Hirdetés

Így építsünk otthon konditermet!

Itt minden információt és tippet megtalálsz, amire egy home gym építéséhez és fenntartásához szükséged lehet!

Bevezetés, tőke, előnyök

Bevezetés

Az utóbbi egy-másfél évtizedben ugrásszerűen megnőtt a konditerembe járók száma, és egyre többen kezdenek érdekeltté válni a fitt, egészségtudatos életvitelben. Azonban az utóbbi idők eseményei – nevesen a Covid-mizéria és az azzal kapcsolatos szigorú korlátozások – rávilágítottak arra, hogy bizony nem mindig opció az edzőterembe járás a hétköznapi emberek (nem hivatásos sportolók) számára. Ráadásul arról az igen kellemetlen tényről még említést sem tettünk, hogy számos településen a bérletárak exponenciálisan megemelkedtek, és sokszor akár háromszoros összeget is elkérnek a 8-10 évvel korábbi átlaghoz képest, akár a 18-20 ezres ármezőt karcolva. Ehhez adjuk még hozzá, hogy sok ember ideje erőteljesen korlátolt, illetve hogy vannak, akik szociális szorongás, vagy egyéb hátráltató tényezők miatt szívesebben kezdenének valamit magukkal a házuk falain belül, és rögtön egyértelművé válik, hogy miért van egyre nagyobb igény az otthoni edzőtermekre, avagy a home gymekre.

Sajnos azonban míg Magyarországon hatalmas kultusz és felhajtás övezi a különféle termeket és kondihálózatokat, csak nagyon kevés webshop, tartalomgyártó, vagy akár közösség foglalkozik – akár csak érintőlegesen is – az otthoni, nem saját testsúlyos edzés témájával. Ebből adódóan az ezzel kapcsolatos, interneten fellelhető anyagok is eléggé sekélyesek, és roppant nehéz informálódni afelől, hogy milyen eszközökre és berendezésekre van szükségünk, milyen fontossági sorrendben érdemes ezekre beruházni, vagy hogy mely dolgokra kell figyelnünk a vásárlásuk és a használatba vételük esetén. Épp ezért úgy döntöttem, hogy ezen szempontokat figyelembe véve megpróbálom lényegretörően átadni mindazt a tudást, amit 100+ óra alatt felépítettem a téma kapcsán – többek között a saját otthoni kondirészlegem megalkotásához.

Tőke

A legelső dolog, ami egy házi konditerem építéséhez szükséges, az nem a súlyzó, nem a fekvenyomópad, de még csak nem is a védőpadló, hanem a tőke, amit rá szükséges szánnunk. Fontos kihangsúlyozni, hogy itt nem egy egyszerű önsúlyos és/vagy calisthenics összeállításról van szó, illetve még csak nem is egy szimpla fekpados/súlyzós párosról. Egy valódi, jól felszerelt edzőrészlegről beszélünk, ami kompaktsága ellenére érdemi alternatívája és kiváltója lehet egy konditeremnek mind az elvégezhető gyakorlatok intenzitása, mind ezek változatossága és flexibilitása, illetve mind a használt eszközök minősége terén. Ebből kifolyólag többszázezres beruházásról van szó, és bár ez sokakat elkedvteleníthet, ilyenkor érdemes sorra venni az otthoni edzőterem előnyeit egy konditeremével szemben.

Az otthoni edzőterem előnyei

____1. Egy konditermi bérlet egy adott, fix időintervallumra szól – jellemzően egy hónapra. Otthoni edzés esetén nem vagyunk időhöz kötve, nem forog kockán a pénzünk, ha esetleg nem tudunk eleget eljárni az adott hónapban, ez pedig flexibilitást és megnyugvást ad.

____2. Éves viszonylatban egy konditerem jellemzően legalább 120 ezer forintba kerül, de ez az összeg akár lehet a kétszerese, vagy még több is. Ezt azt jelenti átlagban, hogy egy okosan összeállított házi edzőterem költségei 2-3 évnyi kondi árából megtérülnek, onnantól pedig kvázi ingyen edzhetünk.

____3. Ha valamilyen oknál fogva szeretnénk megválni az otthoni felszereléseinktől, akkor pénzzé tehetjük őket – ráadásul közel a vásárlási árukon, amennyiben ügyesek vagyunk. Ez a konditermi bérletekre nem igaz, ugyanis a legtöbb helyen névre szólóak, és lejártukat követően elveszítik az értéküket.

____4. Egy konditermi bérleten nem lehet osztozni, maximum páros kedvezmény van. Ha egy háztartásban többen edzünk, akkor az edzőtagok száma alapján arányosan lehet felezni, harmadolni, stb. a terem építésének költségeit.

____5. Otthoni edzés esetén nem kell a konditerem idejéhez igazodnunk, ami különösen a hétvégi napokon lehet előnyös, amikor is a legtöbbjük rövidített nyitvatartásokkal üzemel.

____6. A konditermekkel ellentétben otthon nem kell osztoznunk az adott gépen/súlyon egy másik személlyel, illetve nem kell megvárnunk, hogy az előttünk lévő személy végezzen a saját gyakorlatával. Ez alól az se kivétel, ha egy háztartáson belül többen edzünk, hiszen egy hozzánk közelálló személy esetén könnyű megfelelően összehangolni a felek edzésnapjait.

____7. A konditerembe való utazás és az onnan való eljövetel képes fél-egy órát is elvenni egy napból. Ez az idő otthoni edzőerem esetén felszabadul, amelyet más dolgokra lehet fordítani, és így akár még pénzt/üzemanyagot is spórolhatunk, amennyiben az utazásra járművet használtunk volna.

