Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3551) Teasüti válasza tibi-d (#3550) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem szeretnék két külön tápot használni.
230VAC / 5VDC 15A tápom van.

[ Szerkesztve ]

(#3552) Janos250 válasza Teasüti (#3551) üzenetére


Janos250
őstag

Én Tibi-d megoldását szoktam alkalmazni. Valahol régebben éppen a led szalagra vonatkozóan olvastam is,
hogy külön tápról hajtsuk meg a procit, ne közös tápról. A szalag rövidzárjának kivédésére pedig egy megfelelően kiválasztott (előtte mérés!) lomha biztosíték.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3553) Teasüti válasza Teasüti (#3435) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Megvan a hiba forrása.
A FAB LED library kikapcsolja a megszakításokat a led szalag frissítése előtt. Hogy ez nem jutott előbb eszembe! :W
Konklúzió: kell egy második MCU, ami fogadja a parancsokat és az első MCU - ami a ledekkel foglalkozik - csak kérésre tud adatot fogadni.
Egyszerűen nem egyeztethető össze két, megszakítással működő library. :(

Vagy, szüneteltetni kéne a led frissítését, amikor bejön az első külső megszakítás.
Hmm...
Na ehhez library-t kéne írni szerintem. :(

(#3552) Janos250
Biztosítékot nem a tápra kell méretezni? Vagyis ha 15A-es tápom van, akkor zárlat esetén 15A fog áthúzni. Gondolom én naivan.
Illetve ez így annyira nem szupi, mert simán le tudom terhelni 15A-rel üzem közben. :F
Akkor még egy kérdés: létezik olyan túláram védelem, ami a táp kapacitása felett korlátozza felvehető áramot?
Teszem azt 300 db led 18A-t tudna felvenni, de csak 15A áll rendelkezésre. Egy brown-out jelenség kedvezőbb volna a világításban, mint egy elfüstölt táp. :))
(Mondjuk szoftveresen tudom szabályozni a teljesítményfelvételt - mérni is tudom MCU-val az áramfelvételt -, de nem ártana vmi hardveres korlát is.)

[ Szerkesztve ]

