Hirdetés

Nubia Z7 mini - Újabb gyöngyszem Kínából

Két hét használat után nem csalódtam a készülékben: külsőre nagyon dizájnos, belülről kellően erős, a ROM friss.

Bevezetés

Az első Kínából rendelt telefonom egy Zopo C2 volt. Sajnos nem egészen 1,5 év használat után szegény erőteljesen találkozott a padlóval, ami rendesen meg is viselte, ezért viszonylag gyorsan találnom kellett egy másik telefont helyette.

Az első kínai telefonommal meglehetősen pozitív tapasztalataim voltak, ezért bátorkodtam újra körül nézni ezen a piacon.

Ha már egyszer új telefont veszek, úgy gondoltam, támasztok némi kritériumot, ami alapján kiválasztom a megfelelőt. Ezek a kritériumok a következőek voltak:
- 4,7 vagy 5 colos kijelző,
- meglehetősen erős processzor,
- 2 GB RAM,
- LTE támogatás.

A webshopok kínálatait böngészve viszonylag kevés telefonra szűkült a kör.

Hirdetés

Már az első pillantásra megakadt a szemem ezen a telefonon a Nubia Z7 minin: az összes támasztott feltételemnek megfelelt, sőt még az ára is viszonylag kecsegtető volt.

Nézzük akkor a nyers paramétereket számokban:

Kijelző mérete: 5 coll, IPS-LCD a védelemről pedig Gorilla Glass gondoskodik
Felbontás: 1920x1080
CPU: Qualcomm Snapdragon MSM8974AA Quad Core 2.0 GHz
GPU: Adreno 330
RAM: 2 GB
ROM: 16 GB
2G: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
3G: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
LTE: FDD-LTE: B1 / B3 / B7
DualSIM mind a két kártya micro méretű
Első kamera: 5 megapixel
Hátsó kamera: 13 megapixel autofókusz, LED-es vaku
Bluetooth 4.0, Wifi és GPS
Akku: 2300 mAh, nem eltávolítható
méretek: 140.9 x 69.3 x 8.2 mm
súlya: 143 g akkuval

A gyártó honlapja szerint a készülék több színű hátlappal is elérhető lesz, de egyelőre még csak fehér színben volt rendelhető.

Kicsomagolás

Az Etotalk webshopból rendeltem a telefont 329 dolláros áron. 5 dolláros felárért kértem még hozzá az Etotalk saját ROM-ját, amelyben van már magyar nyelv is.

A DHL-es csomagküldés további 27 dolláromba került. Sok negatív dolgot lehet olvasni a vámolással kapcsolatban, hát sajnos ezeket most én is meg tudom erősíteni. Kb. 3 órával a csomag feladása után már kaptam is a telefont, hogy kérik az e-mail címet, amelyre elküldik a csomagommal kapcsolatos vámolási információkat.

Lényeg a lényeg, 6 nappal a rendelés után kézbe vehettem végre a telefont. A csomagolása egy sima barna kartondoboz a telefon méretéhet igazítva, mindenféle jelölés és egyéb felirat nélkül. Ez a doboz nem a hivatalos gyártói doboz, azért, hogy egy jelöletlen dobozban küldjék, további 1 dollárt kellett fizetnem.

Ahogyan a képen is látható a tartozékokból nem sok minden került a dobozba. Mindösszesen egy klasszikus fehér USB kábel és egy USB-s töltő, ami szintén fehér.

A töltő kínai konnektor szabványú, amelyhez természetesen mellékeltek egy átalakítót a hazai szabványra, de sajnos ezt feketében, így a két színkombináció elég érdekesen néz ki.

Külső

A készülék kellemes tapintású minőségi érzést kelt. A hátlap fehér műanyag, amely szorosan illeszkedik a készülék házához.

A hátlap eltávolítása után férünk hozzá két micro SIM foglalathoz és a microSD foglalathoz. Ezzel ki is merültek a lehetőségek, ugyanis az akkumulátor nem eltávolítható, csak szerviz által.

A hátlapon a Nubia felirat olvasható, meglehetősen érdekes, de szerintem dizájnos betűkkel, ezüst és piros gravírozással. A hátlap tapintása kellemes, de sajnos az ujjlenyomatokat eléggé gyűjti.

A telefon alján balra eltolva található a szokványos micro USB konnektor.

Első pillanatra még érdekesnek is találtam, hogy eltolva és nem pedig középen található a konnektor, ám de sok olyan autós telefontartó van, amelyek a két oldalán támasztják meg a telefont helyet hagyva középen a töltő csatlakoztatására. Sajnos ez ennél a típusnál nem használható, mert pont ott támasztja meg a tartó, ahol a töltőt csatlakoztatnák, ezzel lehetetlenné téve a töltést.

A jobb oldalon kapott helyet a három fizikai gomb. Ebből kettő a hangerő szabályozó és egy pedig a ki és be kapcsoló gomb. Pont megfelelő és határozott a gombok nyomásérzete.

Felül találjuk a headset csatlakozóját, amely a klasszik 3,5-es jack csatlakozó. Azt sajnos meg kell jegyeznem, hogy füles nem járt a készülékhez, amit kicsit hiányoltam.

A kijelző egy FULL HD IPS panel, amely valóban nagyon szép és megfelelően olvasható még napsütésben is.

A kijelző alatt található három kapacitív gomb is. A középső gomb a szép kis piros karika lenne a másik kettő nincs jelezve, illetve, amikor megérintjük, egy rövid ideig két kis piros pötty világít. Nekem újdonság, hogy a két gomb funkciója szoftveresen felcserélhető.

