Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3601) lappy válasza Janos250 (#3600) üzenetére


lappy
őstag

Szerintem csak annyit akar hogy ne kelljen a kapcsolót nyomni hanem weboldal és vagy telefonon keresztül kapcsolhassa ezt a kapcsolót.
Az RFID az asztalra kerülne úgy gondolom
Az ajtó módosítása meg nem lehetséges mert az túl nehézkes lenne.

[ Szerkesztve ]

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#3602) Zoja™ válasza DeniL (#3598) üzenetére


Zoja™
őstag

Ehhez nem szükséges arduino, vannak már olcsó bluetooth vezérelt relék, amihez jár telefonos applikáció is.

Például mint ez is.

Szerintem teljesen mindegy, ha nem arduino-s megoldás, mert a fizikai kapcsolót az asztalodon így is, úgy is cserélni kell.

[ Szerkesztve ]

(#3603) Janos250 válasza Zoja™ (#3602) üzenetére


Janos250
őstag

Ha csak ennyit akarunk, akkor ez is jó 400 Ft-ért.
[link]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3604) vkp válasza Janos250 (#3600) üzenetére


vkp
aktív tag

MFRC 522-vel csináltam beléptetőt, működik. Viszont 3.3V-os táp kell neki, nem 5V, nem lehet, hogy ezért pusztul nálad a LED?

(#3605) Zoja™ válasza Janos250 (#3603) üzenetére


Zoja™
őstag

Majdnem, csak ezt nem vezérli telefonról vagy webről.

[ Szerkesztve ]

(#3606) Janos250 válasza vkp (#3604) üzenetére


Janos250
őstag

Ezen a panelon van egy 3.3 V-os fesz szab, ezért a csatlakozón 5V-os táp kell neki, és a led nem a fesz szab. után van bekötve.
Az újabb gyártásúra már nem is rakták be a ledet, símán üresen hagyták a helyét. Sokat nem tököltem vele, részleteket nem tudok, mert nem volt még rá időm, félre van téve jelenleg a megcsinálandók közé.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3607) Janos250 válasza Zoja™ (#3605) üzenetére


Janos250
őstag

Ezt viszont igen:
[link]

Ezt egyébként minden hasonló témában gondolkodónak nyomatékosan ajánlom a figyelmébe!!!!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3608) MasterMark válasza Janos250 (#3599) üzenetére


MasterMark
titán

Köszi.

más: Nano-hoz hogy keressek tokot? A "case" szóra csak pár drága jön Németországból eBay-en, de nekem valami párszázas kínai is jó lenne.

Switch Tax

(#3609) Janos250 válasza MasterMark (#3608) üzenetére


Janos250
őstag

Na, ez a legnagyobb probléma. A csúcstechnika párszáz Ft-ért beszerezhető, de a doboz....
Én a 700 Ft-os ESP12E-hez 1000 Ft-ért vettem dobozt :-(

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3610) Zoja™ válasza Janos250 (#3607) üzenetére


Zoja™
őstag

Na ez már jónak néz ki. :)
Bár most nincs rá szükségem, de lehet, hogy magamnak is berendelek egyet. :R

(#3611) DeniL


DeniL
tag

Sziasztok,

köszönöm a válaszokat, így már lesz hol elindulni. Még az is nehezíti a dolgot, hogy simán használhatnék ESP-01-et, viszont a jelenlegi cégemnél nem tudom megadni neki a wifi certificatet, így vagy várok még egy hónapot mire berendelek kínából egy "lan shieldet" és használok egy arduinot lanra kötve, vagy van kéznél egy raspberry pi 2 is.

Igazából az lenne a lényege, hogy vagyunk 600-an az irodában, de elszórva vannak ajtónyitók az asztalokra felszerelve, nehézkes nyúlni érte és ha már eleve az ember a monitorát lesi IT-s révén egész nap, akkor kényelmesebb lenne onnan megoldani mindezt valahogy.

RFID is jó lenne a gondolatom szerint, de nem minden asztalra akarok olvasókat és tag-eket pakolászni, így csak 1 helyre kell bekötnia relét és mögé az arduino/esp8266/raspberry-t, onnantól bárki eléri weben keresztül, még jobb lenne minderre valami applikáció, a windows tálcán az értesítési területen megülve, ami örökké kapcsolatban áll, nem kell betölteni a weblapot stb.

