Mi is az a mini PC?
A mini PC definíciója
Természetesen nem pontos definíció meghatározására kell gondolni, mert azt szinte lehetetlen volna, annyira sokszínű ez a szegmens. Inkább csak egy jó körülírással érdemes feltérképezni a célcsoportot, illetve valami alapján el is kell helyezni az egész kialakítást a PC-k világában. Sajnos nincs általános érvényű definíciója, így szinte bármi lehet mini PC, amire ráhúzható az elnevezés. Mini PC-k közé sorolják például a barebone-okat, ám ezeknél jóval szerényebb méretekkel rendelkezők is kerültek már fogalomba, ráadásul a barebone fogalomnak sincs igazán köze a mini PC-khez, és bármilyen form faktorral készülhetnek, így talán már túlzásnak tekinthető az elnevezés alkalmazása ezekre. Egy másik tipikus hiba a mini PC-ket vékony kliensnek nevezni, hiszen a méretnek egyáltalán nincs köze ahhoz, hogy egy eszköz vékony kliens-e vagy sem.
Az alap kiindulási pont tehát a méret. Pontos számadatokkal kár is volna dobálózni, hiszen ahány gyártó, annyi méret kerül forgalomba, az viszont kijelenthető, hogy ezek a kis masinák átlagban jóval kisebbek, mint egy hagyományos asztali PC, de még a laptopok is nagyobbak náluk sok esetben. Kissé furcsának hathat, de gyakran literben adják meg a közelítő méretet. A mini PC-k 1 - 1.5 L térfogat körül mozognak, ami elég szemléletesen jellemzi apróságukat.
A mini PC fogalma felfogható egy halmazként is, amelynek több részhalmaza van. A legnagyobb halmaz a mini-ITX méretre épülő teljes értékű számítógépek halmaza. Mellettük állnak a nettopok, amelyek a netbookok leszármazottai, majd végül a PC TV-k sorakoznak TV-s csatlakozásra átalakított interfészekkel.
Egy másik igen fontos tényező a fogyasztás. Egy kisméretű eszköztől alacsonyabb fogyasztás várható el, ami igaz is a mini PC-kre, ezért is népszerűek olyan felhasználóknál, akiknél az áramfelhasználás jelentős befolyásoló tényező vásárlásnál. Egy-egy mini PC fogyasztása ugyan eltérő, de átlagban 30 W alatt fogyasztanak és nem ritka a 20 W alatti energiaigény sem.
A méret és a zárt házak felvetik a hőtermelés kérdését, ám az alacsony fogyasztásnak köszönhetően a melegedéssel általában nincs probléma. Aprócska (6 cm alatti) ventilátoroknál hátrány a süvítő hang működés közben, így nem a leghalkabb eszközöknek tekinthetőek a mini PC-k, hacsak nem passzív kialakításúak, ám akkor viszont jól szellőző házba kell tenni és a házat jól szellőző helyre, nehogy a melegedés gondot okozzon (fagyások például).
Összefoglalva tehát egy közelítő definíció mégis adható a mini PC-ket illetően. Olyan számítógépek, amelyek legtöbbször mini-ITX méretűek és fogyasztásuk alacsony.
Lenovo Q110
Ezt lehet még kiegészíteni azzal, hogy milyen felhasználási területre szánják a gyártók konfigurációikat, viszont ez már egy szubjektív elem lenne a definícióban, hiszen a felhasználói igények egyénenként különbözőek.
Mini PC-k a piacon
A PC piac szerteágazóságában csupán kis szeletet képviselnek a mini PC-k, nem tömegtermék, száz és száz variációval. Tulajdonképpen jobban megnézve a kínálatot, elég szűk a szegmens. Hardverek tekintetében a változatosságot leginkább az extra kiegészítők, csatlakozók, illetve a processzorok egy-egy újabb családja jelenti.
Stealth Computer LPC 650
Általánosságban elmondható, hogy az AMD nem vesz részt a versenyben a mini PC-k piacán. Ez talán az új, CPU-t és GPU-t is egyesítő platform, a Bobcat érkezésével változni fog, de ma még csupán az Intel és az nVidia jelenti a teljes lefedettséget. Érdemes kiemelni, hogy sok mini PC nem tartalmaz alapkiszerelésben tárhelyet, illetve memóriát.
Az egyik legaktívabb – és jelenleg az elsőséget is őrző – gyártó cég a Zotac. Az ázsiai vállalat HTPC vonalon is nagy népszerűséget élvez mini-ITX alaplapjainak köszönhetően és a mini PC felhasználók számára is egyre több innovatív megoldással állnak elő.
Nem is olyan rég jelentették be ZBOX névre keresztelt családjuk két új tagját, a HD-NS21, illetve HD-ND22 számítógépeket. Az elsőben egy Intel Celeron M ULV 743, 1.3 GHz-es processzor kapott helyet, míg az utóbbiban egy Intel Celeron SU2300, 1.2 GHz-es központi egység, amely már kétmagos. Mindkettő az nVidia ION grafikus megoldását tartalmazza. Tárhely gyanánt HDD vagy SSD is alkalmazható, 2.5” méretben, memóriából pedig DDR3 So-DIMM (laptopokban használatos modulméret) beszerelésére van lehetőség, 4 GB kapacitásig. A csatlakozók tekintetében az általánosan használtakat nem nagyon érdemes felsorolni (USB, eSATA, stb.), ami viszont egy mini PC esetén fontos lehet, hogy DVI-D, illetve HDMI is helyet kapott az eszközökön – és ez egyre elterjedtebb.
