Hirdetés

2024. május 10., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22251) _Dumber_ válasza _Dumber_ (#22250) üzenetére


_Dumber_
őstag

A routing tábla (route kimenete) így néz ki.. akár rákapcsolom, akár nem a AP-t:

Kernel IP routing table
Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface
default 87.242.xxx.xx 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth0.1
87.242.xx.xx * 255.255.254.0 U 0 0 0 eth0.1
192.168.2.0 * 255.255.255.0 U 0 0 0 br0

az rt_tables file tartama pedig ez:

#
# reserved values
#
255 local
254 main
253 default
0 unspec
#
# local
#
#1 inr.ruhep

[ Szerkesztve ]

(#22252) Badb0y


Badb0y
addikt

Hogy tudok egy meglévő működő rendszert áttenni egy másik winchesterre ?

LUKS encryptált a jelenleg működő winchester, ezt le szeretném róla venni, és csak a rendszert szeretném átköltöztetni.

Bebootolok a luks-os rendszerről, innentől mik a további lépések, ha egy luks nélküli működő rendszert szeretnék a másik winchesteren és onnan folytatni, ahol befejeztem ?

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#22253) Fecogame


Fecogame
veterán

Ha frissítem a Debian szerverem az alábbi módszerrel:

apt-get update
apt-get upgrade

Szükséges utána a frissítések aktiválásához a szerver újraindítása vagy bármi egyéb dolog? Gondolok itt mysql/apache újraindítása, stb.

A frissítések idejére ezeket leállítja vagy menet közben lehet frissíteni?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#22254) bucihost válasza Fecogame (#22253) üzenetére


bucihost
senior tag

Nem feltétlen szükséges, de ajánlott egy gép reboot az upgrade után.

(#22255) bambano válasza Fecogame (#22253) üzenetére


bambano
titán

a kernel, az init rendszer (mostani nevén systemd), a libc az nem vagy nehezen frissíthető újraindítás nélkül.
időnként a fájlrendszereket sem árt átnézni.
ha csak alkalmazói programot cserélt az upgrade, akkor nem kell reboot.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22256) N0zer0 válasza Fecogame (#22253) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ha nem írta, hogy kell reboot, akkor nem kell.

(#22257) kovaax válasza N0zer0 (#22256) üzenetére


kovaax
őstag

Most így hirtelen nem tenném fel rá az életem, de mintha a Debian nem írna ilyesmit...

-=- There's no place like /home -=-

(#22258) N0zer0 válasza kovaax (#22257) üzenetére


N0zer0
senior tag

Nekem sem rémlik, de csak jelzi valahogy, ha újraindítás után lép életbe valami.

(#22259) ux1 válasza kovaax (#22257) üzenetére


ux1
addikt

A sima upgrade nem telepít kernelt, illetve rendszer alkalmazásokat. Arra a dist-upgrade való. Tudtommal.....

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#22260) kovaax válasza ux1 (#22259) üzenetére


kovaax
őstag

Ha adott kiadáson belül változik a kernel, akkor ugyanúgy telepíti, mint más javított csomagot.

-=- There's no place like /home -=-

(#22261) gery2123 válasza Fecogame (#22253) üzenetére


gery2123
őstag

Ahogyan írták a kernel frissítésnél kell reboot. De azt látod a frissítendő csomagok között is. De a Debian ritkán cserél kernelt egy adott verzión belül. (talán nem is) szerintem nem életbe vágó a reboot. (nálam jelleg ubuntu szerver megy és jó ha 2 hetente újra van indítva)

-- PSN_ID: GerY2123

(#22262) bucihost válasza gery2123 (#22261) üzenetére


bucihost
senior tag

Ubi szerverből melyiket használod, és mire (ha nem titkos persze). Mennyire stabil?

Most én is váltottam debian-ról eddig jónak tűnik.

(#22263) gery2123 válasza bucihost (#22262) üzenetére


gery2123
őstag

14.04 Lts használok, és otthon file megosztás (smb), torrent, Plex media szerver, HTPC feladat Kodival. Eddig ennyi van rajta belőve, ftp gondolkodom, de nincs rá akkora szükségem.
De szerintem váltok Debian - ra. A laptopon is azt használok már egy ideje (kissebb Fedora megszakításokkal) csak nincs kedvem mindent újra konfigurálni.
Stabilnak stabil, mondjuk egy ideje olyat csinál,, hogy ha nyomok neki egy reboot parancsot ssh - n, akkor ugyan újra indul de mégse. Mármint nem tölt be normálisan. Pedig nem volt semmi sem állítva. (lehet nem tett jót neki egy áramszünet)

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#22264) _Dumber_


_Dumber_
őstag

Meg tudná nekem valaki egyszerűen mondani, hogy mi a különbség a között, hogyha két hálókártyát bonding-olom, vagy bridgeing-elem?