(#3554) Janos250 válasza Teasüti (#3553) üzenetére


Janos250
őstag

"A FAB LED library kikapcsolja a megszakításokat a led szalag frissítése előtt"
A megszakítást a led frissítésénél nem kell végig kikapcsolni, csak amíg a magas szint van, ez kevesebb, mint 1 microsec.
Az alacsony szint hosszában elég nagy a tolerancia, 8-9 microsecig elmehet alacsony szinten.
"kell egy második MCU"
Nem feltétlenül! Egyszerűbb, ha választasz egy korszerűbb CPU-t!
Például:
[link]
Ez ARM Cortex-M3 CPU, 72 Mhz-en jár, 64K flash memory, 20K SRAM, 720 Ft-ért.
Én persze ha csak lehet, azaz ha nem kell túl sok láb, az ESP8266-ot használom, de hát ez az én mániám.
Pl.:
[link]
1000 Ft-ért
[link] 800 Ft.
vagy a WeMos D1 R2-t, ami már 2-3 eFt Ft.
[link]
Ezzel a WeMosszal az a baj, hogy nem tudni, hogy a kicsi kínai valóban az R2-t küldi és nem az R1-et.
"Biztosítékot nem a tápra kell méretezni? Vagyis ha 15A-es tápom van, akkor zárlat esetén 15A fog áthúzni."
Nem! Egy mai jólnevelt táp, ha rövidrezárod, leáll, tehát ez a védelem már eleve benne van a tápban. Próbáld ki egy PC táppal. Ha rövidrezárod, leáll.
Ha biztosítékot akarsz betenni, akkor azt a maximális fogyasztásnál egy kicsit nagyobbra kell méretezni.
Egyébként ugyebár ilyesmire általában PC tápot (mert gyakorlatilag ingyen van a kiszuperált PC-kből), vagy laptop tápot szoktak használni. Vagyis akkora a valószínűsége, hogy a rendszered kigyullad, mint amekkora a valószínűsége, hogy egy PC, vagy egy laptop kigyullad. Nem nulla, de elég kicsi. Ilyen alapon a laptopoktól is nagyon kellene félni.
"Akkor még egy kérdés: létezik olyan túláram védelem, ami a táp kapacitása felett korlátozza felvehető áramot?"
Igen, maga a táp :-) ha az öreganyámnál egy kissé fiatalabb.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3555) Teasüti válasza Janos250 (#3554) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Kicsit megvariáltam a ledek frissítését. Nincs konstans kiíratás, csak ha változik a kép.
Statikus "vektornál" átugorja a küldést és ilyenkor tudok kommunikálni vele.
Annyi trükköt raktam még bele, hogy ahogy érkezik vmi adat, felfüggeszti az animációt.
Neten nem találtam megoldást a problémára, egyetlen példában sem merült fel a "ws2812b + remote control" esete.
Ha cserélnék a régebbi WS2801-es szalagra, aminek nem kell szigorú időzítés, akkor ez a probléma fel se merülne. Kár, hogy erre így konkrétan akkor jöttem rá, amikor már megvettem 15 méter szalagot. :W
Na mindegy.
Lehetséges megoldások között szerepelt a nagyobb vasra váltás is, de az sem garancia az ütközésmentes működésre. Annyi, hogy több ciklust tud végrehajtani az idő alatt. Igaz több erőforrással már nem kellene szénné optimalizált library-ket használni, mert amúgy van vmi Pololu féle cucc is, ami tud olyat, hogy pixelenként kapcsolja ki-be a megszakításokat - értékes proci időt hagyva más feladatokra ahogy te is utaltál rá. Persze ez se garancia az ütközésmentességre, de talán jelentősen lecsökkenti a csomagok eldobásának esélyét.
A valóban garantáltan hibamentes megoldás a második mcu, ami kezeli a beérkező kommunikációt és kérésre továbbítja az első felé.

A táp egy kínai utángyártott laptoptöltő akar lenni, szokatlan 5V/15A paraméterekkel, de olyan szinten noname, hogy még én is félek tőle. :DDD
5,3V jön ki belőle, csak úgy a miheztartás végett. :C

Ezek közül melyik működik csont nélkül az Arduino IDE-vel?
Úgy tudom csak a Teensy 100% kompatibilis utasításszinten - vagyis lefordul rá ugyanaz a sketch, mint az Uno-ra, ha nem tévedek (talán egy-két specifikus dolgot leszámítva, mint hogy pl. a Due-n is megszaporodtak a perfifériák és azokat külön kell címezni). Arra pályázok majd. Csak mivel kicsit drága ezért még egyelőre nem támasztok akkora igényt a nagyobb kapacitásra.
(Majd ha minden mostani projektem egyesül egy komplex vmivé és bejön mellé egy érintős TFT kijelző is, na akkor kelleni fog az ARM. :)) )
Másik környezetre áttérni meg nem szeretnék, nem akarok visszamenni az alapokhoz. :B

[ Szerkesztve ]

(#3556) gyapo11 válasza Janos250 (#3554) üzenetére


gyapo11
őstag

Táp ügyben én a jó öreg LC-t ajánlom. Soros induktivitás, és párhuzamos 100 n kerámia és 100 mikro elko. Feszültség emelkedésre nem jó, de a tápról jövő tüskéket leszedi. Hiába 15 A-es a táp, ha 10 A-es rántásokat kap nem 5 mV-ot fog esni a feszültség, és még elég csúnya tranziensek is lehetnek rajta, meg kell nézni szkóppal.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3557) Janos250 válasza Teasüti (#3555) üzenetére


