Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) Gyantusz válasza Integra (#150) üzenetére


Gyantusz
tag

Hát ez komolyság! :)

Majd írj, ha megjött. Kíváncsi vagyk mikről van szó benne.
Egyébként ha bármi kérdésed/-tek van, bátran ki vele. Majdcsak ki tudjuk hámozni a megoldást.

De addig is:
Gigantikus energia-tető Abu-Dhabiban - A Forster and Patrners által tervezett Masdar központja

Eredeti linkje a tervezőktől. - szép kis rácsos szerkezet. Ehhez már FEM Design és társai kellenek... ([link])

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#152) Integra válasza Gyantusz (#151) üzenetére


Integra
titán

oks.
érdekel minket, mert építkeznénk, ha lenne telek....
faterom is olvas rendszeresn utána ezeknek, ő annyit mondott, hogy ez szakirodalomban benne van, bár elszórva, így össszeszedve egy helyen mindent még ő sem olvasott.
én nagyon kíváncsi vagyok rá, csak jönne már meg.. :)

hát ez az üvegpalota meg...
hihetetlen hogy mennyi pénzük van ... félelmetes
baromi jól néz ki, tiszta szájberszpész:))

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#153) #65675776 válasza Integra (#152) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem csak pénzük, de napfényük is van ekkora építmények ellátásához. Felénk kissé neccesebb lenne.

Ez tetszik: "photovoltaikus elemek". Mennyi lett volna napelemet írni...

(#154) Integra válasza #65675776 (#153) üzenetére


Integra
titán

azt a magamfajta lámer tuti nem értette volna:))

kíváncsi vagyok, hogy itthon hogy változik a klíma, de egyre szélsőségesebb lesz.
szerintem egyre inkább van létjogosultsága a napelemeknek, a hőcsapdáknak etc..
egy jó rendszer azért egy teljes házat eltud látni melegvízzel, fűtéssel, árammal, a többletet pedig átveszi a szolgáltató.
legalábbis németországban ez a jellemző, most az hogy eu tag vagyunk, egy dolog, de, hogy mi is itt tartunk e már adminisztrációban és gyakorlatban, az más kérdés, nem tudom..
aztán ott van a saját szélkerék lehetőség is, geotermikus energia nyerhetőség is.

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#155) Gyantusz válasza Integra (#154) üzenetére


Gyantusz
tag

Hát, mi még bőven nem ott járunk, ahol a németek.
Az a nagy problémánk, hogy állambácsi nem motivál, mert nem tud mivel motiválni (rakat adósság). Motiváció alatt a támogatást értem (valami 10-15 %-ot ad tán csak és utólagos számlabemutatást követően), bár lehet érteni alatta az egyre dráguló gázt, villanyt stb. Mert olcsóbb nem lesz, ezt be kell látni!
A növekvő árak kényszere miatt - pénztárcától függően - mindenki igyekszik cselekedni: nyílászárók cseréje, külső kiegészítő hőszig., energiatermelés stb. Erre a pénzt rendre a saját ingatlan jelzálogosításával teremtik elő, 15-30 évre. Jelzáloghoz előbb fel kell becsültetni az ingatlant (adott bank által) és aztán kaphatja a píszt (az ingatlan értékének 30-50 %-át). Bankja válogatja, van aki egy részét adja és aztán számlák ellenében a többit, van aki az egészet, ezer féle fajta lehetőség van.

A jogi és műszaki szabályozások idéntől élnek, jövő évtől lesznek kötelezőek (pl. energiaráfordítási besorolás új építésre és bérlakásra 2009. jan. 1-étől kötelező - csak még az nem tisztázott, hogy kik csinálhatnak ilyen papírost, mert a képzések tavaly késő ősztől indultak - főiskolások csak 8 év gyak.ot követően, egyetemistáknak 2 év - vicckabaré). Május-június közepén jön az új OTÉK, majdcsak változik a helyzet.
Szóval a korrekt, kiforrott szabályozástól még messze vagyunk, de bíztasson a tény, hogy minden EU-tagállam szív, nem csak mi... :) EU-n belül egyébként eltérőek a hőtechnikai szabályozások. Furcsa módon a cseheknél az egyik legszigorúbb (a skandimánokét még nem néztem).
A szerbek meg kutyát nem érdeklik. Ha nem akarnak tagok lenni, ne legyenek.