____8. Amennyiben betegek vagyunk, de erőnk teljében érezzük magunkat, ugyanúgy edzhetünk, méghozzá anélkül, hogy kockáztatnánk ezzel mások egészségét.

Gumipadló

Gumipadló (kötelező)

Ahogy mindent érdemes az alapoktól kezdeni, úgy a házi konditermet is. Ha csak nem sajnáljuk megrongálni a garázs betonját – és esetlegesen önmagunkat – akkor erősen javallott a gumipadló beszerzése. Ez nem csak segít megóvni magunkat és a berendezéseinket, de hangelnyelő tulajdonsággal is bír, így nyugodtan lehet panel -és társasházakban, emeleti lakásokban is nagysúlyos tornát végezni. Választhatunk fitness gumipadlót, istállópadlót, vagy bármi hasonlót, hiszen mindegyik ugyanabból készül: préselt autógumiból és gumimaradványból. Egyedül a játszótéri gumipadlót kell kerülni, mert bár hasonlóak, de van bennük egy vájat – többek között vízelvezetés szempontjából – és az ilyen lapok otthoni környezetben, le nem ragasztott állapotban nem lesznek valami stabilak. Illetve más kategória ugyan, de abszolút kerülendőek az összekapcsolható EVA habszivacsok is, melyeket rendszeresen promótálnak otthoni edzőtermek kialakításához. Ugyanis amellett, hogy már kisebb nyomásra is kompresszálódnak és semmi stabilitást nem biztosítanak (bizonyos gyakorlatok közben akár életveszélyesek is lehetnek), játszi könnyedséggel megtelepszik alattuk a penész.

Gumipadló tudnivalók

____1. Rendszerint 50x50, 100x100, ritkább esetben 40x40 cm-es méretben készülnek. A nagyobb méretűek tartósabbak, strapabíróbbak, és olcsóbbak, így érdemes azokból vásárolni – ha úgy adódik, ezeket még könnyebb is utólag méretre vágni.

____2. Nagysúlyos, edzőtermi szintű igénybevételhez érdemes legalább 15, maximum 30 mm vastagságú padlókat használni. 20 mm nagyjából az optimum, ez már elég zajtompítással bír, és jól szétteríti a súlyok eséséből adódó terhelést.

____3. Amennyiben megtehetjük (mert van a közelben), egyenesen gyártótól vásároljunk, mert a viszonteladók akár hatszoros áron is képesek adni a lapokat.

____4. Ha frissen gyártott gumipadlót veszünk, rakjuk ki legalább 48 órára száradni a napra, 12 óránként megfordítva, illetve alulról alaposan megtámasztva (pl. még egy össze nem szerelt erőkeret rúdjaival), hogy alulról is érje addig a levegő. Máskülönben a padló nyirkos lesz és bepenészedhet. Ha megszáradt, 1-3 millimétert össze fog menni, ettől nem kell megijednünk, viszont ha nagyon centizni akarunk a vágásokkal, ezt érdemes lehet beleszámítani az összképbe.

____5. Ph-semleges szappannal, ecetes melegvízzel, vagy bármilyenféle természetes tisztítószerrel érdemes átlagban heti egyszer áttörölnünk a padlót – az említett szellőztetés mellett ez segít még hamarabb megszabadulni a gumi jellegzetes, intenzív szagától.

____6. A padlók vágásához nem kell más, mint egy vonalzó (vagy bármilyen egyenes tárgy, melynek a mentén lehet vágni), illetve egy biztonsági kés/dobozvágó, és rengeteg türelem. Érdemes döntve tartva a vágót újra, meg újra végigmennünk a gumi felületén (egyszerre kb. 50 centiméteren), minden vágásnál lejjebb és lejjebb haladva a vonalzó mentén. Előbb utóbb az anyag meg fogja adni magát.

Gumipadló árak és ajánlatok

Közvetlenül gyártóktól (pl. Nádland, Xéta Gumi) vásárolva már akár 7-8 ezer forintos áron is beszerezhetünk egy négyzetméternyi gumipadlót (20 mm-es vastagságúval számolva). Az ár azonban ennek a sokszorosára rúg viszonteladók terén, és még optimális esetben is közel kétszeres összeggel kell számolnunk – például a Decathlonnál a 13 ezer forintot kóstáló, 4x50-es csomagért. Természetesen szóba jöhet a használtpiac is, ez esetben azonban mindenképpen győződjünk meg élőben a padlók állapotáról, mielőtt úgy döntünk, hogy megvásároljuk őket. A megfelelő eszközök számára, illetve a szabad mozgásra teret adó, minimum 8-9 négyzetméteres terület lefedéséhez a legjobb esetben is 56-62 ezer forintra lesz szükségünk, új árakkal számolva.

Erőkeret

Erőkeret (kötelező)

Egy otthoni edzőterem szíve az erőkeret. Ez egy olyan eszköz, amelyet a pusztán konditerembe járók közül nem sokan ismerhetnek – lévén ott szinte minden gyakorlatra dedikált gépek vannak – azonban az elhivatottabb otthon edzők valóságos szent grálként tekintenek rá. A ketrec lényege, hogy használatával képesek leszünk a számos izomcsoportot érintő és esszenciális gyakorlatokat – mint például a fekvenyomást és guggolást – biztonságosan, segítő partner nélkül elvégezni. Mindemellett a minőségi erőkeretek egyben platformok is, melyek tovább bővíthetőek különböző kiegészítőkkel, mint pl. tolódzkodó állvánnyal, kétvégű csigával, landmine-nal, és súlytartókkal – hozzátéve, hogy húzódzkodóval még a legalapabb modellek is rendelkeznek. Sőt, a kardiovaszkuláris és/vagy önerős gyakorlatok nyomvonalán haladva akaszthatunk rá boksz zsákot, illetve gimnasztikai/tornagyűrűt és gumiszalagot is. Ettől függetlenül egy teljesen pucér keret is bőven elegendő kezdésként, de az említett kiegészítők jelentősen megnövelhetik az elvégezhető gyakorlatok számát, illetve magának az edzésnek a hatékonyságát is.

