Hirdetés

2024. május 30., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#401) Kraptor válasza rii (#399) üzenetére


Kraptor
őstag

Kérdésedre a válasz az 1. pontban van.

A hátsó képen (fekete alap, zöld, sárga, kék, piros halmazokkal) a LÁTHATÓ univerzum kb 1% van feltüntetve és azok a "pöttyök" galaxisok tömörülését ábrázolják, még a legkisebb pont is.

(#402) Kraptor válasza rii (#399) üzenetére


Kraptor
őstag

A kérdésed mondjuk rengeteg új kérdést is felvet, nem tudom mennyire tudsz angolul de rengeteg elérhető iromány van ezen a téren szabadon a neten mondjuk némelyikük elég nehéz olvasmány.

De itt található a Föld az Univerzumunkban(mert ugye van olyan elmélet is, hogy multiverse is van:)):

Universe
Observable universe
Large-scale structures
Virgo Supercluster
Local Group
Milky Way Galaxy
Orion Arm of the Milky Way
Gould Belt
Local Bubble
Local Interstellar Cloud
Solar System
Earth

Jó olvasást:)

(#403) rii


rii
nagyúr

Köszi mindenkinek!

Kraptor: bár gyér vagyok angolból, de megpróbálom, köszi!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#404) rii


rii
nagyúr

csillagászatni szabadon letölthető kisvideók vannak a neten?

esteleg aki akarna tud. kisfilmeket cserélni, pm-ben keressen meg.
a 2/3-a az anyagnak: tudomanyosfilmek.fw.hu

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#405) Kraptor válasza rii (#404) üzenetére


Kraptor
őstag

[L:http://science.discovery.com/videos/master-of-the-universe-stephen-hawking-string-vibrations.html][link][/L[link]

[ Szerkesztve ]

(#406) rii


rii
nagyúr

van olyan web-kamera, ami egy bolygót, akár a földet mutatja a nap minden órájában?

köszi Kraptor a linket!

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#407) Kraptor válasza rii (#406) üzenetére


Kraptor
őstag

(#408) Dany007 válasza Kraptor (#401) üzenetére


Dany007
veterán

Hja, elég durva az a kép. El is mentem magamnak.
Azért nem gyengén érzékelteti a távolságokat. Csak tudjuk felfogni mekkora méretekről is van szó...
És ez 'csak' 75 millió fényévet ölel át. Hol van ez még a 13,7 milliárdtól... Belegondolni is durva...

(#409) Kraptor


Kraptor
őstag

(#410) Dany007 válasza Kraptor (#409) üzenetére


Dany007
veterán

Hát igen... Ez meg már überel mindent amit el lehet képzelni. Kíváncsi leszek a JWST mit lát majd odakinn =) Alig bírom kivárni 2013-at :)

(#411) BITBOYS válasza Kraptor (#409) üzenetére


BITBOYS
addikt

Tutira nem vagyunk egyedül :)

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#412) Kraptor


Kraptor
őstag

[link]

F11-el az igazi

[ Szerkesztve ]

(#413) frame>24


frame>24
addikt

EZ lehetséges?

▏▎▍▋▊▉ "I would never go bungee jumping. A broken rubber brought me into this world, it sure as hell isn't gonna take me out."(DanielDFizzle) // LOAD "*",8,1

(#414) Dany007 válasza Kraptor (#412) üzenetére


Dany007
veterán

Omg! Inkább egy jointtal lenne az igazi :D Nagyon dúrva... Ez a Földről látható űr, ha jól sejtem? Elég durván látszik a galaxis nyúlványa... kár, hogy ezt szabad szemmel nem látni ilyen szépen, legalábbis nem Magyar o.-ről.

frame>24:

már mért ne lenne lehetséges? :) Én épp ezen csodálkoztam mindig, hogy mért nem küldenek egy szondát, ami lefotózza. Elvégre a Föld körül műholdakról is le lehet olvasni egy rendszámot... Vagy legalábbis egy autó méretű tárgyat simán... Akkor ott miért ne lehetne?

