Hirdetés

2024. május 6., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Vico87


Vico87
tag

Hello mindenki !

A véleményetekre lennék kíváncsi ezzel a technológiával kapcsolatban. Lényegében arról van szó, hogy ugyan szép 3d-s játékok vannak manapság stb... stb... , viszont egy dolgot nem tudnak : szimulálni a térbeli mélységet! Ez annyit jelent, hogy ugyan látni, hogy valami messzebb van mint egy másik cucc, de nem "érezni", mint a valóságban, nincs ugyanaz a mélységérzet.

Ezt hivatott szimulálni az angolul "stereoscopic" 3D. Ezt úgy éri el, hogy (ahogyan a valóságban) két különbözõ képet ad az egyes szemünknek. Amikor nézünk valahova, akkor a két szemünk más szögbõl látja ugyanazt, a két különbözõ képet "rakja össze" az agyunk térhatásúvá (megjegyzés: ha valaki elveszti egyik szemének látását, elveszti térlátását is. Egy egyszerûen kipróbálható dolog: takard el egyik szemed, és egész nap próbálj úgy közlekedni a lakásban, meglátod, nekimész az asztal sarkának, ajtófélfának, stb... pusztán azért mert nincs térlátásod). Ugyanezt próbálja megcsinálni a stereo 3D, vagyis más szögbõl rendereli a jelenetet, és a megfelelõ szemnek a megfelelõ szögbõl készült képet mutatja.
Hogyan éri ezt el? Több technológia létezik :

piros-kék szemüveg (nagyon olcsó) : a kép színei úgy torzulnak, hogy egy piros és kék színû másolatok atfedik egymást. A piros oldalon lévõ szem elõl a piros üveg elfedi a piros képet, csak a kéket látja, a másik szem pedig a domináns kék képet nem látja, csak a pirosat. Egyszerûen lehet ilyen szemüveget akár otthon is csinálni például fóliából.

"shutter glasses" avagy folyadékkristályos szemüveg (relatíve olcsó, azaz 12-13 eFt-ért már hozzájutni) : a megjelenítõn (pl monitor vagy tévé) felváltva egyszer a bal szemnek, egyszer pedig a jobb szemnek szánt kép jelenik meg. A szemüveg pedig eltakarja azt a szemet amelyiknek nem szabad látnia az adott képet. Ezt folyadékkristályos eljárással oldják meg, hasonlóan az LCD monitorok/tévék technológiájához, a szemüveg lencséje vagy teljesen áttetszõ vagy teljesen fekete. Ezzel mindig csak az a szem látja az adott képet, amelyiknek szánják.

"head mounted display" (HMD) avagy olyan szemüveg, amely két darab LCD kijelzõt tartalmaz (relatíve drága, 60-70 eFt-nál kezdõdik) : mindegyik szemhez tartozik egy-egy LCD kijelzõ, amelyet egy optikán keresztül látni, mert pár centire van a szemtõl, az optika gondoskodik arról, hogy olyan legyen, mintha messzebrõl néznénk (amolyan inverz távcsõ).

"stereoscopic" projektor (nagyon drága, olyan 700-800eFt-ért már kapni) : egy olyan projektor, amelyik hasonlóan a "shutter glasses" technológiára felváltva vetít képeket a bal, illetve jobb szemnek, csakhogy ezek fényét egymáshoz képest merõlegesen polarizálja (lásd fény polarizálása). Ezeket a képeket olyan szemüveggel kell nézni, amelynek két lencséje egy-egy merõlegesen szûrõ polárszûrõ, így adott szem csak azt a képet látja, amely fényének polarizációja megyegyezik a lencse szûrési szögével (azt engedi csak át). Ezt az eljárást alkalmazzák "3D mozikban", mert a szemüvegek olcsók (pár ezer Ft), csak spéci projektor kell hozzá.

"autostereoscopic" monitor (nagyon drága) : egy olyan spéci monitor, amelyik automatikusan, speciális optikával a két képet más-más szögbõl láttatja, így csak szabad szemmel ránézve már a megfelelõ szem a neki megfelelõ képet látja.

Hogyan valósítható ez meg készítéskor?