(#22265) emvy válasza _Dumber_ (#22264) üzenetére


emvy
nagyúr

Sarkitva (C: szamitogep, A: kartya 1, B: kartya 2, I: internet)

- bonding:

C
| |
A B
| |
I

- bridging:
C
|
A
|
B
|
I

A Google mond tobbet is :)

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#22266) kovaax válasza emvy (#22265) üzenetére


kovaax
őstag

:O

C: számítógép, A: kártya 1, B: kártya 2, N: hálózat 1 (szegmens 1), M: hálózat 2

Bonding (ez jó):
C
| |
A B
| |
N

Bridging (!):
N - A - C - B - M

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#22267) emvy válasza kovaax (#22266) üzenetére


emvy
nagyúr

C-vel en egy masik szamitogepet jeleztem :) (Igazabol nem tudtam, hogy ha valaki nem tud egy ilyenre rakeresni, akkor hogy lehet annyira leegyszerusiteni, hogy vilagos legyen. )

while (!sleep) sheep++;

(#22268) kovaax válasza emvy (#22267) üzenetére


kovaax
őstag

Attól függ az egyszerűsítés, hogy mit akar tudni... Valid válasz az is, hogy bridging-nél két hálózatra csatlakozik a "bridge" (két hálózatot köt össze), míg bondingnál ugyanarra (sávszéleség növelés vagy redundancia miatt). És még lehet ragozni (pl. router - bridge különbség)...

Szerk.: Az a két hálókártya egymás után akkor is vad... :K

[ Szerkesztve ]

-=- There's no place like /home -=-

(#22269) emvy válasza kovaax (#22268) üzenetére


emvy
nagyúr

Oke, megadom magam :)

while (!sleep) sheep++;

(#22270) _Dumber_ válasza kovaax (#22268) üzenetére


_Dumber_
őstag

Köszi.. Ez teljesen érthető.

(#22271) Siriusb


Siriusb
veterán

Hátha tud valaki irányt mutatni (legalább azt, melyik hídról ugorjak...):

Samsunc SCX3200 multi nyomtató, scanner behülyült. Ha először kiadom a scanimage -L parancsot, felismeri a scannert. 2 másodperc múlva már nem találja. :F Kínomban már kipróbáltam w7-tel virtualboxban, simán megy. Splix és samsung unified driverrel is ugyanez a helyzet.

Log, ha kell: https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=197887

Jelenleg úgy vélem, itt lehet a négylábú elásva, legalábbis másra nem tudom fogni:
arch kernel: usb 3-12: usbfs: interface 1 claimed by usblp while 'scanimage' sets config #1

Köszönöm, ha valaki tud valami okosságot mondani.

(#22272) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jézus Krisztus meg az a magasságos szent József... Aki tud angolul, az nézze meg ezt, a lány nem tudta teljesíteni a félévét valahol, mert az Ubuntuval megvett Dell gépe nem olyan, mint a Windows és nem fut rajta az Office meg nem tud vele netezni. [link] És ezzel be lehet kerülni a híradóba...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22273) gery2123 válasza CPT.Pirk (#22272) üzenetére


gery2123
őstag

Atya világ! Ez meg mi? Az agyam eldobom..... :)
Brutális!

-- PSN_ID: GerY2123

(#22274) bambano válasza _Dumber_ (#22264) üzenetére


bambano
titán

bondingnál a két kártya egy végpont és dupla sávszélességre való
bridgingnél a két kártya a gépen átmenő forgalomról szól és a gép maga csak egy köztes állomás.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22275) Apollyon válasza CPT.Pirk (#22272) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Bizony ezt a lánykát sem az eszéért szeretik ;]

2009-ben az Ubuntu egyébként még az egyik legjobb alternatíva volt mint kezdő disztró.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#22276) _Dumber_ válasza bambano (#22274) üzenetére


_Dumber_
őstag

Köszönöm.