(#415) rii


rii
nagyúr

hogyha a távcső az időben tud visszanézni a távolsággal arányosan ... milliárd fényévekre ...

akkor az ősrobbanás fényét miért nem lehet látni 12-13-14-15 miliárd fényév távolságban?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#416) Dany007 válasza rii (#415) üzenetére


Dany007
veterán

Mert olyan messze még nem tudnak látni :D
13,7 milliárd fényév a max.
Hubble Ultra DeepField a neve. Mármint a képnek.
A képek tanulmányozása során észrevették, hogy ezen képek hátterében már nincs vagy csak igen haloványan van fény. Háttérfény, ami az ezelőtti képeken mindig volt jócskán, csak a távcső képességei nem engedték tovább. Ennél a képnél már úgy néz ki nincs tovább.
Csak nagy üresség. Vélhetően az első galaxisokat fotózták le. Mögöttük / utánuk a nagy feketeséggel, ahol már / még semmi sincs.
Majd 2013-ban jön a JWST, ami 6,5x (asszem) nagyobb, mint a Hubble. Kíváncsian várjuk azzal miket fotóznak :)
Azért fura ez, mert a 13,7 milliárd fényév távolság, nem csak messze van, hanem régen, 13,7 milliárd évvel ezelőtt.
Ergo a Hubble deepfield amit fotózott az a múlt. Ezért a háttérfények hiánya jelentheti azt, hogy közvetlen az ősrobbanás utáni helyzet lehet, amint az első galaxisok kialakulnak.

(#417) rii válasza Dany007 (#416) üzenetére


rii
nagyúr

akkor az az újt távcső, 2013-ban tényleg ütős lesz majd .. reméljük .. a maja naptár szerinti 2012-es vilávége elkerül minket :)

azt kérdezném még meg, hogy ha egy személyszállító fel tud emelkedni 10 km-es magasságba ... meg kémrepülpk 20-km-re, akkor miért nem tud a föld vonzásától egy ürrepülő így elszakadni (bocs a szósimtélésért)

túl ritka fent a légkör, amibe a szárnyak kapaszkodhatnának már? És 30 km-es magasságban hiába a toloóerő, nem lenne miben repülni?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#418) Dany007 válasza rii (#417) üzenetére


Dany007
veterán

Hát, a személyszállítót voltaképp nem a sugárhajtómű tartja a levegőben. Na most ez így hülyén hangzik.
A szárnyakra ható felhajtóerő az, ami fenntartja a gépet. Ahhoz, hogy ez a felhajtóerő keletkezzen, na ahhoz kell egy kezdősebesség.
Így voltaképp a hajtómű csak előre tolja a gépet, a fennmaradásért a szárnyakon átáramló levegő a felelős.
Viszont 10-20km vagy magasabban már meglehetősen ritka a levegő. 30km fölött meg végképp. Szal felhajtóerő nem keletkezne. Vagy csak alig. Ergo, a hajtóműnek kéne megtartani, és feltolni az egész gépet.
Ez viszont létezik is. Ezek az űrsiklók, illetve hordozórakéták.... :)

(#419) Dany007 válasza Dany007 (#418) üzenetére


Dany007
veterán

Ja igen, és van a szökési sebesség. Ami szükséges ahhoz, hogy egy tárgy elhagyhassa a Föld gravitációs terét, illetve légkörét. Ez ha jól emlékszem kb ~ 11,2Km/s. Vagyis 40.320 Km/h !
Kicsit bővebben!

(#420) rii válasza Dany007 (#419) üzenetére


rii
nagyúr

40.000 km/h O.o

a marsra szállásnál is azt modják, hogy még nincs űrhajó, ami legyőzhesse a mars gravtiátciós erejét.

Ez nem tesz keresztbe az egész mars-tervnek?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#421) Dany007 válasza rii (#420) üzenetére


Dany007
veterán

Mért ne lenne? A Mars kisebb, mint a Föld jóval. Így a tömege is jóval kisebb, ergo a gravitációs ereje is kisebb.
Carl Sagan egyik kozmosz epizódjában azt mondta, hogy a Mars utazás tervei már 1976-ban rendelkezésre álltak. Csupán olyan irdatlan költségeket emésztett volna fel, ami nem érné meg a költséget. Hát ez elég futurisztikusan hangzik, főleg most, hogy nagy az esélytelenség lehetősége, de ő nem arról volt híres, hogy fiktív dolgokat állítson, másrészt az a sorozat elég nívós volt a maga idejében.
Btw, mindent lehet csak pénz kell hozzá. Jóóó sok pénz!

