Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) lorcsi


lorcsi
veterán

(#252) Winner_hun


Winner_hun
félisten

Fából és fényből épült Oroszország első aktívháza

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#253) Integra válasza Winner_hun (#252) üzenetére


Integra
titán

nagyon tetszik, de kiváncsi vagyok, hogy vajon mennyit fog birni a külsö fa burkolat, meddig marad ilyen szép. gyanitom egy téli szezon után lehet felújitani. az egy millás ár meg horror...

[ Szerkesztve ]

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#254) Integra válasza lorcsi (#251) üzenetére


Integra
titán

egyik-másik nagyon a gyengém :))

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#255) Winner_hun


Winner_hun
félisten

Magyar napház a világ 20 legjobbja közt

► "Kicsit olyan webcaritas" ◄ ヅ

(#256) adalbert1


adalbert1
veterán

Lehet hogy már volt a topicban, de ez egy újabb cikk + bővítik is a házat.
Laikusként úgy látom hogy vannak jó ötleteik, viszont szerintem túl sok kompromisszumot kell kötni ennél a háznál (oké hogy nem túl nagy költségvetésből gazdálkodtak és a beépíthetőség is megkötötte a kezüket), illetve az élettér is nagyon kicsinek tűnik.

(#257) lorcsi


lorcsi
veterán

elég durvák a köztéri épület pályázatra készült épületek
és a piet blom is :Y

(#258) Integra


Integra
titán

30 emeletes földrengésálló szálloda 15 nap alatt..

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#259) Integra


Integra
titán

mobil chalet
marha jópofa!!!

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#260) Integra


Integra
titán

parkolóházak

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#261) lorcsi


lorcsi
veterán

(#262) Integra


Integra
titán

gyönyörű

lorcsi: kár (szerintem), hogy kövezve van belül. egy barátságos meleg fapadló nagyon elkéne. és sokkal karakteresebbé tenné a lakásban a rengeteg fehéret is, ami amúgy tök jó, mert világos.

[ Szerkesztve ]

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#263) Integra


Integra
titán

átlátszó házak

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#264) Integra


Integra
titán

szerény viskó 747-es szárnyakból... :)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#265) Integra


Integra
titán

távfűtés svédeknél:)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#266) Integra


Integra
titán

cápaház:)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#267) adalbert1


adalbert1
veterán

Tegnap jártam a környékén, és úgy fedeztem fel ezt a passzív sorházat. Vajon mennyit kérhetnek érte, mennyi lehet a plusz költség egy sima sorházhoz képest (most egy gyors keresést követően arra jutottam, hogy olyan 20-30 millió körül mennek a hasonló méretű, sima sorházak)?
Ami nem tetszett, hogy egy alaprajz nincs a honlapon, illetve ha jól láttam garázs sincs (mondjuk az lehet hogy ellentmondana a passzívházas törekvéseknek).
Ezen kívül még azon gondolkoztam, hogy ha jobban elterjednek az energiatakarékosságra építő technológiák, akkor talán jóval olcsóbban lehet majd ilyenhez jutni, mint mostanában (az már egy másik kérdést vet fel, hogy ha 2020 után tényleg csak zéró energiafelhasználású épületet lehet építeni, akkor egy idő után a minimális fogyasztás miatt a szolgáltatók az egekbe fogják emelni mindennek az árát).