Janos250
őstag

Rendben, megkezdett projektet nem könnyű variálni, de azt azért ne sajnáld, hogy az újabb led sort vetted! Jó az!
A linkelt 700 Ft-os ARM laphoz csak annyit, hogy:
"All USART interfaces can be served by the DMA controller."
Ez azért ugye már egy más kategória. Bár én még ezt nem használtam ki.
Ha DUE-ban gondolkodsz, azon az áron már egész jó lapot is lehet venni, ami ugyanúgy teljesen passzol az Arduinohoz.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3558) Teasüti válasza Janos250 (#3557) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Hát ahogy én látom a ws2812 nem jobb a ws2801-nél, csak más.
Mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai.
Ha ezt előre tudom, hogy a 2812 mellett nem fogok tudni parancsot küldeni az mcu-ra, akkor a másikat vettem volna. Persze amíg csak egy szalag van, bár láttam már megoldást több ws2801 párhuzamos használatára is shift registerrel. Vagy multiplexer vagy mi a retek.

[ Szerkesztve ]

(#3559) tvamos válasza Janos250 (#3557) üzenetére


tvamos
nagyúr

"All USART interfaces can be served by the DMA controller."
Gyorsabb is, es ott valoban vannak megszakitas prioritasok.
Ellenben, ha szarul van megirva a lib, amit letoltesz, ugyis osszekavarja a dolgokat.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3560) Janos250 válasza tvamos (#3559) üzenetére


Janos250
őstag

Köszi, egyszer majd kipróbálom, eddig még nem került rá sor.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3561) tvamos válasza Janos250 (#3560) üzenetére


tvamos
nagyúr

En sem probaltam meg ezket az STM32-es boardokat Arduino frameworkkel. :/
Mondjuk nem is feltetlen erzem a hianyat a dolognak. Nem tudom, megeri-e gyotrodni vele.

Jut is eszembe... segitsen mar nekem valaki! Szeretnek az Arduinohoz SMD DIP atalakitoval IC-t kapcsolni, de elfogyott itthon az ic-s tuskesor. Az kene nekem, de nem tudom, hogy keressem.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3562) Janos250 válasza tvamos (#3561) üzenetére


Janos250
őstag

Most készültem kidobni egy félmarékkal, mondván, hogy én azt már úgyse fogom használni. Microchip PIC-es koromban használtam. Pesti vagy?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3563) zka67 válasza tvamos (#3561) üzenetére


zka67
őstag

Szia, tüskesor-ként keresd :)

[ Szerkesztve ]

(#3564) Janos250 válasza zka67 (#3563) üzenetére


Janos250
őstag

Ha jól értettem, IC lábat akar beledugni. Arra meg ez nem jó. Vagy rosszul értettem?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3565) zka67 válasza Janos250 (#3564) üzenetére


zka67
őstag

Szerintem az kell neki, amit linkeltem.

SMD-DIP átalakító - csak egy példa - , ebbe megy a tüskesor egyik fele és az arduinon a tüskesorhoz való hüvely van.

(#3566) tvamos válasza Janos250 (#3562) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem, Stockholm.

(#3563) zka67 válasza tvamos (#3561) üzenetér
Ilyesmi, csak olyan kell, aminek rovid, kerek a pucukaja, es ic foglalatba megy.

(#3565) zka67 válasza Janos250 (#3564) üzenetére
Igen, ilyen az atalakito, csak ugy kene, hogy lapos legyen, es bemenjen a ket breadboard koze.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3567) tvamos válasza zka67 (#3565) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szoval ilyesmi lenne, amit keresek:

Csak mondjuk 1 soros, tordelhetos.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3568) zka67 válasza tvamos (#3567) üzenetére


zka67
őstag

Szia, hidd el nekem, hogy nem olyat keresel, hanem tüskesort.

Lomexnél keress rá a 43-07-33 cikkszámra. Az kell neked.