(#422) rii


rii
nagyúr

vénuszra nem küldenek újabb szondát?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#423) rii


rii
nagyúr

feltehetem azt a hülye kérdést, hogy hogy lehet az, hoy egy égitest vonzza a másikat, és mégsem vonza magához, hanem csak pályán tartja?

azt gondolhatnám, hogy pld a föld mozgásában rengeteg energia van, és ez a előre ható erő segít .... de a vákuumban nem kell energia a mozgáshoz, nem?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#424) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[A nap képe]
Csodálkoztam, hogy miért nem jön be a kép, végül elolvastam a szöveget és majd lefejeltem az íróasztalt. :DDD Ez azért "fájt".

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#425) Dany007 válasza rii (#423) üzenetére


Dany007
veterán

Rengeteg mindent magához vonz. Csak azok főként kisebbek.
A pályán tartásnak pont a pályán tartás a lényege.
A két gravitációs erő pont úgy hat egymásra, hogy az adott test megmarad a határvonalon. Azon a vonalon, ahonnan még nem tud elszakadni, de már nem is esik bele. Így az erők eredője a pálya vonala lesz maga.

De ha megnézel egy galaxist felülről, akkor láthatod, hogy mint a kád lefolyóban a habos víz, spirál alakban folyik bele az univerzum a középen található fekete lyukba. Vagyis végül ilyen méretekben a gravitáció győz, és magához vonz mindent.

(#426) rii válasza Dany007 (#425) üzenetére


rii
nagyúr

minden galaxis közepén van feketelyuk?

akkor minden el fog tünni az univerzumban?

eddig ezt egy dok filmben sem említették ...

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#427) BITBOYS válasza Algieba (#424) üzenetére


BITBOYS
addikt

:DDD
Ezt szépen benéztem én is

Az ellenség? Ő is kötelességtudó volt, akár te. Vajon mi volt a neve? Honnét jött? Valóban gonoszság ült a szívében? Miféle hazugságok sodorták ily távol az otthonától? Maradt volna inkább odahaza...,békében. A háború mindnyájunkkal végez.

(#428) Dany007 válasza rii (#426) üzenetére


Dany007
veterán

Igen, így tűnik logikusnak. Ha nem lenne valami, ami vonzaná a tömeget, akkor szét is szóródhatnának a világűrben. Most itt a galaxisokat alkotó csillagokra és bolygókra gondolok.

Amúgy logikus. Mert a tömeggel rendelkező testek vonzzák egymást. Ergo mind1 mekkora a tömeg előbb utóbb a csillagok és bolygók elindulnak egymás felé egy adott halmazon belül.
Ekkor összeütköznek, a tömegük megnő, mégjobban fogják vonzani a többit... Majd végül a hatalmas gravitáció hatására összeroskadnak és lesz belőle fekete lyuk... Persze mindez hatalmas méretekben és rengeteg idő alatt játszódik le.

(#429) Dany007


Dany007
veterán

Hmm, ez egy ideillő cikk lehet.

[link]

Szupernagy felbontású panorámakép készült a Tejútrendszerről

Az index linkje a képre nem működik... Nem is meglepő...
De a 'Axel Mellinger' névre keresve a google-ben megtalálható a lényeg :)

[ Szerkesztve ]

(#430) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Ma este 11 órától érdemes kimenni a szabadba, ha tiszta az ég, mert jön a Leonida meteorraj.

