Bevezetés, csomagolás
Teszkós, olcsó, használható. Mi kell még? Na jó, ennyire azért talán nem fenékig tejföl a helyzet...
...de a hibák ellenére egészen jó vétel. És hogy miért? Az alábbi bemutatóból kiderül.
Az előző bemutatómban az Olight i3-as elemlámpáról olvashattatok. Annak a cikknek az elejére - az i3-as szempontjából irreleváns, de úgy vélem, mégis hasznos - pár soros kis bevezetőt fabrikáltam, mely a LED-ek fejlődéstörténetét mutatta be röviden, konyhanyelven. Ettől a jó szokásomtól nem szeretnék eltérni, ezt az ismertetőt is egy pár soros kis eszmefuttatással nyitom.
Sokakban felvetődött már a kérdés: mire jó úgy igazán az elemlámpa? Nos, ha abból a mondásból indulunk ki, hogy "a számok nem hazudnak", és hogy Magyarország - legjobb tudomásom szerint - az északi félgömb "közepén" található, életünk alig kevesebb mint felét sötétben töltjük. Ez különösen a téli, hosszabb éjszakákon szembetűnő, amikor már délután 4 óra környékén elkezd sötétedni. Jellemzően ilyenkor még nem fekszünk le, különböző dolgainkkal foglalatoskodunk.
A sötétség egészen addig nem jelent gondot, amíg egy város közvilágítása támogatja látásunkat, viszont ahogy városon kívülre kerülünk, értelemszerűen ez a lehetőség megszűnik. Annak érdemes tehát igazán befektetni egy komolyabb elemlámpába, aki gyakran tartózkodik olyan területen, ahol a közvilágítás rendkívül gyenge, vagy egyszerűen nincs. Jó példák erre a városok külső kerületei, vagy a "kitelepült" munkaterületek.
Hirdetés
Úgy gondolom, a fentivel nem mondtam lényeges újdonságot, mégis így, leírva alkalmas lehet arra, hogy rávezessen, van létjogosultsága a civil piacra tervezett erősebb elemlámpáknak.
A termék csomagolása kimerül a termékre akasztott öt darab papírkockában, ezeken különböző nyelveken - többek közt magyarul - fel van tüntetve a "Kezelési Útmuttaó" (így volt rányomtatva), amely - megszámoltam - összesen 13 szó. Így szól: "Az elemek behelyezéséhez csavarja le az elemlámpa végét. A LED égők nem cseréhetőek."
Ezen a kezelési "útmuttaón" szerintem tökéletesen látszik a Tesco filozófiája, mely szerint ha kicsit is bonyolultabb "útmuttaót" adtak volna hozzá, az nyilván több gariban visszahozott lámpát generálna, mivel a sok értetlen ember valószínű nem értené, hogy pontosan mit is kell egy elemlámpával csinálni, és mutogatna, hogy "mer' a teszkó így írta nekem ide". Így inkább nem írtak semmi lényegeset.
Szerepel még rajta a képen látható "300% brighter than a standard bulb", amit én személy szerint nem tudok értelmezni, hiszen azt nem írják oda, hogy miféle "standard bulb"-bal vetik össze (egy izzószálas izzóval szerelt 2D lámpánál nem 300%-kal erősebb, a Maglite 2D-nél minimum 15-20 x nagyobb a fényteljesítménye, ez minimum 1500% lenne).
Tartozékok, szerkezeti elemek, műszaki adatok
A lámpa tartozékaira csupán egy mondatot vesztegetnék: az előbb említett, illusztris "útmuttaó" mellé kapunk még hozzá egy csuklópántot, és mást nem. Elemeket nekünk kell venni hozzá, ami mondjuk az ár függvényében szerintem reális.
A főbb szerkezeti elemei a következőek:
- lámpafej a foncsorral
- a lámpa "nyaka" a CREE XP-E Q3 LED-del, a bekapcsológombbal és a vezérlőelektronikával
- lámpatest, amelybe az elemeket dugjuk
- fenékidom
Ezeket a részeket külön is lefotóztam, íme:
A reflektor.
A főidom.
Az elemház.
A fenékidom.
Külön kifotóztam a lámpatest és a benne elhelyezett elemek közti hézagot. Nem egy "kotyogós" lámpa, de még az Energizer - a többi gyártónál vastagabb keresztmetszetű - D cellái is kényelmesen beleférnek.
