Hirdetés

2024. június 8., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#601) kenwood


kenwood
veterán

[link]
Ez tok fura dolog.
Kepzeljuk el azt,hogy leszallunk egy egitestre,beuzemelunk par szamitogepet ,meg elultetnuk nehany magot.
Ezutan felszallunk ,es utazunk egy evet fenysebesseg kozeleben.
Egy ev utan visszamegyunk,es tizeves erdok ,meg tizevnyi szamitogep altal elvegzett munka gyumolcset arathatjuk le ?
Nekem ez igy nem tunik tul realisnak :D

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#602) kenwood válasza kenwood (#601) üzenetére


kenwood
veterán

[link]

Nem semmi,hogy par nappal a postom utan bejelentik a gravitacios hullamok felfedezeset :D

Az viszont hulyeseg ,hogy ez Einstein utolso joslata,mivel o a fereglyukakat is megjosolta,es arra meg semmilyen bizonyitekot nem talaltunk.

En szemelyszerint sokkal tobb fantaziat latok a kvantumosszefonodasban,mint a feregjaratokban.

Ha tudunk kommunikalni a teridot megkerulve,akkor lenyegeben tobbmillio fenyevnyi tavolsagban is tudunk real time robotokat,avatarokat mozgatni,iranyitani,ami az urutazast feleslegesse teszi.

[ Szerkesztve ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#603) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

A mély űr kommunikációval kapcsolatban merre lehetne keresni írásokat? Napok óta figyelem a kapcsolattartást, és lenyűgözőnek találom. Sajna nem tudok külföldiül, ami erősen lekorlátozza a lehetőségeimet.
Pl. a Voyager 2 jeleit is fogják 16 billió kilóméterről: -158.94 dBm"térerővel" 160byte/s-sebességgel "ontja" az adatokat.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#604) #54715584 válasza kenwood (#601) üzenetére


#54715584
törölt tag

Tudom már régi hsz, de hátha feltámasztódik a topik. (Így szép magyarosan)

Miért nem reális? Hiszen a relativitás elmélethez is köze van. :P
Én inkább azt nem értem, hogy mielőtt az univerzum keletkezett, előtte hogy lehetett az, hogy nem volt semmi, sem anyag, de még idő sem? Ezt a koncepciót nem értem. Még az időn kívülre helyezést valahogy el tudom képzelni, bár biológiailag nem értem. :)

"Ha tudunk kommunikalni a teridot megkerulve,akkor lenyegeben tobbmillio fenyevnyi tavolsagban is tudunk real time robotokat,avatarokat mozgatni,iranyitani,ami az urutazast feleslegesse teszi."

Igaz nem fedeztük még fel a Földet sem teljesen, de szerintem nem lenne felesleges utazni. Sőt, én imádnám. Elmenni sok-sok új bolygóra és felfedezni őket nagyon-nagyon jó lehet. Persze csak akkor mennék, ha előtte megcsinálnák végre a mesterséges gravitációt és mondjuk egy Start Trek Voyagerhez hasonlítana az út (mínusz Borgok). :D

(#603) cigam Próbáltam keresni magyarul, de nem találtam sok cikket, alig van róla valami magyarul.

-----------------

Néhány oldal, amit lehet nézegetni (naponta), nagyon szép képek vannak itt:

APOD (Astronomy Picture of the Day) [link] Van minden képhez leírás, nagyon érdekesek, néha videók vannak vagy interaktív képek.

Image of the Day [link]

NASA oldalán van sok galéria: [link]

Apollo project képek, több ezer, folyamatosan frissül: [link]

NASA Mission oldalán is van rengeteg infó, igaz ezek mind angolul, de pl. a Jupiter témában rengeteg új cikk született, érdekes volt őket "élőben' olvasni.

ISS élő kép, a Föld (nem tudom él-e még, nem használok flasht már régóta), imádtam: [link]

Kilövéseket szokott valaki nézni? Nagyon ritkán nézem őket, és most lesz 4 is még ebben az évben, 2 júliusban: [link]

Sorozatok körül mit érdemes nézni? Az ismertebb sorozatokat láttam / nézem, de biztosan van jó pár, amit még érdemes lenne követni. A magyar adókon is van jó pár ilyen sorozat. Tudtok ajánlani valamit?

Hirtelen ennyi jutott az eszembe, mindenesetre örülnék, ha kicsit beindulna a társalgás, nagyon érdekes téma a csillagászat és minden, ami hozzá kapcsolódik. És nincs is mindig időm keresni friss / érdekes anyagokat, de ha valaki már itt megemlít vagy linkel valamit, nagy segítség lenne.

