás elsajátításáig

Bluestechnikák 178
Bluesritmus, groove-ok, riffek és ritmusok és sok minden más, ami ahhoz kell, hogy a szólózást elsajátítsuk

Country-gitározás 204
A „twang” hangzás rejtelmei

Játsszunk rock and rollt 220
Vad szólók és boogie ritmusok

Metáltechnikák 228
Pengetés, legátó, sweeping and tapping technikák hard rock szólógitárosoknak

A gitár a latin zenében 254
A mambóritmusoktól az afro-kubai dallamokig

Afrikai stílusok 260
Pálmabor groove-ok és highlife dallamok

Klasszikus gitározás 266
A hivatalos technikák bemutatása, mellyel stílustól függetlenül színesíthetjük játékunkat

A gitár és a dzsessz 282
Akkordfűzés, bebop futamok és improvizációs eszköztár

Kislexikon 298
Részletes, átfogó, illusztrációkkal tarkított ismertető, mely segítséget nyújt a szakkifejezések elsajátításában

Név- és tárgymutató 310

Mértékegységek átváltása 316

Bibliográfia 317

Köszönetnyilvánítás 318

Fotó: Pénzes László

--> [ÁRAK] <--

--> [vatera] <--

[ Módosította: Pompi ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#6528) Bencsizy válasza Eastman (#6527) üzenetére


Bencsizy
csendes tag

Persze, nagyon jó kis gitár, öröm rajta játszani, főleg így akusztikus után, azon sokkal nehezebb volt. :)
Ha leszedem róla, akkor vonzani fogja a port? Lesz vmi baja? Van értelme egyáltalán leszedni?

Még tervezek hozzá venni hevedert, capot, új pengetőket (mert az eddig használt az saját készítésű volt, egy samponos doboz aljból készítettem :P :D), meg puha tokot.

Mostanában sajna nem sok időm van gitározni, mert elkezdődött a suli, jövőhéten 9 doga + egy vers :(((
Meg holnap Zrínyi Szigeti veszedelem szövegértés :D Hogy az a könyv mekkora egy ... te jó ég... :W Érthetetlen, meg kell állnom átgondolni, hogy mit is olvastam az előző 3 sorban...

Viszont osztálytársammal azt tervezzük, hogy vmelyik nap bevisszük a gitárokat suliba, azt kicsit hülyülünk :D Osztályunkban van 4 gitáros, egy nagybőgős, egy zongorista, jó pár énekes csaj. :D
Dobosból nagyon kevés van sajna... :(

(#6545) combonari


combonari
tag

Egy F310-P típusú akusztikus Yamaha gitárt mennyire áraznátok be kb.?

(#6546) Szten Márs válasza combonari (#6545) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Milyen állapotban? :) Kora, gari van-e még (bár akusztikusnál nem igazán fontos...)? Mert gondolom értelemszerűen használt gitárról van szó. Amúgy olyan hát... 23-25 ezer saccra, legalábbis részemről ennyit mondanék.

[ Szerkesztve ]

(#6558) izomhod válasza atidzsiforc (#6556) üzenetére


izomhod
senior tag

majd szerzek egy ilyen gyűrűt, de anniyra le vannak kopva a bundok, hogy ráférne egy szintbehozás, vagy új bundok inkább, de nem ér annyit a gitár

ha kínozza, ennek a gityónak már mindegy, megmarad az akusztikus:)

mostanában szemezek a les paulokal, nagyon bejönnek, de az epiphone a minimum már ha vennék, az is 60-70 e ft az alja. nem sajnálnám érte, de minek, ha nem játszom rajta, nem?

[ Szerkesztve ]

(#6578) Psychonaut válasza XCorey (#6577) üzenetére


Psychonaut
addikt

A Cort-ok is jok, en a Z41-et (42-t?) probaltam anno (60 korul), de jol szolt az is. Illetve az akusztikusom is Cort, sot van ismertsegi korben is meg par, eddig egyikre sincs panasz, sot, mind boven megerte az arat.

(#6756) sti10p


sti10p
senior tag

No, bementem ma a boltba hogy megvegyem a Cort Earth Grand-ot, de ezt nem tudtak volna csak rendelésre és jött az, hogy miért Cort miért nem inkább a Fender, mutattak is C60 CE-t, meg sima C60-ast, hogy ez mennyivel jobb mint a Cort, meg milyen szép hangja van és sokkal jobban járok vele, meg hogy ez később is jó áron el lehet adni, mert ugye Fender, meg hogy honnan jött az hogy épp Cort, meg miért éppen Cort, amikor itt a Fender.
A fura az a dologban, hogy kérdeztem többször is, hogy a Fender C60-as (amit konkrétan muatott) az tömör fedlapos-e, erre mindíg azt válaszolták, hogy igen, ez egy picit gyanús volt, mivel már nézegettem Fendereket 50e-körül a neten és egy sem volt tömör fedlapos. Erre miután hazajöttem ráguglizok és láss csodát, tényleg nem az!
Ezek után ténlyeg nem tudom mit gondoljak, az eladók szavahihetőségéről, vagy hozzáértéséről, mert ugye a boltban nagyon meggyőzőek voltak és ha nem lettem volna észnél kishílyán eladják nekem azt a Fender-t, mert ugye annak hű de szép hagja van, stb., több mint fura és eléggé :F -vagyok most.

Persze az is lehet, hogy tényleg jót akarnak, mert szerintük meg a Fender annyival jobb (abba a vitába, hogy miért akarok Cort-ot nem mentünk bele, de annyit mondtak, hogy nem akarnak nekem se sz@@-t eladni).

Ja és amit először muatattak a C60CE ráadásul electro-akusztikus és így, elektronikával eggyütt van olyan árban mint a Cort sima akusztikus (egy szóval nem mondtam nekik, hogy elektro-akusztikust akarok), a sima C60 20e-el olcsóbb, így én is tűnődök, hogy
egy jóval kevésbé neves gyártó gitárja mint a Cort-é miért kerül annyival drágábba, ha a Fender meg egy árkategóriával lentebb is jobb nála (legalábbis ahogy ők ezt beállították).

Szivesen lennék én is Fender tulaj, ha nem tudnám, hogy ebben az ár kategóriában mire kell figyelni, de most még van egy napom amíg gondolkozok egy picit mert ez elég mellbevágó volt, nem nagyon tudom hova tenni ezt az eseményt...