Tegnap felszállt az Atlantis. Jelenleg a NASA tévé a Canadarm-ra szerelt kamera képét mutatja. Éppen átnézik az űrsikló burkolatát. Ez kötelező biztonsági intézkedés a Columbia végzetes balesete óta. :(

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#431) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[A Föld sarlója]

Gyönyörű bolygón élünk. Ez tény. :K

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#432) rii válasza Algieba (#431) üzenetére


rii
nagyúr

tyüóóóhütty!!!! Oo

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#433) rii


rii
nagyúr

volna egy olyan kérdésem .. hogy a mars expedicióhoz volna egy olyan lehetőség, hogy a Vénusz gravitációs erejét, a parittya hatást használnák ki ... csak azt mondják, hogy a megközeléítési ablka túl szűk, ha elvétik, soha nem térnek haza, mert a bolygól túl gyorsan mozognak, és nincs olyan erős rakáétájuk, ami hazasegíti őket.

Ez mit jelent?

ehhez teljesen le kellene lassulni, 0-ra, "megfordulni", és újra fel kellene gyorsulni?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#434) Dany007 válasza rii (#433) üzenetére


Dany007
veterán

A parittya hatást szerintem könnyű elképzelni. Legtöbbször műholdak inkább szondák felgyorsítására használják. Lásd pioneer szondák.
De ha jól tudom az Apollo 13 is ennek a segítségével jutott haza anno.

Kb úgy kell elképzelni, mint egy madzagra kötött labda. Ahol a madzag vége rögzítve van. Így amikor a labdát elgurítod az egyik irányba a rögzített madzag miatt az egy körpályán vissza fog fordulni.
Tehát szó sincs nullára lassulásról. Inkább olyasmi, hogy olyan pályán halad el a bolygó mellett, hogy az még épphogy visszahúzza úgymond a hajót, viszont a pálya és a sebesség olyan, hogy amikor már visszakanyarodott a hajó, a bolygó gravitációja olyan erős hogy szinte kilövi a másik irányba... Na ezt most tudom h szarul magyaráztam, sose ment a magyarázat =/

Inkább gumiszalaggal lehetne érzékeltetni. Ahogy elnyúlik, lelassul, majd hirtelen visszarántja a rákötött tárgyat. De mivel itt precíz számításokról és pályagörbékről beszélünk a tárgy nem fog nullára lassulni.

A gond ezzel az, hogy ha egy kicsit is elvétik a számítást, vagy az érkezést vagy bármit, akkor kicsúsznak a bolygó gravitációs teréből, ami képes lenne még 'visszarántani' őket, és nyersen fogalmazva elszállnak a picsába... :) Onnan meg már nincs visszaút. Mert nincs annyi nafta a hajtóműben, hogy elvégezze azt a munkát mintegy bolygó gravitációs mezeje.

(#435) rii válasza Dany007 (#434) üzenetére


rii
nagyúr

bocsánat ... félreérthető voltam... a parittyahatást értem, a szerencsétlen-szerencsésen járt apollo 13 is ennek segtíségével jött vissza tényleg ... én csak arra mondtam a 0-ra lassulát, hogy ha az űrben, mikor elsiklanának a vénusz mellett, akkor csak úgy tudnának "megfordulni", hogy ha 0-ra lelassulnak, és újra felgyrsulak, ... az űrben gondolom nem lehet farolni (-: , hogy mozgási energia+súrlódási = (berántott kornány)= kanyarodás

szóval ha mennek egyenesen, akkor végülis lehet korrigálni a mozágst mindenképp, de csak fokokkal.

teljesen nem lehet úgy megfordulni, hogy a mozgási sebességük is megmaradjon, - gondolom én- mivel nincs "közeg", amiben úszhatnának, nem? mint repülő az atmoszférában, mint kocsi az úton, és mint hal a vízben

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#436) Dany007 válasza rii (#435) üzenetére


Dany007
veterán

Biztos, hogy nem lassulnak nullára. Hanem 'körpályán' fordulnak irányba. A bolygó gavitációja segítségével egy ívet írnak le, ami mondjuk fordít rajtuk 45 fokot és 'meglöki' irányba.
Tehát itt nem arra kell gondolni, hogy 180 fokban megfordulnak. De persze az is lehetséges. A műholdak is így keringenek a bolygó körül. Folyamatosan. Mégse kell nullára lassulniuk egy kanyarodáshoz.
A szisztéma u.a.

Mutatom egy szemléltető ábrán :) Olyan ez mint a 'gravity golf' nevű játék.

