Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23551) Jester01 válasza Sonja (#23550) üzenetére


Jester01
veterán

find /foo/ABC -name '*.zip' -exec unzip {} \;

Vagy midnight commander ;)

[ Szerkesztve ]

Jester

(#23552) Sonja


Sonja
veterán

Köszi, jól működik! :C Meg lehet még toldani a parancsot? :F Állandóan kérdez az unzip, hogy replace, és mindig írogatni kell az A betűt (mint All), így meg lehet neki adni, hogy ne kérdezzen semmit, hanem alapból fogadja az A-t? :B Köszi! :R

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#23553) Jester01 válasza Sonja (#23552) üzenetére


Jester01
veterán

Meg persze, de miért nem próbáltad már ki ;)
Mármint, unzip -o

[ Szerkesztve ]

Jester

(#23554) Sonja válasza Jester01 (#23553) üzenetére


Sonja
veterán

Ja, hogy van ilyen opciója az unzipnek. :B Ezt nem tudtam. :D A parancsot kipróbáltam, ha arra gondolsz, azért írtam, hogy jó, csak folyton kérdezgetett. :K Köszöntem! :R

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#23555) spammer válasza Sonja (#23554) üzenetére


spammer
veterán

man unzip
/overwrite
<enter>

;]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23556) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Rakott fel már valaki uborkára OpenVPN-t? Találtam bőven leírást, de eléggé különböznek. Ha senki, megyek a gyári, ubis dokumentáció alapján, csak előtte azért körbekérdeznék itt.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23557) emvy válasza Jim Tonic (#23556) üzenetére


emvy
nagyúr

Igen, de nem remlik semmi komplikacio.

while (!sleep) sheep++;

(#23558) Jim Tonic válasza emvy (#23557) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Gyári doksi alapján? :) Elfelejtettem írni, de szerverről van szó.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23559) emvy válasza Jim Tonic (#23558) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem emlekszem.

while (!sleep) sheep++;

(#23560) emvy


emvy
nagyúr

Mai Ubuntu/Unity csodalatossag: IntelliJ feldob egy modalis dialogusablakot, alt-tab mashova. Ujabb alt-tab utan a modalis ablak valahol hatulra kerul, es tobbet nem lehet elohozni. Igy kenytelen vagyok force close-olni az IDE-t, mert a nyomorult Unity nem hajlando megmutatni a dialogust.

while (!sleep) sheep++;

(#23561) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Próba-szerencse alapú hibakeresés céljából próbáltam letiltani az összes lehetséges file/folder locking mechanizmust Samba 4.3.4-ben azzal, hogy bepakoltam ezeket az smb.conf-ba (némelyiknél már ez volt az alapértelmezés a manual szerint, de kigyűjtöttem belőle mindent, ami szóba jöhet):

kernel share modes = no
#locking = no
strict locking = no
oplocks = no
kernel oplocks = no
fake oplocks = no
blocking locks = no
level2 oplocks = no
durable handles = no
posix locking = no

A locking-ot azért tettem kommentbe, mert a manual alapján a no azt eredményezi, hogy bár semmit nem lock-ol a Samba szerver, de a klienseknek azt hazudja, hogy mindent lock-olt (ami látszólag ugyan az, mint a fake oplock, csak nem a lock-olás oppurtunistic változatával). De már próbáltam ezt yes-re is állítani, az eredmény akkor is hasonló.

