Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#151) vati válasza rii (#149) üzenetére


vati
senior tag

Igen, megy szonda a Plútóhoz, év elején lőtték fel: [link]

A Plútónak ''piszkos jég'' jellegű felszíne lehet. (fagyott metán, nitrogén, víz, sziklákkal-porral keverve)
Amikor legközelebb jár a Naphoz (ami épp mostanában van a 250 éves plutói ''év'' során) elszublimálhat róla belőle egy minimális, légkör (tényleg nitrogén a legvalószínűbb, a metán elszökik az űrbe), ami aztán naptávolban visszafagy a felszínre. Folyékonyság nem kell hozzá, elég hideg is van arra.
Ennyi igaz, olyan 1-2 éve volt újság.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#152) vati válasza Dilikutya (#138) üzenetére


vati
senior tag

Érdekelne, ezt a sok sületlenséget konkrétan hol, melyik SG-cikkben hordták össze.

Azt régóta megszokhattuk, hogy tudományos téren az SG nagyjából a Blikk Magazin színvonalán mozog -én nem hivatkoznék semmi ott olvasottra mint referenciára-, de ez még tőlük is szokatlan alacsony.
Látatlanba kár lenne nekiállnom minden mondatba belekötni:) ..meg látom, hogy régi hsz.

UP!

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#153) vati válasza Algieba (#124) üzenetére


vati
senior tag

Na, ilyen régi hsz-re még sose válaszoltam:)
''Javaslatom keres egy planetárium programot. Az a bibi, hogy én még 1999-ben töltöttem le egynek a trial verzióját, és azóta már a nevét is elfelejtettem''

A SkyGlobe lesz az. Még DOS-os: nincs fél megabyte, ehhez képest mindent tud amit egy planetáriumnak tudni kell, több ezer csillaggal :)
Több ezer(!) évre előre-hátra lehet pörgetni az égboltot, adott megfigyelőhelyről nézve.
Tudtommal a 3.60 körüli az utolsó free verzió, valamikor a 90-es évek közepéről.

Csilivili fajtából van rengeteg, legismertebb manapság a Stellarium. Ez is open-source.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#154) Vamp


Vamp
senior tag

Én voltam a birka hogy eddig nem kerestem PH-n csillagász topicot. Mióta az eszemet tudom bámultam én is az eget, s bár nem ismerek minden csillagképet, bizonyára (többedmagammal) alaposan megkínoznának a középkorban csillagászati ismereim miatt:D

Egy ország gazdaságának, technikai fejlettségének szintjét minden korban meghatározta az űrkutatással kapcsolatos projectekbe fektetett tőkemennyiség. Sajnos olyan világban élünk, ahol (roppant kevés kivétellel) gyakorlatilag semmit nem szabad elhinnie az embernek, amit a különböző médiumok közvetítenek felé. A világban a híreket az ún. szerkesztők szelektálják, figyelembe véve annak ''hihetőségét'' valamint ''leendő népszerűségét''. Az információs központokban csak nagyon keveseknek adatik meg az aznapi közvetítendő adathalmaz összeállítása, ezért is van az, hogy ha megnéztek egy bármilyen újságot, vagy TV-csatorna híradóját, 90%ban megegyezik az azokban közölt információ. A maradék 10%-on azokat különálló híreket értem, amelyeket a jövőben többször módosítanak majd az egyes közvetítőrendszerek kezelői, a téma népszerűségét fenntartandó. Gondolok itt pl ilyen apró (bár kellőképp idegesítő) adatokra, hogy pl a felgyújtott lány testfelületének az egyik adón 50, a másikon 60, egy harmadikon meg már 90 százaléka égett meg, természetesen ezeket a számokat később fel is meg le is módosították. Felmerül bennem ilyenkor a kérdés, ha egy itthoni eset ''adataival'' kapcsolatban ekkora szórás van, milyen szörnyű eltérések lehetnek egy külföldről származó írásban.... Hiába próbálok 100 helyről tájékozódni, egyszerűen mindenhonnan ugyanazt kapom. Objektivitás ez? Bizony korántsem. Az információt ''támadás'' éri az elosztópontokon, így az ''sérül'', méghozzá nagy mértékben. Nagyon kevesek kezén fut át nagyon nagy mennyiségű adat, hogy aztán a szelektálás eredményeképp létrejöjjön a napi hírműsor, címlap, stb.