[ Szerkesztve ]

XY

(#6760) Szten Márs válasza sti10p (#6757) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Volt a kezemben Fender C60 és Fender C60 CE is. Ugyanazt tudja, mint bármelyik gitár ebben az árkategóriában, akár egy Epiphone AJ-100, akár egy Cort AD-810. Igen, ez a három (négy lenne, de a CE-hez máskor volt szerencsém) gitár egyszerre (pontosabban értelemszerűen egymás után) volt a kezembe, szóval nem az idő homályosította el az érzékeimet :) Nincs igazán egetverő, vagy akár úgy legalább valamennyire kihallható különbség köztük, teljesen egy szinten vannak. Nem csoda, mindegyik full rétegelt lemezből készült (igen, a Fender is, jól emlékeztél és jó, hogy utánanéztél), ugyanazon anyagokból, valószínűleg ugyanolyan merevítéssel, ugyanolyan formára. Ebben a kategóriában a kidolgozá minősége, lekiismeretessége is kb. tökegyforma, a betanított munkások ugyanúgy robotolnak mindegyik előtt...

És kb 20 másodperccel ezek után, mintegy referenciaként belepengettem azért egy Cort Earth 70-be is. Igen, itt már van különbség, jól hallható, egyszerűen komplexebb hang jön belőle. A tömör fedlap egyértelműen egy kategórialépés felfelé (bár fontos megjegyezni: nem mindig! Vannak tömör fedlapos gitárok, amiknél bőven jobbak a fent felsorolt lamináltak...). Ami azt illeti, utána kb 100 ezres kategóriáig megint nem hallani (legalábbis én nem hallottam) markáns fejlődést, épp ezért az említett Cortok a maguk 40k körüli árával elképesztően jó ár/érték arányt képviselnek. Plusz a tömör fedlapos gitárok hangja az idővel alakul, nyílik, javul, egy full rétegeltnél ilyen nincs. Szóval idővel még markánsabbá válik a különbség.

Egy történet: amikor én vettem a saját Cortomat, akkor egy Fender CD60-ast akartam eredetileg. Bementem a Mezzoforte üzletbe (ami egyébként azóta is az egyik kedvenc hangszerüzletem, rendkívül korrektek és jófejek, bár ez nem a reklám helye :) ), vázoltam a szituációt (ennyiért és ennyiért szeretnék gitárt, ezt néztem ki előzőleg), az eladó meghallgatott, majd azt mondta, hoy oké, szívesen adja a Fendert, de előbb itt van ez a Cort (egy AD akárhanyas full laminált volt, már nem emlékszem melyik modell), nézzem meg, mert szerinte jobb vétel. Mondtam neki, hoyg erről a márkáról még életemben nem hallottam, mit kell róla tudni. Azt válaszolta, hogy nagyon jók, még mindenki elégedett volt velük. Hümmögtem egy sort, azért a Fender mégiscsak jól hangzik, ez meg... nem is tudom, hazamentem, majd erőteljesebben ráfeküdtem a google-ra, és végül úgy döntöttem, hogy inkább szánok erre az egészre még egy kis pénzt és veszek egy tömör fedlaposat, méghozzá egy Cort Earth 70-et. Szeritnem jobb döntést nem tudtam volna hozni, de ez az én egyedi meggyőződésem, ezzel a történettel inkább azt szerettem volna példázni, hogy bolti eladók mennyire máshogy vélekednek. Téged a Cortról beszéltek le és egy Fenderre akartak rábeszélni (aminek még a specifikációival sincsenek tisztában ehhe..), én egy Fenderért mentem és egy Cortra akartak rábeszélni helyette :)

Egyébként Lee DeWyze-nak pl megfelel a márka akusztikus kínálata, szóval annyira szar nem lehet a márka, hogy egy Cort akusztikus eladása a szar eladásával legyen egyenértékű ;)

[ Szerkesztve ]

(#6768) Bencsizy válasza Atticus85 (#6766) üzenetére


Bencsizy
csendes tag

Hát nincs sajna, csak most lesz, őszi szünetben...
Minden héten minimum 4 dogát írunk, 2 hetente jönnek a témazárók, amikre muszáj készülni, mert ha év elejét elcseszem, akkor nehéz lesz behozni a vége felé, azt akkor kapkodhatok.
Meg én ezzel a gitárral úgy bánok, mint vmi totemoszloppal, tisztelem, még egy karcolást se engedek meg, tök óvatosan fogom, nehogy baja legyen :D
Bezzeg az akusztikust, azt most már dobálom :D

Most játszottam egy 40 percet rajta, így is élvezetes, de jó volna találni új számokat magamnak, mert eddig csak cirka 90-100 dalt tudok fejből, amit keveslek, meg már unom is őket. Az a baj, hogy punk dalból már nem nagyon jön jóféle.

Most Coldplayt kezdtem el hallgatni, kicsit fura a stílusuk, de kezdem megkedvelni, Yellow cimű számukat mindenképp megtanulom a szünetben, meg még kinézek 2-3 dalt, amivel lefoglalom magam.

Jó lenne keresnem vmi zenekart, vagy vkit megtanítani gitározni, úgy sztem több kedvem is lenne hozzá, mert akkor több szólamot játszanánk egyszerre, tetszetősebb lenne.

(#6778) Atticus85 válasza atidzsiforc (#6776) üzenetére


Atticus85
tag

Én letudom fogni az Orion-t,még nem is hallottam a számot,de egyből magamhoz vettem a gitárt :) Annyira nem vészes,kezdésnek jó ha mélyebb vizekre akar evezni az ember,akusztikus próbáltam,ezen nem valami kényelmes (sőt),szerintem egy vékonyabb,kényelmesebb nyakú elektromos gitáron nem okoz még ennyi problémát se.
Mondjuk na nekem pont az ilyen fogások tetszenek,ilyeneket akarok tanulni,úgyhogy nagyon jó :) Én már az ilyen bonyolultabb,nem szimpla fogású számokat szeretem megtanulni,ezzel lehet fejlődni,feljebb lépni egy bizonyos szinttől :)
Jó kis szám,jó a fogás :)

[ Szerkesztve ]

(#6786) Szten Márs válasza sti10p (#6785) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A gyártó honlapja szerint lakkozott a CD 140, és azért, mert egy-két fotón hülyén esik rá a fény, ne tegyél le róla, természetesen nem foltos a gitár :N

A CD-280-al viszont óvatosan. Az akusztikus fémhúros gitárokat többféle nyakszélességgel gyártják. A leggyakoribb a 1 11/16" (a felső húrvezetőél értve), ilyen a Cort Earth sorozat, vagy a Fender CD 60, CD 140, és úgy egyáltalán a legtöbb idehaza kapható akusztikus gitár. Szintén elég népszerű az 1 3/4"-es (azaz 1 12/16"-os) nyakszélesség, csak fejből most hirtelen ilyen a legtöbb Taylor gitár nyaka, Furch gitárok is szép számmal vannak ilyen nyakkal, de pl a Cort L900P is 1 12/16"-os. Vannak 1 13/16"-os nyakszélességű akusztikus gitárok is, pl a dreadnought szériát leszámítva a Lakewood gitárok ilyenek. Ezen kívül, bár fejből most nem tudok mondani példát, googlezni meg lusta vagyok (:DDD), de vannak 1 7/8"-os, azaz 1 14/16"-os nyakkal rendelkező gitárok is.