[ Szerkesztve ]

(#605) Jester01 válasza #54715584 (#604) üzenetére


Jester01
veterán

Kilövéseket szokott valaki nézni? Nagyon ritkán nézem őket, és most lesz 4 is még ebben az évben,

Jóval több mint 4 lesz még idén ;)

Jester

(#606) #54715584 válasza Jester01 (#605) üzenetére


#54715584
törölt tag

Wow, köszi a linket. Ezek mindegyike nézhető/követhető lesz? Hol lehet majd nézni őket? Régebben a NASA tv-t néztem.

(#607) Jester01 válasza #54715584 (#606) üzenetére


Jester01
veterán

Nem mindet közvetítik. A Falcon indításokat a spacex.com/webcast illetőleg youtube-on lehet nézni, az Ariane-t is lehet néha látni valahol, az ISS-re menő Szojuz az nasatv de ott nem sokat mutatnak.

Jester

(#608) #54715584 válasza Jester01 (#607) üzenetére


#54715584
törölt tag

Most nézem a mai postot az APOD-on, hogy nemsokára elérjük a Jupitert. Vajon lesz valami közvetítésféle? Vagy olyan lesz, mint tavaly a Plútó, hogy majd kicsit később kapjuk az adatokat?
5 éves az eszköz, gondolom a kommunikációs sávszél sokal nagyobb.

(#609) Dilikutya válasza #54715584 (#608) üzenetére


Dilikutya
félisten

Ráadásul a távolság is csak tizedakkora.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#610) Jester01


Jester01
veterán

SLS booster teszt, NASA TV most!

Jester

(#611) #54715584 válasza Jester01 (#610) üzenetére


#54715584
törölt tag

Lemaradtam róla? Mindenki ölelget mindenkit éppen.
Ráadásul elfelejtettem, hogy ehhez kell a flash is. :(((

(#612) schawo


schawo
titán

A Sixty Symbols és a Univ. of Nottingham új kutatásokat finanszíroz. Friss PhD-k jelentkezését várják fizika és csillagászat területen. Évi kb. 30000 font támogatásra (2 év) és a Sixty Symbols csatornán megjelenésre lehet pályázni egy pár perces video formájában, amelyik CV-t és a tervezett kutatások bemutatását tartalmazza. Pályázni mai naptól aug. 1-ig lehet.
[link]

disclaimer: semmi közöm a szervezethez, csak az infót osztottam meg.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#613) core i7


core i7
addikt

Fölfedeztem egy érdekességet ugymond amely lehet előrébb visz minket a Vallás vs Tudomány kérdésében

A Bibliában az van írva Kezdetben teremtette Isten az eget és a földet Valamint a sötétséget és a világosságot 2. Nap a vizet és a tengereket 3. Napon a fákat növényeket gyümölcs fákat és most Jön a csattanó 4. nap a Csillagokat a Napot és a Hold az égitesteket Na már most én úgy tudom a Csillag A Napja előbb keletkezik egy bolygónál + voltak már a föld előtt is hamarabb csillagok vagy tévednék :DDD ? Szóval a Teremtéstörténet megkérdőjelezhető :U ? Na meg az is elég érdekes ,hogy a mi központi csillag nélküli Bolygónk kering valahol gyümölcs fákkal folyékony tengerekkel növényekkel valahol az Űrben és utána keletkezik a nap majd elkezd a föld körülötte keringeni :U

...és akkor ez még csak a Biblia első oldala Nem aztmondom ,hogy nincs valaki fölöttünk de nem az a valaki akit mink kitaláltunk ugymond

Na hol a Tudományos NObél díjam :DDD ?

[ Szerkesztve ]

(#614) core i7


core i7
addikt

(Bocsánat lejárt a szerk időm) Még annyit ,hogy Isten szerint bűn hazudni de ha ez van bele írva a Szent könyvba és nem igaz ,mivel tudjuk ,hogy nem így keletkeznek az Űrben az égitestek akkor ez hazugságnak minősül tehát hazugság van írva a Bibliába és ez BŰN :K Akkor ott van Ádám és Éva a saját gyerekeik egymással... értitek vérfertőzés BŰN szóval nem tudom Isten ezt ,hogy akarta :U Bocsánat ,hogy ennyire elkanyarodtam a témától de valahol mégis csak csillagászat Ugyanis a nagy Kérdéssel van kapcsolatban Ki/Mi teremtette mindezt :K