Erőkeret tudnivalók

____1. Próbáljunk olyan erőkeretet vásárolni, ami legalább 200 kg terhelhetőségű, ez alatt értve a j-horgok együttes terhelhetőségét is. A StrengthLevel összesítő oldal szerint ez kb. az a súly, aminél többet nem nagyon mozgat meg se guggolásban, se fekvenyomásban egy haladó szintű (advanced besorolást kapó), 100 kg-os férfi se (tehát az önsúlyának a kétszeresét).

____2. Mindenképpen olyan erőkeretet válasszunk, melyeken a biztonsági rudak, illetve a j-horgok egyszerűen beilleszthetőek, és nem csavarosak, mert ezek pozícióját rendszeresen váltogatni fogjuk.

____3. Vagy olyan erőkeretet válasszunk, amihez már alaptartozék a legalább két darab j-horog, illetve a két oldalsó biztonsági rúd, vagy biztosak vagyunk benne, hogy ezek külön megvásárolhatóak hozzá. Ezek nélkül ugyanis nem sokra megyünk.

____4. Mielőtt erőkeretet vásárolunk, győződjünk meg arról, hogy el fog-e férni a kijelölt helyén. A mélység fontos, különösen akkor, ha később csigát szeretnénk rászerelni, mert azok hátulról még további 60-80 cm-rel megtoldják a keretet. A szélesség önmagában viszont már kevésbé mérvadó, mert itt elsősorban a keretben használni kívánt rúd (180-220 cm) szélességét kell figyelembe venni, illetve rászámítani még plusz 30-40 cm-t a szabad mozgási tartományhoz. Magyarul: legalább 210 cm legyen neki szélességben.

____5. A kiterjedéshez hasonlóan fontos az erőkeret magassága is. Átlagban 205-215 cm magasak, tehát sok pincébe már alapból nem fognak beférni, főleg, ha beleszámítjuk, hogy kell felül még legalább 30 cm, hogy teljes értékű húzódzkodást tudjunk végezni. Egy 250 cm-es belmagasság viszont már bőven megfelelő, még akkor is, ha erőkeret magasító kiegészítőt használunk, bár ilyet nem sok modellhez gyártanak.

____6. Az edzésbeli igényeinket felmérve olyan erőkeret mellett döntsünk, amihez elérhetőek azok a kiegészítők, amiket esetlegesen a későbbiekben meg szeretnénk vásárolni – pl. egy szimpla bedugható súlytartó rúd hihetetlenül megkönnyítheti az ember életét.

____7. Szerelésnél ajánlott legalább kettő, de inkább három ember jelenléte, és a fontosabb csavarokat jobb nem meghúzni 50-75%-nál többre, amíg a többi kapcsolódó elem nem került a helyére, máskülönben illesztési problémák adódhatnak.

Erőkeret árak és ajánlatok

Rengeteg órát töltöttem azzal, hogy a létező összes Magyarországon forgalmazott erőkeretnek utánajártam – tüzetesen átnézve a specifikációjukat, felépítésüket, az alattuk olykor megbúvó véleményeket – még külföldi oldalakon is. Amennyiben új keret mellett döntünk, úgy az ár-érték arány abszolút bajnoka a Decathlon 2019-es Rack 900-a, ami amellett, hogy 200 kg-os teherbírással rendelkezik, több kiegészítőt is fogad, és már alapból adnak hozzá két súlytartót is. Emellett a j-horgok és a biztonsági rudak rögzítése csavarmentes és a húzódzkodón helyett kapott egy monkey-bar is. De ez még mindig nem minden, hiszen jár hozzá egy csiga is, méghozzá két eltérő fogóval. Sőt, mind a sima súlytartókhoz, mind a csiga tartóihoz jár 30/50mm-es súlyadapter, és még az oszlopokat is ellátták számozással, hogy tudjuk, milyen magasságra helyezzük be a kiegészítőket – ezt a jelölést sokszor lespórolják a belépő, de néha még a haladó szintű keretekről is. A ketrec még az új, 250 ezres bolti áráért is bőven megérné – igaz azonban, hogy már elég nehéz belőle készleten lévőt találni, hiszen nemrég leváltotta a 2023-mas utódja. Az újracsomagolt/csomagolássérült darabok még ennél is kedvezőbb áron mozognak, nagyjából a 140-200 ezres ársávban. Nekem ilyen van, 150 ezer forint volt szállítással a budaörsi Decathlonból, ahol elvileg van még egy utolsó darab belőle. Az eszköz egyetlen gyenge pontja a csigája, azonban ez esetleges szakadás esetén néhányezer forintból orvosolható.

