Project: HAL9!

Az égető

Természetesen lehet készen is kapni fejlesztőeszközt. Kb 10.000Ft-nál indulnak az árak. Elsőre nem akartam ilyenbe beleugrani.
Ezért készítettem egyet. Vannak korlátai, de kezdetnek megfelel.
(Profibb égetővel lehet "online" is programozni. Vagyis, az IC a már kész áramkörben van. Úgy tudom, ezzel nem lehet.)
Másrészt az égetőt összevontam egy tesztelő áramkörrel is. Ezen ledek és nyomógombok találhatók. Minden I/O vonal egy tüskesoron-jumperen keresztül csatlakozik ezekre, így a jumper(ek) levételével közvetlenül hozzáférhetők az I/O-k, ez által egy külső (próba) áramkörrel is összekapcsolható a PIC.

A kapcsolása:

Az áramkör külső adapterről működik, mivel a PIC égetéséhez 13,5V szükséges.
A PIC-ek némelyike -pl ez a típus is- átállítható "alacsony feszültségű programozásra" (5V), ami az "online" programozásnál nagy előny.
Az égető a PC soros portjára csatlakozik. (Egy rossz PS/2-es billentyűzetről levágtam a kábelt és ezt használtam fel.)
Hogy univerzális legyen az égető, található rajta egy plusz tüskesor, amin hozzáférhetők az égetéshez szükséges jelek, így eltérő lábkiosztású IC is programozható vele. (Akár alaplapi BIOS-Flash is, mivel a szoftver ismeri azokat a típusokat is.) Fontos még, hogy a BAT85 típusú diódáknak Schottky-knak kell lenniük, mert ezek védik a PIC bemenetét a soros port által küldött túl nagy feszültségtől.
Az áramkör másik fele a tesztelő. Itt a kvarc foglalatot kapott, így kihasználhatjuk, hogy egyes PIC-ek belső oszcillátorral is bírnak, vagy tetszés szerinti frekvenciájú kvarcokat alkalmazhatunk..
A kék jumperek a bemenetek, a pirosak a kimenetek.
A betáp oldalon van egy kapcsolónak is hely, de most oda is egy jumpert tettem. Ami viszont abszolút nem praktikus így. Majd csere lesz.
A nyák "vasalásos" technikával készült. (A tervek a cikk végén linkelve.)

Ennek a fajta égetőnek a neve JDM programmer.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt