Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22501) Badb0y


Badb0y
addikt

Elnezest az ekezetek miatt, de csak ilyen bill van jelenleg es nem allitanam at.

Egy kritikus rendszeren van problema. Sajnos nem talaltam semmi megoldast se guglin se itt egyelore, igy az okosabbakhoz fordulnek.

Adott egy 10.*.*.* halozaton beluli DNS server (lehet ennek specko beallitas kell, de nem ertek hozza) esxi kornyezetben (ha jol emlekszem 5.0.0). Az esxi-n van 6 virtualis gep.
Amikor pingelem a dns szervert sajnos 7-20%-os loss van. Reportban az volt, hogy az ntp sync nem mukodik, de amikor egy ntpdatet kerek termeszetesen szinkronizal, de a network hiba miatt van valoszinuleg kieses.
Ha a szerverrol kifele pingelek akkor is van packet loss.
Az erdekes es amiert a kulsos halozatot kizarnam az az, hogy a tobbi szerver ami az esxi hoszton van, ott nincs loss. Csak ezen, es mindegyik szerver ugyanazt a virtualis halokartyat hasznalja.

--- 10.xxx ping statistics ---
143 packets transmitted, 115 received, +1 duplicates, 19% packet loss, time 142714ms
--- 10.xxx ping statistics ---
292 packets transmitted, 259 received, 11% packet loss, time 291891ms
--- 10.xxx ping statistics ---
359 packets transmitted, 353 received, 1% packet loss, time 358619ms
--- 10.xxx ping statistics ---
208 packets transmitted, 192 received, 7% packet loss, time 207572ms

Ez a bonding kimenete:

Ethernet Channel Bonding Driver: v3.6.0 (September 26, 2009)

Bonding Mode: load balancing (round-robin)
MII Status: up
MII Polling Interval (ms): 100
Up Delay (ms): 0
Down Delay (ms): 0

Slave Interface: eth0
MII Status: up
Speed: 10000 Mbps
Duplex: full
Link Failure Count: 0
Permanent HW addr: xxx
Slave queue ID: 0

Slave Interface: eth1
MII Status: up
Speed: 10000 Mbps
Duplex: full
Link Failure Count: 0
Permanent HW addr: xxx
Slave queue ID: 0

Halokartyak ethtool-lal:
Settings for eth0:
Supported ports: [ TP ]
Supported link modes: 1000baseT/Full
10000baseT/Full
Supports auto-negotiation: No
Advertised link modes: Not reported
Advertised pause frame use: No
Advertised auto-negotiation: No
Speed: 10000Mb/s
Duplex: Full
Port: Twisted Pair
PHYAD: 0
Transceiver: internal
Auto-negotiation: off
MDI-X: Unknown
Supports Wake-on: uag
Wake-on: d
Link detected: yes
Settings for eth1:
Supported ports: [ TP ]
Supported link modes: 1000baseT/Full
10000baseT/Full
Supports auto-negotiation: No
Advertised link modes: Not reported
Advertised pause frame use: No
Advertised auto-negotiation: No
Speed: 10000Mb/s
Duplex: Full
Port: Twisted Pair
PHYAD: 0
Transceiver: internal
Auto-negotiation: off
MDI-X: Unknown
Supports Wake-on: uag
Wake-on: d
Link detected: yes

Ifconfgiban nincs packet drop se loss.
bond0 Link encap:Ethernet HWaddr xxx
inet addr:xxx Bcast:xxx Mask:255.255.255.0
UP BROADCAST RUNNING MASTER MULTICAST MTU:9000 Metric:1
RX packets:10442912 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:9857267 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:955549069 (911.2 MiB) TX bytes:1832480331 (1.7 GiB)

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr xxx
UP BROADCAST RUNNING SLAVE MULTICAST MTU:9000 Metric:1
RX packets:5145178 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:4928845 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:467937228 (446.2 MiB) TX bytes:917400995 (874.9 MiB)

eth1 Link encap:Ethernet HWaddr xxx
UP BROADCAST RUNNING SLAVE MULTICAST MTU:9000 Metric:1
RX packets:5297734 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:4928422 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:487611841 (465.0 MiB) TX bytes:915079336 (872.6 MiB)

lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:971699 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:971699 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:144219724 (137.5 MiB) TX bytes:144219724 (137.5 MiB)

Ha elinditok egy tcpdumpot a serveren az is 0 errort ir:
1886 packets captured
1886 packets received by filter
0 packets dropped by kernel

A logokban net problema nem igen van, promiscious mode valtasos dolgok vannak csak.

