Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3501) gyapo11 válasza Teasüti (#3495) üzenetére


gyapo11
őstag

Tűzhely fölött forraszanyag olvadáspontig melegíted, és élével az asztalhoz csapva lerepülnek az alkatrészek.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3502) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Köszi a tippeket! :R

(#3501) gyapo11
LOL, az igen! :Y
Az évek meg a rutin. :))
Elektromos tűzhely van csak, de mindjárt szerzek egy öngyújtót. :C

[ Szerkesztve ]

(#3503) Janos250 válasza gyapo11 (#3501) üzenetére


Janos250
őstag

Igen, az összes! :-)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3504) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Uhm ez érdekes.
Kínai Nano amit megszikráztattam tegnap, ma rádugom az usb-re és megy a program.
Na mondom mégse lett baja?
Ahogy elindítom az IDE-t, úgy a program futás leáll és a 13-as LED villog. Ha elindítom a soros monitort, akkor megint beboot-ol és megy a program.
Ha kilépek a monitorból, akkor újra villog. Ha bezárom az IDE-t, akkor ismét fut a feltöltött program.
Ez most mi? :F

(#3505) tvamos válasza Teasüti (#3502) üzenetére


tvamos
nagyúr

Azt nem mondtad, hogy minden alkatreszt le akarsz szedni. En holegfuvoval szoktam.

(#3499) Ribi válasza tvamos (#3498) üzenetére
Szaz szonak is egy a vege, normalis kornyezet kell a biztonsagos munkavegzeshez --> jo tap kell, aminem az asztalon hanyodik. Lehalabb egy lemez darabra, vagy plexire ra kell csavarozni. En a breadbordomat is raragasztottam alu lemezre, es gumitalpat is raktam ra, ne csuszkaljon ossze-vissza az asztalon.Nem is hianyzik mar mas, minthogy mondjuk egy boost konverter, vagy motor driver kiprobalasanal szetcsapjam a szkopom, vagy a pc-m.

(#3504) Teasüti
Lehet, hogy az USB-serial interface mihalylott meg.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3506) Teasüti válasza tvamos (#3505) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem is, csak a fesz. stab. ic-t. :))

(#3507) Janos250 válasza Teasüti (#3506) üzenetére


Janos250
őstag

Nem emlékszem már biztosan, de valahonnan úgy rémlik, hogy:
13-as LED bootloader állapottal kapcsolatos, lehet, hogy a gépre dugás egyből boot állapotba viszi?
D3: talán a watchdoggal kapcsolatos
Talán D7,D8,D9 valami hiba információ, de soha nem használtam, nem tudom.
Ajánlják az interneten, hogy félig halott panelnél :

kikapcs
reset bonyom, nyomva tart
USB bedug
upload
mikor ténylegesen elindul a feltöltés (pontok) akkor kiengedhető a reset

Ha egyszerűen elvágod a fesz. stab. IC lábát és stab. feszt adsz rá?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3508) gyapo11 válasza Teasüti (#3502) üzenetére


gyapo11
őstag

Öngyújtó kevés lesz, gyorsan kell melegíteni, hogy minél kevesebb hőt kapjanak az alkatrészek. A nyákról fölválhat a réz, de az most mindegy. Ha van kis gázpisztoly, az még jobb, satuba a nyák, balkéz csipesszel húzza az alkatrészt, jobbról jön a láng a nyákra.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3509) Zoja™ válasza gyapo11 (#3508) üzenetére


Zoja™
őstag

Én maradnék inkább a folyasztószer+páka+ónszívó szalag kombónál. Ha nem biztos az ember keze, akkor több kárt csinál, mint hasznot, főleg nyílt lánggal.

(#3510) gyapo11 válasza Zoja™ (#3509) üzenetére


gyapo11
őstag

De ez egy rossz panelről leszedés volt, minek fogyasztani az anyagokat, ha egy pillanat alatt le lehet kapni a felületszerelt alkatrészeket? Ha javítandó nyákról van szó, az egész más, akkor jöhet a te módszered, vagy a hőlégfúvó, mármint a kicsi 0.5-1 centis, nem a festékleégető 2 kW-os.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3511) Zoja™ válasza gyapo11 (#3510) üzenetére


Zoja™
őstag

Lehet elnéztem valahol, de nem arról volt szó, hogy a stab ic-t akarja cserélni a nano-n?