[ Szerkesztve ]

(#615) schawo válasza core i7 (#614) üzenetére


schawo
titán

Azért teológusnak ne menj :DDD

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#616) #54715584


#54715584
törölt tag

Jupiter, 360° videó. Érdemes mobilon nézni teljes képernyőn és forogni közben. ;)

(#617) core i7 válasza schawo (#615) üzenetére


core i7
addikt

Oké :D Ez csak feltételez véleményt akartam kikérni :DDD Mert szerintem elég érdekes :)

[ Szerkesztve ]

(#618) #54715584 válasza core i7 (#617) üzenetére


#54715584
törölt tag

Ezzel már próbálkoztál a vallás topikban is, ott láthattad mindkét oldalt. Szerintem itt erre a témára nincs szükség.

(#619) core i7 válasza #54715584 (#618) üzenetére


core i7
addikt

az a baj ott inkább a valásosak voltak ezért tettem föl itt is gondolom itt inkább azok az emberek vannak akik ugymond a tényeknek/bizonyítékoknak hisznek de mind1 is akkor csak jo lenne már rájönni miért vagyunk itt mi emberek a világűr kellős közepén egy ilyen kis jelentéktelen méretűnek számító bolygón :O

[ Szerkesztve ]

(#620) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Még a '90-es években – kb úgy a vége felé – járt a közelünkben egy üstökös, ami napokon keresztül még fényes nappal is látszódott az égen. Nem jut eszembe a neve, valaki tudja melyikről van szó? Valami elég sok évenként lehet csak látni...

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#621) #54715584 válasza Apollyon (#620) üzenetére


#54715584
törölt tag

Hale-Bopp?
Bár úgy emlékeztem, hogy csak Hale-nek hívták.
Kár, hogy ezt nem láttam.

(#622) Apollyon válasza #54715584 (#621) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Igen, ez lesz az. Tegnap este már fáradt voltam, és nem jól kerestem a gúgelben.
Én láttam, bár akkoriban kb 10 éves voltam. De azért ez megmaradt.
Ha valahogy megéled, vagy a reinkarnációd, akkor majd 2364 év múlva még láthatod :DDD

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#623) SchumiBácsi

Üdv all!

Valaki homályosítson már fel, mert vagy én bukok majd meg esti tagozaton földrajból vagy mindenki. Szóval kezdődik ott hogy a 2odik év során beültem az első földrajz órára. Tudni kell rólam hogy amikor általános iskolában a többiek a folyékony olvasással ismerkedtek én már a Föld belsejét meg a Naprendszer és Világegyetem felépítésével ismerkedtem az akkori könyveimben, mert valahogy sikerült übergyorsan megtanulni olvasni.

Szóval rövid bemutatkozás után elkezdődött az óra és a rémálom:

A tanár elmondása alapján a nap hője abból származik hogy a hélium atomok egymáshoz súrlódnak...

Én mióta eszemet tudom a hidrogén fúziója adja a hőt, és a hélium csak melléktermék. A nap megsemmisülésének ismertetése már nagyjából fedte a valóságot de azért ott is rezgett a léc...

A gázbolygók 100%-ban gázból állnak... és igen könnyűek.

Ismereteim szerint ezeknek is van szilárd magjuk, nagyobb méretben mint a bolygónk csak a távolságuk és a nagyobb tömegvonzásuk okán a napszél megkímélte őket. A Föld is gázbolygó lenne ha nem fújja le a napszél menet közben a cuccot. A Jupiter tömege 320szorosa a Földének, de még a Szaturnusz is 100x nehezebb. Mindamellett ha volna akkora óceán amire ráférne és egybemaradna úszna a felszínén, de akkor is kib*szott "nehéz" :D

A földrengések kiváltó oka a változó sűrűségű magma örvénylése a köpenyben...

Sztem az egymásnak feszülő súrlódó kőzetlemez peremek hirtelen bemozdulása arra az időre amíg a "kötés" megszakad. Ilyenkor néhány métertől a több 10méter is lehet a változás fel-le balra-jobbra.

A Vezúv kitörése annak idején 7km magas hamut terített a Pompei városra...

Ez volt a csúcs és nem tudom utána mi történt mert kiégtek a tranzisztoraim... Tudomásom szerint a rétegvastagság itt maximum néhányszor 10méter volt és nem az a technológia érdekel amivel a várost kiásták, hanem hogyan álltak ellen az épületek és a testek a 7000m magas por és törmelék súlyának.