Az én fémhúrosom ugye 1 11/16"-os, viszont nekem ez a húrtávolság nem túlzottan kényelmes, pedig bőven lett volna időm megszokni. Olyan hatalmas ujjaim sincsenek (bár kicsik sem, de tényleg nem mondanám őket túlzottan nagynak sem), szóval erre sem foghatom, bár azért az 1 11/16" még viselhető. Amikor 1 12/16"-os gitár (konkrétan egy Furch) került a kezembe, akkor viszont egészen fantasztikus érzés volt a nagyobb húrtávokon matatni, fingerstyle, akkordsika, minden könnyebben ment. Mindegy, ez csak én vagyok, ez abszolút egyéni preferencia kérdése, mindenesetre az talán jelent valamit, hogy a nagyobb húrszélességek tipikusan a komolyabb gyártók kínálatában jelennek meg, na meg az is, hogy 1 11/16"-nál nagyobb nyakszélességű modellek vannak raklapszámra, ennél keskenyebb nyakat viszont én még csak egyetlen gyártónál láttam: a Fendernél. A CD-280 nyaka konkrétan nem hogy az 1 11/16"-nál, de még az 1 10/16"-nál is kisebb valamivel. Ugyan még nem volt a kezembe, de tapasztaltam, hogy 1/16" differencia érzetre mekkora különbséget tud jelenteni, és ez a nyakszélesség (nekem) elriasztóan kicsi... baromi keskeny nyaka van...

Ja, és egyébként a Fender nem igazán akusztikus gitár vonalon mozog. Ami azt illeti, a nevéhez képest teljesen komolytalan az akusztikus kínálata. Nézd csak meg a nagy (elektromos) rivális, a Gibson akusztikus kínálatát: annak ott kezdődik a legalja, ami a Fendernél a csúcs... A Fender az elektromosok világában a legnagyobb nevek között van, a top 3 elektromos gyártó között, de akusztikus téren köze nincs a top 3-hoz (ellenben az említett Gibson akusztikus téren is ott van). A Fendert nem igazán érdekli az akusztikus gitárgyártás... ezt mindenképp vedd hozzá, mielőtt csak a márkanév miatt választod a Fendert....

[ Szerkesztve ]

(#6788) Szten Márs válasza sti10p (#6787) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Hát ezek közül akkor már a Fender... Az akusztikus Ibanezekről sok helyen hallottam, hogy csak arra mennek, hogy szép, csili-vili legyen és kb. ennyi. Én magam is próbáltam egy drágább (90 ezer körüli, ha jól emlékszem, de itt valamikor írtam is róla) Ibanezt, finoman fogalmazva nem voltam elájulva tőle, nagy csalódás volt. A Yamaha a maga nato oldalával/hátával szintén nem egy meggyőző jelenség, az Epiphone-t mondjuk viszont szerintem érdemes megnézni.

Egyébként nem tudom lennének-e ezek a gitárok akkor épp a mezzofortéban, de hívd fel őket, vagy dobj nekik egy e-mailt, és kiderül ;)

Azért nézd meg az Earth 70-et, ha már ott jársz, sőt, az Earth 100-ak közül azt, amelyik van. Vagy a hangszerkerbe érdemes elnézni, ott szoktak lenni Earth 100-ak. Ja és, hogy tegyek rá még egy lapáttal: a Cort az újabb gyártású Earth 100-aknál már valódi csont nyerget és szemöldököt használ, ellentétben az összes többi itt felsorolt gitárral, ahol bizony műanyag van - pedig egy árkategória :)

[ Szerkesztve ]

(#6789) Seraph 16 válasza sti10p (#6787) üzenetére


Seraph 16
őstag

Kicsit félve merek beleszólni a dolgokba, mivel nem tudok gitározni, de korábban én is nézelődtem gitárok között, ezért merem leírni a tapasztalataimat.
Átgondolandó, hogyl kezdésnek bőven jó lehet egy olcsó gitár (azok is elég jól szólnak), hátha később abbahagyod, ha meg nem, akkor később úgy is egy nagyon jót fogsz venni, és akkor a kicsiből lehet utazós gitár.
Én amúgy inkább vennék elsőre is jót pont amiatt, amiket Szten is írt.
A márkákról/típusokról:
Ibanez: haveromnak ilyen van (talán v72). Laminált, de elég szépen szól. Én azt hallottam, hogy az Ibanez minőségi anyagból dolgozik a laminált esetében is. Az általad írt típust amúgy nem ismerem.
Epiphone: DR-200S-t próbáltam (elvileg uaz, mint a 220, csak az egész fényes lakkozású), hallgattam. Nem volt rossz, de a hangja nem volt semmi extra, és maga a hangszer is valahogy olyan idegen érzetet keltett. Szóval nem rossz, de nekem nem jött be (az Aj-100 az alsó kategóriában viszont kifejezetten tetszett).
Yamaha: Közvetlen az epiphone után néztem az FG700MS-t. Valami csodálatos volt, a hangja gyönyörű, kivitelezés tökéletes. Sajnos nekem magyar árakon kicsit drága, így nem akartam ezt első gitárnak (USA-ban 200 dollár :P ). Keress rá neten, nagyon sokan dicsérik. Én alighanem ezt venném. Megjegyzem nekem a yamaha f-370 (laminált) gitár hangja is jobban tetszett, mint az epiphone 200s-é.
Fender: egyszer távolról hallottam egy cd60-ast (hello kitty kiadásban :Y ) nekem akkor ott nem tűnt rossznak, de azóta sokan mondták, hogy alsó kategóriás fendert ne vegyek, mert a márkát kell megfizetni, így abban az árban van jobb minőség is.
Cort: nem véletlenül hagytam a végére. Elvileg az egyik legnagyobb (akusztikus :F ) gitárgyártó cég. Többek között a fendernek is több terméket gyártanak. Állítólag elég jól összerakják a hangszereket. Nekem a matt gitárjaik hangja nem annyira jön be, de a fényes változatokat érdemes lehet megnézni, mert másabb a hangjuk.
Remélem tudtam segíteni!
The Choice Is Yours!

"Csak a napórák fogaskerekei jártak rossz irányba"

(#6804) sti10p


sti10p
senior tag

seraph16:-kössz az összegzést! :)

Más: Egy kicsit furának tűnhet, de hallottatok már olyan matricárol amit az akusztikus gitár koptatójára lehet ragasztani (és esetleg még le is lehet szedni :F )?
Csakmert ez a tortoise shell szín amit kinéztem elég fura nem?! Erre raknék egy más színűt, vagy kicserélném fehérre, itt találtam pl. :[link], fel van sorolva hogy van fehér is, de a menüből már csak feketét és tortoise-t lehet választani :F ...
Nem tudjátok hol lehet ilyesmit kapni, nomeg, hogy hogyan is lehetne ezt leragasztani/lecserélni? Bár egyelőre csak érdeklődésből kérdem, nem biztos hogy meglépem, megvárom amíg a kezemben lessz a gitár, hogy milyen élőben...