(#22277) _Dumber_ válasza Apollyon (#22275) üzenetére


_Dumber_
őstag

Szőke + amerikai. Szép párosítás :)

(#22278) Vladi válasza CPT.Pirk (#22272) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nekem volt olyan évfolyamtársnőm, aki bevallottan és szándékosan volt hülye a pc-hez.
Barna haj és szem. Formás elöl, hátul, intelligens, kedves. Simán megtanulhatta volna, de nekem elmondta:
Ha "nem ért a gépekhez" egy csomó jó pasit meg tud kérni, hogy segítsen. Ekkor a pasi örül, hogy egy jó nőnek segít, ha meg tetszik is neki, simán összejön a randi... :))

Ez a szöszi se csúnya. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22279) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

UBIFS image-ből szeretném a tartalmát kiexportálni. Minden leírásban van egy közös pont, mi szerint fel kellene tudni csatolni uibfst-t így:

sudo mount -t ubifs ubi0 /mnt/ubifs/

Viszont se a céges Debian, se az itthoni Chakrán ez nem megy, mert:
mount: unknown filesystem type 'ubifs'

Nem találok erre semmi értelmes magyarázatot a neten, csak kérdéseket. A leírásokban meg nem említik, hogy ezzel gond lehet.

Vladi: Hogy nálunk ilyen nem volt! :D

Amúgy szegény lány elég körülményes volt ebben a témában. Nem ismerte azt a viccet, hogy:
-Hazakísérhetlek?
-Meg hát!

Szóval kicsit túldramatizálta a pasizást. :D

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#22280) BoB válasza Apollyon (#22275) üzenetére


BoB
veterán

2007, Ubuntu 7.10 -ről van szó.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22281) Vladi válasza CPT.Pirk (#22279) üzenetére


Vladi
nagyúr

Viszont működött, és sokkal szocializáltabb volt, mint a meghát. :))

(#22280) bob.zxr:

7.04 volt az utolsó amit huzamosabb ideig használtam. :)

Ha kíváncsiak vagytok, leírom miért lettem fedorás...

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22282) Royalkrisz


Royalkrisz
csendes tag

Üdv minden Linuxosnak!

Nem rég kezdtem az új munka helyemen.Itt van egy Fedora 11 mai szerver ami pop3-as.
A logwatch ban kiemel pár emailbox ot ami már nagy mérettel rendelkezik.Ezeket szeretném kimenteni.Majd törölni a szerverről.Én arra gondoltam h az adott fiókkal belépek outlookal s letöltött a leveleket majd kimentem pst-be. Ezután törlöm a leveleket a szerverről s szabadul fel hely.Ez a gondolat menet jó vagy nem jól közelítem meg?
Előre is köszönöm a segítséget. :)

(#22283) Vladi válasza Royalkrisz (#22282) üzenetére


Vladi
nagyúr

Biztos, hogy 11?

Nem jól közelíted meg. Teljes adatbackup, utána feltolsz egy centos 7-et, konfigolod és utána kezdesz bármi máshoz. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22284) Royalkrisz válasza Vladi (#22283) üzenetére


Royalkrisz
csendes tag

Lehet h 10 es.Nincs nagy tapasztalatom linuxba 3 hete vagyok a cégnél.Linuxot is most tanulom :D
Csak terminál ablak van nincs grafikus felület.Úgy mondanám most szerzek tapasztalatot :) Azért kérdeztem h így meg csinálhatom e .De ha kaphatok valami egyszerű de nagyszerű segítséget amit én kezdőkén is eltudok végezni azt meg köszönném :)

[ Szerkesztve ]

(#22285) gery2123 válasza Royalkrisz (#22284) üzenetére


gery2123
őstag

Az a baj, hogy ezer éves a 11 is. :) Jelenleg 22 a legfrissebb fedora. Én is egy frissebb verziót tennék fel először!

-- PSN_ID: GerY2123

(#22286) Royalkrisz


Royalkrisz
csendes tag

Most eszembe jutott még egy megoldás ha az adott felhasználóknak csak szimplán lementem a leveleit egy SSH Secure File Transfer client a keresztül ha meg kell egyszerűen vissza másolom a /var/spool/mail-be és ezt rendszerességgel ugye karban tartom h ne legyen nagy .
Na ez így jó.

(#22287) Vladi válasza Royalkrisz (#22284) üzenetére


Vladi
nagyúr

nincs tapasztalatod. 3 hete vagy ott. Adnak egy 5 éve nem frissített rendszert, hogy old meg.
Kissé palira vesznek ott téged. :U

vigyázz, nehogy rádhúzzák a vizes lepedőt. :(((

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22288) bambano válasza gery2123 (#22285) üzenetére


bambano
titán

ismeretlen rendszernél, pláne pályakezdőként, soha nem kezdjük azzal, hogy lebombázzuk az egészet, lesz-ami-lesz alapon.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22289) gery2123 válasza bambano (#22288) üzenetére


gery2123
őstag

Természetesen teljes backup után, ahogyan vladi is írta.
Utána jöhet a bomba..... :)
Csak vicc, egy munkahelyen azért én se gyalaulnám rögtön az egészet.