(#268) Integra válasza adalbert1 (#267) üzenetére


Integra
titán

nincsenek fent az ingatlan.com-on a lakások?
nekem elég picinek tűnik a lakás, 125m2 nem sok. hirtelen 50 milla környékére tippelem brutto. most nem foglalkozom a kapcsolók és dugaljak káosz elrendezésével, a kis konyhával meg a többivel, csak maga a technológia, az ingatlan. kíváncsi lennék, hogy vajon mi van a lakás elválasztó falak között, milyen a szigetelés, illetve mekkora légrés, kőzetgyapot van - ha egyáltalán van, vagy más anyagot használnak - és megvan e a 2 sor tégla.

itt egy másik passzív ház gyártó: bauland
gyűjtöm a linkeket, mert idővel majd jól jöhetnek :)

abban teljesen igazad van, hogy minél jobban elterjednek a technológiák, annál nagyobb mennyiségben lehet gyártani, olcsóbb lesz, nagyobb lesz a konkurencia. jelenleg aranyárban minden. főleg nekünk. de pl németeknél is elsődlegesen a napenergia hasznosítás megy mai napig, a szigetelés, a passzív házak még ott is ritkaság számba mennek.
és vannak nem csak passzív, hanem akítv házak is. sok okosság van :)

[ Szerkesztve ]

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#269) Gyantusz válasza Integra (#268) üzenetére


Gyantusz
tag

Hm, ezek szerint még nem építetted meg a házikódat?

***
adalbert1: (az már egy másik kérdést vet fel, hogy ha 2020 után tényleg csak zéró energiafelhasználású épületet lehet építeni, akkor egy idő után a minimális fogyasztás miatt a szolgáltatók az egekbe fogják emelni mindennek az árát)

Jó megközelítés, igen ez várható. Elméletben, mert 2-4 éven belül nem lesz elmozdulás ebből a (halott)pontból. Az 2014 körüli idő és még van 5-5,5 év 2020-ig. A kb. 4,2 millió lakásból (~2,9 millió önálló épület), ami szerte az országban van, jó ha a negyedét, felét le lehet "hőszigetelni" 2020-ig. De mi lesz a többivel?

Ugyanez a baja a panelprogramos dolgoknak is. Panelprogram után csökken a paneltömb hővesztesége és a hőszolgáltatótól kért hőenergia mennyisége (a fogyasztó felől nézve ez előny), azonban emiatt az "x" teljesítményű hőtermelője, ami "y" hatásfokú, ha csökken a kért "z" hőmennyiség, romlik a hőtermelés hatásfoka és drágul a hőtermelés. Megoldás a hőszolgáltató felől nézve: 1. vagy csökkenti a hőtermelője/-i teljesítményét, 2. vagy plusz épületeket von be az eredeti "z" hőmennyiség átadására. Akárhogy is van, a hőszolgáltatót is beruházásokra kényszeríti a Panelprogram. Amit viszont nem tudok, hogy honnan finanszírozza ezt a hőszolgáltató? Nyilván ez a necces, és inkább 1. megoldás rá a válasz (sajnos).

A másik kérdés, hogy ami épületeken már egyszer "átment" a Panelprogram, vagy amiket már önerőből lehőszigetelt x színvonalon, azok, fizetve a megemelkedett költségeket/hitelt, fognak-e - lesz-e rá pénzük - újból pályázni/beruházni 2020-ig. Mert utána támogatott projekt már nem lesz rá, csak teljesen önköltségi alapon...

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#270) Integra válasza Gyantusz (#269) üzenetére


Integra
titán

ebben az országban, ezzel a kormánnyal, ebben a jogbizonytalanságban? nem vagyok hülye... pedig a telket már kiszemeltem.. :( de a dolgok jelen állása szerint hamarabb fogok házat felhúzni más országban.

[ Szerkesztve ]

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#271) Gyantusz válasza Integra (#270) üzenetére


Gyantusz
tag

Ez is egy értelmes gondolat. Csehországba ne menj, mert jelen tudomásom szerint ott (voltak) a legkomolyabbak a hőtechnikai követelményértékek. Idén elvileg változniuk kell (5 év a "kihordási idő"), az első szabályozás 2007-es, idén jött el a szigorítás ideje, a következő lépcsőfok 2017 körül lesz. Vagy a minimális értékek csökkennek tovább, vagy az alkalmazási kör bővül, vagy mindkettő.
Szerbia jelenleg kívül esik ezeknek a szabályozásoknak, az EU 27 (jövőre 28 +horvátokkal, vagy 27, -görögök nélkül) nagyjából azonos követelményeket támaszt falra, födémre, padlóra, nyílászáróra.