Saját szélkereket a jelenlegi OTÉK szerint max. 6 m-est építhetsz engedély nélkül, mert a felett már műtárgy. Persze az a frankó, hogy nincs pontosítva, hogy a 6 m a talajszinttől, vagy az épületed gerincétől számítandó-e... :U
De az engedély sem baj, legalább látja szakember a tervezetet. Csak azt nem tudom, kihez fordulhatnál, mert hogy az országban nincs 100 fő minősítet építész, aki tudná kezelni a problémát, szerintem biztos (építési engedélyeket csak mi csinálhatunk, persze társtervezőket - gépész, villamos - bevonva)! Még lehet sokat is írtam.
Ettől függetlenül van valami minősítőlista, amin szerepelnek, csak azt kell megkeresni.
A geotermikus témára gépészek a megmondók. Ahogy hallottam őket, ma már nem is a megfizethetetlen kategória: kb. 4-6 millából megvan egy normál családi ház (nettó 80-150 m2) fűtése hőszivattyústól kutyafüléstől együtt.
Egyelőre időhíjján nem kutakodtam ezek után, de engem is érdekel.

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#156) Gyantusz válasza Integra (#152) üzenetére


Gyantusz
tag

Írd meg, mikor megjött, mert lehet én is megnézem.
Meg úgy ált. mennyibe fájt a kiszállítás?

Egyébként mekkora viskóban gondolkodtok és merrefelé?
(meg mennyiből, meg hány főnek ;) )

Másféle tészta:
Bio-szolár házak - Bemutatópark Németországban - építészfórum, 2008. május 9.

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#157) Gyantusz válasza #65675776 (#153) üzenetére


Gyantusz
tag

Ha már egyes magyar szavak "elidegenítésével" akarnak egyes cégek/weboldalak komolyabbá válni, itt egy újabb példa:
"Teljesen mineralikus anyagokból állítják elő. (A betét nem polisztirol!)"
Liapor SL
mineral = ásvány (tehát különféle kőzeteket kell érteni alatta)

Egyébként érdemes a Liapor termékein legeltetni a szemeinket. A "Sógorok" végre értelmes célokra is használják a hulladékokat, mint másodnyersanyagok. Csak az "áruk is oké"...

Egyébként a magyarok is kutakodtak/-nak ezügyben már vagy 5-6 éve, pl. a habüvegek alkalmazása terén. De hát ha érdemben történne változás a 0 %-ban való alkalmazás előmozdítása érdekében, akkor Ady "A magyar ugaron" c. verse sem lenne aktuális 100 évvel megírása után... Pedig sajnos még mindig az.
Mondjuk az is kész tényként kezelendő, hogy a németajkúak erősen dominálnak a magyar építőipar piacán (is)...

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#158) Gyantusz


Gyantusz
tag

Már ha BME Építész tanszék, akkor itt egy szócikk a gömböcről...

Itt meg egy weblap (a többi a szócikkben): [link]

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#159) Gyantusz


Gyantusz
tag

Érdekességek:

Megjelent a régen várt energiatanúsítvány-rendelet - archiweb.hu

A jogszabály: 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról

Budapesten tervez a Foster+Partners - archiweb.hu

Foster + Partners - érdemes végignézni a diákat és aztán bekukkantani a Projects-be... (az Ő agyuk szüleménye a moszkvai "torony" is)

Más:
Interjú a Kőröshegyi Völgyhíd mérnökgeodéziai munkáiról - Geodézia és Kartográfia

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#160) Integra


Integra
titán

valakinek egy repülő garázsos vityillót esetleg???:)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#161) Integra


Integra
titán

a köki sorsa

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#162) Integra


Integra
titán

lakóparki lakásokról lakberendezővel

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#163) Integra


Integra
titán

japán strand... :)

[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#164) Integra


Integra
titán

mi lesz a déli pályaudvarral?

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#165) Integra


Integra
titán

szégyen és gyalázat:(

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#166) lorcsi


lorcsi
veterán

most mutogatják az M1-en az estébe, mennyire szarul csinálják a társasházakat . penész, roszda, omlás..
garanciális javítás 0 és baromi magas m2 árak :((
szopatás:(((
perelni meg nem éri meg :((

(#167) lorcsi


lorcsi
veterán

[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#168) Manitou válasza lorcsi (#167) üzenetére


Manitou
addikt

Nekem ezen az oldalon a legérdekesebb a ház és tervkritika :)
Végigolvastam nagyjából mindet, kiváncsi voltam rá.
[link]

(#169) Integra


Integra
titán

köki életkép
és most már még durvább, mert az egész busz részt átpakolták a p+r parkoló helyére..