Szóval ki bukik majd? A csoport vagy én?

[ Szerkesztve ]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#624) Jester01 válasza SchumiBácsi (#623) üzenetére


Jester01
veterán

a hidrogén fúziója adja a hőt

Jelenleg igen, bár a Nap később majd héliumot is fog fúzionálni.

ha volna akkora óceán amire ráférne és egybemaradna úszna a felszínén

A Jupiter nem, a Szaturnusz igen.

A földrengések kiváltó oka a változó sűrűségű magma örvénylése a köpenyben.

Több féle földrengés van, nem csak lemeztektonikai. Azt viszont valóban a magma áramlása hajtja, és így ez az állítás közvetve igaznak tekinthető, de legalábbis nem egetverő marhaság.

A Vezúv kitörése annak idején 7km magas hamut terített a Pompei városra

Ez valószínűleg félreértés volt, Pompei 7-8km távolságra van a Vezúvtól.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#625) Dilikutya válasza SchumiBácsi (#623) üzenetére


Dilikutya
félisten

Gázbolygók témában: jelen állás szerint nincsenek pontos ismereteink arról, hogy a gázbolygóknak van-e szilárd magja, vagy csak sűrű folyékony vagy gáz. A júliusban a Jupiter körül pályára állt Juno szonda megfigyeléseitől ezt is várják a csillagászok, hogy választ adhat legalább e bolygó esetében a kérdésre.

Pompeii: valószínűleg arról van szó, hogy 7 km magasra lövellt a hamu a vulkáni kürtőből, ez hullott le Pompeiire. A várost (a Wikipedia szerint) 7-8 méteres hamu borította be.

[ Szerkesztve ]

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#626) SchumiBácsi válasza Jester01 (#624) üzenetére

Úgy tudom hogy egy 1.4 naptömeg alatti csillag nem tud héliumot égetni. Ezért fújódik majd fel akár a Föld pályájáig. Ha az összes hidrogén elfogyott akkor magába roskad vissza és marad egy szép planetáris köd, közepén egy fehér törpe kb. 100millió éves "futásidővel"

Én is csak a Szaturnuszra értettem az úszást a Jupiter elsüllyedne.

A földrengés kacifántos, mert én továbbra is a lemezek széle/gyenge pontjaihoz teszem. A magma annyit csinál hogy az áramlása által "úsznak" lemezek és a találkozási pontokon van az ami. A vulkán más tészta, ott van egy forró pont ahol a hígabb és forróbb magma utat tör magának időnként.

A Pompei kissé bizonytalan de jó eséllyel 7km magas rétegről volt szó, a többi számomra annyira egyértelmű lenne - a 7km magas füstoszlop meg hatótáv. Igazából itt már nem nagyon figyeltem mást csináltam 3:)

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#627) SchumiBácsi válasza Dilikutya (#625) üzenetére

A gázbolygó mag sztem szonda nélkül is szilárd, mert ha a kicsi Földön megszilárdult a nyomástól akkor hát még ott.

A 7-8m betemetett Pompei már inkább stimmel, de a részleteket lásd előző hsz.

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#628) Jester01 válasza SchumiBácsi (#626) üzenetére


Jester01
veterán

1.4 naptömeg a Chandrasekhar határ, az más. A hélium fúzió körülbelül 0.5 naptömeg fölött be fog indulni.

Jester

(#629) SchumiBácsi válasza Jester01 (#628) üzenetére

Közben utánaolvastam, de a lényegen nem változtat. Amíg tud fuzionálni bármiből is legyen az anyag a hő abból származik, nem pedig abból hogy ide oda mozognak és súrlódnak az atomok. Az maximum mellékes dolog.

[ Szerkesztve ]

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#630) Jester01 válasza SchumiBácsi (#629) üzenetére


Jester01
veterán

Nyilván, abba nem is kötöttem bele ;)

Jester

(#631) Dilikutya válasza SchumiBácsi (#627) üzenetére


Dilikutya
félisten

Szerinted. De egy rakás képzett csillagásznak ehhez szonda kell, a kis buták, ráadásul a hivatalos álláspont szerint sem tudják bizonyosan. :)

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#632) SchumiBácsi válasza Dilikutya (#631) üzenetére

Jó hát én csak olvastam erről, de mind1 akkor nemsokára megtudjuk biztosra :D

Mindenesetre meglepő lenne ha a 320Földtömegű Jupiternek folyékony a magja...