A középső piros kör nem csak a gomb helyét jelzi, hanem ez szolgál az értesítések jelzésére is. Mégpedig amikor üzenetünk illetve elmulasztott hívásunk van szépen, de diszkréten pulzálni kezd. Megjegyzem, nekem nagyon tetszik, brutálisan dizájnos megoldás.

Belső

A kis Nubia már gyárilag 4.4-es Kit-Kat Android rendszerrel kerül forgalomba. A gyártó (ZTE) egyelőre még csak kínai illetve angol nyelven adta ki a szoftvert. Amint már említettem Etotalknál lehetőség van 5 dollár ellenében kérni az ő saját fejlesztésű ROM-jukat, én ezt meg is tettem. Az első bekapcsolás után már magyarul üdvözölt a telefon.

A szokásos indulás után már használható is volt a telefon. Kínai szoftverek nélkül, alig néhány alkalmazással érkezett. Személy szerint egyáltalán nem tartom hátránynak, hogy nincs sok felesleges program telepítve, amelyet aztán nem is mindig annyira egyszerű eltávolítani. Itt azért megjegyezném, hogy a magyar nyelvű fordítás, nos, hát nem sikerült 100%-osra.

A beállításokat böngészve még szépen magyarul láthatóak a feliratok, de ha kicsit is bele mélyedünk a beállításokba, akkor bizony jó néhány helyen bele futunk angol szövegbe. A legviccesebbek a csengőhangok nevei, amelyek mind szépen rajzolt kis kínai házikók. :)

Ezt a kis bakit betudom annak, hogy ez viszonylag nagyon új készülék, júliusban jelent meg, és a gyár még nem készült fel európai forgalmazásra. Remélhetőleg későbbi ROM-ok megjelenése majd javítja a hibát.

Az alap rendszer nagyon gyors és gördülékeny. Viszont, mint már jó pár más készüléknél is láttam ennél is eltávolították a menüt, így az összes telepített alkalmazás ikonja az első lapra kerül, majd újabb és újabb lapok jelennek meg, ahogy több alkalmazást telepítünk.
Nem igazán vagyok kibékülve az ilyen elrendezéssel, ezért én rögtön személyre is szabtam a kicsikét a next launcher használatával, amely már fel volt telepítve.

Akadást, illetve lagot egyáltalán nem tapasztaltam. Ez nagyban betudható a Qualcomm 800-as széria processzorának, illetve a 2 GB RAM-nak.
Átlagosan 500 MB-nyi szabad RAM terület mindig van, így bőven jut hely az egyes alkalmazásoknak a futáshoz, még ha többet is futtatunk egyszerre a háttérben.

A belső tárhelyből 14,71 GB, amelyből 6,99 GB, amely szabadon felhasználható adatok tárolására, és további 1,53 GB, amely a programok számára van fenntartva. Nagy kérdés, hogy hová tudták elvarázsolni a maradékot, amit elég soknak tartok.

Csak, hogy számokkal is alátámasszam a telefon képességeit: Antutu szerint egy elképesztő eredményt ért el, ami 31080 pontnak felel meg. Én ugyan nem nagyon ismerem, de futtattam azért egy Quadrant tesztet is, amely 18678 ponttal jutalmazta. A rendszert különösebben nem akarom bemutatni, hozza a szokványos 4.4-es rendszer sajátosságait.

Multimédia, kommunikáció

Szóljak hát néhány szót a multimédiás képességekről is. A hátlapi egy 13 MPixes kamera amely LED vakuval van megtámogatva. A fényképezőben megtalálhatóak a szokásos kamera beállítások. Nappal kellő fénynél átlagos megfelelő képeket készít, sötétben már nem ennyire jó a helyzet, de hisz ez egy telefon, ne várjunk csodákat tőle.

A videó készítésénél viszont észrevehető, hogy nem egy gyenge vasat építettek a telefonba, mivel képes 4K videók rögzítésére is. Íme, a tesztképek illetve videók, mindenki döntse el magának, hogy milyen minőségűek.

Kommunikáció terén sem lehet panasz a Nubiára. Rendelkezik Bluetooth 4.0-val, Wifivel, amely tudja a 2,4 illetve az 5 GHz-es frekvenciákat is, és n szabvánnyal is rendelkezik, amely lehetővé teszi akár 300 MB/s sebesség elérését is.

A WCDMA már alapnak számít, viszont az LTE képesség még elég újdonság. Nos, hát ez a kis csoda erre is képes. Teszteltem, használom, és igen, bizony szépen működik és gyors is ezzel a hálózattal.

Összegzés

Még nem esett szó az akkumulátorról. 2300 mAh-s, nem cserélhető akkuval rendelkezik, ami ugyan, igaz, nem túl nagy, de azért használható. Átlagos használat és folyamatos mobilnet használat mellett nálam nyugodtan kibírja az egész napot. Ha valaki nem használ mobilnetet, akkor simán elérhető a két napos üzemidő is.

Összességében két hét használat után nem csalódtam a készülékben. Nagyon tetszik, külsőre nagyon dizájnos. A méreteit tekintve nagyon kellemesen kézben tartható.

Összehasonlítva az előző szintén 5 inches telefonommal érezhetően kisebb pedig hát szintén egy 5 inches készülékről van szó. A vastagsága pont megfelelő, inkább a vékony telefonok közé sorolnám.

A Nubia sorozatnak van egy sima Z7 és egy Z7 Max nevű tagja is. Aki nem vágyik extrém kijelzőre illetve extrém erős processzorra, az nyugodtan válassza a Minit. Akinek ennél többre van szüksége vagy éppen szereti az 5,5 inches méretet, akkor nézelődjön a másik két készülék felé.
Abban azonban biztos vagyok, hogy aki ezek mellett dönt, biztosan egy jól összerakott és kellemes készüléket fog kapni.

Azóta történt

Előzmények