Hogyan kapcsolódik ez a csillagászathoz? ''Egyre többet hallani a Föld globális felmelegedéséről, a Kiotói Egyezményről, emellett persze a szélsőséges időjárásról, stb'' Valamiért minden újság, Tv ezt szajkózza, holott korántsem akkora a hírverése a dolognak, mint amekkorát az megérdemelne. Azért kellenek a különböző incidenseket taglaló schnittek, hogy az embereket néha emlékeztessék arra, a globális felmelegedés igenis létező jelenség. Azonban az ember egy idő után csak legyin a dologra (ahogy tették anno az emberek a hatalmas csalások, Tocsik-per, MOM-park, Happyend, de mondok nagyobbat, Iraki háború, New Orleans... esetén). Az olajfelhasználó mamutcégeknek pedig ez a ''felejtés'' hihetetlen összegeket hoz. Nem elég az, hogy az ember egy napra leteszi a kocsiját, mert a TV bemondta, hogy 5-10 év és szélsőségesebb időjárás lesz, ha nem teszi. Az gyarkorlatilag semmit nem ér, hogy én ma HÉVvel megyek iskolába verda helyett.
A legjobb Otto-motornak tízenvalahány százalékos hatásfoka van, bár kétségkívül terjednek a hybrid rendszerek, ez bizony nem fog gátat szabni a hihetetlen mértékű környezetszennyezésnek. Mégis miért használunk akkor olajalapú meghajtást? Mert gyakorlatilag nincs alternatíva. Napelemes rendszerek? Drága, ugyan ki venné meg? (Szerintem ha akkora fejlődés történne a napelemes meghajtás terén, mint a számítástechnikában 15 év alatt, lazán alá lehetne ígérni a benzines meghajtásnak. Márpedig itt nem nanométerkről meg mindenféle nanotechnológiai problémákról van szó...). Hybrid meghajtás? A márkát meg kell fizetni (lásd lexus 15 millió alapáron). Netán biodízel? Mi az a biodízel? Atommeghajtás (ahol azért csöppet nagyobb a hatásfok)? Nem biztonságos, a zöld szervezetek nem engednék.
Mégis mi legyen?

Úgy gondolom a nagyobb zöldtáborok alaposan maguk alá ásnak a különböző nukleáris alapú kísérletek teljes mértékű bojkottálásával. Mivel az emberekben Csernobil óta erősen él a tévhit, hogy az atomenergia nem biztonságos, meg sem próbálnak alternatívát keresni az egyes gyártók. Márpedig a jelenlegi technikai szinten kizárlógag az atomenergiának van ereje áthidalni az olaj és a jövőbe tekintő (antigravitációs, fúziós) meghajtást. Meg is tehetné, hiszen a reaktorok leolvadása a mai előírások szerint (10+ fokozatú védelmi rendszer) effektíve képtelenség, nem is beszélve a súlyos sztereotípiáról, hogy egy reaktor atombombaként funkcionálhat.

Globalizácóis ellentmondás: A Földön mindenhol tűntetnek a globalizáció ellen, ami pedig a kontinenseken átívelő villámgyors információáramlást/''mindenhol ugyanazt'' elven működő forgalmazást körvonalazza. Jó, mi? :D


Ha a nagyhatalmak képtelenek lesznek közös munkára az elkövetkezendő 50 évben, szvsz az emberiséget felemészti önnön energiaéhsége, ami pedig a civilizáció hanyatlásához, megszűnéséhez vezethet. Egyszerű lenne a képlet: félretenni a koholt vádak rendszerét, megszűntetni a fegyverkezést (apropó, újabb ellentmondás, ki kezdje az egészet, valamint mi a garancia arra hogy be is fejezi?:), az így felszabaduló tőkét pedig a K+F alapokba forgatni. Nem űrturizmusra, érdekhajhászásra lenne itt szükség, hanem globális összefogásra, amire rövid távon egy hatalmas természeti katasztrófa (világméretű járvány, mondjuk 80%-os halandósággal, avagy egy minimum 10 km-es aszteroida tengerbe történő becsapódása stb) adhatna okot, hosszú távon pedig a szükség, a túlélési kényszer sarkallná a mindenkori kormányzatokat.
Hogy melyik verzió valósul meg? Bizony előbb-utóbb megtudjuk. (2012.12.23-31).

