Hirdetés

2024. június 8., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 02:10:49

LOGOUT.hu

Ez a topic az Amatőr csillagászattal, csillagászati eszközökkel, és a velük kapcsolatos kérdésekkel, tapasztalatokkal foglalkozik, kizárólag hobbi szinten.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6451) t72killer válasza Oppenheimer (#6450) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Én már a szűkös nyári programot variálom pont a felhőpara miatt. Júli utolsó hetén (üstökös már persze sehol, ez nem a Hale-Bopp:() szabad vagyok és szállásfoglaláson agyalok: az Alföldön igen jó eséllyel derültes lesz, de az ég max jó közepes. A déli-kárpátokban az ég HA tiszta, akkor frenetikusan szép, de saját emlékeim szerint is elég komoly felhőgyárak a hegyek :(

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6452) Oppenheimer válasza t72killer (#6451) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Alföld is állandóan felhős, nem tudom miért vársz ott derült eget :D Ne gyere komoly elvárásokkal és ha szerencséd lesz akkor mégis tudsz egy kicsit észlelni

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6453) t72killer válasza Oppenheimer (#6452) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Miazisten történik a klímával :W ?
Mindenesetre fülelek-figyelek majd és ha kell, 400km ugrás belefér (Bulgária, Horváto már sajnos nem)

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6454) Oppenheimer válasza t72killer (#6453) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Ha van ekkora mobilitás akkor van remény

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6455) t72killer válasza Oppenheimer (#6454) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Kocsi + fél nap vezetési hajlandóság van, de kritérium még a méretes min. Bortle 3 terület. Abból nem sok van, a horvátok is azért estek ki, mert a hozzánk közelebbi részeik tele vannak f.sva fényszennyezéssel. Mo-on ha jól rémlik kb 3 ilyen folt van.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6456) Oppenheimer válasza t72killer (#6455) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Igen, és mindhárom folt elég felhős, pl Hortobágy akkora mező hogy állandóan felszáll belőle a pára és maga gyártja a felhőt ahogy hűl a talaj

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6457) t72killer válasza Oppenheimer (#6456) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Lutri, de azért július folyamán elég jók az esélyek egy kiadós aszályra. Műholdképre rácuppanok, és ha nyílik a felhőkapu, irány a Szárkő/Retyezát környéke. Ha az beborult, akkor a Dévaványa fölötti puszta. Dél-Alföldről indulok, ott a rokonság (ők már Bortle 4, erős déli fénybúrákkal rondítva), nem biztos hogy egész a Hortobágyig felmennék. Azt már nem tartom valószínűnek, hogy a Dunántúl úgy lenne derült, hogy az Alföldön épp felhős.

A vad/félvad-kempingezős lehetőségeket kezdtem el kutatni. Ilyesmit 30éve csináltam utoljára :))

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6458) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nyári felhőtlen álmok: nem tudom a Weatherspark modelljei mennyire életszerűek, Júli legvégén derült égre esély:

Villach: 63%, Debrecen: 71%, Karánsebes: 77%. = Délkeleti irányba tervezek :R (Horváto még jobb lenne, Zadar 82%, de messze van és pont akkor zsúfoltan tele turistákkal)

*különösen érdekes a felhőstat "clear" szekciója, ebben mi skóciában totál elvéreztünk, de az Alpok is erősen kikap K-Eu-tól.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6459) popey37


popey37
addikt

a makszutov.hu-n megszünt a bazár?
nem találom sehol.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#6460) kuyarashi válasza popey37 (#6459) üzenetére


kuyarashi
őstag

Makszutov bazár

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#6461) popey37 válasza kuyarashi (#6460) üzenetére


popey37
addikt

köszi, majd kiszurta a szemem és nem láttam, a megszokott helyén kerestem ott meg nem volt.