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#170) Integra


Integra
titán

mi az a passzív ház gyorstalpaló

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#171) bandus válasza Integra (#170) üzenetére


bandus
veterán

jeee, ez jól hangzik :)
van is nálunk épületenergetika szakirány, és ilyesmiben biztosan megéri majd utazni :K

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#172) Integra válasza bandus (#171) üzenetére


Integra
titán

igen, ezek a recessziós időszakok biztosan sokkal jobban ráirányítják a figyelmet az építkezőknél ezekre a technológiákra.

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#173) Gyantusz


Gyantusz
tag

Ezen be kell csokizni: Megérkezett az ingatlantombola

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#174) Integra válasza Gyantusz (#173) üzenetére


Integra
titán

nem tudom mit gondoljak róla.
az egész folyamat tök egyszerű és érthető.
de hogy megint hány ember fogja ennek kárát megszenvedni.. noha tény, nem kötelező soha tombolán részt venni..
mégis, picit visszásnak érzem, hogy ingatlanokkal játszuk ezt..

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#175) Integra


Integra
titán

luxusszálloda olaj fúrótornyon:)

[ Szerkesztve ]

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#176) Gyantusz válasza Integra (#175) üzenetére


Gyantusz
tag

Biztos élvezni fogják majd a katasztrófa-túristák is, ha olyanokat látnak testközelből, mint az Elena, Emily, Rita, meg Katrina (hurrikán; csak a legismertebb "sztárok"). ;) Szeptemberben a legjobb az idő arrafelé. Tipikus utó-túristaidény, a legtöbb üres szobával. :D
(tudja a fene, "hogyha két életem volna", még én is beneveznék rájuk, vagy ha Hegylakó lennék)
Előrejelző pontok.

Egyébként jópofa ötlet! (Tornyok az északnyugati -északi részen)

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#177) Gyantusz


Gyantusz
tag

Végre, ezt is megértük!
Legalább 4 éve gondolkodok ezen, hogy miért nem használják ki a PUR-habok előnyeit a technológusok?
Íme: Hab a téglán, Hab a téglán II. (IE alatt nem csúszik szét a felső menüsor, FF alatt igen, el van baltázva a forráskódja)
Elérkezett az idő, mikor a nedves technológiájú kiselemes falazás eltűnik a kivitelezésből, vagy legaglább is a háttérbe fog szorulni. => Ebből fakadóan nem lesz a vizes mókák miatt +5 C-fokos építési korlát (bár az ágyazóréteg továbbra is falahóhabarcs :U ).
Egy apró kérdés, hogy mennyi lesz a hab ára? Ha megnézzük a hasonszőrű PUR-anyagokat, nem lesz túlzottan égbemászó. A kiszerelésen meg lehet változtatni (növelni a tartályokat), ez nem lehet akadály.
Ugye víz hatására jobban dagadnak (kora tavaszi (febr.) pár +C-fokos nagy párakicsapódású időszakok ismét előnyt élvezhetnek). És hovatovább hővezetési tényezője drasztikusan kisebb, mint a falazóhabarcsoknak (jobb hőszigetelő)!
Azt azért tegyük hozzá (a cikk reklámból nem teszi), hogy nagy valószínűséggel nemcsak vázkerámiákhoz (pl. Porotherm) lehet majd használni, hanem gázbetonokhoz is (pl. Ytong)... ;)
Tűzvédelem szempontjából pusztán azért lehet aggályos a dolog, mert a műanyag habok szeretnek "hamar" gyúladni, ugyanis alacsony az olvadáspontjuk (70-100 C-fok). Teljesen lényegtelen ez a reklámszöveg:
"(Csak zárójelben, de meg kell jegyeznünk, hogy külső falazatként javasolt 30, 38 és 44 cm-es falvastagságú termékeink a jelenleg hatályos Országos Tűzvédelmi Szabályzat alapján, valamennyi falazási rendszerünkben, szintszám, és tűzszakasz besorolástól függetlenül korlátlanul beépíthetők.)"
Mégpedig azért, mert nem a falazóelemekkel van a gond, hanem azzal, hogy tűz esetén minden vízszintes fuga elkezd-e égni (mérgező gázok keletkeznek), vagy sem. Iletve igen, de a kérdés, hogy mikor? => PIR-habok (kb. 200-250 C-fokig).