A passzívház (Passivhaus) egy érdekes történet: energetikusok (egy része) szerint ezeknek már túl nagy az ökológiai lábnyomuk (ami hőszigetelést és megújulót tesznek bele, már nem térül meg az épület élettartamán belül => drága). De mindenképpen efelé kellene elmozdulni. Az alkalmazott hőszigetelő anyag meg lehet éppen szerves is (pl. szalma, gyapjú stb.), nem kötelező az ásványgyapot (üveg-, kőzetgy.).

Idehaza meg amíg a bankok nem kezdenek el hitelezni, nem lesz változás.
Kíváncsi leszek az e hét hétfői MTV Híradóban mondottakra is, milyen hatással lesznek az építőiparra (új, állami kamattámogatású hitelt lehet választani "új lakás vásárlására, építésére és használt lakás megvételére, vagy felújítására", devizahitelesek is jel'kezhetnek - OTP, K&H és FHB ad csak).

***
Ócsához mit szóltok?
Hervadozó ócsaiak várják Orbán Viktor ajándékát (origo)

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#272) adalbert1 válasza Integra (#268) üzenetére


adalbert1
veterán

Nem sikerült megtalálni, passzív kulcsszóval csak két másik épületet találtam, ezeket nem, tehát szerintem ott nem hirdetik őket. Viszont ilyen áron szerintem a nem éri meg kategória.
Van pár olyan dolog a tervezésben, amivel utólag érdekes lenne együtt élni. Pl. a képeken nincs wc a földszinten, ha ez tényleg így van, akkor minden vendég rohangáljon az emeletre? Vagy hogy két fürdő van az emeleten, de csak 2 szoba (vagy 3, de ebből kettő teljesen ugyanolyan)?

Az aktív ház is érdekes, de ami még inkább, az az autonóm ház, de ott meg gondolom még inkább horror árak vannak (viszont a tudat, hogy nem függsz senkitől, na az nagyon jó lenne).

Gyantusz: ebben a 4.2 milliós számban már benne vannak az olyan düledező épületek is, amiket egyszerűbb lenne eldózerolni, mint felújítani? Szegényebb régiókban állami segítség nélkül biztos nem lesz semmilyen szigetelés vagy felújítás szerintem (legalábbis nagy arányban nem). Más kérdés, hogy szerintem nálunk a társasház se hajlana a szigetelésre, a sok idős lakó miatt ( a legtöbbnek a hozzáállása, hogy miért költsünk, az ő életükben ez már úgyse térül meg).
Amúgy a már meglévő házakra is lesz valami szabályozás? Ez a 2020-as dátum nem csak az azután épülőekre vonatkozna (persze a vázolt esetleges energia áremelésekkel mindenki rosszul járna, aki a minimálisnál többet fogyaszt)?
A 2010-es év házánál pl. újságpapírt használtak szigetelésre.

(#273) Gyantusz válasza adalbert1 (#272) üzenetére


Gyantusz
tag

Az autonóm ház (autonomhaz.eu) egy érdekes történet és szerintem inkább efelé a szegmens felé kellene elmozdulni és nem a passzivitás felé. Talán a legköltséghatékonyabb és -fenntarthatóbb is egyben.

Ha nem is egyből a tökéletes függetlenedés ennek a lényege, hanem a fokozatosság szerinti, rendszerszintű felépítés, aminek az "elemei" természetesen módosíthatóak. És nem kizárólag önálló épületek, mint inkább lakótelepek, kistérségek autonomitása (lenne az értelmes) cél. Ehhez kell a műveltség, tudás, mindenféle ágról: gépészet, geológia, biológia, kémia, fizika, meteorológia (stb.) és építészet mint kört bezáró, a "mit hova tenni, hogy élhető legyen" kérdésre. Ez egy olyan összetett és mindig egyedi elbírálást igénylő tervezési folyamat, ami megköveteli nemcsak a tervezők, hanem később az üzemeltetők, a "használók" alapvető életvitel-felfogásbeli változását is!