Amit talaltam ebben a temaban:

Ehhez annyira nem ertek, igy ha valaki megnezne, hogy ez megoldas lehet-e megkoszonnem.
http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=2039495

Illetve ezt neztem meg:
http://www.cyberciti.biz/faq/linux-tcp-tuning/

De ehhez sem sokat ertenek, nem tudom mindegyik kellene-e, vagy csak 1-2 ...

Koszonom SOS helpet.

szerk:
LACP rate nincs beallitva okozhat ilyet ?

[ Szerkesztve ]

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#22502) Badb0y


Badb0y
addikt

Lenne egy masik kerdesem is:

Lehet valahogy monitorozni postscript szerveren, hogy a levelek elmentek-e vagy sem ?
Amit meg kellene oldani, a support csapat legyen figyelmeztetve, ha a level nem erkezett meg vagy kesik. Be lehet ezt valahogy allitani ?
Olyan megoldast tudnek, hogy maillogot szurom, es crontabbol futna, meg talan azt is, amit megnezett mar egyszer, ne vizsgalja meg egyszer, de nem lehetne ezt valahogy a postscriptben beallitani ?

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#22503) Penty


Penty
tag

Hétvégén egy "kellemes" meglepetés ért, mikor bekapcsoltam a laptopomat: Beírtam a merevlemez titkosítás feloldásához szükséges jelszót, majd... nem indult el a rendszer, mert "No key availabe with this pass pharse" szöveg fogadott, más egyéb számomra értelmezhetetlen szöveg társaságában.
Találkozott valaki már ilyesmivel?
Sikerült ugyan azóta megnyitnom a merevlemezt egy live cd alól (némi neten való kutakodás után) és sikerült kimentenem a /home mappában lévő dolgaimat, de kénytelen voltam újrahúzni a rendszert, majd visszamásolni a mentésből a dolgokat.
Azóta is talány számomra, hogy mi okozta ezt a dolgot. Megsérülhetett valami fájl? Az előzménye annyi volt a dolognak, hogy pár perccel korábban, mikor beindítottam a gépet elég lassan indult el, és mikor el is indult elég nehézkesen, lassan működött. Gondoltam újraindítom a rendszert, hátha attól megjavul, de aztán ez lett belőle, amit fentebb leírtam. :(((

(#22504) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Van ötletetek, hogy wifi AP-t hogyan tudok létrehozni debianon (vagy máson) hostapd nélkül? Milyen más hotspot programok léteznek?

Úgy tűnik nem teljesen kompatibilis a hostapd a wifi kártyával. A kártyacsere nem opció, mivel beépített (Banana R1)

[ Szerkesztve ]

(#22505) Lenry válasza bambano (#22246) üzenetére


Lenry
félisten

erre továbbra is érdekelne a válasz.
mi lenne jó? Reiser, Brt, régebbi ext, valami egyéb?

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#22506) Lenry válasza Lenry (#22505) üzenetére


Lenry
félisten

*btr

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#22507) n00n


n00n
őstag

Sziasztok!

Dockerrel ismerkedem. DNS szervert szeretnék konténerben futtatni. A sameersbn/bind-ről szedem le a konténert amit az alábbi paranccsal futtatok:

docker run -d --name=dnsserver --dns=127.0.0.1 --publish=53:53/udp --publish=53:53/tcp --publish=10000:10000 --volume=/srv/docker/bind:/data --env='ROOT_PASSWORD=123123' --restart=always sameersbn/bind:latest

Egy másik szerveren szintén adott ugyanaz a konfig, ott is ezt a konténert futtatom.

A zónák transfer-je viszont nem működik és nem találok semmi logot a konténerben ami segíteni.