[ Szerkesztve ]

XY

(#6809) sti10p válasza atidzsiforc (#6806) üzenetére


sti10p
senior tag

"Pedig a tortoise shellnel nincs szebb!"

Én sem gondoltam, hogy csúnya, hanem csak hogy fura, de lehet azért mert még nem láttam élőben. Meg hogy fehér koptatóval milyen jol nézne ki, olyat még egy akusztikuson se láttam, bár lehet élőben meg az lenne még furább.

[ Szerkesztve ]

XY

(#6822) sti10p


sti10p
senior tag

Végül a Fender CD-140S-t vettem meg. Élőben szebb mint képeken, sikerült egy normális példányt kifognom ilyen szempontból, mert amiket a neten láttam azok néha elég furák voltak, vagy csak a fotó róluk, de ennek szépen fénylik a fedlapja. :)

De van egy dolog amit így 1 órányi játék után még nem tudok hova tenni:
Ha sikerül egy-egy akkordot normálisan lefognom akkor teljesen szép hangja van, de ehez eléggé erőlködnöm kell. Nem tudom, hogy csak én vagyok elszokva az akusztikus gitártól vagy csak az elekromoshoz vagyok túl hozzászokva, de elég nagy erőt kell kifelytenem, hogy normálisan le tudjam fogni a felső húrokat (E-A, de főleg az E), úgy hogy ne érjenek hozzá a lefogottnál lentebb lévő buntokhoz (ekkor rezonál, meg "klaffog", úgy mint az elekromos gitáron, de ott ugye eleve közelebb van a húr a buntokhoz, meg az erősítve nem hallatszik), szóval így elég furcsa. Persze nem akarom azt mondani, hogy ez rossz, mert nagyon régen volt már a kezemben akusztikus gitár (azokat az olcsókat amiket eddig boltban pengetgettem nem számolom ide, bár a jelenség ott is hasonló volt). Leginjkább ha az E-húrt az alsó 1/3-ban fogom le valahol, akkor még az erős nyomás sem segít. Azt hittem sokkal könnyebb lessz lefogni a húrokat, de ez eléggé megdolgoztatja a kezem. Vagy minden akusztikus gitáron előfordul, mármint ez a bunt magasságból adódik, vagy nem általános az oka? Szóval ez a rezonáló klaffogás normál jelenség?!... :F

Konkrét vélemény csak akkor fog kialakulni bennem, ha megtudom, hogy ezt a dolgot hova számítsam, egyelőre...

[ Szerkesztve ]

XY

(#6824) Szten Márs válasza sti10p (#6822) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Először is gratulálok a gitárodhoz :R

A témához: elektromoson ritkán játszom, nekem magamnak nincs is elektromos gitárom (és beszerezni is először még több akusztikusat tervezek :DDD ) viszont azért időről időre odajutok egyhez-egyhez, haverok, miegymás révén. Azt kell mondjam, hogy amikor elektromos kerül a kezembe, olyan érzésem van, hogy éppen csak hozzáérek a húrhoz és már le is van fogva. Olyan extrém módon így van ez, hogy néha egyszerűen képtelen vagyok elhinni, hogy csak ennyi, odaérintettem az ujjam hegyét és kész, le van fogva... néha már-már zavaró. Szóval igen, elég más a kettőt lenyomni. Ugyanakkor jó lenne megnézni, hogy az első és a 12. bund felett milyen magasan vannak a húrok. Én ezt pénzérmékkombinálásával szoktam megoldani, úgy lehet leginkább mérni, és ezen a honlapon találhatod a különböző pénzérmék vastagságát, ebből tudsz kvöetkeztetni :K Légyszíves mérd meg nekünk, ha az első bundál nem is megy pontosan, de legalább, hogy a 12. bund felett milyen magasan van a vastag E húr :K

"de elég nagy erőt kell kifelytenem, hogy normálisan le tudjam fogni a felső húrokat (E-A, de főleg az E), úgy hogy ne érjenek hozzá a lefogottnál lentebb lévő buntokhoz "

Ezt viszont nem értem... hogy a túróba tudnál hozzáérni a lefogottnál lentebb lévő bundokhoz? :F Nem húrt akartál írni? Mondjuk úgy sem értem teljesen a dolgod, de bunddal végképp nem :F

(Ja és bund d-vel, nem bunt ;) )

[ Szerkesztve ]

(#6838) Eastman válasza sti10p (#6837) üzenetére


Eastman
őstag

Fej felöl, test felöl belenézel. Végignézed a magas és mély E húr mentén. De tudd, hogy egy kicsit íves még a jól beállított gitár is, olyan mintha egy nagyon feszes íj húrját néznéd. A szemöldök és a húrláb között egy nagyon nagy átmérőjű kör szelete a nyak íve. Persze ez nem ilyen egyszerű, de kb, így tudom Neked érzékeltetni. Görbülni görbülhet, csak oldal irányba ne csavarodjon.

De azt is tudd, hogy a gitár anyaga, a húr anyaga reagál a hőmérséklet és páratartalom változásra! Tehát változó paraméterekkel rendelkezik, semmiképpen nem mondható, hogy állandó. Magyarul és röviden: ne parázz! ;)
...egy 50 ezres Fender akusztikus gitártól. Jó az, hidd el! :K

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#6843) Eastman válasza sti10p (#6841) üzenetére


Eastman
őstag

Azt se' feledd, hogy a mély és magas E húrnál nem ugyan azt látod, be is csaphatja a szemed, ha sokat nézegeted. Nem is kell ugyan azt látnod, hiszen az egyik vastag a másik meg vékony.

...kevés embert ismerek személyesen aki gyári Fender húrt használ vagy azt vásárol. Ernie Ball, Dunlop, D'Addario, Elixir.
Szten az embered, ő rutinos az akusztikus húrok terén. Én villanygitárt pöngetek (a felsorolásom is kb. ezt tükrözi :B ).