A Tesco 2D elemlámpa minden szétcsavarási ponton o-gyűrűvel szigetelve van, tehát víz - elméletben - nem juthat a lámpatestbe.
Az elemlámpát kipróbáltam Energizer D elemekkel...
...és AA méretű akkukkal is, amelyeket behelyezésük előtt egy D méretű "papucs"-ba raktam.
Műszaki adatokat a gyártó nem tesz közzé; az egyetlen infó, amivel tudtam valamit kezdeni a lámpa fényteljesítményét illetően: multiméterrel mértem egy áramerősséget a LED-en, ez alapján azt tudom mondani, hogy nagyjából 184 lumen (± 3%) fényteljesítmény "lép ki" a LED-ből, friss D alkáli cellával mérve.
Ebből azonban nem vonhatunk le messzemenő következtetéseket, hiszen arra nincsen módszerem, hogy a foncsor fénydinamikáját is hitelt érdemlően mérjem, így csak a LED-nél mért energiafelhasználásból kiszámolt lumenértéket tudom közreadni. Az összeszerelt lámpa valós fényteljesítményének meghatározását a gyártó tudja normálisan elvégezni; esetünkben ezt nem tette meg.
Méret, használat, üzemidő
A teljes lámpa 23,5 cm hosszú (igen, a képen rosszul mutatom), súlya Energizer D cellával 554 gramm, akkuval és adapterrel 371 gramm. Nagy és nehéz, viszont ez nem feltétlen hátrány. Ahhoz, hogy az üzemidőt valamennyire is értelmesen kifejthessem, el kell magyaráznom a lámpa vezérlőelektronikájának működését. A lámpa egy végtelenül egyszerű, be/ki kapcsológombbal rendelkezik, ebből adódóan két üzemmódot ismer; a maximális fényerő, és a kikapcsolt állapot üzemmódokat.
A vezérlés azonban bonyolít ezen, és szerintem ezt egészen jól kivitelezték. Megkockáztatom, hogy általános lámpahasználatnál talán még több értelme is van annak, amit ennél a lámpánál csináltak, mint amit sok más, többfokozatú kapcsolós modellnél alkalmaznak.
A következőt csinálták: a lámpa vezérlője egy meghatározott feszültségértékig (ezt nem sikerült megmérnem, hogy pontosan mennyi, de a példa kedvéért legyen mondjuk 2,2 volt) "High" módban járatja a lámpát. Azonban ahogy a két D cella feszültségértéke a vezérlőbe programozott tartomány alá esik, automatikusan átkapcsol "Low" módba, és így amellett, hogy a CREE LED alkalmazkodik a megváltozott feszültséghez, a fogyasztása is mérséklődik.
Emiatt a - szerintem logikus, sőt, kifejezetten jó - megoldás miatt az üzemideje brutális.
Még valami: a "Low" módot csak én neveztem így, szemre ez is 100 lumen felett van, és a nagy felületű foncsor miatt ez a "Low" mód is igen jól használható távolra. Ezen kívül emiatt a megoldás miatt nem kell számolgatnunk azt sem, hogy elemeink vajon mennyi időt bírnak még "High"-on, a vezérlő gyönyörűen átkapcsol, ha kezdenek merülni. Szimpatikus megoldás, és valahol azért ilyesmit is vártam a Tesco-tól; egyszerűsítenek, ahol tudnak.
Az üzemidő tehát a következőképpen alakult: frissen kibontott 2D Energizer elemmel (szavatossága 2019 végén jár le) "High" fényerőn 224 perc, ekkor a vezérlés átkapcsol "Low" fényerőre, ahol újabb 211 percet működött a teljes elhalványulásig. Ez 7,25 óra üzemidő, ezzel az eredménnyel pariban van a Maglite 2D LED elemlámpával. Nagyjából erre is számítottam.
Akkuval sajnos nem volt alkalmam lemérni a "Low" módot, de a "High" módban a két Infinium akkum 106 percig hajtotta, ez szerintem 2 db AA elemtől jónak számít, pláne egy D-re tervezett lámpánál.
A lámpa anyaga anodizált alumínium, a felületkezelés szerintem egészen jó minőségűre sikeredett, bár a kínai lámpákhoz hasonlóan az éleknél hajlamos kopni. Az anyagvastagságot pont eltalálták, egy 2D elemlámpához szerintem pont megfelelő tartósságot nyújt majd.