Teló: +36302105384 SW 100/900 ED strehl 0.986

(#6462) kuyarashi válasza popey37 (#6461) üzenetére


kuyarashi
őstag

Jah, rikító narancs gomb. :)

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#6463) 5150head


5150head
senior tag

Nem tudom ismeritek-e ezt. Szerintem kező/haladó szinten jól jöhet. Jópárat észleltem már ezekből, de ezzel a táblázattal még nem találkoztam, szerintem jópofa, különösen, hogy itt a maraton időszak.
Jó lenne, ha lenne egy ilyen kettősökre/multikra is, mondjuk bonthatóság/látvány szerint felosztva. :K

(#6464) Oppenheimer válasza 5150head (#6463) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Uhh de jó :C

NGC 100-200 leglátványosabb elemére is lehetne egy ilyen, meg amit írtál, kettősökre.

Hmm elkezdek csinálni egy ilyesmit, amilyen gyakorisággal tudok észlelni, lehet 10 év múlva lesz belőle valami. :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6465) kokoasd06


kokoasd06
csendes tag

Sziasztok!
Első “komolyabb” teleszkópom megvásárlását tervezem a gyerekjátékok után.

Használati körülmények:
- Budapest, külső Zugló, első emeleti nagy erkély, ~270 fokos panorámával
- Esetenként kitelepülés

Választási szempontok:
- Rendelkezésre álló kevés tároló hely miatt fontos a kompakt méret
- Nincs bolygó/mély-ég preferenciám, általános használat a cél
- Bár van egy fullframe MILC-em, de nem mérvadó szempont a fotózás

Ezeket néztem:
Skywatcher Heritage 130p vagy 150p dobson
Skywatcher SkyMax 127/1500 MC
Akár a Virtuso GTi álványos verziókban.

Első inkább mélyégre való, míg a második bolygókra.
Melyik nyújt jobb teljesítményt a másik, nem erős területén?
Esetleg mást javasoltok?
Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#6466) t72killer válasza kokoasd06 (#6465) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Megcéloznám a 20 centit, vizuál munkánál nagyon sokat számít és szvsz egy jobb tervezésű 20as Dobson még a jól cipelhető-jól tárolható kategória :R.

Katadioptrikusból ha (külföldi) használtpiacról leesik egy nem túúúl régi, nem penészes C8 - csak legyen türelmed, míg kihűl😅...

Bolygózáshoz hamar akarni fogsz egy EQ mechanikát, mással tök macera célt követni 3-400x nagyítások mellett.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6467) Oppenheimer válasza kokoasd06 (#6465) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Távcső:
https://tavcso.hu/termekcsoport/SWD200py

EQ platform ha kell objektumkövetés:
https://tms-astro.eu/

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6468) Jim-X válasza kokoasd06 (#6465) üzenetére


Jim-X
őstag

En Nexstar 6SE SC-vel kezdtem, nagyon szerettem, szuper kepeket is csinaltam vele, ha van penz lovera akkor inkabb a 8SE, vagy C8, AZ-EQ5 allvanyon.
En inkabb bolygozok, ugyhogy SC parti vagyok, de ha melyegezni is akarsz akkor a leheto legnagyobb dobson ami belefer :K

Szerk.: Ja, kicsi a hely, akkor SC :K

[ Szerkesztve ]

A játék az nem játék!

(#6469) kokoasd06 válasza t72killer (#6466) üzenetére


kokoasd06
csendes tag

Hát 20cm, dobson már túl van mérethatáron, még az összecsukhatós verzió is. https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek/skywatcher-flex-200-1200-dobson/i:794?gad_source=1&gclid=CjwKCAjww_iwBhApEiwAuG6ccKR0xZDMN0opxazQUK57uCdq9BQXMtlGCoL1V7TNWMgbgaQQp7IVzxoCJ8cQAvD_BwE

A C8at pedig árban sokallom kezdésnek, még ha akár első és végleges teleszkópnak is jó lenne.