állóképek : léteznek speciális fényképezõgépek, amelyek egyszerre két képet készítenek eltérõ szögbõl, ezek megtekintéskor szoftveres úton "összekombinálódnak" a fenti eljárások valamelyikével, vagy nyomtatáskor piros-kék szemüveggel megtekinthetõ módon nyomtathatók.

mozgókép : az állóképhez hasonlóan, csak minden egyes képkocka helyett kettõ van, speciális kamerával rögzíthetõk.

számítógép/CAD : bizonyos professzionális alkalmazások támogatják ezeket a technológiákat, az OpenGL API-ban is van erre külön támogatás, illetve a professzionális videokártyákon hardveres támogatás.

számítógép/játékok : a "normál" videokártya driver mellé telepíthetõ egy külön "stereo driver", amelyet ki/be kapcsolva a játék normál illetve stereo módok között váltható. Elõzõleg konfigurálni kell a megfelelõ hardverre a fentiek közül.
nVidia oldalon létezik egy ilyen, amelyet már egy ideje nem fejlesztenek hivatalosan, csak beta létezik : guru3d (a download section/stereo drivers helyen)
Korábban egyes videokártyák "deluxe", "special edition", és hasonló nevezetû kiadásaihoz adtak "shutter glasses"-t (pl egyes Asus RivaTNT/TNT2/Gef256-alapú, VIVO-s Deluxe kártyák, egyes Elsa TNT/TNT2-es kártyákhoz).

Várom a hozzászólásokat! :D

(#2) dokar válasza Vico87 (#1) üzenetére


dokar
addikt

hi,

nagyon jó amiket írtál.
a sztereogramokat hova kell sorolni?

extra - SEXRay

(#3) Vico87


Vico87
tag

Hello!

Pontosan mit értesz sztereogram alatt? Azokat a souvenir-cuccokat, amelyek olyan távcsõ kinézetûek, egy lapot kell beletenni és belenézni?
Ha igen, akkor az a fentiek között nincs, de beleírhatom, azok úgy mûködnek, hogy van külön egy-egy kép a bal, illetve jobb szemnek, betekintéskor pedig az adott képeket látja az ember egy-egy nagyító lencsén keresztül.
Ha az ilyen hologramnak is nevezett csillogó, 3D-s matricákra gondolsz, akkor sajnos azt kell mondanom, hogy nem tudom. Nyilván valahogy hasonlót valósítanak meg, hogy mindkét szemhez saját kép jut, de hogy hogyan azt nem tudom.

Jut eszembe, az ilyen különbözõ pláza, meg árkád jellegû helyeken lehet ilyen 3D-s képet csináltatni üvegbe. Az nem stereo 3D, mert valójában az tényleg 3D-s. Azok úgy készülnek, hogy egy 3D-s képbõl vagy valamilyen módon tárolt 3D modelbõl lézeres eljárással buborékokat juttatnak egy speciális zselatinba, majd a zselatint "merevítve" lesz belõle az üveg, a buborékok pedig kirajzolják a képet.

Remélem válaszoltam :D

(#4) Vico87


Vico87
tag

Nos, a napoban megjött a "shutter glasses", amit neten rendeltem. Kisebb kaland után szépen felment az nvidia stereo driver és mûködött a szemüveg, elindítottam a tesztalkalmazást. A hatás igencsak lenyûgözõ volt. A röpködõ nvidia logó "kijött" a képernyõbõl :).
Gondoltam kipróbálom játékokkal mit kezd. A gépen éppen Fable, NFS: UG2 és Rayman 2 volt fent. Utóbbi kettõn nem annyira érzõdik a hatás, kicsit laposak maradnak. A Fable viszont lélegzetelállító :D . Elvileg viszi a teljesítményt rendesen, de ezek a játékok meg sem kottyannak egy 6600GT-nek. Majd megnézem komolyabb gépigényûekkel mit kezd.
Egyébként a stereo mód nem kompatibilis FSAA-val, azt ki kell kapcsolni különben visszavált normál módba. Szerintem stereo módban egyébként is felesleges, mert nem annyira észrevenni a fûrészfogakat.

[ Szerkesztve ]

(#5) Vico87


Vico87
tag

UP

Asszem nem valami népszerû téma ez.

(#6) L3zl13 válasza Vico87 (#4) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Hmm. Fable-t én is kipróbálnám vele.
De azt gondoltam volna, hogy egy autós átékban is látványos lesz.

Aki hülye, haljon meg!