Amennyiben nem sikerül ilyen erőkeretet találnunk sem az üzletekben, sem a használtpiacon, akkor elgondolkozhatunk a 2023-mas változatán is – már amennyiben az akciós, 170 ezer forintos áron kapható éppen. Ennek ugyanis egyedüli, de jelentős hátulütője, hogy nem rendelkezik csigával, és az különállóan sem kapható hozzá. Szerencsére viszont minden más érdemleges ponton teljesen megegyezik elődjével, beleértve az egészen korrekt kiegészítőfelhozatalt is. Büdzsé vonalon esetleg még el lehet gondolkozni a Capital Sports által gyártott Tremendour Power Racken, mely jobb napokon 155 ezerért is megkapható és további 69 ezerért társíthatunk mellé egy csigát is. A gond csak annyi, hogy a csiga lehetőségéért és a Decathlonos kerethez képest némileg alacsonyabb árért cserébe le kell mondanunk a normális j-horgokról és biztonsági rudakról, a láthatóan szegényesebb terhelhetőségről nem is beszélve. Amennyiben többet szeretnének/tudunk költeni, akkor kiváló opció lehet a Powertec kerete, mely az egyetlen felsőkategóriás (455 kg terheltőségű), normális kiegészítő ökoszisztémával ellátott keret, ami itthoni forgalmazásban is elérhető. Ha nem fintorgunk nagyon a sárga színre, akkor a feketénél ezt 50 ezerrel olcsóbban, 245 ezer forintért lehet most megvenni, és vásárolható hozzá külön csiga, magasító, meg minden egyéb, ami csak eszünkbe juthat. Fontos azonban, hogy ennek a csigájához vagy 50 mm-es lyukátmérőjű, lényegesen drágább súlyokra lesz szükségünk, vagy lapsúlyokra (ekkora összegnél pedig már ideálisabb az utóbbit választani a kényelem végett).

Súlytárcsák és súlyzórudak

Súlytárcsák és súlyzórudak (kötelező)

Ha kondi, akkor szinte mindenki egyből a súlyzózásra gondol, és ez nem véletlen. Nem csak több tíz évnyi popkultúra és ikonográfia eredménye ez, hanem annak is, hogy még egy mindenféle modern géppel ellátott kondiban is elképzelhetetlen, hogy ne tennék ki a szabadsúlyos gyakorlatok legalább az elvégzett mozdulatok felét. Egy otthoni terem építése esetében pedig ezek lesznek az elsődleges fegyvereink az izmok intenzív terheléséhez és építéséhez – néhány saját testsúlyos gyakorlatot leszámítva – így nem árt alaposan felpakolni a megfelelő típusú rudakból és tárcsákból. Ezen cikkben azt feltételezem, hogy mindannyian 30 mm-es lyukátmérőjű súlyokat kívánunk venni, tekintettel arra, hogy otthoni felhasználásra ezek a legelterjedtebbek, ezek a legjobb ár-érték arányúak, és egyben ezek a leginkább kompatibilisek a legtöbb belépő és haladó kategóriájú erőkeret csigával.

Súlytárcsa és súlyzórúd tudnivalók

____1. A súlyok különféle anyagokból készülhetnek, úgy, mint a cement, fémdróttal átszőtt cement, öntöttvas, acél, vagy éppen az urethane, melyekre kerülhet műanyag, vagy például vulkanizált gumi bevonat is az ütéscsillapításhoz és védelemhez. Egyedül a tiszta cement súlytárcsákat érdemes kerülnünk, mert nagyon ‘porhanyósak’ és könnyen tönkre tudnak menni, mert nincsenek strukturálisan megerősítve. Minden más viszont érdemi opció.

]____2. A cement, illetve fémdróttal átszőtt cement tárcsák jóval kisebb anyagsűrűségűek, mint társaik, ezért csak kevesebbet lehet belőlük felpakolni egy adott hosszúságú rúdra nagyobb szélességük miatt. Ezt nem árt figyelembe vennünk, ha súlyzórudat választunk, vagy ha már erőnkből adódóan nagyon nagy súlyokkal dolgozunk.

]____3. A klasszikus, tömör kör súlytárcsákkal ellentétben vannak fogóval ellátott és többszög alakú tárcsák is, melyek fogás és/vagy tárolás esetén előnyt jelenthetnek, ezek a kialakítások azonban inkább az 50 mm-es lyukátmérűjű súlyoknál elérhetőek.

]____4. Súlytárcsákat érdemes szettben vennünk, mert így jelentős kedvezményre lehet szert tenni, akár a szállítást is beleértve. Az efféle nagyobb csomagokban jellemzően helyet kap a legtöbb esszenciális súlyzórúd a súlyok mellett, így ezek külön megvásárlására már nincs szükség.

]____5. Érdemes olyan súlytárcsaszettet/összeállítást választanunk, mely 1.25 kg-tól (a legkisebb általános konditermi egység) felfelé kínál többféle súlyú tárcsákat, így lehetővé téve a precíz, aprólékos, progresszív súlymódosítást edzéseink közben (pl. 4x1.25 kg, 4x2.5 kg, 4x5 kg, stb.).

]____6. Rudak terén két egykezes rúdra, egy normál hosszúságú egyenes rúdra, illetve egy francia rúdra lesz feltétlenül szükségünk. Az egykezes rudak esetén ügyeljünk a hosszra, amennyiben cementtárcsák mellett döntünk, és válasszunk inkább 45-55 cm-eset a sztenderd 35 cm-esek helyett. Ezek teherbírására külön figyelmet nem kell fordítani, mert nem valószínű, hogy azokat valaha is meg fogjuk ugrani.