(#3569) tvamos válasza zka67 (#3568) üzenetére


tvamos
nagyúr

No szoval. Amit te irsz, az a tordelhetos tuskesor. Ezt (ilyet) forrasztom az arduino shieldbe, es tudom bedugni az Arduinoban a huvelysorba. Nekem van ebbol egy osszemarekkal. Nem kell most tobb.

Az arduinomon most 3 shield lesz, stackelheto tuskesorral.

Olyan csatlekot keresek, hogy a kis TSSOP-PDIP konverter IC foglalatba dugodjon, es beferjen a ket shield koze, mert a felso shield-en lesz a kijelzo. (Meg amugy is olyan bunfordin nez ki a sima huvelysor + tuskesor + TSSOP-DIP converter. Meg most nincs kedvem a konvertert fixen beforrasztani egy tuskesorral.)

Szoval a Lomex 41-00-60-ba szeretnem bedugni, csak nem talalom a tesojat.

Amugy persze, ezt is tuskesornak hivjak, csak tuti van valami speci neve, hogy megtalaljam.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3570) DeniL


DeniL
tag

Sziasztok,

segítsetek kérlek. Egy ESP-01+DTH22-vel tolom fel az értékeket Thingspeakre. Aug26-tól megy folyamatosan, viszont ha exportálom a hőmérsékleti és páratartalom értékeket, akkor csak az aug 30 ~23:00-tól most 15:30-ig tolja ki.

(10 percenként van kiolvasás, látom is, hogy már ~340 érték született).

Semmi más kérdésem nem lenne, csak annyi, hogyan tudom megjeleníteni grafikonon a kezdeti értéktől (aug26-tól mostanáig) az értékeket és ugyan ezt exportálni? Hiába nézem a thinspeakes channel beállításaimat, semmi erre vonatkozó dolgot nem látok/találok.

(#3571) tvamos válasza tvamos (#3569) üzenetére


tvamos
nagyúr

Tul egyszeru volt. Pin header round 0.1" male. Remelem, tenyleg ez kell majd.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3572) Gergosz2 válasza tvamos (#3571) üzenetére


Gergosz2
veterán

Idehaza precíziós tüskesor néven árulják ezt.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#3573) Teasüti


Teasüti
nagyúr

A gyári Liquidcrystal library-re ismertek vmi jó és sallangmentes alternatívát?
Még csak most ismerkedek vele, de máris utálom:
nem tudok string-et írni csak az első oszlopba, valamint a szóközzel kezdődő string-re meghülyül. :U

(#3574) artiny


artiny
őstag

Hogy hivjak azt a fajta kábelt, ami nem szállas ha lefejtem rola az izolaciot - szoval egy "drot,szállbol" all az egesz. Breadboardhoz kellene egy ilyen tekercs kabel . Azt tudom hogy 22AWG passzol majd a breadboardhoz.

(#3575) Gergosz2 válasza artiny (#3574) üzenetére


Gergosz2
veterán

Ezt keresed: [link] vagy ez [link].

Lényeg az, hogy telefon vezeték néven kapod meg idehaza, no meg az, hogy Kínából én csak drágábban láttam eddig. Nekem is van itthon egy 100 m-es tekercsből megmaradt jópár méter, azt használom én is.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#3576) brickm


brickm
őstag

Sziasztok mega 2560-nal szeretnék üres atmega328-as IC-be bootloadert égetni, majd a programot. Hogy tudom ezt megtenni?
(Kipróbáltam 2 megoldást, ami nekem nem sikerült, ezért érdeklődöm, tapasztaltabbak mit használnak?)