A testparm szerint minden OK, de aztán:

F17a_NAS ~ # smbstatus

Samba version 4.3.4
PID Username Group Machine Protocol Version
------------------------------------------------------------------------------
12759 root root 192.168.1.111 (ipv4:192.168.1.111:55744) Unknown (0x0311)

Service pid machine Connected at
-------------------------------------------------------
data 12759 192.168.1.111 Thu Feb 11 20:00:24 2016

Locked files:
Pid Uid DenyMode Access R/W Oplock SharePath Name Time
--------------------------------------------------------------------------------------------------
12759 0 DENY_NONE 0x100081 RDONLY NONE /data . Thu Feb 11 20:01:24 2016
12759 0 DENY_NONE 0x100081 RDONLY NONE /data . Thu Feb 11 20:01:49 2016
12759 0 DENY_NONE 0x100081 RDONLY NONE /data surveillance/B1 Thu Feb 11 20:01:24 2016
12759 0 DENY_NONE 0x100081 RDONLY NONE /data surveillance Thu Feb 11 20:01:24 2016
12759 0 DENY_NONE 0x100081 RDONLY NONE /data movies Thu Feb 11 20:01:49 2016

Vagy a fenti smbstatus ellenére lehetséges, hogy sikerült letiltanom a lock-olást, és itt csak azt látom, hogy mit kért a kliens, sem pedig azt, hogy valójában mit tett a szerver?
Vagyis lényében a "fake" mód van érvényben és nem tudom elérni, hogy nemet merjen mondani a Samba a Windows-nak egy lock request-re? Ezt nem hajlandó elfogadni a Windows, vagy mi...? :U

Abból a szempontból lenne érdekes a dolog, hogy vannak olyan file-ok ezen a tárhelyen, amiket gyakorlatilag 24/7 ír folyamatosan egy folyamat a Linux-os gépen, amin a Samba is fut (pontosabban nem mindig ugyan azt a file-t írja, hanem óránként újat kezd és egy cronjob törli időnként a régebbieket, de létrehozástól lezárásig apránként növekszik egy-egy file --- valós időben stream-el videótartalom megy bele), közben pedig egy Win10-es gép is használja ezt a tárhelyet és néha egész konkrétan ezeket, az épp gyarapodó file-okat is megnyitom vele.

Az a fura, hogy azt tapasztaltam hosszabb időn át, hogy akkor kezd problémázni a kérdéses file-okat kezelő program, amikor be van kapcsolva a Windows-os gép. Például este 17-től másnap 10-ig folyamatosan sorakoznak fel azonos méretű, pontosan 1 óra anyagot tartalmazó file-ok, de 10-től, amikor aznap felébredtem és rutinból bekapcsoltam a gépet, onnantól 20-30 percenként megszakad és újraindul, rövidebbek a file-ok és így ki is maradozik pár perc (de ilyenkor általában még semmit nem csinálok vele, a kijelzőt még be sem kapcsolom határozatlan ideig, nem hogy a hálózati meghajtót tallózgatnám, főleg nem ezeket a file-okat piszkálom...). Viszont ha szándékosan megnyitom a félkész file-okat és direkt nyitva hagyom a Windows-on a mappatallózót, hogy frissítgesse a fileméretet, attól még nem lesz feltétlenül zavaros a működés, van hogy ilyenkor is egész nap zavartalanul működik, hiába babrálom kézzel is szándékosan.

Szóval nem egyértelmű az összefüggés, de mégis gyanús, hogy talán a Windows lock-ol egyet, mikor felcsatolja a hálózati meghajtót és emiatt a Linux-os program néha (még ha nem is kiszámítható módon) félbehagyja a fileműveleteit. Szóval csak teória, de szerettem volna tesztelni azzal, hogy mindenféle lock-olást letiltok. Illetve ha kiderülne, hogy tényleg van köze a lock-okhoz, akkor is próbálnék később olyan beállítást keresni, ami jól működik, de nem tiltja teljesen a lock-ot...