MASTER named.con.local:

zone "proba.intra" {
type master;
file "/var/lib/bind/proba.intra.hosts";
allow-transfer {
192.168.0.5;
};
notify yes;
allow-update {
192.168.0.5;
};
allow-query {
192.168.0.5;
};
also-notify {
192.168.0.5;
};
};

MASTER named.conf.options:

dnssec-validation auto;

auth-nxdomain no; # conform to RFC1035
listen-on port 53 { any; };
allow-transfer {
};
allow-query {
};
also-notify {
};

SLAVE named.conf.local:

zone "proba.intra" {
type slave;
masters {
192.168.0.10;
};
file "/var/lib/bind/proba.intra.hosts";
allow-transfer {
192.168.0.5;
};
allow-query {
192.168.0.5;
};
};

SLAVE named.conf.options:

dnssec-validation auto;

auth-nxdomain no; # conform to RFC1035
listen-on-v6 { any; };
allow-transfer {
};
allow-query {
any;
};
also-notify {
};

Létrehozok egy új dolgot a master-nél és nem viszi át. Ötlet?

(#22508) Ablakos


Ablakos
őstag

Figyelmetlen voltam, letöröltem két simlinket a gyökérből.
lib -> usr/lib
lib64 -> usr/lib64

Recovery nélkül vissza lehet ezeket tenni?

Ez a hibaüzenet:
[root@centos /]# ls -l lib /usr/lib
bash: /bin/ls: /lib64/ld-linux-x86-64.so.2: bad ELF interpreter: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár

(#22509) bambano válasza Ablakos (#22508) üzenetére


bambano
titán

linket visszatenni ln paranccsal lehet, nem ls-sel.
szerintem ilyenkor már csak a belső parancsok működnek, úgyhogy livecd vagy hasonló a leggyorsabb megoldás.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22510) Ablakos válasza bambano (#22509) üzenetére


Ablakos
őstag

Persze elirtam, de sajnos nem az a gond, hanem a hibaüzenet. Tehát recovery...

(#22511) #21078528 válasza Ablakos (#22508) üzenetére


#21078528
törölt tag

Esetleg ha van fent MidnightCommander tehetsz vele egy próbát...

(#22512) Ablakos válasza #21078528 (#22511) üzenetére


Ablakos
őstag

Nem az MC, még egy list parancs sem futott le :B
Jól elbaszarintottam este a rendszert. :W Először még nyugodtam keresgéltem a megoldást, mire észrevettem, hogy sorban leálltak a szolgáltatások. Két órát állt a péntek esti fórumozás, csetelés a hülyeségem miatt.
Ahogy bambano tagtárs írta, csak a live cd segített. Még a rescue módban sem indult el a centos.

(#22513) bambano válasza #21078528 (#22511) üzenetére


bambano
titán

sok egyéb mellett azt a programot csapta fejbe, ami a programok betöltésért, összerakásáért és indításáért felelős.
ezzel azt érte el, hogy semmit nem lehetett már elindítani a gépen, ami futott, az futott tovább, de ezen túlmenően zéró.

tehát hiába javasolod az mc-t, ha nincs, ami betöltse és elindítsa... ugyanezért nem megoldás a rescue mód sem, mert az sem indul el. csak az a megoldás, ha egy teljesen független, működő rendszerrel visszarakja a linkeket.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22514) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Linux alatt milyen megoldás van arra, hogy egy bináris fájlt és a hozzá kellő két .so library-t bemásolja a megfelelő helyre, majd a programot betegye az alkalmazások közé, mintha csomagkezelő telepítené? Valami olyasmi kellene, mint Windows alatt a nullsoft installer és társai.

Egy shell script valamennyire kézenfekvő lenne, de jobb lenne a majdani felhasználók miatt, ha next-next-finish jelleggel mindent megcsinálna a telepítő két kattintásra. Esetenként kvázi nulla PC ismerettel rendelkező egyéneknek is tudnia kellene megcsinálni a telepítést...

Valamint az sem lenne rossz, ha az adott felhasználót magától hozzá tudná adni a dialout csoporthoz, mert a programnak el kell érnie egy USB-s soros portot.