(#7) xabolcs


xabolcs
őstag

de jo ilyenrol olvasni :DDD

helo,
en meg a tnt-s idoszakbol lattam egy shutter glasses megoldast, anno meg a descent nevezetu jatekbol :C
nagyon jo elmeny volt.

viszont lenne egy-ket kerdesem: akkor azt mondtak,
h csak jo monitorral erdemes hasznalni,
mert akkor nem lesz annyira villodzos,
pl 100Hz is csak 50-50Hz lesz sztereo modban.
vajon a mai, par ms-os tft-k megbirkoznak
a megfeleloen gyors kepvaltassal? :F

a masik kerdesem, h en ugy emlexek,
h azt a szemuveget be kellett dugni a videokartyaba,
(merthogy ugy kapcsolgatja, h mikor melyiket kell mutatni, vagy vmi ilyesmi :B)
a mostani szemuvegedbol nem log ki semmilyen kabel? :DDD

aham, ahogy nezem a letolteseket, csak az nvidia tud ilyet

[ Szerkesztve ]

aláírás1: csocsó-vesztes vagyok, főleg a Bog és Bocha páros ellen, aláírás2: van mobilarénáskulcstartóm! :D

(#8) Vico87


Vico87
tag

L3zl13 : Majd kipróbálom más autóssal, amikor ismét otthon leszek, lehet, hogy csak az Underground2 nem fogékony a dologra.

xabolcs : Nekem otthon még egy CRT monitorom van, amelyik 1024x768/100Hz-et tud, de alacsonyabb felbontáson 120Hz-ig skálázódik. Az nVidia-féle stereo driver nem kompatibilis LCD monitorokkal (legalábbis hivatalosan, nem próbáltam LCDvel). A szemüveghez adtak egy saját drivert, amit akkor kell használni, ha nem nVidia karija van az embernek és CRT monitora, hivatalosan megy minden más márkával+LCD monitorral (nem teszteltem, nem is szándékozom, csak nVidiám van CRT monitorral :D).
Az igazság az, hogy a CRT monitoroknál és LCDknél máshogy értendõ a frissítési frekvencia. Ha megfigyeled, akkor egy LCD 60Hz-en nem néz ki nagyon máshogy, mint 75Hz-en. A CRT viszont villódzik alacsony frekin. Ha jól tudom, akkor ez azért van, mert az LCDk teljes képet raknak ki, a CRTk pedig soronként pakolják ki a képet, félképenként.
Igen, kilóg egy vezeték, mert én a vezetékes verziót rendeltem, de van vezeték nélküli is. A vezeték nélkülin van egy infravevõ, az adót pedig rá kell dugni az elektronikára, ahova egyébként a vezetékest dugnád. Egy kis elektronika gondoskodik a váltogatásról, amit a monitor és videokari közé kell betenni a D-Sub aljzatba, erre pedig rádugni a szemüveget vagy infraadót. Azért választottam vezetékest, mert azzal kevesebb gond van (aksik töltése, rálátás az adóra, stb...).
120Hz-en nem veszem észre a villódzást, 100Hz-en sem igazán, csak fárasztóbb a szemnek mint 120-on.

[ Szerkesztve ]

(#9) Vico87


Vico87
tag

Az élményt játéka választja, de per pillanat azzal szívok, hogy a legfrissebb unofficial stereo driver sok játék esetén kékhalált vált ki. Feltettem egy régebbit, az megoldotta, viszont kevesebb profil van benne, és csomó dolog még kevésbé jól megoldott :( .
Ilyen pl a Fable, ami a legújabbal majdnem tökéletes volt, a régebbivel vannak benne hibák, és bár ez szubjektív, de szerintem kevésbé néz ki jól az effekt.
Mondjuk nem értem az nVidiát, mert ha eddig csinálták, akkor miért hagyták abba, főleg, hogy a mai hardverek bírják az ilyen dolgokat. És nem utolsó sorban ők vannak a legjobb helyzetben, hogy csináljanak ilyet, ugyanis ismerik a hardvert, drivereket, és még tapasztalatuk is van a téren.

(#10) wwenigma


wwenigma
Jómunkásember

Van egy ilyen elado X3D szemuvegem ha vkit erdekel. :) Ok: ATi-ra váltás. :D

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#11) Vico87 válasza wwenigma (#10) üzenetére


Vico87
tag

Mondjuk nVidia oldalon sem fenékig tejfel. Állítólag a 8000-es GeF sorozatnál a legjobban az határozza meg, hogy működik-e, hogy milyen a karmád, vagy a csillagok együttállása :D.
Még teszek egy utolsó próbát driver téren, remélem bejön, ha nem, akkor marad ez a régebbi ami most van fent.