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#179) Integra válasza Gyantusz (#177) üzenetére


Integra
titán

ez nem rossz, tetszik, el is mentem a linket.
építési telket nem tudsz esetleg?:))
na, de komolyra fordítva, ez a flakon hány méterre elég így, a 2 csíkkal? mert szerintem egy kisebb teherautónyi kéne, elképesztő pazarlásnak tűnik a csomagolóanyag elsőre, aztán lehet hogy nem így van.
ha a vízszintes résekben beszivárog a láng a habig, akkor gond lehet, nem? ez alapján viszont akkor ennél a megoldásnál tűzálló lappal kéne borítani a teljes belső felületet, nem?

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#180) Gyantusz válasza Integra (#179) üzenetére


Gyantusz
tag

Igen, helyes a meglátásod, a Tűzoltóság nagy valség szerint ezért nem fogja maradéktalanul díjazni. Ugye kis hazánkban az új építési anyagokat az ÉMI ellenőrzi és ez a szerv adja ki a felhasználási engedélyeket saját laboratóriumi vizsgálataik alapján (ez olyan, mint gyógyszereknél a törzskönyv). Aminek nincs ÉMI engedélye (ÉME), azt (elvileg) nem szabad forgalomba hozni.
Említett megoldásod működik: mivel eleve +5 C-fok alatt vagyunk, mondjuk februárban építkezünk (az alap/lábazat betonjaiban kötésgyorsírtós és egyéb adalékanyag-nyalánkságokat teszünk, ez nem probléma), így a beltéri vakolás megintcsak kilőhető, mert az is nedves technológia (a +5 C-os korlát a cement miatt kell; habarcsban és betonban egyaránt; a zsákos anyagokba nem szabad(!) ilyen hőtermelő adalékot tenni, viszont azt hiszem az LB-Knauf már gyárt fagyközeli szárazhabarcsokat (nem olcsóak); szárazhabarcs=Nesquik instant kakaóanyag, csak víz kell hozzá (a tejet kerüljük a kivitelezés során ;) ), a hagyományos oltottmész-folyamihomok-cement habarcsokba viszont lehet kellő körültekntéssel(! - szakértelemmel), csak az a bolond, aki ma még olyat használ; nagy a járulékos költsége: élőmunka, anyagszállítás, helyszükséglet).
Tehát mivel gyakorlatilag szárazépítést végzünk a külső falazattal, így belülre is célszerű (tűzálló) gipszkartont használni. Tűzgátló gipszlapok pl. a Rigips RF és az impregnált (vizes helyiségbe) RFI típusok. Egy lap 15 perces tűzvédelmet jelent, tehát ha 30 perc kell, akkor 2 rétegben stb. Van Ridurit lap is, de ennek elég komoly ára van. Célszerű elkolbászolni a Rigips honlapján, mert elég jó ismertetőket tartanak fent (mérnököknek is!).

Rigips-anyagárak (2008. december végi árak):
RF-lap
12,5x1200x2000 mm = 1152 HUF/tábla,
15x1200x2000 mm = 1427 HUF/tbl.
Ridurit:
15x1200x2000 mm = 9877 HUF/tbl.,
20 mm vtg. = 11 780 HUF/tbl.,
25 mm = 14 213 HUF/tbl.

A tüzépek telefonos munkatársai "jópofák". Gyakorlatilag úgy kell rákérdezni a konkrét típusokra (ui. a Rigips ennél jóval többfélét gyárt), mert zoknik a termékpalettához. Volt olyan telefonom, hogy az illető azt sem tudta, hogy léteznek olyan laptípusok (Riflex, Rigidur stb.). Szóval jó dolog. A gyár pedig sajnos nem foglalkozik közvetlen értékesítéssel, csak és kizárólag márkakereskedéseken keresztül.

Atlantisnak kösz a duplikátum-törlést

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#181) Integra válasza Gyantusz (#180) üzenetére


Integra
titán

hejj, de a csuda akar gipszkartont fúrni, ember örül, hogy téglát fúr, a tipli bent marad és 20 év múlva sem esik le, erre most rakjon a tégla elé gipszkartont? nemár..
ez így sajnos csak félsiker.

