A hardver
Szóval Black Fridayes akcióban 39£ volt a teszt alanya, ehhez járt egy év Office 365 Personal előfizetés, aminek a normális ára 60£. És még egy tabot is kapok mellé, plusz lesz 1 terabyte OneDrive tárhelyem. Az év üzlete részemről.
A Vas
A hosszúkás dobozban egy töltőt, és egy USB OTG kábelt találtam a tableten kívül. Az átalakító igen fontos, ugyanis egyszem kommunikációs portja egy micro USB csatlakozó, ezen keresztül veszi fel a töltést is. Itt viszont érdemes megállni egy percre, mert ez rejt magában némi problémát. Például a csatlakoztatható perifériák számát erősen redukálja, amennyiben használat közben tölteni szeretném.
Ilyenkor nyilván csak a Bluetooth kiegészítők használata marad, azonban eléggé életszerű a szituáció, hogy csak vezetékes billentyűzet áll rendelkezésre. Ezen kívül az sem túl szerencsés, hogy csak egy darab van, és az is átalakítót igényel, ami vagy nálam van, vagy nincs.
Már az is sokat javítana a helyzeten, ha külön töltőcsatlakozóval látják el. Tudom, 2016-ban dolgozzunk felhőből, én is ezt preferálom, de van úgy, hogy olyan kőkorszaki megoldásokat kell alkalmazni, mint a lokális adattárolás. Van microSD bemenet, jack csatlakozó, és microHDMI port, ez utóbbi igen hasznos.
Hirdetés
A készülékház műanyag, nem lehet levenni a hátlapot, vagy házilag telepet cserélni. (Igaz, egyszer leesett, akkor elvált az egyik sarok, de vissza lehetett pattintani, szóval lehet, hogy szét lehet szedni.) Szemből egész kellemesen néz ki, a 7 colos kijelzőhöz pont ideális mennyiségű kávát hagytak, nagyobb farzsebben simán elfér. Szóval a design olyan, amilyen, legalább nem bántóan csúnya.
A kijelző gyárilag fóliázva van, szerintem műanyag, nem üveg, főleg nem Gorilla Glass. Felbontása 1280 x 800, ekkora méretben ez nem is zavaró, sajnos sok 15,6 colos laptopban mai napig ez a standard. Bár színei kicsit fakók, a betekintési szög rendben van, nagy pacsi az IPS kijelzőnek. Az előlapon található még egy LED, ami kék fényt bocsájt ki töltés során, értesítéseket viszont nem kezel.
Van rajta kamera is, elöl-hátul 2 megapixel, bár utóbbit nem tudom, minek, abszolút használhatatlan, esetleg egy névjegykártyát vagy dokumentumot lefotózni, hozzáadni OneNote jegyzethez még jól jöhet, természetesen vaku az nincs.
A kamera helyett rakhattak volna oda még egy hangszórót, hogy sztereó „élmény” legyen a filmezés, a meglévő egy darab egyébként portré módban alulra esik, de ez lényegtelen is, tompán és rosszul szól, viszont legalább nem lehet túlhangosítani, hogy recsegés legyen a vége. A hátlapon egyébként semmi más nincs egy Linx feliraton kívül.
Hardveresen elég rossz, mondhatni borzasztó a helyzet, de ennyi pénzért örüljünk, hogy van benne.
Az eszköz lelke egy négymagos Intel Atom Z3735G jelzésű processzor, ami legfeljebb 1,33 GHz-en képes dolgozni. Természetesen nem 64 bites a rendszer, csak 32, de ez sok vizet nem zavar, vannak nagyobb gondjai is. Például az egy gigabyte RAM, vagy a 32 GB tárhely. De ennyi pénzért tényleg ne várjunk csodákat, például dedikált GPU-t, vagy komoly hangchipet. Ezzel a konfiggal van egyébként kismillió alternatíva Ebayen, vagy Amazonon, vagy a kínai oldalakon, hasonló áron.
Az energiaellátó egy 3500mAh kapacitású akkumulátor, ami meglepően kicsi. Nem nehéz olyan mobiltelefont találni, amiben combosabb akksi van, igaz teljesen más terület, de egyrészt elfért volna benne, nem egy papírvékony készülékkel van dolgunk, másrészt meg abból sosem elég. Megmondom őszintén, nem sokat használom a gépet, hogy részletes, laboratóriumi üzemidő grafikont készítsek, de megpróbálom átadni, mire megy ennyi táppal.
A helyzet az, hogy meglepően jól bírja. Nyilván egyből mindenki a hasonló akksival megáldott telefonokkal vetné össze, ami hiba, mert teljesen máshogy működik egy ilyen tablet, aminek eredményeképp 3-4 napig bekapcsolva találtam, hogy használjam erre-arra. Például néhány YouTube videó, e-mailezés, chatelés, vagy bármi miatt. Felerőszakoltam rá a Photoshopot, azt is nyúztam kb. fél óráig, anélkül, hogy jelentősen csökkent volna az energiaszint, pedig küszködött, mint malac a jégen, ez viszont a hőmérsékletén nem érződött, legfeljebb langyos lett.
A szoftver
Windows 10
Mivel a Windows 10 gyakorlatilag egy faliórára is telepíthető, erre az eszközre is elérhető frissítés formájában, gyárilag 8.1-gyel érkezik. A telepítés, konfigurálás kb. fél nap volt, nem túlzok.
Elkezdte letölteni a telepítőt, aztán a folyamat valahol megszakadt, és annyi volt. Harmadjára sikerült is. Szóval felment a Win10.