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#6847) Eastman válasza Seraph 16 (#6846) üzenetére


Eastman
őstag

Gyakorlás kérdése és kialakul. Ez esetben azért is "szerencsés" a dolog, mert inspirál Téged arra, hogy tisztán játsz. Én például erre képtelen vagyok akusztikuson. Kitekerem a gaint az erősítőn had sírjon a gitár.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#6880) Szten Márs válasza alienpapa (#6879) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Nem tudok róla, hogy lehetne kapni kompenzált csont alsónyerget a Cort-ra megfelelő méretben (ami egyébként megegyezik az itthon kapható akusztikus gitárok kb 95%-ának nyeregméretével....), és bár ez nem jelenti azt, hogy nincs is, mindenesetre csodálkoznék, ha lenne :)
Két út van: vagy veszel egy kompenzálatlan nyers csontdarabot (azért téglatest formára le van faragva :) ) húrvezetőnek és hangszerésszel megcsnáltatod (kb 6-10 ezer között lehet valahol ennek az ára emlékeim szerint), vagy megoldod házilag - ebben az a ciki, hogy a tizedmilliméterek is számítanak.
Nálam após speciel pont szobrász, megoldotta olyan döbbenetes pontossággal kb. negyed óra alatt, hogy csak lestem...

A szemöldök csontra cserélésének én olyan hűde nagy értelmét nem látom. Egyrészt csak a nyitottan (lefogatlanul) rezgő húroknál van bármi értelme is, azaz csak nyitott akkordoknál egy két húr rezgése jut el oda. Ha kápót használunk, akkor még ennyi sem, akkor nincs semmi jelentősége. Másrészt a hídnál ugye az alsó nyeregnél a fedlapra vezetődik rá a húrok rezgése és a fedlap rezgéséből lesz a hang. A szemöldöknél a nyak-fej találkozási pontjára adódik át annak a pár húrnak a rezgése, ha olyat fogunk... ott nem sok befolyása van a hangra. Nullánál talán több, de nem sokkal. Ha egyáltalán... Egy értelme viszont biztosan van: jobban néz ki - ha elég közelről nézzük :DDD

Ja igen: a szemöldökök is vannak többféle méretben, neked 1 11/16"-os kell.

A nyakmerevítőről meg: le vannak lazítva a húrjaid, amikor babrálni próbálod?

[ Szerkesztve ]

(#6881) Eastman válasza Szten Márs (#6880) üzenetére


Eastman
őstag

Nálam após speciel pont szobrász, megoldotta olyan döbbenetes pontossággal kb. negyed óra alatt, hogy csak lestem... :D

Edző bá' marhacsontból farigcsál. ...előtte persze jól lecupákolja mikor a gulyásleves után leteszi a kanalat.

Friss hírek:

én
Van értelme akusztikuson kicserélni csontra? Csak az üres húroknál szól bele a hangzásba vagy lefogott húroknál is ízt ad a hagoknak? 9:01
Tibor
persze feltétlenül az akusztikuson is, ott még a húr tüskéket is érdemes csontra cserélni. 9:03
Tibor
kéthelyen adja át a húr a rezgést egyik a felső nyereg a másik az alsó nyereg vagy elektromos estén alul húrbabák.
fontos hogy milyen anyagból készült. 9:05
én
Ha jól tudom azért is jó a csont mert nem "ragad" bele a húr a nyújtásoknál igaz? Jobban csúszkál a horonyban a recés is, úgy emlékszem. Ferkóval dumáltunk erről anno.
Tibor
jaja

Szóval jobban tartja a hangolást csont szemöldökkel, nem akad fel a húr.
A GraphTech csak üldözi az ősi, jól bevált megldásokat. ;) ...de ez nem újdonság az élet minden területére igaz.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#6922) Szten Márs válasza alienpapa (#6921) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igazán nincs mit :K
Egyébként ha itt kishazánkban akarsz a tömeggyártású távolkeleti cuccoknál nem csak hallhatóan, de érezhetően jobb akusztikus gitárt venni, akkor goto Stageshop és a Furch gitárok között nézz szét. Ugyan nem lesz puccos hanglyuk, meg húrláb, meg fej, viszont lesz hang és olyan szinten rezonáló, élő faanyag, hogy besz.rsz :DDD
Más értelmes akusztikust idehaza nem nagyon lehet kapni... ugyanitt a Stageshopban van még pár Martin ugyan aranyárban, meg itt-ott lehet néha kapni a leggagyibb, a kínálat legalját képviselő Taylor gitárokat, de ennyi.

(#6978) bubi92


bubi92
őstag

ha esetleg rászánnám magam, hogy vegyek egy akusztikus gitárt, mit ajánlanátok 15-20k között? teljesen kezdő vagyok akusztikusban, így egy alap gitár is elég.

(#7044) Inv1sus válasza Szten Márs (#7042) üzenetére


Inv1sus
addikt

Ahogy nézem, a Harley Benton is épp 40k volt, tehát rosszul emlékeztem. 40k - 50k lenne akkor az elfogadható.

Esetleg ha nem elektromosba gondolkodnék akkor, hanem egy elektro-akusztikus gitárban?

*** WEBDESIGN, GRAFIKUS DESIGN, FRONT-END PROGRAMOZÁS ***

(#7047) BemAnyó válasza Inv1sus (#7045) üzenetére


BemAnyó
senior tag

40 körül már (pl Cort earth) vannak jó akusztikus gitárok és nem csak az alapokat tanulni kiválóak, de önmagukban is külön műfajt is képviselnek (pl Andy mackee )

Újonnan elektromost még cortból se kapsz igazán értelmeset ennyiért, inkább nagyjából 60-70 töl indulnak a használható hangszerek. Én inkább bátorítanálak a használt hangszer vásárlásra ha ennyi van rá. De gondold végig hogy komolyan akarod e, mert ha nem akkor sok pénzt dobsz ki, ha igen akkor meg pont annyival szánsz rá kevesebbet amit sokáig fogsz szívni. Vagy mégis inkább veszel 40 körül valamit használtan (pl: shecter, dean, cort, ibanez, epiphone). De a használt hangszer vásárláshoz (kipróbálásnál) vigyél magaddal valakit aki tapasztalt és tényleg ért hozzá. Sőt nem árt kipróbálni/megnézni előtte boltban egy újat.
Amúgy meg a használható(élvezhető) gyakorló erősítő meg szintén kb min 30 pénz újonnan, azt meg lehetőleg hangszer vásárlás után a SAJÁT hangszereddel próbáld ki.

Talán a legjobb amit tanácsolhatok az az hogy néz ki neten mindent ami érdekel és kezd el őket boltokban kipróbálni. Mivel azt hogy mi áll kézre neked és mi tetszik hangzásban azt csak TE fogod tudni. És már csak azért is érdemes ezt megfontolni/végigjárni mert ebben az árkategóriában semmit se érdemes kicserélni egy gitáron ha már "kinőtted", mivel pl. egy darab minőségi szimpla hátsó híd pickup is min 15 pénz, ami a te esetedben a hangszer értékének kb a fele.

[ Szerkesztve ]

(#7049) Szten Márs válasza Inv1sus (#7044) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

"Ahogy nézem, a Harley Benton is épp 40k volt"

És látod, milyen jól példázza, hogy ebben az árkategóriában nem igazán szabad elektromos gitárt venni :K

"Esetleg ha nem elektromosba gondolkodnék akkor, hanem egy elektro-akusztikus gitárban?"