(#3577) artiny válasza Gergosz2 (#3575) üzenetére


artiny
őstag

koszi
en is csak dragan lattam,ha az volt az ami nekem kell .
valamint most telefon kabelre rakeresve kinabol - csak ezek a regi tekercs/rugos szeru kabel jon ki :))
Akkor talan marad EZ

[ Szerkesztve ]

(#3578) brickm válasza brickm (#3576) üzenetére


brickm
őstag

3-4 óra aktív okoskodás meg egy kávé után megoldottam a problémámat.
A második bekötés a helyes, az 50-51-52-53as lábakat kell használni a programozáshoz, de hibás az ISP example, nem tud mega programozni vele.
Kiszkópoltam a lábakat, az rx-tx-eket, átolvastam és értelmeztem az egész example-t. Átírtam és most működik, írja tökéletesen a külső IC-t. Már készül a shield nyákterve :)

(#3579) Gergosz2 válasza artiny (#3577) üzenetére


Gergosz2
veterán

De minek Kínából rendelni, amikor megkapod idehaza ~50Ft-ért méterét? Ez azért nem eget rengető összeg, és 10 méterrel sokáig elvan az ember, tekintve, hogy 4 ér van benne.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#3580) Janos250 válasza brickm (#3578) üzenetére


Janos250
őstag

Közkinccsé teszed?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3581) Janos250 válasza Daszkalosz19 (#3529) üzenetére


Janos250
őstag

Itt válaszolok, hátha mást is érdekel az arduino (ESP8266)-al WiFin keresztüli szabályozás.
Szóval én az arduinóhoz display (menü) és klaviatúra csatlakoztatás helyett azt javasolom, hogy válasszuk az ESP8266 alapú panelt, ami 700 Ft-tól 3000 Ft-ig terjedő áron kathatók. Használjuk a WiFi lehetőséget! Nem kell minden szerkentyűhöz mindenféle gombokat, klaviatúrákat, kijelzőket csatlakoztatni, mert a mai világban szinte mindenkinek van okostelefonja, tabletje, laptopja, stb., ami nagyon kényelmesen használható. Tetszőleges számú gombot, beviteli mezőt, kiírást stb. tehetünk rá. Biztosan nincs áramütés probléma sem, mert nem érünk hozzá.
Hamarjában összeütöttem egy NYERS verzióját a Te modellednek, aminek a képernyőképét mellékelem. A programot is felteszem.

[link]

A téglalapok a nap 24 óráját jelölik, ahol fehér, ott ki van kapcsolva, ahol piros, ott be van kapcsolva.
Az alul lévő formmal lehet a ki/bekapcsolást módosítani. Ez PC-s képernyőkép, de telefonon is kipróbáltam.
A panel a WeMos D1 R2.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3582) Daszkalosz19 válasza Janos250 (#3581) üzenetére


Daszkalosz19
aktív tag

Köszönöm szépen :)
Még egy kicsit variálok vele,mert kellene a másodperc beállítás lehetősége is,mert egy terrárium vezérlése lesz és a párásítás csak pár másodpercet kell,hogy menjen.

(#3583) Janos250 válasza Daszkalosz19 (#3582) üzenetére


Janos250
őstag

Mint írtam, ez egy nyers változat, reszeld ízlés szerint.
Másodperc:
Van még hely a képernyőn! :-)
Megkeresed a programban a formot és teszel be még egy-egy kalitkát!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3584) Daszkalosz19 válasza Janos250 (#3583) üzenetére


Daszkalosz19
aktív tag

Köszi szépen :)

(#3585) Teasüti válasza Janos250 (#3581) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Bluetooth soros port kapcsán merült fel a kérdés, hogy mivel lehet összeütni viszonylag fájdalommentesen egy Android-os GUI-t? Mármint telepíthető alkalmazást tabletre és telefonra.
A fájdalommentes alatt vmi frontend-ben történő szerkesztést értek, ha létezik ilyen.
Az se zavar, ha 100 mega ramot eszik három gomb a képernyőn, csak ne kelljen megtanulni kódolni még ezt is. :B

(#3586) Janos250 válasza Teasüti (#3585) üzenetére


Janos250
őstag

A BT eddig még nekem kimaradt.
Épp azért szeretem a WEBet, mert nem kell semmit telepíteni, minden böngészővel használható.
Én az arduinonak is telepítés nélküli (portable) verzióját használom, mert nem szeretem, ha valamit telepíteni kell.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3587) tvamos válasza Teasüti (#3585) üzenetére


tvamos
nagyúr

MIT App inventor is jo.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3588) Gergosz2 válasza tvamos (#3587) üzenetére


Gergosz2
veterán

+1

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#3589) World-Soft


World-Soft
senior tag

Sziasztok!
Új vagyok
Van egy 4 digites 7 szegmense kijelzőm és 2 nyomógombom.

Menüt szeretnék írni. Kicsit mint a monitorokon is van.
Látom léteznek már megírt ilyen menü osztályok.
Melyiket ajánljátok aminél két gomb is elegendő, és lehetőleg kevés helyet eszik fordításkor, mert ugye nem kell minden féle olyan cucc amit egy rendes LCD kijelző tudna.

Előre is köszi.
Zoli

(#3590) gyapo11 válasza Janos250 (#3586) üzenetére


gyapo11
őstag

Ezzel egyetértek, én is telepítés ellenes vagyok.
Kb. ezer éve a vállalatok Netware servereket használtak. Már azok is tudták, ha jól emlékszem 3.x verziótól, hogy az ethernet kártya driverét (meg sok mást) be lehetett tölteni futás közben, meg kiszedni, load, unload.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3591) brickm válasza Janos250 (#3580) üzenetére


brickm
őstag

Írtam az arduinonak, meg visszanéztem a latest version arduino szoftvereket. Nem találtam meg a pontos kezdetét a hibának, mert nem volt kedvem feltenni az összeset, de pl az 1.0.X-es release-ek képesek írni megával. Csak azokat már nem egyszerű beszerezni.
De az 1.5-ös ISP.ino még szintén képes megán keresztül égetni. Ez hivatalos kiadás, az enyémmel szemben, így bárki bátran használhatja.

(#3592) MasterMark


MasterMark
titán

Üdv újra, megjött az a másolat Arduino Nano-m.

Egy kérdés, lehet én értek valamit félre:

int sensorValue = analogRead(A0);
Serial.println(sensorValue);

Ennyit csinálok, és a soros porton elég random jönnek a számok. Egyelőre nem kötöttem rá semmit, de ha rákötök két kábelt, és mondjuk odaérintem egy gombelemhez, akkor azonnal 0 lesz.

Szóval mi ez, akkor és hogy kell használni? :R

Switch Tax

(#3593) MasterMark válasza MasterMark (#3592) üzenetére


MasterMark
titán

szerk.: Az megvan, hogy a random szám normális, ha nincs semmihez sem kötve. De gombelem-re miért nem mutat valamit?

Switch Tax

(#3594) Gergosz2 válasza MasterMark (#3592) üzenetére


Gergosz2
veterán

A random számok azért jönnek, mert az ADC mindenféle összeszedett zajt mér meg. Ha a gombelemhez érinted akkor földpotenciált mér. Bár nem tudom, hogy mit is csináltál pontosan, hogy most két kábelt tettél rá egy pinre :F

Ami nem szokott ártani, hogy a nem használt lábakat földre teszed. Ha ez nem megoldható, akkor legalább azokat a lábakat amik az ADC-re mennek. Pl. Texas DSP-k némelyike néha meghülyül, ha nem nem így teszel.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#3595) MasterMark válasza Gergosz2 (#3594) üzenetére


MasterMark
titán

Van két GND feliratú láb az egyikre kötöttem a "minuszt".

Switch Tax

(#3596) MasterMark válasza MasterMark (#3595) üzenetére


MasterMark
titán

Egyébként ezt is megakartam kérdezni, hogy melyik földet és hogy kell használni? Oda több mindent is lehet kötni?