(#155) vati válasza Vamp (#154) üzenetére


vati
senior tag

jó sokat írtál, de miért ide kellett? :F

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#156) Vamp válasza vati (#155) üzenetére


Vamp
senior tag

Gondoltam itt kicsit többen goondolkoznak el rajta mint mondjuk a Politikában:D

(#157) Algieba válasza bdav (#3) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Állítólag a galaxisokat a bennük található látható anyag tömegvonzása nem tudja összetartani, annak hogy így egyben vannak a sötét anyagnak lehet valami szerepe.
Arra tud valaki valami választ, hogyan is keletkeztek azok az extra nagy fekete lyukak a nagyobb galaxisok közepén? A Tejútban kettő is van, egy nagyobb meg egy kisebb, de mindkettő több millió naptömegű. Na, ez már valami. Mert érdekesek a kicsi fekete lyukak is, de azok keletkezésére van már elmélet, míg ezekre az óriásokéra, tudtommal, nincs.

Észlelte valaki a Perzeida meteorrajt 12-13. hajnalban? Nálam a felhők lehetetlenné tették a megfigyelést.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#158) Vamp válasza Algieba (#157) üzenetére


Vamp
senior tag

Én fent voltam, szakadt az eső egész éjjel:( PH-ztam meg reménykedtem...

A kérdésedre szerintem a tudósok se tudják a válszt, fekete lyuk tudomásom szerint csak szupernova-robbanás után jöhet létre. Csakhogy a fekete lyuk tömege óriási csillagősre utal, az pedig nem alakúlhatott volna ki, mivel olyan mennyiségű anyag kellett volna összegyűljön, ami a fizika törvényei szerint összeroppant volna. A számítások az összeroppanási hatérnál nagyobb csillagokat feltételeznek.

(#159) Algieba válasza vati (#153) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Nem jöttem rá, hogyan tudok időben visszafelé pergetni. Meg akarom nézni az eget a születési időpontomban. :D


Mi lesz 2012 decemberében??? Már megint egy újabb, ''jujj itt a világvége'' hír?

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#160) Vamp válasza Algieba (#159) üzenetére


Vamp
senior tag

Nem, az egyiptomiak korszakváltást jósolnak. Javaslom figyeldmedbe Graham Hancock: A mars-rejtély c. könyvét.

(#161) Andie


Andie
őstag

Sziasztok!

Van itt egy érdekes cikk az indexen egy szupernóva robbanásról : [link]

A képaláirás imigyen szól: Cassiopeia szupernova maradványai. A szupernova maradványai 50 millió km/h-s sebességgel haladnak.

Ez megragadta a figyelmemet. Régen volt már fizika óra, de gyorsan utánnaszámoltam.
Tudjuk ugye, hogy a fény kb 300.000 km-t tesz meg 1 mp alatt, azaz 1.080.000.000 km-t 1 óra alatt.
Az 50millió km/h ennek a 21-ed része kb, tehát ezek a részecskék már igen jól megközelitik a fénysebességet... (persze minden relativ)

Ez azért figyelemre méltó.

Samsung Galaxy A50 - Samsung UE46D6100 - BNet Tag: Andie#2999

(#162) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Tényleg, a SkyGlobe-ban hogyan tudok időpontra rákeresni? Mert ezt még nem találtam meg.
Nagyon jó program. Teljesen visszahozta a 2000-es előtti évek hangulatát. :D


Mars rejtélyekkel és egyéb ilyen furmányos, fantasztikus, elméleti fantazmagóriákkal és jóslatokkal nem foglalkozom.
Ami az égen és a földön van az érdekel, elméletekkel nem tudok mit kezdeni.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#163) vati válasza Andie (#161) üzenetére


vati
senior tag

Szupernóva-robbanásnál simán előfordulhatnak ekkora sebességek.