-- PSN_ID: GerY2123

(#22290) Lacces


Lacces
őstag

Hello.

Az Ubuntu/Debian páros (vagy bármelyik más linux disztró esetében), mennyire jó ötlet az, hogy több webalkalmazás fut rajta egyszerre? (Több webalkalmazást szolgál ki egy linux oprendszer). Az egyik Cloud szolgáltatónak egészen jók az árai. Nem tudom, hogy éles webszerveren, mennyire fogná vissza, lennének problémák, ha egymás mellett lenne PHP, Python, Ruby on Rails webalkalmazások és ezáltal 3 különböző http szerver egymás mellett futna, plusz 4-5 különböző adatbázis egymás mellett.
Ez ügyben van valakinek tapasztalata? :R
(Max 15 projektem lenne, de különböző programozási nyelveken)
Lokál saját gépen, minden hiper-szuper ubuntu alatt egyelőre nem találtam problémákat, no de itt egy felhasználósként használom a rendszert.

(#22291) bambano válasza Lacces (#22290) üzenetére


bambano
titán

a webalkalmazások általában nem futnak maguktól. akkor futnak, ha valaki meg akarja nézni őket. ha sokan nézik, akkor mindegy, mit csináltál, le fog ülni. ha meg kevesen nézik, akkor is mindegy, mit csináltál, működni fog.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22292) Lacces válasza bambano (#22291) üzenetére


Lacces
őstag

Jó, igaz :). Akkor az, hogy az Apache, Ngnix, Gunicorn, Jetty http szerverek (és az adatbázisok - bár ezeket jól belehet konfigolni.) párhuzamosan egyidőben futnak, ugyanazon a Debian webszerveren.

Mert én úgy hallottam, hogy egy webszerver-t nem érdemes több adatbázist és http szervert felrakni, bár én ebben erősen kételkedem.

(#22293) kovaax válasza Lacces (#22292) üzenetére


kovaax
őstag

Az függ az alkalmazás erőforrás igényétől, és a konkurens felhasználók számától. Szóval a jelen információk alapján nem lehet megválaszolni a kérdésedet.

-=- There's no place like /home -=-

(#22294) bambano válasza Lacces (#22292) üzenetére


bambano
titán

"Mert én úgy hallottam, hogy egy webszerver-t nem érdemes több adatbázist és http szervert felrakni, bár én ebben erősen kételkedem.": ebben a kérdésben nem csak az számít, hogy tudnak-e futni egymás mellett, hanem az is, hogy van-e ember, aki 8 féle webszervert, 3 féle adatbázismotort képes biztonságosra bekonfigurálni és képes átlátni egy kosár alkalmazásszerver összes hasfájását.

ellenpélda: nagy légitársaságok igyekeznek egy gyártó néhányféle repülőjét repülni, hogy a szakértelem igény a lehetséges minimumon maradjon.

saját privát véleményem: azért sem tudsz túl sokféle adatbáziskezelőt felrakni, mert nincs.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22295) emvy válasza bambano (#22294) üzenetére


emvy
nagyúr

Mondjuk harmincat biztos fel tudnek sorolni :)

while (!sleep) sheep++;

(#22296) MineFox54 válasza emvy (#22295) üzenetére


MineFox54
őstag

Halljuk :C

(#22297) emvy válasza MineFox54 (#22296) üzenetére


emvy
nagyúr

Most direkt megprobalom fejbol, bar Gugli biztos segitene:

MySQL, Postgres, Hadoop, Derby, Berkeley, Riak, Couch, Mongo, Sqlite, Cockroach, DB2, Sybase, Oracle, KDB, Velocity, Neo4j, Titan, MSSQL, Hana, Cassandra, Rethink, Redis, Dynamo.

Na ennyit tudtam fejbol, ez 23, ha jol szamolom.

Itt meg itt van jopar tucat meg.

while (!sleep) sheep++;

(#22298) MineFox54 válasza emvy (#22297) üzenetére


MineFox54
őstag

:C :C

(#22299) daczkó


daczkó
aktív tag

hello

Szeretném frissíteni a telefonomat (Honor 6), de csak wines alkalmazással lehet. Nosza Wine. El is indul a dolog rendesen (Honor Multi tool), le is tölti a szükséges dolgokat, de nem látja a telefont, ami USB-vel van a gépre csatlakoztatva. Hogyan tudnék jogot adni a WINE-nak, hogy lássa a csatlakoztatott USB eszközöket (Elementary os)?

/ignore wwenigma

(#22300) Rimuru válasza daczkó (#22299) üzenetére


Rimuru
veterán

Ilyen esetben biztosabb megoldas egy virtualis gepen futtatni Win-t.

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.