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#182) Gyantusz válasza Integra (#181) üzenetére


Gyantusz
tag

Vannak kivitelezők és megbízók, akik viszont vakolatot nem akarnak látni. A gipszkartonos belső építés (szárazépítés) sok előnnyel jár: mivel nincs víz, gyorsan építhető (nagy m2-felületek készülnek el) és tuti sík felület. Ezt már csak fesetni kell (a lapillesztések tapaszolása után). A vakolatot még jó esetben glettelni, rossz esetben simítóréteget kell felvinni a glettelés előtt.
Tehát vannak, akik így is, úgy is gipszkartonoznak. Az a 9,5, 12,5, 15 mm nem egy jelentős alapterület-veszteség, ráadásul könnyen cserélhető is, ha kell. Nem porlik szét kismilliárd darabra... egyszerűbb az utómunka is.
A tűzveszélyességi fok elbírálása pedig a tűzoltók dolga (tűzveszélyességi osztályba sorolás).

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#183) Integra válasza Gyantusz (#182) üzenetére


Integra
titán

ok, ezt így értem.
mi családi öko házat akarunk építeni, szóval az, hogy a nagyiparban az idő a legfontosabb, a mi esetünkben nem számít. a minőség, tartósság, időt állóság, a hőmegtartó képesség és esztétikum az első.
ahogy olvasom a mostani modern passzív házak megtérülési ideje 8 évnél tart.
és ha az infoim helyesek, akkor végre abszurdisztánban is az van, hogy ha többlet energiát termelek, akkor azt becsatlakoztatják a villamos hálózatban és megvásárolja az áramszolgáltató megújuló energiaforrás áron.

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#184) Gyantusz válasza Integra (#179) üzenetére


Gyantusz
tag

Telekkel kapcsolatban meg az alábbiakra figyelj, ha még nem vettél:
- Menj be az illetékes műszaki osztályra és kérd ki az adott település rendezési tervét (komolyabb városok honlapjain is fent van), illetve a helyi építési szabályzatot is.
- Ez azért fontos, mert ebből kiderül, hogy melyik telek milyen építési övezetbe van sorolva. Ugyanis ezen övezetekben rendszerint más-más építési korlátok vannak előírva. Például más a beépíthetőség, ha kertvárosias, vagy ha gazdasági, zártsorú, tetőforna, tetőgerinc-magasság, építménymagasság, megengedett minimum zöldfelületi arány stb.
- Figyelj arra, hogy belterületi, vagy külterületi az ingatlan. Kötelmek miatt szintén fontos ez (külterületi telkekre max. 3 % a beépíthetőség).
- Figyelj még a régészeti lelőhelyekre is. Nemrégi munkámmal pont ez a probléma: tulaj nem nézett alaposan utána, így a megvett területen van egy piszkos nagy régészeti lelőhely, amit építés esetén a tulajnak kell feltárnia a saját költségén. Utána kérdeztem a múzeumosoknál: nem komoly a probléma, mert ez csak 500 millió HUF-nál nagyobb értékű kivitelezések esetén kötelező. Egyéb esetben (pl. kisebb lakóépületek), csak kimegy egy múzeológus egyeztetett időpontban (földmunkák), megnézi, van-e kiemelt lelet, ha igen, lefotózza és elviszi, ha nincs, akkor meg.. akkor is elmegy. :P Persze jegyzőkönyvet vezet az építési munka eme fázisáról. A kiszállási díját viszont ki kell fizetnie az építtetőnek, mai 10-20 ezer HUF körül van.
- Hovatovább legyen közúttal közvetlen kapcsolatban(!), ugyanis amíg nincs mellette közút, nem minősül építési teleknek!!! (az Étv. szerint) :K

Tehát jótanácsom, hogyha megvan a kiszemelt ingatlan, és ismert a ponto helyrajzi száma, sipirc be azonnal a műszaki osztályra és ki kell kutatni a korlátozásokat!!!

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#185) Gyantusz válasza Integra (#183) üzenetére


Gyantusz
tag

Hát, necces a dolog. Magyarországon, még ha jogszabály elő is írja (nem tudom), nagyon visítva engedik a szakhatóságok, hogy kikerülj az érdekeltségi körükből...
Ami szerintem nem képezi vita tárgyát, hogy kész agyrém.