A 4,2 millió lakásban minden benne van: önálló kertvárosias, tanyás és iparosított technológiával - blokkos, öntöttfalas és paneles - épített lakások. Pontos KSH-s adatot nem tudok most adni, de igyekszem kikutatni. Ebből kb. 850-900 ezer az iparosított, melyből kb. 600 ezer paneles. Én olyan 2,8-2,9 millióra teszem az önálló kertvárosias és tanyás lakóépületeket ("önálló rendeltetési egységeket").
De lebontva:
- 2,9 millió önálló lakóépület (tanya, falus, kertvárosias)
- 0,9 millió iparosított
-- 0,3 millió blokkos és öntöttfalas (utóbbiban az alagútzsalus+paneles homlok.falasak is)
-- 0,6 paneles
- 0,4 millió az egyéb: értsd 1990 utáni falazott és könnyűszerkezetes többlakásos lakóépületek.
Ez a három nagy csoport kb. 4,2 millió lakás összesen (utóbbi és az iparosított az ökölszám, a többit én "saccoltam" hozzájuk). Természetesen az 1947 óta létező magyarországi határokon belüli területre értve. Na ezt a 2,9 milliót (és a többit) kellene 2020-ig lehőszigeteltetni (10-15-20 cm vtg. külső oldali hőszig.) és fűtéskorszerűsíttetni... A "panelprogram" pedig elvileg csak arra a ~600 ezerre él (pl. Debrecenben csak elvétve hőszigeteltettek blokkos és kohósalakbetonos épületeket, paneleseket viszont szép számmal; ezek a legfiatalabbak és a legkönnyebben korszerűsíthetőek is).

Mondhatnám azt is, hogy kutatom ezeket a számokat, de az erős túlzás lenne. Inkább fogalmazzak úgy, hogy szakmai elődeim munkásságát igyekszem összekapirgálni, eddig nem túl hatékonyan.

És azt se felejtsük ki a képletből, hogy kb. 1,25 millió hitellel terhelt lakás van (volt 2011-ben) az országban. Ugye minden hitelhez kell két kezes is, akik vagy azonos lakásban élnek, vagy külön-külön. Szóval a hitelképesség kb. 2025-30-ig idehaza meglehetősen korlátos...
Ezek közül a 60 napnál régebben tartozók kb. 125 ezren voltak tavaly (kezesekkel együtt cirka félmillió felnőtt lakos volt/van lekvárban).
Idén az első hét hónapban összesen 8 darab lakást vett meg a Nemzeti Eszközkezelő Zrt.

Pár devizahitel cimkéjű cikk szemezgetés gyanánt

Eszközkezelős történetek.

Szerintem az "egyszer már le-Panelprogramozott" épületek esélyesen többet nem fognak pályázni 2020-ig, ez hótziher.

KSH: [link]
Ebbe aztán van minden.
- Idősoros éves adatok
- Évközi adatok

Hőtechnikai szabályozásról a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet rendelkezik ([link]) 1-7. §-t ajánlom figyelmedbe.
Amit elvileg mostanában kellene átírniuk kedves honanyáinknak és- atyáinknak.

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#274) Gyantusz válasza adalbert1 (#272) üzenetére


Gyantusz
tag

A legendárium arról szól, hogy az EU ki akarja vezetni 2020-tól az ilyen célra fenntartott támogatásokat. Magyarán attól kezdve csak állami ("kincstári" ; ) ) és magánerőből lehetne energiahatékonysági beruházásokat megvalósítani.

