Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#11) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog (1)

"...vannak olyannyira irigyelt genetikával megáldott embertársaink, akik bármennyit és bármit ehetnek, nem híznak."

Azt gondolom ez nem genetika, hanem életmód kérdése.
Ha valaki viszonylag gyakran megtesz naponta 30 ezer lépést, 21 kilométer gyaloglással, nettó 3 óra alatt, ami minimum 4 ezer kilokalóriát éget el. Ha zsírégető tempót tart, akkor többet.

Nyilván nem lehet mindennap ennyi időt gyaloglásra fordítani. De lehet kerékpárral munkába járni. Ha a kerékpár nem lehetséges, akkor néhány megállóval hamarabb leszállni. ....

"A makro tápanyag bevitelünk 3 dologból áll össze: zsír, fehérje és szénhidrát."

Kifelejtetted a ballaszt anyagokat. Két fajtát ismerünk. Vízben oldódóak és a nem oldódóak.
A két nagyon ajánlott fajtája. A zabpehely és a utifűmaghéj (Flohsamen)

Mind a kettőt ételbe keverve érdemes fogyasztani. Bőséges folyadék mellett. Az utifűmag nedvesség hatására többszörösére duzzad. Ezzel jelentősen emeli a jóllakottság érzését, extra kalóriák nélkül, ha a gyomorban dagad. :D Mind a kettő alapvető élelmiszere az egészséges táplálkozásnak

"Hogy mennyi szénhidrátra van szükségünk egy nap? 0 grammra."

Ez inkább a cukorra igaz. A minőségi szénhidrátok szükségesek. A zabpehely 68% szénhidrátot tartalmaz, de olyan formában ami nem okoz hízást. Viszont jótékony hatással van a gyomorra és a bélflórára.
A ballaszt anyagok a ezért kapták ezt a nevet, mert a hagyományos értelem kevéssé emésztődnek meg. Az elődeink ezért feleslegesnek gondolták. Nagyot tévedtek.

"A gabona ma már nem azt jelenti, mint ezelőtt 1-2 ezer évvel. A bélrendszerünket rendkívül módon megviseli az összes gabonaféle..."

A teljeskiőrlésű gabona ma is azt jelenti, mint régen. A fehér kenyér, az ami felesleges és káros. És minden ami fehér lisztből készül.

"A szénhidrátokban gazdag, olcsó, kalóriadús, feldolgozott élelmiszer hosszútávon végez velünk."

Javítok! A többszörösen feldolgozott élelmiszer a legrosszabb. Például a virsli feldolgozott étel. Ha babakonzervbe teszik, többszörösen lesz feldolgozva.

"....az étkezésünkben központi szerepet kap a rizs, a tészta, a krumpli."

Nem ez a katasztrófa.
Inkább az, hogy ezeket agyonfőzve fogyasztják a magyarok. Ha megnézed az olaszokat. Sok szénhidrátot fogyasztanak, bőséges olajjal. De nem főzik/sütik agyon az ételeiket. Mégis egészségesebbek mint a magyarok.

"A glikémiás index egy 0-100-ig terjedő skála, ami megmutatja, hogy az adott élelmiszerben lévő cukor, szénhidrát, milyen gyorsan szívódik fel."

Ezt fenntartásokkal kell kezelni. Van probléma nem is kevés, ezzel az indexel.
A legkirívóbb félreértelmezés.

fruktóz, édesítőszer, index 20
Mivel a fruktóz nem generálja az inzulin képződést, első látásra jó. A fölösleg viszont azonnal zsírrá alakul a májban. Szóval még sem jó, a jó index mellett.

"Ezt időszaki böjtnek hívják, és rendkívül jótékony hatása van önmagában is. Azt régóta tudjuk, hogy önmagában azzal is meg lehet szabadulni néhány kg-tól, ha nem eszünk késő este, 18 óra után. Ennek a pontos élettani okát még nem ismerem, de sejtem, hogy mi állhat a háttérben."

Ma már tudjuk. A böjt lehetőséget ad az elhasznált sejtek eltakarítására. Méregtelenítésre, bár nem szeretem ezt a szót.
Önmagában a 18 órának nincs jelentősége. Lehet 17 és 19 is. Nem ez a lényeg. Inkább a napi 2 étkezés a lényeg. Este 6 és reggel 6 a két étkezés akkor eléggé kiegyensúlyozott az étkezés. a 7-7 sem rossz.
Még jobb, ha az éjszakai rész meghosszasodik.

"... együnk sokszor keveset, ezen a ponton számomra már megdőlt."

Akkor jó, ha valaki egészséges, cukorbetegként óhajt élni.

"...reggel csak csak betettem a sütőbe, 200°C grill + hőlégkeverés, 10-20 perc alatt megsült"

Túl magas a hőmérséklet. A minőségi, hidegen sajtolt olíva olaj már károsodik ekkora hőmérsékleten. Van olíva sütőolaj, ami optimális ezen a hőmérsékleten, de annak az egészséges komponenseit már a gyártás során tönkre teszik.
Maximum 180 fok. Inkább 160, ha van elég idő.
Még így is az ízek kedvéért sütsz.
Vannak növények, amiket nem érdemes sütni. Teljesen tönkremennek az értékes tartalmak a sütés közben.
Tipikus példa a brokkoli. A brokkoli szárairól levágjuk a virágzó testet. Lehetőleg szár nélkül.Ezt nem hőkezeljük, egyenesen az elkészült ételre szórjuk. A törzset és szárakat megtisztítjuk és apróra daraboljuk. Ez után állni hagyjuk a szabad levegőn fél órát, majd rövid ideig gőzön pároljuk. A modernebb változatban mikróban maximum 2 perc úgy, hogy 90 foknál ne legyen melegebb a végeredmény. Valami zárhatóbb mikrózható edényben, kevés fűszeres vízben.

A só segíti a sütést és főzést. De jobb a tálalás előtt sózni. A húsokból könnyen cipőtalpat csinál, kihúzza a húsból a szaftját. A burgonyát és a répaféléket és gombát érdemes sütni, Finom aromát kapnak, bár megédesednek. A zöldségek túlnyomó többségét. párolni érdemes. A zöldborsót csak át kell melegíteni, a sütés és főzés csak megkeményíti.
A szójabab is csak hőkezelést kap. De a hüvelyét nem esszük meg. Érdemes kipróbálni snackként. Edamame néven érdemes keresni. Bár a hüvelyétől megfosztott mélyfagyasztott Edamame más néven is forgalomban van. Kevés só, csili és wok olajjal pácolt Edamame, halvány barnára sütve, igazi csemege.
A sült/főtt zöldséghez keverve nagyot emel az élvezeti értéken. A japánok fenyőmagja. :D

És sok sikert az egészségesebb életmódhoz! Ezzel többet teszel magadért, mint egy orvos tehet érted.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.