Switch Tax

(#3597) tvamos válasza Gergosz2 (#3594) üzenetére


tvamos
nagyúr

Valodi veletlen generator. :)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3598) DeniL


DeniL
tag

Sziasztok,

szeretnék megvalósítani egy "projektet", amihez az ötleteitekre lenne szükségem (nem a kész megoldásra).
Irodában dolgozom, ahol elektromos kapcsoló van felszerelve minden íróasztalhoz, amit megnyomva, a nyomás pillanatában nyitja az iroda bejárati ajtaját.
A ajtónyitót egy külső cég szerelte fel, nem ismerem, csak egy kapcsoló lóg az asztalomnál.
Szeretném ezt a kapcsolót kényelmi okokból kiváltani egy arduinóval vagy esp8266-al, webes felületről vagy applikációt írva hozzá, semmi más funkciót nem szeretnék elérni, csak annyit, hogy egy webes felületen lévő gombot megnyomva 10 másodpercig tartsa összezárva a kapcsolóba bekötött 2 vezetékét.
A kapcsoló tudtommal 12V-os feszültség alatt van.

Mire is lenne szükségem? egy relét vezéreljek vele? Csinált már valaki hasonlót?

(Még talán RFID-s megoldásra is gondoltam, hogy egy tag-et érintve egy olvasóhoz, nyitná az ajtót).

[ Szerkesztve ]

(#3599) Janos250 válasza MasterMark (#3596) üzenetére


Janos250
őstag

Az összes föld össze van kötve, tehát bármelyiket használhatod, de egy átlagos projektnél, így is kevés van belőlük, hiszen minden hozzá kapcsolt szerkentyű áhítozik egy földre.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3600) Janos250 válasza DeniL (#3598) üzenetére


Janos250
őstag

1. A mágneszárak tudtommal 15 V-al működnek, de ebben nem vagyok biztos, lehet valóban 12. Igen, szerintem is a relé a legjobb megoldás. Ha ESP, vagy ARM, akkor 3.3 V! Pl.:
[link]
[link]
2. Mivel én ESP mániás vagyok, először ahhoz írom az én elképzeléseimet.
a.) ESP, szerrvernek programozva az ajtóra, relével nyit. Indítás mobiltelefonról, WEB lapról. Előnye, nem kell semmi más, hátránya, hogy mire csatlakoztatod a WiFit a telefonodon, és behívod a lapot, hazamegy, aki be akart jönni.
b.) Szerver ugyanígy, de nem telefonról, hanem másik ESP-ről indítva, egy gomb megnyomásával. Előnye, hogy azonnal reagál, hátránya, hogy minden nyomógomb mellé kell egy ESP12E (célszerűen) darabonként 700 Ft, +doboz, + valami táp megoldás.
RFID:
Hova akarod az RFID érzékelőjét? Az ajtóra, vagy az asztalodra?
Szerintem egy lehetséges megoldás:
Ajtónál: ESP12E , kezeli az ajtónyitó relét, és az ajtónál kívül elhelyezett olvasót, hogy akinek van hozzá tag (70-80 Ft/db) az be tud jönni.
Astalodon:
a.) ESP+nyomógomb ugyanúgy.
b.) szintén ESP-olvasó, ami WiFin keresztül utasíítja az ajtónál lévőt nyitásra, ha odateszed a taget.
RFID megoldás:
Ehhez
[link]
vannak kész könyvtárak, nem panaszkodnak rá, elvileg egy bejáratott technika, nem próbáltam.
Másik:
[link]
ez kényelmesebb, ha működik, mert benne van egy proci, és folyamatosan küldi a közelébe helyezett tag kódját UART-on.
Nekem egy verzió egy darabig működött, aztán nem. Próbáltam másikkal, az meg egyáltalán nem működött. Tovább nem próbálkoztam, eltettem akkora, amikor majd jobban ráérek. Nem egy kiforrott típus, mert pl egy smd led közvetlenül 5V-ra van kötve, ami kiég.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.