[ Szerkesztve ]

(#12) Spirit


Spirit
őstag

Én nemrég meglátogattam az Imax mozit, azóta azon járattam az agyam,hogy miért nem oldják meg játékoknál ,ahol úgyis rendelkezésre állnak a 3d-hez szükségs adatok. Csak egy szemüveg,meg egy program kellene,erre kiderül,hogy létezik ilyen progi..a szemüveghez adják :)

Szeretnék beszerezni egy ilyen szemcsit,de nálam nem mind1 milyen kijelzőkkel működik együtt. Még egy böszme CRT-m van,ami 1024-ben 140hz-et is elvisz,szal az nem gond.(22"-os) Viszont van itthon egy viszonylag lassú dlp projektorom kedves kis rainbow effekttel. Nem ártana,ha azon is tudnám élvezni...Jah,jelenleg 8600Gt-m van,de pár havonta kari csere,szóval az is fontos lenne,hogy minden kártyával jól működjön, sőt a monitor csere is érlelődik már.

Aki jobban ért a dologhoz, összeszedhetné,hogy milyen szemüvegek vannak,ezek mennyire normálisak, milyen a supportjuk, beszerzési források,stb.
Az se lenne rossz,ha valaki tudná hasonlítani a látott 3d hatást mondjuk az anaglyph-hez, egy polarizációs eljárással működőhöz(pl. imax)

A válaszokat előre is köszi.
Számomra rejtély,hogy miért nem fejlődik ez a technika gyorsabban,és miért nincs rá kereslet.

(#13) Pulsar válasza wwenigma (#10) üzenetére


Pulsar
veterán

És milyen játék kezeli? Vagy mi kezeli?
És hogyért adnád? :)

(#14) Spirit válasza Pulsar (#13) üzenetére


Spirit
őstag

Tudtommal ezek a szemüvegek mind ugyanúgy működnek,egyedül a frissítési fekvenciájuk lehet korlátolt, és ugye maga a vezérlés, tehát ettől függ,hogy működik-e tft-vel, lcd-vel,stb. Onnantól kezdve,hogy bekötötted, a szemüveg tudtommal már működik is, a nagyobb baj a tartalommal van. Először is kell egy Stereo driver a videókaridhoz, ami már eleve necces, az nvidiának ugyan van,de az is régi, atihoz,mint a fehér holló.
Magát a tartalmat egy olyan progi állítja elő, ami a 3d-s modellek számításakor beletúr a directx-en keresztül, és nem a szokásos perspektívából, hanem kicsit balra, és kicsit jobbra eltolva számolja ki. Ha a szemüveghez adott progi gyenge, akkor még mindig ott a lehetőség,hgy netről szerezz, csak elég ritka..:) Magának a játéknak csak annyiban kell támogatnia,hogy valós 3d modellekből kell állnia mindennek,hogy tényleg perspektívából tudja számolni. Pl. a Cod-ban hiába lesz a táj meg minden 3d-s, ha a fegyver nem a "helyén" lesz,hanem a monitor síkjában,mert az nincs lemoddelezve 3d-ben... Ellenben a Crysisnál...bele se merek gondolni :)

(#15) Pulsar válasza Spirit (#14) üzenetére


Pulsar
veterán

Értem...
Akkor láma kérdés... Kb 6-7 ével ezelött vettem egy videókarit, amihez adtak egy szemüveget. Ahogy néztem kb annyi volt a lényege, hogy hol az egyik felét, hol a másik felét takarta ki az LCd ami a szemüvegbe volt. Ez még mindig ugyanaz a technológia? :)

(#16) Spirit válasza Pulsar (#15) üzenetére


Spirit
őstag

Igen, az pontosan a Shutter glass, ez a jelenlegi legjobb élményt nyújtó cucc otthonra, de sajnos a videókarihoz adott szemüveg elég ratyi, néha nem tartja a frekvenciát sem,és emiatt szellemképes a kép, a szoftveres támogatásáról ne is beszéljünk..:)
Az E-dimensional shutter glass néven futó újabb modellje már működik tft-vel(emellett természetesen crt-vel is), 20 alatt megkapod(de hol????), és ha a videókarihoz találsz stereo drivert, akkor minden oké.(Gf7-ig találtam)