Nem magunkat akarjuk szabályozni a beléptetéssel, az már eleve adott mindenkinek a kártyájával, hanem a vendék usereket beengedni.

(#3612) vkp válasza DeniL (#3611) üzenetére


vkp
aktív tag

Nálam a saját beléptetőnél minden user asztalán van egy ikon, ami egy weboldalt hív meg, amivel tudja nyitni az ajtót. Így nem kell gombokat kirakni.

(#3613) MasterMark


MasterMark
titán

Elég gyakran nem tudom feltölteni a kódot, ennyi hibaüzenettel:
Egy hiba lépett fel a vázlat feltöltése közben

Ez mi miatt lehet? Tegnap pár próba után megjavult, de most megint nem megy.

szerk.: Most megint jó. :F Dobált valami frissítést, most arra rányomtam, hogy telepítse.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#3614) FireKeeper válasza MasterMark (#3613) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

nekem akkor szokott ilyet, hogy nem tölti fel elsőre, ha a soros portot nézegettem monitoron előtte. általában másodjára-harmadjára felmegy, legdurvább esetben le kell húzni és visszadugni.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#3615) MasterMark válasza FireKeeper (#3614) üzenetére


MasterMark
titán

Tegnap is próbáltam lehúzni, visszadugni, másik usb-be dugni, stb. De mindig ugyanezt írta. Aztán valahogy jó lett.

Switch Tax

(#3616) tvamos válasza MasterMark (#3613) üzenetére


tvamos
nagyúr

Es ez pontosan melyik arduino?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3617) MasterMark válasza tvamos (#3616) üzenetére


MasterMark
titán

Ebay-es másolat Nano.

Lehet amiatt van, mert folyamatosan küld serial-on adatot.

Switch Tax

(#3618) tvamos válasza MasterMark (#3617) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ezen a kinai usb serial van? Nekem a fake FTDI chipessel volt gondom. (De kicsereltem a panelen az IC-t.)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3619) MasterMark válasza tvamos (#3618) üzenetére


MasterMark
titán

CH340G elméletileg.

Switch Tax

(#3620) tvamos válasza MasterMark (#3619) üzenetére


tvamos
nagyúr

Azt nem tudom. Nekem ez a fake FTDI problema volt.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3621) MasterMark


MasterMark
titán

Hogy lehet egyszerűen soros porton egy számot küldeni? :R
CMD-ben meg PowerShell-ben resetelődik ahogy küldeném neki.
Viszont az Arduino IDE soros monitorjában nem csinálja ezt. Ja de, ott is reseteli mikor az ablakot megnyitom. Viszont a küldés legalább jól megy.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#3622) gyapo11 válasza MasterMark (#3621) üzenetére


gyapo11
őstag

Resetelődés ellen nem az IDE soros monitorját kell használni, hanem coolterm, mobaxterm, terminal progikat a megfelelő dts cts beállításokkal.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3623) MasterMark válasza gyapo11 (#3622) üzenetére


MasterMark
titán

Nem szeretnék külön programot, jó lenen cmd-vel vagy ps-el megoldani. Ezekkel nem lehet? Mik a megfelelő beállítások?

Switch Tax

(#3624) tvamos válasza gyapo11 (#3622) üzenetére


tvamos
nagyúr

br@yterminal, putty, miniterm... ez utobbi python, nem exe, ha ez szamit valamit.

(#3623) MasterMark válasza gyapo11 (#3622) üzenetére
Linux alatt nem kell letolteni semmit.

Ja win alatt volt regen hyperterminal, most nem tudom, hogy mi, hogy van.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3625) gyapo11 válasza MasterMark (#3623) üzenetére


gyapo11
őstag

Azt nem tudom. A megfelelé beállítás az, amikor nem resetel, már nem emlékszem hogy melyiket be meg ki, de könnyen kitalálható pár kattintással meg connecttel.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3626) MasterMark válasza tvamos (#3624) üzenetére


MasterMark
titán

A putty-ra is ugyanúgy resetel, de mint mondtam külső program nélkül lenne jó, mert bizonyos event-hez kötve akarnám én kiküldeni ezt a jelet.