Nagyon durván más világ a kettő. Persze, gitár mindkettő, meg rá lehet dugni erősítőre, de mégis teljesen más világ, teljesen más karakterű a két hangszer. Plusz, ha az akusztikus gitárral nem akarsz közönség előtt fellépni, akkor nem igazán látom az elektronika értelmét oda. (Esetleg felvételek készítéséhez... mondjuk akármelyikről van szó, én a piezo hangszedők cincogását nem igazán szeretem, és nem tartom őket alkalmasnak az egészséges akusztikus hang visszaadására, szóval inkább valami hangszermikrofont javasolnék, ami ártöbbletben kb ott van, mint egy elektronika az akusztikus gitárba, ráadásul később is megvehető, nem muszáj rögtön... de ez csak az én szubjektív ízlésem, ugye...)

Ezek fényében még határozottabban javasolnám, hogy nézz el egy hangszerboltba, nézz akusztikus gitárokat is, elektromosakat is, és döntsd el, hogy melyik is áll közelebb hozzád - hogy tulajdonképpen milyen hangszert is akarsz venni. Plusz neten is lehet nézelődni, youtube vidik terén :K Ha letisztult, hogy mi is kéne neked, könnyebb lesz :K (Egyébként ha akusztikusok között nézelődsz, akkor én is a linkelt Cort Earth 70-et tudnám javasolni.)

[ Szerkesztve ]

(#7054) Szten Márs válasza Inv1sus (#7051) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

1, Minőség szerint sorba rendezve nem tudnánk, mert ez azért nem ilyen egyértelmű dolog. Maximum tudunk egy elnagyolt listát írni a kerülendő és a bátran megvehető márkákról, de márkán belül is nagy eltérések vannak az egyes modellek között. Mindenesetre kerülendőből most pl a HerleyBenton, Vorson, Powerstate jut eszembe, bár én őszintén pl. Staggot sem vennék. Ajánlott maximálisan a Cort ebben az árkategóriában, de Epiphoneok között is nézelődhetsz.
Ha kicsit tágabb lenne az árkategória, több márka lenne a felsorolásban, így, ebben az árkategóriában hirtelen ennyi jutott eszembe, de majd a többiek kiegészítik mindkét oldalt.

2, Kellenek a magasak és a mélyek is :) Amúgy nem jut eszembe olyan faanyag, ami elektromoson kifejezetten kerülendő lenne. Akusztikuson igen, de elektromoson nem. Egyedi színt adnak a gitár hangjának, de hogy ez most milyen és jó-e vagy sem, az szubjektív teljes mértékben.

3, Goto hangszerbolt, lehetőleg egy normálisabb. Ajánlom pl a Mezzofortét. Ha körülnézel és próbálgatsz gitárokat, akkor jóval tisztább lesz neked is a kép :K

(#7080) Eastman válasza Seraph 16 (#7079) üzenetére


Eastman
őstag

Akusztikus vagy elektromos gitárról beszélünk?

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#7083) matyi94 válasza Eastman (#7082) üzenetére


matyi94
senior tag

Osztom ezt a véleményt. Vegyél egy marokerősítő gumigyűrűt. én Heti 4szer használtam tavaly töri és kémia órákon 45 percet, 3 hónap múlva nem okozott gondot 2 óra folyamatos játék sem. Én 12-es Elixireket használok az akusztikusomon és 11-eseket az elektromosomon. Mind a kettőt csak ajánlhatom! Amiről még jókat hallottam, az a Martin zöld csomagos húrkészlete.

Legyen szép napod!

(#7097) FerNandor


FerNandor
őstag

hali,
lehet, hogy veszek egy gitárt és elkezdem tanulni, már régóta szeretnék. Elektromosra gondolok, viszont teljesen kezdö vagyok. Egy fontos kérdésem van. Az elektromos gitár az tud magában szólni, mint az akusztikus, szólni tudom, hogy szól de.. vagy muszáj rádugni valami hangszóróra?
most láttam is egyet egy oldalon, helyben.



"A shark could swim faster than me, but I could probably run faster than a shark. So in a triathlon, it would all come down to who is the better cyclist."

(#7103) bubi92


bubi92
őstag

tudnátok linkelni nekem olyan youtube channelt aki igényes akusztikus covereket csinál, legjobb lenne ha HD lenne:D

(#7104) Szten Márs válasza bubi92 (#7103) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Akusztikus covereket.... miről?

FerNandor:
Akkordozgatás gyakorlására kizárólag csak magadnak szerintem oké az elektromos magában.... de hallgass meg egyet. Használható hangja nem lesz, de tényleg csak és kizárólag magadnak, főleg este, ha már csend van, oké.

Seraph 16:
És tényleg 0.012-esek... régebben 0.011-esekkel szerelték az Earth 70-eket.

[ Szerkesztve ]

(#7133) Gyick válasza Inv1sus (#7130) üzenetére


Gyick
őstag

Én egy 10k-s akusztikus gitárral kezdtem :)

(#7135) izomhod válasza Inv1sus (#7130) üzenetére


izomhod
senior tag

én faterom 20 éves piros-fekete orosz akusztikus gitárjával kezdtem 3 húron. később lett belőle 6 húr, de úgy szól, mint valami doboz:)

aztán egy sráctól megvettem az elektromos statocaster forma gitárját 10e ft-ért. csak akkor dugtam erősítőre, ha éppen olyan helyen voltam, ahol volt cucc

azóta is ezekkel nyomom :)

[ Szerkesztve ]

(#7251) Gyick válasza Inv1sus (#7249) üzenetére


Gyick
őstag

Valamikor én is a Revalver-el torzitottam a gitárt.Sőt az első "elektromos" gitárom az volt hogy egy 10k-s akusztikus gitár hanglyukába beledugtam egy 500ft-os pcmikrofont azt revalverel torzitotam :DD Tölts le valamilyen gitár effektes progit (pl revalver mk3).meg probáld meg kikapcslni biosban hogy ne vegye le a proci órajelét idleben.

[ Szerkesztve ]

(#7270) Szten Márs válasza benedekco (#7267) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

"D'addario-ról általában csak rosszat szoktak mondani. "

Kik és hol? :F

Minél keményebb a húr (tehát a hard tension felé :) ) annál keményebb érzetre, annál nehezebb lefogni (már amennyire nylon húroknál lehet ilyesmiről beszélni, mert azért egy hard tension is kellemesen puha érzetű fémhúrok után :) ), viszont annál jobban megrezgeti a fedlapot. Kb. ennyi. Én kizárólag hard tensiont használok, de kezdésnek talán egy normál megfelelő.