/Kár, hogy a Skymaxok fényereje kevés, értelmes Celestron alternatíva lenne./

(#6470) Jim-X válasza kokoasd06 (#6469) üzenetére


Jim-X
őstag

Akkor C6, de vegyel hozza egy jo kis zoom okulart, arra ne sajnald a lovet! Ha komolyan veszed, akkor ugyis ki fogod noni hamar, ez nem kerdes :K

A játék az nem játék!

(#6471) Oppenheimer válasza kokoasd06 (#6469) üzenetére


Oppenheimer
veterán

50x50 centit teruletet foglal el a dobson, biztos nem fer el? :D

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6472) fererencz89 válasza kokoasd06 (#6469) üzenetére


fererencz89
őstag
LOGOUT blog

Szia!

Nekem egy Heritage 130P van, és nagyon szeretem. Sokak szemében ez egy kis fing, és nagyobb/jobb/drágább kell, ha igazán jót akarsz magadnak (amit megértek, miért), de én mégis örülök, hogy ezt vettem, nem nagyobbat/jobbat/drágábbat, mert ha nincs kedvem kitelepülni, házon belül is egy csomó, állvánnyal lehetetlen helyre le tudom tenni. Elég a lépcsőfordulóban egy kis zug, egy asztalka, doboz, le tudom tenni egy masszívabb kanapéra is, ha az van az ablak előtt. Továbbá bárhová gyorsan el tudom pakolni, majd ugyanolyan gyorsan előszedni és használni. Tehát, többször tudom használni, mint egy "komolyabb" eszközt. Az alap tartozékokon túl persze kell pár dolog hozzá (kb mindhez mondjuk). Fotózásra nyilván nem való, meg arra, amire itt sokan használják, de nem mindenkinek ugyanazok a szempontjai. :R

Nem szotkam hibázni.

(#6473) t72killer válasza kokoasd06 (#6469) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Huhh, nagyon zsebtávcsövet akarsz :DDD . Hidd el, vizuálhoz naaagyon kell az átmérő...

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6474) f.lorand


f.lorand
senior tag

Figyelmetekbe ajánlom: https://mediaklikk.hu/video/ridikul-mirol-meselnek-a-csillagok/

"Akik a csillagok világába repítenek bennünket: Sárneczky Krisztián csillagász, „kisbolygó vadász”, Szabó Róbert asztrofizikus, a HUN-REN Csillagászati Kutatóközpont igazgatója, Fényes Lóránd asztrofotós, vallástörténész, zenész és Szerednyey Béla színész, rendező, vitorlázó."

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#6475) kokoasd06 válasza fererencz89 (#6472) üzenetére


kokoasd06
csendes tag

Üdv ismét! Beszereztem a Heritage 150/750-et, de létezik az, hogy Zugló külsőről az M81,82-t, valamint az M65,66-ot és az M95,96,105-öt sem látni? Vagy bennem lehet a hiba?
Ezeket próbáltam volna megkeresni a napokban.

(#6476) KD6-3.7


KD6-3.7
őstag

Sziasztok!

Olvastam az összefoglalót, de bátorkodom még is kérdezni, hogy ti milyen kezdő távcsövet ajánlotok? Használtan is szívesen átveszem valakitől.
Elég impulus dolog most ez nálam, de elnézelődnék szerintem hosszabb távon is, enni nem kér. Olvastam mostanában üstökösökről amiket lehetett volna látni, azokat is szìvesen megvizsgáltam volna. 17. kerületben lakom, kert van körben a ház körül szóval tudok állni bárhová + szintes a ház, tudok menni az első emeletre is. Triposos megoldás érdekel, helyem van bőven, ablakok is nagyok.
Mit írjak még meg ami segíthet az ajánlásban?