]____7. Szükségünk lesz még egy 180-220 cm hosszúságú rúdra is, értelemszerűen a fekvenyomás, döntött törzsű evezés, és guggolás hármasához – utóbbi miatt pedig egy nyakat/gerincet védő szivacspárnára is, amelyet a rúdra aggathatunk. Fontos kihangsúlyozni, hogy most nem olimpiai rúdról van szó, hiszen azoknak 50 mm-es az átmérője, hanem egy szimpla hosszú rúdról, 30 mm-es átmérővel. A sokszor rövidebb és olcsóbb modellek 150-160, max 200 kg-t bírnak, az erős acélból készült társaik pedig akár 350 kg-t is, olimpiai társaikhoz hasonlóan és jóval kedvezményesebb áron.

Súlytárcsák és súlyzórúd árak és ajánlatok

Én rengeteg keresés után a GazoFitness egyik súlyzószettje mellett tettem le a voksomat. Egyrészt a “hardcore” csoportba eső összeállításaikat ingyen szállítják a többi oldal több tízezres szállítási díjaival ellentétben, másfelől alapból kiváló áraik vannak. Nyilván itt azért fontos megjegyezni, hogy fémmel átszőtt, egyszerű műanyag bevonatos cementsúlyokra kell gondolni, nem urethane csodákra, de nyilván nem is kell egy vagyont kiadnunk értük, főleg nem az akciók ideje alatt, és így legalább egy magyar céget lehet támogatni. A legjobb választás tőlük a jelenleg 106 ezerért bezsebelhető Hardcore Big Szuperszett, mert tartalmaz négyet az öt esszenciális súlyzórúdból, emellett pedig 150 kg súlyt, igencsak tetszetős bontásban (8x1.25, 8x2.5, 8x5, 8x10 kg). A rudak árát levonva így kb. 500 forintra jön ki egy kiló súly, ami nagyon baráti az 1000 forintos átlagárak világában. Főleg úgy, hogy a Facebook Marketplace-en látottak alapján ehhez a 800-1000 forintos tartományhoz még a 20 éves használt súlyok esetén is ragaszkodnak az emberek. Persze vannak kisebb pakkok is, illetve lehet máshol is nézelődnünk – pl. az inSPORTline-nál, vagy a Gorillasportsnál, ha ez nem jönne be – egyszerűen csak ez volt a legjobb ár-érték arányban, amit én találtam. Ami pedig a széles (180-220 cm-es) rudat és az ehhez szükséges szivacspárnát illeti, választásunk függvényében 25-35 ezer forint költséggel kell majd számolnunk.

Állítható edzőpad

Állítható edzőpad (kötelező)

Az állítható dőlésszögű pad, vagy kondis nyelven ferdepad minden terem elengedhetetlen eleme. Na persze nem csak azért, mert enélkül elég nehéz megválaszolni a klasszikus kérdést, miszerint mennyit nyomunk fekve, hanem azért, mert egy nagyon sokrétű, számos gyakorlatban használható eszközről van szó. Való igaz, hogy az egyenes padok lényegesen olcsóbbak tudnak lenni, azonban egy ferdepaddal – főleg, melynek támlája negatív szakaszba is állítható és az ülése se rögzített pozíciójú – lényegesen több gyakorlatot és/vagy variációt tudunk elvégezni. Emellett fontos, hogy bizonyos modellek a jobb erőkeretekhez hasonlóan modulárisak, így ha például szükségesnek érzünk egy Scott padot, az hozzá tudjuk adni később.

Állítható edzőpad tudnivalók

____1. A terhelhetőségi érték kulcsfontosságú tényező, és én 250-300 kg-nál alább nem is adnám, amennyiben nem akarjuk több évnyi edzés után lecserélni egy jobbra a ferdepadunkat – lévén e súlylimitbe már beleértendő a saját testsúlyunk is. Jobb, ha csak egyszer kell megvenni egy jót, úgy csak egyszer fáj.

____2. Az állítható edzőpadok egy potenciális hátránya az üres rész az ülő -és hátrész között, mely távolság modelltől függően csökkenhet/nőhet a támlák dőlésszögének változtatása közben. Bizonyos modelleknél ez a táv olyan jelentős, hogy az diszkomfortérzethez vezethet például nagyobb súllyal történő fekvenyomás közben, mert azt fogjuk észrevenni, hogy lelóg a nemesebbik felünk. Ez pedig akár még nagyobb probléma lehet ülő beállítás mellett, így érdemes ezt figyelemben tartanunk vásárláskor.

____3. Vannak négylábas és tripod kialakítású ferdepadok – utóbbi esetben az elülső rész keskenyebb és több tér jut a lábunknak, ezt pedig néhányan kényelmesebbnek vélik. Nem biztos ugyan, hogy ez mérvadó lesz számunkra, mindenesetre érdemes kipróbálni mindkét fajtát, hogy eldönthessük, melyik a szimpatikusabb.

____4. Bizonyos ferdepadok rendelkeznek egy elülső párnázott lábakasztó résszel, amely nagyobb súlyokkal történő fekvenyomáskor rendkívül hasznos lehet a megfelelő stabilitás megteremtéséhez és erőkifejtéshez. Erősen ajánlott ezzel felszerelt padot vásárolnunk.

____5. A félkör támasztékos rögzítésű padokat nem árt kerülnünk, legalábbis a belépő és haladó kategóriájú padok között. Első ránézésre látszik rajtuk, hogy mennyire instabilak, nem hiába olyan alacsony a teherbírásuk, másfelől körülményesebb is átállítani őket.

____6. Ezzel általában nem szokott gond lenni, de célszerű a választott pad hasznos területének (fekvő és ülőrész egyben) hosszát ellenőriznünk, mert előfordulhat, hogy egy magas személy számára már rövidnek fog bizonyulni.