(#3512) Daszkalosz19 válasza Janos250 (#3469) üzenetére


Daszkalosz19
aktív tag

Szia Jani!
Ha van időd akkor ránéznél az időkapcsolásra?
Köszönöm :R

(#3513) Teasüti válasza Zoja™ (#3511) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A halott Nano-ról átrakni az elfüstölt breadboard tápra. Előbbi az 5V-os kimeneten volt betáplálva, aztán nem szerette a táp elfüstölését, talán megkapta a 12V-ot. De a stab ic még jó rajta és ugyanilyen volt a tápon is.
De mindegy, kukáztam mindkettőt. :R

(#3514) Zoja™ válasza Teasüti (#3513) üzenetére


Zoja™
őstag

Így már összeállt a kép. :)
Egyébként teszt jelleggel akár egy PC tápot is fel lehetne használni, én legalábbis azt használom tesztelésre, ha pedig véglegesítésre kerül egy áramkör, akkor építek neki saját tápot.

(#3515) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Nem teljesen vág ide a kérdés, de lehetséges kapcsolni 120 VAC-t félvezetőkkel?
Egy 12VDC to 120VAC@800khz invertert szeretnék úgy kapcsolgatni, hogy a kimenetet elosztani sok csatornára.
A relé az túl lassú, világítást kéne vezérelni róla, amit természetesen Arduino-val készíteném el.
Ez lehetséges? Nincs infó hogy oldották meg elektronikailag a fenti példában, de erősen kétlem, hogy beépítettek n+1 invertert.

[ Szerkesztve ]

(#3516) tvamos válasza Teasüti (#3515) üzenetére


tvamos
nagyúr

Miert ne? Ha electroluminescent, akkor nagyon kicsi az aram, raadasul az az AC nem kell, hogy szinuszos legyen. Amugy valoszinu MOSFET-tel csinalnam.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3517) Janos250 válasza Daszkalosz19 (#3512) üzenetére


Janos250
őstag

Szia!
Holnap megnézem.
Ma strand volt.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3518) Janos250 válasza Teasüti (#3515) üzenetére


Janos250
őstag

Triac?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3519) tvamos válasza Janos250 (#3518) üzenetére


tvamos
nagyúr

Triac 800kHz-re? Biztos vagyebben?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3520) Daszkalosz19 válasza Janos250 (#3517) üzenetére


Daszkalosz19
aktív tag

Köszönöm :R

(#3521) Janos250 válasza tvamos (#3519) üzenetére


Janos250
őstag

Na, arra nem :-)
Én úgy értettem, hogy van egy invertere, ami DC-ből 800 khz-el csinál 120 V (50 hz) AC-t.
Újra elolvasva Teasüti kérdését, lehet, hogy valóban a 800 khz-et akarja kapcsolgatni, akkor badarság, amit írtam.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3522) zka67 válasza tvamos (#3519) üzenetére


zka67
őstag

Szia, biztosan nem 120V 800kHz-ről megy az autó oldalán a fénycsík. Ez már egy komoly rádióadó lenne...

Szerintem itt arról van szó, hogy 800kHz-es oszcillátorral csinálják a 120V-ot a 12V-ból, és utána egyenirányítják, és azt kapcsolgatják a fénycsíkokra.

(#3523) tvamos válasza zka67 (#3522) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen, valoszinu 8kHz lesz az, meg electroluminescent lampa, ha jol emlekszem, akkor ac kell neki.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3524) Janos250 válasza zka67 (#3522) üzenetére


Janos250
őstag

A videót csak most néztem meg. Írja már le legyen szíves valaki, aki ért hozzá, hogy ezt hogy csinálják?
Fizikailag mi az, ami világít?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3525) Zoja™ válasza Janos250 (#3524) üzenetére


Zoja™
őstag

Itt egy kicsit bővebb videó róla.

(#3526) Janos250 válasza Daszkalosz19 (#3520) üzenetére


Janos250
őstag

Sajnos elakadtam :-(
Ami RTC modult hazahoztam, az rossz :-(

Mellesleg melyik RTC modult akarod használni, mert nem csak egy van, és ahhoz kell illeszteni a libraryt?