Tudtok erre megoldást?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22515) bambano válasza CPT.Pirk (#22514) üzenetére


bambano
titán

"Linux alatt milyen megoldás van arra, hogy egy bináris fájlt és a hozzá kellő két .so library-t bemásolja a megfelelő helyre, majd a programot betegye az alkalmazások közé, mintha csomagkezelő telepítené?": ilyet nem csinálunk, úgyhogy remélem, minél nehezebb megoldani :)

csinálj csomagot a programból és rakja fel az eredeti csomagmenedzser.

[link]

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22516) CPT.Pirk válasza bambano (#22515) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Oké, de akkor csinálnom kellene .deb és .rpm verziót is, mert nem tudom milyen disztró lesz ott. Meg esetleg arch alá packmanos csomagot is. Meg ezeknek mind külön telepítési szintaxisa van...

Ez így nekem nem tűnik különösebben járható útnak. Ennél gondolom egyszerűbb, ha shell scripttel csinálom meg. Szerintem abból lehetséges program bejegyzést hozzáadni az adott DE indító menüjéhez, bár ennek utána kell néznem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22517) ux1 válasza CPT.Pirk (#22514) üzenetére


ux1
addikt

Shell script+dialog? Esetleg gtk-dialog, PyGtk.

[ Szerkesztve ]

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#22518) spammer válasza CPT.Pirk (#22516) üzenetére


spammer
veterán

Shell script, az indítómenü meg megoldható egy generált .desktop fájllal, szerintem. Bár attól függ, milyen DE, milyen menü, de az ikonos menük a .desktop fájlokat szokták lesni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22519) bambano válasza CPT.Pirk (#22516) üzenetére


bambano
titán

a bányásztörpék élete nem fenékig tejfel :)

oké, rendben, nem tetszik a csomaggyártós módszer. akkor te itt két perc alatt kitalálsz egy megoldást arra, hogy:
- hibátlanul fel tudja bárki telepíteni a programot
- hibátlanul bárki fel tudja telepíteni a program több verzióját egyszerre
- tud közöttük váltogatni
- hibátlanul el tudja távolítani bárki a feltelepített programot
- annak adott verzióját is
- és tud upgradelni normálisan?

mert ha te mindezt megoldod, akkor csináltál egy n+1. csomagmenedzsert. ami felesleges.

a csomagmenedzsert nem azért találták ki, hogy az első telepítés egyszerű legyen, hanem azért, hogy a második az legyen. ne piszkoljunk bele a csomagmenedzser által felügyelt könyvtárakba.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22520) CPT.Pirk válasza bambano (#22519) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Rávilágítottatok a lényegre a csomagkészítéssel, igazatok van. Ráadásul nem is bonyolult a dolog.

Könnyen meg tudom csinálni a .deb csomagot, abból meg könnyen lehet .rpm-et csinálni. Ezeket meg azt hiszem a pacman is tudja használni, így kb. minden lehetséges terület le lenne fedve és akkor az indító hivatkozás is elkészülne magától.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22521) kovaax válasza CPT.Pirk (#22520) üzenetére


kovaax
őstag

Én csak azt nem értem, hogy miért nem elég egy szoftverből a deb csomag... ;)

-=- There's no place like /home -=-

(#22522) CPT.Pirk válasza kovaax (#22521) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit csinálok vele rpm alapú rendszeren? Először át kell konvertálni az Alien-el. Ezt nem szeretném másokra bízni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22523) kovaax válasza CPT.Pirk (#22522) üzenetére


kovaax
őstag

A Debian nem rpm alapú rendszer... :R

(Csak vicceskedni akartam, na. :B )

-=- There's no place like /home -=-

(#22524) CPT.Pirk válasza kovaax (#22523) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha mindenhol Debian lenne... :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22525) OddMan


OddMan
őstag

Szerintetek meddig bírná egy usb pendrive ha rendszerlemezként használnám? Tehát telepítenék rá egy linuxot és a linux a pendrive-ról olvasna, illetve arra írna. Ez mennyire lenne használható? Nagyon hamar tönkremenne a pendrive?