Switch Tax

(#3627) tvamos válasza MasterMark (#3626) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem tudom. Python?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3628) World-Soft


World-Soft
senior tag

Üdv!

Keresek olyant aki segít egy 40x40x10mm-es 5V-os ventilátor illeszteni az arduinohoz hogy legyen állítani a fordulatát.

Van két fajtám, de nem megy, mert ugye ezeket mind elektronika vezérli.
Elektronikai fórumba valahogy nem jutottunk előrébb, de ott leszedték, hogy embert keresek ami nem csak infókat csepegtet, hanem segít megoldani a konkrét problémát.

Ha tudsz segíteni írj PM-be és megbeszéljük mit kérsz.
Üdv:
Zoli

(#3629) tvamos válasza World-Soft (#3628) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hany vezetekes?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3630) World-Soft válasza tvamos (#3629) üzenetére


World-Soft
senior tag

MB40100V2-000U-A99
Az amit vettem újabban és erősebb, de erősebben cicereg:
KF0410S5-R

Mind a kettő 2 vezetékes. Mást nem találtam még.
De ha pl. van olyan amit meg is lehet venni és jó, akkor cserélem mind a 3 ventit.

A táp 5V-os Powerbank (tehát korlátozottak az erőforrások, mert csere előtt órákig kéne menni mindennek), és egy jelmez fejében lenne, ahol a hely kevés, hűtőborda nem járható, és a maszk alapja hőre képlékennyé is válik. Meg amúgy is vesz vagy 40-50 fok benne.
Azért is a venti.

Ha kel más infó szólj.

(#3631) Gergosz2 válasza World-Soft (#3630) üzenetére


Gergosz2
veterán

Úgy tudom ezek nem igazán szeretik, ha PWM-zik őket. Pl sok tápba láttam hogy ilyet tettek, de ott fix fordulatszámon pörögtek végig.

Egyszerűbb ha keresel egy olyat, ami 4 pines, ott az egyik direkt a PWM jelet fogadja. Most hirtelen körbenézve pl a CPU hűtőmön ilyen van.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#3632) FireKeeper válasza Gergosz2 (#3631) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

kérdés hogy olyat talál-e 40x40x10-es vagy hasonló méretbe, elvégre is PC-kbe jellemzően a legkisebb venti is 8 centis (már ha a régebben alaplapon északi hídon található cicergő p*csköszörűket nem számítjuk), ráadásul azok 12 voltról mennek. ezek a ventik amúgy jellemzően 5-7V-os fesznél le is állnak, szóval egy alapból 5V-os ventit nem tudom még hogyan szabályozol le.

én arra tudok esetleg gondolni, hogy ha a feszt nem nagyon tudjuk szabályozni, akkor meg kéne próbálni az árammal, sorba kötni egy ellenállást a ventivel, és annak változtatni az ellenállását. még én se csináltam ilyesmit, google ezt dobta ki [link] -innen nyilván minket csak a fesz vezérelt ellenállás része érdekel.
illetve FET-es megoldást is láttam [link]

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#3633) World-Soft válasza Gergosz2 (#3631) üzenetére


World-Soft
senior tag

Tudnál ilyet linkelni, mert ugye nekem nincs 12 hanem csak 5 voltom.
Én 6cm alatt nem találtam még PWM-et. Örülnék ha találnék.
(alakja ilyennek kell lenni, mert az egész jelmez váza így van már megcsinálva.)

(#3634) World-Soft válasza FireKeeper (#3632) üzenetére


World-Soft
senior tag

Köszi.
FET-ből ezt építettem meg: [http://www.gammon.com.au/motors]
Épp csak jobb mint direktben mondjuk ULN2803-en át.
Az erősebb elindul de rettenetesen ciripel. Tehát szétverné magát.
Sorba kötött ellenállással szépen szabályozható.
A másikhoz nincs most alkatrészem.

(#3635) Gergosz2 válasza World-Soft (#3633) üzenetére


Gergosz2
veterán

A méretek felett elsiklott a tekintetem. Sorry.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#3636) tvamos válasza World-Soft (#3633) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nezz notebook ventilatort.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3637) World-Soft válasza tvamos (#3636) üzenetére


World-Soft
senior tag

Néztem de azoknak neg olyan az akulk és a plusz burkolat is, hogy nem megy bele.

Mi van azokkal a 3 vezetekesekkel amit pcmen lehet ugye szabályozni. Azoknak nem kéne jobban toleralni? Vagy ott ha nem pwm-el oldják meg akkor mivek? Vagy mit illesztenek rá?
Nekem az is jó lenne ha valami digitális ellenállás lenne amit arduiról tudok vezérelni.

(#3638) Gergosz2 válasza World-Soft (#3637) üzenetére


Gergosz2
veterán

úgy tudom a 3 vezetékesek sem PWM jelet fogadnak. A 3 vezetékből kettő a táp+föld, a harmadikat pedig fordulatszám visszacsatolásra használják. De ezek tuti jobban tolerálják a PWM-et.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#3639) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Sziasztok!
Vettem egy ilyet:[link]
Még nem nagyon értek hozzá.
Látom van rajta egy DC csatlakozó. Ez egy lehetőség rajta, hogyha nincs usb-vel összedugva a géppel akkor tudjon magába is menni, vagy mindenképpen kell ott tápot is adni neki?
Ha igen akkor mennyit? Van 3db lithium cellám, ha sorosan kötöm, akkor 12.6V-ot kapna, lemerülten pedig 9-et. Ez jó érték lenne neki? Vagy 2 is elég lenne?

(#3640) World-Soft válasza Gergosz2 (#3638) üzenetére


World-Soft
senior tag

Igen és is csak a tolerálásra gondoltam.

Most még ez jutott eszembe, de lehet ez nem megy a valóságban:

Olyan nem lehet megoldás, hogy valami digitális potméter?
Ugye azt tudjuk, hogy ha potival szabályozok, akkor teljesen jó.
Gondolom direktben nem menne. Nincs olyan szerencsém.
De ha direktben nem lehet, akkor egy FET lenne ezzel vezérelve.
Tehát az arduino kiküldi mennyi legyen az ellenállás (nem tudom hogy megy ez), ezt beállítja magának, és ráküldve a FET-re a venti kapna egy csökkentet feszt, de azt stabilan, és nem hullámzóan.

Aki ért hozzá?
Tudom kicsit kicsavart megoldás, de ez működőképes?
Vagy ezek a porik is PWM-el dolgoznak?

(#3641) quint válasza gyenesmartin (#3639) üzenetére


quint
aktív tag

2 cella elég. A cellák közös pontját kösd az egyik analóg bemenetre, azon figyelheted, hogy mikor kell cserélned az akkukat. 3 volt alá ne engedd...

(#3642) FireKeeper válasza gyenesmartin (#3639) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

a DC tápcsati jellemzően egy feszstab bemenetére megy. meg kéne nézni a te verziódon milyen feszstab van, és annak az adatlapjában meg tudod nézni, milyen bemeneti feszültségekkel működik. az akku fesz figyelést meg tudod oldani ahogy a kolléga írta, bár én azért nem kötném rá közvetlen az akkut az arduino bemenetére, ha van rá helyed csinálj egy egyszerű műveleti erősítős feszültségkövetkő kapcsolást, és azon keresztül.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#3643) FireKeeper válasza World-Soft (#3640) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

a #3632-es hsz második felében pont ezt mondtam én is, nézd meg az ottani linkeket.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#3644) gyenesmartin válasza FireKeeper (#3642) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Ha elég lesz neki 2 cella is, akkor a közös pontot gondolom elég lenne egy sima ellenállással a bemenetre kötni. Feszültségfigyelőt 3.4V-ra gondoltam beállítani, bár lehet inkább 3.5 kéne, mert ez már 0%-ot jelent ennél az akkunál.
Egyébként az arduino bemenete az 0-5V-os? Mennyire ad pontos értéket?

[ Szerkesztve ]

(#3645) quint válasza gyenesmartin (#3644) üzenetére


quint
aktív tag

3.5 voltnál még az akkuban marad az energia közel 40 százaléka. Bár tény, hogy az élettartamának jót tesz, ha max 4 voltig töltöd, és sosem engeded pl. 3.5 volt alá merülni. A specifikált kapacitást egyébként 2.5 voltig való kisütés mellett adják meg.