Ez a félelem szerintem kicsit megmosolyogtató, mert Brüsszel nem a rugalmatlanságáról híres és nem hinném, hogy pl. Románia, a Baltikum, vagy Szerbia, Montenegró (nagy eséllyel addigra bekerülnek ők is a kalap alá) 2020-ra tudná teljesíteni az EU-s követelményértékeket (ha valaki ráér, utazgasson el Nagyváradon keresztül Kolozsvárig, Tordán át Gyulafehérvárig és lehet pislogni, mi földműveletlenség, tervszerűtlen "erdő"gazdálkodás, kopárság, talajerózió, putri és szegénység (plusz korrupció) van arrafelé...!).
Jó a térkép.

Ki tudja, mi lesz 2020 után...? Majd 2016-17-től kiderül.
Ettől függetlenül a lakásokat és gépészeti rendszereket fejlesztenetek kell (vagy önerőből, vagy támogatva, de a (nyertes) pályázatok számlásak (ami nem lenne baj a rendszerre nézve) és utófinanszírozásúak, magyarán először ki kell fizetni a bruttós munkát zsebből kp-ban és csak utána adja "majd eccer" vissza Állambácsi, ha leellenőrizte).

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#275) Gyantusz válasza Gyantusz (#273) üzenetére


Gyantusz
tag

A #271. és a #273. hsz-ban írt szöveget úgy kell érteni, hogy passzívház-szerű hőszigetelésű, de alapvetően autonóm házak felé kellene elmozdulni. Viszont ezekhez jelentős műszaki ráfordítás és üzemeltetési szemléletváltozás szükséges.
Ezekből a legolcsóbb és mégis a legkritikusabb elem az emberi szemléletváltozás...

Újságpapír (cellulóz alapú) hőszigetelés: én kicsit szkeptikus vagyok a "környezetbarát" hőszigetelésekkel kapcsolatban. Pont a humán faktor az (a lustaság és a trehányság), amin elbukik a dolog és "győz" a természet (hangyák, rovarok, rágcsálók, gombák stb.).

Pl. pannoncell.hu (egyébként kevés újdonság van benne, szórt hőszigetelést régóta használunk)

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#276) Gyantusz válasza Gyantusz (#271) üzenetére


Gyantusz
tag

Kis reálépítészeti dömping...

Pletykapadot kapnak a kormány által megmentett családok (a leendő ócsai lakópark) (origo.hu)

Plusz 14 alaprajz és egy átnézeti helyszínrajz a végén.

Zsigmond László E1-es vezető tervező neve alatt (Kvadrum Építész KFT)

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#277) Integra


Integra
titán

2 díjat nyert a magyar ház madridban

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#278) adalbert1 válasza Gyantusz (#273) üzenetére


adalbert1
veterán

Huhh, rengeteg infót összeírtál... :)

100 lakásos passzív társasház Budapesten.
Furcsa, hogy pont egy önkormányzat csinál meg egy ilyen beruházást...

(#279) Integra válasza Gyantusz (#273) üzenetére


Integra
titán

elkezdtem a földházak felé is kacsingatni, nagyon érdekes alternatívák. télen nyáron konstans 22-23 fok, csak igen profin kell megépíteni. :)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#280) adalbert1 válasza Integra (#279) üzenetére


adalbert1
veterán

Mogyoródon már vagy 15-20 éve is épült hasonló (már ha jól emlékszem), akkor még bio ház néven futottak (legalábbis úgy emlegették őket).. Biztos jók, de nekem irtó messze állnak a ház szóról a fejemben élő képekről.

(#281) Gyantusz válasza adalbert1 (#280) üzenetére


Gyantusz
tag

Ráadásul el sem tudod utána adni, vagy csak nagyon körülményesen, mert az értékbecslők rendre "üres telek" szinten becsülik fel, nem tudnak mellé állítani másik 2-3 ugyanolyat a közelben, az összehasonlító módszerhez. Esetleg új építési értéken fel lehet becsültetni.