Pár dolgot azért megnéztem:

Szerintem túl van bonyolítva:
Amikor egy relének a ki/bekapcsolási ideje van, akkor ellenőrzi, hogy nem olyan állapotban van-e már, amilyenben lenni kell. Azaz, hogy ugyanabban a másodpercben ha már bekapcsolta és ugyanabban a másodpercben nézi újra, ne akarja újra bekapcsolni. Ez szerintem felesleges, mert ha mégegyszer kiírja a porta az 1 vagy 0 értéket, semmi gondot nem okoz.
Hétfőn tudom folytatni másik modullal, remélem az működik, mert harmadik már nincs a fiókban :-(

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3527) Daszkalosz19 válasza Janos250 (#3526) üzenetére


Daszkalosz19
aktív tag

Szia! DS1307,vagy 3132. Van mind a kettő
A relé ellenőrzést én is feleslegesnek tartom
Köszi,hogy segítesz :R

[ Szerkesztve ]

(#3528) Janos250 válasza Daszkalosz19 (#3527) üzenetére


Janos250
őstag

Közben kiderült, hogy nem az RTC volt a rossz.

Addig jutottam, hogy kikommenteltem a menü és a gombok részeit, mert az nincs, nem tudom kipróbálni.
Így, ha kézzel beállítod a kikapcsolási és bekapcsolási időpontot, csinálja, amit ellenőrizni tudsz ledekkel,
illetve beletettem ideiglenesen egy serialra kiíratást is, ott is látszik.

Ha az RTC nincs beállítva, akkor a PC órája alapján beállítja. Utána már - ha van benne elem -
működik.
Itt van, megnézheted.
Majd folyt. köv.

[link]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3529) Daszkalosz19 válasza Janos250 (#3528) üzenetére


Daszkalosz19
aktív tag

Nagyon szépen köszönöm :R
igen,így szépen működik :)

[ Szerkesztve ]

(#3530) Pulsar


Pulsar
veterán

Sziasztok,

láttam valahol youtubeon egy videót, ahol egy motor vezérlőt, és a hozzá való léptető motort valami grafikus felületen konfigurálták. A videót nem találom, de hátha látott már valaki ilyet :) Szóval az érdekelne, hogy mi lehet ez a progi, és milyen motor vezérlővel kompatibilis?

(#3531) Gergosz2 válasza Pulsar (#3530) üzenetére


Gergosz2
veterán

TI-nél tud ilyet a InstaSPIN. Bár ez nem arduino és még hajtás is kell hozzá.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#3532) Pulsar válasza Gergosz2 (#3531) üzenetére


Pulsar
veterán

nem, ez tuti arduino volt, és egy motorvezérlő shield volt rajta. De lehet megkeresem a vidit, hátha úgy könnyebb :) Azért köszönöm :R

(#3533) Daszkalosz19 válasza Pulsar (#3532) üzenetére


Daszkalosz19
aktív tag

(#3534) Pulsar válasza Daszkalosz19 (#3533) üzenetére


Pulsar
veterán

nem, de ezt ismerem :)

Közben megtaláltam, csak még nem tudom mi is ez :)
Dragonframe a neve ha jól látom. De itt a videó:
https://www.youtube.com/watch?v=MNCu4yzGlUw&t=263

(#3535) Teasüti válasza Janos250 (#3518) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Sajnos amennyit fejlődtem programozásban, annyira analfabéta vagyok még mindig az elektronikai részéhez.

(#3536) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Ha már elektronika, akkor beszéljük kicsit a biztonságos betáplálásról! :R
A kérdésem az volna, hogy miként lehetne megvédeni túlfesz és túláram ellen az AVR-t?
A leendő környezetben 5V-os táp lesz, vagyis közvetlenül lesz betáplálva az 5V-os porton.
Viszont most is úgy jártam, hogy rövidzár, szikra és az AVR megdöglött.
Na az ilyen esetekre mivel lehet felkészülni?
Biztosíték?
Na meg ugyanarról a tápról fog menni majd, amiről 300 db RGB led is, ami elvileg úgy tudom nem lehetne probléma, de azért mégiscsak 5-15 amperről lesz szó és szerencsétlen Nano-nak csak pár mA kell.
Ha megszalad, akkor füstöl gondolom.
Mennyire életszerű, h megszalad?
Onnan sejtem, h ebből gond lehet, hogy az rgb szalag betáplálásánál is előfordul, hogy az első led megdöglik és azzal magyarázzák, hogy túláramot kap. Nem értem miért párhuzamos kötésnél, de nálam is sérült már az egyik szalag első ledje, kondi ide vagy oda.