A feszkövető vagy az ellenállás szvsz teljesen felesleges, semmi ellen nem véd, új lehetőséget sem ad. Más ügy, ha a teljes akkupakkról egy feszültségosztóval mész az analóg bemenetre. Ez korrektebb megoldás, mert mindkét akku benne lesz az ellenőrzésben, így egy hibát fel lehet ismerni. Még ennél is jobb, ha a fenti mellett a közös pontot is figyeled, mert akkor külön- külön is lesz infód az akkuk állapotáról. Ezen az úton haladva aztán lassan el tudunk jutni a NASA követelményekig :)

(#3646) gyapo11 válasza World-Soft (#3640) üzenetére


gyapo11
őstag

Nem tudom a digitális poti hogy működik, lehet pwm is meg fet is kellő mértékben kinyitva. Ez utóbbi elég jól közelíti a valódi poti működését, ami ugye egy változtatható értékű ellenállás.
Mi történik, ha a fogyasztót egy ilyennel sorbakötjük? A feszültség egy része a potin lesz, a másik része a fogyasztón, vagyis ez a megoldás is a feszültséget változtatja a fogyasztón.
A következő kérdés, hogy csinálunk analóg változtatható feszültséget pwmmel. R-C vagy L-C szűrővel. Az R-C egy soros ellenállást is jelent, ez nagyobb áramoknál nem szerencsés, jobb az L.
Nyilván nem kell rettentő simának lennie a szűrés utáni feszültségnek, vagyis nem kell túl nagy L vagy C, áramkörszimulátorral a terhelés ismeretében ki lehet kísérletezni.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3647) Janos250 válasza gyenesmartin (#3639) üzenetére


Janos250
őstag

Ezek 5V-tal mennek. Az alábbi megoldások bármelyike önmagában jó, feldugott tápcsati mellett nem okoz gondot ha mellette az USB is be van dugva.
1.) 5V az USB csatin
2.) Stabilizált 5V az 5V-os csatlakozó helyen
3.) Tápcsatin elvileg max 12 V, de 12V-nál már nagyon melegszik a fesz. stab. IC
Én általában 9V-os táppal használom őket, de így is eléggé melegszik. Sajnos 5V-nál nagyobb táp csak 9V-os kapható normális áron, kisebb (pl 7V) nem.
Ha épp olyan kedvem van, akkor a táp és a tápcsati közé teszek egy DC/DC konvertert, aminek a kimenetét 7V-ra szoktam állítani.
Az már biztosan elég a fesz. stab. IC-nek, és alig melegszik.

Lítium cella estén én az alábbit javasolom:
Lítium cella - DC/DC konverter (2-300 Ft) 5 V-ra állítva - 5V-os csati. Ugyanis kár a fesz. stab. IC-n melegítésre pazarolni az akku energiáját, a DC/DC konverterek hatásfoka viszont elég jó.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3648) gyenesmartin válasza Janos250 (#3647) üzenetére


gyenesmartin
őstag

Értem. Akkor 2 lithium cella sorosan bőven elég lesz neki.

(#3649) Janos250 válasza gyenesmartin (#3648) üzenetére


Janos250
őstag

Közben kiegészítettem de 2 elég akkor is, ha a táp csatira csatlakoztatod.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3650) World-Soft válasza FireKeeper (#3643) üzenetére


World-Soft
senior tag

Ja valóban végül is az elve ugyanaz. Csak ott a led adja meghajtást, és talán van eléggé tehetetlen.
A digitális potméter talán olyan, hogy sorba van egy csomó ellenállás, és beküldik digitálisan, hogy melyik pontnál szettnék a csatlakozást, és egy memóriába lelátott egység ott zár össze és jegyzi meg.
Elvileg ebben az esetben nincs PWM, hanem egy digitális kód van.
Így a rendszerből ritmikus ringás teljesen kiesik.
De úgy néztem, hogy kevés áramot tud kezelni, így ezen stabi valamivel valami mást kell vezérelni, hogy a ventit elbírja.

gyapo11:
Alul áteresztő szűrőt próbáltam. nagyon csipog, cicereg (a másik meg alig indul be csak a felső tartományban).
Igazából egy scooppal lehetne talán kimérni, hogy mekkora érték lenne a jó, de az nincs.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.