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#22526) spammer válasza OddMan (#22525) üzenetére


spammer
veterán

Próbáld ki és oszd meg a tapasztalataidat. ;] Pendrive-tól is függ, disztróról is, használattól is (milyen programok, milyen gyakran). De lényegében szerintem nem érdemes hosszabb távon számolni vele, sebességben sem hozná azt, hacsak nem valami jó minőségű usb3-as cucc.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22527) OddMan válasza spammer (#22526) üzenetére


OddMan
őstag

nas szerverhez gondoltam, amin egy samba futna és semmi más. 3 sata port van az alaplapon, amin lesznek a merevlemezek összefogva raid5-be. Persze úgy is megcsinálhatom, hogy az egyik partíció elejére csinálok egy 10GB-os rendszer partíciót, csak ebben az esetben a többi lemezen is elveszik majd 10-10GB, ami összesen már 30GB. Na és persze kell még efi és swap partíció is, ami szintén el fog foglalni még egy kevés helyet. Szóval ha van más mód, akkor nem áldoznám be ezt a kb. 30GB-ot.

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#22528) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mivel célszerű partíció backupot csinálni?
A Clonezilla a 40GB-s ext4 partíciót amin van mindössze 4.1GB adat, azt betömörítette 20 gigába. Én arra számítottam, hogy tömörítve kisebb lesz a kép, mint a használt adat mennyíség. - régebben ilyen módon backupoltam sok gigás SD kártyát.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22529) kovaax válasza CPT.Pirk (#22528) üzenetére


kovaax
őstag

Kipróbáltam egy dd if=/dev/akármi | gzip -9 > p.gz parancsot, csak a poén kedvéért. A 12 Gb-s particióból csinált egy 8 Gb méretű fájlt úgy, hogy 9 Gb adat van a partición. Szóval lehet érdemesebb fájl szinten menteni, nem pedig partició szinten.

-=- There's no place like /home -=-

(#22530) CPT.Pirk válasza kovaax (#22529) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah. Anno én rsynceltem az SD kártya tartalmát, majd abból csináltam image-t, de azt későb egy az egyben ki is lehetett írni. Csak már régen volt. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22531) spammer


spammer
veterán

Jó ez a mutt, kihullik a hajam mire összekonfigolom rendesen magamnak, hogy épkézláb mailer legyen belőle. :DDD Ha netán egészen véletlenül valaki tudná, hogyan lehet Gmail címkéket (label) hozzáadni és törölni benne, az ne tartsa magában. Egyelőre még nem találtam működő megoldást, de ha van gyakorlati tapasztalata valakinek (működő), azt szívesen veszem.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22532) spammer válasza spammer (#22531) üzenetére


spammer
veterán

Mutt Gmail labels lényegében megoldva (IMAP kapcsolattal), röviden az utókornak:

- header cache-t nem szabad beállítani a muttrc-ben / account config fájlban
- muttrc-ben az index formathoz hozzá kell adni ezt: %?y?(%y)?
- kell az X-GM-LABEL patch innen: sgeb/homebrew-mutt
- patchelni kell (duh! :DDD):

Én Arch alatt AUR-ból szedtem le a mutt-sidebar csomagot, PKGBUILD-hez hozzáadtam a source array-be a patch nevét (azonos könyvtárban a PKGBUILD-del), generáltam sha512sum-ot hozzá, azt is hozzáadtam. A prepare() funkcióhoz hozzáadtam a patch parancsot:

patch -Np1 -i "$srcdir"/mutt-1.5.23-gmail-labels.sgeb.v1.patch

Utána makepkg parancs, majd az elkészült csomagot felraktam a pacman-nel.

A patch lényege az, hogy Gmail label információkat a header x-label-be tolja, így meg tudja jeleníteni mindegyik mail mellett a listában, hogy milyen label tartozik hozzá (akárcsak a webes felület).

Mivel a minden label valójában egy folder, ezért a címkék hozzáadása/eltávolítása annyi, hogy a levelet a mutt copy parancsával bemásoljuk valamelyik label/folder alá, vagy onnan töröljük, de ez utóbbi esetben a save to INBOX módszerrel, így csak a label/folder alól törlődik, de az INBOX-ban érintetlenül marad. (Sima törlés esetén elvileg törlődik mindenhonnan, így az nem jó).