(#6477) 5150head válasza kokoasd06 (#6475) üzenetére


5150head
senior tag

Szia.
Más mélyég objektumot sikerült megtalálni?
Kollimálva volt a távcső?
Csillagteszten mit mutat?
Mekkora nagyításon próbálkoztál?
Csillagugrással a legtöbb objektum becserkészhető.
Zuglóban elég nagy a fényszennyezés a map szerint, szóval nem tudom, hogy azzal a távcsővel mit lehet látni, meg mit nem, de pl az M81 7mg, szóval egy pacát már minimum kellene látnod, de ha tévedek majd a helyi erők kijavítanak.
Alapfeltétel, hogy mélyegezéshez elengedhetetlen a sötét ég, ezt nem fogod tudni megkerülni.

(#6478) 5150head válasza KD6-3.7 (#6476) üzenetére


5150head
senior tag

Szia. Ez elég sokszor visszatérő téma a topikban. Érdemes visszakeresni a diskurzusokat. Találsz majd linkeket is leírásokat, ezeket végig kell nyálazni, hogy legyen valami kép előtted.
Kategórikusan elmondható, hogy mindenre jó távcső nincs, el kell dönteni, hogy mit szeretnél elsősorban észlelni és hol tudsz/akarsz/kell kompromisszumot kötni.

(#6479) kokoasd06 válasza 5150head (#6477) üzenetére


kokoasd06
csendes tag

Kollimálva volt, csillag teszten rendben van. 25-szeres nagyítással próbálkozom.
Eddig a Jászol halmaz lett meg.

(#6480) hroberto válasza kokoasd06 (#6479) üzenetére


hroberto
veterán

Nem lehet, hogy túl kicsik a 25-szörös nagyítás alatt, es ezért nem veszed észre? Én a napokban néztem ezeket de nagyjából 50-szeres nagyítással, és úgy is elég aprók voltak. A Jászol halmaz ráadásul azért jóval fényesebb.

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6481) t72killer válasza KD6-3.7 (#6476) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

SzVSz ha találsz jó árban használtan, egy 20 centi tükörátmérőjű Dobson jó kezdésnek sztem. A legkényelmesebb, ha motorizálva +Go-to rendszerrel is el van látva, akkor fárasztó keresgetés nélkül megtalálja neked az objektumokat - de az ilyenek sajna drágák, szóval kérdés az is, mennyi a keretösszeg.

Mindenképp használtat javasolnék, mert abból kb 0 veszteséggel ki tudsz szállni, ha nem jön be.

Az ablakok felejtősek észleléshez, a turbulencia már 20x-os nagyítást is tönkre tud vágni, nemhogy a csillagászkodáshoz használt 80-800x-t... Szóval arra kell méretezni a cuccot, hogy este kicipeled, hajnali 3kor becipeled :))

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6482) 5150head válasza kokoasd06 (#6479) üzenetére


5150head
senior tag

Létezik egy ilyen segédlet a Meisser maratonhoz. Csillagugrással hogy találhatóak meg leggyorsabban az objektumok. Remélem ez segít, szerintem csak "mellélőttél"
Segédlet
Ez meg egy másik leírás szintén maratonhoz: Segédlet 2
Előző hsz-ekben feltettem egy táblázatot is a M objektumokról, mik azok amik könnyen becserkészhetőek.
Ahogy néztem KStars programban, a Te távcsöveddel és 25x nagyítással, azt feltételezve hogy 50º okulárod van egyszerre van a LM-ben az M81, M82, NGC3077. Persze ha jól vittem fel az adatokat és a program is jól számol :DDD
Másrészről szerintem is 50x nagyítással nyugodtan nyomhatod.
Ha mégse jön így össze és tuti, hogy jó égterületet nézel, akkor sajnos sötétebb ég alá kell menni. (amúgy is érdemes)

(#6483) KD6-3.7 válasza t72killer (#6481) üzenetére


KD6-3.7
őstag

Akkor az ablakból nézelődés az baromság? Mármint kb. semmivel sem látnék onnan semmit? Ez csak ilyen "mint, a filmekben" dolog?
Pontosan mit jelent az, hogy Dobson? Márka? 80/800?
A keret az így első körben az 50ezer forint lett volna. :DDD Drága hobbi ez! Asszony nem igazán díjazza, "biztos majd ott fog porosodni 1-2 használat után..."
Az a bajom, hogy ébn biztos rámennék arra, hogy le is fotózzam amit látok...de ezt majd később.
Használtat hol találok?