Zotac ZBOX
A HDMI csatlakozónak a HTPC-k iránt érdeklődők vehetik több hasznát, mivel az ION-ról köztudott kiváló hardveres videó dekódolási képessége, így egy viszonylag gyenge processzor mellett is akár 1080p felbontású filmeket is folyamatosan képes lejátszani. A HDMI csatlakozón keresztül pedig mind a videó, mind pedig például 8 csatornás LPCM hangsáv is továbbítható egy megfelelő tv felé. ION esetében a HD hangsávok bitstreaming továbbításáról le kell mondani a PAP (Protected Audio Path) hiányában, de ez talán nem okoz túlságosan nagy törést.
Itt kapcsolódhat a témához, hogy a mini PC-k eddig nem nagyon tartalmaztak optikai meghajtót, így sem DVD, sem Blu-ray meghajtót nem talál a felhasználó beépítve. Ennek egy elég egyszerű oka van: a helyhiány. A kis méret miatt inkább kikerül a konfigurációból egy ilyen meghajtó, így viszont megmarad a minimális helyigény. A Zotac előbb említett két terméke például egy monitor, tv hátsó takarólemezére rögzítve is bőven elfér.
ViewSonic VOT125
A felhasználási területet ismét előtérbe helyezve az látható a processzor sebességéből is, hogy játékra szinte egyáltalán nem alkalmas vagy csak kompromisszumokkal egy-egy eszköz. Leginkább általános internetezésre, irodai munkára, multimédiára ajánlják a gyártók is őket. Ezt mindenképp érdemes szem előtt tartani vásárláskor.
A fenti két PC Intel Celeronnal érkezik, ám a platform legelterjedtebb processzora mégis az Intel Atom. Tulajdonképpen maga az Atom létezése keltette életre az egész ma mini PC-ként ismert platformot. A gyengélkedő processzorcsalád legfiatalabb tagjai talán már magukra találtak és megfelelő teljesítményt tudnak felmutatni, viszont az alacsony fogyasztásnak és az integrált GPU-nak köszönhetően megjelentek az Intel i5/i3 (Clarkdale) sorozat képviselői is. Ez utóbbiak a GMA HD GPU segítségével multimédiás képességek tekintetében az ION-t közelítik és a HD hangsávokkal is megbirkóznak H55/H57 chipsettel alkalmazva őket.
Zotac ZBOX HD-ID34
A napokban jelentette be saját márkáján belül egyedülállónak számító Blu-ray lejátszót is tartalmazó mini PC-jét a Zotac, amivel az optikai meghajtó hiánya is megoldódni látszik. Egy dizájnos házban, az eddigieknél nem sokkal nagyobb méretben immár teljes aprósággal szolgál a gyártó ZBOX Blu-ray HD-ID33 és HD-ID34 néven. A kis jószág 2 GB-nyi 800 MHz-es DDR2 So-DIMM memóriát tartalmaz, 250 GB 2.5”-os, 5400-as HDD-t és a meghajtásról a vadonatúj 1.8GHz-es Atom D525 (két maggal), valamint a legfrissebb ION gondoskodik. Az érdekességei közé tartozik a grafikus meghoz társított saját 512 MB méretű DDR3 memória, a WiFi és az USB3 csatlakozó, valamint a legnagyobb fegyvere, a 4x BD olvasó, ami 8x DVD és 24x CD írásra/olvasásra képes. És mindez elfér egy tv vagy monitor hátulján. Bámulatos. Képgaléria itt tekinthető meg róla.
Szintén frissen megjelent eszköz az Acer Aspire Revo 3700. A maga 1 L méretével igazán kicsinek mondható. Úgy tűnik, most a sláger az Atom D525, mert ebbe is az került egy nVidia ION grafikus chip mellett. Fél tera HDD és 4GB DDR3 lapul még a kis bestia házában, ám ezúttal a kis méretű (SFF - Small Form Factor) optikai meghajtó kimaradt.
Acer Aspire Revo 3700
Érdemes kicsit kitérni a Dell Inspiron Zino HD csöppségére, amely kivételesen Athlon X2 3250e (1.5 GHz) processzort kapott és egy ATI Mobility Radeon HD 3200 IGP-t. A Zotacnak is van AMD alapú mini Pc-je Zotac HD-AD01 néven 1.5 GHz Athlon X2 Neo L325 Dual-Core CPU-val, 2GB of RAM és Radeon HD 3200 körítéssel.
Dell Inspiron Zino HD
Új Intel core processzorokat kapott a Fujitsu ESPRIMO család is, amely a gyártó szerint mindössze 19 wattot fogyaszt. Persze más gyártók is neves termékvonallal rendelkeznek a mini PC-k piacán, nem csupán a Zotac – bár mostanában ők a legaktívabbak termékbejelentések terén. Így az MSI Wind és az Asus Eee Box, a Shuttle és az AsRock NetTop sorozat is méltán népszerű és ismert, de említhetném a néha C2D vagy laptopba készült processzorokat is felvonultató, hazánkban kevésbé ismert Stealth Computert is, illetve a Lenovo IdeaCentre Q110 elnevezésű eszközét. Szintén ismert a VOT125 a ViewSonic kínálatában, hasonló paraméterekkel, mint a ZBOX-ok.
Még 2009-ből származik a Linutop megoldás, amely először AMD Geode LX800 500 MHz-es, majd a Linutop 3 verziószámmal már Via C7 1GHz-es processzorral érkezett. Már a processzor is kitűnik a tömegből, de operációs rendszere is, mivel Linux, egészen pontosan egy módosított Ubuntu fut rajta. A telepítő tartalmazza a Firefox ( és Flash), OpenOffice, VLC Media Player és Pidgin Instant Messaging alkalmazásokat is.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!