Az érdekesebb eset, amikor a szuperkompakt központi maradvány is repül 1000 km/sec nagyságrendű sebességgel valamerre, mert az aszimmetrikus robbanás jól pofonvágta.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#164) vati válasza Algieba (#162) üzenetére


vati
senior tag

most nincs kéznél, de gombokkal lehet másodpercet-percet-órát-napot-hónapot-évet-évszázadot ugrani előre és hátra, így tudsz időpontot beállítani.
F1-re azt hiszem minden vezérlőgombot kiír fokozatosan, csak többször kell az F1-et megnyomni hozzá.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#165) vati válasza Vamp (#158) üzenetére


vati
senior tag

Nagyjából addig jó a válaszod, hogy PH!- ztál meg reménykedtél.
A következő mondataidban annyi tévedés van, hogy nincs időm nekiállni kijavítani.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#166) Vamp válasza vati (#165) üzenetére


Vamp
senior tag

Elfelejtettem írni h forrás magyar hírlap:D

(#167) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

Én már beírtam a mobilom emlékeztetőjébe. :) Elhozom a rokonomtól a nagy binokulárt, mert lesz egy csillagfedés is. Ilyet még sose láttam, meg akarom nézni.

Remélem, hogy az időjárás kedvező lesz.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#168) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Az előbb meglestem az eget a binokulárral, és évek óta ez volt az első hajnal, amikor hűha, ejha, te jó ég sóhajtozások röppentek ki belőlem.
A tegnapi szél tisztára pucolta az eget, rég láttam ennyire tisztának és rég láttam szabad szemmel ennyi csillagot. Általában téli estéken fordul elő ennyire jó láthatóság. Aztán szemem elé kaptam a binokulárt, és a színhűség és pontosság láttán majdnem dobtam egy hátast. Gyönyörűen párra bontotta nekem a v Draconist. A két csillag tűélesen látszott. Aztán rutinból ránéztem az Albireóra és igen, most először láttam, hogy az egyik kék a másik narancssárga. Az Androméda galaxis egy nagy paca lett, kb. akkora, mint a kisujjam két perce. A Fiastyúk átalakult egy pazar ékszeres ládikává, tele akvamarinokkal és kék topázokkal, az Aldebaran meg még feltűnőbb lett a sok kék-fehér csillag között a maga pompás vörös színével. Ránéztem az Orion-köd pici pacájára, és láttam benne két kék ifjú csillagot. Pásztáztam az eget, a Szekeresben észleltem az egyik nyílthalmazt. A Nagy Medve Alcor Mizar kettőse meg annyira kettévált a távcsőben, hogy már nem is látszott izgalmas csillagpárosnak.

Remélem, ismét feltámad a szél, és így megmarad a tiszta égbolt! Holnap hajnalban ismét látni akarom eme pompázatos eget és újabb csillagpárosokat akarok meglesni.

Ui.: És mi lenne, ha nem lenne Békéscsaba fénykupolája nyugaton, meg az utcai világítás... hisz a zavaró fények ellenére is a Tejút sávja olyan látványos volt...

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#169) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Hahó!
Részleges holdfogyatkozás nem sokkal holdkelte után 20:30-21:30 között.
Tessék kimenni az ég alá, remek idő van. :)
Nálam a binokulárok előkészítve.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#170) rii


rii
nagyúr

(#146) bandiras2
félelmetes ... O.o
nekem már a jupiter is nagy

-----------------------------------------------------------------------


magyar nyelvű csillagzsátai portál nincs? Engem most csak (számotokra) felszínes dolgok érdekelnének ...

naprendszerünk bolygóinak felszíne, légköre.

naprendszerünk heylzete más naprendszerekhez képest.
legközelebbi naprendszerek

tejút, (ez a mi galaxisunk?) legközelebbi galaxisok.

hány csillagrendszer van galaxisunkban, és ezekben a csillagrendserekben hány bólygó van, illetv ehány galaxias van ....