A Hannabachot nem ajánlom, mert bár jól szól, valami elképesztő sebességgel amortizálódnak le a húrjai, legalábbis ezt tapasztaltam. Teljesen korrektek amúgy a D'addario húrjai, nem kell tőlük félni. A gitárodra viszont őszintén kíváncsi lennék (fűzfa fedlap, mik vannak), hogyan is szól. :K

Egyébként meg: [link] ;)

X2N:
Hát jahh, bevonatos húrt bevonat nélkülihez semmi értelme nincs hasonlítani. A bevonatos D'Addariok baromi jól bírják a strapát :K Legalábbis akusztikus fémhúroknál. (Mondjuk akármilyen fémhúroknál - legyen az elektromos, vagy akusztikus - szerzett tapasztalatoknak is igen kicsi relevanciája van nylonhúros témánál :) )

[ Szerkesztve ]

(#7330) attailor válasza nap (#7320) üzenetére


attailor
csendes tag

Nap,akkor szerinted mégis érdemes az Uniwellt választani?
Emailre nem válaszoltak,olyan mintha halott oldal lenne,se egy fórum az oldalon,csupa általános humbuk.
Amit meg Sztan Mars ajánlott Juliát,már elvitték a gitárcentrumból. :((
Max.20-25000-et tudok szánni egy akusztikusra,de nem könnyű dönteni,pláne hogy teljesen kezdő és laikus vagyok,s terveim szerint internetről szeretnék tanulni játszani,mert 2-3000 froncsis óradíjakra pláne nem telik.
Ezekről véleménye,tapasztalata van valakinek?:
http://www.gitarcentrum.hu/termek_gitar.php?jelleg=2&marka=33
http://www.gitarcentrum.hu/termek_gitar.php?id=1030&termeknev=Bigson-BWS160
http://gitarpont.hu/bolt/index.php?old=366

(#7348) Eastman válasza nap (#7340) üzenetére


Eastman
őstag

Explorer formájú akusztikus gitár.
Vicces. :)

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#7353) Inv1sus


Inv1sus
addikt

Azt hiszem melléfogtam az elektromos gitárral. Na nem azért, mert rossz, hanem mert azt hiszem akusztikust kellett volna inkább vennem.
Ebből kifolyólag nem tudom: van akit érdekelne csere akusztikus gitárra + némi ráfizetéssel az elektromos gitárpackom 15W-os erősítővel? :F Konkrétan ezt a packot cserélném:
http://www.hangszerdiszkont.hu/hu/shop?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=7201&category_id=456

[ Szerkesztve ]

*** WEBDESIGN, GRAFIKUS DESIGN, FRONT-END PROGRAMOZÁS ***

(#7354) benedekco válasza Inv1sus (#7353) üzenetére


benedekco
addikt

Ez érdekes... mi a döntés oka? Akusztikusra váltanál, vagy klasszikusra?

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#7357) Szten Márs válasza Inv1sus (#7355) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

"de egy rendes gitárnak fémhúrjai vannak, elvileg a hangja is szebb"

Hűha. Itt valami nagyon nagy kavarodás lehet a háttérben szerintem. Mi az, hogy "rendes" gitár? Mitől lenne már szebb a hangja elvileg?

Az a gitár, amivel komolyzenét játszanak, igencsak rendes hangszer, igencsak szép hanggal, a szó minden értelmében és bizony nylonhúros... gondolom ez elég rendes gitár :)
Vagy akár ez, ha nem akarunk zenekari kíséretet.

De az is elég rendes gitár, amivel a flamenco zenét játszák, igencsak rendes hanggal...
Mondjuk úgy, ez sem rendetlen :) Vagy ha még barangolunk, akkor mondjuk ez...

És a most megmutatott négy zenéből egyiket sem lehetett volna így eljátszani fémhúroson. Idegen lett volna ezektől a zenéktől a hangzása, nem odavaló. Persze, akinek elég extra szubjetkív ízlése van, az esetleg nem így érezné, de alapvetően a komoly- és a spanyol zenére a nylonhúros gitár való.

A könnyűzenére, akkordozásra, énekkíséretre meg a fémhúros, ehhez a fémhúrosnak passzol jobban a hangja. Na meg van az akusztikus gitározásnak egy olyan műfaja, amit fémhúroson művelnek, és amiért én abszolút szubjektíven, de egyáltalán nem vagyok oda, de el kell ismernem, hogy igencsak magas szintű tudást igényel. (Talán a legismertebb videó ebből a műfajból ez, de igen sok gitáros még több videóját lehet találni ebből a stílusból netszerte.)

Azt kell látni, hogy a nylonos és fémhúros akusztikus gitárok világa legalább annyira különbözik egymástól, mint az elektromos és akusztikus gitárok világa. Teljesen más hangszer, teljesen más hanggal, teljesen más célokra. Nem összehasonlíthatóak. Persze, lehet ugyanazt játszani rajta, ha az ember nagyon akarja, de hát egy elektromost is ki lehet nevezni akusztikusnak, mint látjuk, mégsem válok azzá... Szóval nincs jobb, meg roszabb, hanem csak más van.

A tévedés valahol onnan jön, hogy igen népszerű valamilyen okból nylonhúros gitárt ajánlani kezdőknek. Kezdétek a tanulást nylonossal, mert puhák a húrjai, jobb lesz azzal kezdeni, és majd később váltotok... és az emberek fejében az marad meg, hogy a nylonos gitár egy tanuló izé, amit majd levált az igazira a későbbiekben. Főleg, hogy megveszik a 10-20 ezer forintos klasszikusokat, amiknek hát persze, hogy nem lesz olyan hangja, mint amilyen egy komoly nylonhúrosból kijön... Valójában az emberek döntő többsége még életében nem hallott komolyabb nylonhúrost szerintem, csak a low-low-low costokat, majd meghallgatja a kétszer háromszor többe kerülő fémhúrosokat, vagy ötször, tízszer többe kerülő elektromosakat, és jön, hogy hű, mennyivel jobb hangja van. Persze, de hallgassunk meg ugyanolyan kategóriás nylonosokat... szerintem igencsak leesne sokak álla, ha megtennék :)

Én ezt a tanuljunk nylonos felfogást igencsak nem szeretem, több okból. Egyrészt nem hiszem, hogy mindentől függetlenül tényleg olyan nagyon célszerű mindenkinek nylonoson kezdeni. Aki a fémhúros hangját akarja viszonthallani, az miért kezdene nylonossal? Mert könnyebb az ujjbegyeknek? Ugyan, 10-12 éves kislányok tanulnak meg fémhúroson játszani gond nélkül, nehogymár ez gondot jelentsen bárkinek, aki valóban akar tanulni... (főleg hogy ehhez képest sokszor felnőtt, vagy felnőttséghez közelítő férfiaknak is ezt tanácsolják, ugyanilyen okból... hát ehhe ehhe). Na meg teljesen más érzetre, más a nyak kialakítása, a fogólap szélessége, a húrok távolsága. Persze, könnyen át lehet szokni, de minek szokjon meg valaki egy tökmás hangszert, ha kezdhetne eleve azzal, amit szeretne?
Másrészt meg kialakul az emberekben ez a kép a nylongitárról, amit írtam, miközben a komolyzene és a flamenco zene is olyan technikai felkészültséget igényel a gitárostól, amik a legdurvább fémhúros akusztikus stílusokat művelőkhöz, vagy legvirtuózabb elektromos gitárosokhoz képest sem lebecsülendőek, vagy alacsonyabb szintűek, kicsit sem és miközben olyan hang jön ki ezekből a hangszerekből, amit komoly (komolyzenei) koncerttermekben is felvállalnak - talán nem véletlenül.