A tömítőgyűrűk szerintem elég vékonykák, ha egy ilyen lámpa megvásárlására adjuk fejünket, nem árt időnként rájuk nézni, mert ha elpattannak, és emiatt beázik elemlámpánk, káromkodhatunk, de legalább telesírhatjuk "útmuttaónkat". Legalább szabvány méretűek, egy szerelvényboltban lazán be tudunk szerezni akármennyit hozzá, 10 forint/darab áron.
Vetített fény és egy vicces részlet
Az előző tesztből ismerős falfelületet világítottam meg 100 cm távolságról, az elemlámpát befogatva.
Itt a garázskapumat világítottam meg 2,5 méterről, az elemlámpa fejéről a reflektor le van csavarva.
Ugyanez a szituáció visszarakott reflektorral. Jól látható, hogy mennyit jelent az optika a fényerő tekintetében.
Mikor először vizsgáltam meg ezt a Tesco lámpát, valami nem hagyott nyugodni. Valami nem volt a "helyén". Sokáig nem is jöttem rá, hogy mi volt az benne, ami ennyire zavart. Mikor rájöttem, majdnem lefordultam a székről a röhögéstől.
A fenti képen a MagLED 2D elemlámpa található. *forrás: www.maglite.com
Ez a Tesco lámpa nyakáról készült, általam.
Segítek: a lámpák nyakát kell nézni. Na, megvan már? Igen, a bekapcsoló gomb. Reverse engineered, a'la kínai mérnökök. Persze ami jó, azt nem bűn lopni. Megnéztem; annyira pontosan lemásolták, hogy a szilikonsapka alatti racsnis mikrokapcsoló tárcsa is ott van. Abban mondjuk nem vagyok biztos, hogy csereszabatos a kettő.
Zárásként szeretném összegezni a tapasztalataimat ezzel az elemlámpával kapcsolatban.
*forrás: www.cree.com/
A lámpa fényét egy modern, 2013-ban teljesen elfogadható, technológiailag up-to-date LED egység adja, név szerint a CREE XP-E modul. Ez nagyon jó választás, főleg, ha a lámpa árát nézzük, amely 3990 huf., de akcióban 2790 huf.-ért is a miénk lehet (ünnepek előtt ennyibe került a Fogarasi úti Teszkóban), ami viszont már valóban fergeteges ár ezért a lámpáért.
Ennyi pénzért kapunk egy bivalyerős 2D elemlámpát, széles foncsorral, használható fényszórással, a Maglite elemlámpákhoz hasonló üzemidővel és "útmuttaóval". Elemeket azonban nekünk kell vennünk hozzá.
Ez így még önmagában oké is, főleg az elemlámpa árát figyelembe véve, mégis azt kell mondjam, hosszú távon az elemek ára a legkomolyabb negatívum ennél a lámpánál. Az átlagember nem fog 7-800 forint környékén venni 2db jó minőségű góliátelemet, mikor 300 forintért vásárolni tud 4db ceruzaelemet, amire pedig szintén gyártanak elemlámpákat. Főleg azért nem fog, mert nem tudja, hogy az elemek által tartalmazott energia figyelembevételével árban nagyjából ugyanott van mint a ceruzaelemek esetében, hiszen egy góliát alkáli 4-5x több energiát tárol, mint egy ceruza alkáli elem.
Mindent egybevetve abszolút szerethető elemlámpa ez a Tesco 2D CREE, a kisebb hibái (nagy tömeg, felületkezelés kopik az éleknél, o-gyűrűk nem valami erősek), főleg az ár ismeretében megbocsáthatóak.
Ajánlani azoknak ajánlanám, akiknek kell egy olyan elemlámpa, amit elraknak valahova, feltöltve alkáli góliátokkal, és aztán olyan szituációba kerülnek, hogy - akár 8-10 év múltán - szükségük lesz egy működőképes, hosszú-hosszú üzemidejű, jó fényerejű elemlámpára. Nyugodtan vegyétek!
Kocsi csomagtartójában tökéletesen elfér az elsősegélycsomag mellett, vagy a pótkeréknek kialakított kivágásban.
Sziasztok!
Minden elemlámpa ismertető a személyes véleményem alapján íródott, és semmilyen formában nem tükrözi a gyártó hivatalos álláspontját a termékkel kapcsolatban. Semmiféle gazdasági kapcsolatban nem állok egyetlen elemlámpagyártóval sem. A tesztelt elemlámpákat nem értékesítem, beszerezni rajtam keresztül nem lehet, ezzel nem foglalkozom. Kérlek benneteket, ne küldjetek privit ezzel kapcsolatban.