IDEAZON Zboard MERC gaming billentyűzetet keresek.

(#633) core i7


core i7
addikt

2060 ba indítják újra a Napvitorlás Lézer űrhajót az Alfa Centauri felé?
Csak mert akkor az jó ha 2080-ba oda ér egyből elérkeznének a földre a videók kép hang anyagok onnan?
Jo lenne még megélni :DDD

(#634) Jester01 válasza core i7 (#633) üzenetére


Jester01
veterán

Egyből = 4 évvel később, feltéve, hogy tudunk rá pakolni elég erős rádiót. Mondjuk anélkül nem sok értelme lenne elindítani, de a sávszélesség még akkor is kérdéses lesz. Addigra persze lehet már valami kvantummechanikai kommunikáció, ki tudja.

Jester

(#635) core i7 válasza Jester01 (#634) üzenetére


core i7
addikt

nyakamat rá hogy abba a rendszerbe van élet

(#636) Pulsar


Pulsar
veterán

atya ég.. az azt jelenti hogy az úrhajó 107millió km/h-val fog haladni? :Y
Elég hihetetlen, de így legyen, mert akkor 99 évesen (vagyis 103) várom a felvételeket :D

(#637) core i7 válasza Pulsar (#636) üzenetére


core i7
addikt

Stephen Hawking + valami Orosz Dollármilliomos támogatják keress rá a Holdra szállás évfordulóján akarják indítani elvileg és 20 év alatt odérne Én 2080-ban 84 leszek nekem még jobbak az esélyeim számügyileg :D

[ Szerkesztve ]

(#638) Pulsar válasza core i7 (#637) üzenetére


Pulsar
veterán

valamit olvastam, de ott az Orosz milliomos nem Cukerberg volt? :D
De igazából mindegy is.
Te nyertél :D
Akkor ha valami véletlen folytán nekem nem sikerülne megvárnom, majd odaát elmesélhetnéd :D

(#639) core i7 válasza Pulsar (#638) üzenetére


core i7
addikt

De mostanában kb annyira beindult a versengés az űrért mint a hidegháború alatt így még hamarabb is kisülhet valami

Elemsélem :DDD
De abba nyugodt lehetsz hogy van idegen élet túl hihetetlen hogy ne legyen

Ugyan mi a fenéért lenne CSAK a sok galaxis csillagal teli űr közepén gy kis porszemméretű bolygón mint a föld a többi égitestnek nem lenne értelme ami a tejút galaxison kívül van mert ugye a Galaxisunkal még kölcsönhatásban vagyunk de atöbbivel már nemanynira

Mi furcsa lehet már egyébként egy másik égitesten állni :U mindíg csak egy égitesten vagyok

[ Szerkesztve ]

(#640) Jester01


Jester01
veterán

Most nem néztem utána ennek a konkrét tervnek, de ugye a napvitorlással az szokott még baj lenni, hogy nem tudsz megállni. Legalábbis a földi lézeres verzióval. Szóval csak áthussan majd a rendszeren és nem nagyon lesz módja bármit is megfigyelni. Leszállni meg aztán végképp nem fog sehol. Ha véletlen be is tudunk tervezni egy exobolygó melletti elhaladást (ami ilyen távolságból és ennyi időre előre szintén nem egyszerű) csak egy olyan elrepülés lenne mint a New Horizons a Plútó mellett csak éppen a fénysebesség jelentős hányadával. Pedig még a NH esetén is nehéz volt beütemezni, hogy a kevés idő alatt mit csináljon. Mellesleg induláskor a Plútó pályáját sem ismerük elég pontosan, abban sem voltak biztosak, hogy egyáltalán odatalál. Menet közben kellett pályakorrekciókat végezni.

Jelenleg azt sem tudjuk a Jupiter vagy a Szaturnusz valamelyik holdján nincs-e élet pedig ezek itt vannak a szomszédban és jártak arra űrszondák.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#641) Pulsar válasza core i7 (#639) üzenetére


Pulsar
veterán

Ebben biztos vagyok én is. Annyira nagy a világűr, és annyira pazarlás lenne :)

Jester01: Ez így van, de azt ugye már tudjuk hogy a marson van :D

https://www.youtube.com/watch?v=8AoAJOF5GVQ

[ Szerkesztve ]

(#642) Apollyon válasza Jester01 (#640) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A Jupiter környékén lehetséges egyáltalán primitív élet akár a talaj alatt is? Csak mert a bolygónak elég durva sugárzása van, megfelelő felszerelés nélkül elvileg az ember se élné túl.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#643) core i7 válasza Apollyon (#642) üzenetére


core i7
addikt

Az Európán a jégalatti óceánban eetleg

(#644) Astroboy


Astroboy
őstag

Sziasztok!