szal én csak a felszín felszínét kapargászom ... :)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#171) vati válasza rii (#170) üzenetére


vati
senior tag

''magyar nyelvű csillagzsátai portál nincs?''

www.mcse.hu [link] Magyar Csillagászati Egyesület főoldal

www.csillagaszat.hu [link] (még konkrétabban egy 145 db-os linkgyűjtemény ugyanitt: [link])

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

(#172) rii válasza vati (#171) üzenetére


rii
nagyúr

köszi szépen :)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#173) Vamp válasza Algieba (#169) üzenetére


Vamp
senior tag

K*rva jó volt, készítettünk képeket egy Nikonnal. Amint átküldik, elküldöm ha kő.

(#174) ESP


ESP
senior tag

Figyelem Csillagvadászok!!! :DDD

Két dologban lenne a segítségetekre szükségem:

1. ...tudtok egy linket, vagy egy képet küldeni, amin a Göncölszekér van és jól látszik a Mizar testvér-csillaga is??? Valami jobb felbontású kép kellene...

2. ...egyik ismerősömnél láttam egy nagyon jó kis képernyővédőt, ami a csillagos égen vezetett végig...fanti volt és belegondoltam, hogy ha lenne ilyen a gépemen meg sem merném mozdítani az egeret...

Előre is köszi: Tomi :R

2012.10.23. - 2013.03.03-ig egyéni arcképem Ali G VOLT

(#175) Kraptor


Kraptor
őstag

Lehet, hogy volt már...NasaTV live:[link] most pont egy Solar Panelt akarnak a ISS-hez csatolni, de valami gubancuk van pont. Máskor érdekes filmeket szoktak vetíteni.

(#176) Algieba válasza Vamp (#173) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Oké, jöhet! Köszi!

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#177) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]

Most néztem meg a 10x50-es binoklival a C/2006 M4 (SWAN) jelzésű üstököst. :D
Menjetek és lessétek meg.
Elsőre azt hittem az M13-at látom rossz helyen, de nem, a gömbhalmaz a helyén van, így csak is az üstököst pillanthattam meg és bámulhattam. Fényesebb valamivel az M13-nál.
Sajnos, felhőlepel van az égen, rajta szétszóródva Békéscsaba fénye, és pont az észak-nyugati horizonton van a fölösleges távdíszkivilágítás. A manóba. Ez nem fair. Végre láthatnék szabad szemmel egy üstököst, erre a vacak fényszórás miatt csak binoklival nézhetem és akkor se látok belőle túl sokat. :(

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#178) Vamp válasza Algieba (#176) üzenetére


Vamp
senior tag

Azóta se jött meg, barátom meg Kanadában tanul :(:(

(#179) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Ez aztán a tűzgömb!
[link]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#180) athomi


athomi
veterán

Sziasztok!
Nagyon érdekel a csillagászat és sokat is szoktam róla olvasni, na meg van egy jópár könyvem.
Azt szeretném megkérdezni tőletek, hogy milyen ''távcsővel'' lehetne megnézni a galaxisokat, stb. és mennyire lehet velük részletesen megfigyelni?
Nyilván valami emberi árú termékre gondoltam.

(#181) Algieba válasza athomi (#180) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Hirtelenjében eme oldalt találtam:
[link]
Kezdőknek a Newton (tükrös) távcsövek a legjobbak, sok élmény, látvány megfizethető áron. :)

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#182) Fortissimus válasza Algieba (#179) üzenetére


Fortissimus
őstag

Hú ez nagyon meleg.......!!!

Olvastam vhol, hogy holnap(ma) lehet majd látni vmi üstököst az égen szabad szemmel is egy kis ideig

''He who controls the spice, controls the universe''.........¡ buenas nochesssssss! Kényes bugyli,komisz kinyírt levágják Boci baja az is itt lett elvág… GIGGITY! Az élet nem habostorta...

(#183) Algieba válasza Fortissimus (#182) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

[link]
Ő az.
Holnap alkonyatkor a 10x50-es binokulárral igyekszem meglesni.
Köszi, hogy szóltál!