Szóval egyáltalán nem szükséges, hogy nullára lassítsanak. Sőt, annak nemsok értelme lenne. Elvégre az a lényeg, hogy a már meglévő sebességhez adjon még hozzá pluszt az a bolygó.
Ez azért necces dolog még mindig, mert a művelet egy határvonalon húzódik. Minden az űrhajó sebességétől, tömegétől és a bolygó gravitációjától függ. Ha átlépik a határt gondolom ezt értették 'ablak' alatt, akkor onnan már nincs visszaút. A bolygó gravitációs gyorsító ereje rossz irányba küldi őket, és már nem fognak tudni annyit korrigálni hogy visszatérjenek a kijelölt előre kiszámított pályára.
Itt mindent (szerintem) hónapokkal előre kiszámolnak, szimulálnak többször is. Nem hinném, hogy úgy megy mint a filmekben, hogy fogja a Joystick-ot és odébb viszi a hajót. Piciben persze megy, lásd űrsikló manőverezés Földközelben. De amikor ilyen sebességekről és erőkről van szó...
Másrészt ha ott vagy és kiderül, hogy rossz irányba térített el a bolygó, akkor újra kell számítani a pályát. Mekkora erővel kéne korrigálni, milyen irányba, hány fokot stb...

[ Szerkesztve ]

(#437) rii válasza Dany007 (#436) üzenetére


rii
nagyúr

köszönöm a kimerítő választ :) :) :)

utosóként e támában sztem már csak azt kérdezném meg, hgy lehet kanyarodni az ürben 90 fok-ot?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#438) Dany007 válasza rii (#437) üzenetére


Dany007
veterán

Abszolút nincs mit, szeretem a témát :) És így legalább én is gondolkozom egy kicsit.

90 fokot? Hát kb úgy mint 10-et vagy 30-at, csak lassabban :D

(#439) rii válasza Dany007 (#438) üzenetére


rii
nagyúr

" ...90 fokot? Hát kb úgy mint 10-et vagy 30-at, csak lassabban ...."

ezért nem értem, hogy miért ondják azt, hogy ha elvétik a vénusz, és túlsordrónak rajta, akkor miért ne tudnának megfordulni?

a mozgási energiájuk megvan... a vénusz ugyan nem tudta parittya-hatással elkapni, felgyorsdítani, és irányba rakni őket, de attól még ha ha szépen irányba fordulnának, akkor visszajöhetnének a földre, nem?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#440) Dany007 válasza rii (#439) üzenetére


Dany007
veterán

Áhhh neem semmiképpen.

"..90 fokot? Hát kb úgy mint 10-et vagy 30-at, csak lassabban ...."

Ezt úgy értettem, hogy kalkulált irányváltások. Előre számítottak. Előre ki van számítva milyen szögben, mekkora sebességgel és hajszál pontosan mikor és hol kell lenniük ahhoz, hogy a kíván 10,30 vagy 90 fokos fordulót megtegyék.

Pont azért van szükség a vénusz gravitációjára, mert saját erőből lószarra se lennének képesek.
Gondolj csak bele. Ha elvétik, akkor az az erő, ami meglökte volna őket irányba (bolygó gravitációja) az pont rosszirányba löki őket! Onnan már nem tudnak semmit se csinálni, hiszen eleve azért van szükség a parittya hatásra, mert a saját hajtóművek édes kevesek ahhoz! Így ha a gravitációs erő rossz irányba gyorsítja őket, akkor azzal az erővel egyenértékű ellenerőt kéne produkálni, hogy jó irányba forduljanak és menjenek is. Mert nem elég csak fordulni. Ellensúlyozni kell a grav. erőt is.

Ilyenkor szerintem, csak egy olyan megoldás lenne elképzelhető, hogy egy útba eső, másik bolygó vagy csillag gravitációját használnák ki a megpördülésre. Az ahhoz szükséges finom korrigációkra talán még jutna nafta. De ez meg akár évekbe is telne, amíg kifogyna bőven a kaja meg a levegő...