Még nem tökéletes, de túrom tovább, egyszer csak összeáll. :D

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22533) Apollyon válasza spammer (#22532) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Te jó ég, nem valami kiforrott egy kliens, meg elég régen volt az utolsó verzió is.
Szerintem jobban járnál egy Thunderbirddel ;]

Amúgy a képeket hogy tudod megnyitni terminálban? – Mármint, gondolom sehogy, de amiben kép is van azt átrakja egy mappába?

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#22534) spammer válasza Apollyon (#22533) üzenetére


spammer
veterán

Ez a kliens teljesen kiforrott, kernel developerek is használják (pl.: Greg Kroah-Hartman) és nagyon sok power user is, mert rohadt jól belőhető. Az alap config relatíve gyorsan rövid időn belül megvan, csak ha az ember személyre akarja szabni minél jobban (makrók, szkriptek, színek, vim környezetbe ágyazás), akkor el lehet vele tökölni rendesen. De ha kész lesz, akkor szó szerint akár 1 gombnyomással is el tudom e-mailezni mondjuk az adott webpage linkjét valakinek, ha úgy tetszik. ;] A leveleket Vimmel tudom írni, ami szintén előny, mert ugye a Vim is eleve szarrá konfigolható, tehát olyan kényelmes lesz, ahogyan nekem tetszik.

A képeket a mellékleteknél sorolja fel (amit külön oldalon lehet listázni). Ha meg akarom nézni, egy gombnyomás és a beállított képnézegetőmmel tudom nézni (/tmp alá tölti addig). Pdf, audio, video stb. dettó, a beállított programommal nézhető. A html mellékleteket/formázást pedig vagy GUI browserben (Firefox) vagy akár terminálos böngészőben (lynx, w3m) is meg lehet nyitni. Ha le akarok menteni valamit, az is egy gombnyomás. Lehet, hogy a képeket direktbe is meg tudja jeleníteni, még nem volt időm utánajárni. hiszen a terminál képes rá (urxvt+w3m imgdisplay). A Ranger-ben (file manager) például van kép előnézetem, szóval nem lehetetlen ez sem.

A mutt azért tetszik, mert sokat tud, kényelmesen használható (csak először jól be kell lőni, azzal van meló) és nem kér erőforrást, nincs fancy, nincs bloat, a tartalom és a funkcionalitás az első. És mivel Vim környezetbe ágyazom, kényelmes, hogy szinte minden fő programban hasonlóak a key bindjeim. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22535) bambano válasza Apollyon (#22533) üzenetére


bambano
titán

mit kezdel a tbirddel, ha nincs grafikus felületed?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22536) ux1 válasza spammer (#22534) üzenetére


ux1
addikt

Hatalmas ++ a mutt-ra. 97-óta használom. + a vim-re is. Igaz mostanában a nano a favoritom.

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#22537) Fecogame


Fecogame
veterán

Van egy Debian 8.0 alapú webszerverem. Ezen szeretnék napi mentést készíteni adott mappa tartalmáról.

Csináltam is egy backup.sh nevű állományt, ami le is fut minden nap egyszer, viszont egy 45 byte méretű állományt készít mindössze. Ha SSH-n futtatom le, akkor gond nélkül végrehajtja ugyanazt a parancsot, és ebben az esetben 240 MB lesz a mentésem mérete.

A kérdés, hogy miért nem futtatja le jól a backup.sh-ban elhelyezett parancsot. Ez a backup.sh tartalma:

#!/bin/sh

tar -zcvf /var/www/clients/backup/wpfiles-backup/$(date +%Y%m%d-%H%M%S).tar.gz /var/www/clients/web/

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#22538) bambano válasza Fecogame (#22537) üzenetére


bambano
titán

ha a fájl neve jó, csak a mérete nem, ott először a mentendő terület olvashatósága kerül gyanúba...

a date formátumparaméterét érdemes védeni a shelltől, mert néha lehet belőle meglepetés.
tehát date '+%...'

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22539) N0zer0 válasza Apollyon (#22533) üzenetére


N0zer0
senior tag

Vagy egy Wine-n futó Áotlukék Szpresszel :DDD Ha valaki nagyon mazohista, akkor ott van a Pine is.