Olyannyira jó ez a technológia, ha JÓL van használva, hogy Rátai Dani a Leonar3Do találmányához jelenleg egy E-dimensional szemüveget használ, olvass csak utána:) Emellett kapható olyan Infocus projektor alig 800e ft-ért:) , ami "3Ds", de nem ellentétes polaritású képeket vetít, hanem egy shutter szemüveget kapsz hozzá..a projektor annyiban "3d", hogy 120hz-et tud, és a legmodernebb színtárcsa van benne,hogy ne legyen rainbow a felezett sebesség miatt.

Szerk: 6-7 éve még a játékok többsége csak részben volt 3d-s, emiatt érdekes látványt nyújthatott még akkor is, ha működött..valami a monitor síkjában aminek nem kellene,valami előtte, valami mögötte..huhh:)

[ Szerkesztve ]

(#17) Spirit


Spirit
őstag

Azt elfelejtettem írni,hogy opengl-es játékoknál lehet gond, hogy nem működik,de nem vagyok programozó, szal ezt elmagyarázni sem tudom.Lényeg a lényeg: Kell egy jó szemüveg, az úgysem változik,de lehetőleg neves gyártótól,aminek normális supportja van. Ha csak a játékok feléhez használható, szerintem már megérte :)

[ Szerkesztve ]

(#18) Pulsar válasza Spirit (#16) üzenetére


Pulsar
veterán

Huh, köszi a kiadós választ! :R
Hát igen, amennyire emlékszem adtak anno a kártyához valami játékot, de alegnagyobb problémám az volt, hogy az akkori cuccaim nem tudtk értelmes frekit (max 75Hz) és marhára fájt a szemem meg a fejem még rövid használat után is.
"Rátai Dani a Leonar3D"
Aham, foggalmam sincs miről beszélsz, de király :DDD
A másik problémám, hogy GF8-am van, szóval már ez egy buktató.

Igazából amint nagyon várok, az a virtuális valóság. Kb 6-8 éve volt a dunaplázába egy kezdetleges virtuális valóságos szemüveges játék a játékterembe, de már az nagyon teccett... azt gondoltam, hogy az 2000 környékére azért már valamennyire el fog terjedni. De mégsem

(#19) Spirit válasza Pulsar (#18) üzenetére


Spirit
őstag

Többnapos olvasgatás után fel akartam eleveníteni milyen is az anaglyph technika..nagyon nehezen, hosszas keresgélés után találtam piros-cián színűt papírból 400 ft alatt a belvárosban.(Ferenciek tere, Párizsi udvar, Hologram galéria.) Nem gondoltam,hogy ilyen nehéz a beszerzése.

Meg kell,hogy mondjam,sokat fejlődött a technika(maga a sztereo képalkotásra gondolok),hiába használják az elvet már jó 100 éve. Először is a kék-pirosnál jóval jobb a színisszaadás,annyira már nem is zavaró hosszútávon. Másodszor pedig olyan képeket találok a neten(keresgélni kell dögivel, a legtöbb vagy rossz szemtávolsággal készült,vagy nem pontosak a színek), amivel tényleg lélegzetelállító a látvány.

Ha találnék a 8600Gt-mhez Stereo drivert,ami működik is,még játékok alatt is ki lehet próbálni,mert nem csak Shutter szemüveggel működik,át lehet állítani. Állítólag most 22-én fog megjelenni végre hozzá a driver,de az csak vista kompatibilis lesz. Ha kijön, és működik is az anaglyph szemcsivel,akkor már el is kezdem komolyabban keresni,honnan lehetne E-dimensional szemcsit venni.

[ Szerkesztve ]

(#20) Pulsar válasza Spirit (#19) üzenetére


Pulsar
veterán

nah, erre kíváncsi leszek (driver). ha találsz ilyen szemüveget szólj, énis elkedek keresgélni! :)

(#21) Spirit válasza Pulsar (#20) üzenetére


Spirit
őstag

Neten találtam videókat ilyen driverrel(anaglyph módban, szemüveggel) hajtott battlefieldről, vietcongról stb, és rendesen érezni,mikor szemreveszi a stukkert,hogy a tus a fejed elé kilóg, a célzótüske meg messze előtted van.