Ekkor driver hiányában az elfordulás-érzékelő nem működött, amit nem volt egyszerű beszerezni, de sikerült, enjoy! A kötelező frissítések és az Office 2016 telepítése után 14,8 GB maradt felhasználható, a 32-ből. Ez nyilván nem sok mindenre elég, de pár HD film elfér rajta még így is, kedvenc zenéinknek is akad hely, de gondolom, senkinek sem ez lesz az elsődleges PC-je.
Maga a rendszer messze nem stabil. Hajlamos sokáig töltögetni, valamint a mai napig nem tiszta, hogy nem érzékeli rendesen az érintést, vagy szimplán csak lassú, ezért sokszor előfordul, hogy rákattintok valamire két-három alkalommal. Mivel merevlemez nincs benne, csak flash tároló, a bootolás csupán néhány másodperc. Hajlamos egyébként lassulásra, fagyásra, de nem tudom, mikor, és mitől. Néha gond nélkül váltogatok az alkalmazások között (értsd: Office alkalmazások, böngésző 6-8 ablakkal), máskor ugyanez nem megy.
De ennyi pénzért tényleg semmi elvárásom nem volt ilyen téren. A Windows 10 az olyan, amilyen, én kedvelem, szépen be lehet lakni, kicsit olyan, mintha egy teló lenne, főleg Windows 10-es mobilt használók fogják otthon érezni magukat. A helyzet viszont felemás. Jó, hogy van teljes Windowst futtató gép a farzsebben, de minek? Ugyanis alap dolgok, mint a filekezelő, böngésző használata olyan, mint sajtreszelővel megvakarni a hátam, egyszerűen nem érintéssel való kezelésre van kitalálva. Ilyen dolgokat inkább csinálok laptopon, PC-n, nagyobb hatásfokkal.
Persze ezeknek is megvan a helye. Arra például teljesen jó, hogy ultramobil munkaállomás legyen, hiszen mégiscsak rendelkezésre áll egy teljes Office, hasznos tud lenni, hogy nem kell a „nagy” laptopot elővenni. Mert tény, ami tény, emellett egy ultrabook is macerás, helyigényes, egy prezentációt, Excel táblát átfutni teljesen jó, céges levelezésnek bőven elég, és mégiscsak elfér a kabátzsebben.
Összekötve monitorral viszont teljesértékű PC varázsolható belőle, egér és billentyűzet csatolásával. A 27 colos, 2K-s felbontású monitort fullHD felbontásban tudja meghajtani, ami azért nem rossz. Amit hiányolok, az egy LTE-s változat, akinek szüksége lenne rá. A gyártó kínálatában egyébként van nagyobb, és LTE-s változat is. Érdekes egyébként, hogy az előbbi linken mindent találni, csak erről a termékről semmi infót.
Az Office, a böngészők egész szépen futnak, az Edge már tud szinkronizálni mobillal is. Hasznos az értesítési sáv, csakúgy, mint a Win10 gyári alkalmazásai, mobilitásra, érintésre alapuló kezelésre tervezve. Mivel a fent említett teljes Office nem érintőképernyőre van kitalálva, ezek használata kényelmesebb, de a funkcionalitás nem teljes. Van e-mail kliens, a Windows 10-es telefonon elmulasztott hívásokról jön értesítés, frankón megy az Outlook, Naptár, plusz van áruház is, új tartalmakhoz, amik meg olyanok amilyenek. (A Windows 10 működésébe most nem mennék bele, van róla kismillió összefoglaló és fórum).
A baj az, hogy semmi olyan dolgot nem tudok mondani, amit ne lehetne egy androidos, vagy iOS eszközön megcsinálni, kényelmesebben. Amit mobilon (legyen az tablet vagy telefon) nem lehet megoldani, mert például nincs rá alkalmazás, arra ez jó lenne, de a vas nem elég szinte semmire. 10”-n komolyabb konfiggal persze más lenne a helyzet, ott találnék neki helyet. 39£, akció nélkül 59£. Ezen az áron az a kérdés, hogy a tabletet adják az Office-hoz, vagy fordítva.
Ennyi pénzért persze kapni androidos tabot is, de az tényleg borzalom, tapasztalatból mondom. Sok értelmét nem látom a Windowsnak ekkora méretben, ameddig a tablet mód nem teszi teljes értékű gépként kezelhetővé a rendszert.
Lehet utálni vagy szeretni a komplett MS ökoszisztémát, én kifejezetten kedvelem, az én igényeimet kielégíti, de abszolút megértem a hőbörgőket, sok hiányossága van a dolognak, ami kb. minden MS illetőségű topikban előkerül, hogy nem egységes és átgondolt az egész, és ez tényleg visszaüt itt is. Például elég zavaró, hogy egy filekezelő nincs gyárilag a tablet módhoz, úgy kellett letöltenem egyet, vagy marad a desktop verzió, ami nekem nagyon kényelmetlen érintéssel való használathoz.
Szerintem, ha valakinek táblagépre van szüksége, mert tényleg kell, ne ezt vegye, inkább kicsit többet rááldozva egy androidos gépet, vagy használt iPadet, ha pedig mindenképp kell asztali rendszer (is), akkor ne a belépő kategóriában kutassunk. Használható néhány dologra, van frankó kis közössége, official, unofficial fórum, jó kis geek játékszer, portoltak rá androidot, dualbootban (is), tényleg minden, és mint fentebb említettem, azért használható is, monitorra kötve, egérrel, billentyűvel, szóval abszolút megéri a pénzét, semmit nem vártam tőle, mégis működik, csak ajánlani tudom.
Köszönöm, hogy végigolvastátok első tesztem, építő jellegű kritikát szívesen fogadok, a kommentekben ki lehet fejteni mire lehet(ne) használni, illetve más tulajok tapasztalatait is várom.[/