(#22540) spammer válasza ux1 (#22536) üzenetére


spammer
veterán

Vim után a nano olyan, mintha egy full extrás Audiból átülnél egy kispolskiba. :DDD

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22541) Fecogame válasza bambano (#22538) üzenetére


Fecogame
veterán

Eddig 711 volt az attribútuma a web mappának, most 755 jogot adtam neki, remélem működni fog. A date módosítást is megcsináltam.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#22542) sss válasza Fecogame (#22537) üzenetére


sss
senior tag

Én nem értek a scripteléshez szóval csak zárójelesen jegyezném meg, de vmi backup program (pl. rsnapshot) jóval helytakarékosabban oldaná meg a napi mentést.

(#22543) Penty válasza sss (#22542) üzenetére


Penty
tag

Egyetértek. Az rsync-nek van egy időgép-szerű funkciója, amivel nagyon helytakarékosan lehet megoldani az ilyen napi/heti mentéseket.

(#22544) bambano


bambano
titán

ki lehet valahonnan találni, hogy a kernel által felsorolt processzorok közül melyek azok a párok, amik egy magon ht-val mennek?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22545) ux1 válasza spammer (#22540) üzenetére


ux1
addikt

Kb. De sokszor bőven elég. Syntax is ok. (2.4.2) egyszerűbb egy CTRL+X mint "ESC : WQ!" :)

[ Szerkesztve ]

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#22546) bambano válasza ux1 (#22545) üzenetére


bambano
titán

mert a vi hozzáértőknek készült. save+exit=ZZ :)

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22547) spammer válasza ux1 (#22545) üzenetére


spammer
veterán

Egyszerűbb dolgokra elég a nano is persze.

Amúgy nálam ez: CapsLock : x (Esc a Caps-re bindelve) vagy lehetne persze ZZ is. :) De mivel berögzült már a folyamatos normal módba váltás (ahogyan azt kell), így elég gyors a :x (vagy :w legtöbbször), ráadásul így bal kéz - jobb kéz dolgozik párhuzamosan (és lényegében egy sorban HU kiosztásnál). A Ctrl-hoz jobban le kell nyúlni. Mondjuk nekem sem tökéletes még, főleg nem HU kiosztással, de muszáj a HU, mert fórumnál, levélnél kell ékezet, váltogatni meg nem akarok HU és EN között, mert akkor csak kavarodás lesz belőle. Ismerősömnek van egy jó kis Thinkpadje, pöcökegérrel, így lényegében folyamatosan a "home row"-n van a keze, úgy kicsit könnyebb navigálni is, ha "egerezni" kell.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22548) OddMan válasza F34R (#22047) üzenetére


OddMan
őstag

F34R: hogy vagy megelégedve az XFS-el, látom egy ideje már használod? Mostanában én is azon töröm a fejemet, hogy ext4 vagy xfs legyen az új fájlszerverem fájlrendszere? Nekem a megbízhatóság és stabilitás lenne a legfontosabb és csak másodlagos szempont a sebesség. A rendszer alapja egy szoftveres raid5 tömb lesz, amire megy majd a fájlrendszer.
Ha valaki másnak is van tapasztalata XFS-el, akkor az nyugodtan adhat ám tanácsot. Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#22549) Apollyon válasza spammer (#22534) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Rendben, csak ezzel a sok konfiggal nem tűnik egyszerű esetnek. Persze az is jó ha nem csinál meg mindent helyettem.)
Én is ránézek, mert kezdek áttérni IM-ről az emailre, és rántom magammal az ismerősöket is ;D

(#22535) bambano: Arra valóban jó, de otthon szinte mindenki használ grafikus felületet már.)

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#22550) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hogyan tudom a find kimenetét rögtön felhasználni link kreálására?

Ez működik: find /usr/ -name 'libpq.so.5' 2>/dev/null, megtalálja a fájlt. Neten néztem az exec-es, paraméter kiíratást, de ez már nem ad ki semmit: find /usr/ -name 'libpq.so.5' 2>/dev/null -exec ls -l {\}\ \;
Szóval a link kreálásra már nem mentem rá... Ugyanabba a könyvtárba kellene létrehozni a linket ugyanazon a néven .5 nélkül.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.