Lehet,hogy apámnál ki is próbálom,neki 7600gt-je van, csak nem akarom széttúrni a driverét.

(#22) Vico87 válasza Spirit (#21) üzenetére


Vico87
tag

Az elsõ post végén van link a guru3d site-ra. Ott a "Download section"-ben vannak stereo driverek (nem hivatalosak). A legfrissebb hivatalos a 91.31, letölthetõ az nvidiától, bár az már lassan 2 éves lesz.
Én kipróbáltam a guru3drõl származó 162.50-est, de mivel újabb forceware volt fenn, eléggé instabil volt. Mondjuk feature-ben veri a 91.31-est, több profil van benne, és egyes játékokban felismeri a menüket/HUDokat (amelyek jellemzõen 2D grafikák post-processben ráillesztve a képre), és képes rendesen megjeleníteni azokat.
Egyébként én innen rendeltem a shutter glasseseimet.

Volt egy kis "stereo 3d láz" a TNT1 és GeF256 közötti idõszakban, a komolyabb "Deluxe" videokarikhoz adtak shutter glasses-t (mondjuk olyan nekem nem volt, nem tudok nyilatkozni azok minõségérõl), de inkább csak marketingfogásnak tekinthetõ.

Amúgy a stereo driver úgy mûködik, hogy amikor megkapja az utasítást a képalkotásra a driver, akkor "egyszerűen" azt csinálja, hogy a kamera pozícióját kicsit jobbra teszi mint kéne, képet alkot, majd a következõ képalkotáskor kicsit balra teszi és úgy rajzolja ki a játékteret. Ezzel szimulálja a két szem távolságát.

[ Szerkesztve ]

(#23) Komplikato


Komplikato
veterán

Úgy emlékszem volt valami buherált driver régebben ATI kártyákhoz is, de fene se emlékszik.

Kérdés, a szemüveg milyen max. frekit bír? Csak mert van olyan CRT ami simán visz 200Hz-et kis felbontásokban, és 160-at 1024-ben. De bírná e?

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#24) Spirit


Spirit
őstag

Kipróbáltam már az összes létező driver+stereo driver párost,de a Gf8-akkal nem működik együtt egyik sem. Viszont sikerült működésre bírni anaglyph módban pár játékot egy bizonyos driverrel, miután egy értéket átírtunk benne. Ha valakit érdekel, majd lekörmölöm. piros-cián szemüveg kell hozzá. Cod2-4, Battle fo the Middle earth 2 alatt próbáltam, tökéletesen megy, egyedül a crysis szarakodott tőle.

(#25) Vico87 válasza Komplikato (#23) üzenetére


Vico87
tag

Hát a max frekit nem tudom. És ezt nem közlik a user's manualban. Mivel nekem a CRT-m 120Hz-ig skálázódik, ezért kipróbálni nem tudom efölött, de 120Hz-et biztosan tudnak a szemüvegek, mert próbáltam.
Milyen CRT visz ekkora frekit (160-200 Hz) ? Mert kiskereskedelmi forgalomban nem nagyon találni olyat (mondjuk manapság már CRT-t találni is kihívás :) )

[ Szerkesztve ]

(#26) wwenigma válasza Vico87 (#25) üzenetére


wwenigma
Jómunkásember

Nekem ez a moncsi lesz. :)

Egyebkent az X3D szemuvegem 3e+postaert viheto. :)

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#27) dokar válasza Vico87 (#3) üzenetére


dokar
addikt

Pontosan mit értesz sztereogram alatt?

A stereogram is an optical illusion of depth created from flat, two-dimensional image or images.

Azokat a souvenir-cuccokat, amelyek olyan távcsõ kinézetûek, egy lapot kell beletenni és belenézni?

Nem.

Ha az ilyen hologramnak is nevezett csillogó, 3D-s matricákra gondolsz

Nem.