Szal ez egy nagyon necces terület. Pontosan azért, mert a ma létező meghajtások hangyafingnak is kevesek az űrben. Persze ha lenne elegendő üzemanyag, akkor a dolog is sokkal könnyebb lenne. De arra meg aztán végképp nincsen hely.

[ Szerkesztve ]

(#441) pH érték


pH érték
aktív tag

Az űrben tényleg édes kevés az az energia ami jelenleg a rendelkezésünkre áll. Ráadásul az ilyen küldetéseknél rengeteg a hibalehetőség.
Szerintem jó esetben 15 év múlva újra küldhetünk embereket a Holdra.

Félelmetes, hogy mennyire esélytelen a jelenlegi technikával mondjuk az, ha csillagok között szeretnénk utazni. :) A New horisontnak is kb 60 ezer évbe kerülne csak az, ha a legközelebbi csillagot szeretné meglátogatni, arról nem beszélve, hogy már nincs annyi üzemanyag amivel lelassíthatná magát.

(#442) Dany007


Dany007
veterán

Tegnap éjjel gondolkodtam pár dolgon...
Nem tudtam hova írjam le, blogot nem akarok ennek, ezért megpróbálom ide leírni.

Az a gond, hogy valójában még én magamnak se tudom elmagyarázni mire gondoltam, nemhogy másnak. Szal nagyon zavaros lesz.
Ugye azt tudjuk, hogy tér és az idő egymással szoros összefonódásban létezik. Mi sem egyszerűbb ennél, ha a tér görbül, akkor vele együtt az idő is.
A teret viszont a gravitáció görbíti meg. Ahogyan a fényt is. De voltaképp a fényt nem maga a gravitáció, hanem a térgörbülete. Bár szerintem a kettő nincs túl távol egymástól.
Namármost, azt tudjuk, illetve feltételezzük, hogy a fekete lyuk eseményhorizontjában és azon belül az idő megáll, vagy esetleg értelmét veszti. Pontosan a tér iszonyatos görbülete miatt.
Na most ebből hogy fogom kihámozni amit akarok :D

Szal, az idő lassulása összefügg a sebességgel. Ez is tény. Ki is lehet számítani. Mitől függ ez? A delta T egyenlő 1 per gyök alatt 1 mínusz v négyzet per c négyzet. Illetve az így kapott értékkel változik meg az idő. Lényegtelen... a lényeg, hogy az aktuális sebesség és a fénysebesség hányadosán múlik minden.
Na de mivan akkor ha nem is a fény sebessége az, ami érdekes, hanem maga a tér sebessége lenne maga a fénysebesség. Mert ugye a fénysebesség egy határvonal, amit elméletben nem lehet átlépni, mert pont a relativitás elméletei miatt, annál a sebességnél a tömeg a végtelenig nőne, az idő megállna, illetve végtelen nagy mennyiségű energia befektetésére lenne szükség az eléréséhez...stbstbstb...
Szal valahogy úgy értem, hogy maga a tér az, ami fénysebességgel száguld. Persze ez nekem is zavaros, hogy tágul? Vagy hogy miként megy fénysebességgel, de a lényeg, hogy viszi magával az időt is. Az már bizonyított, hogy a tér és az idő összefonódik. A fenti példából ha a teret görbítjük akkor az idő is torzul.
Ehhez jön hozzá a sebesség. Minél gyorsabban megyünk az idő annál jobban lelassul. De miért... azért mert közelítjük a tér és vele együtt az idő sebességét is! Ami ugye 300 ezer km/s. És ha elérnénk ezt a sebességet akkor állna meg az idő, mivel elértük a téridő sebességét.
Mert ugye az ősrobbanás alkalmával jött létre a tér és az idő is. Ergo annélkül nincs miről beszélnünk. Létrejött és azóta is tágul, az egész univerzum. Így az idő is vele együtt tágul, vagyis telik. Mégpedig 300 ezer km/s-al. Legalábbis valami ilyesmire gondolok. És ha elérjük ezt a sebességet, akkor un. utolérjük magát a múló időt és teret is, ezért áll meg az idő...
Na ez most nagyon kacifántos lett... de azért leokézom, hátha valaki majd kijavít. :)