[ Szerkesztve ]

(#6484) hroberto válasza KD6-3.7 (#6483) üzenetére


hroberto
veterán

A Dobson egy azimutális mechanika. A legegyszerűbb, és szerintem a legkönnyebben használható akár kezdőknek is.
Használt cuccokat a Facebook csoportokban (Astrobazár pl.) keresgélj, lehet találni jó dolgokat.

Xiaomi 13, Xiaomi Pad 5, KTM 1290 Super Duke R

(#6485) kuyarashi válasza KD6-3.7 (#6483) üzenetére


kuyarashi
őstag

BTC
Makszutov

50.000 Ft sajnos szinte semmire sem elég. Fotózáshoz valószínűleg ennek a sokszorosára volna szükséged. Persze attól függ, hogy mi az igény.

Ha nem fotózol, kezdésnek elég lehet egy binokulár, ami kijön 50-ből (persze van, 1 milláért is), de "rendes" felszereléssel milliókig is el lehet menni. Fotózás is hasonlóképpen, csak ott van még egy szorzó. Például csinálhatsz telefonos képeket. Ekkor csak egy pár ezer forintos adapterre van szükséged, amivel a telefont rögzíted a távcsőhöz, de azért ez nagyon messze van az asztrofotózástól. Szóval, ha belemész, akkor még kezdésnek is több 100.000 Ft-ra lesz szükséged. Ha például mélyeget szeretnél fényképezni, akkor szükséged lesz követésre, méghozzá viszonylag precízre, ami önmagában is 100.000-es nagyságrendű (használtan).
A jó hír viszont, hogy ha nem újonnan vásárolsz, akkor eladásnál minimálisat buksz a cuccon.

iNEO DSGN • (csillagászati maszkok, alkalmi faldekorációk, exkluzív termékek) • https://ineodsgn.hu/

(#6486) t72killer válasza kuyarashi (#6485) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Használt tükrös mindíg a legjobb $/foton arány. A binokli persze másra is jó+még egy 11x80-assal is könnyebb utazni, mint egy Newtonnal.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#6487) tzimash


tzimash
őstag

Még nem hirdetem sehol, de a 200/1200-as SW dobsonom eladó lesz úgy néz ki. 21 decemberi vétel (szolnoktávcső) , utóbbi 1 évben alig használtam, és előtte se sokat sajnos. 2 gyári oksival (10 és 25mm-es plössl-ök). Akit érdekel írjon rám. Helyileg dél-fejér, de mondjuk 50km-en belül tudom hurcibálni, ha ezen múlna :)

(#6488) Jim-X válasza KD6-3.7 (#6483) üzenetére


Jim-X
őstag

Ha valoban az amator csillagaszat erdekel, akkor az ablakbol nezelodes az teljesen felejtos, ki kell menni minimum egy udvarra, de a legjobb keresni egy sotet tiszta placcot a kornyeken.
A Dobsonrol mar irtak korabban. A 80/800 az atmero/fokusztavolsag (80mm az atmeroje es 800mm a fokusztavolsaga, azaz F10 tavcso)
50 ezer forintbol en is egy binokularra szavaznek.
Ha fotozni is akarsz akkor eloszor meg lehet probalni telefon adaptert beszerezni, amivel azert mar lehet kepecskeket kesziteni, de ha valoban fotozni szeretnel, akkor nagyon sok penzt el kell locsolni sajnos.