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#23562) janos666 válasza janos666 (#23561) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ah, google-el keresgélve rájöttem, hogy a DENY_NONE azt jelenti, hogy semmit sem tagad meg, csak megtévesztett az, hogy két oszloppal arrébb RDONLY szerepel, így azt hittem, hogy írásvédett (ReadDONLY) a file/mappa, ami lock-olt (de nem).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#23563) Raynes válasza emvy (#23560) üzenetére


Raynes
tag

Hát, aki van olyan mazohista, hogy Júnödizik, az meg is érdemli az ilyeneket :DDD

(#23564) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Egy jol sikerult atnevezesi paranccsal sikerult rejtette tenni nehany allomanyt. Hogyan lehet eltuntetni a filenevek elejen a pontot?

https://www.coreinfinity.tech

(#23565) Sonja válasza sh4d0w (#23564) üzenetére


Sonja
veterán

Úgy, hogy átnevezed.

mv .filename filename

Több file esetén, első válasz.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#23566) Exom


Exom
tag

Pécsett keresek egy hozzáértőt, aki díjazás ellenében tudna nekem segíteni Linux konfigurálásban.
Megoldandó probléma: Nvidia GTX960 + Intel alaplapi videokártya együttműködése 6 monitorral.
Windows alatt működik, de képtelen vagyok Linux alatt helyesen bekonfigurálni.
PM -üzenetet várok a jelentkezőtől.

(#23567) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

LXDE tálcájáról levettem a kijelentkezés gombot, de vissza nem tudom tenni, mert nem találom sehol a hozzáadható cuccok között. Tudtok erre valamit?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23568) Sonja válasza CPT.Pirk (#23567) üzenetére


Sonja
veterán

Csinálj egy file ide: /usr/share/applications/logout.desktop a következő tartalommal:

[Desktop Entry]
Name=Logout
Comment=Get me out of here
Exec=/usr/bin/lxsession-logout
Icon=/usr/share/icons/Human/48x48/apps/gnome-session-logout.png
Terminal=false
Type=Application
Categories=System;
StartupNotify=false
NoDisplay=false

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#23569) bambano válasza CPT.Pirk (#23567) üzenetére


bambano
titán

ilyenkor érdemes csinálni egy másik usert, és megnézni, hogy annál hogy van.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23570) CPT.Pirk válasza Sonja (#23568) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez ugye az asztalra tesz ki parancsikont? Az most nem kell, mert a gép úgy van megcsinálva, hogy azonnal indul a böngésző teljes képernyőn, hogy nagypapámnak egyszerűbb legyen a használat. Most abban maradtam vele, hogy nyomja meg a gépházon a gombot, mert azzal simán leáll a gép kérdés nélkül. Így még egyszerűbb is.

bambano: azt tudom, hogy hogyan volt. Volt egy lock screen, meg mellette egy shutdown menü a panel jobb szélén. A lockscreen-t akartam eltávolítani (amit alkalmazásindítónak hívott), erre mindkettőt levette.

Jó ez az lxde, csak nem lehet eléggé testre szabni a panelt, hiányzik a kde... Pl. ezen a gépen nagypapám netezik, sikerült már kikapcsolnia a hálózatot, mert a hálózat beállítása ikont se lehet leszedni a tálcáról. Mondjuk most wicd van a tálcán, korábban valami más volt ott, itt már nincs benne a két kattintással kikapcsolás lehetősége.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23571) spammer válasza CPT.Pirk (#23570) üzenetére


spammer
veterán

Az is járható út, ha az LXDE tálcát kikapcsolod és felraksz és beállítasz egy tint2-t panelnek, akkor az lesz a tray-ben, amit te akarsz. Alapból semmi, ami pont optimális az ilyen esetek miatt. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23572) Sonja válasza CPT.Pirk (#23570) üzenetére


Sonja
veterán

Nem. Itt a topik róla, Logout Button On lxpanel.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#23573) Rimuru válasza CPT.Pirk (#23570) üzenetére


Rimuru
veterán

Azert szedte le mind a kettot mert egy "plugin", az alkalmazas indito segitsegevel volt kirakva a 2 desktop file. Nem az alkalmazas inditot kellett volna eltavolitanod hanem azon belul a nemkivanatos bejegyzest.
Nemtwork applet pedig a systrayben van (az oke hogy ebben nem lehet kulon kapcsolgatni), szolva vagy kiszeded a systrayt a panelrol, vagy eltavaloitod az appletet. ;]