Na meg kínai tápom van, szóval szeretnék utána még gondoskodni túlfesz, túláram, rövidzár és egyéb védelmekről mielőtt beépítésre kerül.
Köszönöm! :R

(#3537) Pulsar válasza Teasüti (#3536) üzenetére


Pulsar
veterán

Talán a legegyszerűbb, és legolcsóbb megoldás egy PC boltokban is kapható túlfeszültségvédő. De igazából nem túl drága egy ilyen arduino, sem, így ha meghal sem drága cserélni, esetleg cseredarabot tartani otthon (én is így csinálom)

(#3538) tibi-d válasza Teasüti (#3536) üzenetére


tibi-d
tag

Lehetőség van az arduino teljes galvanikus leválasztására a vezérelt berendezéstől. Én 24V, 40A-es terhelést vezéreltem arduinoval galvanikusan leválasztott táp, és optocsatoló segítségével. Működik minden gond nélkül.

(#3539) Ribi válasza Pulsar (#3537) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ezt a vackot nem igazán használnám, ugyanis pont ha túlfeszt érzékel, akkor rövidzárat csinál. :W

Arduinohoz esetleg egy zener diódát lehetne bekötni, 5.1Vost, az bőven elbírja az arduinot akár huzamosabb túlfesz esetén is. Illetve pár nagyobb fólia kondit ami talán megeszi a nagyobb fesz tüskét.
Lehet bekapcsolásnál a hirtelen nagy áramra kicsit túllövi a feszt és ez nyírhat ki valamit.

[ Szerkesztve ]

(#3540) Teasüti válasza tibi-d (#3538) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Hogyan kéne leválasztani galvanikusan, amikor az RGB szalag bekötése úgy indul, hogy közösítsd a földet a szalag és az avr között? Meg nagyjából a legtöbb alkalmazásnál is ez volt eddig, amit láttam Arduino-val, h közös föld potenciálra kell hozni a cuccokat.
Na meg ha ugyanaz a táp eteti az AVR-t, amiről megy még 15 amper smd led?

(#3539) Ribi
Ez a dióda kérdés feljött már az AVR portjainak illesztésénél is. Most olvasom a wikit róla, érdekes.
Éppen ilyenekre gondolok, hogy pár apró vacakkal kicsit üzembiztosabbá tenni a tápot, főleg ha közvetlen szabályzott 5V-tal szeretném üzemeltetni az AVR-t.

[ Szerkesztve ]

(#3541) Pulsar válasza Ribi (#3539) üzenetére


Pulsar
veterán

hát de nem ez a lényeg? Ha a táp megszalad, akkor rövidzárba megy át, így nem a arduino füstöl el?

(#3542) Ribi válasza Pulsar (#3541) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ha esetleg valami gáz akad a rövidzár védelemmel, akkor egy fasza tüzet okoz.
Eleve nem szabad, hogy megszaladjon a táp saját védelme miatt. Ha mégis megszalad akkor már gáz van a táppal erre mégjobban bestresszelem?
Ez egy igen durva barkács megoldás amit senkinek sem javasolnék. :(

Juteszembe zártam rövidre véletlen tápot és az azon az ágon lévő winyó meghalt. Szóval inkább be kellene tiltatni azt a vackot mintsem árulni.

[ Szerkesztve ]

(#3543) Pulsar válasza Ribi (#3542) üzenetére


Pulsar
veterán

van abba is valami amit mondasz, de nekem mentette már meg ilyen a wincsit :)

(#3544) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Egy PTC bizti elegendő volna a +5V elé az AVR-en, esetleg egy Z-diódával megtámogatva, hogy kivédjem a rövidzárlatot és egyéb túlfeszt és -áramot?

(#3545) Ribi válasza Pulsar (#3543) üzenetére


Ribi
nagyúr

Az látszik, hogy ez csinált valamit, vagy a táp kapcsolt le?

Teasüti: Hobby elektronika topikban kérdezz rá, ott talán többet tudnak. De ha van elég kis áramú cucc akkor ez a kettő elég lehet.

[ Szerkesztve ]

(#3546) tibi-d válasza Teasüti (#3540) üzenetére


tibi-d
tag

Az optikai leválasztásnak az a lényege, hogy a vezérlő-, és vezérelt áramkör semmilyen galvanikus kapcsolatban nincs egymással. Az iparban ez egy rutin eljárás. Több 1000A áramokat vezérelnek processzoros áramkörökkel. Az optocsatoló bemeneti közös pontja csatlakozik az arduino testjére, az optocsatoló kimeneti közös pontja pedig a vezérelt teljesítményfokozat testjére. Az arduino az optokapu LED-jét vezérli, az megvilágít egy fototranzisztort, ami kapcsolja a teljesítmény fokozatot. A két oldal között csak a fény biztosítja a kapcsolatot. Így lehet akár 2-5kV feszültségkülömbségű áramköröket összekapcsolni. A másik módszer az impulzustranszformátor, ez a bonyolultabb módszer.