____7. Bár a padkiegészítők terén nincs valami széles választék Magyarországon (arról nem is beszélve, hogy a legtöbbnek a gyakorlati haszna megkérdőjelezhető más lehetőségek miatt), amennyiben kötjük az ebet a karóhoz, és a későbbiekben fejleszteni szeretnénk az eszközünket, már alapjáraton egy olyan padot vegyünk, amihez elérhetőek a piacon kiegészítők.

Állítható edzőpad árak és ajánlatok

Valamire való ferdepadot 40-50 ezer alatt nem kapni, csak olyanokat, amiket mintha fröccsöntött műanyagból eszkábáltak volna össze. Mindenesetre a piac az erőkeretek szegényes felhozatalával ellentétben hatalmas kínálattal rendelkezik padok terén, így garantáltan találunk majd a fentebbi paramétereknek és az elképzeléseinknek megfelelőt. Jómagam végül a Gorilla Sports jelenleg akcióban kapható terméke mellett döntöttem, hiszen tömör acél kialakítása révén 400 kg teherbírást tudhat magáénak, méghozzá tripod kialakításban, lábakasztóval, illetve egy, a mozgatását segítő fogóval és egy pár kerékkel ellátva. Az egyetlen hátránya a jelentős távolság az ülőrésze és háttámlája között, amely csak élőben vált igazán nyilvánvalóvá számomra – az idő majd eldönti, hogy ez mennyire lesz zavaró. Ha a masszivitás a célunk, talán a GymBeam monstrumja a legjobb választás, mely 500 kg-os maximális terhelése mellett egészen normális üres térrel rendelkezik a képek alapján, ráadásul most akciósan kapható – megjegyezve, hogy még így is kissé borsos az ára. Éppúgy érdemi opció lehet a Decathlon 900-as padja is, mely a látottak alapján szintén kis üres teret hagy a támla és az ülés között, viszont a terhelhetősége is alacsonyabb – bár még épp elégnek mondható – a maga 300 kg-jával.

Általános kiegészítők

6/A Általános kiegészítők (erősen ajánlott)

Merek élni azzal a feltételezéssel, hogy sokunk célja nem csak az impozánsabb fizikum elérése, hanem az is, hogy javulást érjünk el az általános erőnlétünk, flexibilitásunk, és egészségünk terén. Mindezekhez pedig a saját testsúlyos, illetve a némileg kardiovaszkuláris gyakorlatokat segítő kiegészítők erősen javallottak, már csak azért is, mert többnyire rendkívül olcsón beszerezhetőek, legalábbis a megkerülhetetlen alap felszerelésekhez képest. Ilyen a haskerék, a boxzsák, a fekvőtámasz bakok, a súlyzós gyakorlatokat kiegészítő és/vagy helyettesítő gumiszalagok, az ezekhez vásárolható step pad, a roppant sok lehetőségre teret adó gimnasztikai gyűrűk, a húzódzkodásban segítő gumipánt, vagy éppen az állítható ellenállású marokerősítő is. Többnyire párezer forintos tételekről van szó, melyek jelentősen kibővíthetik edzéseinket, és akkor még szót sem ejtettünk az egyensúlyjavító korongról, a súlymellényről, illetve a fitness labdákról se.

6/B Általános kiegészítők tudnivalói

____1. Gimnasztikai/olimpiai gyűrű esetén győződjünk meg arról, hogy a szalag terhelhetősége megfelelő mértékű, a gyűrű pedig lehetőleg legyen fából, mert sokkal jobb tapadást biztosít a kéznek, mint olcsóbb műanyag társai.

____2. A marok/alkarerősítőknek két fajtája van: a statikus, és az állítható. A progresszív, fokozatos terhelés elérése miatt az utóbbiból érdemes vásárolnunk. A jobb modelleken kijelző is van, és nem csak 40, hanem akár 60 kg, vagy még annál is nagyobb ellenállást képesek nyújtani – természetesen az 5 kg-os, szokásos minimum érték mellett.

____3. Haskerék, fekvőtámasz bakok, és minden hasonló kiegészítő esetében javallott valamivel nagyobb terhelhetőséget megcélozni, mint amekkora a saját testsúlyunk, nem csak a strapabírást szem előtt tartva (mivel ezek nagyrésze műanyagból készül), hanem hogy a jövőben akár többletsúlyok használata közben is hagyatkozni tudjunk rájuk.

____4. Gumiszalag vásárlása mellé vagy olyan erőkeret ajánlott, ami már alapból rendelkezik akasztó pontokkal, vagy legalább egy step pad megléte. A különböző színű szalagok minden gyártónál különböző mértékű ellenállást takarnak, és ezeket érdemes csomagban megvásárolnunk, mert így kedvezményesen hozzájuk tudunk jutni.

6/C Általános kiegészítők árai és ajánlatai

Míg a boxzsákok a 20-60, a súlymellények a 15-40 ezres kategóriában mozognak a súlyuk függvényében, és valószínűleg a legkevésbé fontosak a fentebb felsorolt eszközgarmadából. A gimnasztikai gyűrűk talán a leghasznosabbak és már 10-12 ezer körül be lehet zsebelni egy jobb minőségű párt belőlük. Erősen ajánlott még a húzódzkodást segítő gumipánt, amit a Decathlon pont akciósan kínál, 8 ezer forintért. A többi kiegészítő pedig rendszerint a 3-6 ezres ársávban mozog, kivéve a gumiszalagokat, melyek árát jelentősen befolyásolja az, hogy milyen csomagot választunk. Összességében viszont elmondható, hogy 20-25 ezer forintból elég szépen ki tudjuk egészíteni a konditermünket számos hasznos eszközzel.