En pl ilyet csinaltam, sima openbox, van jobbgombos menu, az ora az miden ablak folott van (kiveve video lejatszas). Ha ki kell kapcsolni a gepet bezarja a bongeszot, nyom egy jobbgombot es ott ramegy a kikapcsolasra.

spammer: lxpanelre is azt rak ki amit akar. ;]

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#23574) spammer válasza Rimuru (#23573) üzenetére


spammer
veterán

Az lehet, csak ezek szerint leszedni nem lehet róla azt, ami nem kellene. :) Továbbá nem tudom, hogy az lxpanel kinézete konfigurálható-e annyira, mint a tint2-é, gondolok itt például a betűk/színek beállítására, amik idős felhasználók esetén szintén számíthatnak.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23575) Rimuru válasza spammer (#23574) üzenetére


Rimuru
veterán

Annyira nem mint a tint2 (mas jellegu is a ketto), de alap dolgok benne vannak, csak kapitany nem ert hozza, KDE luxusban el. :P

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#23576) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így van, KDE luxusban élek. ;]

Jó lesz ez így, power gomb a gépen és kész. Nem szórakozok. :D Ezt nem lehet elrontani.
Köszönöm a felvilágosítást.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23578) bambano


bambano
titán

egy irodaház hálózatát kellene lerajzolnom. nem nagy, pár végpont.
miben érdemes?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23579) Raynes válasza bambano (#23578) üzenetére


Raynes
tag

Dia? Inkscape?

(#23580) bambano válasza Raynes (#23579) üzenetére


bambano
titán

lehet, nem jól fogalmaztam...
nem a logikai vázlatot akarom lerajozni, hanem az alaprajzot, mint az építészmérnök.
erre a dia szerintem nem alkalmas. az inkscape-t megnézem, kösz.
valami TeX-es rajzolót nem tudtok?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23581) bambano válasza bambano (#23580) üzenetére


bambano
titán

hmm. ez a TiKZiT egész jónak tűnik.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23582) Jim Tonic válasza bambano (#23581) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Ez tényleg ígéretes. :)

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23583) sh4d0w válasza Sonja (#23565) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Köszi, mass rename megoldás kell. Attól viszont tartok, hogy az első válasz megpróbálná átnevezni az aktuális könyvtárat is, ami nyilván elkerülendő lenne...

https://www.coreinfinity.tech

(#23584) BoB válasza sh4d0w (#23583) üzenetére


BoB
veterán

perl-rename 's/^\.//' .*

-n kapcsolóval nem csinál semmit, csak kiírja melyik fájlokat mire nevezné át.

Van GNU féle rename is, az nem jó. Keresd meg a te disztródon hogy hívják a perl félét.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23585) BoB válasza BoB (#23584) üzenetére


BoB
veterán

Közben eszembe jutott hogy ha mindezt rekurzív több könyvtárban akarod csak a fájlok, és nem a könyvtárak átnevezésével, akkor:

% find /eleresi/utvonal -type f -name '.*' -exec perl-rename -n 's/\.//' {} +

Szintén mivel ott a -n csak kiírja milyen változtatásokat csinálna.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23586) BoB válasza BoB (#23585) üzenetére


BoB
veterán

És az is eszembe jutott - késő van - :D

Hogy előbbi módszer nem lesz jó mert a legelső pontot szedi ki, ami rejtett alkönyvtár esetén a könyvtár lesz. Na mind1 most lefekszem.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23587) Jester01 válasza sh4d0w (#23583) üzenetére


Jester01
veterán

midnight commander, kijelölöd a fájlokat, F6 RenMov, source mask = .*, to = *, enter.

