Hőmérséklet, Szintetikus GPU teszt
Hőmérséklet, zaj
Maximális ventillátor fordulatnál minden a papírforma szerint alakult. A CnQ kikapcsolásával alapjáraton veszítünk 1 fokot, terhelésnél meglepő módon nyerünk .3 tizedet. Az 1V-on hajtott UV-t érdemes még megemlíteni, mert alap fordulatszámon teljes terhelésnél simán hozta a tuningolt verzió alapjárati hőmérsékletét. Sajnos a hűtő nagyon hangos volt, mert 3200-on forgott a ventillátor.
CPU hőmérséklet [Celsius]
A teszt második felénél kiderült, hogy a Phenom 920 gyári hűtője PWM jel nélkül is 1050 rpm körüli fordulatszámon pörög. A fancontrol 40 foknál kezdte emelni és 55 Celsiusnál kapcsolta maximumra a venti fordulatszámát. Az eredmények az UV-ért beszélnek, terhelve is maradt az alapjárati fordulatszám, ami nekem nagyon tetszett.
CPU ventillátor fordulatszám [rpm]
GPU tesztelés
Az Nvidia lehetővé tette, hogy az integrált 8-as szériás GPU-t egy - elvileg - hasonló teljesítményű kártyával meduplázzuk. Jelen esetben a 8100-hoz egy 8400GS-t társítottam. Ezt én kicsit kétkedve fogadtam az alap órajelek eltérősége és a sávszélesség igény miatt. Ráadásként erős CPU limitet is vártam. Hogy a CPU limit jól látható legyen bedobtam egy 3850-et is a gépbe.
3DMark03 és 06
Szintetikus tesztnek a 3DMark 03 és 06 alap verzióját válaszottam. Az első körben csak alap órajel és tuningolva akartam mérni. Az ATI eredményén nem csodálkoztam, de az IGP elvileg hasonló eredményt kellett volna produkáljon, mint a 8400GS. Ez nem jött be, a több mint 100 százalékos lemaradástól leesett az állam és elgondolkoztatott. Ráadásként a Hybrid sem hozott semmi javulást, de ez az IGP rosszalkodásából már várható volt. Az eredmények után olvashatjátok a következtetésem.
3DMark eredmények
Néhány plusz mérés után kicsit okosabb lettem, a táblázat alsó hat sora tartalmazza a választ. Az IGP órajelének egyharmados növelése legjobb esetben (2G, UV és 3G) is maximum 6 azaz hat százalék javulást hozott. Ezzel szemben a HT clock emelése 21%-ot hozott. Ha mellé még a CPU órajelet is megemeltem további10% javulást figyelhettem meg. Tehát CPU és memória limit is jelen van, amiből a memória a dominánsabb. A 8100 a rendszer memórián osztozik a CPU-val. Hozzáférésnél a RAM-ból az információ a CPU integrált vezérlőjén és a Hyper Transport buszon keresztül kerül az IGP-be. Az elméleti sebességet HT vagy a memória limitálhatja. Számoljunk ki az eméleti sebességet:
Memória sávszélesség=frekvencia * 64bit/8 * 2 (dual channel)
HT sávszélesség= HT clock * HT multiplier * 16bit/8 * 2 (double rate)
A RAM 400 MHz-nél 12.8GB/sec, 550-nél 17.6GB/sec sebességre képes, ugyanakkor a HT-nál csak 3.2GB/sec és 4.4GB/sec ugyanez az érték. Ráadásként ott van a HT plusz késleltetése is, ami tovább növeli az IGP hátrányát. A vetélytárs 8400GS 64 bites memória busszal dicsekedhet, ami alap esetben 6.4GB, tuningnál 9.2GB másodpercenkénti átvitelére elég.
Azt hiszem így már érthető a 8100 gyenge szereplése. Felmerült, hogy az AMD 780 sideport memóriája mekkora előnyt jelenthet. Sajnos ilyen lapom nincs, de szerintem minimum 256MB-ot kellene az alaplapra forrasztani, hogy jelentősen javítsa a végeredményt, de sajnos a 128MB a jellemző...
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!