Erőkeret kiegészítők

Erőkeret kiegészítők (ajánlott)

Amennyiben olyan erőkeretet vásároltunk, amely rendelkezik egy saját ökoszisztémával, akkor megvan számunkra az esély, hogy a jövőben válogathassunk a hozzá tartozó kiegészítők között. Ezek szükségessége az ajánlott és az erősen ajánlott fogalmak határán van, de az általános árukra való tekintettel inkább az előbbihez sorolnám őket, talán a csigát leszámítva. A csiga egyértelműen az a kiegészítő, mely gyakorlatok sokaságát képes megnyitni előttünk, különös tekintettel arra, hogy a fel -és lehúzó fogókat kedvünkre cserélgethetjük, legyen szó hajlított rúdról, egyenes rúdról, tricepszkötélről, hosszított (face pullra alkalmas) tricepsz kötélről, háromszögről, sztenderd hátlehúzóról, vagy bármi másról. Emellett hasznunkra válhatnak az olyan, gyakorlatokat bővítő és színesítő kiegészítők, mint a tolódzkodó, vagy a landmine, ha pedig nem akarunk temérdek pénzt egy alapvetően egy feladat ellátására képes eszközre elkölteni – ez a dedikált súlyállvány – akkor kiegészíthetjük keretünket könnyedén bedugható súlytartó rudakkal is, már amennyiben ezek megfelelő áron elérhetőek.

Erőkeret kiegészítők tudnivalói

____1. Az erőkeret kiegészítők mibenlétét az erőkeret típusa határozza meg. Ha megfelelő erőkeretet választottunk, akkor az ahhoz készült kiegészítőkkel sem lesz majd gondunk, és nem kell félnünk például azok teherbírásától, vagy minőségétől. Utóbbi alól csak az olcsóbb csigák képeznek kivételt, de szerencsére olcsón javíthatóak.

____2. Csiga használata esetén egyes modelleknél (pl. Powertec erőkeret) van lehetőség lapsúlyok használatára is. Ez ugyan plusz kiadást jelent, de jelentősen leegyszerűsítheti és felgyorsíthatja a súlyok váltását edzés közben, ami kimondottan hasznos lehet, ha egy edzés alatt sok eltérő gyakorlatot hajtunk végre a csigával.

____3. Bár a csiga már önmagában egy kiegészítő, ehhez érdemes még további kiegészítőket vásárolni annak fényében, hogy miket kaptunk. Legyen egy húzódzkodóra hasonlító lehúzórudunk, vagy egy hajlított rudunk, vagy egy egyenes rudunk (akár módosításokkal). Ezek hellyel-közzel kiváltják egymást. Ezen kívül ajánlott egy legalább 90 cm-es tricepsz kötél és egy háromszög fogantyú is.

Erőkeret kiegészítők árai és ajánlatai

A választott erőkeretünk fényében a csiga már lehet a keret alapvető része, de lehet egy 70-270 ezres kiegészítő is. Ahogy az erőkeret saját szekciójánál elmondtam, a legjobb választás a Decathlon 2019-es Rack 900-a, hiszen az nem csak a csigát tartalmazza, de pl. súlytartókat is. Ellenkező esetben vagy minőségbeli kompromisszumot kell kötnünk (főleg a keretre vonatkozóan), vagy jóval tágabbra nyitni a pénztárcánkat. A csigához használatos fogók együttesen néhány tízezret kóstálnak, de ezekből 1-2 a csigák csomagjának már alapból a részét szokta képezni. Ami pedig a landmine, vagy pl a tolódzkodó kiegészítőket illeti, ezek 20 ezer forint körül mozognak, márkától függetlenül.

Futópad

Futópad (ajánlott, de kihagyható)

A futópad a világ legnépszerűbb háztartásbeli sporteszköze… és egyben a legtúlárazottabb is, ami akkor válik igazán nyilvánvalóvá, ha kissé elvonatkoztatva összehasonlítjuk az árukat a használtpiacon fellelhető autókéval. A legolcsóbb, keskeny futófeleletű, aprócska motorral ellátott modellekért is több, mint 100 ezer forintot elkérnek, a szélesebb, hosszabb, erősebb motorú, nagyobb teherbírású, állítható dőlésszögű és gyorsabb tempót lehetővé tévő modellek pedig fél, vagy akár egymillióra is rúghatnak árazás terén. Emellett fontos kihangsúlyozni, hogy a futópadon való futást ki lehet váltani a szabadban is, így az eszköz beszerzése tényleg megkérdőjelezhető. Ellenoldalról azonban ott az a tény, hogy a kültéri futás nem minden esetben megoldható, az otthon lévő futópad által nyújtott flexibilitásról és kényelemről nem is beszélve. A futópad a legjobb kardioeszköz a nagy hármasból (szobabicikli és a messze túlértékelt elipszis tréner), így érdemes ezt is fontolóra vennünk, de csak abban az esetben, ha már az előző hat pontból minden fontos eszköz rendelkezésünkre áll, és/vagy tisztességes áron tudunk egyhez hozzájutni.

Futópad tudnivalók

____1. Amennyiben hely szűkében vagyunk, célszerű egy összecsukható futópadot választanunk. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a modellek rendszerint kisebb teljesítményű motorral vannak felszerelve, mint nagyobb társaik, így nem is lehet annyira meghajtani őket.

____2. Általános szabály, hogy legalább 2,5 lóerős futópadot vásároljunk (kivéve, ha sétáló padról van szó, bár annak nem túl sok értelme van), főleg, amennyiben hetente többször is használatba akarjuk állítani. Ellenkező esetben a motor nem lesz valami hosszú életű és hamar be fogja adni a kulcsot a garancia lejártát követően.

____3. A futópadok eltérő hosszúságú és szélességű futófelülettel rendelkeznek. Az, hogy mekkorára lesz szükségünk, a testmagasságunk és szélességünk befolyásolja. A nagyobb felülettel rendelkező padok azonban szignifikánsan drágábbak kisebb társaiknál (az alap modellek futófelülete kb. 100x34 cm és 126x46 cm között mozog).

____4. A futópadok terhelhetőségét érdemes legalább 10-20 kg-mal magasabbra belőni a saját testsúlyunknál a motor kímélése végett. Ennyi mozgás terhelhetőség terén szinte mindig szokott lenni a különböző árkategóriákban, és ez segíthet megkönnyíteni a választást.

____5. Az összes felsorolt konditermi eszközök közül a futópad az egyetlen, amiből nem ajánlott használtat venni a motorikus alkatrészek miatt, melyek hírhedten problémásak a belépő szintű modellek esetében.

____6. Gyakorlati teljesítmény terén fontos, hogy a futópad legalább 12 km-es szalagforgatásra legyen képes, így az alkalmassá válik az átlagosnál kissé gyorsabb futásra, illetve használhatóvá a nagyobb lábú emberek számára is.

____7. Néhány belépő szintű modellbe már kerül döntési opció is (5-10-15 fok), ami bizonyos kardiovaszkuláris edzéstípusokhoz ideális lehet. Azonban a döntést ezen modelleknél csak manuálisan tudjuk elvégezni.

Futópad árak és ajánlatok

Sajnos az igazán ütős futópadokért egy kész vagyont kell kiadnunk, míg a használtpiac sem érdemi opció a könnyen romló motorikus alkatrészek (és nyilván a garancia hiánya) miatt. Vannak itt-ott egészen elfogadható opciók, mint pl a BigRun QS-270, ami úgy rendelkezik 130 kg-os teherbírással, hogy közben 60-70-100 ezerrel olcsóbb, mint hasonló társai, illetve ott vannak a G-Runner padok (400, 420, 550), melyek konkurenciájukhoz és árukhoz mérten jó motorikus teljesítményt, terhelhetőséget, és funkciókat kínálnak, de egyik sem tűnik igazán kihagyhatatlan vételnek. Sajnos ez a helyzet a futópadok piacán. Mindenesetre a puding próbája az evés, így ha nagyobb mérettel is komfortosan tudunk egy kisebb padon futni, akkor talán el lehet gondolkozni valamelyiknek a megvásárlásán.

Költségek, összegzés

Költségek (új árakkal számolva)

____1. Gumipadló: 56-62 ezer forint (gyártótól vásárlás esetén).

____2. Erőkeret: 140-500 ezer forint (felszereltség és típus függvényében).

____3. Súlytárcsák és súlyzórudak: 90-160 ezer forint (súlyok mennyiségének függvényében).

____4. Állítható edzőpad: 40-90 ezer forint (terhelhetőség függvényében).

____5. Általános kiegészítők: 20-100 ezer forint (vásárolt eszközök függvényében).

____6. Erőkeret kiegészítők: 20-100 ezer forint (típus és eszközök számának függvényében).

____7. Futópad: 100-500 ezer forint (számos aspektus függvényében).

Összegzés

Egy alapszintű home gym kijöhet kb. 300-350 ezer forintból, új alkatrészekből, amennyiben igyekszünk minőségibb eszközöket venni, melyeket nem kívánunk a közeljövőben lecserélni (és adott esetben kevesebb súllyal is beérjük elsőnek). A kondis használtpiac eléggé a felhőkben jár és valamilyen furcsa oknál fogva gyakori jelenség, hogy a bolti ár fölött hirdetnek eladásra termékeket. Amennyiben viszont sikerrel járunk, könnyedén spórolhatunk 50-100 ezret, vagy akár még többet is, főleg ha beérjük egy olcsóbb, kezdetlegesebb erőkerettel és fekpaddal is (ellenben ezeket a későbbiekben cserélnünk kell majd). Abban az esetben, ha egy alapvető kiegészítőkkel is ellátott edzősarokra vágyunk, reálisan nézve plusz 25 ezer forintot kell még elköltenünk, ha pedig az erőkeretet is szeretnénk kicsit tuningolni, ott sok fog azon múlni, hogy mi az az alap, amire építkezünk. Lehet, hogy meg fogunk állni 40 ezernél, de az is, hogy csak 310 ezernél. Ami pedig a futópadot illeti, egy komolyabb modell ára önmagában képes fedezni az összes többi eszközünk együttes árát, míg egy egyszerűbb is 100-200 ezer forinttal könnyít majd a pénztárcánkon. Ez pedig így rengetegnek tűnik, és valamilyen szempontból az is, viszont fontos visszagondolni arra a megannyi előnyre a home gym mellett, ami az első oldalon lett feltüntetve, illetve realizálni, hogy nem kötelező egyből mindent megvennünk. Ha van egy jó erőkeretünk, egy nagy adag súlytárcsánk, és néhány rudunk, akkor minden fontosat meg tudunk csinálni – még gumipadló nélkül is kihúzhatjuk ideig-óráig, ha nagyon óvatosak vagyunk, vagy ha olyan helyen edzünk, ahol nem kell a padlót félteni.