Egyébként nincs problémám a gipszlapokkal, úgy általánosságban a szárazépítéssel felhasználói oldalról nézve sem. Amit írtál kritériumokat:
"a minőség, tartósság, időt állóság, a hőmegtartó képesség és esztétikum"
szerintem maradéktalanul teljesítik.
De természetesen nem csak gipszkartonokból áll a szárazépítészet, hanem lehet faanyagú is minden további nélkül. (meg azbeszt is ;) )

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#186) Integra válasza Gyantusz (#185) üzenetére


Integra
titán

na azt besztos nem építünk be:))
a baj az, hogy telket se találunk, időt meg mikor találunk rá.. :(
az agyrém az meg agyrém, ez egy ilyen ország, szeretnek lehúzni, nem érdeke a hatalomnak, hogy jobban élhessünk

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#187) Gyantusz válasza Integra (#186) üzenetére


Gyantusz
tag

Melyik település belterületén akartok építkezni? (vagy barkóbázzunk: Melyik megyében?)

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#188) gaby666


gaby666
tag

Tetötér beépitést esetleg valaki vállal? Ez komoly!!! :U

Olyan bizonytalan vagyok néha! Vagy mégsem? 06702835396

(#189) Integra válasza Gyantusz (#187) üzenetére


Integra
titán

budapest határában valahol ahol van értelme
biatorbágyot már felforgattuk, agyrém.

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#190) Integra válasza gaby666 (#188) üzenetére


Integra
titán

ezt lakásfelújítás topicba:)

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#191) gaby666 válasza Integra (#190) üzenetére


gaby666
tag

bocs! :P

Olyan bizonytalan vagyok néha! Vagy mégsem? 06702835396

(#192) Ariadne


Ariadne
őstag

Üdv!
Járnak erre szakemberek is, ugye? Egy kérdésem lenne. Energiatakarékossági pályázat kapcsán volt némi vitám az Energia Központ embereivel. A hőszigeteléses, nyílászárócserés, fűtéscserés pályázatok közül a nyílászáróssal némi értelmezési gondok vannak, és szerintem ők értelmezik rosszul. :D

A pályázat azt írja, hogy csak megfelelőségi nyilatkozattal rendelkező ablakot lehet beszereltetni. A GYIK-ben ezt úgy definiálják, hogy ÉME (máskor ÉMI) engedéllyel kell rendelkeznie. A gondom az, hogy a pályázat csak megfelelőségi nyilatkozatot ír, jogszabályt nem találtam arra, hogy ez az ÉME/ÉMI engedély elnevezése lenne... Így viszont ha ad egy nyilatkozatot, hogy minden hatályos jogszabálynak megfelel az ablak, akkor engedély nélkülit is beszereltethetek, nem?

Ahogy végignéztem, ajtóknál pl. elég kamu egy listának tűnik ez az ÉME, egy csomó 3 perces gyenge ajtó rajta van, 15 perces viszont egy szál sem, pedig a Mabisznál van vagy egy tucat ilyen minősítésű...

Előre is köszi a segítséget.

[ Szerkesztve ]

"In mountain biking, there is no destination - just a bike, a rider, and a place to ride" (The Collective:Roam)

(#193) Integra válasza gaby666 (#191) üzenetére


Integra
titán

csak azért mondtam, mert ott hamarabb sikerül infokat beszerezned :K :B

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

(#194) chungee


chungee
addikt

Faterom építészmérnök, de sajnos nem MO-n diplomázott. Hogy tudná munkátvállalni:F Nem komoly, csak pl. jövedelem kiegszítésként.

(#195) Gyantusz válasza chungee (#194) üzenetére


Gyantusz
tag

Először is el kellene ismertetnie, honosítania az adott ország hatóságaival a diplomáját (ez igaz a többi EU-s országra nézve is).
Magyarországon is ezt jogszabály szabályozza:
2001. évi C. törvény a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről - okm.gov.hu

Ennek az eljárási díját is meg kell fizetni, ami lövésem sincs, hogy mennyi. Valószínűleg a Magyar Építész Kamara lesz ezügyben is az irányadó.

Aztán ha ez megvan, ki kell választani a magyar területi kamarából egyet, és jelentkezni kell tagfelvételre. Természetesen csak akkor, ha a honosított építészmérnöki diplom amegfelel a hatályos elvárásoknak: pl. a megszerzésének időpontja, szintje (főiskolai, egyetemi), az igazolható szakmai gyakorlat (és a nem igazolható - fekete - is... ;) ).
Eztán, a hatályos kamarai tagfelvételi eljárásokban részt kell venni (pl. felvételi vizsga megfelelő teljesítése stb.), majd ha sikerrel zárult a felvételi, a kamarai tagdíjakat lehet pengetni (ami havi, féléves, éves bontásban lehet, tudja a fene). Természetesen a névjegyzékbe vétellel jogosultság is jár (pontosabban csak ezzel jár jogosultság), ami egy számkód sorral (fiktív példa: É2 09-2514/09) fog "élni" és a tagdíj fizetése fogja aktívvá tenni.
Ezt a bekezdést minden Magyarországon végzett építészmérnöknek el kell végeznie. Már akiket nem tiltottak le erről (pl. a 2003. jan. 01-éntől végzett főiskolai szintű építészmérnököket).

Pontos magyarázat:
Jogosultságok - MEK.hu
Jogosultsági vizsgák - MEK.hu

Még ez is fontos:
104/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet a településtervezési és az építészeti-műszaki tervezési, valamint az építésügyi műszaki szakértői jogosultság szabályairól

Ha pedig "nem komoly", jövedelemkiegészítő tevékenységgel, akkor keressen fel 1-2 névjegyzékbe felvett építészt és dolgozzon be nekik. De természetesen ezt úgy tegye, hogy az APEH ne tudja meg... ;)
Ha pedig komoly (értsd legális) "nem komoly" munkát akar vállalni, akkor az illetékes regionális munkaugyi központban kikéri az Alkalmi Munakvállalói Kiskönyvét (ÁMK), az a kiválasztott építész(ek) 200/400 HUF-os bélyeget (pontosan közteherjegyet) fognak beleragasztani. Ezt majd minden év elején be kell vallani a Személyi Jövedelemadó (SZJA) bevallásában. Arra kell figyelni, hogy 1 hónapban 15 napnál többet így ne dolgozzon, pontosabban ÁMK-val csak ennyit lehet max.

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#196) Gyantusz válasza chungee (#194) üzenetére


Gyantusz
tag

Még ez is fontos:
Külföldi diplomák, bizonyítványok hazai elismerése - magyarorszag.hu

Rágjátok át.

Előbb tévedtem (mint már sokszor): faterodnak nem elismertetnie kell a diplomáját, mert az csak magyarországi tovább tanulásra jogosít (itthonival egyenlőnek), hanem honosítania, ami az itthoni jogi hatályát veszi fel (lásd 2001. évi C tv. 3§ (1) bek.)

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#198) Gyantusz válasza Integra (#189) üzenetére


Gyantusz
tag

Akkor gondolom találtatok pár Matuska Szilveszter-kopjafát... ;)

Egyébként sajnos most nem tudok segíteni, nem vagyok Pest megye pucér ingatlanjaiban jártas. De ne csüggedj és ha kinéztétek a telket, usgyi az illetékes műszaki osztályra, hátha valami bűzlik Dániában.
Esetleg ingatlanközvetítő irodákat javasolok felkeresni, de ők természetesen elkérik a részüket (szerződéskötés függvénye, de általában 1 %, vagy tudja a fene). Azt tudom, hogy az ingatlan értékbecslés olyan 30 000-40 000 HUF körül van most (hozzáteszem, Hajdú-Bihar megyében, azon belül is debreceni becslő cégeknél).

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#199) Gyantusz


Gyantusz
tag

Érdekesség(?):
Egyre több sebből vérzik a magyar PPP - origo

Részelt, például BME Q-épület:
"[...]
A Hérosz tovább nem tudta önerőből finanszírozni a kivitelezést, az összes elvégzett munkáért járó összeg nagyjából 10 százalékával még tartozik az egyik alvállalkozójának (Épszerk-Pannónia Invest Kft.).
[...]

A Magyar Fejlesztési Bank jelenleg tárgyal egy kereskedelmi banki konzorciummal a finanszírozásról, de lehet, hogy az MFB garanciavállalása sem lesz elég - jegyezte meg Gerencsér László."

Így menjél el dolgozni egy nagy céghez, mint a Hérosz is, hogy a fizud nem biztos, hogy ki lesz fizetve... És mit tesznek vajon a kicsik?

[ Szerkesztve ]

Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

(#200) Integra válasza Gyantusz (#199) üzenetére


Integra
titán

nem tudom mi lesz a hérosszal is.. :(

...egy fecske nem csinál nyarat, viszont egy hülye százat csinál...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.