Jester

(#23588) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Koszonom a valaszokat.

https://www.coreinfinity.tech

(#23589) kraftwerkfan


kraftwerkfan
tag

Sziasztok! Kérdésem lenne, bízom benne nem lesz bonyolult. Adott egy win7-es gép, rajta egy multis nyomtatóval. A routeren keresztül kábellel kapcsolódik a modemhez. Másik helyiségben adott egy Lubuntu 15.10-es, wifivel csatlakozik a hálózatra. A linuxos gépen szeretném elérni a multis nyomtatót, de már ott megakadtam, hogy a workgroup-nál jelszót kér. Pedig nincsen. A nyomtatómegosztást a win7-es gépen rendben megcsináltam. Várom segítő hozzászólásaitokat!

 Apple

(#23590) Jim Tonic válasza kraftwerkfan (#23589) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Szerintem nem kell oda workgroup. Csak telepítsd mint hálózati nyomtatót.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23591) kraftwerkfan válasza Jim Tonic (#23590) üzenetére


kraftwerkfan
tag

De nem engedi. Kiírja a hálózati nyomtató keresésénél, a gépnevet (Ami jó lenne, mert rajta van a megosztott nyomtató), workgroup és jelszó... :-(

 Apple

(#23592) togvau


togvau
senior tag

Létezik valami cucc linuxra, amivel a rendszer titkosítási algoritmusait lehet tesztelni?
Egy armos kisgépen ami a hardveres AES kódolóval el van látva, úgy tűnik a dekódolás rosszul működik dm-crypt-nél (másik gépen szoftveres dekódolással olvasva a fájlokat jó), ezt szeretném tesztelni. A fájlok másolgatása, és diffelgetés eléggé fárasztó :)

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#23593) Jim Tonic válasza kraftwerkfan (#23591) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Egészen korrekt leírás van itt: [link] Segít?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23594) Raynes válasza togvau (#23592) üzenetére


Raynes
tag

Szerintem nem létezik. Mit értesz pontosan tesztelésen? Dekódolási sebességet akarsz mérni? Mi az, hogy a dm-crypt nem működik dekódolásügyileg? Legrosszabb esetben is csak azt tudnám elképzelni, hogy az AES-NI támogatást nem használja.

(#23595) BoB válasza togvau (#23592) üzenetére


BoB
veterán

Itt megtalálod amit keresel: [link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23596) togvau válasza Raynes (#23594) üzenetére


togvau
senior tag

oda írtam, hogy hibázik, azt szeretném tesztelni, hogy mikor mivel, és hogyan. Sebességet a cryptsetup benchmark-al lehet mérni. Olvass figyelmesebben mert leírtam, hogy működik, csak hibásan dekódol. Nem AES-NI-ről van szó, mint írtam ez ARM-os gép, nem x86.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#23597) Raynes válasza togvau (#23596) üzenetére


Raynes
tag

Igaz, az AES-NI az x86-os kiterjesztés, neked meg ARM van. Azt viszont továbbra sem értem, hogy egy dm-cryptes dekódoláson mi tud hibás lenni. Nem lehet hozzáférni a titkosított adatokhoz?

(#23598) togvau válasza Raynes (#23597) üzenetére


togvau
senior tag

De hozzá lehet férni, csak a fájlok egyes részleteiben más van mint ami hardveres dekódolásnál kiolvas...

csinálok egy sdiff-et az eredeti fájl, és a titkosított hdd-n lévő másolata között, és azt írja, hogy nem egyezik. Szoftveres módot használva, pedig egyezik...
Gondolom a hw kódoló drivere bugos.

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#23599) Jim Tonic válasza togvau (#23598) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

"Olvass figyelmesebben mert leírtam, hogy működik, csak hibásan dekódol."
Szeretem, amikor valaki segítségért folyamodik, majd kiosztja azt, aki segíteni próbál neki.

Viszont nem értem, mit akarsz még tesztelni, ha egyszer tudod, hogy nem jó. A HW nagy valószínűség szerint jó, a driver jó eséllyel bugos. Ha teszteled, megjavul majd?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23600) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Hogy lehetne particionálni a rendszert így? A 750GB-ból kellene nekem a /home és a /var-nak partíció.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.