(#3547) Teasüti válasza tibi-d (#3546) üzenetére


Teasüti
nagyúr

A táp 5v-os, az mcu 5v-os, a led szalag 5v-os. Azt áruld el miért kéne nekem ezt szétválasztani galvanikusan?

(#3548) tibi-d válasza Teasüti (#3547) üzenetére


tibi-d
tag

Mert a nagy áram kapcsolgatásakor óhatatlanul lecsökkenhet a feszültség 4,5V alá is, amit te nem veszel észre, de az arduino akár resetelődhet is. A testen keresztül zavarjelek indulhatnak el a processzor felé ( földhurok), ami szintén megzavarhatja a működését. Ha viszont elválasztod a nagy áramú részektől, az arduino minden zavartól mentesen végezheti a dolgát, nem érhet meglepetés. Ezt saját tapasztalatból mondom, mert heteket szenvedtem azzal, hogy néha nem azt csinálta amit kellett volna neki. És nem volt logikus magyarázat a dologra. Ekkor homályosítottak fel, hogy gondoltam-e a fentebb vázolt problémára. Igaz, hogy teljesen át kellett tervezni az áramkört, de azóta nem jelentkeztek "anomáliák". Azóta, ha 1-2A-nál nagyobb áramokat kell kapcsolgatnom viszonylag nagy sebességgel, akkor mindig ezt a módszert alkalmazom. Ha a sebesség nem fontos, maradok a relénél, a megfelelő védelmi megoldásokkal (védődiódák, stb.).

(#3549) Teasüti válasza tibi-d (#3548) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Oké, elfogadom.
A következő kérdésem az volna, hogy mihez kezdesz a közös táppal?
Én eddig úgy tudtam, hogy galvanikus leválasztást két külön áramkör összekötésekor alkalmazunk.
Na de itt közös a táp, közös a földpotenciál és vhogy össze kéne kötni az RGB szalag Data In portját az MCU egyik I/O portjával, amin 800 Khz-es adatfolyam fog közlekedni.
Szóval várom a javaslatokat. :R ;]

Amúgy jelenleg a teszt folyamán semmi jelét nem mutatja a rendszer, h ne lenne működőképes.
Már össze van rakva a prototípus, a programot fejlesztgetem. Az MCU és a szalag párhuzamosan van kötve a tápra.
Ez így működik. Igaz semmi sallang nincs rajta, de megy.
Én csak kiegészítő védelmet szeretnék hozzáadni, ha beépítésre kerül 24/7-es használatra, hogy megfeleljen "a biztonsági előírásoknak". De legalább ne legyen háztűz, ha a táppal gond adódik. Az se baj, ha meg tudom védeni az MCU-t, ha bejön vmi zavar a hálózatról.
Vagy mint az eredeti kérdésben is szerepelt, hogy okozhat-e problémát hidegindításkor a nagy áramfelvétel? Ilyenkor ha megszaladna, akkor azt ki kéne védeni vmivel. Erre van a kondi a szalag elején.
VAGY ha rövidzáram van, akkor azt mivel lehet kivédeni. Szóval ez volt a kérdés.

Szóval még egyszer. Itt az MCU csak közvetetten kapcsol nagy áramokat, nem az a feladat, hogy az 5V-os I/O-t illeszteni kell az akármilyen feszültségű nagyobb áramhoz. Itt az I/O port egy 220-as ellenálláson keresztül közvetlenül csatlakozik a led szalaghoz. A led szalag meg közvetlenül (illetve egy 2200 uF kondival) a tápra.
Az MCU is közvetlenül a tápra párhuzamosan.

[ Szerkesztve ]

(#3550) tibi-d válasza Teasüti (#3549) üzenetére


tibi-d
tag

Az a kérdés, hogy az 5V-ot miként állítod elő. Ha 230VAC / 5VDC tápról hajtod meg a teljesítményfokozatot, akkor érdemes lehet egy külön 1-2W-os 230VAC/5VDC adapterről meghajtani, és csak a negatív potenciált összekötni. Ha az arduinonál lépne fel gond, a kisteljesítményű táp lekapcsol, "megvédve az arduinot". Ha másképp, akkor bonyolódik a helyzet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.