Itt egy sztereogram: Klikk

extra - SEXRay

(#28) Vico87 válasza dokar (#27) üzenetére


Vico87
tag

Ja, tényleg, az ilyen képekre hirtelen nem is gondoltam. Ha jól megnézed "kancsalítás" nélkül, akkor láthatod, hogy kirajzolódnak azok a tárgyak, amelyeket 3D-ben látsz, amikor "úgy nézed". A működésük alapja, hogy benne van két kép, egy-egy a megfelelõ szemnek, azonban úgy csinálják õket, hogy ne lehessen csak úgy ránézve ezt észrevenni. Amikor "kancsalítasz", akkor valójában két dolgot csinálsz a szemeddel : átállítod a szemed fókusztávolságát, illetve a szemtengelyeidet mozgatod (azaz növeled/csökkented a két tengely metszéspontjának távolságát a fejedtõl mérve). Amikor "beállt" a kép, akkor valójában az eredeti 2D-s képet rosszul nézed, viszont pont úgy állítottad a szemed tengelyeit, illetve fókusztávolságát, hogy pont megjelenik a hatás.

Szerk.: az angol wikipédia "stereogram" oldalán lévõ képek között van olyan, amelyiken két kép van egymás mellett. Ez nagyon hasonlóan működik az általad linkelt képekkel. Addig kell csökkenteni a szemtengelyek konvergenciáját, amíg egybe nem mosódik a két kép, és akkor 3D-ben fogod látni.

[ Szerkesztve ]

(#29) cskamacska


cskamacska
addikt

Headtracking
Én már ettől is megnyalnám a szájamnak szélit. :K

"Para mis amigos todo, para mis enemigos la ley"

(#30) dokar válasza Vico87 (#28) üzenetére


dokar
addikt

van is vhol egy flash játék, vmi labdaütögetős, az egész sztereogram, aki nem úgy nézi, nem látja, hogy mit csinálsz :D

extra - SEXRay

(#31) ingyom007


ingyom007
tag

Én a crysistól néhányszor megszédültem amikor lenéztema hídról vagy lenéztem a szakadékba pedig csak a levegőn keresztül nézem a monitorom :D

(#32) Vico87 válasza dokar (#30) üzenetére


Vico87
tag

Hááát nemtom. Én speciál elvesztem a 3D képet, ha mozgatom a fejem, kell pár pillanat, hogy "visszaálljon" a szemem. Attól félek, hogy folyamatosan elveszteném a képet, de nagyon poénosan hangzik, és ötletes :D

(#33) dokar válasza Vico87 (#32) üzenetére


dokar
addikt

tessék itt is van: stereo pong

extra - SEXRay

(#34) Spirit válasza wwenigma (#26) üzenetére


Spirit
őstag

Ez akár még érdekelhet is, 2 napja írtam pivit, válaszolhatnál :)

[ Szerkesztve ]

(#35) Vico87 válasza dokar (#33) üzenetére


Vico87
tag

Mókás a game, bár az irányításon javíthatnának egy kicsit.

(#36) 3pdavid


3pdavid
csendes tag

Hi! Spirit leírnád vagy mégjobb lenne ha linkelnéd milyen driverrel sikerült anaglyph szemüveggel játszani, mer nekem is 8600 gs-s karim van és sehol nem találok jo drivert!

(#37) dokar válasza Vico87 (#35) üzenetére


dokar
addikt

az a legjobb, hogy pihenteti nagyon a szemed :)

extra - SEXRay

(#38) Márton


Márton
nagyúr

A Zalmannak vannak polárszürős szemüveggel nézhető 3d-s monitorai.
IZ3D
Működik 2d és 3d módban is. Ez már egy otthoni kis IMAX lehet :-)

Az én honlapomon lévő képeket és videót (!) néztétek már?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#39) Vico87


Vico87
tag

Történt egy kis fejlemény, már ami az Nvidia Stereo Drivereket illeti. A megkopott "consumer 3d stereo driver" elnevezést lecserélték "GeForce 3D Stereo Driver"-re, és megjelent egy új driver is (egyébként GDC-n villogtak vele), amely a 174.76 ForceWare-hez illik. Egyelőre csak Zalman 3D LCD monitorokat vagy anaglyph (piros/kék) módot támogat (hivatalosan), és kizárólag 32-bites Windows Vistához való kiadása van (XP-s nem is lesz :().

[ Szerkesztve ]

(#40) nyunyu válasza Vico87 (#39) üzenetére


nyunyu
félisten

162.50 mukodott XP alatt Elsa szemuveggel.

Egyeduli problemaja, hogy G80-nal ujabb chipeket nem tamogat.
(8800GTS320/640/GTX meg igen, 8800GT/GTS512 mar nem.)