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#184) Fortissimus válasza Algieba (#183) üzenetére


Fortissimus
őstag

Akkor én is szerzek egy távcsövet vhonnan. Ritkán láthat az ember ilyet

''He who controls the spice, controls the universe''.........¡ buenas nochesssssss! Kényes bugyli,komisz kinyírt levágják Boci baja az is itt lett elvág… GIGGITY! Az élet nem habostorta...

(#185) Algieba válasza Fortissimus (#184) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Hát, én 10.26.-án láttam a Swan üstököst a binoklival. Kicsi ködpamacs volt az égen. Hasonlított az M13-as gömbhalmazra megjelenésében, de annál picit fényesebb volt.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#186) Jester01


Jester01
veterán

Vááá, nem akarok Pesten lenni :O
Polarisból látszik vajon?

Jester

(#187) gege71.hu


gege71.hu
addikt

Sziasztok.
Van e valami olyan szoftver amivel mintegy interaktíve nézelődhetek az égbolton megtudva pontosan melyik nagyobb csillag melyik, esetleg 3d szerűen eltávolodva a Földtől bolyonghatok a csillagok közt..ilyesmi. Esetleg saját Földrajzi koordinátáimat megadva legenerálja az égboltot a csillagokkal amit aztán akár rögtön kint le is csekkolhatok.
Ismerek elég sok csillagképet, de a kisebb mütymürüttyökre is kíváncsi vagyok és szeretném megtanulni.
Remélem érthető a kérdés :)
thnx
gege

(#188) Jester01 válasza gege71.hu (#187) üzenetére


Jester01
veterán

Van egy párezer ilyen progi :)
Nekem pl. a stellarium tetszik [link] ráadásul ingyenes.
Volt valami másik is, amivel pedig a csillagok között lehetett mászkálni.

Más. Az üstökösről azt írják a polaris honlapon, hogy onnan sajnos nem látszik. Szombaton vajon még lesz esélyem megpillantani?

Jester

(#189) gege71.hu válasza Jester01 (#188) üzenetére


gege71.hu
addikt

köszi!
Pocket PC-re keresek még olyat ami esetleg gps-sel is együtt tud működni és realtime a mozgáshoz ill ahhoz, hogy milyen irányban van a ketyere segít az égi nézelődésben.
Eddig egy 2 Windows mobile 5-re valót találtam:
Andromeda Sky View (Pocket PC) 1.1
meg ezt
Pocket Stars (SH3) 3.2.4

igaz ezek gps-sel nem működnek együtt.

(#190) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Meresztgettem alkonyatkor a binokliba a szememet, de nem láttam az üstököst. :( Remélem, idén még lesz szabadszemes példány és magasabban az égen.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#191) gege71.hu válasza Jester01 (#188) üzenetére


gege71.hu
addikt

Ez a stellarium nagyon zsíír!!!
Köszi még 1x :R :R :R

(#192) neduddgi


neduddgi
aktív tag

Hú de rég olvasgattam ezt a topicot, már a saját hozzászólásaimra sem emlékeztem.. :B
Egyébként nem 6. hanem 7 dimenzió csavarodik fel a húrelmélet végleges változatában, és az idő sem valós, hanem komplex, ahol van egy vaós és egy imaginárius komponens.
:P

1. A Pénz nem boldogít, csak amit veszel rajta; 2. A Pénz nem boldogít, csak ha van belőle elég; 3. A pénz nem boldogít, a hiánya pedig pláne nem.

(#193) Jester01 válasza Jester01 (#188) üzenetére


Jester01
veterán

A másik pedig a Celestia [link]
Ez is nagyon jó és szintén ingyenes. Viszont ez sem pocketpc-s. :(

Jester

(#194) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Üdv!