Mondjuk a leendő ingatlanérték-alapú adózásnál (ingatlanadó) tökéletesen ideális állapot lenne, ha csak a telekértékkel számolnak. 8 )

Egyébként nem lehet rossz, meglehetősen hurrikánálló a történet. Vízszigetelésre és a vízelvezetésre (+hólapátolás) határozottan érzékeny lesz (kiemelt figyelem a kivitelezésnél), vasbeton héjszerkezet, lakófunkciók csak a földszinten lehetnek (pontosabban pinceszinte(ke)n nem lehetnek), minden más mehet alulra.
A "sünbárókkal" (vakondokok) kell majd lefocizd, hogy fog nekik tetszeni. ; )
Sokat kell majd rajta füvet nyírni (vagy kikötöl rajta 1-2 kecskét és a napi tejadagotok is meg lesz oldva).

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#282) Integra válasza Gyantusz (#281) üzenetére


Integra
titán

így van, nincsen ingatlanadó :) a kecske és ezéltal a biotej adott, csak telebogyózzák az egész kertet is :D
nagy telek kell hozzá távol másoktól. mondjuk amúgy is a csöndet keresi az ember, a tiszta levegőt, akkor ez viszonylag könnyen adott is lesz. kvázi egy befedett bungalow.

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#283) Integra


Integra
titán

micélium tégla

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#284) lorcsi


lorcsi
veterán

(#285) Gyantusz


Gyantusz
tag

A tegnapi naptól több változás lépett életbe az építésügy terén.

Egyrészt hatályát veszti
- a 291/2007. (X. 31.) Korm.rend. az építésfelügyeleti tevékenységről
- a 193/2009. (IX. 15.) Korm.rend. az építésügyi hatósági eljárásokról és az építésügyi hatósági ellenőrzésről
- a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és az építészeti-műszaki dokumentációk tartalmáról

és átveszi a helyüket az összevont 312/20012. (XI. 8.) Korm.rend. az építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről, valamint az építésügyi hatósági szolgáltatásról.

Az építésügyi hatóságoktól elkerült (többek között) a bontási és jókarbantartási kötelezések ügyintézése, úgyhogy akinek ilyen ügye van, az a járásközpontokba fáradjon át az eddigi helyi építéshatósági központok helyett, amik vagy megszűntek, vagy "szakigazgatási" Pontokká csökkentek (az 5000 főnél nagyobb és nem járásközponttá vált települések; pl. Hajdúdorog helyett elsejétől már Hajdúböszörmény az eljáró). Illetve a bontást és a jókarbantartást a megyei hatáskörű építésfelügyelet viszi tovább.

Pályázatok helyi - 1. fokú építéshatósági - elbírására szintén átkerült a járásközpontok építésügyi hatóságaihoz.

2013. január 1-jétől elviekben csak, gyakorlatban is, az ÉTDR-en (Építésügyi hatósági engedélyezési eljárást Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszeren) keresztül lehet építéshatósági ügyeket intézni.
http://www.e-epites.hu/hirek/elektronikus-uton-is-kezdemenyezheto-az-epitesugyi-eljaras-januartol
ügyfélkapun keresztül.

Tervezők a doksikat kizárólag hitelesített pdf-ek formájában tölthetik majd fel, szöveges doksik maximum A/3 lapméretben. A típusa pdf-A.

Változik az Étv. (építési tv.; 1997. évi LXXVIII. tv.) jan. 31-ig, február 1-jétől ismét változik, majd július 1-jétől megint és 2015. jan. 1-jétől megint (meg addig még párszor).

Változott az OTÉK is, egyelőre ez stabilnak néz ki.
http://www.e-epites.hu/hirek/valtozik-az-otek
Ez a tavaly nyár végi állapot.