Tobbszazezer forintot el kell kolteni, ha igazi elmenyt akarsz es az lehet egy kicsit sok arra, hogy kesobb az alsogatyak szaradjanak rajta... :DDD
At kell gondolni, de ha teljesen a nullarol indulsz, akkor az a legjobb ha felkeresel egy klubot es elmesz nyilt napokra (en is ezt tettem) ahol a kicsitol a draga muszerekig bele tudsz nezni tavcsovekbe es nagyon sok hasznos tanacsot kaphatsz. Barmit kerdezhetsz, nincsen "hulye" kerdes!

A játék az nem játék!

(#6489) KD6-3.7 válasza Jim-X (#6488) üzenetére


KD6-3.7
őstag

Neked és a többieknek is nagyon szépen köszönöm az infót, segítséget, tanácsot! :R

(#6490) f.lorand


f.lorand
senior tag

Remélem sokan néztétek éjjel a nagyszerű sarki fényt. Itt egy Balatonos verzió.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#6491) gandalf


gandalf
tag

udv !

SW Virtuoso goto állvány mekkora tavcsovet bir el max? volt rajta egy 150/1800-as maxutov. olcson szervaltam egyet kompletten. newtonbol egy 150-est elbir? :R

Gandalf The Grey

(#6492) udash válasza gandalf (#6491) üzenetére


udash
csendes tag

hat ki kell probalni, bar ugy remlik el kellene birnia, eleg massziv kis kutyu az.
kulonosen, ha valami flex tubusrol van szo

[ Szerkesztve ]

U-dash

(#6493) gandalf válasza udash (#6492) üzenetére


gandalf
tag

200-ast szeretnek, melyik lehet a jobb a 200/800 v 200/1000 ? fotozni egyenlore minimalisan akarok, megprobalom a teloval felvenni amit latok, aztan kesobb meglatom..150cm-es es a200-as kozott nagy a difi? marmint latvanyilag.
?
:R

Gandalf The Grey

(#6494) Oppenheimer válasza gandalf (#6493) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Azt szurom le hogy elso sorban vizualisan szeretnel eszlelni, akkor pedig minel nagyobb az apertura, annal jobb.
200/800-al nagyobb latomezot tudsz elerni mint 200/1000-al, de erzekenyebb a komara.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6495) gandalf válasza Oppenheimer (#6494) üzenetére


gandalf
tag

koszi, tehat a nyabobb latomezobe jobban belefer egy galaxys v kod, bolygozasnal meg eleg a kisebb latomezo? az a lenyeg olyat vennek amni az emlitett mechanika elbir.

Gandalf The Grey

(#6496) Oppenheimer válasza gandalf (#6495) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Lenyegeben igen.
Azt a mechanikat nem ismerem

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#6497) tzimash válasza gandalf (#6495) üzenetére


tzimash
őstag

Szerintem a 200-ast nem bírja el a Virtouso, nem csak súlyra, méretre is túl nagy hozzá, 150-esből is valami flex tubus max.

(#6498) udash válasza tzimash (#6497) üzenetére


udash
csendes tag

igen, en is igy gondolom, hogy a 200-as meretre mar hatalmas. a virtuoso egy asztali allvany, a 200-as newton meg mar egy kemeny

U-dash

(#6499) f.lorand válasza udash (#6498) üzenetére


f.lorand
senior tag

Nekem volt Virtuoso, szerettem, az erkélyemen, nézelődni. Nem véletlen a kis tubusokkal adják. Ez egy gyors nézelődésre való mechanika, de arra tökéletes, kis tubusokkal. A 150/1800-at sem értem már hozzá. Gondolom nem is gyári volt.

Asztrofotográfia és légi fényképek - https://fenyeslorand.hu

(#6500) udash válasza f.lorand (#6499) üzenetére


udash
csendes tag

igen, szerintem se. A 127-est szoktak meg ajanlani hozza, bar lehet, hogy az is tulzas.

U-dash

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  Amatőr csillagászat (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.