Fantasztikusan tiszta az ég, az erős szél kisöpörte a légkört. Imádom a téli égboltot, a fényes csillagok megkapó látványt nyújtanak.
És persze a Téli Hatszög pompásabb a Nyári Háromszögnél. Persze az utóbbit is kedvelem. :) És nyáron imádom esténként nézni a fejem felett őket, és rajtuk átfutva a Tejút széles sávját.
Egy kép a Téli Hatszögről:
[kép]

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#195) popey37


popey37
addikt

sziasztok.
Van egy eladó 110/915 UMA-JAEGERS refraktorom /lencsés távcső/ . Gemini 10 mechanikán,teodolit lábon.
a mechanika óragépes. a távcső 2'' kihuzatú elektromos precizios fokuszirozóval, van hozzá 31.7mm-es adapter, 2''-os zenittükör, akumulátor az elektronikákhoz, 25mm-es okulár, harmatsapka, a távcsőhőz hordláda.

A távcső egyedi épitésű, egy barátom készitette / Zentai István /, 4mm-es okulárral, 2X Barlow lencsével a holdon a kráterek még éles képet adnak. A szinezése szinte észrevehetetlen.

Ha valakit érdekel, irjon privit.

megvásárlás esetén ingyen házhoz viszem az ország területén.
[link]

[Szerkesztve]

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#196) degu válasza popey37 (#195) üzenetére


degu
senior tag

Hat lehet,hogy nem vagyok elegge felkeszult,de szamomra nem derult ki a hsz-edbol a leglenyegesebb adata a vasnak,hogy milyen atmeroju az objektivje?A masik lenyeges adat /mielott barki eljatszana a vasarlas gondolataval/ az ara! :R
Egy hobby-cuccnal nem mindegy,hogy 50 rugot koltok ra,vagy 150-et :Y
/A kepet megnezve en 50mm-esre saccolom az objektivet,A mechanika nagyon komoly,de az allvany alkalmassagarol nem vagyok meggyozodve! Tul konnyu...
berezeghet. :F :( /
P.s. Ezt nem szenyozasbol,vagy okoskodasbol irom,hanem adatokat szeretnek kapni!

[Szerkesztve]

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#197) Jester01 válasza degu (#196) üzenetére


Jester01
veterán

110/915 = 110mm átmérő, 915mm fókusztávolság.

Jester

(#198) popey37 válasza degu (#196) üzenetére


popey37
addikt

hali.

Az objektiv átmérője 110mm, a fokusza 915mm.
Ez nem kinai cucc, amit az áruházban 50 rugóért rádsóznak,észlelés helyett meg csak kinlódsz vele.
Ez egy profi amatőr távcső, profi mechanikán. A teodolit fa háromláb teherbirása kb.30kg, az egész felszerelést simán elbirja, / volt már rajta 154/1200mm-es tubus is, az alatt sem remegett be/
[link]
a linken szereplő oldalon kis öszehasonlitás a távcsővekről. Egyébbiránt az oldal tulajdonosa készitette a tesztben szereplő távcsővek nagyrészét.
Az objektiv / lencse / a Zeiss amerikai megfelelője: Jaegers, ugyanaz a minőség kicsit olcsobban.

A távcső ára kompletten 280.000.-ft. kicsit alkuképes és ingyen házhozszállitom.
elsőre kicsit drágának tünik/ én is drágálottam az elején, de elmentem a távcsődiszkontba és megnéztem a hasonlo paraméterekkel rendelkező távcsővet, nem ott vettem :DDD /
ha esetleg érdekel még valami, nyugodtan kérdezz.

üdv: popey

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#199) degu válasza popey37 (#198) üzenetére


degu
senior tag

Hi!
Koszi az infot! :R Ez akkor 915/25 azaz36,6x-os nagyitast ad.Szerintem ezt egy 10 mm-es okularral is fel lehet szerelni,a jobb eszleles erdekeben,azaz kb.100x-os nagyitas meg
erdemi eredmenyt adna! :R .Szoval tenyleg egy komoly muszer,de sajnos ez az ar erosen kivul esik a lehetosegeimen... :O

verprofi pesszimista,aki felett nem repult el nyomtalanul az ido vasfoga

(#200) popey37 válasza degu (#199) üzenetére


popey37
addikt

ez a távcső 400X nagyitás felett is elég jó képet ad: a 4mm.es okulár 2X barlow lencsével=475X nagyitás.
mivel a barlow lencse fokusznyujto: a 2X-es a kétszeresére nagyitja a 915mm-t.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.