Van valaki ebben a kis közösségben, akinek összejött a napokban - vagy bármikor - az Uránusz?

A bolygó helyzete és a légköri viszonyok most kedvezőek, ennek ellenére vért izzadok egy kis kontrasztért.

(#645) Pulsar válasza Astroboy (#644) üzenetére


Pulsar
veterán

Múlthét pénteken hajnalban nagyon tiszta volt a levegő, minden még szabad szemmel is szél éles volt, aztán szerintem vissza párásodott. Azóta meg... :)

(#646) Astroboy válasza Apollyon (#642) üzenetére


Astroboy
őstag

Az attól függ, mit értesz a környékén.

A belső holdak rendkívüli módon ki vannak téve az óriásbolygó két legmarkánsabb hatásának: a roppant erős gravitációs térnek /Jupi-papa tömege 2.5-szerese az összes bolygóénak együttvéve/ , valamint a hasonlóan pusztító elektromágneses térnek.

Csak, hogy szemléltessük ez utóbbi erejét, gondoljunk bele: A Jupiter legbelső holdjának az Io-nak keringése során a legfőbb "baja" faterral nem az őt ropogtató-torzító gravitációs erőtér, hanem az a rettenetes elektromágneses tér, melynek hatására folyamatos ÁRAM FOLYIK közöttük!

Ezt a több millió amperes kisülést hallani egy kisebb antennával 10-40 MHz között.

Egyszóval a belső holdak így villámhárítóként eléggé "offosak", de mint azt előttem a kolléga is említette, messzebb az óriástól például a zejrópán ( :D ) attó' még a jég alatt lakhatnak orkok na. :DDD

(#647) #56268288


#56268288
törölt tag

Lehet en vagyok csak túl hitetlen vagy bármi mas.. De a Hold nem volt közelebb hozzánk,
es/vagy en nem eszleltem annyira. Annyit vettem eszre, hogy jobban "vilagit", mar-mar a szememet irritálta. Lehet, mert operaltak a szememet es érzékenyebb lett, de en nem vettem eszre, hogy nagyobb vagy mas színe lett volna a Holdnak.(aus Nürnberg...)

(#648) Dilikutya válasza #56268288 (#647) üzenetére


Dilikutya
félisten

Ma holdkeltekor valóban sötétebb volt a színe (tegnap korábban kelt, még dolgoztam). A nagyobb méret inkább optikai csalódás, nagyobbnak tűnik, mint amikor magasan jár. A földközelségnek nincs sok jelentősége láthatóság szempontjából, mivel a közeli és távoli pályahelyek között 30-40 ezer km van csak, ennyit ingázik a Földtől való távolsága az elliptikus pálya miatt.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#649) Astroboy válasza Dilikutya (#648) üzenetére


Astroboy
őstag

BUÉK minden kedves fórumtársnak!

ON:
Így van, szokás szerint csak a média csinált a jelenségből kattintás-vadász cikkeket.
Optikai jelenség, ahogy írod, pusztán az alacsony pálya miatt látható 1-2 reggelen...

(Amúgy ha ki akartok kikészíteni egy csillagászt, súgjátok a fülébe: szuper-hold!) :D

Más:

A napokban kiválóan megfigyelhető a Mars-Hold-Vénusz triász az alkonyati égbolton Nyugat-délnyugati irányban...bár az észlelés hossza csak egy-két óra lehet, mivel a fő attrakciónak számító Vénusz mint mindig elég "korán fekszik".

[ Szerkesztve ]

(#650) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

Ismertek olyant, aki a wiki oldalakat szokta szerkeszteni? Ugyanis az történt, hogy nézegettem a nasa deepspace oldalát, ahol valós időben látható, hogy éppen melyik eszközzel kommunikálnak. Itt tűnt fel, hogy a Juno-ról 125kbps-el jönnek az adatok. Ezt nem értettem, mert a wiki szerint tavaly októberben biztonsági üzemmódba ált, és nem gyűjt adatokat. Ezután a küldetés weboldalán kutakodtam, és ha jól értem sikerült visszakapcsolniuk.

Egyrész ki kelllene javítani a magyar wiki-ben, másrészt most akkor normál módon működik, vagy van valami gubanc vele?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.