[ Szerkesztve ]

(#443) Kraptor


Kraptor
őstag

(#444) Dany007 válasza Kraptor (#443) üzenetére


Dany007
veterán

Szép! Ment is a kedvencek közé! Thx! :C

(#445) vati válasza rii (#435) üzenetére


vati
senior tag

"teljesen nem lehet úgy megfordulni, hogy a mozgási sebességük is megmaradjon, - gondolom én- mivel nincs "közeg", amiben úszhatnának, nem? mint repülő az atmoszférában, mint kocsi az úton, és mint hal a vízben"

megkérdezhetem, fizikából hányas voltál? eddig bukta... :D

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#446) vati válasza pH érték (#441) üzenetére


vati
senior tag

Ha visszaolvasol pár évet (kb topik eleje) írtunk itt okosságokat a témában:)

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#447) vati válasza Dany007 (#436) üzenetére


vati
senior tag

Ennek a nullára lassulásnak semmi értelme, konkrétan nem olyan egyszerű az űrben lelassulni.
A vázolt geometria mellett keményen gyorsulni fog a szonda.

A parittyahatás nem olyan bonyolult. Gravitációs kéttest-rendszerekben nem lehetséges, mivel a grav.erőtér konzervatív, potenciálos. A helyzeti és a mozgási energia összege mindig ugyanannyi.
N-test rendszerekben (amikor nem lehet eltekinteni bármely két test tömegközéppontjának mozgásától és inerciarendszert cövekelni ide - nagy tömegkülönbség esetén az egyik testhez) már bonyolultabb: a testek között energiatranszfer lehetséges, azaz a megközelítések során valamelyik energiát nyerhet a másik rovására.
Az űrszondák esetében is ez történik, egy bolygó mellett elsuhanó szonda mozgási energiát nyer a bolygó mozgási energiájának a rovására. Ez a "hintamanőverek" értelme. Mellékese az iránya is meg fog változni, az igaz. És nagyon aprólékosan lemodellezik ezeket a billiárdjátékokat.
A dolgot egy Nap-bolygó-szonda korlátozott háromtest-problémaként lehet a legegyszerűbben modellezni, de a megkívűnt pontossághoz ternészetesen valamennyi nagybolygó grav. hatásával kell számolni

(a stabil N-test rendszerek, mint a Naprendszer, ritkák, csak speciális peremfeltételek mellett létezhetnek. Normál esetben, az egymás körül keringő soktest-rendszer tagjai sorra kiszórják egymást a rendszerből parittyahatással, amíg csak ketten nem maradnak.)

[ Szerkesztve ]

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#448) Dany007 válasza vati (#447) üzenetére


Dany007
veterán

Ezt mért nekem címezve? :) Ha jól látom én is pont ezt írtam.

Idézek magamtól: :DD

"Biztos, hogy nem lassulnak nullára. Hanem 'körpályán' fordulnak irányba. A bolygó gavitációja segítségével egy ívet írnak le"

"A műholdak is így keringenek a bolygó körül. Folyamatosan. Mégse kell nullára lassulniuk egy kanyarodáshoz."

(#449) rii


rii
nagyúr

hello

csak passzióból szereték távcsőbe nézelődni.

milyet ajánlanátok?

gondolom az alsó kategória 100.000-től 1.000.000-ig tart :-/

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#450) Dany007 válasza rii (#449) üzenetére


Dany007
veterán

Szia!

Ezen az oldalon nézelődjél. Én ezt találtam a legnívósabbnak. (bár olyan mélyreható kutatást nem végeztem :) ) De itt vannak user made fotók is. És le van írva szépen milyen távcsővel milyen okulárral készültek. Tehát kinézed a user képek közül, hogy kb "mennyit akarsz látni", majd megnézed mivel készítette az illető és kikeresed az oldalról mennyibe kerül.

Egy szép galaxis képéhez ~ 500.000 forintos távcső kell, ahogy én láttam. De ez már goto mechanikás GPS-es cucc. Annyira nem értek hozzá, de ott az oldalon biztos, hogy találsz megfelelőt. Max az ára nem lesz az ; )

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.