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#41) nyunyu válasza Komplikato (#23) üzenetére


nyunyu
félisten

Kérdés, a szemüveg milyen max. frekit bír?

120Hz.

Elsa szemuvegem 160Hz-nel mar kihagy.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#42) Márton válasza nyunyu (#41) üzenetére


Márton
nagyúr

Nem biztos hogy a szemüveg hagy ki, csak a gép nem birja a szuflát.

Legalábbis nekem már 120-nál is van kihagyás, akadozás! A képpel is!
Letöltenéd az oldalamról a 3d hd videót és megnéznéd, nálad stereoscopic playerrel megy akadás nélkül 120hz-en? Vagy milyen lejátszót használsz?

Nekem agp-s 7600GS ddr2-es van, ez talán kevés már ide?
proc e2160, 2gb dual ddr400, ez csak nem kevés.

[ Szerkesztve ]

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#43) Vico87 válasza nyunyu (#40) üzenetére


Vico87
tag

Még nem próbáltam a 162.50-es stereo drivert 162.50-es Forceware-rel (hanem újabbal, asszem 167 vagy 169 sorozatúval), ezért eléggé instabil volt, viszont a 162.50-esből csak Quadrohoz van, amit állítólag fel lehet tenni GeForce-ra is, de még nem próbáltam.
Majd kipróbálom a megfelelővel, mert a jelenleg fent lévő 91.31 stereo sokkal gyengébb profilokkal rendelkezik, továbbá egy-két dolog sokkal jobban megoldott benne (pl 2D menük a képernyő síkjában).

(#44) nyunyu válasza Márton (#42) üzenetére


nyunyu
félisten

Nem biztos hogy a szemüveg hagy ki, csak a gép nem birja a szuflát.

Szemuveg vibral osszevissza, C2D@3200+7900GTO meg nem egy olyan lassu kombo, hogy ne birna el a regebbi jatekokat 800x600@160Hz-n.
(1024x768-ben csak 150-et bir az F930.)

Mondjuk utoljara a TES IV: Obliviont hasznaltam sztereoban, mivel az Overlord nagyon nem ment, Crysisben meg lemaradt a texturak fele.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#45) Márton válasza nyunyu (#44) üzenetére


Márton
nagyúr

ja, igaz, én nem annyira játékra, mint videóra gondoltam
letöltenéd az enyémet?

az is lehet, hogy a stereoplayerrel van baj, nincs jól megírva nagy felbontás+sok hz-hez.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#46) Márton


Márton
nagyúr

Itt a videó, dual stream wmv

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#47) Márton


Márton
nagyúr

előszőr is up!

aztán:
sikerült valakinek megnéznie az én videóimat a stereoscopic player-rel?
szenvedek vele rendesen.
ha éppen el is indul, akkor is pár mp-enként vibrál egyet a kép és a szemüveg is
(edimensional).
aztán mikor nyomok egy ESC-t, akkor mindig restartol.
de olyan kékhalált produkál, hogy még a vinyó is leáll!! grrr
1280x960x100hz-et szeretnék.
ha minden 85hz-en van (desktop és 3d mód is), akkor néha megúszom restart nélkül.
nem tudom mi lehet:
vagy player bug, vagy driverek:
94.24 forceware (mivel a 91.31 nem ismeri a 7600GS-em, pedig ottvan a listán!)
91.31 stereo

konfigom az adataimnál.
help!

[ Szerkesztve ]

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#48) Márton válasza Márton (#47) üzenetére


Márton
nagyúr

na, kezdem kiismerni.
a vibrálás nagy felbontásnál ÉS nagy hz-nél jelentkezik csak, pedig azt hittem elég a vasam hozzá.
A restart meg csak akkor jelentkezik, ha a fullscreen és a desktop felbontása nem ugyanaz, vagy ugyanaz, de a desktop 85hz felett van. Ekkor egyszerüen újraindul.
Kipróbáltam egy teljesen más konfigon, más vga-val, ott is megvan a jelenség. Szóval valami driver/player bug lesz. Ha 85-ön van a desktop akkor OK. végülis ez még belefér.

Van itt valaki? :)

[ Szerkesztve ]

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#49) Márton


Márton
nagyúr

UP A TOPICNAK!!!

Feltettem egy újabb 3d hd videót, ezúttal egy mix, különböző témákból 2 percben:
3d-video

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#50) Márton


Márton
nagyúr

:(

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.