Illetve szintén ügyfélkapus, ÉTDR-es az energetikai tanusítás is tegnaptól, ráadásul hitelesíteni is kell.
http://www.e-epites.hu/hirek/2013-januar-1-jetol-az-energetikai-tanusitvanyokat-hitelesiteni-is-kell

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#286) Manitou válasza Gyantusz (#285) üzenetére


Manitou
addikt

Szevasz :R :)

Ráadásul Debrecenben mégnagyobb agybaj helyi rendeletet hoztak, gondolom kevés a meló. Nem tudom, hogy fogják győzni, na majd kiváncsi leszek.Mindenesetre érdekes dolgoknak nézünk elébe, az biztos. Ma még a műszaki osztályon nem vettek be új ügyet, mert senki nem tudja mit kell csinálni :DDD

(#287) Gyantusz válasza Manitou (#286) üzenetére


Gyantusz
tag

Elképzelem, mert Debrecen megyeszékhely is... ;)

Hajdúdorogon az a gond, máshol is, hogy a műszaki ügyintézők még nem kaptuk meg jogosultságainkat az ÉTDR-hez, magyarán még nem tudunk digitálisan ügyet intézni. A járásközpontoknak január 15-ig kell átadni a dec. 31-ig építésügyi hatóságként működők egész éves anyagait. Lezártat, lezáratlant. Úgyhogy a járásközpontosokat sem irigylem... főként január 15-től.

Itt bővebben, kik-mik maradtak (1. fokú építés-) hatóságok:
http://www.kormanyhivatal.hu/hu

Pl. Hajdú-Biharban 10 lett.
A káoszt és előkészítetlenséget jól mutatja, hogy a megyekp-on kívül egyiknek sincs hivatalos elérhetősége.

Itt egy korrekt átnézeti térkép (képre katt' és nagyobb lesz).

Korábban rosszul írtam, építésügyi szolgáltató pont lett a hatóságuktól megfosztott ex-műszaki osztályok nevei. Az 5000 főnél nagyobb ilyen településeken 2 fő ügyintézőt kell alkalmazni.
(pl. a hajdúdorogi)

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#288) Gyantusz válasza Gyantusz (#287) üzenetére


Gyantusz
tag

fú de (...) ez a link a komárom megyei dorogiaké, nem a hajdúságiaké... ( ... :W )

Lényeg a lényeg, komoly a káosz. És még nem láttam a kormany hu-n idei hivatalos szervezeti struktúrafát sem, ami alapján el lehetne igazodni, holott szerintem az lenne a legelső.

Volt pár ügyfél már, aki bontani akart, átirányítottuk őket a megyei építésfelügyelethez Debrecenbe... Egyszerűen gőzünk nincs, kik az illetékesek. Egyik település ügyintézői kérdezik a másik települését, ki mit hallott már és mit tud...

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#289) Integra


Integra
titán

üvegház

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#290) Integra


Integra
titán

qihoo 360 technology irodája :)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#291) lorcsi


lorcsi
veterán

egész jól össze van szedve a téglák típusai

(#292) Integra


Integra
titán

zöld felhőkarcolók - érdekes :)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#293) Integra


Integra
titán

elcsavart épületek

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#294) Integra


Integra
titán

májusra kész az új legmagasabb felhőkarcoló

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#295) Integra


Integra
titán

nem épület, de...
adastra trimaran
[link]

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#296) Integra


Integra
titán

passzívházas cikk

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#297) lorcsi


lorcsi
veterán

iszonyat jó képek és jó kis kommentek :D
rengeteg iylet látok én is

(#298) Cheesy válasza lorcsi (#291) üzenetére


Cheesy
őstag

HImex (Eurotherm), Mátratherm? Hiányos a lista.

www.vakbelmutet.hu

(#299) Integra


Integra
titán

single pole house

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#300) Cheesy válasza Integra (#299) üzenetére


Cheesy
őstag

Se ki se be :)

www.vakbelmutet.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.