[ Szerkesztve ]

(#7358) benedekco válasza Inv1sus (#7355) üzenetére


benedekco
addikt

Akkor ajánlom az usb-s hangbemenettel és fejhallgató erősítővel rendelkező hangkártyákat. Olyasmiket mint pl az E-Mu 0202, bár az creative és azokkal elég sok a gond.
Aztán mellé egy jó fejhallgatót és kis helyen is lehet zenélni. Mellé valami VST progi és már effektelted is a "gépet".
Megmondom őszintén az akusztikusok közül Én jobb szeretem a nylon húros gityó hangját. Ezért is azt szereztem az elektromos mellé, hogy ki tudjak szakadni néha egy picit. Ezt nem azért mondom, mert neked is ezt kell vallanod. Csak amiatt a radikális kifejezés miatt amit használtál. Így aztán kikívánkozott belőlem, hogy Én mit érzek. "egy rendes gitárnak fémhúrjai vannak" Pl.: Egy "igazi bringának" láncai vannak? Nem hinném.
Amúgy Szten bácsi gyönyörűen leírta a dolgokat. Mellesleg ha mondjuk guns-t hallok nylonon azt is jobb szeretem hallgatni, mint fém húron :) Szóval talán Én vagyok a másik véglet? Neeem, azért nem vetem meg az elektromos gitárt és azt a helyet sem amit elfoglal a zene világában.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#7360) Szten Márs válasza Inv1sus (#7359) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Igen, fémhúros kéne neked, egyértelmű :K

"(olcsóbbak is ezek a gitárok általában)"

Nem, nem olcsóbbak, csak olcsóbbakat szoktak venni a kezdők. Olcsóbb, gitárnak látszó izéket, hogy egész pontos legyek. Egyébként meg, kicsit komolyabban, ami nem uszadékfa... tanulókategória, középkategória, komoly kategória, és igazán komoly kategória.

Biztos, hogy olcsóbbak? ;]
(Konkrétan talán a legdrágábbak minden gitártípus közül az igazi nylonhúrosok :) Csak, ahogy említettem, kicsit téves kép él róluk az emberek fejében.)

Egyébként meg hirdestd meg több helyen, hogy elcserélnéd értékegyeztetéssel (gitarshop, hangmester forum)... ettől függetleün valószínűbb, hogy csak eladni fogod tudni és venni helyette egy (akár használt) akusztikusat, egyből cseréléshez nagy szerencse kell.

[ Szerkesztve ]

(#7368) Eastman válasza Szten Márs (#7357) üzenetére


Eastman
őstag

+1 :R

(#7353) Inv1sus

Latiatuc feleym zumtuchel...? Ezér mondja Nektek feleim az öreg Eastman, hogy a gitárboltban ki-kell-próbálni-5-6-10 hangszert, nem a netről rendelgetni! ...és akkor nem nyúltok mellé.

No, most megint két dolog előkerült (a harmadik, akusztikus sztori mellett); a hangrögzítés és a földelés a szobában. Ha fémhúros akusztikust veszel, nem 100, hogy rögzíteni tudod a hangját a PC-vel, csak, ha elektroakusztikust veszel, figyelj! ;) Ha meg rögzítenél, már ott a kezedben a villanygitár. :D A másik, hogy miért is nem vezeted egy hosszabbítóval a földelt konnektorból az erősítőhöz a 220-at? Miért is nem veszel egy profibb árnyékolt gitárkábelt? Nem bántalak, csak úgy látom, hogy pontosan Te sem tudod, hogy mit akarsz...

NeoPampalini

...ha nem haragszol, iktatom a #7365 hsz-t ide.

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#7370) Inv1sus válasza NeoPampalini (#7365) üzenetére


Inv1sus
addikt

Nagyon szépen köszi, majd holnap megpróbálom. Egyébként nekem is Win7-em van meg Realtek HD audióm. :U

benedekco:
Én is csak nemrég olvastam, hogy földeltbe kellene dugni a gépet, de hát két éve nem abban van. :D Kipróbáltam, hogy földeltbe dugom az egész hóbelebancot, de nem hallottam különbséget a felvételben.

Eastman:
Tisztában vagyok, hogy csak az elektro-akusztikus gitárokkal lehet felvenni, de... nyah,. nah jah néha én se tudom már, hogy mit akarok.
Nem akarom elvezetni elosztóval, mert így is néha majdnem elbukunk abban, ami Már itt van. (ilyenkor télen egy szobába összeköltözünk így olcsóbb a rezsi. :((( )

+

Ma sikeresen rájöttem hogy félreértettük egymást anno, amikor a húrlábak magasságáról kérdeztelek titeket. Én a húrok alatti nagy csavarokat lazítottam ki, aminek hatására a húrláb távolódni kezdett a gitártesttől. Ma találtam egy mini imbuszkulcsot a készletbe és nem tudtam rájönni, hogy mihez való, míg meg nem néztem egy videót.

Tehát a húrlábat rögzítő csavarokat lazítottam ki eddig.

[ Szerkesztve ]

*** WEBDESIGN, GRAFIKUS DESIGN, FRONT-END PROGRAMOZÁS ***

(#7397) attailor


attailor
csendes tag

Szevasztok!
Hosszas vajúdás után sikerült kettőre leszűkítenem az anyagi kereteimnek megfelelő akusztikus gitárokat,erre:
http://www.powerstate.hu/index.php?mod=sh_det&&kat_id=7&&ter_id=2601
és erre:
http://muziker.hu/akusztikus-gitarok/6-huros-akusztikus-gitarok/sx_om-160-vintage-sunburst.html
Az utóbbinál külön rendelek hozzá egy állványt és 1 hangológépet,1-2 pengetőt 5700-ért,s az ár ugyanott van.
Mindjárt indulok,megnézem a közelben 1-1 üzletben,hogy is néznek ki ezek a valóságban,aztán majd alszok rá 1-2-t mielőtt rendelem valamelyiket.
De azért a kritikát is szívesen veszem a hozzáértőktől,ne fogjátok vissza magatokat!))))

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.